Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσάκι θα σου πω τι είχα κάνει πέρυσι εγώ με τον μικρό,βέβαια ήταν σε προσωπικό επίπεδο αλλά κάλλιστα θα μπορούσατε να το διαμορφώσετε...

Πήραμε ένα χαρτόνι χρωματιστό,τύπωσα ένα κείμενο με πανέμορφα καλλιγραφικά γράμματα και το κόλλησα επάνω στο χαρτόνι όπου είχα αφήσει κενό ( δεν το έκοψα ίσα με το κείμενο )...ο μικρός επάνω στο χαρτόνι έγραψε το όνομα του και ήμασταν μαζί από π.χ 12/9/09 έως 12/6/10. Θα σε θυμάμαι για πάντα....Επίσης διάλεξε πανέμορφα αυτοκόλλητα και κολλήσαμε γύρω γύρω....

Μπορεί να σου φαίνεται χαζό αλλά στα μάτια της ήταν αριστούργημα...

 

πάω να σου βρω το κειμενο που τυπώσαμε, κάπου μου το είχε δόσει η katerinak...

 

Ακόμα καλύτερα (για μένα πάντα) το κείμενο να το γράψει/αντιγράψει το ίδιο το παιδί με τα δικά του γράμματα. Έτσι θα μου δείχνει και ότι εγώ συνέβαλα στο να μάθει να γράφει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ...

Όσα πραγματικά πρέπει να ξέρω για το πώς να ζω, τι να κάνω και πώς να είμαι, τα έμαθα στο νηπιαγωγείο. Η σοφία δε βρισκόταν στην κορυφή του σχολικού βουνού, αλλά εκεί, στα βουναλάκια από άμμο, στο νηπιαγωγείο.

Αυτά είναι τα πράγματα που έμαθα:

1. Να μοιράζεσαι τα πάντα.

2. Να παίζεις τίμια.

3. Να μη χτυπάς τους άλλους.

4. Να βάζεις τα πράγματα πάλι εκεί που τα βρήκες.

5. Να καθαρίζεις τις τσαπατσουλιές σου.

6. Να μην παίρνεις τα πράγματα που δεν είναι δικά σου.

7. Να λες συγγνώμη, όταν πληγώνεις κάποιον.

8. Να πλένεις τα χέρια σου πριν από το φαγητό.

9. Να κοκκινίζεις.

10. Ζεστά κουλουράκια και κρύο γάλα κάνουν καλό.

11. Να ζεις μια ισορροπημένη ζωή, να μαθαίνεις λίγο, να σκέπτεσαι λίγο, να σχεδιάζεις, να

ζωγραφίζεις, να τραγουδάς, να χορεύεις, να παίζεις και να εργάζεσαι κάθε μέρα από λίγο.

12. Να παίρνεις έναν υπνάκο το απόγευμα.

13. Όταν βγαίνεις έξω στον κόσμο, να προσέχεις την κίνηση, να κρατιέσαι από το χέρι και να

μένεις μαζί με τους άλλους.

14.Να αντιλαμβάνεσαι τα θαύματα. Να θυμάσαι το μικρό σπόρο μέσα στο δοχείο από φελιζόλ.

Οι ρίζες πάνε προς τα κάτω και το φυτό προς τα πάνω. Κανείς πραγματικάδεν ξέρει πώς

και γιατί, αλλά όλοι μας μοιάζουμε σʼ αυτό.

15. Τα χρυσόψαρα, τα χάμστερς, τα άσπρα ποντίκια, ακόμη κι ο μικρός σπόρος μέσα στο πλαστικό δοχείο, όλα πεθαίνουν. Το ίδιο κι εμείς. Να θυμάσαι τελικά τα βιβλία και την πρώτη λέξη που έμαθες την πιο μεγάλη απʼ άλλους: τη λέξη ΚΟΙΤΑ.

Όλα όσα πρέπει να ξέρετε βρίσκονται κάπου εδώ μέσα. Ο χρυσός κανόνας, η αγάπη και οι βασικές αρχές υγιεινής, η οικολογία, η πολιτική, η ισότητα και η υγιεινή ζωή...

Πάρτε μια απʼ αυτές τις συμβουλές, εκφράστε την με επιτηδευμένη ορολογία ενηλίκων και εφαρμόστε τη στην οικογενειακή σας ζωή, στην εργασία σας, στην κυβέρνησή σας, στον κόσμο σας και θα παραμείνει αληθινή, ξεκάθαρη, σταθερή.

