Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά, τα έχετε μπερδέψει τα πράγματα. Τα 940 που πήρες είναι βοήθημα τοκετού και το παίρνουν όλες οι γυναίκες ανεξάρτητα με το αν γέννησαν φυσιολογικά ή με καισαρική. Τα χρήματα που δίνει το ΙΚΑ για την καισαρική είναι άλλο πράγμα και είναι περίπου στα 300 ευρώ. Αυτά τα χρήματα δεν τα παίρνουμε αμέσως μαζί με το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού αλλά μετά από περίπου 3 μήνες. Στην Αθήνα (μιλώ για γέννα σε ιδιωτικό μαιευτήριο που γνωρίζω) για τα χρήματα της καισαρικής πηγαίνεις στο υποκατάστημα του ΙΚΑ που υπάγεται το μαιευτήριο, καταθέτεις τα χαρτιά που ζητάνε και σε κανα τρίμηνο τα χρήματα τα παίρνεις από το ΙΚΑ της περιοχής σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

κάνεις τα χαρτιά σου στο ικα που ανήκει το μαιευτήριο όπου γέννησες και τα χρήματα τα παίρνεις 3 μήνες μετα απο το ίκα της περιοχής σου .

θα σου έρθει ενα χαρτί στην διεύθυνση του σπιτιού σου .

το ποσό είναι ανάλογο τον λόγο που ανάγκασαν τον γιατρό να κάνει την καισαρική ξεκινά περίπου απο 300 ευρώ και αυξάνετε αναλόγως την περίπτωση εγώ πήρα γύρω στα 750 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφει ο γιατρός μια βεβαίωση. Εμένα π.χ. μου έιχε αναφέρει διαβήτης κύησης. Επίσης εάν το μωρό χρειαστεί να μπει στα πρόωρα ή στη θερμοκοιτίδα, το ίδιο ΙΚΑ σου καλύπτει όλο το κόστος. Στα ιδιωτικά μαιευτήρια σου τα εξηγούν όλα αυτά και σου δίνουν και τα απαραίτητα έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΙΚΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΑΖΙ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έγγραφα που χρειάζονται εμένα μου τα έδωσαν όταν έφυγα, μαζί με το εξιτήριο. Τη βεβαίωση που συμπλήρωσε ο γιατρός για την καισαρική, επίσης μου την έδωσαν τότε και τη συμπλήρωσε ο γιατρός μου. Εσένα δεν ξέρω γιατί δεν στα έδωσαν!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας.Θα ήθελα να κάνω κι'εγώ μια ερώτηση οσον αφορά το επίδομα καισαρικής.Πρόκειται να γεννήσω στο Ιασώ αρχές Ιουνίου.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οταν πάμε στο λογιστήριο τους τη μέρα του εξιτηρίου πρέπει να ζητήσουμε βεβαίωση που να γράψει ο γιατρός το λόγο που έγινε καισαρική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται να γεννήσω στο Ιασώ αρχές Ιουνίου.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οταν πάμε στο λογιστήριο τους τη μέρα του εξιτηρίου πρέπει να ζητήσουμε βεβαίωση που να γράψει ο γιατρός το λόγο που έγινε καισαρική?

 

Με το καλό :)

 

Γέννησα στο Ιασώ με καισαρική και τις δύο μικρές μου - δεν προσκόμισα ούτε μου ζητήθηκε ποτέ καμία τέτοια βεβαίωση αναφορικά με το λόγο της καισαρικής.

 

Μην ανησυχείς!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό :)

 

Γέννησα στο Ιασώ με καισαρική και τις δύο μικρές μου - δεν προσκόμισα ούτε μου ζητήθηκε ποτέ καμία τέτοια βεβαίωση αναφορικά με το λόγο της καισαρικής.

 

Μην ανησυχείς!

