Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕ ΔΑΓΚΩΣΕ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ!


Haroula77

Recommended Posts

Η ιστορία μου θα σας φανεί απίστευτη αλλά θέλω να την μοιραστώ μαζί σας γιατί με έχει κυριεύσει το άγχος.

 

Γυρίσα χθες απο οικογενειακές διακοπές. Δυο μέρες νωρίτερα και αφού είχα πάρει το μπάνιο μου έπιασα στο κεφάλι μου ένα μικρό καρουμπαλάκι. Γρήγορα κατάλαβα οτι κάτι είχε κολλήσει στις ρίζες των μαλλιών μου και προσπάθησα να το βγάλω.

Που να πάει ο νους μου! Πονούσα φριχτά αλλά τα κατάφερα. Έντρομη αντίκρυσα ένα τσιμπούρι το οποίο και εξολόθρευσα. Τις προηγούμενες μέρες είχα πάει στην εξοχή και πρέπει να ήταν απο τότε κρυμμένο στα μαλλιά μου. Έριξα οινόπνευμα και θεώρησα οτι το θέμα έχει λήξει.

 

Απο χθες όμως δεν αισθάνομαι καλά. Έχω μια αίσθηση κόπωσης, μυικούς πόνους και έντονο στραβολαίμιασμα. Το σημείο του τσιμπήματος έχει πριστεί αρκέτά.Ψάχνωντας στο internet ανακάλυψα οτι αυτά είναι τυπικά συμπτώματα μιας νόσου που λέγεται Lyme ή Βορελίωση και προκαλείται απο τσίμπημα τσιμπουριού. Η θεραπεία που προτείνεται είναι αντιβίωση για την αντιμετώπιση του βακτηριδίου.

 

Το ερώτημα μου είναι μπορώ να πάρω αντιβίωση κατά τη διάρκεια του θηλασμού;

 

Αύριο θα πάω στο γιατρό για να δούμε κατ΄αρχάς τη διάγνωση.

Είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ελέγξεις την αντιβίωση που σου προτείνει ο γιατρός (τη δραστική ουσία, όχι το εμπορικό όνομα) στο http://www.e-lactancia.org και θα δεις το risk level της. Αν δεν είναι συμβατή με θηλασμό, αλλάζεις αντιβίωση (υπάρχει πληθώρα), δε σταματάς το θηλασμό. Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθε και η πεθερά μου πριν κάποια χρόνια και απλά πήγε στον αγροτικό γιατρό και της το καθάρισε, έκανε μια πολύ μικρή τομή και αφαίρεσε το πύον και τα υπολείμματα του τσιμπουριού. Μετά ήταν όλα οκ. Μάλλον έχει μολυνθεί το σημείο από μέλη του τσιμπουριού που έμειναν κάτω από το δέρμα. Καλύτερα να πας σε ένα γιατρό να το καθαρίσει το σημείο και αυτός θα κρίνει αν θα πάρεις αντιβίωση. Στο χωριό μου λένε ότι για να βγάλεις το τσιμπούρι δεν πρέπει να το τραβάς απλά, αλλά να το έχεις καλυμμένο για κάποια ώρα με βαμβάκι καλά ποτισμένο με οινόπνευμα και μετά να το τραβήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Έκανα αιματολογικές εξετάσεις και περιμένω απαντήσεις. Το τσιμπούρι δεν αφαιρέθηκε σωστά, ήταν μολυσμένο και παρουσίασα λοίμωξη.

 

Πήγα στη δερματολόγο η οποία μου συνταγογράφησε αντιβίωση και μου είπε να διακόψω το θηλασμό. Σχολίασε μάλιστα οτι το θήλασα ήδη αρκετά το παιδί μου, οτι θα το βλάψω με την αντιβίωση και οτι ο θηλασμός δεν του προσφέρει τίποτα.

 

Της απάντησα οτι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και για την ορθή της ενημέρωση της έδειξα τη λίστα με τα αντιβιωτικά που είναι συμβατά με το θηλασμό (Ist σε ευχαριστώ). Ήμουνα αναστατωμένη με το πρόβλημα της υγείας μου αλλά την άλλη φορά που θα πάω θα της τρίψω τα μούτρα τις αναφορές της ΠΟΥ για την αναγκαιότητα του θηλασμού.

 

 

Δυστυχώς για άλλη μια φορά αποδείχθηκε οτι αρκετοί γιατροί είναι άσχετοι με τα ζητήματα αυτά. Επίσης, πρέπει να αποδεικνύεις κάθε φορά οτι δεν είσαι εξωγήινος επειδή θηλάζεις. Είναι σαν να έχουμε ένα στίγμα επειδή θηλάζουμε.

 

Τελικά η σωστή ενημέρωση είναι η δύναμη μας. Ευτυχώς τούτο το forum έχει προσφέρει πολλά στον τομέα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Της απάντησα οτι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και για την ορθή της ενημέρωση της έδειξα τη λίστα με τα αντιβιωτικά που είναι συμβατά με το θηλασμό (Ist σε ευχαριστώ). Ήμουνα αναστατωμένη με το πρόβλημα της υγείας μου αλλά την άλλη φορά που θα πάω θα της τρίψω τα μούτρα τις αναφορές της ΠΟΥ για την αναγκαιότητα του θηλασμού.

 

Πολύ θα 'θελα να ήμουν από μια μεριά και να έβλεπα τη μούρη της όταν είδε τη λίστα!

Περαστικά σου και καλή συνέχεια στο θηλασμό σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...