Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Κοριτσακια για αλλη μια φορα θα πω κατι.... αφου μου δωθηκε η ευκαιρια... Κατερίνα ελπιζω να μην καπνιζεις ΜΕΣΑ στο σπιτι !!! Ειναι οτι εγκληματικοτερο μπορεις να κανεις!

 

 

 

Ναι, καπνίζω μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι βρε Κατερινιώ ? Αλλωστε εισαι ανοιχτομυαλος ανθρωπος και ενημερωμενη απο οτι εχω δει... Γιατι κανεις τετοιο κακο στα παιδακια σου ? Συγγνωμη για το θαρρος, αλλα με στενοχωρει πολυ αυτο... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κόψουμε το τσιγάρο;

Του ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΥΝΤΑ, αν. καθηγητή Κοινωνικής Ιατρικής, διευθυντή Ινστιτούτου Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής

 

 

Οπως λέγαμε την προηγούμενη εβδομάδα, το να διακόψει κανείς το κάπνισμα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ούτε όμως και αδύνατο. Οι περισσότεροι το κόβουν από μόνοι τους. Αρκεί να το αποφασίσουν και να δείξουν θέληση, ειδικά τις πρώτες μέρες. Στην προσπάθεια αυτή ασφαλώς βοηθάει κάποια προετοιμασία και ορισμένες πρακτικές ρυθμίσεις:

 

Δημιουργήστε ένα ευνοϊκό περιβάλλον. Μειώστε τους πειρασμούς, εξαφανίστε τα τσιγάρα και τα τασάκια από το περιβάλλον σας.

 

Αποφεύγετε μέρη όπου καπνίζουν και γεμίστε το χρόνο σας με δραστηριότητες που σας ταιριάζουν (διάβασμα, μουσική, άσκηση, σινεμά).

 

Σταματήστε το κάπνισμα μαζί με ένα άλλο μέλος της οικογένειας, ένα φίλο, ένα συνάδελφο. Η ψυχολογική αλληλοβοήθεια είναι αποτελεσματική.

Ανακοινώστε επίσης στο περιβάλλον σας ότι σταματήσατε να καπνίζετε.

 

Διαλέξτε την κατάλληλη στιγμή της διακοπής, μακριά από επαγγελματικά και οικογενειακά προβλήματα.

 

Για τους λίγους καπνιστές που μπορεί να αυξηθεί το βάρος τους μετά τη διακοπή, αρχίστε από πριν να τρώτε υγιεινά και μικρότερες μερίδες, προτιμώντας τα φρούτα αντί για τα γλυκά, χυμούς και πολύ νερό αντί για αλκοόλ.

 

Μην αφήνετε άλλους να καπνίζουν στο σπίτι σας ή στο χώρο εργασίας σας (που έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται) και αποφύγετε τις πρώτες μέρες μέρη με πολλούς καπνιστές, προτιμώντας μέρη όπου απαγορεύεται το κάπνισμα.

 

Για να μειώσετε το άγχος από τη στέρηση της νικοτίνης, αναγνωρίστε τις καταστάσεις που σας δημιουργούν άγχος, πάρτε πολλές βαθιές αναπνοές, πίνετε πολύ νερό, μάθετε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας, αποκτήστε ένα χόμπι και κάντε συχνά γυμναστική.

 

Πάνω απ' όλα όμως, το μυστικό της επιτυχίας είναι η θέληση και η αποφασιστικότητα.

 

Τι γίνεται όμως εάν προσπαθήσουμε να κόψουμε το τσιγάρο και δεν τα καταφέρουμε; Πρώτα απ' όλα δεν απελπιζόμαστε και δεν τα παρατάμε. Λίγοι τα κατάφεραν με την πρώτη. Γι' αυτό και ξαναδοκιμάζουμε φροντίζοντας όλα όσα αναφέραμε την προηγούμενη εβδομάδα. Αν όμως τα πράγματα είναι όντως δύσκολα, τότε μπορούμε να απευθυνθούμε σε ειδικούς και να ζητήσουμε βοήθεια.

 

Πρώτα απ' όλα υπάρχουν οδηγοί διακοπής καπνίσματος που παρέχουν πολλές χρήσιμες και πρακτικές οδηγίες. Εναν τέτοιο οδηγό, «Η Ζωή χωρίς Τσιγάρο», παρέχουμε και εμείς δωρεάν από το ΙΚΠΙ. Ανάλογα εγχειρίδια αυτοβοήθειας υπάρχουν πλέον και στο Διαδίκτυο, όπου σε διάφορες διευθύνσεις, όπως και στη δική μας (neahygeia.gr), βρίσκει κανείς όχι μόνο πληροφορίες αλλά και καθοδηγούμενα προγράμματα διακοπής καπνίσματος.

