Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυθμός ύπνου σε μωρό 10 μηνών


katerina@!!

Recommended Posts

Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή όλων των μαμάδων που με διαβάζουν αυτή τη στιγμή.

Ευτυχώς δε μου συμβαίνει κάτι τραγικό ,απλά δε μπορώ να βρω ένα ρυθμό με τη μικρή μου.

Η Αγγελίνα είναι 10 μηνών και ακόμη δεν έχει ωράριο ύπνου. . .κοιμάται για βράδυ 2 το πρωί!!! Ξυπνάει γύρω στις 11 το πρωί και κατά τη διάρκεια της ημέρας ξανακοιμάται. . . περίπου 3-4 ώρες.

Τι να κάνω για να το αλλάξω αυτό? Εχω καταντήσει να κοιμάμαι μόνο 5 ώρες την νύχτα και όλη μέρα κουτουλάω. . . πώς να τη βάλω σε ένα κανονικό ρυθμό ?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνω με την ρουλα....

προσπαθησε να την απασχολεις για καμια βδομαδα τα απογευματα ωστε να μην κοιμαται οποτε θα αρχισει να κοιμαται νωρις τα βραδια! :D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι ο ύπνος τρέφει τα παιδιά και γενικά προσπαθώ να κοιμάται όσο το δυνατόν περισσότερο.

Έχω διαπιστώσει επίσης ότι όσο πιο πολύ κοιμάται, τόσο πιο πολύ νυστάζει. Απλά θέλει πρόγραμμα και ρουτίνα, ώστε σιγά σιγά να φτιάξει τις ώρες της και να μην παίρνει το απογευματινό της ύπνο στις 19:00 π.χ.

Τώρα πάλι το κάθε παιδί θέλει και τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θεωρώ ότι ο ύπνος τρέφει τα παιδιά και γενικά προσπαθώ να κοιμάται όσο το δυνατόν περισσότερο.

Έχω διαπιστώσει επίσης ότι όσο πιο πολύ κοιμάται, τόσο πιο πολύ νυστάζει. Απλά θέλει πρόγραμμα και ρουτίνα, ώστε σιγά σιγά να φτιάξει τις ώρες της και να μην παίρνει το απογευματινό της ύπνο στις 19:00 π.χ.

Τώρα πάλι το κάθε παιδί θέλει και τα δικά του.

 

Ε,ναι!Ο ύπνος φέρνει ύπνο!Αλλά στην ηλικία που είναι η μικρή της Κατερίνας δεν χρειάζεται πάνω από 3 ώρες ύπνου κατά τη διάρκεια της ημέρας. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις συμβουλές σας. Θα προσπαθήσω να την απασχολώ από το μεσημέρι και μετά, μέχρι να μπει σε ένα νορμάλ πρόγραμμα.

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι να ξανακοιμηθεί το βράδυ είναι πολύ λίγο για ένα τοσο μικρό μωράκι πιστεύω. Εγώ έχω παρατηρήσει πως η μικρή μου πάνω από τρίωρο ξύπνια δεν αντέχει με τίποτα ... αρχίζει και κουτουλάει και κοιμάται όρθια και εννοείται πως γκρινιάζει απίστευτα!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι κοιμαται στις 11 και ξυπναει στις 7 και that's it!! Aντε να κοιμηθει κανα μισαωρο μες στη μερα, πραγμα πολυυυυ κουραστικό για μενα.

 

Πως αντέχει το θηριάκι τόσες ώρες βρε;;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα αντεχει, μπουσουλαει τα χιλιομετρα της απ΄τη μια ακρη του σπιτιου στην αλλη, βλεπει τα κινουμενα σχεδια στο channel 9, καταστρεφει οτι περιοδικό πεσει στα χερια της, κανει τουλαχιστον μια ωρα να φαει (χ3 φορες που την ταιζω τη μερα)...Ε, που να βρει χρονο να κοιμηθει;;; Εγω κλασικα κουτουλαω ολη μερα...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και τον παιδίατρο τελικά και μου είπε ότι κοιμάται φυσιολογικά για την ηλικία της και αν θέλω να της αλλάξω λιγάκι το ωράριο καλό θα ήταν να το κάνω σιγά σιγά,έτσι ώστε η μικρή να έχει χρόνο να προσαρμοστεί. Ελπίζω να τα καταφέρω και η ζουζούνα μου να μπει σε ένα νορμάλ πρόγραμμα , να μην μας ξενυχτάει κάθε νύχτα!! :lol:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά χαλαρωτικό μπανάκι - μασαζακι - νανουρισμα/παραμυθακι - αγκαλίτσα και όλες οι παραλλαγές τις, πάντα βοηθάει. Όσες φορες έχω προσπαθήσει να βάλω τη Μάγια για ύπνο βράδυ χωρίς μπάνιο, όσο κουρασμένη και να είναι ,δυσκολεύεται πιο πολύ να κοιμηθεί!

