Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κόρη μου πάσχει από αλλεργία στο αγελαδινό γάλα περίπου 3,5 χρόνια όπως έγραψα και σε άλλο τόπικ.Ο λόγος που άνοιξα το θέμα αυτό είναι ο εξής.Κάναμε τις προγραμματισμένες εξετάσεις για την αλλεργία της πριν 10 ημέρες περίπου και τα αποτέλεσματα ήταν καλύτερα.Η αλλεργία υποχωρεί και "πέσαμε" στο επίπεδο 1 στα περισσότερα.Αυτό που με ανυσηχεί και με κάνει να αναρωτιέμαι είναι η υψηλή τιμή της IgE που βρίσκεται στα 1303,6 IU/mL με ανώτατη φυσιολογική τιμή <60mL.

Οι γιατροί που εξέτασαν τη κόρη μου και είδαν τα αποτέλεσματα της IgE με παρέπεμψαν για εξέταση κοπράνων (παρασιτολογική) λόγω του οτι η τιμή της IgE ανεβαίνει και σε περιπτωση ύπαρξης παρασίτου στον οργανισμό.

Άλλα συμπτώματα αλλεργίας δεν έχουμε να σκεφτούμε μήπως υπάρχει περίπτωση το παιδί να πάσχει και από άλλη αλλεργία.

Άρα παράσιτο δεν έχουμε, άλλη αλλεργία δεν έχουμε και αυτή στο γάλα που έχουμε υποχωρεί γιατί η τιμή της IgE ανεβαίνει???

Κάποια γιατρός μου είπε οτι μερικοί γεννιόμαστε με υψηλή IgE και στους ενήλικες κυρίως σε περιπτώσης άσθματος χορηγήται ενδοφλέβια ουσία που την κατεβάζει.Αυτό το έχετε ακούσει να γίνεται σε μικρά παιδιά?

Και ανακεφαλαιώνω.

Τι είναι αυτό λοιπόν που ανεβάζει την IgE εκτός από την αλλεργία ή κάποιο παράσιτο?

Έχετε ακούσει γι'αυτό το "εμβόλιο" που κατεβάζει την IgE σε περιπτώσεις μικρών παιδιών?

 

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Αιτια της υψηλης IGE μπορει να ειναι:

1) παρασιτικη λοιμωξη

2) βροχοπνευμονικη ασπεργιλωση

3) εξωγενες ασθμα

4) ατοπικο εκζεμα

5) αλλεργιες

6) αυτοανοσα

7) πυρετος 'εκ χορτου'

:cool: Συνδρομα (Buckley, Wiskott-aldrich, HIV, μυελωμα IGE

 

Τα τελευταια τα εβαλα ολα μαζι γιατι προφανως θα σε αγχωσουν αλλα επειδη ειναι πιο σοβαρα, θα ειναι τα πρωτα που θα εχουν ψαξει οι γιατροι, οποτε μην τα καμβανεις υπ'οψιν.

Το εμβολιο απο οσο γνωριζω δινεται οταν υπαρχει λογος, πχ οταν απειλειται η ζωη λογω ασθματος και δεν τα πιανουν τα κορτικοστεροειδη.

Προφανως εσας η ολη κατασταση ειναι ασυμπτωματικη....λογικα δεν θα σας δωσουν αγωγη.

Οι αλλες εξετασεις σας πως ειναι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μπορεις να δοκιμασεις τον ολιστικο ελεγχο υγειας, γινεται με ενα μηχανημα ομοιοπαθητικης και μπορει να βρει καποιες αιτιες. ελεγχει σχεδον τα παντα και ειναι οτι πρεπει για παιδακια... ψαξε στο γοογλε ολιστικος ελεγχος υγειας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα, ο γιος μου σχεδόν 4 χρ. Πρόσφατα έκανε αιματολογικές και βρέθηκε ανοσοσφαιρίνη ige περίπου 350 (νομίζω το όριο ήταν γύρω στο 70 για την ηλικία του). Η παιδίατρος μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικο και υποδηλώνει κάποια αλλεργία, έχει μάλιστα μια ελαφράς μορφής ατοπικη δερματίτιδα. Ο προηγούμενος παιδίατρος που δεν του έχω και τόσο εμπιστοσύνη, σε παλαιότερες εξετάσεις μου είχε πει πως τα τριψήφια νούμερα είναι ανησυχητικα. Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 said:

