Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαστημα μεταξυ της μιας εγκυμοσυνης με την αλλη !!!


Διαστημα μεταξυ της μιας εγκυμοσυνης με την αλλη !!!  

1.096

  1. 1. Διαστημα μεταξυ της μιας εγκυμοσυνης με την αλλη !!!

    • από 1 μέχρι 3 μήνες
      24
    • από 3 μέχρι 6 μήνες
      37
    • από 6 μήνες έως 1 χρόνο
      127
    • από 1 χρόνο μέχρι 2 χρόνια
      245
    • πάνω από 2 χρόνια
      307


Recommended Posts

Εμένα οι ζουζούνες μου έχουν 17 μηνες διαφορά και ομολογώ οτι καποιες

φορες ειναι πολύ δυσκολα, γιατι δεν εχω βοηθεια και απο πουθενα.

Καποιες στιγμες στην αρχη ενιωθα οτι ειχα διδυμα γιατι εκλαιγαν

ταυτοχρονα, ενω ταιζα τη μια εκλαιγε και ηθελε να φαει και η αλλη.

Ηταν και μεχρι να συνηθισει η πρωτη μου την παρουσια του μωρου στο

σπίτι! Τώρα ειναι καλύτερα, με πολλή κούραση βέβαια! Οταν ομως μου

χαμογελούν, νιωθω ότι μου χαμογελα όλος ο κοσμος!...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι μικρές μου έχουν ακριβώς 3 χρόνια διαφορά. Και ήταν επιλογή μας. Αν δεν είχα μείνει έγκυος με τη μια στη μικρή σίγουρα τώρα θα είχαν περισσότερη διαφορά. Δουλεύουμε και οι δύο αρκετά και δεν ήταν στα άμεσα σχέδια μας μια δεύτερη εγκυμοσύνη. Σίγουρα όμως δεν το μετανιώσαμε που κάναμε και δεύτερο παιδάκι και ας ταλαιπωρούμαστε παραπάνω. Και αν έρθει και τρίτο δεν θα πούμε όχι.:wink:

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς τα καμάρια μας, έχουν 5 χρόνια περίπου διαφορά και ήταν επιλογή μας!

Μου αρέσει η διαφορά που έχουν γιατί η κόρη μας μπορεί, πλέον, και αυτοεξυπηρετείται, και εγώ τη χάρηκα σαν μωρό, και είναι σε μια ηλικία που μπορεί να καταλάβει τα νέα δεδομένα και δέχτηκε πολύ καλά τον ερχομό του αδερφού της!!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο αγόρια με 2,5 χρόνια διαφορά. Από τη μια μεριά είναι καλά που δεν έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας γιατί έτσι έχουν περισσότερα κοινά, από την άλλη για μένα είναι δύσκολα γιατί το πρώτο είναι ακόμη μικρό και με έχει εξίσου ανάγκη με το μικρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα δικά μου ζουζούνια έχουν 16 μήνες διαφορά και προς το παρόν έχουμε συνέχεια κλάματα γιατί ο μεγάλος ζηλεύει και όλο την ρίχνει κάτω.

Ελπίζω αργότερα να τα βρουν μεταξύ τους.

Είναι πολύ δύσκολα όμως τα πράγματα με 2 μωρά...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω εχω ενα κοριτσακι 20μηνων και ειμαι 2μηνων εγκυος με το καλο οταν γεννησω το μπουμπουκι μου θα ειναι 27μηνων δηλαδη 2,5χρονων..πιστευω και θεωρω καλυτερο να περναει ενας χρονος απο την μια εγκυμοσυνη και μετα να αρχιζουν οι προσπαθειες για να μπορει να ξεκουραστει και να ανταπεξελθει καλυτερα ο οργανισμος μας..http://www.url=http://pregnancy.baby-gaga.com/]dev007pfs__.png[/url]http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 1 με 2 χρόνια μόνο που οι μπουμπούκες μου έχουν διαφορά 1 χρόνο και 10 ημέρες ακριβώς. Το δεύτερο μας έπιασε εξ απροόπτου. Αλλά καλύτερα έτσι θα μεγαλώσουνε μαζί, είναι δύσκολο πάντως και με το που έκανα το δεύτερο αναρωτιόμουνα γιατί το ένα παιδί μου φαινότανε βουνό.