 

 

Καλησπέρα iro και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Να σε ρωτήσω.Πως πήρες τότε το επίδομα καισαρικής που είναι περισσότερα χρήματα απ'ότι λένε τα κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Γένεσις με καισαρική το 2006. Όταν πήρα εξιτήριο, μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι καθόλου επίδομα καισαρικής, μου έδωσαν βέβαια ένα χαρτί, αλλά μου είπαν ότι δεν παίρνω τίποτα. Σε λίγες μέρες θα γεννήσω πάλι εκεί και αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vasiliki απο πότε τα νοσοκομεία αποφασίζουν αν θα πάρεις επίδομα για την καισαρική?

Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν τα χαρτιά που πρέπει και απο κει και πέρα θα τα καταθέσεις εσύ στο ικα που ανήκει το νοσοκομείο και σε 3 μήνες (ετσι μου είπαν εμένα τουλάχιστον) θα τα πάρεις απο το ικα οπου ανήκεις εσύ?

Εκτός και άν εσύ δεν είσαι ασφαλισμένη στο ίκα αλλα σε άλλο ταμείο.

 

Κορίτσια εγώ γέννησα 20/1/09 και ακόμα δεν μου έχει έρθει κανένα χαρτί για να πάρω το επίδομα καισαρικής απο το ΙΚΑ. Μήπως πρέπει να πάρω εγώ τηλ. ?????

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν γεννησα πριν απο 5 μηνες με καισαρικη και το εψαξα το θεμα με το επιδομα δεν το δικαιουνται οσες γεννησαν σε ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομειο γιατι εκει περα απο την αναβαθμιση δωματιου ( αν την εχουν ζητησει) δεν πληρωνουν τιποτα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

mariadrama είχες ρωτήσει σε κάποιο υποκαταστημα του Ικα ή σε κάποιον ΟΑΕΔ και σου το είπαν αυτό?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ σήμερα το πρωί που πήγα στο ικα Σερρών και ρώτησα μου είπαν οτι δεν παίρνεις παραπάνω χρήματα όταν κάνεις καισαρική. Το μόνο που αλλάζει είναι οτι με ΦΤ πληρώνεις γύρω στα 300 ευρω ενώ με καισαρική δεν πληρώνεις τίποτα!

Το επίδομα κύησης είναι γύρω στα 900 και κάτι. Τις 56 μέρες πριν και μετα τις πληρώνεσαι βάση του μισθολογίου σου. Σε εμένα ας πουμε είναι 1000 για τις 56 πριν και λίγα παραπάνω για τις 63 μετά.Περίπου τρεις χιλι. δηλάδη.

Απο εκεί και πέρα παίρνεις και απο τον ΟΑΕΔ κάποια χρήματα αλλά ακόμα δεν το ξεκαθάρισα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σας ενημερώνω για να ξέρετε ότι το Ικά γενικά δείνει ένα πολύ μικρό ποσό για την καισαρική τομή .

Εγω απο τιμολογιο 2700€ πήρα 260€.

Άν όμως κάνεις ένσταση μπορείς σίγουρα να πάρεις μετα απο 1 εξάμηνο κανένα 1000€ ακόμη.

Είναι απατεώνες και δεν το λένε στον κόσμο.

ΣΟυ λένε ότι γλειτώσουμε γλειτώσαμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέθεσα τα χαρτά στο ΙΚΑ Αμαρουσίου γιατί γέννησα στο ΙΑΣΩ το Φεβρουάριο και χθες πληρώθηκα για την καισαρική δηλαδή μετά από 4 μήνες.

Μου δώσανε 460 ευρώ. Έκανα ένσταση γιατί το ποσό ήταν μικρό και μου είπαν θα περάσω από επιτροπή σε 3-4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

δηλαδη εγω που γεννησα με Κ.Τ. στο λητω και κατεθεσα ολα τα χαρτια στο ικα στην λεωφ. αλεξανδρας - εκει ανηκει το μαιευτηριο - και εχουν περασει 2 μηνες απο την ημερα καταθεσης - 20/05/09 - αν παω στο ικα το δικο μου δεν θα πληρωθω? θα πρεπει να περιμενω και αλλο?

και ποσα τελικα θα παρω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...