Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Εγώ να ρωτήσω κάτι μηπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου πεί;;;;

Μετακομίζω σε καινούριο σπίτι τον Ιούνιο και έχω το εξής πρόβλημα: πρίνα απο εμάς έμενε μια τρισάθλια, που τελικά την διώξανε, με 6 αδέσποτους σκύλους!!!!!!!!!! Τους έβαζε και μέσα στο σπίτι!!!!!! Το σπίτι είναι άθλιο απο άποψη καθαριότητας, φανταστείτε οτι έχει παντού τρίχες και τσίσα σκύλων!!!!!!!!! Υπάρχει κάτι που να απολυμαίνει και να αποστειρώνει εκτός απο την χλωρίνη;;;;; Έχετε καμιά ιδέα τί να κάνω;;; Γιατί πραγματικά σας μιλάω σιχαίνομαι να κάνω το μωρό μου μπάνιο σε αυτή την μπανιέρα. Και να φανταστείτε οτι ο άνθρωπος είχε κάνει ανακαίνηση 100%!!!!! Είχε δώσει τρελά λεφτά και είναι όλα καινούρια μέσα αλλά τα σκυλιά ήταν σε άθλια κατάσταση και μεγάλα και τα έχουν κάνει όλα χάλια εκεί μέσα. Τί να κάνω για να απολυμάνω τελείως τον χώρο;;; Ειδικά το μπάνιο!!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To δικό μας μαζεύει τρίχες δικές μου και βουλώνει κάθε τρεις και λίγο. Εγώ βγάζω το στρογγυλό μεταλλικό στον πάτο της μπανιέρας (δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό που τη βουλώνει τέλος πάντων) και με ένα μυτοτσίμπιδο από τα εργαλεία του συζύγου βγάζω τις τούφες μου που έχουν κολλήσει πάνω πάνω και ξεβουλώνει μια χαρά. Αν είναι από αυτές τις μπανιέρες που έχουν το σχαράκι με τις τρύπες που είναι βιδωμένο, δεν ξέρω αν πρέπει να το πειράξεις, έχω κάνει ζημιά σε νιπτήρα έτσι και δεν το συνιστώ.

Αντί για τουμποφλό μπορείς να ρίξεις βραστό νερό και για τις μυρωδιές ξέρω ότι τις διώχνει το πετρέλαιο, αλλά δεν είναι και πολύ οικολογικό...

 

Καποιος μου είχε πει να ρίξω βιτριόλι το οποίο ξεφράσει τις σωλήνες - θα το σκεφτώ και ίσως το χρησιμοποιήσω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας.

Έχω πρόβλημα με το σιφόνι της μπανιέρας καθώς δεν ρουφάει γρήγορα τα νερά και πότε πότε μυρίζει άσχημα. Ίσως έχει φράξει ο σωλήνας αλλά τι μπορώ να ρίξω εκτός από τουμποφλό για να λυθεί το πρόβλημα αποτελεσματικά?

 

Καποιος μου είχε πει να ρίξω βιτριόλι το οποίο ξεφράσει τις σωλήνες - θα το σκεφτώ και ίσως το χρησιμοποιήσω.

 

Όλα αυτά τα tuboflo κλπ τρυπάνε με τον καιρό τους σωλήνες!!

 

Εγώ γενικώς χρησιμοποιώ πολύ την βεντούζα

(τις πουλάνε σε όλα τα σούπερ)

και παλιά έριχνα χλωρίνη (λιώνει τις τρίχες)

που την άφηνα όλο το βράδυ....

 

...τώρα όμως έχω αποφασίσει να σταματήσω την χλωρίνη

(όσο μπορώ) και προσπαθώ να βρίσκω εναλλακτικές μεθόδους με οικολογικά προιόντα!

 

Εαν σε ενδιαφέρει για κάτι πιο οικολογικό περίμενε να ψάξω να βρω...