2jd2m3xn4npcdld3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eμένα θα έχουν 4 χρόνια και 2 μήνες. Το Σεπτέμβριο που θα γεννήσω η κόρη μου η μεγάλη θα είναι ήδη 4 ετών, μου φαινόταν βουνό να μεγαλώνω δύο παιδιά με μικρή διαφορά μεταξύ τους. Μπορεί να ξεμπερδεύεις μια και καλή από πάνες κτλ αλλά το ζόρι απ΄ότι ακούω από άλλες μαμάδες είναι μεγάλο. Ηδη αυτό διάβασα από πολλές από σας κορίτσια παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ 3 ΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έξι χρόνια ακριβώς!! Αργήσαμε να το πάρουμε απόφαση μάλλον..

 

7 χρονια!!!

και εμεις το σκεφτομασταν πολυ καιρο, αλλα ευτυχως μολις το αποφασησαμε τσουπ ηρθε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο με το δεύτερο έχουν 15 μήνες διαφορά. Το ίδιο και το δεύτερο με το τρίτο όταν με το καλό έρθει. Δεν μετανιώνουμε για την απόφασή μας αλλά πλέον λέω ΕΛΕΟΣ! Δεν αντέχω για άλλο παιδί τόσο κοντά ψυχοσωματικά! Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον και αν το επιτρέπουν τα οικονομικά μας, και αφού και το μικρότερο θα έχει πάει τουλάχιστον προνήπιο, βλέπουμε.... Πάντως νομίζω πως όταν έχουν διαφορά 2 χρόνια είναι καλύτερα και για το σώμα μας αλλά και για τον ψυχισμό μας.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα παιδακια μου εχουν πεντε χρονια και τρεις μηνες διαφορα.αν και ο μικρος ειναι μολις δυο εβδομαδων βλεπω οτι υπαρχουν και θετικα και αρνητικα.τα θετικα ειναι οτι η κορη μου ειναι σε θεση να με βοηθαει με πολλα πραγματα που αφορουν τοσο το μωρο οσο φυσικα και τον εαυτο της αφου σχεδον ολα τα κανει μονη της.τα αρνητικα ειναι οτι μαλλον ποτε δε θα μπορεσουν παιξουν μαζι ως παιδακια μια που τα πεντε χρονια ισως του χρονου να μην ειναι τοσο μεγαλο εμποδιο αλλα στα επομενα χρονια θα ειναι φανταζομαι.εδω θα ειμαστε να τα λεμε...

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχοντας ζήσει σαν μοναχοπαίδι μέχρι τα 9,5 ψηφίζω όσο μικρότερες διαφορές γίνεται ανάμεσα στα αδέρφια.Τουλάχιστον στα δύο πρώτα.Όχι πως το να έχεις ένα αδερφάκι 10 χρόνια μικρότερο είναι άσχημο...αντιθέτως!Η μπέμπα μου γεννήθηκε όταν ο Δημήτρης ήταν 1,5 έτους.Έχουν κούραση δύο παιδιά σε κοντινές ηλικίες αλλά χαίρομαι όσο σκέφτομαι τα παιχνίδια τους σε λίγο καιρό,τα κοινά ενδιαφέροντα που θα έχουν σαν παιδάκια και σαν έφηβοι!

TUe8p2.pngGcCpp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς έχουμε δύο χρόνια και 20 μέρες διαφορά. Χαίρομαι που βλέπω ότι πολλοί-ές αποφασίσατε για δεύτερο παιδάκι γρήγορα. Είναι όμως αρκετά δύσκολο, ειδικά όταν δεν υπάρχει βοήθεια. Καλή ανατροφή!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα μικρά μου θα έχουν 21 μήνες διαφορά.

Θέλαμε να τα κάνουμε τόσο κοντά,όχι τόσο για να ¨ξεμπερδεύουμε¨ όπως έχω ακούσει από πολλούς,αλλά για να μεγαλώσουν μαζί και να έχουν παρέα το ένα το άλλο.

Το ξέρω πως στην αρχή θα είναι δύσκολα,πιστεύω όμως θα είναι για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

ολες μου οι γεννες ειναι με διαφορα 13-16 μηνες.πιστευω οτι ειναι καλυτερα για τα αδελφια να μεγαλωνουν σε κοντινες ηλικιες για να ειναι φιλοι.εξ αλλου,αν ξεφευγα απο πανες,μπιμπερο κλπ,μαλλον θα εμενα με ενα παιδι.........

