Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σημερα ηταν η τελευταια μερα σχολειου για φετος και χθες ηταν η μερα που επρεπε να παω να παρω τα δωρα για τις δασκαλες . Αμ δε .... Κοιμηθηκα η γουρουνα και σημερα το πρωι ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει. :oops:

 

Αντιμετωπιζω καποια προβληματα με το συγκεκριμενο θεμα και οποιαδηποτε πιο ψυχραιμη/ος και πιο κοινωνικη-ος .... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ :?

 

Περιγραφω την κατασταση για να μπειτε στο κλιμα και να κατανοησετε τους προβληματισμους μου. Αν δωσετε και λυση στο θεμα κερδιζετε λουκουμακι.

Ο Βασιλης εχει μια δασκαλα , 1 βοηθο της δασκαλας (η οποια δεν ξερω ποια ειναι απλα καποιος ευχαριστησε την δασκαλα και την βοηθο στην γιορτη και πηρα γραμμη οτι υπαρχει καποιος πισω απο τις καμερες :lol: ), 1 δασκαλα αδυναμια (η οποια δεν ειναι η δικη του αλλα η δασκαλ των βρεφων) και μια κυρια ( οποια δεν ξερω τι ειναι και τι κανει μεσα στον σταθμο αλλα φαινεται να τον λατρευει γιατι οποτε τον δει τον βουταει και τον φιλαει).

Σε αυτες τις παραπανω επρεπε να παρουμε δωρο . Νομιζω τουλαχιστον.

 

1ο προβλημα: Πως δινεις δωρα σε καποιον που δεν ξερεις πως τον λενε ή αν θα τον δεις μεσα στην εβδομαδα. Στην αρχη τα παιδια τα επαιρναν στην υποδοχη 3 ατομα. Αμ δε. Πλεον ειναι αλλη καθε φορα.

 

2ο προβλημα : Αν παρω στις παραπανω4 που θελω οι υπολοιπες 15δεν θα παρεξηγηθουν?

 

Σκεφτηκα τουλαχιστον να εδινα το δωρο στην Ελευθερια στην γιορτη της (ωστε να ειναι πιο περιοριστικο - και καλα στην δασκαλα του πηρα μονο) και να μην παρεξηγηθουν οι υπολοιπες. Ολοι εκτος απο εμενα :oops::oops: ξερετε οτι γιορταζε πριν μια εβδομαδα.

 

Τα δωρα θα τα δωσω με την επιστροφη για την καλη χρονια (παλι γουρουνα ειμαι αλλα .... )

 

Πως λυνω τα παραπανω?

 

Με εκτιμηση

433968jqv5rdp8m9.gif

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

)Υγ : Να τα δωσει ο Βασιλης δεν παιζει γιατι ντρεπεται (που εμοιασε αυτο το παιδι και ειναι ακοινωνητο δεν ξερω :lol::lol::oops::oops::oops:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις τον Βασιλη να ζωγραφισει κατι η να κανετε μαζι μια κατασκευη για ολες τις δασκαλες(και τις 15) και να γραψει επανω το ονομα του!Στις δασκαλες που συμπαθει ιδιαιτερα εκτος απο την κατασκευη μπορειτε να δωσετε και απο ενα δωρακι συμβολικο οπως ενα διακοσμιτικο, ενα μαντηλι, ενα κουκλακι....(η οτι τελος παντων νομιζεις οτι ειναι συμβολικο).Ετσι δεν θα παρεξηγηθει κανεις και εσυ θα εχεις κανει το χρεος σου! :D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο δικό μας σχολείο υπάρχουν πολλές θεραπεύτριες δασκάλες και δεν τις ξέρω κι όλες μιας και αλλάζουν συνεχώς , ναι κακό αυτό αλλά δεν φταίω εγώ και δεν έχω και άλλη λύση άλλου σχολείου δηλαδή και τα υπομένω!

Για να τις ευχαριστήσω τους φτιάχνω κανα γλυκό που και που ή τους κάνω δώρο ένα κουτί σοκολατάκια ή γλυκα γιατί δώρο προσωπικό στην κάθε μία και δεν βγαίνω αλλά εκ των πραγμάτων δεν γίνεται!

