Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ


mata

Recommended Posts

Συγνώμη που λέω κάτι άσχετο προς την παραπανω συζήτηση, αλλά αφορά την υγιεινή διατροφή και έστω και μια κοπέλα να βοηθήσει θα χαρω. Αν έχετε ακμή να πίνετε τσάι (αφέψημα) από φύλλα τσουκνίδας. Εγώ 21 χρονών είχα πολύ ακμή, δοκίμασα πρόπολη, λεμόνι (όχι φάρμακα φυσικά) και δεν μου έκαναν τίποτα. Ωσπου η μαμά μου διάβασε σε ένα γερμανικό βιβλίο που μιλούσε για το πως οι τροφές βοηθούν σε ιατρικά προβλήματα και έλεγε για την τσουκνίδα. Λοιπόν, η ακμή μου έφυγε τελείως. Από τότε, όποτε βγάζω σπυράκια πίνω για δύο τρεις μέρες τσουκνίδα.

Και πάλι συγνώμη για την παρεμβολή.

 

Αντιγόνη τί συγνώμες είναι αυτές! Ότι γράφει ο καθένας είναι χρήσιμο..και αυτό που έγραψες...έγραψε!!

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 475
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οκ θα γινουμε μαμαδεσ...η ημαστε μαμαδεσ..αλλα οτα τα νευρα μασ ειναι χαλια.. τι καλητερο απο ενα home made spa?

 

..απλεσ συνταγεσ..για την ..ψυχολογια μασ..για βαλτε ιδεεσ..

 

http://www.geocities.com/artofwise/NaturalCosmetics.html

Φυσικές, απλές συνταγές περιποίησης & ομορφιάς

 

~ Ο πολτός από αβοκάντο με μια κουταλιά μέλι μπορεί να γίνει πολύ καλή ενυδατική μάσκα προσώπου κάνοντας το δέρμα λείο και λαμπερό.

 

 

Μάσκα για ανοιχτούς πόρους: ένα ασπράδι αυγού καλά χτυπημένο, μια κουταλιά της σούπας αραβοσιτέλαιο και μια κουταλιά της σούπας αλεύρι. Την αφήνουμε κι αυτή για 15-20 λεπτά και ξεπλένουμε.

 

Για την κυτταρίτιδα, κάνουμε ελαφρό μασάζ με μια κούπα λεμονιού στην προβληματική περιοχή. Αφήνουμε 1-2 λεπτά και ξεπλένουμε με καθαρό νερό. Αποφεύγουμε όμως τις ευαίσθητες περιοχές!!

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελαφρυ πηλινγκ για το σωμα :

Καλο θα ηταν ΄πριν πατε στην παραλια να κανετε το παρακατω πηλινγκ ,ωστε να "καθαριζουν" οι ποροι του δερματος και να αποφευγονται δυσχρωμιες ....

ΥΛΙΚΑ

3-4 κουταλιες ζαχαρη

1/2 φλυτζανι γαλα (λιπαρα δεν μας νοιαζουν :P)

Αφρολουτρο με ουδετερο Ph ,χωρις αρωμα ...οσο χρειαζεται για να γινει το μειγμα μας πηκτο ...

ΠΡΟΣΟΧΗ .. μην το χρησιμοποιησετε στο προσωπο σας ,ιδιαιτερα αν εχετε ευαισθητες επιδερμιδες ... :)

 

 

http://www.aparadektoi.gr/component/option,com_smf/Itemid,372/action,printpage/topic,8547.0/

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάσκα με μπανάνα

 

Λιώστε μια ώριμη μπανάνα σε ένα μπολ και προσθέστε μέσα στο μείγμα ένα κουταλάκι μέλι. Απλώστε στο δέρμα και αφήστε το για 10 λεπτά. Η μάσκα αυτή έχει την ιδιότητα να συσφίγγει το δέρμα.