 

Προσπάθησε να κάνεις και εσύ μια τέτοια ρουτίνα υπνου που να την βάζει στη διάθεση για νάνι. Πιστεύω θα κάνει μεγάλη διαφορά. Και μην περιμένεις να την βάλεις για ύπνο όταν αρχίσει να "κουτουλάει". Προσπάθησε να προλάβεις την κούρασή της και θα δεις ότι θα συνεργαστεί και αυτή!

Τον απογευματινό ύπνο μπορεί να τον κόψει εύκολα αν πηγαίνετε τέτοια ώρα πχ. βόλτα ή στα μαγαζιά ή να κάνετε κάτι διασκεδαστικό για αυτήν.

 

Πάντως θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο να τους αλλάζεις πρόγραμμα (όπως δεν είναι δύσκολο και να βγαίνουν από το πρόγραμμα! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα κοιμαται αρκετα κατα τη διαρκεια της ημερας περιπου καθε δυο ωρες που ειναι ξυπνιος, θα πεσει μετα να κοιμηθει.Παρολα αυτα επειδη θεωρουσα οτι το 22.30 που κοιμοταν το βραδυ ειναι λιγο αργα,προσπαθω να κοιμηθει6-7 περιπου και μετα να μην κοιμηθει αλλο ως τις 21.30 για να πεσει για υπνο τοτε.Δεν ειναι βεβαια παντα εφικτο,αλλα σιγα-σιγα προσαρμοζεται.Απο τις 2 το βραδυ για να φτασει βεβαια να κοιμται 10-11 θελει αρκετο χρονο για να προσαρμοστει,πραγματι... :roll: Προσπαθησε σιγα-σιγα και το μυστικο συμφωνω κι εγω οτι ειναι να μενει πιο πολυ ξυπνια το απογευμα-βραδυ.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα κοιμαται αρκετα κατα τη διαρκεια της ημερας περιπου καθε δυο ωρες που ειναι ξυπνιος, θα πεσει μετα να κοιμηθει.Παρολα αυτα επειδη θεωρουσα οτι το 22.30 που κοιμοταν το βραδυ ειναι λιγο αργα,προσπαθω να κοιμηθει6-7 περιπου και μετα να μην κοιμηθει αλλο ως τις 21.30 για να πεσει για υπνο τοτε.Δεν ειναι βεβαια παντα εφικτο,αλλα σιγα-σιγα προσαρμοζεται.Απο τις 2 το βραδυ για να φτασει βεβαια να κοιμται 10-11 θελει αρκετο χρονο για να προσαρμοστει,πραγματι... :roll: Προσπαθησε σιγα-σιγα και το μυστικο συμφωνω κι εγω οτι ειναι να μενει πιο πολυ ξυπνια το απογευμα-βραδυ.

 

Τις ίδιες συνήθειες έχουμε και εμάς κάπως έτσι τα ωράρια μας ... με διαφορά ότι ξυπνάμε το βράδυ για να φάμε :roll: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 το πρωι ειναι τραγικο για ενα παιδακι 10 μηνων.προσπαθησε να μην την κοιμιζεις καθολου μετα τις 5 το απογευμα και να δεις που θα κοιμαται κατα τις 9 με 9,30!ο δικος μου που ναι 10,5 κοιμαται 8,30 με 9 το πολυ ξυπναει κατα τις 7 το πρωι κατα τις 10 παλι υπνο καμια ωρα.μετα κατα τις 3 για μεσημερι κοιμαται 1,30 με 2 ωρες αλλα μεχρι τις 5 θαχει ξυπνησει.μετα για βραδυ πινει το γαλατακι και νανι.αλλα αν κοιμαται το μωρο μεχρι τις 7 το απογευμα εννοειτε πως θα κοιμαται πρωονες ωρες για βραδυ προσπαθησε να εφαρμοσεις προγραμμα γιατι και 2 να γινει τα ιδια θα σου κανει :):):)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

gnomh moy einai na tin ksekiniseis siga siga na tis allakseis to programma

giati einai akoma mikri.....

