Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

καλημερα κι απο μενα!

θα ηθελα την γνωμη σας σε εναν προβληματισμο μου. αρχες απριλιου οταν το μωρο θα ειναι 4 μηνων κλεισμενους θα πρεπει να κανω ενα επαγγελματικ οταξιδι στο εξωτερικο.

 

εαν λειπω 4 μερες και εννοιειται αφησω γαλα απο την τραπεζα που εχω δημιουργησει, υπαρχει περιπτωση οταν γυρισω το μωρο να μην θελει το στηθος? να εχει ξεμαθει?

 

και τι θα κανω το γαλα που θα βγαζω? θα μπορων να το βαλω με παγοκυστες και να το γυρισω με ισοθερμικη τσαντα στις αποσκευες μου ή πρεπει να το πεταξω?

 

εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρεια?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμπειρία δεν έχω αλλά μπορώ να σου πω ότι η expert μας Αγλαία κάπου εδώ μέσα αναφέρει γενικές οδηγίες για τη συντήρηση του μητρικού γάλακτος. δε θυμάμαι σε ποια σελίδα είναι αλλά τις έχω τυπώσει και γράφει ότι συντηρείται σε θερμομονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες στους 15 βαθμούς για 24 ώρες. Άρα λογικά θα πρέπει ό,τι αντλείς να το βάζεις στην κατάψυξη και την ημέρα που θα φεύγεις να το βάλεις στο θερμομονωτικό με παγοκύστες. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που θα είναι από κατάψυξη και όχι φρεσκοαντλημένο για να μπει στο θερμομονωτικό. Πώς θα το κουβαλήσεις όμως αν είσαι με αεροπλάνο? Θα σε αφήσουν? Στις αποσκευές θα διατηρηθεί η επιθυμητή θερμοκρασία? Μαλλον πιο πολύ σε μπέρδεψα παρά σε βοήθησα! 'Οσον αφορά το αν μπορεί να έχει μετά άρνηση στήθους δε το γνωρίζω καθόλου. Φρόντισε πάντως να τσεκάρεις πρώτα ότι πίνει με το μπιμπερό αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα!

θα ηθελα την γνωμη σας σε εναν προβληματισμο μου. αρχες απριλιου οταν το μωρο θα ειναι 4 μηνων κλεισμενους θα πρεπει να κανω ενα επαγγελματικ οταξιδι στο εξωτερικο.

 

εαν λειπω 4 μερες και εννοιειται αφησω γαλα απο την τραπεζα που εχω δημιουργησει, υπαρχει περιπτωση οταν γυρισω το μωρο να μην θελει το στηθος? να εχει ξεμαθει?

 

και τι θα κανω το γαλα που θα βγαζω? θα μπορων να το βαλω με παγοκυστες και να το γυρισω με ισοθερμικη τσαντα στις αποσκευες μου ή πρεπει να το πεταξω?

 

εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρεια?

 

christy μου το μωράκι σου είναι πολύ μικρό για να λείψεις τόσο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

μπιμπερο πινει γιατι πηγα για λιγες μερες στην δουλεια και αναγκαστικα να της το μαθω. μαλλον θα στειλω πμ στην αγλαια για να μου την πει την γνωμη της για την συντηρηση του γαλατος, λυπαμαι να πεταξω τοσο γαλα...

σιγουρα στις αποσκευες πρεπει να το βαλω γιατι απαγορευεται στις χειραποσκευες να εχεις πανω απο100 μλ υγρα.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

christy μου το μωράκι σου είναι πολύ μικρό για να λείψεις τόσο πολύ..

και τι κανω?> να την παρω μαζι? δεν θα ταλαιπωρηθει πολυ περιαοοτερο? ασε που θα την εκθεσω και σε ενα σωρο μικροβια στο ταξιδι, κλειστος χωρος αεροπλανου για 3-4 ωρες....