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Oat scrub, ένα ήπιο peeling προσώπου

 

- 3 κουταλιές της σούπας νιφάδες βρώμης σε πούδρα

- 2 κουταλιες της σούπας καλαμποκάλευρο

- 2 κουταλιές της σούπας αμύγδαλα αλεσμένα σε πούδρα

- γάλα για την ενοποίηση

- 1 σταγόνα αιθέριο έλαιο λεβάντας

 

Σε ένα μπλέντερ αλέθουμε τις νιφάδες της βρώμης και τα (ξεφλουδισμένα) αμύγδαλα μέχρι να πάρουμε ένα λεπτόκοκκο scrub.Προσθέτουμε το καλαμποκάλευρο και ανακατεύουμε καλά το μίγμα.Φυλάμε το scrub σε ένα σκούρο βάζο και σε δροσερό μέρος.Όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε,παίρνουμε την επιθυμητή ποσότητα και προσθέτουμε γάλα για να φτιάξουμε ένα εφαρμόσιμο μίγμα.Το απλώνουμε στο πρόσωπο και κάνουμε μασάζ με κυκλικές κινήσεις, κατόπιν ξεπλένουμε.Το scrub αυτό είναι και θρεπτικό,το αμύγδαλο εκτός από μέσο απολέπισης δίνει και το ευεργετικό του έλαιο,το γάλα περιέχει γαλακτικό οξύ (ΑΗΑ) που απομακρύνει τα νεκρά κύτταρα και δίνει λάμψη,η λεβάντα είναι αντιμικροβιακή,ενώ η βρώμη καθαρίζει σε βάθος. Πηγή (http://beautyelixirs.blogspot.com)

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντικυτταριτιδικό Πήλινγκ

 

Κρατάω τους κόκκους καφέ που περισσεύουν από την καφετιέρα του γραφείου (καθότι είμαστε και οικολόγοι), και...

 

σε μισή φλυτζάνα κόκκων καφέ προσθέτω ελαιόλαδο, ζάχαρη και κανέλλα για άρωμα.

 

Αναλογίες λαδιού και ζάχαρης με το μάτι, κανέλλα 1 κουταλάκι του γλυκού σκόνη.

 

Έχω αντικαταστήσει με αυτό το απολεπιστικό μου, την ενυδατική σώματος, και το αντικυτταριτιδικό μου προιόν, μιας και μου αφήνει υπέροχη αίσθηση στο δέρμα!

 

Σας το συνιστώ ανεπιφύλαχτα! Τώρα πηγή... από κάποιο φόρουμ το είχα ξεσηκώσει αλλά δεν θυμάμαι ποιο!

 

 

http://www.aparadektoi.gr/component/option,com_smf/Itemid,372/action,printpage/topic,8547.0/

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η διαβόητη Μάσκα Ασπιρίνης κάνει και για την περίοδο της εγκυμοσύνης? Την έκανα πριν μείνω έγκυος αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη την εγκατέλειψα και δυστυχώς την χρειάζομαι (ήλπιζα ότι δεν θα έχω σπυράκια αφού δεν έχω περίοδο αλλά που, τα άτιμα επιμένουν).

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!

 

Ξεκίνησα μαθήματα μακιγιάζ και η καθηγήτριά μου μου πε ότι είμαι αφυδατωμένη και να κάνω μάσκες τριαντάφυλλου.

Μήπως γνωρίζει καμία σας μάσκα για αφυδατωμένο πρόσωπο?

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν ειναι ακριβως μασκα, αλλα για μενα ειναι θαυματουργη. Πρωι βραδυ, πλενω το προσωπο μου με ξυνογαλο. Μετα βαζω και λιγη λοσιον για να μη μενει η μυρωδια, και κοριτσια αληθεια, βοηθαει παρα πολυ, κανει το δερμα απαλο φωτεινο και ενυδατωμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντικυτταριτιδικό Πήλινγκ

 

Κρατάω τους κόκκους καφέ που περισσεύουν από την καφετιέρα του γραφείου (καθότι είμαστε και οικολόγοι), και...

 

σε μισή φλυτζάνα κόκκων καφέ προσθέτω ελαιόλαδο, ζάχαρη και κανέλλα για άρωμα.

 

Αναλογίες λαδιού και ζάχαρης με το μάτι, κανέλλα 1 κουταλάκι του γλυκού σκόνη.

 

Έχω αντικαταστήσει με αυτό το απολεπιστικό μου, την ενυδατική σώματος, και το αντικυτταριτιδικό μου προιόν, μιας και μου αφήνει υπέροχη αίσθηση στο δέρμα!

 

Σας το συνιστώ ανεπιφύλαχτα! Τώρα πηγή... από κάποιο φόρουμ το είχα ξεσηκώσει αλλά δεν θυμάμαι ποιο!

