Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίστημονική Βιβλιογραφία για το Θηλασμό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mother Nature

A history of Mothers, Infants and Natural Selection

 

 

7145Z22FJZL._BO2,204,203,200_PIlitb-dp-500-arrow,TopRight,45,-64_OU01_AA240_SH20_.gif

 

της Sarah Blaffer Hrdy

Pantheon Books

ISBN 0679442650

(science/women's studies)

 

http://www.citrona.com/sarahbhrdy.htm

 

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0679442650/ref=ed_oe_h/107-1048865-9921316

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο βιβλίο είναι...

Το δικό μου είναι το εξώφυλλο του paperback και το δικό σου το εξώφυλλο του hardcover...

Δες εδώ:

http://www.amazon.com/Mother-Nature-History-Mothers-Selection/dp/0679442650/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1231278464&sr=1-2

 

και χτύπα μετά στο paperback....

 

και για να με πιστέψεις περισσότερο δες εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Sarah_Blaffer_Hrdy

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Σε πιστεύω αλλά έγινε το εξής: Μια γνωστή μου μαμά ήταν στην Αμερική για μερικούς μήνες και όταν είδα τον διαφορετικό τίτλο της είπα να το κοιτάξει άν βρεθεί μπροστά της και να μου πει τη γνώμη για για να το παραγγείλω. Νόμιζα ότι είναι διαφορετικά. Το πρώτο το ήξερε από μένα, το είχε δει στο σπίτι σε μια συνάντηση. Κάποια στιγμή μάλιστα το βρήκε και το δανείστηκε.

Όταν επέστρεψε μου είπε ότι το δεύτερο δεν της φάνηκε τόσο καλό όσο το πρώτο και ενώ είχε σκεφτεί να το πάρει, τελικά δεν το πήρε...

:roll:

Από τότε έμεινα με αυτή την εντύπωση!

 

Το δικό μου είναι πράγματι hardcover, τότε μάλιστα είχε εκδοθεί ακριβώς ίδιο και σε paperback και δεν το έβρισκα δεμένο, οπότε αναγκάστηκα να το παραγγείλω μεταχειρισμένο. Ευτυχώς ήταν αχρησιμοποίητο, σε άριστη κατάσταση, αν και είχα αγωνία μέχρι να φτάσει στα χέρια μου!

 

Για να μη μπερδεύεται ο κοσμος θα αλλάξω το προηγούμενο ποστ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

doo, θα σου το δάνειζα αλλά το άφησα στην Πάρο..

 

Μπορείς να διαβάσεις από αυτά στον Google Books σε προεπισκόπηση...

51CtczxpOvL._SL500_AA240_.jpg

Breastfeeding: Biocultural Perspectives‎

di Patricia Stuart-Macadam, Katherine A. Dettwyler - 1995

ISBN-13: 978-0202011929

 

41AV4QtSacL._SL500_AA240_.jpg

 

Childrearing and Infant Care Issues: A Cross-cultural Perspective‎

Pranee Liamputtong - 2007

ΙSΒΝ: 978-1600216107

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτά...

 

41SD1D59RQL._SL500_AA240_.jpg

Reproductive Ecology and Human Evolution (Evolutionary Foundations of Human Behavior) (Paperback)

by Peter Ellison (Author)

ISBN-13: 978-0202306582

 

51ZC76R533L._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA240_SH20_OU01_.jpg

Anthropology of Breast-Feeding: Natural Law or Social Construct (Cross-Cultural Perspectives on Women) (Paperback)

by Vanessa A. Maher (Editor)

ISBN-13: 978-0854968145

 

Όταν τα διαβάσεις όλα αυτά θα έχεις βρει και δουλειά και θα παραγγήλεις ότι γουστάρεις :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Free on-line access to Journal of Human Lactation

 

 

Όποιοι γνωρίζουν αγγλικά μπορούν να αντλήσουν δωρεάν επιστημονικά άρθρα σχετικά με το μητρικό θηλασμό από το συγκεκριμένο περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προικισμένα Μωρά

Εμπνευσμένοι Γονείς

Για μια άλλη προσχολική ηλικία

του Στέλιου Παπαβέντση

παιδιάτρου

Εκδόσεις Πατάκη

Ένα βιβλίο που μόλις κυκλοφόρησε!