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι δεν το ανέλυσα, το θέμα δεν είναι ο θηλασμός,αλλά ότι το μωράκι δεν μπορεί να χειριστεί έναν τόσο μεγάλο αποχωρισμό. αν μπορούσες να το αναβάλεις...καταλαβαίνω την δυσκολία με τη δουλειά, κι εγώ επέστρεψα όταν το μωρό μου ήταν 3...

το γάλα σου θα το αντλείς και θα το αποθηκεύεις -εμένα με βολεύουν τα κυπελλάκια της avent. το γάλα διατηρείται μέχρι 8 μέρες στο ψυγείο -όχι στην πόρτα.

Για τη μεταφορά δεν ξέρω, επειδή σίγουρα θα είναι ασχετοί στην ασφάλεια του αεροδρομίου, ψάξτο να δεις με ποιον πρέπει να έχεις συνεννοηθεί. εγώ θα προσπαθούσα να εξασφαλίσω και γραπτά ότι επιτρέπεται,ώστε αν έχεις πρόβλημα να τους το τρίψεις στη μούρη;) Σε ισοθερμική τσάντα με παγοκύστες διατηρείται 24 ώρες

Link to comment
Share on other sites

και τι κανω?> να την παρω μαζι? δεν θα ταλαιπωρηθει πολυ περιαοοτερο? ασε που θα την εκθεσω και σε ενα σωρο μικροβια στο ταξιδι, κλειστος χωρος αεροπλανου για 3-4 ωρες....

 

Cristy,

Θα συμφωνησω με τη souzi.Υπαρχει αντιστοιχο θεμα να διαβασεις.Ειναι πολυ οδυνηρη αυτη η απομακρυνση για τα μωρα.Δε θα το θυμαται σαν γεγονος αλλα θα αφησει μεσα του την ανασφαλεια και το φοβο οτι η μαμα θα εξαφανιστει ξανα.

 

Τα μωρα δεν ταλαιπωρουνται οταν ειναι με τη μαμα τους.Η μαμα ταλαιπωρειται λιγο να τα βολεψει ολα.

Τα μωρα ειναι ευτυχισμενα οπου ειναι η μαμα τους.

 

Πριν παρεις την αποφαση σκεψου το καλα.Ρωτα και τον παιδιατρο σου για το αεροπλανο.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εβαλα σε αεροπλανο κανοντας 4 ωρες ταξιδι οταν ηταν 2,5 μηνων.Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα η μικρη συνεχεια κοιμοταν. Ασε που ειναι πολυ ευκολο το ταξιδι με μωρο που θηλαζει.

 

Στην εταιρεια που ρωτησα μεχρι 100 μλ μου παν για το γαλα (σιγα μην ειχαν προβλεψει!!!!!)

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αφηρημένη καθως πρσπαθω να φτιάξω τραπεζα γάλακτος έριξα μέσα σε 120 ml γαλακτος απ το ψυγείο άλλα 60 που μόλις είχα αντλήσει! Τι κάνω τώρα? Τα πετάω?:-( Μήπως μπορώ να το χρησιμοποιήσω έστω αύριο?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

και τι κανω?> να την παρω μαζι? δεν θα ταλαιπωρηθει πολυ περιαοοτερο? ασε που θα την εκθεσω και σε ενα σωρο μικροβια στο ταξιδι, κλειστος χωρος αεροπλανου για 3-4 ωρες....

 

Ναι, να την πάρεις μαζί.

Τα μικρόβια δεν έχουν τόση σημασία όση η ψυχική ταλαιπωρία του μωρού που δεν μπορεί να διαχειριστεί τόσο μεγάλο αποχωρισμό.

Θα έχεις μαζί σου και κάποιον να προσέχει το μωρό τις ώρες που θα λείπεις και τα είστε όλοι καλά, κι εσύ και το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Αφηρημένη καθως πρσπαθω να φτιάξω τραπεζα γάλακτος έριξα μέσα σε 120 ml γαλακτος απ το ψυγείο άλλα 60 που μόλις είχα αντλήσει! Τι κάνω τώρα? Τα πετάω?:-( Μήπως μπορώ να το χρησιμοποιήσω έστω αύριο?