Μήπως να τους έφτιαχνες μπισκότα και να τα έβαζες σε μια ωραία χριστουγεννιάτικη πιατέλα; ή μερικά σε καλαθάκια μικρά με σοκολατάκια χριστουγεννιάτικα κάτι τέτοιο! :idea:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς , φτιάξε κάτι με τα χέρια σου.....αν όχι αγόρασε κανένα κεράκι βάλε το παιδί να γράψει σε μια κάρτα "σ΄αγαπώ κ. Δήμητρα".....και όλα καλά :lol:

Η κίνηση μετράει :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς , φτιάξε κάτι με τα χέρια σου.....

laughing025.gif

Να τις ευχαριστησω ειπαμε οχι να τις στειλω αδιαβαστες :lol::lol:

Μετα απο 4 αποτυχημενες προσπαθειες να κανω μελομακαρονα.... παραιτηθηκα για φετος :lol: . Μια εγω και μια η γειτονισσα με τα τηγανοψωμα θα ειμαστε.stirthepot.gif

 

Ποσες ειναι συνολο ρε παιδια δεν ξερω καν.

 

Εσεις πηρατε μονο στην δασκαλα του μικρου σας ή σε ολο το team?

Τετοιο μπαχαλο δεν το χω ξαναπαθει. Αλλη δασκαλα , αλλη συμπαθεια και πληρη αγνοια του τι ειναι ποιος εκει μεσα. :oops::oops:

Τρεχοντας τον παω ... τρεχοντας τον παιρνω.

Στην γιορτη τους κοιτουσα να δω ποσες ειναι: Ειδα την δασκαλα, 2 κοπελες, την αδυναμια του, την συμπαθητικη κυρια και καμια απο αυτες που παινουν τα παιδια το πρωι. Στιβω το μυαλο μου να θυμηθω. Ποσα να παρωωωω. :roll:confused004.gif

 

Πρωτοχρονια ειναι η γιορτη του Βασιλη . Οποτε γυριζοντας οπωσδηποτε θα παμε γλυκα.

 

Να πω μια ιδεα που σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν ειναι ηληθιο. Να φτιξω ενα ημερολογιο του 2008 με φωτογραφια την ομαδικη της σχολικης γιορτης του παιδικου και να το δωσω σε ολες? Και καλα αναμνηστικο με τα παιδακια με μια καρτουλα φτιαγμενη απο τον Βασιλη (και εμενα φυσικα) με ευχες για καλη χρονια?

Ή κερακια ειναι καλυτερα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εγω παντως ειμαι υπερ στο ημερολογιο και στην κάρτα...

Σημασια κατ εμε εχει οτι τις σκεφτηκατε και οτι ασχοληθηκατε να φτιαξετε κατι προσωπικα.... Τωρα αν θες να το συνοδευσεις με ενα κερακι δεν ειναι κακη ιδέα.... Συγκεκριμενα προχθες ειδα στο Τζαμπο κατι ωραια κερακια με 50 λεπτα και 1 ευρω, Χριστουγεννιατικα και πολυ ομορφα... Συμβολικα βεβαια... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς , φτιάξε κάτι με τα χέρια σου.....

laughing025.gif

Να τις ευχαριστησω ειπαμε οχι να τις στειλω αδιαβαστες :lol::lol:

?

Άμα είναι το παιδάκι σου να μεγαλώνει με την μάνα του στον Κορυδαλό , τότε καλύτερα στο jambo .

Σοβαρά τώρα , αν κάνουν γιορτή μπορείς να πάρεις ένα μπουκάλι κρασί Σαγκρια (real sangria) και ένα πακετάκι ξηρούς καρπούς έτσι για να κεράσεις όλο το έμψυχο δυναμικό του σχολείου.

Το εν λόγο κρασί είναι γλυκό - γιορτινό και το βρίσκεις σχεδόν παντού , είναι 1,5 λίτρα και φτάνει για να ζαλιστεί όλο το σχολείο.

Πάρε κι ένα όμορφο κεράκι για την αδυναμία του και όλα καλά ( και συ σπίτι , όχι φυλακή) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ως δασκαλα πως ειναι το πιο αποδεκτό μιας και γω παντα δουλευα σε χωρους οπου μπερδευόμασταν... (οι δασκαλες)

 

1ον.. θα παρεις δωρο στην κανονικη δασκαλα του παιδιου σου κατι προσωπικο και σιγουρα οχι κερακι, γιατι σιγουρα θα σκεφτει "ωχ παλι κερι... για να δουμε που θα το χαρισω και αυτο"καλες και οικονομικες προτασεις

*ενα γιορτινο σετ γαλακτωμα κ λοσιον σωματος

*ενα φουλαρι

*ενα μαυρο βραδινο τσαντακι

*μια εντυπωσιακη καρφιτσα

(δεν προκειτε να δωσεις πανω απο 10 ευρω γι αυτα)

 

2ον.. θα παρεις κατι μικροτερο σε αξία για τη βοηθό πχ αν παρεις μια καρφιτσα , θα παρεις μια μικροτερη στη βοηθο πχ με 5-6 ευρω (υπαρχουν καταπληκτικες)

 

3ον θα παρεις ενα ωραιο καλαθι και θα βαλεις μεσα σοκολατες και κουλουρακια (συσκευασμενα) και θα τα δωσεις στη δασκαλα λεγοντας της οτι ειναι για το υπολοιπο προσωπικο του σταθμου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

*ενα γιορτινο σετ γαλακτωμα κ λοσιον σωματος

*ενα φουλαρι

*ενα μαυρο βραδινο τσαντακι

*μια εντυπωσιακη καρφιτσα

(δεν προκειτε να δωσεις πανω απο 10 ευρω γι αυτα)

 

..

