Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχογενές έντερο...


Recommended Posts

Και σε μενα ολοι οι δεικτες ειναι πολυ καλοι και η αυχενικη επισης.Το α τεστ ηταν καλο επισης.Για κυστικη εχουμε ελεγχτει και γω και ο αντρας μου.Πιστευω οτι θα ειναι ολα καλα..ο γιατρος δε σου ειπε για αμνιο??

 

Τελικα δεν ειναι λογικο να βρεθει και κατι αλλο περα απο αυτο για να ανησυχησουμε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ επέμενα για αμνιοπαρακέντηση αλλά εκείνος είπε πως δεν χρειαζεται να κάνω,οπότε δεν έκανα..πήραμε και την γνώμη και ενός άλλου γιατρού και είπε και αυτός το ίδιο!!εσένα τι σου είπε ο γιατρός σου,δεν σε καθησύχασε?

vD6rp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΕΜΕΝΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ..ΜΕΣΑ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ Κ Η ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Κ ΑΠΛΑ ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.ΑΠΛΑ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΠΕ ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΡΕΜΩ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ.

ΗΡΕΜΗΣΑ Κ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ.ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝ.Κ ΓΩ 9 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΓΙΑ ΔΕΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ...ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΙΔΕΑ....

 

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΣΑΙ??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω εκανα πριν λιγες μερες την β΄επιπεδου και μου βρηκε ο γιατρος υπερηχογενες εντερο ο γιατρος μου δεν μου συνεστησε να κανω αμνιοπαρακεντηση αλλα τησ κυστικησ ινωσης την ειχα κανει απο την αυχενικη και δεν ειχα τιποτα . ο γιατρος της β επιπεδου μου ειπε μηπως καταπιε λιγο αιματακι στουσ πρωτους μηνες ,γιατι ειχα την 7η εβδομαδα λιγο ροζ αιματακι.για μενα μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα κανε την προσευχη σου στην παναγια μερες που ειναι και μην φοβασαι΄.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,χαιρομαι που ηταν καθησυχαστικος κ σενα ο γιατρος σου...Σου ειπε αν θα φυγει στη συνεχεια....??κ γω προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη κ να μη φοβαμαι.Να μας πανε ολα καλα...και γω στην 5 με 6 εβδομαδες ειχα για αρκετες μερες ροζ..εχεις δικιο,συμβαινει συχνα να καταπινουν αιματακι...εαν μαθεις τιποτα νεοτερο να μας πεις.ποτε θα πας παλι??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω κορίτσια στη θέση σας θα εκανα αμνιοπαρακεντηση για να είμαι ήσυχη όλους αυτούς τους μήνες.απ ότι έχω διαβάσει το υπερηχογενες εντερο υποχωρεί αλλα συνδέεται και με άλλες ανωμαλίες .εξαρτάται τι βαθμού είναι ηπιου η μέτριου.πάντως σας εύχομαι τα καλύτερα και όλα θα πανε τελεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μετα απο ενα αγχωτικο καλοκαιρι λογω της υπερηχογενειας στο εντερο πηγα για τον προγραμματισμεο υπερηχο κ ειχε εξαφανιστει....!!!ρωτησα κ αλλους γιατρους κ ολοι με διαβεβαιωσαν νοτι ειναι κατι πολυ συνηθισμενο κ πιο πολυ ειναι ανησυχητικο για ινοκυστικη..εαν δεν υπαρχουν αλλοι δεικτες κ εχετε ελεγχθει κ οι δυο για ινοκυστικη μην αγχωνεστε,ολα θα πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μετα απο ενα αγχωτικο καλοκαιρι λογω της υπερηχογενειας στο εντερο πηγα για τον προγραμματισμεο υπερηχο κ ειχε εξαφανιστει....!!!ρωτησα κ αλλους γιατρους κ ολοι με διαβεβαιωσαν νοτι ειναι κατι πολυ συνηθισμενο κ πιο πολυ ειναι ανησυχητικο για ινοκυστικη..εαν δεν υπαρχουν αλλοι δεικτες κ εχετε ελεγχθει κ οι δυο για ινοκυστικη μην αγχωνεστε,ολα θα πανε καλα...

 

εμας μας βρηκαν υπερηχογενες εντερο στον τελευταιο μεγαλο υπερηχο.....κλαμα...:cry::cry::cry::cry: τωρα εχω στην αγκαλια μου το 2 μηνων υγιεστατο αγγελουδι μου!!!!!!!!!!!!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ! Δεν εχω κλείσει μάτι όλο το βράδυ... Χθες κάναμε τη β΄ επιπέδου όλα καλά αλλά εχουμε και εμείς υπερηχογεννές έντερο σε ήπια μορφή . Η αυχενική και το PAP-A πολύ καλά αλλά θα σκάσω!!!

Αυριο κανόνισα για αμνιοπαρακέντηση πως θα αντέξω μέχρι τα αποτελέσματα;;;;!!!!