(με ενδιαφέρει και εμένα)

 

αλλά μην ρίξεις tuboflo!!

Δεν τις λυπάσαι τις σωληνώσεις; :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νοικοκυρουλες καλημερα,

 

Λοιπον επανερχομαι στο θεμα του ξεσκονισματος με μαλακτικο..

 

Ηθελα να σας πω οτι το δοκιμασα και εγω και ειναι καταπληκτικο αφηνει μια γυαλαδα στα επιπλα και απομακρυνει καθε σκονη... Εγω εβαλα σε μια μικρη λεκανιτσα λιγο νερακι με λιγο μαλακτικο και μετα εβαλα ενα πανακι μεσα, το εστιψα καλα και ετοιμο για ξεσκονισμα...

 

 

Το θεμα τωρα με το σφουγγαρακι το ασπρο που καθαριζει τα παντα δυστυχως στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου δεν το ειχε, μου ειπαν οτι σταματησαν να το φερνουν. Δεν ξερω τον λογο..........

 

Μηπως ξερετε κανεναν αλλο τροπο να καθαρισω την μπανιερα μου καθως οσα απορρυπαντικα και αν εχω χρησιμοποιησει και με πολυ τριψιμο δεν καθαριζει τελειως. Βεβαια θελω εδω να παω οτι στις αρχες (διοτι και πολυ νοικοκυρα τρομαρα μου ) ετριβα τιν μπανιερα με σκληρο σφουγγαρι και ετσι την κατεστρεψα.. Και τωρα δυστυχως ειναι μαυρο χαλι και οι λεκεδες μενουν εκει σαν να τους απορροφαει η μπανιερα γκρρρ τα νευρα μου.......

Link to comment
Share on other sites

για το σιφόνι της μπανιέρας κάπου είχα διαβάσει (δεν το έχω κάνει όμως) ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αποτριχωτική κρέμα σε σπρέι την αφήνουμε να δράσει και μετά μπόλικο ζεστό νερό (μάλλον ακριβή λύση) :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα tuboflo κλπ τρυπάνε με τον καιρό τους σωλήνες!!

 

Εγώ γενικώς χρησιμοποιώ πολύ την βεντούζα

(τις πουλάνε σε όλα τα σούπερ)

και παλιά έριχνα χλωρίνη (λιώνει τις τρίχες)

που την άφηνα όλο το βράδυ....

 

...τώρα όμως έχω αποφασίσει να σταματήσω την χλωρίνη

(όσο μπορώ) και προσπαθώ να βρίσκω εναλλακτικές μεθόδους με οικολογικά προιόντα!

 

Εαν σε ενδιαφέρει για κάτι πιο οικολογικό περίμενε να ψάξω να βρω...

(με ενδιαφέρει και εμένα)

 

αλλά μην ρίξεις tuboflo!!

Δεν τις λυπάσαι τις σωληνώσεις; :-(

 

 

melita

διάβασε εδώ

 

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009_07_01_archive.html

 

Αποφρακτικά σιφωνιών και καθαριστικά φούρνου: Αυτά κι αν προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι περιέχουν ποσότητες χημικών που ρίχνουν κάτω ελέφαντα. Βάλτε αντί για αυτά τα καυστικά χημικά στο σιφώνι σας, μια κούπα διττανθρακική σόδα, ρίξτε μια κούπα ξύδι, και 1-2 λίτρα βραστό νερό. Τον ίδιο συνδυασμό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να καθαρίσετε τις σωληνώσεις και τον κάδο του πλυντηρίου σας, τη σκουριά που πιθανώς να έχουν στάξει οι γλάστρες σας στο μπαλκόνι, καμένα λίπη στο φούρνο, μέχρι και κατσαρόλες στις οποίες κάψατε το φαγητό. Ξύδι+Σόδα+Βραστό νερό και καθάρισες

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε κανεναν αλλο τροπο να καθαρισω την μπανιερα μου καθως οσα απορρυπαντικα και αν εχω χρησιμοποιησει και με πολυ τριψιμο δεν καθαριζει τελειως. Βεβαια θελω εδω να παω οτι στις αρχες (διοτι και πολυ νοικοκυρα τρομαρα μου ) ετριβα τιν μπανιερα με σκληρο σφουγγαρι και ετσι την κατεστρεψα.. Και τωρα δυστυχως ειναι μαυρο χαλι και οι λεκεδες μενουν εκει σαν να τους απορροφαει η μπανιερα γκρρρ τα νευρα μου.......

