Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειριες απο χωρισμενες μαμαδες


Recommended Posts

bre anastasia αν μου επιτρεπεις δηλ.γινεται να κατηγορησω τον αντρα μου χωρις να ανακατεψω τους γονεις του??αφου ολα τα προβληματα μας ξεκινανε απο κει..δεν μπορω να καταλαβω..πρεπει να βρω δικηγορο,σευχαριστω για τις συμβουλες σου κ μου μιλας νιωθω καλυτερα που μιλαω σε καποιον..εμενα ο αντρας μου ειναι 30 στα 31 κ εγω 29.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ λορα μου Κουραγιο κοπελα μου κ εσυ δεν εχεισ βοηθεια απο μαμα μπαμπα καποιον??στην κοσμαρα του ο αντρας σου απο οτι βλεπω,εμενα ο δικος μου θα κανει οοτι μπορει να μου παρει το παιδι(μου το εχει πει κ σε καβγα μασ πιο παλια-το παιδι αρια ξεχνα το,θα το παρω εγω κ δεν προκειται να το ξαναδεις ποτε..συγχιστηκα παλι:mad::mad::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

αχ λορα μου Κουραγιο κοπελα μου κ εσυ δεν εχεισ βοηθεια απο μαμα μπαμπα καποιον??στην κοσμαρα του ο αντρας σου απο οτι βλεπω,εμενα ο δικος μου θα κανει οοτι μπορει να μου παρει το παιδι(μου το εχει πει κ σε καβγα μασ πιο παλια-το παιδι αρια ξεχνα το,θα το παρω εγω κ δεν προκειται να το ξαναδεις ποτε..συγχιστηκα παλι:mad::mad::twisted::twisted:

 

που να χτυπιέται καταϊ (που λέει και η γιαγιά μου) δεν μπορεί να σου πάρει το παιδί, συνεπώς μην συγχύζεσαι γιατί απλά το παιδί σου το εισπράττει...

 

aria εννοείται οτι δεν μπορείς να ΜΗΝ αναφέρεις τους δικούς του... αλλά σωστά, το μόνο που θα σου πω είναι οτι πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο, να σε κατευθύνει γιατί το διαζύγιο κρίνεται στις λεπτομέρειες... επίσης όταν έμαθα οτι το δικαστήριο μπορεί να μην κάνει δεκτή την αίτηση φρίκαρα... για αυτό, μην το σκέφτεσαι αποφάσισέ το και συμβουλέψου κάποιον ειδικό... γιατί εγώ ειδικός δεν είμαι, από την προσωπική μου εμπειρία σου μιλάω...

 

και όπως είπε και η Lora το κεφάλι ψηλά και αξιοπρέπεια ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρέπει να μας το στερήσει αυτό... ούτε σε εμάς ούτε στα παιδάκια μας!!

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, aria με τίποτα δε μπορεί να σου πάρει το παιδί. Και όχι μόνο δε μπορεί να σου πάρει το παιδί, αλλά θα σου δίνει και διατροφή γι αυτό. Μαζευε αποδειξεις απο τα έξοδα του παιδιού για να τα ζητήσεις απο τη διατροφή. Οι άντρες είναι έτσι και αλλιώς στην κοσμάρα τους και απώντες, τουλάχιστον ας είναι εντάξει στις υποχρεωσεις τους προς τα παιδιά τουλάχιστον.

Κοριτσια τελειωσε, η ζωή είναι σκληρή και πρεπει να γίνουμε σκυλες για να επιβιωσουμε. Πρεπει να κοιτάμε τους εαυτους μας και τα παιδιά μας. Τιποτα άλλο.

Δυστυχώς....

Ο συζυγος κλαιγεται ότι δεν έχει λεφτά και δίνει μια ελεινή διατροφή, αλλά 40 ευρώ για πληρεξουσιο για να μη παραστεί στο διαζύγιο είχε να δώσει. Εγώ δεν έχω ούτε αυτά. Όλο ταξιδάκια και βλακειούλες είναι και εγώ να παλευω να τα βγάλω περα, και το χειρότερο: κλαιγεται σε όλους τους γνωστους για να τον λυπηθουν. Και φυσικά ούτε ένα τηλ. που ήταν αρρωστο το παιδί. Γι αυτό σας λέω: πρεπει να γίνουμε σκύλες.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ρε κοριτσια οσο διαβαζω συγχυζομαι. Τελικα μερικοι αντρες θελουν ενα βρωμοξυλο για να στρωσουν και να γινουν ανθρωποι , που λεει και η διπλανη μας . Και εμεις ειχαμε διάφορα αλλα σε εμας δεν ειχε καταλαβει ο αντρας μου τι μου ελεγε η πεθερα μου πισω απο την πλατη του! εδω μου εφερε σταυρουδακι για να με προστατευει στην εγκυμοσυνη μπροστα στον αντρα μου και μολις αυτος εφυγε μου ειπε βγαζοντας χολη , να παω να κανω εκτρωση!!και σημειωτεον το θελαμε δεν μας ετυχε! Και απο την αλλη η κουνιαδα μου που το παιζει ηθικη και τιμια χαλαει οικογενειες.. αλλα κατα μανα κατα κόρη δεν λενε ?

