Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts

Θα ναι διακοπες ισως? Γιατι νοσηλευτηκε η μικρη σου? περαστικα σας.

 

Κι εμεις περασαμε ουρολοιμωξη, περιμενουμε να κανουμε κυστερογραφια τωρα...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι διακοπές είναι άλλα τι να κάνω....

είχε ανεβάσει πυρετό και την πήγα για καλλιέργεια + γενική ούρων και μας έκαναν εισαγωγή για ουρολοίμωξη.

και η μικρή έκανε κυστεογραφία

Σε ευχαριστώ πολύ

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

4 μηνων και σε εκαναν εισαγωγη? Ασχετη ειμαι με ουρολοιμωξεις, διαβασα εδω και εμαθα δυο πραγματα. Κυστεογραφια κανεις ενα μηνα μετα την ουρολοιμωξη μου η παιδιατρος......περασε εσας ενας μηνας? Εμεις Πεμπτη θα την κανουμε.

 

Εγω αποφασισα να αποτανθω σε ενα γενικο ομοιοπαθητικο που μου συστησαν και να κοιταει και τα παιδια. Περιμενω ομως να γυρισει 30 Αυγουστου για να κλεισω ραντεβου. Αλλα εχουμε 3 μερες τωρα πρασινες διαρροιες απο την αντιβιωση που παιρνει για χημειοπροφυλαξη και δεν ξερω τι να κανω..αν συνεχιστει και σημερα σκεφτομαι να τον παρω στο κινητο ελπιζοντας να με εξυπηρετησει παρολο που δεν τον εχουμε δει απο κοντα ακομα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ναι μας έκαναν εισαγωγή κανονικά ..

εγώ να σου πω την αλήθεια την ουρολοίμωξη την φοβάμαι γενικά γιαυτό την πήγα κατευθείαν για εξετάσεις γιατί αν περίμενα απο τον παιδίατρο άστα να πάνε

κυστεογραφία έκανε την τρίτη μέρα (μετά από 1 μήνα ε!!! )

Ποιος να μου τα πει εμένα :(

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου πε οτι υπερηχο κανεις αμεσως αν θες, αλλα κυστεογραφια μετα απο ενα μηνα, πρεπει να χει περασει εντελως η φλεγμονη, γιατι αν υπαρχει μικροβιο με την εξεταση αυτη (που περνανε καθετηρα) αν περασει μικροβιο στο αιμα εχεις αλλα.....εσυ γιατι εκανες κυστεογραφια? Στο νοσοκομειο σου ειπαν? Τι να σου πω...κι εγω ασχετη ειμαι.......διαβασα εδω τα τοπικ για να ξερω τι μου γινεται, γιατι η δικια μας θελει να κανουμε kai DMSA μετα.......αλλα θα περιμενω την κυστεογραφια, αν δειξει προβλημα τοτε θα παω σε νεφρολογο για τα περαιτερω...δεν εμπιστευομαι την παιδιατρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μάλιστα

ναι στο νοσοκομείο μου είπαν ότι πρέπει να το κάνω

μα αυτός ήταν και ο λόγος που ψάχνω ακόμα και σήμερα τον γιατρό αλλά τίποτα

δηλαδή στα επείγων τι κάνει ???

μυρίζεται την κλήση !!

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα...τι να πω!!!! Αλλα λενε οι παιδιατροι αλλα στα νοσοκομεια?

 

Προβλημα αυτο με τα τηλεφωνα.......εγω θα αλλαζα γιατρο που τοσες μερες ψαχνω και δεν βρισκω. Ενταξει να μη το σηκωνει μια...δυο......ααλλα μιλαμε για σοβαρα θεματα οπως η υγεα των παιδιων.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα λες είναι vera

άλλα ο ένας και άλλα ο άλλος..τι να πεις

μα δεν ήθελα να το σηκώσει εκείνη τη στιγμή αλλά 15 αναπάντητες απο τον ίδιο αριθμό είχα την ελπίδα οτι θα κάνει τον κόπο να πάρει πίσω !!!!!!

Αλίμονο δεν μπορούμε να αρρωστήσουμε Αύγουστο δηλαδή επειδή είναι διακοπές

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αστα.......κι εγω Αυγουστιατικα αυτα τραβαω.....ενα καρο εξετασεις, παω να τις παρω και ειναι σε αδεια οι γιατροι, να ψαχνω ολο το νοσοκομειο να βρω ακρη και θα ξαναπαω τελος βδομαδας μπας και τις βρω. Ενα δραμα.....και προσπαθω να κλεισω ραντεβου για τοσα προβληματα και ολοι λειπουν.