 

Η μαμά μου επί χρόνια, καθάριζε τη μπανιέρα με cif σκόνη. Δε ξέρω αν το θυμάσαι… ένα κίτρινο μπουκάλι πλαστικό, με τρυπούλες από πάνω που έπεφτε η σκόνη όπως το ταλκ. Θυμάμαι έριχνε γύρω-γυρω στη μπανιέρα, έβρεχε ένα σφουγγαράκι για τα πιάτα και την καθάριζε. Μετά έριχνε νερό και η μπανιέρα έλαμπε. Μια φορά την έβαψε ο αδελφός μου με σπρέι ασημένιο σε ένα σημείο και η μαμά μου με αυτό την καθάρισε…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

melita

διάβασε εδώ

στο σημείο που λέει αποφρακτικά σιφωνιών

 

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009_07_01_archive.html

 

Αυτό που λέει στο blog είχα σήμερα σκοπό να κάνω… θα σας ενημερώσω σύντομα για το αποτέλεσμα!!!;);)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ να ρωτήσω κάτι μηπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου πεί;;;;

Μετακομίζω σε καινούριο σπίτι τον Ιούνιο και έχω το εξής πρόβλημα: πρίνα απο εμάς έμενε μια τρισάθλια, που τελικά την διώξανε, με 6 αδέσποτους σκύλους!!!!!!!!!! Τους έβαζε και μέσα στο σπίτι!!!!!! Το σπίτι είναι άθλιο απο άποψη καθαριότητας, φανταστείτε οτι έχει παντού τρίχες και τσίσα σκύλων!!!!!!!!! Υπάρχει κάτι που να απολυμαίνει και να αποστειρώνει εκτός απο την χλωρίνη;;;;; Έχετε καμιά ιδέα τί να κάνω;;; Γιατί πραγματικά σας μιλάω σιχαίνομαι να κάνω το μωρό μου μπάνιο σε αυτή την μπανιέρα. Και να φανταστείτε οτι ο άνθρωπος είχε κάνει ανακαίνηση 100%!!!!! Είχε δώσει τρελά λεφτά και είναι όλα καινούρια μέσα αλλά τα σκυλιά ήταν σε άθλια κατάσταση και μεγάλα και τα έχουν κάνει όλα χάλια εκεί μέσα. Τί να κάνω για να απολυμάνω τελείως τον χώρο;;; Ειδικά το μπάνιο!!!!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΤΜΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ . ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ 40 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου επί χρόνια, καθάριζε τη μπανιέρα με cif σκόνη. Δε ξέρω αν το θυμάσαι… ένα κίτρινο μπουκάλι πλαστικό, με τρυπούλες από πάνω που έπεφτε η σκόνη όπως το ταλκ. Θυμάμαι έριχνε γύρω-γυρω στη μπανιέρα, έβρεχε ένα σφουγγαράκι για τα πιάτα και την καθάριζε. Μετά έριχνε νερό και η μπανιέρα έλαμπε. Μια φορά την έβαψε ο αδελφός μου με σπρέι ασημένιο σε ένα σημείο και η μαμά μου με αυτό την καθάρισε…

 

Ευχαριστω αντι μου για την απαντηση. Αν και νομιζω οτι το εχω χρησιμοποιησει δεν χανω τιποτα να το ξαναχρησιμοποιησω.