 

Το βιβλίο μου το έστειλε χθες και για μένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Το διάβασα μονορούφι!

Το βιβλίο είναι μικρό κι εύχρηστο. Περιέχει δυσανάλογα πολλές πληροφορίες για το μικρό όγκο του και είναι γραμμένο με πολύ μεγάλη ευαισθησία. :D

 

Δείτε το:

http://www.patakis.gr/SearchTableLookupVirtual.aspx?TableId=1&val=654075

Νομίζω ότι σπάνια έχουμε την ευκαιρία να απολαμβάνουμε τέτοιου είδους βιβλία. Ο Στέλιος γνωρίζει καλά την Ελληνική πραγματικότητα μια και μεγάλωσε εδώ και ζει τώρα εδώ αλλά έχει ζήσει και πολλά χρόνια στο εξωτερικό και μπορεί να κάνει γόνιμες συγκρίσεις.

Νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσουμε και να στείλουμε τα σχόλιά μας στον ίδιο για να τον ενθαρρύνουμε να βγάλει ένα ακόμη καλύτερο! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Αγλαϊα για την πρόταση... έχω κοιτάξει κ κάποιες προτάσεις που έχεις κάνει κατά καιρούς κ πάντα συμφωνώ μαζί σου!!:P

Θα το δω άμεσα κ αυτό...

ΥΓ: ίσως να είναι λίγο άσχετο αλλά ψάχνω βιβλιογραφία (στα ελληνικά κυρίως) που να αναφέρεται στα μωρά κ στον ύπνο τους, στο αν είναι πρόβλημα να κοιμούνται με τους γονεις κ αν αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην μετέπειτα ανεξαρτησία τους (όπως καταλάβατε το μωρό δεν μας αποχωρίζεται στον ύπνο του κ όλοι με έχουν αγχώσει οτι το αφηνώ χωρίς πλαίσια κ θα γίνεται πάντα το δικό του κ ότι δεν θα ανεξαρτητοποιηθεί εύκολα....)

Ευχαριστώ πολύ

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το βιβλίο είναι χρηστικό και περιεκτικό.... Δεν πλατειάζει και δεν κουράζει.... μου άρεσε πάρα πολύ δίνει τροφή για σκέψη και αυτοσχεδιασμό πάνω σε σωστές βάσεις και παραδείγματα. Πολύ καλό ευχαριστούμε Αγλαΐα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Προικισμένα Μωρά

Εμπνευσμένοι Γονείς

Για μια άλλη προσχολική ηλικία

του Στέλιου Παπαβέντση

παιδιάτρου

Εκδόσεις Πατάκη

Ένα βιβλίο που μόλις κυκλοφόρησε!

 

Το βιβλίο μου το έστειλε χθες και για μένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Το διάβασα μονορούφι!

Το βιβλίο είναι μικρό κι εύχρηστο. Περιέχει δυσανάλογα πολλές πληροφορίες για το μικρό όγκο του και είναι γραμμένο με πολύ μεγάλη ευαισθησία. :D

 

Δείτε το:

http://www.patakis.gr/SearchTableLookupVirtual.aspx?TableId=1&val=654075

Νομίζω ότι σπάνια έχουμε την ευκαιρία να απολαμβάνουμε τέτοιου είδους βιβλία. Ο Στέλιος γνωρίζει καλά την Ελληνική πραγματικότητα μια και μεγάλωσε εδώ και ζει τώρα εδώ αλλά έχει ζήσει και πολλά χρόνια στο εξωτερικό και μπορεί να κάνει γόνιμες συγκρίσεις.

Νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσουμε και να στείλουμε τα σχόλιά μας στον ίδιο για να τον ενθαρρύνουμε να βγάλει ένα ακόμη καλύτερο! :D

 

 

Αυτο το πηρα χθες μαζι με το νεο βιβλιο του Γιωσαφατ 'Μεγαλώνοντας μέσα στην Ελληνική Οικογένεια', και ανυπομονω να τα διαβασω.

 

Θελω πολυ να παρω και το Mother nature, το εχω σταμπαρει εδω και πολυ καιρο αλλα δεν μπορω να διαλεξω, ποια εκδοση να προτιμησω; Ποια ειναι η πιο ολοκληρωμενη;

Επειδη γενικα μου αρεσει η εξελικτικη βιολογια νομιζω οτι αυτο το βιβλιο θα με συνεπαρει.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Θελω πολυ να παρω και το Mother nature, το εχω σταμπαρει εδω και πολυ καιρο αλλα δεν μπορω να διαλεξω, ποια εκδοση να προτιμησω; Ποια ειναι η πιο ολοκληρωμενη;

Επειδη γενικα μου αρεσει η εξελικτικη βιολογια νομιζω οτι αυτο το βιβλιο θα με συνεπαρει.

 

Την πιο πρόσφατη.

Η Αμερικάνικη και η Αγγλική διαφέρουν στο εξώφυλλο και ίσως στον τιτλο, αλλά είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μήπως έχετε υπόψη σας βιβλίο/α 'η άρθρα που να αναφέρονται σε έρευνες σχετικά με την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών που θηλάζουν πέρα του έτους? πιο πολύ θέλω να δω θέματα προσκόλλησης και δόμησης σεξουαλικής ταυτότητας.

είχα χτες μια πολύ έντονη συζήτηση με την κολλητή μου επί του θέματος κι θύμωσα πάρα πολύ που επέμενε ότιο θα βλάψει το μωρό η "εμμονή" μου να το θηλάσω τουλάχιστον ως τα 2 του χρόνια....

βασικ΄'α ενοχλήθηκα με την επιμονή της και έπειτα σκεφτόμουν ότι είναι κρίμα να μην θηλκάσει και εεκίνη το μωρό της όταν έρθει η ώρα από λάθος πληροφόρηση... αν έχετε κάτι υπόψη σας θα με βοηθούσατε...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μήπως έχετε υπόψη σας βιβλίο/α 'η άρθρα που να αναφέρονται σε έρευνες σχετικά με την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών που θηλάζουν πέρα του έτους? πιο πολύ θέλω να δω θέματα προσκόλλησης και δόμησης σεξουαλικής ταυτότητας.

είχα χτες μια πολύ έντονη συζήτηση με την κολλητή μου επί του θέματος κι θύμωσα πάρα πολύ που επέμενε ότιο θα βλάψει το μωρό η "εμμονή" μου να το θηλάσω τουλάχιστον ως τα 2 του χρόνια....

βασικ΄'α ενοχλήθηκα με την επιμονή της και έπειτα σκεφτόμουν ότι είναι κρίμα να μην θηλκάσει και εεκίνη το μωρό της όταν έρθει η ώρα από λάθος πληροφόρηση... αν έχετε κάτι υπόψη σας θα με βοηθούσατε...

 

Κάτι τόσο εξειδικευμένο δεν νομίζω ότι θα βρεις.

 

Σύμφωνα με το Φρόυντ (αν τον δέχεσαι) το στοματικό στάδιο διαρκεί δύο χρόνια, άρα τουλάχιστον για τόσο ο θηλασμός είναι απαραίτητος.

 

Μην ξεχνάς ότι το μεγαλύτερο μέρος της ψυχολογίας είναι μη τεκμηριωμένο και πρόκειται απλώς για παράθεση απόψεων κάποιου χωρίς έρευνα και χωρίς τεκμηρίωση.