 

Διαβασε το τοπικ για τις ουρολοιμωξεις να ενημερωθεις......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η δικια μας θελει να κανουμε kai DMSA μετα.......αλλα θα περιμενω την κυστεογραφια, αν δειξει προβλημα τοτε θα παω σε νεφρολογο για τα περαιτερω...δεν εμπιστευομαι την παιδιατρο.

 

Εχω κολλητο φιλο πυρηνικο γιατρο και μου΄χει πει το ιδιο. Μετα απο ουρολοιμωξη, πρεπει να γινεται σπινθηρογραφημα.

 

μα αυτός ήταν και ο λόγος που ψάχνω ακόμα και σήμερα τον γιατρό αλλά τίποτα

δηλαδή στα επείγων τι κάνει ???

μυρίζεται την κλήση !!

 

Δε μου αρεσαν αυτα που διαβασα. Αν συμβει και σε εμας, θα τον αλλαξω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια μπορεί να είμαι παράλογη και λάθος

αλλά έχω 4μισή μηνών μωρό επιτρέπεται μετά από τόσες κλήσεις να μην κάνει ούτε τον κόπο...ας είναι και η πιο χαζή ερώτηση...

δεν γεννήθηκα μου με το manual της μάνας που τα ξέρει ολα!!!

εδώ εγώ που δεν είμαι γιατρός και βλέπω καμία χαμένη κλήση θα πάρω πίσω έτσι για το γαμώτο από περιέργεια που λέει ο λόγος

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Λυπάμαι πολύ για αυτά που διαβάζω καθώς είναι ο γιατρός μας εδώ και 2,5 χρόνια

Δόξα τον Θεό δεν έχει τύχει κάτι επείγον μέχρι στιγμής και να μην τον βρίσκω

Κάποια στιγμή που τον χρειάστηκα σαβ/κο και τον πήρα δύο με τρεις φορές μου είχε πει αν δεν το σηκώνει να του στέλνω ένα μήνυμα στο κινητό και θα με παίρνει αυτός πίσω. Όσες φορές τον χρειάστηκα εκτός των ωρών του ιατρείου του έτσι και κάναμε. Όμως τώρα διαβάζω αυτά και επίσης τον σύστησα στην κουμπάρα μου που έχει ένα κοριτσάκι δύο μηνών. Πριν είκοσι μέρες που τον χρειάστηκε γιατί η μικρή της έκλαιγε ασταμάτητα και δεν ήξερε η κακομοίρα τι να κάνει μου είπε ότι τον πήρε πάρα πολλές φορές τηλέφωνο δεν το σήκωνε του έστειλε μήνυμα και της απάντησε μέσω μηνύματος τι να κάνει με την μικρή της

Πάντως αν έχεις κάποιο νεώτερο θα ήθελα να μας ενημερώσεις

Περαστικά στην μικρούλα σου

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εμένα δεν μου έχει πει κάτι για μήνυμα...

άλλα να σου πω κάτι με πείραξε γιατί τόσες μέρες τον τηλεφωνούσαν οι γιατροί του νοσοκομείου και δεν απαντούσε !!

τι να τους έλεγα στείλτε sms ??

τέλος πάντων έμενα αυτό το περιστατικό με στεναχώρησε πάρα πολύ γιατί είναι ένας ιατρός που εκτιμώ πολύ αλλά !

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

.....δηλώνω ομοιοπαθούσα....εξι χρόνια είναι παιδιατρός μας και είμαι πολύ ευχαριστημενη, κυρίως γιατί με το να μας προτείνει την ομοιοπαθητική βοήθησε πάρα πολύ τη μεγάλη μου κόρη. Ακριβώς όμως επειδή η ομοιοπαθητική είναι κάτι ιδιαίτερο, όταν η μεγάλη αρρωστησε αρχες Αυγούστου με υψηλό πυρετό και ακροαστικά και τον έψαχνα....πουθενά.....του τηλεφώνησα αρκετές φορές και απάντηση καμία. Έτσι μετά από 3.5 χρόνια επιστρέψαμ στο κλασικό μοντέλο αντιβίωση κλπ κλπ.

Καπάκι αρρώστησε και η μικρή, ευτυχώς πιο ελαφρά, πάλι τηλ δεν απαντούσε και του έστειλα sms, στο οποίο αν και με μεγάλη καθστέρηση, απάντησε.

Δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση το σκηνικό.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....δηλώνω ομοιοπαθούσα....εξι χρόνια είναι παιδιατρός μας και είμαι πολύ ευχαριστημενη, κυρίως γιατί με το να μας προτείνει την ομοιοπαθητική βοήθησε πάρα πολύ τη μεγάλη μου κόρη. Ακριβώς όμως επειδή η ομοιοπαθητική είναι κάτι ιδιαίτερο, όταν η μεγάλη αρρωστησε αρχες Αυγούστου με υψηλό πυρετό και ακροαστικά και τον έψαχνα....πουθενά.....του τηλεφώνησα αρκετές φορές και απάντηση καμία. Έτσι μετά από 3.5 χρόνια επιστρέψαμ στο κλασικό μοντέλο αντιβίωση κλπ κλπ.

