Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts

Μυρτώ ... είδες δηλαδή διαφορά στο παιδί? Δεν αρρωσταίνει τώρα τόσο?

Εγώ έχω αρχίσει κάποια αγωγή αλλά το απιδί μου φαίνεται δεν τη δέχεται καλά. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι αλλά με το που αρχίσαμε τα ομοιοπαθητικά βλέπει εφιαλτες

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Θα ήθελα πληροφορίες για τον συγκεκριμένο γιατρό στο Χαλάνδρι. Διάβασα κάποιες καλές συστάσεις, αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες. Ενδιαφέρομαι για έναν γιατρό που να είναι ευκολοπρόσιτος, φιλικός με τα παιδιά, φυσικά καλός επιστήμονας, και να μην είναι δογματικός. Για παράδειγμα, θέλω να κάνω κάποια εμβόλια επιλεκτικά. Θα έχω προβλημα μαζί του? Αν συμβεί κάτι που πιθανόν να μην μπορεί να το καλύψει η ομοιοπαθητική, θα μπορέσει να το αντιμετωπίσει άμεσα?

Ευχαριστώ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο Χριστόπουλος έχει όλα τα παραπάνω!:DΜάλιστα μου τον σύστησε μια κοπελα από το φόρουμ κ επίσης η μαία μου, οπότε πηγαίνουμε εκεί τη μικρή. Κάνει εμβόλια.

Η μικρή δεν έχει χρειαστεί τίποτα, (ευτυχως!) αλλά δεν είναι 'δογματικός', σίγουρα! Μας υποστήριξε πάρα πολύ στο θηλασμό κι επίσης μας έδωσε με απλό κ άμεσο τρόπο σωστές οδηγίες. Εχει και 4 παιδιά..οπότε ξερει και ο ιδιος από πρωτο χερι!:D-σημαντικό, κατα τη γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν είχα παράπονο από τον παιδίατρό μας, αλλά στο θέμα των εμβολίων ένιωθα να με πιέζει πάρα πολύ. Μέχρι που πριν λίγες μέρες μου είπε να κάνουμε στον γιο μου το αντιγριπικο για την κοινή γρίπη, για να προστατευθεί η μικρή, ενώ ο γιος μου δεν πάει καν παιδικό σταθμό! Ετσι αποφάσισα να απευθυνθώ σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο.

Πήρα τηλέφωνο και εκλεισα ραντεβού και από οτι κατάλαβα, έχει παρα πολύ κόσμο. Να δούμε πόση αναμονή θα έχει...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν είχα παράπονο από τον παιδίατρό μας, αλλά στο θέμα των εμβολίων ένιωθα να με πιέζει πάρα πολύ. Μέχρι που πριν λίγες μέρες μου είπε να κάνουμε στον γιο μου το αντιγριπικο για την κοινή γρίπη, για να προστατευθεί η μικρή, ενώ ο γιος μου δεν πάει καν παιδικό σταθμό! Ετσι αποφάσισα να απευθυνθώ σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο.

 

Πήρα τηλέφωνο και εκλεισα ραντεβού και από οτι κατάλαβα, έχει παρα πολύ κόσμο. Να δούμε πόση αναμονή θα έχει...

 

η δικια μας παιδιατρος εδω (δεν ειναι ομοιπαθητικος)δεν μας πιεζει για τα εμβολια,απλα μας λεει ποια πρεπει να γινονται,

και οσο για το αντιγριπικο μας ειπε οτι δεν ειναι αναγκη να το κανει ο Σπυρακης αφου δεν παει σχολειο ακομα

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να του κάνω το αντιγριπικό? Θα πάει περίπατο το ανοσοποιητικό του και κάθε χρόνο θα χρειάζεται εμβόλιο! Και συγνώμη δηλαδή, όλα τα παιδάκια που πάνε σχολείο ή παιδικό, κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο?:confused:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστόπουλος είναι και δικός μας παιδίατρος είμαι πολύ ευχαριστημένη μία φορά που το παιδί έφτασε στα πρόθυρα της πνευμονίας μου είπε ότι δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε με ομοιοπαθητικά και πήραμε κανονικά την αντιβίωση που μας έδωσαν από το Παίδων Πεντέλης δεν είναι δογματικός σίγουρα θα σου κάνει ότι εμβόλια θέλεις και θα το συζητήσει μαζί σου εμένα πάντως την τελευταία φορά που πήγα ο μικρός μου είναι τώρα 26 μηνών τον ξαναρώτησα για το ΜΜR που δεν έχουμε κάνει και μου είπε αυτό δεν το χρειαζόμαστε

DAF μήπως έχουμε την ίδια μαία γιατί και μένα αυτή μου τον σύστησε

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χθες και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! Οντως, καθόλου δογματικός, με άφησε να επιλέξω ποια εμβόλια θέλω, χαμογελαστός, ήρεμος, και πολύ νέος!