 

Γι αυτό και αυτά δεν χρησιμοποιούνται καθόλου από επιστημονικούς φορείς που θέλουν να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους.

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής που γράφει:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

 

Στηρίζεται σε ανθρωπολογικές μελέτες:

 

Dettwyler KA. A time to wean: the hominid blueprint for the natural age of weaning in modern human populations. In: Stuart-Macadam P, Dettwyler KA, eds. Breastfeeding: Biocultural Perspectives. Hawthorne, NY: Aldine de Gruyter; 1995:39 –73

 

οι οποίες είναι τεκμηριωμένες και βασίζονται σε συστηματική έρευνα και όχι σε εμπειρική και υποκειμενική κλινική εκτίμιση.

 

Καλό θα ήταν όταν ξεκινούν τέτοιες συζητήσεις να επιμένεις μόνο στο να τεκμηριώσει ο άλλος τις απόψεις του. Εσύ δεν χρειάζεται να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ο άλλος χρειάζεται να αποδείξει την ορθότητα των όσων λέει.

 

Όταν ο μέσος όρος θηλασμού στον άνθρωπο το 1978 ήταν 4,2 χρόνια, είναι τουλάχιστον γελοίο να συζητάμε για το αν 5 δισεκκατομύρια άνθρωποι είχαν πρόβλημα με τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Η ιστορία θυμίζει το ανέκδοτο με τον Πόντιο που μπήκε κατά λάθος αντίθετα σε οδό ταχείας κυκλοφορίας. Άκουσε στο ραδιόφωνο ότι κάποιος επικίνδυνος οδηγός κινείται αντίθετα και αναφώνησε:

-Τι ένας; Χιλιάδες είναι!

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αυτό το ενέκδοτο....

φυσικα και περιμένω να μου φέρει αποδείξεις για τα λεγόμενά της, έλεγα όμως μήπως υπήρχε έρευνα που αποδείκνυε το αντίθετο (συχέτιση θηλασμού με ασφαλή προσκόλληση, καλή αυτοεικόνα ή πως επηρεάζει τη διαδικασία για να δομήσει το παιδί μια καλη σχέση με το σώμα του) κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

επειδή όμως μου φαίνονται καλά ερευνητικά ερωτήματα θα ψάξω λίγο τις διάφορες θεωρίες για τη δόμηση της σεξ. ταυτότητας καθώς και κάτω από ποιες συνθήκες ένα παιδί προσκολλάται (ψυχοπαθολογικά) σε ένα πρόσωπο και αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα επανέλθω... Σε ευχαριστώ πολύ

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βρε κορίτισα μηπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει. Γεννάω τον Ιανουάριο το 2 παιδάκι μου, την πρωτη δεν καταφερα ν ατη θηλάσω πανω απο μηνα αλλα τωρα το εχω βάλει πείσμα. Δεν βρίσκω πουθενα το βιβλιο της Πατσούρου μου λένε οτι δεν εχει βγει νεα εκδοση και η παλια έχει εξαντληθει. Γνωρίζει καμια σας κατι?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτισα μηπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει. Γεννάω τον Ιανουάριο το 2 παιδάκι μου, την πρωτη δεν καταφερα ν ατη θηλάσω πανω απο μηνα αλλα τωρα το εχω βάλει πείσμα. Δεν βρίσκω πουθενα το βιβλιο της Πατσούρου μου λένε οτι δεν εχει βγει νεα εκδοση και η παλια έχει εξαντληθει. Γνωρίζει καμια σας κατι?

 

Ναι, η επανέκδοση δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

 

Θα σε βοηθούσε ίσως το να καταλάβεις τι πήγε στραβά την πρώτη φορά, ώστε να μην το επαναλάβεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτισα μηπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει. Γεννάω τον Ιανουάριο το 2 παιδάκι μου, την πρωτη δεν καταφερα ν ατη θηλάσω πανω απο μηνα αλλα τωρα το εχω βάλει πείσμα. Δεν βρίσκω πουθενα το βιβλιο της Πατσούρου μου λένε οτι δεν εχει βγει νεα εκδοση και η παλια έχει εξαντληθει. Γνωρίζει καμια σας κατι?