Καπάκι αρρώστησε και η μικρή, ευτυχώς πιο ελαφρά, πάλι τηλ δεν απαντούσε και του έστειλα sms, στο οποίο αν και με μεγάλη καθστέρηση, απάντησε.

Δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση το σκηνικό.......

 

Αν ειναι δυνατον! Μετα απο τοσα χρονια ομοιοπαθητικης, να επιστρεψεις στην κλασσικη ιατρικη επειδη αδυνατεις να βρεις τον γιατρο!!!:evil:

Βρε παιδια δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Δηλαδη εσυ θα καιγεσαι και θα πρεπει να στειλεις μηνυμα γιατι ο γιατρος βαριεται να σηκωσει το τηλεφωνο???:roll:

Ο κουνιαδος μου παει τα παιδια στη Μαρια Αρβανιτη στους Αμπελοκηπους. Την εχουν χρονια και ειναι ευχαριστημενοι μαζι της. Εχουν κι αυτοι ενα θεμα βεβαια με το τηλεφωνο, το εχει λιγες ωρες της ημερας ανοιχτο, αλλα τους εχει παρει πισω οποτε της εχουν αφησει μηνυμα στον τηλεφωνητη.

Επειδη μενουν μακρια, πηγαινουν στον γιατρο του ταμειου, κανει τη διαγνωση, και μετα την παιρνουν τηλεφωνο και τους δινει την ομοιοπαθητικη θεραπεια.

 

Marakious περαστικα στο μωρο. Εχεις σκοπο να μιλησεις μαζι του? Ειμαι περιεργη να δω τι θα σου πει...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Tara σε ευχαριστώ , δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα αν και 27 που επιστρέφει θέλω πολύ να κάνω μια κουβέντα μαζί του ..

Όσο αφορά το κλασικό μοντέλο που λέει και μανούλα το σκέφτηκα και εγώ άλλα το πρόβλημα είναι ότι προς το παρόν δεν κάνω εμβόλια στην μικρή και θα αρχίσουμε της γνώστες ιστορίες πάλι (είδη στο νοσοκομείο μας κοιτούσαν κάπως)

τώρα αν καταφέρω και βρω ένα κλασικό λίγο πιο χαλαρό (δύσκολο) έχει καλώς.

ακόμα και σήμερα που παίρνω δεν το σηκώνει βρε παιδιά τόσο αναισθησία πια έχει πάνω από 50 κλήσεις από το ίδιο τηλέφωνο μια εβδομάδα τώρα

Ελεος

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ανανέωση στην ασφάλεια της μικρής από δω και πέρα (χτύπα ξύλο) όταν βλέπω κάτι κατευθείαν στα εξωτερικά του μητέρα και τέλος... το θεωρώ ξεφτίλα να πληρώνω μόνο και μόνο ένα γιατρό για να έχω ενημερωμένο βιβλιάριο και στα δύσκολα ούτε που τον είδατε !!

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το κλασικό μοντέλο που λέει και μανούλα το σκέφτηκα και εγώ άλλα το πρόβλημα είναι ότι προς το παρόν δεν κάνω εμβόλια στην μικρή και θα αρχίσουμε της γνώστες ιστορίες πάλι (είδη στο νοσοκομείο μας κοιτούσαν κάπως)

τώρα αν καταφέρω και βρω ένα κλασικό λίγο πιο χαλαρό (δύσκολο) έχει καλώς.

 

Ειχες προβλημα στο νοσοκομειο που δεν εχεις κανει εμβολια? Κι εγω δεν εχω κανει. Αν μπορεις πες μου τι κλασσικο μοντελο προτεινει, ισως σε πμ για να μην ειμαστε οφ τοπικ κι επισης ηθελα να ξερω ποσο κρατησε η κυστεογραφια κι αν πονεσε το μωρακι σου!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον! Μετα απο τοσα χρονια ομοιοπαθητικης, να επιστρεψεις στην κλασσικη ιατρικη επειδη αδυνατεις να βρεις τον γιατρο!!!:evil:

Βρε παιδια δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Δηλαδη εσυ θα καιγεσαι και θα πρεπει να στειλεις μηνυμα γιατι ο γιατρος βαριεται να σηκωσει το τηλεφωνο???:roll:

Ο κουνιαδος μου παει τα παιδια στη Μαρια Αρβανιτη στους Αμπελοκηπους. Την εχουν χρονια και ειναι ευχαριστημενοι μαζι της. Εχουν κι αυτοι ενα θεμα βεβαια με το τηλεφωνο, το εχει λιγες ωρες της ημερας ανοιχτο, αλλα τους εχει παρει πισω οποτε της εχουν αφησει μηνυμα στον τηλεφωνητη.

