Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας dvd;


Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?  

783

  1. 1. Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?

    • Καθόλου
      109
    • 0-1 ώρα την ημέρα
      179
    • 2-3 ωρες την ημέρα
      90
    • πάνω από 3 ώρες
      42


Recommended Posts

Το Ηλεκτράκι δεν βλέπει καθόλου τηλεόραση, και γενικά η τηλεόραση δεν ανοίγει πριν τις 9:30 μμ. για να δει ο μπαμπάς. εκείνη την ώρα τα θηλυκά του σπιτιού έχουν αποσυρθεί στα ιδιάιτερα τους για ύπνο.

 

Πριν από ένα μήνα αναγκάστηκα να σταματήσω την προηγούμενη νταντά γιατί μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι όλη μέρα την πέρναγε μπροστά στη τηλεόραση και στο τηλέφωνο αντί να ασχολείται με το παιδί μου. Και η τηλεόραση ήταν ένα θέμα που είχα θέσει με απόλυτο τρόπο από τη μέρα που την προσέλαβα.

 

ΥΓ προσωπικά τηλεόραση δεν βλέπω καθόλου, μου ρίχνει τη διάθεση. Έβλεπα όμως πολύ το 1ο μήνα αφού γέννησα, με τους μαραθώνιους θηλασμούς, όταν ήμουν μόνη στο σπίτι και την ώρα που θήλαζα δεν είχα ούτε άνθρωπο να πω κουβέντα. Μετά που γέννησε η αδερφή μου (1 μήνα μετά από εμένα) πήγαινα και καθόμουν σπίτι της και θηλάζαμε παρέα, κουβεντιάζαμε, περνάγαμε ωραία.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο μικρος (1,5 χρονών δεν βλέπει καθόλου τηλεόραση και ο μεγάλος 4+ βλέπει 2-3 φορές την βδομάδα από 1 ώρα σχεδόν. Του βάζω ταινίες παιδικές (πχ βασιλιάς των λιονταριων, Cars, Ποντικομικρούλη, Srek κτλ) βλέπει την μισή συνήθως και την υπόλοιπη άλλη μέρα! Ο μικρός μόνο κάτι διαφημίσεις αν τις δει, στέκεται και τις κοιτάει όσο διαρκουν μονο (ειναι κάποιες με αρκουδάκια κοκα κολα, και μια αλλη με ενα προβατάκι). Οσο ο μεγάλος βλέπει τηλεόραση, συνήθως ο μικρός παίζει..και εγώ κάνω δουλειές!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 3 ετών και τώρα ξκίνησε να βλεπει DVD. Όταν γυρίζει από τον παιδικό σταθμό βλέπουμε το "Τζακ και η Φασολιά", Η διάρκεια της είναι 1 ώρα και μόνο αυτό βλέπει. Τίποτα άλλο! Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή αν βλέπουν συνήθως σε τέτοια ηλικία περισσότερη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η μικρή μου είναι σαν να εχει πάρει "σκληρά" μετά τα 5- περίπου -λεπτά παρακολούθησης (παιδικών τραγουδοβίντεων)

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Αυτο συμβαινει διοτι η γρηγορη εναλλαγη εικονων που εχει η τηλεοραση κανει πολυ κακο στον εγκεφαλο του παιδιου. Κυριως γι'αυτο κατηγορειται η τηλεοραση και οχι τοσο για αυτα που προβαλει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τα παιδιά θέλουν παιχνίδι, φίλους, τους γονείς τους ... Όσο μπορούμε να αποφεύγουμε την "οθόνη" γιατί μπορεί να εθιστούν σε μία εικονική πραγματικότητα... Αλλά λόγω των ρυθμών της ζωής είναι αναπόφευκτη λύση το DVD, απλά χρειάζεται μέτρο κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ποτε δεν εβαλα ορια στην τηλεοραση.....και ποτε δεν κολησαν!!!ειδικα ο μικρος ριχνει κανα βλεφαρο οταν δεν παιζει, απλως.Ο μεγαλος πλεον εχει κοψει τα καρτουνιστικα και βλεπει σειρες για παιδια μεν αλλα με ηθοποιους. Ο μεγαλος αντε να δει κανα δυο μισαωρε ςεκπομπες την ημερα, τις αγαπημενες του.

Τα σκ σπανια βλεπουν γιατι συνηθως λειπουμε....