 

Με το καλό!

Συνήθως με ενημέρωση, επιμονή και υπομονή ξεπερνιούνται τα προβλήματα, αλλά σε περίπτωση που παρουσιαστούν δυσκολίες, η άμεση βοήθεια είναι αναντικατάστατη. Καλού κακού να έχεις εκ των προτέρων μερικά τηλέφωνα επικοινωνίας, είτε με εθελόντριες της La Leche League (http://www.thilasmos.net/lll.html), είτε με πιστοποιημένες συμβούλους θηλασμού (http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια S.O.S!!!

Ψάχνω να βρω εδώ και πολύ καιρό τον Α' τόμο της Πατσούρου και δεν υπάρχει πουθενά.

Τελικά μίλησα με τον εκδοτικό οίκο και μου είπαν ότι θα εκδοθεί τον Οκτώβρη. Τον Οκτώβρη όμως εγώ γεννάω και θα ήθελα να το έχω διαβάσει νωρίτερα.

 

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα κάποια από εσάς που έχει τα βιβλία να μου τα δανείσει ώστε να τα φωτοτυπήσω, ή να μου τα φωτοτυπήσει η ίδια και να τα πληρώσω... (Μένω στη Αθήνα, στη Λούτσα, αλλά μπορώ να έρθω και σε άλλη περιοχή προκειμένου να το πάρω).

 

Please please please κάντε κάτι, γιατί διαβάζω διάφορα για το θηλασμό και έχω αγχωθεί. Πιστεύω ότι με τα βιβλία αυτά θα ξεαγχωθώ κάπως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Σύμφωνα με το Φρόυντ (αν τον δέχεσαι) το στοματικό στάδιο διαρκεί δύο χρόνια, άρα τουλάχιστον για τόσο ο θηλασμός είναι απαραίτητος.

 

Μην ξεχνάς ότι το μεγαλύτερο μέρος της ψυχολογίας είναι μη τεκμηριωμένο και πρόκειται απλώς για παράθεση απόψεων κάποιου χωρίς έρευνα και χωρίς τεκμηρίωση.

 

Γι αυτό και αυτά δεν χρησιμοποιούνται καθόλου από επιστημονικούς φορείς που θέλουν να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους.

 

 

Αχ βρε Αγλαια

ας ξεκινησουμε μια συζητηση πανω σε αυτο (σε νεο θεμα). Δεν ειμαι ειδικος αλλα διερωτωμαι αν οι μεθοδοι της ψυχολογιας ειναι επιστημονικες, αν βασιζονται στην επιστημονικη παρατηρηση, και γιατι η ψυχολογια ειναι πιο διαδεδομενη απο την εξελικτικη ανθρωπολογια, που ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη, και δινει πραγματικες απαντησεις στο ποιοι ειμαστε. Σκεφτομουν ενα θεμα του στυλ: ΦΡΟΥΝΤ Ή ΔΑΡΒΙΝΟΣ

Δες κι αυτα τα θεματακια μου:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=101727

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=101876

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια γεια! κι εγω ψαχνω το βιβλιο της Πατσουρου και μου λενε απο τις εκδοσεις οτι εχει εξαντληθει καιρο, δεν ξερουν ποτε θα ξαναβγει... Μου προτειναν το αντιστοιχο του Παπαβεντση "επιστροφη στον μητρικο θηλασμο". Ξερετε αν ειναι εξισου καλο? να το παρω ή να περιμενω μπας και ξαναβγαλουν της Πατσουρου..? Απογοητευτηκα γιατι εχω την 2 ωρη καμπυλη ζαχαρου μεθαυριο και ηθελα να το παρω και οσο περιμενω να διαβαζω... φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...