Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

Καλησπέρα....!!

Με την άφιξη του μπέμπη μας δε μου μένει πολύς χρόνος ελεύθερος, γι' αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη σε περίπτωση που οι ερωτήσεις μου υπάρχουν και κάπου αλλού...

Έχουμε και λέμε, γέννησα στις 16/7, έχω πάρει όλα τα επιδόματα (κύησης, τοκετού, λοχείας) και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

-Από πού παίρνουμε το επίδομα καισαρικής, από ΙΚΑ ή ΟΑΕΔ...??

Η κι από τα 2.....??? Ποιά δικαιολογητικά χρειαζόμαστε; Το παίρνουμε αμέσως...?

-Έχω βγάλει κάρτα ανεργίας, καθώς η σύμβασή μου έληξε τέλος Ιουνίου. Τώρα, που γέννησα, θ' ανεβεί το ποσό; Χρειάζεται να καταθέσω κάτι άλλο στον ΟΑΕΔ εκτός από τη ληξιαρχική πράξη γέννησης;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ το επίδομα το πήρα απο το ΙΚΑ. Κατέθεσα τα χαρτιά στο ΙΚΑ που ανηκε το ΙΑΣΩ που γέννησα και πήρα τα χρήματα μετά απο 5 μήνες απο το ΙΚΑ της περιοχής μου. Τα χαρτιά που κατέθεσα ήταν οι αποδείξεις απο το νοσοκομείο. Τώρα εσύ που είσαι στον ΟΑΕΔ με επίδομα, πρέπει να ρωτήσεις.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κάνει με το νοσοκομείο απο ότι ξέρω. Αλλα πάλι στην Ελλαδα ζούμε ποτέ δεν ξέρεις, μπορείτε να ρωτήσετε στο Ικα της περιοχής σας.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τις αποδείξεις από μαιευτήριο-γυναικολόγο, αναισθησιολόγο κτλ, τις βάζουμε στη φορολογική δήλωση....??

Ή τις πάμε στο ΙΚΑ κι επιστρέφονται κάποια χρήματα, γιατί κάτι τέτοιο άκουσα...

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το επίδομα καισαρικής εξαρτάται από τα τιμολογία που έχεις καταθέσει.

εγώ κατέθεσα τιμολόγια περίπου 4400 ευρώ και μου δώσανε 460 ευρώ + το επιδομα τοκετού 939. Μπορείς όμως να κάνεις ένσταση και να περάσεις από επιτροπή και λογικά θα σου δώσουνε και κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμμία μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα μπορείς να κάνεις την αίτηση???Εγώ πληρώθηκα το επίδομα τοκετού αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να πάω στο ικα που ανοίκει το μαιευτήριο για να καταθέσω τα χαρτια για το επίδομα καισαρικής....

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!εγω γεννησα τελη νοεμβρη με καισαρικη,το επιδομα απο το ικα (300?και κατι )τα πηρα το μαρτιο!!!και η υπαλληλος μου ειπε θα κανεις ενσταση ε??πραγμα που εκανα!βεβαια μολις προχτες μου στειλανε χαρτι για να περασω απο επιτροπη στις 11σεπτεμβρη!αυτο που θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα..τι λεμε εκει και τι μας ρωτανε???

ευχαριστω!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου το είχανε πει και το ζώο δεν διάβασα το χαρτί ότι μπορείς να κάνεις ένσταση.

Τώρα τα έχω πάρει πολύ άσχημα!!!! Και δεν μπορώ να κάνω και τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

καλημερα και χρονια πολλα.Πριν 2 εβδομαδες γεννησα στο Ιασω και απο εκει με παραπεμπουν να κανω αιτηση στο ΙΚΑ Αμαρουσιο,προκειμενου να παρω σε 5 μηνες απο το ΙΚΑ της περιοχης μου το επιδομα για την καισαρικη.Ξερει καμια σας ποσο ειναι αυτο το επιδομα;

 

αν δεν το έχεις πάρει ήδη αυτό το επίδομα μέχρι σήμερα που μιλάμε είναι γύρω στα 300€ και εγώ τόσα πήρα που γέννησα στο ΙΑΣΩ.ελπίζω να έκανες και ένσταση και να πήρες και άλλα χρήματα γιατί και ήμουν ηλίθια και δεν το ήξερα και έχασα γύρω στα 800€ απ'ότι μου είπανε.

Στο δεύτερο τώρα με το καλό αν έρθει.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω πολύ να κάνω ένσταση τώρα που θα πάω να πάρω τα χρήματα της καισαρικής αλλά με όσα τράβηξα στον ΟΑΕΔ, δεν θέλω να έχω καμία σχέση με αυτές τις "υπηρεσίες". Ας είναι 300...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ.. να κανεις.. προφανως ειναι απλα γραφειοκρατικο θεμα, αφου και οι υπαλληλοι το λενε.. Αλλο να μην το ξερεις και να μην πατησεις και αλλο να ττο ξερεις και να μην το κανεις.