Πιστευω ομως αν τα παιδια εχουν ασχολιες δεν θα κολησουν ποτε....αν ειναι ΄παρατημενα ΄ στην καθημερινοτητα του θα κολησουν με οτιδηποτε (τι βι, πισι, πλει στεισον, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τηλεόραση δεν ανοίγει ποτε στο σπιτι παρα μονο το βραδυ αφού πέσει για υπνο..Εχουμε μαθει ομως στο YouTube 2 μισαωρα καθημερινά πρωι κΙ βραδυ με το γαλα του...Ξεκίνησε και το έμαθε για να κόψω κανά νύχι γιατι δεν καθόταν με τιποτα..Και τωρα εχουμε βρει τον μπελά μας.Βαριεται εύκολα και ακομα εκει που παίζουμε και γελάει μπορει να ζητήσει να δει ξαφνικά! Δεν του δίνω αν δεν ειναι η ωρα για υπνο π.χ. Αλλα πως να του το κόψω οταν τον βλεπω να τρελαίνεται τοσο πολυ...θα το ηθελα αλλα πως;;

Link to comment
Share on other sites

Τηλεόραση δεν ανοίγει ποτε στο σπιτι παρα μονο το βραδυ αφού πέσει για υπνο..Εχουμε μαθει ομως στο YouTube 2 μισαωρα καθημερινά πρωι κΙ βραδυ με το γαλα του...Ξεκίνησε και το έμαθε για να κόψω κανά νύχι γιατι δεν καθόταν με τιποτα..Και τωρα εχουμε βρει τον μπελά μας.Βαριεται εύκολα και ακομα εκει που παίζουμε και γελάει μπορει να ζητήσει να δει ξαφνικά! Δεν του δίνω αν δεν ειναι η ωρα για υπνο π.χ. Αλλα πως να του το κόψω οταν τον βλεπω να τρελαίνεται τοσο πολυ...θα το ηθελα αλλα πως;;

 

Δεν χρειάζεται να του το κόψεις πιστεύω. Μην φτάσουμε στο άλλο άκρο να αποκλείουμε εντελώς το παιδί από ένα dvd ή κάποια τραγουδάκια στο youtube...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τηλεόραση βλέπουν τα ΣΚ, 1-2 ωρίτσες (εννοώ ότι για αυτό το χρονικό διάστημα η TV θα παίζει παιδικά, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα κολλήσουν).DVD μπορεί να δουν επιλεκτικά, μπορεί και όχι, δεν υπάρχει στάνταρ πρόγραμμα. Γενικά φροντίζω να είναι "λύση ανάγκης", όταν πχ θ'ελω να κάνω πράγματα στο σπίτι στα οποία δεν μπορούν να συμμετέχουν (καθαριότητα στο μπάνιο, στη βεράντα, κλπ). Μουσική ακούμε συνέχεια. Αν βέβαια παίζεται κάποια καλούτσικη παιδική ταινία στηντηλεόραση, θα τους το προτείνω.

 

Γενικώς δεν "προμοτάρω" την ιδέα των ταινιών, παιδικών, κλπ. Ούτε εγώ βλέπω τηλεόραση (μεγάλωσα σε ένα σπίτι στο οποίο δεν υπήρχε βίντεο και δεν νιώσαμε την ανάγκη να πάρουμε ποτέ), τη θεωρώ κατά 99% χάσιμο χρόνου-μη σας πω και το σινεμά, στο οποίο μπορεί να έχω και 10 χρόνια να πάω. Τώρα αν παιχτεί μια ταινία που έχει "ακουστεί", στην τηλεόραση, θα τη δω ετεροχρονισμένα. Αρκεί να σας πω ότι δεν έχω δει τον Τιτανικό-και δεν προτίθεμαι-ενώ τις προάλλες είδα τον "Μπέντζαμιν Μπάτον", πριν 4 χρόνια την 6η αίσθηση. Επίσης δεν έχω δει την "Έριν Μπρόγκοβιτς"-το έγραψα σωστά;-και πολλές άλλες "εμπορικές" ταινίες. Βέβαια υπάρχει και καλύτερο σινεμά, αλλά βαριέμαι να είμαι προσηλωμένη σε μία οθόνη, του μένυ θινγκς του ντου, του λιτλ τάιμ...

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...