Mήπως και να την προικίσουμε αν είναι ανύπαντρη???????

Το άλλο με τα 10 ευρώ σαν αυτά με τον Τοτό μου ακούγεται.

Θα ξόδευες εσύ μόνο 10 ευρώ για σετ γαλακτωμα κ λοσιον σωματος και θα το έβαζες στο σώμα σου!!!!!!

Πές μου ότι είναι αστείο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τα 10 ευρώ σαν αυτά με τον Τοτό μου ακούγεται.

Θα ξόδευες εσύ μόνο 10 ευρώ για σετ γαλακτωμα κ λοσιον σωματος και θα το έβαζες στο σώμα σου!!!!!!

Πές μου ότι είναι αστείο :lol:

 

Ναι γιατι οχι....??? Τα μαγαζια τις γειτονιας μου εχουν αξιοπρεπεστατα σετακια σε αυτες τις τιμές σε εορταστικες συσκευασιες.. Και να μην τα χρησιμοποιησει ποτε μπορουν να κοσμήσουν ανετα το μπανιο της...

Τα κοριτσακια πιστευω καταλαβαν γιατι ειδους σετακια μιλαω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα σετάκια υπάρχουν και στα σούπερ μάρκετ αλλά και στα Hondos Center, Sephora κλπ. Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν ψωνίζω με κριτήριο την τιμή αλλά γενικότερα πόσο μου αρέσει κάτι. Με το ίδιο κριτήριο έχω αγοράσει και με 200 ευρώ κάτι, με το ίδιο και με 10 ευρώ :D Στην ποιότητα δεν εντόπισα ιδιαίτερες διαφορές... υπήρχαν και ακριβά καλλυντικά που δεν ήταν κι από χρυσάφι για να δικαιολογείται η τιμή τους και φθηνά που έκαναν θαύματα... αλλά και το αντίστροφο φυσικά!! :D Αλλά εντάξει εμείς οι γυναίκες τα ξέρουμε κάπως καλύτερα αυτά... :lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δωρα hug006.gif :D:D:D:D

Με εσωσες. Τι ιδεα ηταν αυτη με το καλαθι? Τι φοβερο ειπες τωρα καλε?

Οσες και να ειναι , καλαθι ειναι. Θα βαλω πραγματα για παραπανω απο οσο υποθετω και θα ειμαι μεσα.

 

Οσο για την δασκαλα και την βοηθο θα παρω αλατα με ελαια για χαλατωση απο ενα μαγαζι με φυσικα σκευασματα ομορφιας. Μετα απο τετοια εξοντωση ενα μπανιο με μπαλιτσες που αφριζουν με ελαια και αλατα δεν θα ειναι ιδανικο? Κατι τετοιο δλδ. http://www.freshline.com.gr/OurProducts/ProductsMenu/HomeSpa/tabid/124/Default.aspx

 

Μενει η αδυναμια μας και η συμπαθητικη κυρια βεβαια που δεν θα καταλαβουν ποτε μεσω των δωρων μας ποσα σημαινουν για τον μικρο μας αλλα ... τι να κανουμε. Καποια ευκαιρια θα βρεθει.Επιφυλασομαι.

 

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ ολους σας.

thankyou.gifsigns001.gifthankyou.gif

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενικ αυτο με το καλαθι ολα τα χρονια που δουλευω το εχω δει απο 2-3 μαμαδες μονο και πραγματικα ειχε εκτιμηθει παρα πολυ απο το προσωπικο όλου του σταθμου..

Μάλιστα μια μαμα που δουλευε στην "Παυλιδη" ειχε φερει ενα καλαθι γεματο σοκολατες, γκοφρετες και γενικα προιοντα του παυλιδη οποτε τα ειχαμε μοιραστει..

Επίσης μια πολυ καλη ιδεα αν πιανουν τα χερια σου ειναι να φτιαξεις γουρια-πεταλακια (σαν αυτα που κρεμαμε στην πορτα) για ολους. Ειναι πανευκολα.. Φαντασου εγω προπερσι ειχα φτιαξει τοσα πολλα που τα μοιραζα στους ασθενης που ερθονταν για εισαγωγη στο νοσοκομειο ..