 

 

http://www.aparadektoi.gr/component/option,com_smf/Itemid,372/action,printpage/topic,8547.0/

 

Όταν λες κόκους εννοείς τους μεγάλους που τους αλέθουμε ή κανονικά του φραπέ πχ? και είδες αποτέλεσμα με την κυταρίτιδα?????????????????Φοβερό ευκολο αν έιναι έτσι και ανέξοδο

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια και απο μενα! εκανα και εγω την μασκα ασπιρινης και εγινα καιγω μια μανιακη αυτης της μασκας! ΦΟΒΕΡΗ!!!! ΜΠΡΑΒΟ!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια σκεφτηκα μιας και δεν βρηκα κατι παρομοιο να ανταλλαζουμε "συνταγες" για καλλυντικα που φτιαχνουμε μονες στο σπιτι . Π.χ εγω κανω συχνα μια μασκα ομορφιας με μελι, λεμονι και ασπραδι αυγου και ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το αποτελεσμα! Σας ενδιαφερει ενα τετοιο θεμα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια πείτε και σε μένα για την μάσκα ασπιρίνης..... please! Aπο που τη βρίκατε και τι αποτελέσματα έχει? Με τις 2 εγκυμοσύνες το πρόσωπό μου ήταν γυαλί! 8 μήνες μετά τη γέννα άρχισαν πάλι τα σπυράκια πριν και μετα την περιόδο να εμφανίζονται πολύ έντονα! Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να γράφουμε εδώ διάφορες πρακτικές συμβουλές που πέφτουν στην αντίληψη μας, από διάφορες πηγές.

Ας ξεκινήσω με κάτι απλό και θα γράψω στη συνέχεια και άλλες.

 

Για ενυδάτωση για τα ξηρά, ταλαιπωρημένα μαλλιά βάζουμε ελαιόλαδο (εκτός από τις ρίζες) και το αφήνουμε για όση ώρα μπορούμε, όπως και τις μάσκες μαλλιών. :D

 

Κ το αμυγδαλελαιο είναι για αυτή την δουλειά.πολύ πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΑΤΕ ΔΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΛΑΜΠΙΡΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ ΕΝΑ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ, ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΡΕΤΙΝΟΪΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΕ ΔΕΙΧΝΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΤΕΡΗ? ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΗ (3 ΕΥΡΩ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΠΕ). ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΛΕΓΕ?

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια, βοήθεια. Εδώ και μερικές ημέρες έχουν σκάσει σε μεγάλο βαθμό τα χέρια μου, μάλλον από νερά και απορρυπαντικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω δουλείες με γάντια. Έχετε καμμία συμβουλή για το τι να κάνω? ματώνουν και είναι εντελώς ξερά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

http://beautyelixirs.blogspot.com/

Απίστευτο blog, περιγράφει αναλυτικά παρασκευή κρεμών, αρωμάτων, σαπουνιών κλπ. όλα με φυσικά συστατικά. Βέβαια είναι πανάκριβο σπορ και δύσκολο να βρεις όλα αυτά τα συστατικά (από αιθέρια έλαια ώς φυσικά αντιμικροβιακά κλπ) αλλά αξίζει να ρίξετε μια ματιά!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, βοήθεια. Εδώ και μερικές ημέρες έχουν σκάσει σε μεγάλο βαθμό τα χέρια μου, μάλλον από νερά και απορρυπαντικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω δουλείες με γάντια. Έχετε καμμία συμβουλή για το τι να κάνω? ματώνουν και είναι εντελώς ξερά.

 

Σε καταλαβαίνω.το εχω πάθει αλλά σε μικρότερο βαθμό.καταρχήν εγώ άλλαξα απορρυπαντικό κ ME βοήθησε.αν θες στειλε πμ να ΣΟΥ πω μάρκα.

Κατά δεύτερον βαλε μπόλικη βαζελίνη κ φόρεσε γάντια.ίσως αν το έκανες το βράδυ να ήταν καλύτερα για να μείνει περισσότερη ώρα

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ, ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ. ΛΕΓΕΤΑΙ AIROL ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΤΡΩΝΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ. ΑΝ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ, ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Ε? ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΗ.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

http://beautyelixirs.blogspot.com/

Απίστευτο blog, περιγράφει αναλυτικά παρασκευή κρεμών, αρωμάτων, σαπουνιών κλπ. όλα με φυσικά συστατικά. Βέβαια είναι πανάκριβο σπορ και δύσκολο να βρεις όλα αυτά τα συστατικά (από αιθέρια έλαια ώς φυσικά αντιμικροβιακά κλπ) αλλά αξίζει να ρίξετε μια ματιά!

Παρα πολυ καλοοοο!!!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...