 

Αν και αυτά δεν είναι αρκετά, τότε κάποιος μπορεί να καταφύγει είτε σε υποκατάστατα νικοτίνης (τσίχλες, αυτοκόλλητα, εισπνοές) είτε σε ειδικά φάρμακα με την καθοδήγηση γιατρού. Σύντομα δε αναμένεται στη χώρα μας ένα νέο αποτελεσματικό φάρμακο. Βέβαια, τα φαρμακευτικά προϊόντα είναι πολύ πιο αποτελεσματικά όταν εντάσσονται σε προγράμματα συμβουλευτικής παρέμβασης, τα οποία είναι τελικά και τα πιο αποτελεσματικά μέσα διακοπής καπνίσματος.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο υπομονή, αλλά και να διαθέσουμε λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μας, αλλά αξίζει όλοι οι καπνιστές, είτε αυτοί που προσπαθούν να το κόψουν, είτε αυτοι που δεν έχουν τέτοιο σκοπό να διαβάσουν τα κάτωθι:

 

http://tee-orest.evr.sch.gr/Themata/Totsigaro.html

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 τσιγάρα σήμερα :oops::oops: αλλά έχω άλλες 5 μέρες μπροστά μου για να το μηδενίσω :wink:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Για τη μέρα που θα γίνει η έναρξη διακοπής, αλλά και για την πρώτη εβδομάδα, σκεφτείτε κάποια πράγματα να κάνετε έτσι ώστε να μην σας πιάσει νευρικότητα και σκεφτεστε το τσιγαρο. Εγώ έχω σκεφτεί γιατί την προηγούμενη φορά, που πρσπάθησα να το κόψω, τριγυρνούσα νευρική μέσα στο σπίτι και όλο αυτό σκεφτόμουν. Σκεφτείτε να κάνετε κάτι ευχάριστο.

-Παίξτε με το παιδί σας, αν είναι σε ηλικία τέτοια που να μπορεί να παίξει. Αν είναι μικρότερο βγάλτε το βόλτα. Ξεθεώστε το στη βόλτα, για να γυρίσετε σπίτι και να κοιμηθεί γρήγορα έτσι ώστε να χαλαρώσετε κι εσείς. Αν είναι μεγαλύτερο παίξτε όσο μπορείτε μαζί του, γιατί το παιχνίδι με τα παιδιά, μας κάνει να ξεχνιόμαστε και να περνάμε καλά. Καλά, για τη βόλτα, ισχύει για όλες τις ηλικίες των παιδιών.

-Αν υπάρχει η δυνατότητα εκείνη την μέρα να κρατήσει κάποιος το παιδί/παιδιά, κανονίστε από πριν για να μπορέσετε να βγείτε να περπατήσετε. Το περπάτημα είναι πολύ σημαντικό για να νοιώσουμε ψυχική και σωματική ευεξία. Αν έχετε ποδήλατο για εξω, κάντε ποδήλατο.

Αν δεν μπορέσετε να κάνετε αυτό, κάντε κάτι άλλο ευχάριστο.

-Διαβάστε για κάποιες περιποιήσεις προσώπου που έχουν γράψει πολλά κορίτσια στην ίδια ενότητα. Περιποιηθείτε τον εαυτό σας ή αν προτιμάτε το σώμα σας.

-Νοικιάστε κάποιο χαλαρωτικό και ευχ'αριστο dvd για να δείτε το βραδάκι. Προς Θεού, μην αγοράσετε καμιά ταινία δράσης ή κανένα ψυχοπλακωτικό, γιατί μετά θα νοιώσετε ενδεχομένως, μεγαλύτερη ανάγκη για τσιγάρο.

-Ότι κι αν σας πει ο άντρς σας, εσείς κάντε πώς δεν ακούσατε. Τον κινέζο ή τον κουφό, εσείς. :roll::lol: Αποφύγετε να μαλώσετε.Κάποια (δεν θυμάμαι ποιά κοπέλα), μας είπε ότι το ξαναρχισε από έναν καυγά. Γι'αυτό αφήστε το θέμα για άλλη μέρα. Φύγετε από τον ίδιο χώρο και μην συνεχίζετε να μιλάτε.Αυτό ισχύει για οποιονδήποτε φυσικά, όχι μόνο για τον άντρα σας.

- Κάντε κάποια προγράμματα στον υπολογιστή σας, με οργάνωση τηλεφώνων, διευθυνσεων, εορτών, γενεθλίων ή οτιδήποτε άλλο σας ενδιαφέρει. Μην διαβάζετε άρθρα στο ίντερνετ σχετικά με το κάπνισμα, γιατί έτσι θα το σκέφτεστε περισσότερο.

- Φτιάξτε κανένα φαγητό ή κανένα γλυκό, αν βέβαια είστε λάτρης της μαγειρικής και σας χαλαρώνει αυτό. Αν δεν σας αρέσει, μην το κάνετε γιατί θα μπουκώσετε και θα νοιώσετε στρεσαρισμένη με μια κουζίνα βομβαρδισμένη στη συνέχεια.

- Πηγαίνετε για επισκεψη κάπου που δεν καπνίζουν. Με ή χωρίς το παιδί/παιδιά σας.

- Πάρτε κανένα κομπολόι αν νοιώθετε νευρικότητα με τα χέρια σας.