Σκεφτείτε πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος, αν όλοι εμείς οι άνθρωποι τρώγαμε γάλα με κουλουράκια γύρω στις τρεις το απόγευμα και μετά ξαπλώναμε κάτω από τις κουβέρτες για έναν υπνάκο. Ή, αν όλες οι κυβερνήσεις είχαν ως βασική αρχή να βάζουν πάντα τα πράγματα εκεί που τα βρήκαν και να καθαρίζουν τις τσαπατσουλιές τους.

Είναι ακόμη αλήθεια, ανεξάρτητα από την ηλικία σας, πως όταν βγαίνετε έξω στον κόσμο είναι καλύτερα να κρατιέστε από το χέρι και να μένετε μαζί με άλλους.

 

 

Aυτό ήταν το κείμενο...

 

χμμμμμ...

ναι αυτό είναι λίιιγο μεγάλο για να το γράψει το ίδιο το παιδί...

Ο΄ποτε μπορεί από κάτω να γράψει κάτι άλλο, ένα λογάκι αγάπης από την καρδούλα του!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα (για μένα πάντα) το κείμενο να το γράψει/αντιγράψει το ίδιο το παιδί με τα δικά του γράμματα. Έτσι θα μου δείχνει και ότι εγώ συνέβαλα στο να μάθει να γράφει....

 

ναι θα ήταν καλά αλλά το κείμενο ήταν τεράστιο,:P το παιδί έκοψε, κόλλησε και έγραψε ότι μπορούσε για την ηλικία του πέρυσι το καλοκαίρι που ήταν 4,5..δεν θυμάμαι τι άλλο εκτός από αυτά που προανέφερα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ πραγματικα..ισως λιγο λιγο να το εγραφαν ολα τα παιδια..

στην γιορτη της μητερας συτη η γυναικα μαζεψε ΚΥΡΙΑΚΗ ολα τα παιδια και εμεις μαζευτηκαμε σε ενα καφε..

μας τα εφερε εκει και κρατουσαν μια σακουλιτσα που ειχε εν αμπουκετο απο λουλουδακια απο πηλο.μια καρτα .και σε ριζοχαρτο τυπωσε ολα οσα πρεπει να ξερουν οι μαμαδες για τα παιδια δηλ.μην με προσβαλεις μανουλα γιατι δεν το αντεχει η ψυχουλα μου μπροστα σε ξενους και κατι τετοια ...ΝΑ Τα ΚΛΑΜΑΤΑ απο τις μανες ..μετα μας τραγουδησαν μας ειπαν ποιηματα περασαμε ΥΠΕΡΟΧΑ..

Τι να κανει κανεις για να ευχαριστησει αυτην την γυναικα ?οτι και να κανουμε μου φαινεται λιγο..

η ιδεα του κειμενου στον μουσαμα μου αρεσε πολυ παντως.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ πραγματικα..ισως λιγο λιγο να το εγραφαν ολα τα παιδια..

στην γιορτη της μητερας συτη η γυναικα μαζεψε ΚΥΡΙΑΚΗ ολα τα παιδια και εμεις μαζευτηκαμε σε ενα καφε..

μας τα εφερε εκει και κρατουσαν μια σακουλιτσα που ειχε εν αμπουκετο απο λουλουδακια απο πηλο.μια καρτα .και σε ριζοχαρτο τυπωσε ολα οσα πρεπει να ξερουν οι μαμαδες για τα παιδια δηλ.μην με προσβαλεις μανουλα γιατι δεν το αντεχει η ψυχουλα μου μπροστα σε ξενους και κατι τετοια ...ΝΑ Τα ΚΛΑΜΑΤΑ απο τις μανες ..μετα μας τραγουδησαν μας ειπαν ποιηματα περασαμε ΥΠΕΡΟΧΑ..

Τι να κανει κανεις για να ευχαριστησει αυτην την γυναικα ?οτι και να κανουμε μου φαινεται λιγο..

η ιδεα του κειμενου στον μουσαμα μου αρεσε πολυ παντως.

 

Μπορείτε να το γράψετε με μολύβι πάνω στο μουσαμά και μετά τα παιδιά να "περνάνε" τα γράμματα με χρώμα.

Ή μπορείτε να βάλετε τα παιδιά να γράψουν από 2 σειρούλες το καθένα.