 

Τσάμπα ο κόπος μιας ολόκληρης μέρας...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αφηρημένη καθως πρσπαθω να φτιάξω τραπεζα γάλακτος έριξα μέσα σε 120 ml γαλακτος απ το ψυγείο άλλα 60 που μόλις είχα αντλήσει! Τι κάνω τώρα? Τα πετάω?:-( Μήπως μπορώ να το χρησιμοποιήσω έστω αύριο?

 

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά ίσως λήγει λίγο πιο σύντομα από το αν δεν ανακάτευες παρτίδες. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αύριο και μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, εχω βγαλει γαλα δικο μου απο το ψυγειο, το ζεστανα να φαει ο μικρος αλλα αφησε 70γρ, αρκετα μεγαλη ποσοτητα δεδομενου οτι ανα τριωρο βγαζω περιπου 60μλ...τι να κανω;μπορω να τα διατηρησω σε θερμοκρασια δωματιου για το επομενο γευμα;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, εχω βγαλει γαλα δικο μου απο το ψυγειο, το ζεστανα να φαει ο μικρος αλλα αφησε 70γρ, αρκετα μεγαλη ποσοτητα δεδομενου οτι ανα τριωρο βγαζω περιπου 60μλ...τι να κανω;μπορω να τα διατηρησω σε θερμοκρασια δωματιου για το επομενο γευμα;

 

θα το διατηρήσεις στο ψυγείο μέχρι το επόμενο γεύμα και θα το ξαναζεστάνεις

 

για το μητρικό γάλα ισχύει ότι και για όλα τα τρόφιμα: όσο πιο χαμηλή η θερμοκρασία τόσο μικρότερη η ανάπτυξη των μικριβίων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το διατηρήσεις στο ψυγείο μέχρι το επόμενο γεύμα και θα το ξαναζεστάνεις

 

για το μητρικό γάλα ισχύει ότι και για όλα τα τρόφιμα: όσο πιο χαμηλή η θερμοκρασία τόσο μικρότερη η ανάπτυξη των μικριβίων

 

Νομίζω ότι το έγραψα πολύ ξεκάθαρα.

 

Το μητρικό γάλα που έχει ζεσταθεί μία φορά, μπορεί να ξαναμπεί στο ψυγείο και να ξαναζεσταθεί για μία φορά ακόμη.

 

Προσοχή, αυτές οι οδηγίες ισχύουν μόνο για υγιή τελειόμηνα μωρά που τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα.

 

Κανονικά το γάλα από το μπουκάλι που έχει φάει το μωρό, δεν αποθηκεύεται ξανά.

 