Οσο τις αφηναμε κοντεψαν να μας διαλυσουν , καποια στιγμη καταλαβε και ο αντρας μου τι μου εκαναν , τις ξεχεσε κανονικοτατα και τωρα το παιζουν οτι ολα καλα! Και να πω την αληθεια , πια τις εχω εντελως χεσμ#$νες και καταφεραμε να συνελθουμε !

Αλλα τις σιχαθηκα ρε κοριτσια, και πιστευω οτι αυτο που πηγαν να μας κανουν απο τον Θεο θα το βρουν ! γι'αυτο καθηστε και μιληστε στα χαϊβανια του αντρες σας και κοιτάξτε να σωσετε την κατασταση . Το λεω εκ πειρας! πεταξτε τους ολους τους αλλους εξω απο τα σπιτια σας . βαλτε τους κατω και ξαναβρειτε τους λογους που σας εκαναν να ερωτευτητε και να κανετε οικογενεια ! καλη τυχη σε όλες ! και να θυμαστε οτι καπου εκει εξω στον κοσμο υπαρχει ενας συντροφος για εσας που θα εδινε την ψυχη του για να χαμογελατε ! so, βγειτε και αναζητηστε τον!

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

καλημερα,

 

εχω χωρισει εδω και 10 μηνεσ με τον ανδρα μου.πηρα το παιδι και πηγα στουσ γονεισ μου. το διαζυγιο δεν το εχουμε προχωρισει για λογουσ υγειασ του παιδιου(βασικη προταιρεοτητα.)

θα ήθελα να μάθω εαν κάνω καλα που δινω το παιδι για 3 βραδια συνεχομενα στον μπαμπα καθε 2 εβδομαδεσ.

μηπωσ του κανω κακο στην ψυχικη του υγεια (επειδη αλλαζει περιβάλλον). ή του κανω καλο.(Η κορη μου ειναι 2 ετων ).

μηπωσ τελικα το να δινουμε καθε 2ο σαββατοκυριακο το παιδι ειναι πιο σωστο για το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχω χωρισει εδω και 10 μηνεσ με τον ανδρα μου.πηρα το παιδι και πηγα στουσ γονεισ μου. το διαζυγιο δεν το εχουμε προχωρισει για λογουσ υγειασ του παιδιου(βασικη προταιρεοτητα.)

θα ήθελα να μάθω εαν κάνω καλα που δινω το παιδι για 3 βραδια συνεχομενα στον μπαμπα καθε 2 εβδομαδεσ.

μηπωσ του κανω κακο στην ψυχικη του υγεια (επειδη αλλαζει περιβάλλον). ή του κανω καλο.(Η κορη μου ειναι 2 ετων ).

μηπωσ τελικα το να δινουμε καθε 2ο σαββατοκυριακο το παιδι ειναι πιο σωστο για το ιδιο?

 

αν καταλαβα καλα αντι για 2 βραδια στον μπαμπα κοιμαται 3.καλα κανεις για μενα.ειναι μικρη κ πρεπει να δεθει κ με τον μπαμπα της.μας λενε να τα δινουμε καθε 2 σκ για να τα βλεπουμε κ οι μαμαδες που δουλευουμε κ η καθημερινη επαφη μαζι τους ειναι μονο διαβασμα μπανιο υπνο.εσενα ειναι μικρη ακομα οποτε εχετε αλλες δραστηριοτητες οταν γυρνας απο τη δουλεια.καλο ειναι τα παιδια να βλεπουν συχνα κ τον μπαμπα αν εκεινος το επιθυμει φυσικα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

αποτι λεει το δινει 3 βραδια καθε 2 εβδομαδες.σταθεροτητα δεν ειναι αυτο?αντι για 2 το κραταει 3.προφανως δεν θα το βλεπει μεσα στην εβδομαδα που εχει το δικαιωμα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι φοβαμαι να μην βαζουν λογια στην μικρη.