Επαναφέρω το θέμα, ο γιος μου σχεδόν 4 χρ. Πρόσφατα έκανε αιματολογικές και βρέθηκε ανοσοσφαιρίνη ige περίπου 350 (νομίζω το όριο ήταν γύρω στο 70 για την ηλικία του). Η παιδίατρος μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικο και υποδηλώνει κάποια αλλεργία, έχει μάλιστα μια ελαφράς μορφής ατοπικη δερματίτιδα. Ο προηγούμενος παιδίατρος που δεν του έχω και τόσο εμπιστοσύνη, σε παλαιότερες εξετάσεις μου είχε πει πως τα τριψήφια νούμερα είναι ανησυχητικα. Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία;

Εδώ εμείς!!!! Με τριψήφιο νούμερο, 200+ , επίσης μου είπε η γιατρός πως δεν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί, εμένα έχει άσθμα και ατοπική (ήπια για την ώρα).

Αν έχεις ανησυχήσει μίλα ξανά με την παιδίατρο όμως και ρώτησε την σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine8 εμένα ο γιος μου πέρυσι, 8,5 ετών είχε 196 με όριο το 120 για την ηλικία του. έχει κνίδωση με δερμογραφισμό, μία μορφή αλλεργίας, άλλωστε για αυτό κάναμε και αυτήν την εξέταση και ο παιδοαλλεργιολόγος μου είπε ότι το νούμερο δεν είναι ανησυχητικό. Αλλά άλλο 196 με όριο το 120 και άλλο 350 με όριο το 70. Επίσης, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, επειδή έχω εύκαιρες τις εξετάσεις του, βλέπω ότι στο μικροβιολογικό που τις κάναμε, έχει όριο κάτω από 50 για την ηλικία 4-5 ετών. 

Αν θέλεις να το ψάξεις, καλύτερα να πας σε παιδοαλλεργιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Επαναφέρω το θέμα, ο γιος μου σχεδόν 4 χρ. Πρόσφατα έκανε αιματολογικές και βρέθηκε ανοσοσφαιρίνη ige περίπου 350 (νομίζω το όριο ήταν γύρω στο 70 για την ηλικία του). Η παιδίατρος μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικο και υποδηλώνει κάποια αλλεργία, έχει μάλιστα μια ελαφράς μορφής ατοπικη δερματίτιδα. Ο προηγούμενος παιδίατρος που δεν του έχω και τόσο εμπιστοσύνη, σε παλαιότερες εξετάσεις μου είχε πει πως τα τριψήφια νούμερα είναι ανησυχητικα. Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία;

Η IgE απλα δηλωνει αλλεργια. Δεν κανεις κατι γι αυτο και δε γινεται σαν γενικη εξεταση ρουτινας. Απλα αν εχεις συμπτωματα που μπορει να ειναι απο αλλεργια η κατι αλλο, το κανεις για να αποκλεισεις πχ την αναγκη να ψαξεις αυτο το κατι αλλο. Η IgE δε θα πεσει, δεν ειναι κατι που σε απασχολει ουτε αλλαζει κατι αν ειναι 200 ή 500. Δε θα κανεις κατι γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

 Για να πω την αλήθεια την παιδίατρο που έχω τώρα την εμπιστεύομαι αρκετά γιατί έχει δει πάρα πολλά παιδιά κι έχει αρκετή εμπειρία, επίσης εισπράττω μια σιγουρια σε ότι μου λέει.  Είναι αλήθεια πως η τιμή είναι τελείως εκτός, αλλά αν είναι απλά λόγω ενος αλλεργικου θέματος δεν ξέρω αν χρήζει περαιτέρω προσοχής. Θα ρωτήσω πάντως κ έναν αλλεργιολογο