Όμως για ένα μωρό που έχει συμπληρώσει τις 6 εβδομάδες και τρέφεται με μητρικό γάλα, μπορεί η μητέρα να είναι πιο χαλαρή. Το συγκεκριμένο μωρό έχει συμπληρώσει τις 6 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum, αν και το παρακολουθώ από την περίοδο της εγκυμοσύνης μου. Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ πολύ! Γέννησα στις 24/2 με καισαρική ένα αγοράκι 3.650κ. το οποίο ακόμα και σήμερα δεν έχω θηλάσει αποκλειστικά. Η ιστορία ξεκινά από το μαιευτήριο όπου την τρίτη ημέρα της γεννήσεώς του ανέβασε πυρετό με αποτέλεσμα μετά από αρκετές εξετάσεις να διαπιστωθεί ότι είχε κάποια λοίμωξη την οποία "άρπαξε" από τη μήτρα (πιθανότατα επειδή βρισκόμουν σε παράταση όταν τον γέννησα, στις 40+6 ημέρες). Να σημειώσω ότι είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό κάτι το οποίο γινόταν μέχρι τότε εφόσον τον μικρό τον είχα 24 ώρες μαζί μου. Την τρίτη ημέρα λοιπόν αναγκάστηκα να ξεκινήσω και συμπλήρωμα καθότι, από ότι μου λέγανε, εξαιτίας της καισαρικής δεν είχα αρκετό γάλα για το ήδη μεγάλο και με διατροφικές απαιτήσεις μωρό μου, και γιατί είχε αφυδατωθεί- όλα τα παραπάνω σύμφωνα με τις οδηγίες των μαιων και των παιδιάτρων του νοσοκομείου. Για να μη μακρυγορώ το συμπλήρωμα δεν κόπηκε ποτέ, με αποτέλεσμα σήμερα, μετά από 35 ημέρες από τη γέννησή του να κάνει 5-6 γεύματα την ημέρα με ξένο γάλα από 90-150ml. Τον θηλάζω επίσης πριν από κάθε γεύμα αλλά όσες φορές έχω επιχειρήσει και με θήλαστρο να αντλήσω γάλα δεν έχω παραπάνω από 50-80ml- και αυτό με βάζει σε σκέψεις αν όντως δεν έχω αρκετό γάλα για να καλύψω τις ανάγκες του. Η παιδίατρος που επισκέφθηκα πρόσφατα με απέτρεψε από το να προσπαθήσω να θηλάσω αποκλειστικά λέγοντάς μου ότι πλέον έχει περάσει το χρονικό διάστημα, και ουσιαστικά στις 40 ημέρες εδραιώνεται ο θηλασμός και εφόσον μέχρι τώρα δεν έχει αυξηθεί η παραγωγή μου δεν θα γίνει από εδώ και πέρα. Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή, μαία που με επισκέφθηκε σπίτι με προέτρεψε να τον θηλάσω αποκλειστικά και να κόψω το συμπλήρωμα τελείως, κάτι το οποίο δεν μου φάνηκε και τόσο λογικό για το μωρό- πώς είναι δυνατόν από τη μια στιγμή στην άλλη να μειώσει την ποσότητα που παίρνει? Παρόλα αυτά το δοκίμασα για 1,5 μέρα και φυσικά το μωρό έκλαιγε και πείναγε συνέχεια, δεν κοιμόταν καθόλου, οπότε και άρχισα να του ξαναδίνω συμπλήρωμα. Δεν ξέρω αν έχω χάσει την ευκαιρία και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά πραγματικά αν υπάρχει έστω και τώρα ελπίδα να κόψω ή να μειώσω το συμπλήρωμα θέλω πολύ να το προσπαθήσω. Θα ήθελα τη γνώμη σας... Ο μικρός να σημειώσω ότι πήρε 1250gr σε 28 ημέρες από τη γέννησή του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum, αν και το παρακολουθώ από την περίοδο της εγκυμοσύνης μου. Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ πολύ! Γέννησα στις 24/2 με καισαρική ένα αγοράκι 3.650κ. το οποίο ακόμα και σήμερα δεν έχω θηλάσει αποκλειστικά. Η ιστορία ξεκινά από το μαιευτήριο όπου την τρίτη ημέρα της γεννήσεώς του ανέβασε πυρετό με αποτέλεσμα μετά από αρκετές εξετάσεις να διαπιστωθεί ότι είχε κάποια λοίμωξη την οποία "άρπαξε" από τη μήτρα (πιθανότατα επειδή βρισκόμουν σε παράταση όταν τον γέννησα, στις 40+6 ημέρες). Να σημειώσω ότι είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό κάτι το οποίο γινόταν μέχρι τότε εφόσον τον μικρό τον είχα 24 ώρες μαζί μου. Την τρίτη ημέρα λοιπόν αναγκάστηκα να ξεκινήσω και συμπλήρωμα καθότι, από ότι μου λέγανε, εξαιτίας της καισαρικής δεν είχα αρκετό γάλα για το ήδη μεγάλο και με διατροφικές απαιτήσεις μωρό μου, και γιατί είχε αφυδατωθεί- όλα τα παραπάνω σύμφωνα με τις οδηγίες των μαιων και των παιδιάτρων του νοσοκομείου. Για να μη μακρυγορώ το συμπλήρωμα δεν κόπηκε ποτέ, με αποτέλεσμα σήμερα, μετά από 35 ημέρες από τη γέννησή του να κάνει 5-6 γεύματα την ημέρα με ξένο γάλα από 90-150ml. Τον θηλάζω επίσης πριν από κάθε γεύμα αλλά όσες φορές έχω επιχειρήσει και με θήλαστρο να αντλήσω γάλα δεν έχω παραπάνω από 50-80ml- και αυτό με βάζει σε σκέψεις αν όντως δεν έχω αρκετό γάλα για να καλύψω τις ανάγκες του. Η παιδίατρος που επισκέφθηκα πρόσφατα με απέτρεψε από το να προσπαθήσω να θηλάσω αποκλειστικά λέγοντάς μου ότι πλέον έχει περάσει το χρονικό διάστημα, και ουσιαστικά στις 40 ημέρες εδραιώνεται ο θηλασμός και εφόσον μέχρι τώρα δεν έχει αυξηθεί η παραγωγή μου δεν θα γίνει από εδώ και πέρα. Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή, μαία που με επισκέφθηκε σπίτι με προέτρεψε να τον θηλάσω αποκλειστικά και να κόψω το συμπλήρωμα τελείως, κάτι το οποίο δεν μου φάνηκε και τόσο λογικό για το μωρό- πώς είναι δυνατόν από τη μια στιγμή στην άλλη να μειώσει την ποσότητα που παίρνει? Παρόλα αυτά το δοκίμασα για 1,5 μέρα και φυσικά το μωρό έκλαιγε και πείναγε συνέχεια, δεν κοιμόταν καθόλου, οπότε και άρχισα να του ξαναδίνω συμπλήρωμα. Δεν ξέρω αν έχω χάσει την ευκαιρία και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά πραγματικά αν υπάρχει έστω και τώρα ελπίδα να κόψω ή να μειώσω το συμπλήρωμα θέλω πολύ να το προσπαθήσω. Θα ήθελα τη γνώμη σας... Ο μικρός να σημειώσω ότι πήρε 1250gr σε 28 ημέρες από τη γέννησή του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!!