και ό,τι περισσέψει από το μουσαμά να το ζωγραφίσουν.

Μπορείτε επίσης, να μαζέψετε ό,τι φωτογραφίες έχετε από τη διάρκιε ατης χρονιάς και να κάνετε ένα πολύ όμορφο άλμπουμ για τη δασκάλα, που θα το διακοσμήσουν τα παιδιά με κοχύλια, άμμο, φύκια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ειδδα εχει πιο κατω το ιδιο θεμα;)τωρα σκεφτικα να παρω μια κουπα να βαλω πανω την φωτο τησ κορης μου και να γραψω κατι! τι λες???εισαι και δασκαλα!

 

Όχι να γράψεις εσύ....το παιδί να γράψει!

Link to comment
Share on other sites

εμας η μικρη φετος πηγε για πρωτη φορα στο παιδικο και κανω δωρακια σε ολες τις κυριες του παιδικο ακομα και στην μαγειρσα χριστουγεννα,πασχα και τωρα το καλοκαιρι παιρνω διαφορα εποχης,,,τωρα το καλοκαιρι πολυ καλη ιδεα ειναι τα γλαστρακια μαλλον κατι τετοιο θα κανουμε με θεμα την θαλασσα διακοπες μαλλον θα βαλουμε κανενα στικ μεσα στην γλαστρουλα με κανενα αστερια η κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι να γράψεις εσύ....το παιδί να γράψει!

αφου θα τοεκτυπωσω πανω στη κουπα...καταλαβεσ;)

και ξεχωριστα θα φτιαξουμε μια καρτουλα και εκει κατι να γραψει η μικρη!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλα ειναι να μη κανετε δωρα στις δασκαλες σας προσωπικα οπως πορτοφολι,μπλουζα,κολιε,κοσμημα κ.λ.π. ειδικα καθε τρεις κ λιγο(Χριστουγεννα,Πασχα,στη γιορτη της ,στα γενεθλια της κ.ο.κ.) δεν ειναι σωστο(να το πω).Προσωπικα εμενα δε μου αρεσε κ με εκανε να νιωθω οτι αυτη η μανα επιζητα με το να μου κανει δωρο κοσμημα η οτι αλλο,να προσεχω περισσοτερο το δικο της παιδι απο αλλα,και δε τα δεχομουνα...ζηταγα απο το παιδι να μου φερει ενα λουλουδι π.χ. την επομενη μερα και να μου δωσει ενα φιλι η να μου κανει μια ζωγραφια.

 

Το καλυτερο ειναι αυτο....μολις τελειωνει το σχολειο,ενα συμβολικο δωρακι απο το παιδι,οπως ειπανε κ παραπανω,χειροποιητο πραγματακι, π.χ. κατι απο πηλο που εχει φτιαξει,ζωγραφισει,διακοσμησει το παιδι,η ενα κοσμημα με εστω με χαντρες που εχει κανει το παιδι(που γινεται κ ομορφο κ ειναι σα να το εχεις αγορασει) η ακομα,εμενα στη γιορτη μου π.χ. μου ειχανε φερει μια φορα ενα κεικ κ μπισκοτα που τα εφτιαξε το παιδι,ητανε τρελλα.....Γενικα οι περισσοτερες κραταμε αρχειο με τα πραγματα που μας χαριζουνε(εγω τα εχω κ διακοσμουνε απο το σαλονι μεχρι κ τη κρεβατοκαμαρα) οποτε τα χειροποιητα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...και τα ιδια τα παιδια εχουνε φαντασια κ οτι σκεφτουνε το απογηωνουν εν αγνοια τους...

 

 

Ωραιο ειναι κι ενα πηλινο βαζακι,η κατι αλλο που ειχανε κανει τυπωσανε σε ενα χαρτι λογακια,πηρανε γυαλινη κουπα κ με ξυλοκολλα κολησανε στη κουπα το χαρτι(τεχνικη που τους ειχα μαθει) κι εγραφε κατι χαρακτ/κο να μου θυμιζει το παιδι,εκει πινω το καφεδακι μου ακομα κ ειναι η αγαπημενη μου:-D

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
βρε κοριτσια τωρα τελειωνει τα νοιπια και δεν θα την ξαναδουμε την δασκαλα..τη να την παρουμε???πειτε καμια ιδεα:confused:

 

σημερα πηγα κ εγω δωρακια γλαστρακια μιας κ σταματησα την μικρη απο το παιδικο πηγα 2 μικρα δωρακια στις κυριες που μαλλον του χρονου δεν θα ειναι εκει παλι.... παρτε μια ιδεα..πηγα πηρα κασπο κ γλαστρακια τα μεταφυτεψα κ μετα τα εκανα για δωρακι κ ετοιμα ευκολα κ γρηγορα κ ομορφα πιστευω...;););)

 

 

 

jkj090.jpg

jkj088.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ηθελα να θεσω το θεμα τσουπ!!!! το βρισκω μπροστα μου!