Απλα περνεις πυλο, τον ασπρο που στεγνωνει μονο του, κανεις μπαστουνακια, τα γυριζεις σε σχημα πεταλου, και τα πατας λιγο απο πανω να γινουν πλακε.. κανεις πανω πανω μια τρυπιτσα με ενα καλαμακι για σουβλακι και τα βαζεις πανω στο καλοριφερ να στεγνωσουν... θελουν συνηθως μια μερα..

Μετα παιρνεις μια ασημενια τεμπερα, τα βαφεις, περνας μια κοκκινη κορδελιτσα και ετοιμα... Γινονται φανταστικα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα με το καλαθι Ντορα!!!!!!!

Σουπερ θα ελεγα :lol: δεν το εγραφες λιγο νωριτερα και εχω ενοχες που πηρα δωρο μονο στην δασκαλα και την βοηθο, ενω στην συνοδηγο και στον οδηγο πηρα απο ενα πανετονε(Ιταλικο χριστουγεννιατικο γλυκο)

και στους υπολοιπους τιποτα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ πήρα δώρο στην κανονική δασκάλα του μεγάλου μου ένα βιβλίο (μυθιστόρημα) και άλλο ένα στη δασκάλα του μικρού. Στις υπόλοιπες δασκάλες που σημειωτέον τις ξέρω από το 2003 που πρωτοπήγαμε στο σταθμό πήρα από ένα ημερολόγιο - ατζέντα από αυτά τα μικρά της τσάντας. Έχει διάφορα τέτοια με θέματα. Τα βιβλία είχαν από 12-13 ευρώ και τα ημερολογιάκια από 1,60. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή χρονιά!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είχα και ʽγω το ίδιο θέμα.

 

Τελικά αποφάσισα να τους πάρω από μία ατζέντα / σημειωματάριο. Μου είχε κάνει ο άντρας μου δώρο μία παρόμοια και έχω πάθει πλάκα. Την έχω πάντα στην τσάντα μου ή κάπου κοντά μου και σημειώνω τα χιλιάδες που σε άλλη περίπτωση θα ξέχναγα καθημερινά!

 

Δεν είναι συνηθισμένο σημειωματάριο. Έχει φίνο, χοντρό, γυαλιστερό εξώφυλλο και το μαύρο τύπου κορδόνι, που το συγκρατεί κλειστό έχει ενσωματωμένο μαγνητάκι ώστε να μην χρειάζεται να την κλείνεις κάθε φορά γιατί απλά κλείνει μόνου του όταν την αφήνεις.

 

Πωλείται στα βιβλιοπωλεία με κόστος περί τα 8-10 ?.

 

Το κυριότερο όμως πιστεύω είναι η κάρτα που θα συνοδέψουμε το δώρο μας. Ευχαριστήστε τους παιδαγωγούς (εφόσον εννοείται πως είστε ικανοποιημένοι) μέσα από την καρδιά σας με λόγια ζεστά και ειλικρινή που βοηθούν τα παιδιά σας να μάθουν! Αποφύγετε τις τυποποιημένες ευχές!

 

5846.jpg

 

7686.jpg

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Πού ήταν αυτό το θέμα εχθές που τα΄χα χάσει? (τελευταία του Σταθμού σήμερα)

Πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από τις κοπέλες και ήθελα να το δείξω...

Τελικά εγώ πήρα 3 διαφορετικά γούρια για τις 3 κοπέλες που είναι στην τάξη της κόρης μου, χωρίς να γράψω ονόματα και τα εδωσα στην πρωινή που κάνει την παραλαβή.

Πήρα και ένα μεταλλικο ρόδι για τη διευθύντρια και της το έδωσα το πρωί.

 

Ομως οι ιδέες της doras ειναι πολύ πιο ωραίες. (Σίγουρα μόλις δουν τα κρεμαστα γουρια θα πουν το: ωχ, άντε πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Εγω φετος τους πηρα απο την Oriflame διαφορα που ειχε σε συσκευασιες δωρου.. Σε αυτες που τις (εστω φατσικος γιατι ειναι 5 και τις 2 δεν της ηξερα καθολου αφου το παιδι το πηγαινοφερνει η μανα μου) πηρα κατι που πιστευα ατι τους ταιριαζει , στις αλλες δυο μια κολωνια ουδετερη και ελαφρυα.. (ουτε ποσο χρονων ειναι δεν ηξερα η ερμη)

Στο λοιπο προσωπικο θα παω ενα καλαθι με διαφορα μετα τις γιορτες γιατι φετος ετρεχα σαν τον Βεγγο στις γιορτες και ακομα δεν εχω παρει ουτε τα δωρα που επρεπε να παρω

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...