 

εγω αντλω εδω και 2 μηνες συστηματικα και ποτε σε 3ωρο δεν εβγαλα πανω απο 30 απο καθε στηθος. το 80 απο τα δυο στηθη που βγαζεις ειναι καλη ποσοτητα. με τι θηλαστρο αντλεις;ανα ποσες ωρες;Ασε που μπορει να τρωει απο εσενα απευθειας περισσοτερο απ οσο βγαζεις.το θηλαστρο πρεπει να ειναι νοσοκομειακο οπωσδηποτε για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.σιγουρα ενα συμπληρωμα διατροφης θα σε βοηθησει και οπως σε παρεπεμψε η αγλαια να δεις τα θεματα του επαναγαλακτισμου για να δεις ποσες αντλησεις μπορεις να κανεις και τι να παρεις για να βοηθησεις την παραγωγη. σιγουρα ο καλυτερος τροπος ειναι το πωρο στο στηθος. αν δεν εχεις αλλες δουλειες και εχεις χρονο αστο στο στηθος. ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!εγω το παλευω!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα ! θα ήθελα μια μικρή βοήθεια !!! σήμερα σαραντίζουμε και έχω αρχίσει δοκιμαστικά να αντλώ γάλα για τις περιπτώσεις που θα χρειαστώ να λείψω για ένα γεύμα. Της έχουμε δώσει 2 φορές μέχρι τώρα. Η απορία μου είναι η εξής : την πρώρη φορά της δώσαμε 100 ml και μόλις την σηκώσαμε για να ρευτεί έβγαλε αρκετό. Τη δεύτερη φορά της δώσαμε 60 ml και ήθελε κι άλλο, οπότε τη θήλασα για 10'. Πόσο πρέπει να πίνει στην ηλικία της ? Στο στήθος κάθεται 25' περίπου. Θέλω να υπολογίσω , ούτως ώστε να φτιάξω τις σωστές ποσότητες,γιατί όταν θα λείπω , δε θα έχει την ενναλλακτικη του στήθους. Ευχαρστω εκ των προτέρων !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Αν έχω στην κατάψυξη γάλα, το οποίο βάζω απόψε στη συντήρηση και αύριο το πρωί το ζεσταίνω ελαφρά στο θερμαντήρα και το μωρό δεν το πιει καθόλου ή αφήσει μεγάλη ποσότητα, μπορώ να το ξαναβάλω στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνω μεθαύριο και να του το προφέρω σε περίπου 24 ώρες από την πρώτη φορά που το ζέστανα; Το μωρό μου είναι σχεδόν 11μιση μηνών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα ! θα ήθελα μια μικρή βοήθεια !!! σήμερα σαραντίζουμε και έχω αρχίσει δοκιμαστικά να αντλώ γάλα για τις περιπτώσεις που θα χρειαστώ να λείψω για ένα γεύμα. Της έχουμε δώσει 2 φορές μέχρι τώρα. Η απορία μου είναι η εξής : την πρώρη φορά της δώσαμε 100 ml και μόλις την σηκώσαμε για να ρευτεί έβγαλε αρκετό. Τη δεύτερη φορά της δώσαμε 60 ml και ήθελε κι άλλο, οπότε τη θήλασα για 10'. Πόσο πρέπει να πίνει στην ηλικία της ? Στο στήθος κάθεται 25' περίπου. Θέλω να υπολογίσω , ούτως ώστε να φτιάξω τις σωστές ποσότητες,γιατί όταν θα λείπω , δε θα έχει την ενναλλακτικη του στήθους. Ευχαρστω εκ των προτέρων !!!!!!!

 

Εγω στην αρχη θυμαμαι τα χωριζα σε 60αρια και 50αρια,ομως δεν ελειψα ποτε για να χρειαστει να του το δωσει αλλος.Ζεσταινουνε τα 60 κ αν χρειαστει ξαναζεσταινουνε κ αλλα 50 η 60.Εγω εκανα η νουμερα για να μη παει χαμενο.Αν δωσετε 1,2 φορες μετα θα ξερετε τι βολευει..μπορει εσας να σας βολευει να κανετε 80 και 30 ας πουμε...η μονο των 100,ειναι αναλογως...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω στην κατάψυξη γάλα, το οποίο βάζω απόψε στη συντήρηση και αύριο το πρωί το ζεσταίνω ελαφρά στο θερμαντήρα και το μωρό δεν το πιει καθόλου ή αφήσει μεγάλη ποσότητα, μπορώ να το ξαναβάλω στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνω μεθαύριο και να του το προφέρω σε περίπου 24 ώρες από την πρώτη φορά που το ζέστανα; Το μωρό μου είναι σχεδόν 11μιση μηνών.

 

απο οτι εχω καταλαβει απο οσα εχω διαβασει για την αποθηκευση μητρικου γαλακτος τοτε δεν κανει να το ξαναβαλεις στο ψυγειο το γαλα που εχεις αποψυξει... γιατι δεν κανεις το αλλο ομως? αν πχ εχεις ξεπαγωσει 200μλ, τοτε ζεστανε μονο τα 100μλ, και τα αλλα 100μλ αστα στη συντηρηση..αν δεις οτι δεν χορτασε τα δινεις κι αυτα, ειδαλλως τα κρατας για την επομενη μερα..

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...