κοριτσια πειτε καμια ιδεα. θελω να κανω μικρο δωρακια σε 2 δασκαλες (αλλη οταν πρωτοπηγαμε και αλλη τωρα), τη διευθυντρια, τη μαγειρισσα, τη συνοδηγο και τον οδηγο του σχολικου...ειναι πολλοι αλλα δε μπορω να αφησω καποιον εξω γιατι ο καθενας με το τροπο του εχει συμβαλλει φετος στο πως περασε καλα ολη η χρονια. θα ηθελα κατι λογικο και οικονομικο. σκεφτομαι να παω τζαμπο να παρω μικρα γλαστρακια και να παω στο φυτωριο που εχουμε εδω διπλα να παρω απο ενα λουλουδακι να βαλω μεσα, μια κορδελιτσα και ενα καρτελακι για ευχαριστω. αλλα τι λουλουδακι? εχετε καμια αλλη προταση ισως? ειναι που ειναι και ο οδηγος στη μεση αλλιως θα μπορουσαν να ναι ολα λιγο πιο γυναικεια ας πουμε...δε θελω να παρει καποιος διαφοερετικο. ολοι τα ιδια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον με εμπνευση απο τη κοπελα που εφτιαξε γλαστρακια εκανα κατι παρομοιο κ εγω με υλικα απο το τζαμπο!

 

5987773020_597aec05a7.jpg

Tα δώρα για τις δασκάλες μας!!!! by MariannaP., on Flickr

 

και μου αρεσαν τοσο πολυ που θα κανω και για μας!!!!

 

επειδη τα γλαστρακια τα πλαστικα που ηταν οι κακτοι ηταν μεγαλα και περισσευαν, ανοιξα με τρυπανακι στο κατω μερος στα κουβαδακια μια τρυπουλα και μεταφυτευσα τους κακτους κυριολεκτικα... φορωντας το γαντι της κουζινας για να μη τρυπηθω βγαζοντας τους...

Το κοστος τους ηταν 1μισι ευρω το κακτακι, 0,50 το κουβαδακι,0,50 η κορδελλα το καρουλακι, και το ιδιο και το σχοινακι που εδεσα το καρτελακι, και το ιδιο 0,50 και οι μυλοι ( η μελισσα ειχε 1ευρω νομιζω) . και ενα κουτακι με λευκες πετρουλες που εβαλα γυρω γυρω 1μισι ευρω. Και φυσικα και η κορδελλα και το σχοινακι και οι πετρουλες εχουν περισσεψει σε μεγαλη ποσοτητα και για αλλες κατασκευες μας!!!!( τη κορδελλα μαλιστα τη πηρα και 3 καρουλακια και γιατι ταιριαζει με το θεμα μινι μαους των γενεθλιων της αλλης μου κορης σε 2 μηνες οποτε ειπα να εκμεταλλευτω την ευκαιρια.) στο καρτελακι γραφει το ονομα της δασκαλας , καλο καλοκαιρι, και το ονομα της κορης μου.

 

πως σας φαινονται?;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συμπαθητικά!! Κάτι παρόμοιο μου είχαν χαρίσει κι εμένα. Αυτό που με είχε συγκινήσει περισσότερο όμως, ήταν ότι σ'αυτήν την, τόσο δα, μικρή καρτούλα είχε κάνει ο Νικόλας μια ζωγραφιά για μένα..!

[URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/h/hqciamtgw.png[/IMG][/URL][URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/i/ix3utlhop.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι, κι εγω εβαλα τη μικρη να ζωγραφισει τις καρτουλες με νερομπογιες και απο πισω εγραψα το καλο καλοκαιρι. ειναι πιο ωραιο να χει κανει κατι κ το παιδακι!. ειδικα που φετος θα αλλαξουμε σχολειο!!! (ακομα παντως εχω αγκαθακια στα δαχτυλα!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...