Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 475
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

jtse,

πες μου αν κανεις αποτριχωση ανω χειλους και πηγουνι;

 

Μέχρι πρότινος έκανα στο άνω χείλος με κρέμα αποτρίχωσης, αλλά τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ ένα γάντι (rapidepi) που είδα ότι κυκλοφορούσε στο εμπόριο, το δοκίμασα και είχε αποτέλεσμα αλλά δεν το χρησιμοποιώ στο πηγούνι και φυσικά δεν το χρησιμοποιώ όταν έχω σπυράκια (γιατί φοβάμαι μήπως επεκτείνω την μόλυνση, δεν ξέρω ότι γίνεται κάτι τέτοιο αλλά φυλάω τα ρούχα μου)

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ ένα γάντι (rapidepi)
τώρα που το λες.. είναι καλό; αξίζει τον κόπο; κάνει δηλαδή δουλειά; καθυστερεί την επανεμφάνισή τους;;;

πολλές ερωτήσεις ε;;;

 

και βρε καλά κορίτσια... εσείς που ξέρετε πολλά!!!

 

έχω σπιράκια που επιμένουν στο κούτελο και τους κροταφους (ναι! δε λέω... τα σκαλίζω και πολλές φορές τα σπάω :oops: ) αλλά παρατήρησα όταν έβαζα την αμπούλα eviol φουντώνανε! να πάθενα τοπική υπερβιταμίνωση πχ;;; :roll:

και τί να κάνω γενικά για να τα ξεφορτωθώ;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jtse,

γι'αυτο σε ρωτησα.Αυτο που χρησιμοποιεις δεν κανει αποτριχωση απο την ριζα αλλα κοβει την τριχα.

Σκεφτομαι μηπως αν εχεις τα σπυρακια μονο σε αυτη την περιοχη μηπως ειναι θυλακιτιδα και οχι ακμη.

Εχεις και στα μαγουλα τετοια σπυρακια;

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jtse, κι εγώ είχα πάει σε δερματολόγο για τα σπυράκια που έβγαζα. Δεν ήταν πολλά, αλλά όταν έβγαζα ήταν έντονα και συχνά. Κι εμένα μου είχε πεί ακμή. Μου έδωσε μάλιστα και αντιβίωση και κάποιες αλοιφές για επάλοιψη. Δεν ξέρω, αλλά δεν είδα και θεαματικά αποτελέσματα.

Εγώ σε αντίθεση με την Χρυσαλίδα, από τότε που παίρνω την βιταμίνη Ε, δεν βγάζω πλέον σπυράκια. Με τα κορίτσια που το συζητήσαμε σε προηγούμενες σελίδες του τόπικ, λέγανε ότι μπορείς να πάρεις μέχρι και 6 την ημέρα. Το ιδιο μου είπαν και από το φαρμακείο. Εγώ παίρνω γύρω στις 3. Πάντως, κάνει καλό στην ακμή, και το γράφει και μέσα στις οδηγίες.

Εσύ Χρυσαλίδα μου, πώς γίνεται και βγάζεις όταν την παίρνεις...δεν ξέρω!! :roll::roll::lol::lol:

 

Και Ναι!!!!Η μάσκα με την ασπιρίνη είναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΤΑ RAPIDEPI ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΜΠΙΚΙΝΙ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ????????ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ Η ΤΡΙΧΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Χρυσαλίδα μου, πώς γίνεται και βγάζεις όταν την παίρνεις...δεν ξέρω!! :roll::roll::lol::lol:
δεν την πίνω, την σπάω και την αλείφω... λες να φταίει αυτό; :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ Χρυσαλίδα μου, πώς γίνεται και βγάζεις όταν την παίρνεις...δεν ξέρω!! :roll::roll::lol::lol:
δεν την πίνω, την σπάω και την αλείφω... λες να φταίει αυτό; :roll:

 

Λές;;;;;;;;Μήπως σου προκαλεί λιπαρότητα;;Εγώ την πίνω και το πρόσωπο μου είναι σούπερ σε σχέση με τον τελευταίο καιρό που έβγαζα τα σπυράκια!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

jtse,

γι'αυτο σε ρωτησα.Αυτο που χρησιμοποιεις δεν κανει αποτριχωση απο την ριζα αλλα κοβει την τριχα.

Σκεφτομαι μηπως αν εχεις τα σπυρακια μονο σε αυτη την περιοχη μηπως ειναι θυλακιτιδα και οχι ακμη.