Οπως ειπες τοσα τραβηξες με τον ΟΑΕΔ.. στο ΙΚΑ θα κολλησεις? Μηνμασας.. (φατους με μια μπουκια)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στο "χώρο". Με λένε Ειρήνη και έχω ένα γιο 4,5 χρονών και μία κόρη 3,5 μηνών.

Γέννησα 30/05/09, κατέθεσα τα τιμολόγια του ΙΑΣΩ για περίθαλψη, εξετάσεις και φάρμακα ήτοι 3.550 ευρώ και πήρα πίσω σε 2 μήνες από το ΙΚΑ το "αστρονομικό " ποσό των 315 ευρώ!!!!! Κρατική διατίμηση σου λέει. Ενδεικτικά αναφέρω ότι για έξοδα μεγάλου χειρουργίου (αυτό θεωρείται η καισαρική) το ΙΚΑ πληρώνει 34 ευρώ!

 

Δυστυχώς κορίτσια, στην Ελλάδα ζούμε και αν δεν έχεις τα λεφτά να πληρώσεις την έβαψες. Το ΙΚΑ είναι μόνο για την σύνταξη και τίποτα άλλο, αν προλάβουμε δηλαδή να την πάρουμε ποτέ και αυτή! Ευτυχώς που έχω και ιδιωτική ασφάλεια και θα πάρω και ένα ποσόν από εκεί. Αλλά τι να το κάνεις? Εμένα το όλο "θέμα" μου πήγε 6.500 ευρώ ΙΑΣΩ, γιατρός και αναισθησιολόγος συν 2.000 ευρώ για τα βλαστοκύτταρα ήτοι σύνολο 8.500 ευρώ! Και για να σας προλάβω, πήγα σε 4κλινο δωμάτιο!

κουκλιά μου σας λατρεύω

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να ρωτήσω και γώ κάτι εγω πριν 1μήνα εκανα χειρουργείο για αφαίρεση αριστ.σαλπιγγας λόγω ρήξη εξαιτίας εξωμητρίου κύησης ... ένα πράγμα σαν καισαρική μου κάνανε μιας και με ανοίξανε στον σημείο της καισαρικής ... μου κόστισε η όλη ιστορία στο Μητέρα 3500 με την αμοιβή του ιατρού και γω 315 ευρώ θα πάρω γμτ την ατυχία μου μέσα πιά???

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σήμερα πήρα κ εγώ 362 ευρώ με τιμολόγιο 3692. εκανα ένσταση κ μου είπαν θα καλέσουν σε 3μήνες.έχει πάρει καμία τελικά επιπλέον χρήματα μετά απο ένσταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση … Γέννησα τέλος Ιουλίου και στο μαιευτήριο μας έδωσαν 3 ίδια σημειώματα λόγω καισαρικής – 1 για την ιδιωτική ασφάλεια – 1 για το Ικα Χαλανδρίου που ανήκει το μαιευτήριο και 1 για το Ικα της περιοχής μου. Να σημειώσω ότι μου είπαν ότι για το Ικα είτε θα καταθέσω το σημείωμα στο Ικα Χαλανδρίου είτε στο Ικα της περιοχής μου (Όχι και στα 2 )

Όταν πήγα στο Ικα της περιοχής μου για να πάρω τα επιδόματα τοκετού και λοχείας , πήγα να δώσω το σημείωμα της καισαρικής και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται και ότι θα με πάρουν αυτοί τηλέφωνο σε 2-3 μήνες για να πάω να πληρωθώ τα της καισαρικής . Έτσι γίνεται ? Μήπως πρέπει να πάω στο Ικα Χαλανδρίου να καταθέσω το σημείωμα πρώτα, γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα πως έκαναν κάποιες κοπέλες παραπάνω. Επίσης γνωρίζετε να μου πείτε αν πληρώνει κάτι ο ΟΑΕΔ ? Είμαι άνεργη – και τα επιδόματα στο τσακ τα πρόλαβα με τα ένσημα – Τελικά είχα 2 ερωτήσεις , ευχαριστώ.

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήρα κ εγώ 362 ευρώ με τιμολόγιο 3692. εκανα ένσταση κ μου είπαν θα καλέσουν σε 3μήνες.έχει πάρει καμία τελικά επιπλέον χρήματα μετά απο ένσταση?

 

Nαι, το έχω γράψει, πήρα 800ευρώ ακόμη. Μπορεί να πάρεις και 1000.

Link to comment
Share on other sites

Dafy πρεπει να τα πας στο ΙΚΑ Χαλανδριου αλλιως δεν θα παρεις τιποτα. Μην σε μπερδευουν. Θα πας τα χαρτια στο ΙΚΑ Χαλανδριου και σε 3 μηνες θα πας στο ΙΚΑ σου για να εισπραξεις. Μετα θα πας να κανεις ενσταση και θα σε καλεσουν μετα απο καιρο.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...