Επειδη μενουν μακρια, πηγαινουν στον γιατρο του ταμειου, κανει τη διαγνωση, και μετα την παιρνουν τηλεφωνο και τους δινει την ομοιοπαθητικη θεραπεια.

 

Marakious περαστικα στο μωρο. Εχεις σκοπο να μιλησεις μαζι του? Ειμαι περιεργη να δω τι θα σου πει...

 

...όταν το παιδί ψήνεται και βήχει τρελά και ο μόνος γιατρός που εμπιστεύτηκες όσο είσαι μάνα εξαφανίζεται και δεν ξέρεις τί να κάνεις, η επιστροφή στην κλασική ιατρική είναι μια λύση, για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση, ειδικά όταν δεν είσαι και σπίτι σου...άποψη για την ομοιοπαθητική δεν αλλάζω, για το συγκεκριμένο γιατρό όμως....ειλικρινά προβληματίζομαι.....

Link to comment
Share on other sites

...όταν το παιδί ψήνεται και βήχει τρελά και ο μόνος γιατρός που εμπιστεύτηκες όσο είσαι μάνα εξαφανίζεται και δεν ξέρεις τί να κάνεις, η επιστροφή στην κλασική ιατρική είναι μια λύση, για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση, ειδικά όταν δεν είσαι και σπίτι σου...άποψη για την ομοιοπαθητική δεν αλλάζω, για το συγκεκριμένο γιατρό όμως....ειλικρινά προβληματίζομαι.....

Κι εγω εχω προβληματιστει πολυ μ΄αυτα που διαβασα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Βασιλική Κωνσταντά. Τι έγινε με τον Λουκέρη; Δεν έμεινες ικανοποιημένη;

 

Kανένα πρόβλημα με το Λουκέρη, συνεχίζω για μένα, απλά για το μικρό ήθελα και μια δεύτερη γνώμη παιδιάτρου, εκτός από την εδώ παιδίατρο.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να αναφερω οτι αποκλειστικα απο προσωπικη εμπειρια και σε δυσκολες καταστασεις οταν η μικρη νοσηλευτικε για μια εβδομαδα η Κα Κωνσταντα παρα την απιστευτη δουλεια που εχει απανταγε παντα στα τηλεφωνηματα μου ή σε οποιο μηνυμα που της αφηνα.Φετος στις διακοπες χρειαστηκα καποια βοηθεια για το μικρο μου και παρολο που ηταν εκτος αθηνων μου απανταγε αμεσως στα μηνυματα που της εστειλα .ειναι πολυ σημαντικο να μπορεις να βρεις το γιατρο σου αμεσα οταν προκειται για παιδια...

Link to comment
Share on other sites

αχ πριν δεκα μερες τα εγραφα αλλου, κ εμεις τα ιδια παθαμε με τον χριστοπουλο, κ εγω επισης στενοχωρεθηκα παρα πολυ γιατι μας εκανε πολυ σαν γιατρος......αποφασισαμε να τον αλλαξουμε γιατι αρκετες φορες δεν απαντησε στο κινητο (ουτε εγω ηξερα για το μνμ αλλα κ να ξερα δεν νομιζω να συμφωνουσα) κ τον χρειαστηκαμε επειγοντως αρχες αυγουστου που επαθε η μικρη βροχγιτιδα...ε , αναγκαστηκαμε κ πηγαμε σε ασχετο παιδιατρο μιας κ ημασταν διακοπες κ πηρε πρωτη φορα αντιβιωση (κ πρωτη φορα φαρμακο) για 10 μερες...ηταν σε αθλια κατασταση, με νευρα, ανορεχτη εντελως, υστεριες, κλαματα.....οχι μονο λογω βροχγιτιδας φυσικα!κ σκεφτομαι οτι αν απαντουσε θα την ειχαμε αποφυγει τη κ&*αντιβιωση.....φυσικα δεν μας πηρε πισω ΠΟΤΕ.

 

αυτο που θα κανουμε ειναι να εχουμε τον δικο μου ομοιοπαθητικο κ να την πηγαινουμε σε κλασικο παιδιατρο που δεχεται κ δημοσιο....αυτα κ λυπαμαι παρα πολυ γιατι τον ειχαμε συμπαθησει κ τον ειχα επισης προτεινει....αλλα ο γιατρος για ωρα αναγκης δεν ειναι; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...