οσο για την κουραση,μετα τα δυο πρωτα,τα υπολοιπα ειναι παιχνιδακι..........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψήφισα 1 με 2 χρόνια μόνο που οι μπουμπούκες μου έχουν διαφορά 1 χρόνο και 10 ημέρες ακριβώς. Το δεύτερο μας έπιασε εξ απροόπτου. Αλλά καλύτερα έτσι θα μεγαλώσουνε μαζί, είναι δύσκολο πάντως και με το που έκανα το δεύτερο αναρωτιόμουνα γιατί το ένα παιδί μου φαινότανε βουνό.

 

Τα παιδάκια μας έχουν διαφορά 18 μήνες. Κι εμείς αλλιώς τα υπολογίζαμε, αλλά, ως γνωστόν, όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει, που λένε, κι έτσι η μπουμπούκα ήρθε πιο νωρίς !

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα. Θεωρώ κατάλληλη διαφορά τα 2 με 2,5 χρόνια. Βέβαια, πιστεύω πως, στην περίπτωσή μου, ξεμπέρδεψα, με την καλή έννοια μην παρεξηγηθώ, νωρίς. Ήδη η μικρή σταματάει σιγά-σιγά την αποστείρωση, αρχίζει τις κρεμούλες το απόγευμα. Όλα αυτά μου φαίνονται παιχνίδι τώρα. Μάλλον το 2ο πάντως μεγαλώνει με τον αυτόματο πιλότο παιδιά! Δεν καταλαβαίνω πως έχει περάσει ο καιρός και, για να είμαι ειλικρινής, αν το καθυστερούσαμε και πέραν των 2,5 ετών, μάλλον, δύσκολα θα το έπαιρνα απόφαση. Πάλι κοιλιά, τοκετός κλπ.... Ας είναι καλά τα παιδάκια μας να μεγαλώνουν μαζί, να είναι γερά, φωτισμένα και καλότυχα !!!!!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου παιδιά έχουν 10 χρόνια διαφορά. Η απόσταση μεταξύ των δύο δεν ήταν ηθελημένη. Εγώ αφενός εργαζόμουν όταν η μεγάλη μου κόρη ήταν από 2,5 ως 5,5 ετών κι επειδή μου είχαν δηλώσει ότι αν μείνω έγκυος θα με αποζημιώσουν για να φύγω, άρα δεν ήταν δυνατόν να κάνω αμέσως δεύτερο παιδί. Αφετέρου δεν ήθελα μικρότερη διαφορά από 5 χρόνια.

Όμως όταν θέλαμε δεύτερο παιδί αυτό απλά δεν ερχόταν. Κι έτσι κατέληξα να αποκτήσω τη δεύτερη κόρη μου 10 χρόνια μετά.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

εμας εχουν διαφορα 22 μηνες...καλα ειναι απο οσο βλεπω για να μη προλαβει ημεγαλη να αναπτυξει το συναισθημα της ζηλειας πολυ...και μολις το αναπτυξει η μικρη θα ειναι σε ηλικια να αμυνθει κ να της ανταποδωσει!!! προς το παρον (τωρα η μικρη ειναι 6μηνων) δεν υπαρχει κανενα φοβερο θεμα ...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα με βαση τι θεωρω ιδανικο για τα δικα μου δεδομενα.. Η επιλογη μου ηταν πανω απο 2 χρονια (με ανωτατο οριο τα 4 χρονια διαφορα).. Πιστευω πως ουτε τεραστια διαφορα θα εχουν για να μην συνενοουνται αλλα και πως το μεγαλυτερο θα ειναι σε θεση να κατανοει καποια πραγματα και να συνεργαζεται πιο ευκολα!

Βεβαια τα παιδια ειναι παιδια, δεν ειναι ψωνια για να τα βαλω σε προγραμμα, οποτε ειναι καλοδεχουμενα οποτε κι αν ερθουν! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

'Οταν με το καλό γεννηθεί η μπέμπα μας θα έχουν 16 μήνες διαφορά.Ήταν επιλογή.Ήθελα να έχουν μικρή διαφορά τα αδέρφια για να είναι πιο κοντά.

Τώρα καλή, κακή η επιλογή, η νεκροψία θα δείξει!!!!!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...