 

 

ksekina me to apogeyma poy einai pio eykolo,an tin valeis gia ipno vaze

tin kana 40lepto etsi na tin ksegelas kai ksipna tin

 

 

ego as poyme stin ilikia tis mikris soy tin dikia moy,afoy ksipnage to proi

klp meta koimotan kana 40 lepto ,meta mesimeri mia ora kai ithele na koimate ta apogeymata .Ma opote tin evaza apogeymata eixa provlima me to vradi,etsi tin ksegelaga me kana 30oro ipno ta apogeymata ,to poli mexri

tis 1730 kai apo ekeini tin ora tin krataga ksipnia.Diskolo ma to vrady itane

kalitera kai siga siga to ekpopse moni tis...

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

2 το πρωι ειναι τραγικο για ενα παιδακι 10 μηνων.προσπαθησε να μην την κοιμιζεις καθολου μετα τις 5 το απογευμα και να δεις που θα κοιμαται κατα τις 9 με 9,30!ο δικος μου που ναι 10,5 κοιμαται 8,30 με 9 το πολυ ξυπναει κατα τις 7 το πρωι κατα τις 10 παλι υπνο καμια ωρα.μετα κατα τις 3 για μεσημερι κοιμαται 1,30 με 2 ωρες αλλα μεχρι τις 5 θαχει ξυπνησει.μετα για βραδυ πινει το γαλατακι και νανι.αλλα αν κοιμαται το μωρο μεχρι τις 7 το απογευμα εννοειτε πως θα κοιμαται πρωονες ωρες για βραδυ προσπαθησε να εφαρμοσεις προγραμμα γιατι και 2 να γινει τα ιδια θα σου κανει :):):)

 

Eλεάννα,άσχετο,αλλά αν μπορείς μίκρυνε λίγο τα τικεράκια σου γιατί ξεχειλώνει η οθόνη.Τουλάχιστον το 1.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω τα κατάφερα!!!! Χθες μετά από πολλή προσπάθεια η Αγγελίνα μου κοιμήθηκε έντεκα παρά τέταρτο!!!! Και ξύπνησε σήμερα το πρωί στις 9!!!

Βέβαια όλο το απόγευμα δεν την κοίμισα . . . και βγήκαμε και βόλτα όποτε κουράστηκε και με το που γύρισε σπίτι , ήπιε το γάλα της και έπεσε ξερή για ύπνο!!!!

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις συμβουλές σας μου φάνηκαν πολύτιμες ,να είστε όλες καλά και να χαίρεστε τις οικογένειες σας .

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλημερα!!!!ο μικρος μου ειναι 9,5 μηνων.εδω και 1 εβδομαδα εχει στρωσει τον βραδυνο του υπνο και κκιμαται χωρις να ξυπναει καθε 1 ωρα οπως παλια.αντε κανα 2 φορες για πιπιλα η επειδη στριμωχτηκε στο πλαι.γενικοτερα κοιμοταν γυρω στις 20.45-21.00 και τον ταιζα γυρω στις 6 το πρωι κ μετα ξυπνουσε γυρω στις 8.30.τις τελευταιες μερες ξυπναει απο τις 7.προσπαθησα να τον κοιμιζω γυρω στις 10 μπας κ το κανει παλι 8.30 αλλα δεν γινεται τιποτα.αυτο εγινε απο τη μια μερα στην αλλη.εχω ψιλοαγχωθει γιατι κανονικα εχω διαβασει οτι λενε πως τα μωρα τετοιας ηλικιας πρεπει να κοιμουνται 11-12 ωρες το βραδυ κ εμενα εχει πεσει στις 9-10 ωρες.μεσα στην ημερα εχουμε συνηθως 2 υπνου συνολικης διαρκειας 2-2,5 ωρων με τον τελευταιο να ξυπναει το παρα πολυ μεχρι της 6 παρα τ απογευμσ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!!ο μικρος μου ειναι 9,5 μηνων.εδω και 1 εβδομαδα εχει στρωσει τον βραδυνο του υπνο και κκιμαται χωρις να ξυπναει καθε 1 ωρα οπως παλια.αντε κανα 2 φορες για πιπιλα η επειδη στριμωχτηκε στο πλαι.γενικοτερα κοιμοταν γυρω στις 20.45-21.00 και τον ταιζα γυρω στις 6 το πρωι κ μετα ξυπνουσε γυρω στις 8.30.τις τελευταιες μερες ξυπναει απο τις 7.προσπαθησα να τον κοιμιζω γυρω στις 10 μπας κ το κανει παλι 8.30 αλλα δεν γινεται τιποτα.αυτο εγινε απο τη μια μερα στην αλλη.εχω ψιλοαγχωθει γιατι κανονικα εχω διαβασει οτι λενε πως τα μωρα τετοιας ηλικιας πρεπει να κοιμουνται 11-12 ωρες το βραδυ κ εμενα εχει πεσει στις 9-10 ωρες.μεσα στην ημερα εχουμε συνηθως 2 υπνου συνολικης διαρκειας 2-2,5 ωρων με τον τελευταιο να ξυπναει το παρα πολυ μεχρι της 6 παρα τ απογευμσ