εγω παντωσ δεν το κάνω

και φοβαμαι επισησ μηπωσ με τοσεσ μερεσ το παιδι αποσυντονιζεται και νιωθει οτι δεν εχει ενα σπιτι αλλα δυο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
τα παιδια δυστυχως υποφερουν πιο πολυ, εμενα ζητάει συνέχεια τον μπαμπά του.. τι να κάνω ?

 

αμα δεν εχει κανει κατι τραγικο ο ανθρωπος να τον φερεις παλι στο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δαβαζω τις ιστοριες σας και πραγματικα πιαστηκε η καρδια μου.Δεν απεχω πολύ από αυτές.ισωσ αυτό που διαφερω είναι ότι εγω συνεχεια "γυρναω πισω",πρωτα ειχα αισθηματα,με παρακαλουσε με κλαματα κ οδυρμούς ότι θα διορθωθεί,οτι όλα θα φτιαξουν κτλ,ειχα παντα την πεποιθηση ότι προσπαθει....εθελοτυφλουσα και ξαναγυρνουσα!Το μονο που αλλαξε ημουν εγω!Εγινα νευρικη,παρατησα τον εαυτο μου,εχασα τα ενδιαφεροντα,τους φιλους.

Πλεον του μιλαω και γω οσο πιο ασχημα μπορω,παρακαλαω κάθε μερα να με αφησει,να φυγει,τον κοιταω και είναι ενασ ξενος...ο πατερασ του παιδιου μου!!!!Δεν μου δινει διαζυγιο και αυτό με εχει καθυστερήσει πολύ στο να κινηθω μονη μου,λεω λιγη υπομονη ,να βαλω το παιδι παιδικο να πιασω δουλεια για να μην τον παρακαλαω για ψίχουλα!!!!

Ημουν τοσο χαρουμενοσ ανθρωπος και μου διδαξε την λυπη

Δεν πιστευω ότι αξιζουν ολοι οι ανθρωποι την υπομονη και την προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα λογια μου θα ακουστουν σκληρα και απολυτα...ομως πιστευω πως ειμαστε ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για τις επιλογες και τις πραξεις μας...ειναι πολυ ασχημο ενα παιδι να μη μαθαινει τι σημαινει οικογενεια γιατι πηγαινοερχεται απο το ενα σπιτι στο αλλο η γιατι δε βλεπει ποτε τον ενα του γονιο. Εμεις τον επιλεξαμε ως "ανθρωπο" μας ας πιεστουμε, ας υποχωρησουμε και ας ζησουμε με τα ελαττωματα του ανθρωπου που παντρευτηκαμε. Δεν ημαστε ανηλικοι οταν παντρευτηκαμε...το βρισκω εγωιστικο να προκαλω τοσο πονο στο παιδι μου για κατι που δεν ευθυνεται εκεινο στο ελαχιστο ενω εγω παλι 100%...

 

Αρα συμφωνω με Nordor

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα λογια μου θα ακουστουν σκληρα και απολυτα...ομως πιστευω πως ειμαστε ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για τις επιλογες και τις πραξεις μας...ειναι πολυ ασχημο ενα παιδι να μη μαθαινει τι σημαινει οικογενεια γιατι πηγαινοερχεται απο το ενα σπιτι στο αλλο η γιατι δε βλεπει ποτε τον ενα του γονιο. Εμεις τον επιλεξαμε ως "ανθρωπο" μας ας πιεστουμε, ας υποχωρησουμε και ας ζησουμε με τα ελαττωματα του ανθρωπου που παντρευτηκαμε. Δεν ημαστε ανηλικοι οταν παντρευτηκαμε...το βρισκω εγωιστικο να προκαλω τοσο πονο στο παιδι μου για κατι που δεν ευθυνεται εκεινο στο ελαχιστο ενω εγω παλι 100%...

 

Αρα συμφωνω με Nordor

 