 

Ανοιξα και το μπλοκ αυτο με το νοικοκυριο και εχει πραγματικα πολυ ωραιες συμβουλες μαλλον θα χρησιμοποιησω μια που διαβασα για την μπανιερα ξυδι και μαγειρικη σοδα που ξερεις ισως πιασει....

 

 

θα σας πω εντυπωσεις μαλλον αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αντι μου για την απαντηση. Αν και νομιζω οτι το εχω χρησιμοποιησει δεν χανω τιποτα να το ξαναχρησιμοποιησω.

 

Πρέπει να έκανα λάθος τη μάρκα… δεν είμαι σίγουρη αν είναι το cif ή το rolly…:rolleyes::rolleyes:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melita

διάβασε εδώ

 

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009_07_01_archive.html

 

 

Αποφρακτικά σιφωνιών και καθαριστικά φούρνου: Αυτά κι αν προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι περιέχουν ποσότητες χημικών που ρίχνουν κάτω ελέφαντα. Βάλτε αντί για αυτά τα καυστικά χημικά στο σιφώνι σας, μια κούπα διττανθρακική σόδα, ρίξτε μια κούπα ξύδι, και 1-2 λίτρα βραστό νερό. Τον ίδιο συνδυασμό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να καθαρίσετε τις σωληνώσεις και τον κάδο του πλυντηρίου σας, τη σκουριά που πιθανώς να έχουν στάξει οι γλάστρες σας στο μπαλκόνι, καμένα λίπη στο φούρνο, μέχρι και κατσαρόλες στις οποίες κάψατε το φαγητό. Ξύδι+Σόδα+Βραστό νερό και καθάρισες

 

Τελικά αυτήν την λύση που διάβασα την είχα δει στην εκπομπή του ΣΚΑΙ και δεν την θυμόμουν. Θα την δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

 

 

Εγώ στη θέση σου

θα τα έριχνα το βράδυ αργά και θα το άφηνα όλη την νύχτα

(χωρίς να έριχνα νερό καθόλου)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήρθε και η δική μου σειρά να ρωτήσω κάτι.Έχω κάτι δισκόπανα πλεχτά άσπρα(αυτά που βάζουν πάνω στους ασημένιους δίσκους)και κιτρίνισαν.Ξέρετε πώς θα βγουν?

Link to comment
Share on other sites

raw shooter...

νομιζω αυτα βγαινουν με το πλυσιμο...ισως αν ειναι πολυ κιτρινα και με καποιο extra λευκαντικο στην πλυση που θα κανεις στο πλυντηριο...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την προλαλήσασα. Κι εγώ με το πλύσιμο έβγαλα την κιτρινίλα από κάτι άσπρα πετσετάκια..Είχα βάλει και Vanish και τα έπλυνα στους 70 βαθμούς. Μια χαρά είχαν καθαρίσει.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.....ειχα μερες να μπω στο site και διαπιστωσα οτι ακολουθησατε τη συμβουλη μου για το ξεσκονισμα με το μαλακτικο ρουχων...

 

χαιρομαι πολυυυυυυυυυυυυυυυ που σας αρεσε κ σας βοηθησε στο νοικοκυριο σας η συμβουλη μου......

ελπιζω να ανακαλυψω και αλλα τετοια κολπακια...

 

πραγματικα κ εγω απο τοτε που το ανακαλυψα ετσι ξεσκονιζω...συν οτι βαζω κ λιγο ξυδακι μεσα για πολυμανση οπως σας ειχα πει...ετσι για να ειμαι κ λιγο πιο σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πηγα 3-4 σελίδες πίσω και δεν βρήκα αυτό το μυστικούλι με το μαλακτικό για το ξεσκόνισμα...μπορείτε να μου πειτε...βαζουμε νερακι και μαλλακτικό κ μετά περναμε τα επιπλα και κατόπιν τα περναμε με σκετο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...