Να δω αν θα κερδίσει και τον γιο μου, ο οποίος είχε έρωτα με τον προηγούμενο παιδίατρό μας, γιατί έπαιζαν πάρα πολύ μαζί!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Έχω ζητήσει πολλές φορές συστάσεις για την παραπάνω γιατρό αλλά τίποτα γι'αυτό και αποφάσισα να ανοίξω το post.

Λοιπόν ξέρω πως είναι παιδίατρος-ομοιοπαθητικός και έχει ιατρείο στο Περιστέρι...Θα ήθελα να μάθω και άλλες πληροφορίες όπως αν έρχεται σπίτι και τι κάνει σε περίπτωση ανάγκης.

Επίσης αν είναι καλή γιατρός με αγάπη και ενδιαφέρον για την δουλειά της και όχι μηχανή κέρδους...

Έχω αλλάξει 4 παιδιάτρους....πρέπει να βρω κάποιον καλό επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη πως έχω δει στο forum να την αναφέρουν αλλά μάλλον δεν υπάρχει ανταπόκριση.Θα κλείσω ραντεβού για να την γνωρίσω λοιπόν και ό,τι προκύψει...Το θέμα μπορεί να κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας και χρονια πολλα!!!

 

εχω ενα μωρακι σχεδον 4 μηνων με εντονο προβλημα αλλεργιας στην αγελαδινη πρωτεινη καθως και σε αλλες τροφες..τον θηλαζω αποκλειστικα ομως ακομη δεν εχουμε εντοπισει με ακριβεια τι τον ενοχλει...εχω παει σε παιδογαστρεντερολογο και σε αλλεργιολογο χωρις ομως να μεινω απολυτα ικανοποιημενη...

 

θα ηθελα λοιπον να επισκεφτω ενα ομοιοπαθητικο παιδιατρο...μηπως γνωριζετε καποιον να μου συστησετε;;;μενω αθηνα!

 

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων:)

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Δεν είναι απαραίτητο να είναι παιδίατρος ο ομοιοπαθητικός αλλά λογικά εδώ είναι όλοι

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

 

(τους έβαλαν σε ξεχωριστή λίστα)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια.

Σκέφτομαι να επισκευτώ έναν ομοιοπαθητικό , μήπως και καλυτερέψη η κατάσταση του γιού μου ο οποίος υποφέρει από μία μύτη μόμιμα βουλωμένη.Το παλεύουμε καιρό τώραμε aerious και singiuler (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) αλλά δεν βλέπω και καμιά μεγάλη διαφορά.Εχουμε δει δύο παιδίατρους και μας έχουνε πει ότι είναι τα κρεατάκια αλλά για να αποφύγουμε το χειρουργείο , να κάνουμε αυτή τη θεραπεία , μαζί με πλύσεις ορού.

 

Ο φαρμακοποιός μου μου σύστησε τον κο Πράνταλο Παναγιώτη στο Περιστέρι που θα με βόλευε και πολύ γιατί μένω εκεί κοντά.Τον ξέρει καμιά σας?Κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο ή κάποιον άλλο εκέι στη περιοχή?Επίσης η επίσκεψη , πόσο κοστίζει?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον γνωρίζω αλλά δεν βλέπω λόγο να μην πας αφού στον σύστησαν και είναι στην επίσημη λίστα

Σχετικά με το κόστος δες εδώ http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=31231308&page=price-homeopathic-remedies& και http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm

Φυσικά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις και να συγκρίνεις π.χ. με την παιδίατρο που υπάρχει στο Ίλιον.(δες λινκ στο προηγούμενο ποστ μου)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον γνωρίζω αλλά δεν βλέπω λόγο να μην πας αφού στον σύστησαν και είναι στην επίσημη λίστα

Σχετικά με το κόστος δες εδώ http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=31231308&page=price-homeopathic-remedies& και http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm

Φυσικά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις και να συγκρίνεις π.χ. με την παιδίατρο που υπάρχει στο Ίλιον.(δες λινκ στο προηγούμενο ποστ μου)

 

 