Μέσα στη μέρα κοιμάται συνολικά 2-2,5 ώρες ή ο κάθε ύπνος διαρκεί τόσο?? Πάντως μην ανησυχείς, δεν νομίζω να πειράζει αν δεν κοιμάται όσο κανονικά πρέπει, αλλά μωρακια κοιμούνται περισσότερο αλλά λιγότερο! Κ εμένα η δικιά μου κοιμάται συνολικά όλη την μέρα 12 ώρες ενώ σε αυτή την ηλικία που είναι λένε ότι πρέπει να κοιμάται 14.. Τώρα εσένα το μωρακι σου αρχίζει να μεγαλώνει κ θα αλλάξει κ άλλο ο ύπνος της.. Κάποια στιγμή μετά το χρόνο μπορεί να αρχίσει να κοιμάται κατά τη διάρκεια της μέρας 1 φορά κ όχι 2!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!!ο μικρος μου ειναι 9,5 μηνων.εδω και 1 εβδομαδα εχει στρωσει τον βραδυνο του υπνο και κκιμαται χωρις να ξυπναει καθε 1 ωρα οπως παλια.αντε κανα 2 φορες για πιπιλα η επειδη στριμωχτηκε στο πλαι.γενικοτερα κοιμοταν γυρω στις 20.45-21.00 και τον ταιζα γυρω στις 6 το πρωι κ μετα ξυπνουσε γυρω στις 8.30.τις τελευταιες μερες ξυπναει απο τις 7.προσπαθησα να τον κοιμιζω γυρω στις 10 μπας κ το κανει παλι 8.30 αλλα δεν γινεται τιποτα.αυτο εγινε απο τη μια μερα στην αλλη.εχω ψιλοαγχωθει γιατι κανονικα εχω διαβασει οτι λενε πως τα μωρα τετοιας ηλικιας πρεπει να κοιμουνται 11-12 ωρες το βραδυ κ εμενα εχει πεσει στις 9-10 ωρες.μεσα στην ημερα εχουμε συνηθως 2 υπνου συνολικης διαρκειας 2-2,5 ωρων με τον τελευταιο να ξυπναει το παρα πολυ μεχρι της 6 παρα τ απογευμσ

Aν φαινεται ξεκουραστος, κεφατος και δραστηριος μην αγχωνεσαι. Οι ωρες που αναφερονται παντα ειναι ο μεσος ορος. Αλλα κοιμουνται λιγοτερο, αλλα περισσοτερο. Εμενα μια χαρα μου φαινονται οι ωρες που κοιμαται, ασε που αλλαζουν αυτα. Σε 2-3 μηνες μπορει παλι να κοιμαται 12ωρα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες που αναφέρονται ανά ηλικία είναι ένας μέσος όρος, δεν είναι ο ίδιος για όλα τα παιδιά.  Προσωπικά αν το παιδί μου κοιμόταν τέτοιο σερί το βράδυ και κοιμόταν επιπλέον 2 ώρες το μεσημέρι δεν θα άλλαζα τίποτα. Το να το βάζεις αργότερα για ύπνο για να σηκωθεί και αργότερα είναι μια πλάνα σκέψη που κάνουμε όοοοολοι οι γονείς, αλλά σχεδόν ποτέ δεν πετυχαίνει. Μπορείς ωστόσο να δοκιμάσεις να το βάζεις λίγο νωρίτερα για ύπνο, το πιο πιθανό είναι παρότι θα κοιμηθεί νωρίτερα, να ξυπνήσει και πάλι στις 7.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

.προσπαθησα να τον κοιμιζω γυρω στις 10 μπας κ το κανει παλι 8.30 αλλα δεν γινεται τιποτα

Κατά κανόνα, όσες φορές κοιμήθηκε ο δικος μου πιο αργά απ την συνηθισμένη ώρα ξύπνησε πιο νωρίς κ απ το αναμενόμενο. Προσωπικά βελτίωση το βραδυ βλέπω μόνο οταν κοιμάται αρκετά κ καλά μέσα στην μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...