Just now, ΑΡΓΚ said:

Απλα αν εχεις συμπτωματα που μπορει να ειναι απο αλλεργια η κατι αλλο, το κανεις για να αποκλεισεις πχ την αναγκη να ψαξεις αυτο το κατι αλλο

Ναι κάπως έτσι μου το είπε και η γιατρός. Μπορεί να είναι λόγω της ατοπικης, μπορεί να είναι μια αλλεργία που θα ανακαλύψουμε στο μέλλον μπορεί και ποτέ. Όσο δεν μας ενοχλεί δηλ απλά την έχουμε στο αρχείο κάπως έτσι.

 

Επίσης διάβασα ότι μπορεί να υψηλή λόγω αυτοάνοσων. Εγώ ένα αυτοάνοσο που έχω το ανακάλυψα (μου εκδηλώθηκε) μετά τα 30

Just now, annoulen said:

έχει όριο κάτω από 50 για την ηλικία 4-5 ετών. 

Το δικο μου γράφει 2,5 με 60 για 3-4 ετών τελικά τώρα το είδα, αυτό έχει να κάνει πιθανόν με το κάθε εργαστήριο κ τη μέθοδο της εξέτασης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 Για να πω την αλήθεια την παιδίατρο που έχω τώρα την εμπιστεύομαι αρκετά γιατί έχει δει πάρα πολλά παιδιά κι έχει αρκετή εμπειρία, επίσης εισπράττω μια σιγουρια σε ότι μου λέει.  Είναι αλήθεια πως η τιμή είναι τελείως εκτός, αλλά αν είναι απλά λόγω ενος αλλεργικου θέματος δεν ξέρω αν χρήζει περαιτέρω προσοχής. Θα ρωτήσω πάντως κ έναν αλλεργιολογο

Ναι κάπως έτσι μου το είπε και η γιατρός. Μπορεί να είναι λόγω της ατοπικης, μπορεί να είναι μια αλλεργία που θα ανακαλύψουμε στο μέλλον μπορεί και ποτέ. Όσο δεν μας ενοχλεί δηλ απλά την έχουμε στο αρχείο κάπως έτσι.

 

Επίσης διάβασα ότι μπορεί να υψηλή λόγω αυτοάνοσων. Εγώ ένα αυτοάνοσο που έχω το ανακάλυψα (μου εκδηλώθηκε) μετά τα 30

Οι δύο κόρες μου έχουν κοιλιοκακη.Η μια είχε συμπτώματα και η άλλη ήταν τελείως ασυμπτωματική.Και στις δύο η ige ήταν γύρω στο 60 με όριο το 25.Δεν θέλω να σε αγχωσω αλλά είναι δείκτης που ανεβαίνει και στην κοιλιοκάκη και επειδή είναι πολύ ύπουλο αυτοάνοσο κακώς οι παιδίατροι δεν ελέγχουν και τα αντισώματα της σε περίπτωση υψηλής ige.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Thean said:

Οι δύο κόρες μου έχουν κοιλιοκακη.Η μια είχε συμπτώματα και η άλλη ήταν τελείως ασυμπτωματική.Και στις δύο η ige ήταν γύρω στο 60 με όριο το 25.Δεν θέλω να σε αγχωσω αλλά είναι δείκτης που ανεβαίνει και στην κοιλιοκάκη και επειδή είναι πολύ ύπουλο αυτοάνοσο κακώς οι παιδίατροι δεν ελέγχουν και τα αντισώματα της σε περίπτωση υψηλής ige.