Εχεις και στα μαγουλα τετοια σπυρακια;

 

Σπυράκια έχω μόνο κάτω από τα χειλη (όπου δεν κάνω αποτρίχωση) και ένα πάνω από τα χείλη. ΠΟυθενά αλλού. Και ερωτώ αυτός ο Δερματολόγος του ΙΚΑ δεν θα έπρεπε να με εξετάσει από κοντά και όχι από απόσταση ? Άσε που διάβαζα χτες το χαρτί από την συσκευασία της κρέμας το οποίο έγραφε ότι τα αποτελέσματα φαίνονται μετά από 4 εβδομάδες χρήσης και έφριξα :shock:

 

Όσο για το rapidepi το βρήκα πολύ βολικό για το πρόσωπο γιατί δεν με ερεθίζει όσο η κρέμα (για κερί ή ταινίες δεν το συζητώ γιατί δεν αντέχω τον πόνο). Και τα αποτελέσματά του κρατάνε (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) περισσότερο από της κρέμας. Είχα πάρει και το μεγαλύτερο μέγεθος και το χρησιμοποίησα στα πόδια αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένη και δυστυχώς επέστρεψα στο αναθεματισμένο ξυράφι.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗΣ.ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ.ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΩΤΑ Η ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Μάσκες ομορφιάς για όλους τους τύπους δέρματος

5 Νοεμβρίου 2008, 19:55

 

 

 

Η ομορφιά ήταν πάντα το ζητούμενο για τις γυναίκες από την αρχαιότητα. Μάλιστα, το 17ο αιώνα, οι γυναίκες άρχισαν να φτιάχνουν τις δικές τους μάσκες ομορφιάς με υλικά που έβρισκαν στη φύση.

 

Οι συνταγές είναι πολλές, εσείς όμως θα πρέπει να διαλέξετε την κατάλληλη για το δικό σας τύπο δέρματος.

 

Για κανονική επιδερμίδα

 

Βάλτε 100 γρ. μήλα στον αποχυμωτή. Προσθέστε ίση ποσότητα χυμό ντομάτας και γιαούρτι. Ανακατέψτε με απαλές κινήσεις και απλώστε το μίγμα στο πρόσωπο για 20 λεπτά.

 

Χτυπήστε το ασπράδι ενός αυγού και προσθέστε μισό λιωμένο αγγούρι. Αφήστε τη μάσκα στο πρόσωπό σας για μια ώρα.

 

Για ευαίσθητη επιδερμίδα

 

Βράζετε χαμομήλι του βουνού και κρατάτε 2 κουταλιές του γλυκού. Λιώστε ένα μήλο και ανακατέψτε. Απλώστε τη στο πρόσωπό σας για 15 λεπτά και στη συνέχεια αφαιρέστε την.

 

Για ξηρή επιδερμίδα

 

Βάλτε στο μπλέντερ 50γρ. αμύγδαλα και προσθέστε μισό ποτήρι ροδόνερο και ανθόνερο σε ίση ποσότητα. Αφήστε τη στο πρόσωπό σας για 1 ώρα.

 

Λιώστε μια μπανάνα, προσθέστε ένα κουταλάκι του καφέ αμυγδαλέλαιο και ανακατέψτε καλά. Απλώστε τη μάσκα στο πρόσωπό σας και κρατήστε τη για μισή ώρα.

 

Για λιπαρή επιδερμίδα

 

Ανακατέψτε μια κουταλιά μαγιά μπύρας με γιαούρτι μέχρι να φτιάξετε μια κρέμα με παχύρευστη υφή. Αφήστε για 15 λεπτά.

 

Μην ξεχνάτε:

 

Πριν από κάθε μάσκα ομορφιάς να καθαρίζετε πολύ καλά την επιδερμίδα σας.

Στο εμπόριο κυκλοφορούν ατομικές σάουνες προσώπου. Χρησιμοποιείστε την για 15 λεπτά πριν κάνετε τη μάσκα. Μπορείτε επίσης στο νερό να βάλετε μια κουταλιά χαμομήλι. Θα βοηθήσει να ανοίξουν οι πόροι.