Όλο το ποστ βεβαια είναι πολύ ενθαρυντικό και απο χθες σας εχω διαβασει απειρες φορες ..εκει που πέρνω τα πάνω μου ντουπ ξαναπέφτω .....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καναμε το β επιπεδου

βρεθηκε υπερηχογενες εντερο

 

αυχενικη διαφανεια καλη

α-τεστ υπερυχος καλος

αιματολογικες αναμενουμε μεσα στην εβδομαδα

 

εχει συμβει σε καποια κοπελα?

ποια η εκβαση?

ποιες οι κινησεις που εκανε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καναμε το β επιπεδου

βρεθηκε υπερηχογενες εντερο

 

αυχενικη διαφανεια καλη

α-τεστ υπερυχος καλος

αιματολογικες αναμενουμε μεσα στην εβδομαδα

 

εχει συμβει σε καποια κοπελα?

ποια η εκβαση?

ποιες οι κινησεις που εκανε?

 

 

γεια σου!εμενα μου το ειδανε στον υπερηχο της αυχενικης,καναμε με τον αντρα μου εξετασεις για κυστικη ινωση.οι εξετασεις αυτες βγηκαν καλες οποτε δεν υπαρχει ανησυχια.στο β επιπεδου δεν υπηρχε πια τπτ.μην ανησυχεις ειναι κατι αρκετα συνηθισμενο.θα σου πει ο γιατρος σου τι κινησεις να κανεις!!σου ευχομαι καλα αποτελεσματα!!:)

age.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!

 

εμεις το βρηκαμε 19 εβδ

οποτε δεν προλαβαιναμε να κανουμε εξετασεις για κυστικη ινωση μια και κανουνν το λιγοτερο 1 μηνα!

 

καναμε αμνιοπαρακεντηση...τα αποτελεσματ για την πιο συχνα εμφανιζομενη μορφη της κυστικης ινωση καθως και για συνδρομο νταουν ειναι αρνητικα

 

θα κανω ξανα υπερυχο και αν συνεχιζει να υπαρχει σαν ενδειξη θα κανουμε ελεχνο απο το δειγμα και για πιο σπανιες μορφες βεβαια εως 90%!

 

τι σπυ ειπε να προσεχεις?

δεν το βλεπω τοσο ανησυχο αλλα ουτε μου ειπε να προσεχω κατι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια..Δυστυχώς κ εμάς στον β επιπεδου κάτι ανάλογο μας είπε.Συγκεκριμένα "Κατά την εξέταση προβληματισμός υπήρξεγια την ηχογένεια του εντέρου που ναι μεν δημιουργούσε κάποια εντύπωση αλλά με την ελάτωση της φωτεινότητας της εικόνας δε διατηρούσε την αντανάκλαση που προκαλούν τα οστά οπότε και ο δείκτης χαρακτηρίστηκε αρνητικός."

Η γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι, ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση μου είπε πως όλα αυτά είναι σχετικά και υποκειμενικά!!!!

Δεν μου προτείνει να να κάνω αμν αλλά αν ήθελα μπορούσε να μου την κάνει εκείνη την στιγμή!

Εχω φυσικά μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω :-( ανησυχώ τόσο πολύ...

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να κανει και αλλου β επιπεδου!

να ηρεμησεις και εσυ!

 

εμεις καναμε αμνιο και ελεγχο μιας και συνεχιζε σαν ευρημα το υπερ. εντερο για το 85-90% το οποιο ειναι αρνητικο για κυστικη ινωση...

το αποτελεσμα αναφερει οτι η πιθανοτητα να νοσει ειναι 0,8 %

 

ηρεμησα αρκετα...αλλα οχι τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..Δυστυχώς κ εμάς στον β επιπεδου κάτι ανάλογο μας είπε.Συγκεκριμένα "Κατά την εξέταση προβληματισμός υπήρξεγια την ηχογένεια του εντέρου που ναι μεν δημιουργούσε κάποια εντύπωση αλλά με την ελάτωση της φωτεινότητας της εικόνας δε διατηρούσε την αντανάκλαση που προκαλούν τα οστά οπότε και ο δείκτης χαρακτηρίστηκε αρνητικός."

Η γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι, ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση μου είπε πως όλα αυτά είναι σχετικά και υποκειμενικά!!!!

Δεν μου προτείνει να να κάνω αμν αλλά αν ήθελα μπορούσε να μου την κάνει εκείνη την στιγμή!

Εχω φυσικά μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω :-( ανησυχώ τόσο πολύ...

Εσείς τι λέτε?