Θα το ψάξω , ευχαριστώ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό απο τον οποίο να είστε ευχαριστημένοι, θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα. Τον θέλω σε πρώτη φάση για τον εαυτό μου και αργότερα για τα παιδιά. Στο παρελθόν είχα επισκεφτεί κάποιον αλλά ήταν περίεργος, μου έκανε περίεργες ερωτήσεις και είχα αισθανθεί πολύ άβολα με αποτέλεσμα να μην έχω καν διάθεση να συνεχίσω τη θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό απο τον οποίο να είστε ευχαριστημένοι, θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα. Τον θέλω σε πρώτη φάση για τον εαυτό μου και αργότερα για τα παιδιά. Στο παρελθόν είχα επισκεφτεί κάποιον αλλά ήταν περίεργος, μου έκανε περίεργες ερωτήσεις και είχα αισθανθεί πολύ άβολα με αποτέλεσμα να μην έχω καν διάθεση να συνεχίσω τη θεραπεία.

Δε μας λες όμως που μένεις…????

 

Παρʼ όλα αυτά αν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις σε αυτή τη σελίδα…

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

 

…που είναι η ελληνική εταιρία ομοιοπαθητικής ιατρικής και αν βρεις κάποιον που σε βολεύει η διεύθυνση του, να κάνεις μια ερευνά στο ιντερνετ και να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για αυτόν.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιοπαθητικοί δεν έχουν συγκεκριμένη ειδικότητα. Απʼ όσο γνωρίζω, η ομοιοπαθητική, χωρίζεται σε 3 ειδικότητες. …

Όσο για το παιδίατρο που λες… εγώ και ο άντρας μου, που ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική μετά τη κόρη μας, πηγαίνουμε στην παιδίατρο της. Της έκανα την ερώτηση αν δέχεται ενήλικες και εφόσον μου είπε ναι, θεώρησα ότι είναι ότι καλύτερο. Είναι καλό να ξέρει ένας γιατρός όλο το ιστορικό της οικογένειας...

 

Ευχαριστώ Άντι για τη διευκρίνηση. :)

Βρήκα τη παιδίατρο Ζώτου Θεοδώρα - Νέο Κόσμο, κάπως κοντά. Έχει κανείς προσωπική γνώμη? Πόσα παίρνει?

 

Για τη Ντούρου Φωτεινή στη Δάφνη κάποιος? Δεν είναι παιδίατρος.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άντι για τη διευκρίνηση. :)

Βρήκα τη παιδίατρο Ζώτου Θεοδώρα - Νέο Κόσμο, κάπως κοντά. Έχει κανείς προσωπική γνώμη? Πόσα παίρνει?

 

Απέφυγέ την αν μπορείς. Πρότεινε επταπλό εμβόλιο σε μωράκι δυο μηνών, ρυζάλευρο στους 6 μήνες σε μωράκι που θηλάζει και έδωσε αναποτελεσματική θεραπεία σε νήπιο με ασθματική βροχίτιδα...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Απέφυγέ την αν μπορείς. Πρότεινε επταπλό εμβόλιο σε μωράκι δυο μηνών, ρυζάλευρο στους 6 μήνες σε μωράκι που θηλάζει και έδωσε αναποτελεσματική θεραπεία σε νήπιο με ασθματική βροχίτιδα...

 

χίλια ευχαριστώ Ρόζη.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Απέφυγέ την αν μπορείς. Πρότεινε επταπλό εμβόλιο σε μωράκι δυο μηνών, ρυζάλευρο στους 6 μήνες σε μωράκι που θηλάζει και έδωσε αναποτελεσματική θεραπεία σε νήπιο με ασθματική βρογχίτιδα...

Μάλλον είναι λιγότερο σκληροπυρηνική από εσένα, ποιό συμβατική με άλλα λόγια. Εγώ έχω ακούσει καλά λόγια από φίλο που πηγαίνει το παιδί του, ο ίδιος μου είπε πως έχει αντιμετωπίσει και δύσκολα περιστατικά (δεν μπορούσε κάποιο παιδί να φάει ΤΙΠΟΤΑ, τα έβγαζε), αλλά και από εδώ μέσα νομίζω πως πηγαίνει η adria και η atenaki.

Όσο για την αναποτελεσματική θεραπεία αυτό συμβαίνει με την ομοιοπαθητική καθώς το φάρμακο θέλει εξειδίκευση, δεν υπάρχει η έννοια του ευρέως φάσματος (π.χ. αντιβίωση), και σε κάποια θεραπεία μπορεί να χαθεί κάποιος χρόνος.

Προσωπικά δεν την γνωρίζω και χαίρομαι που έχουμε εδώ μέσα φωνές σαν την δική σου.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...