Κοιτα ειπα αν δεν εχει κανει κατι τραγικο...Αν ας πουμε την δερνει την βριζει ειναι τραγικο.μπορει να επελεξε η καθεμια καποιον και να ηταν μια χαρα ανθρωπος τοτε.Μετα απο καποια χρονια για τον χ λογο αυτος εχει αλλαξει και την δερνει...Πρεπει η αλλη να κατσει μαζι του και να βλεπει και τετοιες εικονες και το παιδι?Καλυτερα χωρισμος και το παιδι να ζει τουλαχιστον σε ηρεμο περιβαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα προφανως εαν καποιος δερνει ειναι ακραια περιπτωση...απο τα διαζυγια σημερα ομως τι ποσοστο οφειλεται στη σωματικη βια? Ελαχιστο νομιζω...το μεγαλυτερο ειναι η ασυμφωνια χαρακτηρων...ε εκει επρεπει να ειχαμε καταλαβει τον χαρακτηρα νωριτερα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα προφανως εαν καποιος δερνει ειναι ακραια περιπτωση...απο τα διαζυγια σημερα ομως τι ποσοστο οφειλεται στη σωματικη βια? Ελαχιστο νομιζω...το μεγαλυτερο ειναι η ασυμφωνια χαρακτηρων...ε εκει επρεπει να ειχαμε καταλαβει τον χαρακτηρα νωριτερα...

 

τοτε συμφωνουμε απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

οταν πασ να ανοίξεις σπιτι,τις περισσοτερες φορες όλα φαινονται ροδινα!Και δεν μιλαω να ξεκινησεισ με καποιον που ξερεις ότι είναι πχ αλκοολικος

Δεν μπορεις να εισαι υποψιασμένος με κατι που δεν γνωριζεισ

Και ποσο μαλιστα όταν εισαι ερωτευμενος και ο συντροφος φοραει μασκα.Επειτα ερχεται ο φαυλος κυκλος με ότι συνεπάγεται και καταληγω στην σοφη μας παροιμια:Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Οταν παςν ανοιξεις σπιτι με καποιον ΑΓΝΩΣΤΟ τοτε μονο μπορει να φαινονται ολα ροδινα...αν τον γνωρισεις ομως τοτε σιγουρα μπορεις να "ψυλλιαστεις " πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Love, μεχρι ενα σημειο εχεις τα δικια σου, αλλα επειδη το θεμα διαζυγιο εχει απιστευτο πονο, οταν ειμαστε εξω απ το χορο ας μη λεμε μεγαλα λογια. Εχω κανει εναν αποτυχημενο κι εναν πετυχημενο γαμο(ως τωρα τουλαχιστον;) ) και ειμαι ο ιδιος ανθρωπος, λειτουργω με τον ιδιο τροπο καθε φορα. Ναι, μπορει καποιος να αλλαξει μετα το γαμο(γιατι πολυ απλα τοτε ερχονται οι ευθυνες), ναι μπορει να σου κανει τη ζωη δυσκολη ακομη κι αν δε σε χτυπαει και σε βριζει, και πιστεψε με, ειναι ελαχιστες οι γυναικες που θα εμπαιναν στη διαδικασια του διαζυγιου για ψυλλου πηδημα, γιατι οπως ειπα εχει πολυ πονο το θεμα απο οπου και να το πιασεις. Εμεις λοιπον που εχουμε την τυχη και την ευλογια να ειμαστε σε καλους γαμους, ας δινουμε συμβουλες, αλλα προσεχτικα, γιατι δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει ουτε εμας.. Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

love4 πολύ απολυτη σε βρισκω.Ποιος μιλησε για αγνωστο?Οταν φευγεις από το "τακτοποιημενο" σπιτι της μαμας στα 20-25 κτλ χρονια,ξαφνικα αναλαμβανεις ευθύνες,οικονιμηκα προβλήματα,συμβιωση,καθημερινοτητα,παιδια....δεν μπορεις να ξερεις πωσ θα τα διαχειριστεί ο καθενας και ας τον ξερεις από το δημοτικο!Ακομα κι οι φιλικεσ σχεσεις αλλαζουν!Προφανωσ εσυ δεν την εχεις πατησει ποτε και από κανεναν,εγω προσωπικα και από φιλους και από συγγενείς και από αγνωστους την εχω πατησει και ισως την ξαναπατησω.Ολοι εχουμε τα ελαττωματα μας.Καποια από αυτά τα δειξαμε από την αρχη και καποια βγηκαν στην πορεια γιατι απλα μεγαλωνουμε και αντιμετωπίζουμε καινούριες καταστασεις.Καποιοι ανθρωποι οριστικοποιούνε τις σχεσεισ ως δεδομενες και χανεται ο σεβασμος, η αλληλεγγυη.... και η αγαπη χανεται απλα!Καποιοι αλλοι παλευουν και ζουν με την αυταπατη ότι θα αλλαξουν τον αλλον φθειροντας στο τελος τον ιδιο τους τον εαυτο!Το τραγικο δεν είναι μονο να σε δειρει ή να σε βριζει κυρια μου.Αλλα κ να μη σε αγαπάει,να μη σε σεβεται καποιος έμπρακτα στο βαθος του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...