 

η υπερηχογενεια του εντερου για να θεωρηθει οτι ειναι κατι πρεπει να εχει την ιδια φωτεινοτητα με το οστο μια μικρή υπερηχογενεια απλα δεν σημαινει τιποτα

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!κοριτσακι μου σε καταλαβενω περασα κατι αναλογο με αλλο προβλημα ,το περασμενο σαββατο εκανα προληπτικα υπεριχο καρδιας εμβρυο κ μου ειπε οτι υπαρχη μια μικρη στενωση πνευμονικης βαλβιδας επεσε ο ουρανος κ με πλακωσε κ οτι ισως μολις γεννηθει να του κανουν επεμβαση για μπαλονακι,αλλα μεχρι να γεννησω θα με παρακολουθει η καρδιολογως για εμβρυα γτ ισως αλλαξει κατι!!κ πηγα γυναικολογο η οποια μας κατατρομαξε κ μας ανεφερε για ενα συνδρομο που μπωρει να το ειχε το μωρο κ οτι αν γεννηθει θα ειναι νοιτηκα καθηστεριμενο ,το τι περασα η καρδουλα μου το ξερει κ μου ειπε για αμνιοπαρακεντησει,κ πηγα την ιδια στιγμη κ την εκανα γτ φοβηθηκα ,γτ μου ειπε οτι αν βγει χαλια θα μου περναν το μωρο κ καλυτερα να το ηξερα απο πριν ευτηχωςςςςςς παναγια μου χθες πειρα τ αποτελεσματα κ ηταν καλα ,οποτε μου μενει το θεμα με την καρδουλα του,θα μας παρακολουθει η εμβρυοκαρδιολογως καθε μηνα κ αν αλλαξει προς το καλυτερο την γλυτωσαμε κ ισως να μν υπαρχει κ ολας καθολου,οποτε κοριτσακι μου καλυτερα να την κανεις θα σου φυγει το αγχος κ εγω φοβηθηκα πολυ κ ειμουν χαλια μεχρι να μαθω τ αποτελεσματα,εκατα 3 μερες στο κρεβατι με αντιβιωση κ σημερα εκανα μια βολτα αλλα χωρις να κανω δουλειες,αν προσεχεις δεν θα παθεις τπτ!!ευχομαι απο την καρδια μου να μν εχει τπτ η μπεμπα σου,γτ σου ειπα ολα αυτα για να σου πο οτι ειμαι 22 χρονον κ την εκανα δεν παιζει ρολο η ηλικια ετσι πιστευω κ να σου φυγει το αγχος κουκλιτσα μου,εμενα ειναι το πρωτο μου παιδακι κ εχω σκασει ...αστα πηγα σε καλη γιατρο κ εκανα αμνιοπα δεν πονεσα καθολου μα καθολου.....ΜΑΚΑΡΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια κι εμάς μας έδειξε υπερηχογενές έντερο η β' επιπέδου, δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί η αυχενική ήταν πολύ καλή, έκανα επαναληπτικό υπέρηχο και είχε φύγει η υπερηχογένεια (βέβαια πάλι δεν μου είπαν ότι σίγουρα όλα ΟΚ) και τελικά δόξα τω Θεώ γέννησα ένα υγιέστατο παιδάκι.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Τελικά αυτές οι εξετάσεις πιο πολύ μας αγχώνουν και αρκετές φορές χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 3 ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ.

 

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ, ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΝΕΣΕΙΣ.ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ :

 

CMV IgG 236 ΘΕΤΙΚΟ

 

CMV IgM 0.87 ΟΡΙΑΚΟ

 

CMV IgG Avidity 0.83 ενδειξη παλιας λοιμωξης

 

ΣΤΗΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΣΤΗΝ 13 ΜΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΥΔΚΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΜΒΡΗΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ GOLF BALL ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΕΣ ΕΝΤΕΡΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.

 

ΣΑΝ ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ.

 

ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΟΥ CMV, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

 

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ.

 

ΕΧΩ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 3 ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ.

 

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ, ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΝΕΣΕΙΣ.ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ :

 

CMV IgG 236 ΘΕΤΙΚΟ

 

CMV IgM 0.87 ΟΡΙΑΚΟ

 

CMV IgG Avidity 0.83 ενδειξη παλιας λοιμωξης

 

ΣΤΗΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΣΤΗΝ 13 ΜΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΥΔΚΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΜΒΡΗΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ GOLF BALL ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΕΣ ΕΝΤΕΡΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.

 

ΣΑΝ ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ.

 

ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΟΥ CMV, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

 

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ.

 

ΕΧΩ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου που ξέρει το ιστορικό σου, τί πιθανότητες δίνει για αποβολή κατά την αμνιοπαρακέντηση ακι τί πιθανότητες να γεννηθεί μωρό με πρόβλημα. για μένα το μεγάλο θέμα είναι ο CMV.

Link to comment
Share on other sites

SOFI ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ CMV ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΛΟΙΜΩΞΗ ,ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ 7 ΜΕ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟ ΑΜΝΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Ή ΟΧΙ.ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

SOFI ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ CMV ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΛΟΙΜΩΞΗ ,ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ 7 ΜΕ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟ ΑΜΝΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Ή ΟΧΙ.ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ

πρέπει να σου πει τις πιθανότητες που έχεις και για τις 2 επιλογές που έχεις

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΑΥΤΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΖΩΗΣ ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΟΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΚΑΤΙ , ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 35 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΜΝΙΟ. ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 20 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...