Αν η μάσκα είναι αρκετά ρευστή, τοποθετήστε την ταμποναριστά με βαμβάκι. Ξεβγάζετε πάντα με χλιαρό νερό στην αρχή και στη συνέχεια με κρύο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν το έχω Αντιγόνη μου, αλλά όποια έχω δεί να το χρησιμοποιεί, διέκρινα ταλαιπωρημένα μαλλιά και πολύ ψαλίδα. Είναι άμεση η επαφή με τη θερμότητα, και προκαλεί μεγάλη ταλαιπωρία στην τρίχα. Ψάξ'το πρίν το πάρεις και ρώτα και στο κομμωτήριο να σου πούνε τη γνώμη τους, γιατί αν έχεις ειδικά λεπτή τρίχα......ακόμα χειρότερα!!

Σόρρυ....αν σου γκρέμισα τα όνειρα για έυκολο ίσιωμα....αλλά έπρεπε να σου πώ και την άλλη πλευρά που δεν αναφέρεται στις διαφημίσεις!!! :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη μηηηηηηηηηη

Πολύ καλά τα λέει η mata και ας μην το έχει χρησιμοποιήσει.

Έχω σπαστά μαλλιά με λεπτή τρίχα και είχα πάρει δυο τέτοια ψαλίδια.Το πρώτο δεν ήταν γνωστή μάρκα και τα μαλλιά μου γέμισαν ψαλίδα σε λιγότερο από μήνα και μετά πήρα ένας γνωστής εταιρείας και τα ίδια :cry: .

Επίσης δυσκολεύτηκα πολύ να συνηθίσω να τα ισιώνω όλα τα μαλλιά καλά.Δεν με βόλευε καθόλου. Τελικά γύρισα στο κανονικό σεσουάρ και σε μια χοντρή βούρτσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα παραμείνω στην κλασική μέθοδο μπιστολακίου.

(Φύλαγε τις τρίχες σου για να χεις τις μισές.. :lol: )

Φιλιά. :)

Link to comment
Share on other sites

(Φύλαγε τις τρίχες σου για να χεις τις μισές.. :lol:)
:lol::lol::lol::lol::lol:

ναι Αντιγόνη! καλά που ρώτησες!! έχω κάψει ολόκληρη τούφα με δαύτα! (όχι με τις κεραμικές πλάκες, το παλιό με τις μεταλικές...) το άνοιξα μετά το ψήσιμο και είδα ολόκληρη την τούφα να πέφτει μέσα στον νηπτήρα!! άστα!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

(Φύλαγε τις τρίχες σου για να χεις τις μισές.. :lol:)
:lol::lol::lol::lol::lol:

ναι Αντιγόνη! καλά που ρώτησες!! έχω κάψει ολόκληρη τούφα με δαύτα! (όχι με τις κεραμικές πλάκες, το παλιό με τις μεταλικές...) το άνοιξα μετά το ψήσιμο και είδα ολόκληρη την τούφα να πέφτει μέσα στον νηπτήρα!! άστα!!!

Αμάν!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Πάει .............................................................θα με απολύσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Παιδιά άρχισα να γελάω και δεν μπορώ να σταματήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Βοήθειααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Αυτό το αμάν που είπες Αντιγόνη...................αυτό με έκαψε!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: αχ παιδιά θα με δεί το μποςςςςςςςςςςςςςςςς :lol::lol::lol::lol: Help!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάει .............................................................θα με απολύσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Παιδιά άρχισα να γελάω και δεν μπορώ να σταματήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Βοήθειααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Αυτό το αμάν που είπες Αντιγόνη...................αυτό με έκαψε!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: αχ παιδιά θα με δεί το μποςςςςςςςςςςςςςςςς :lol::lol::lol::lol: Help!!!!!!!!!!!!!!!

Εμένα που μου ξέφυγε και τό πα έκπληκτη δυνατά στο γραφείο τι να πω???!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα σταμάτησα!!!!!!!!!!!!!Με είχε πιάσει απίστευτα νευρικό γέλιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Παιδιά τί να σας πώ;;;:Αλήθεια!!!!!!!!!!Εϊχαν κοκκινήσει τα αυτιά μου να σφίγγομαι, να μην γελάσω δυνατά και ίδρωσαν τα χέρια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Απαππαπαπαπαπα να γελάς και να μην μπορείς να σταματήσεις!!!!!!!!!Αν με ρωτούσε το μπος τί θα έλεγα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

1) ότι κάτι διάβασα στο ιντερνετ και γελάω= σίγουρη απόλυση

2) ότι γελάω μόνη μου= σίγουρη απόλυση και χωρίς αποζημίωση!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...