Είχαμε κάνει ειδική εξέταση γ κοιλιοκάκη (προσωπικά πιστεύω χωρίς να υπάρχει λόγος, απλά είχαμε μπλέξει με γιατρούς που αρέσκονται να γράφουν ένα κάρο εξετάσεις) πριν δύο χρόνια που είχε επιμονή δυσκοιλιότητα ήταν αρνητική

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Είχαμε κάνει ειδική εξέταση γ κοιλιοκάκη (προσωπικά πιστεύω χωρίς να υπάρχει λόγος, απλά είχαμε μπλέξει με γιατρούς που αρέσκονται να γράφουν ένα κάρο εξετάσεις) πριν δύο χρόνια που είχε επιμονή δυσκοιλιότητα ήταν αρνητική

 

Ωχ τώρα θα αγχωθώ εγώ, ο άλλος μου γιος έχει χρόνια δυσκοιλιότητα, αλλά κανείς ΠΟΤΕ (ούτε η παιδίατρος ούτε οι 2 παιδογαστρεντερολόγοι που είχαμε πάει) δεν μας είπαν να κάνουμε εξετάσεις για κοιλιοκάκη..... βασικά δεν κάναμε καμμία εξέταση, εκτός από μία ακτινογραφία άνω κάτω κοιλίας, αν θυμάμαι καλά. Βέβαια, υπάρχει μία σχετική βελτίωση με τη διατροφή αλλά με πολύ κόπο και ημερολόγιο τουαλέτας και διάφορα γιατροσόφια, και, και.....  Τόσο άσχετοι :roll: ήταν όλοι αυτοί που δεν μας σύστησαν να κάνουμε και μία αιματολογική ? 

Link to comment
Share on other sites

@annoulen όχι ότι είναι τόσο σπάνια η κοιλιοκάκη, αλλά για να μη σας το είπαν τρεις γιατροί, μάλλον δεν θα υπήρχε λόγος. Εγώ είχα μπλέξει με υπεραναλυτικους γιατρούς, πολλές εξετάσεις και πολλά λόγια χωρίς νόημα.

Κ εμένα ο μεγάλος γιος αν δεν του δώσεις λίγο χαμομήλι, αρκετό νερό ή κάτι μέσα στη μέρα να τον βοηθήσει, τα κακά του σφίγγουν αμέσως.

Όσον αφορά την τιμή της ige ρώτησα και αλλεργιολογο, το μόνο που μου είπε είναι ότι δείχνει κατά 60% αλλεργία, δεν μου έδωσε κάποια περαιτέρω οδηγία ούτε ότι είναι κάτι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Είχαμε κάνει ειδική εξέταση γ κοιλιοκάκη (προσωπικά πιστεύω χωρίς να υπάρχει λόγος, απλά είχαμε μπλέξει με γιατρούς που αρέσκονται να γράφουν ένα κάρο εξετάσεις) πριν δύο χρόνια που είχε επιμονή δυσκοιλιότητα ήταν αρνητική

Τότε είστε μια χαρά.Αλλα η προσωπική μου γνώμη είναι καλύτερα μια αχρειαστη εξέταση παρά να μείνει κάτι αδιαγνωστο.Εμενα η μία από τις δύο κόρες μου δεν είχε κανένα απολύτως συμπτωμα ούτε αιματολογικά ούτε στην ανάπτυξη της.Εγω επέμενα στον παιδίατρο να κάνει αντισώματα κοιλιοκάκης επειδή ειχε διαγνωστεί πρόσφατα η μικρότερη και τελικά η τιμή ήταν στα ύψη.Και δυστυχώς δεν είναι ένα σπάνιο νόσημα.Ο επιπολασμός της είναι περίπου 1/100.Και είναι συνήθως αδιαγνωστη.Σε καμία όμως περίπτωση δεν κάνουμε εξετάσεις χωρίς συμπτώματα στα παιδάκια.Μονο όταν κάτι μας προβληματίζει στο γαστρεντερικό η στην ανάπτυξη του παιδιού η υπάρχει στενός συγγενής με κοιλιοκάκη.Τα δικά μου παιδιά όμως και τα δύο είχαν αυξημένη ige.Μπορει βέβαια να έχουν και κάποια αλλεργία ταυτόχρονα που δεν έχουμε εντοπίσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...