-Μπορείτε να πλέξετε και κανένα πουλόβερ για το παιδάκι σας, αν ξέρετε, όπως λέγαμε με τη φίλη μου τη Σαμ!!! :lol::lol:

- Αγοράστε σπόρια για το σπίτι.Για να έχετε να μασουλάτε.

- Μην κάνετε δουλειές που σας αγχώνουν ή σας στρεσάρουν. ¨Οπως πχ σίδερο.

- Αν ξεκινήσετε από το πρωί που δουλεύετε(όπως εγώ)σκεφτείτε, τί εκκρεμότητες έχετε να κάνετε στο γραφείο. Όταν θέλετε τσιγάρο, πάτε τουαλέτα, σηκωθείτε να πιείτε νερό ΄΄η πάτε σε ένα άλλο γραφείο με οποιαδήποτε αφορμή. Αν σας εκνευρίσει το αφεντικό, εφαρμόστε τη μέθοδο του κινέζου ή του κουφού.

- Εγώ αγόρασα ένα βιβλίο μεγάλο, μυθιστόρημα. Το διάβασμα με χαλαρώνει. Πολλές φορές διαβάζω βιβλία για παιδιά/σχέσεις αλλά προτίμησα τώρα να παρω κατι χαλαρωτικό.

-Αν το βράδυ, αισθάνεστε στρεσαρισμένη ή κάπως πεσμένη, αγκαλιάστε τον σύντροφο σας, και χαλαρώστε μαζί του( :wink::lol: )

- Αν θέλετε μπορείτε και να προμηθευτείτε τις τσίχλες ή τα αυτοκόλλητα. Αν όχι προσπαθήστε μόνοι σας.

- Πιείτε τσάι αντί για καφέ ή κακάο ή σοκολάτα αν έχετε συνδυάσει απολυτα τον καφέ με το τσιγάρο.

Αυτά μπορείτε να τα εφαρμόσετε τις πρώτες μέρες, ή και για περισσότερο καιρό, όσο αισθάνεστε έντονη την στέρηση.

Μην βάζετε στο μυαλο σας ότι δεν θα καπνίζετε από εδώ και πέρα. Κάθε μέρα σκεφτείτε ότι δεν καπνίσατε εκείνη μόνο την μέρα και η αυριανή είναι ένας καινούργιος στόχος.

Όπως είπαμε και πριν δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε σε όλους την ανακοίνωση, για να μην μας ρωτάνε διαρκώς ΄τί και πώς και νοιώσουμε αγχωμένοι. Εκτός και αν το έχουμε ανάγκη.

Όλα τα παραπάνω τα έχω σκεφτεί για τον εαυτό μου. Αλλά δεν θέλησα να τα κρατήσω μόνο για μένα.Θέλησα να τα μοιραστώ και μαζί σας, γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσουν κι εσάς. :D:D

Άντε 3 μέρες μείνανε!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θελωντας και μη εκανα διακοπη και τωρα αρχισα η χαζη .... σημερα εχω κανει 1 1/2 τσιγαρι σε 3 δοσεις.... λεω παντως αν δεν τα καταφερω να το κοψω εντελως, εστω να κανω 4 - 5 την ημερα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

 

Εμείς καπνίζαμε και οι 2.Αλλά δεν γουστάραμε να καπνίζουμε μπροστά στα παιδιά του Papapete και μετα σκέφτηκα οτι δεν θα ηθελα να μεινω εγκυος και να καπνιζω ουτε και να καπνιζω εχοντας ενα μωρο.Ετσι αποφασισαμε να το κόψουμε και το υποσχεθηκαμε ο ενας στον αλλον.Μόνο εαν μας ερχόταν μεγάλη επιθυμία να καπνισουμε τότε θα έπρεπε να ρωτησουμε ο ενας τον αλλον για το αν θα καναμε τσιγαρο.Είχε πλακα γιατι στην αρχη που ημασταν χώρια, ο καθένας στην πόλη του,πέρναμε τηλ και ρωτούσαμε ''Να κανω ένα τσιγάρο'' και όποιος μας ακουγε μας δούλευε και με το δικιο του!Είχε πλάκα όμως!Πάνε 10 μήνες περίπου απο τότε και μετα απο λίγο καιρό,2μηνες,έμεινα εγκυος!!!Έχουμε κανει λιγα τσιγαράκια(5-10) απο τοτε αλλα δεν μας ικανοποιησε ιδιαιτεραΑλλά είναι δύσκολο όταν πας για καφέ,ποτό η κάνεις παρέα με άτομα που καπνίζουν!Και επίσης όταν βλέπω καποιον να καπνίζει σε καμια ταινία!

Έχουμε γίνει τελείως αντικαπνιστές και κυρίως σε ότι έχει σχέση με παιδια και καπνισμα παθητικο.Βλέπουμε γονείς που καπνίζουν στο αυτοκινητο με τα παιδια τους μέσα η στο σπιτι και τα παιρνουμε.Γι'αυτο το λόγο το κόψαμε εξάλλου.Δεν θέλουμε τα παιδιά μας να γίνουν παθητικοι καπνιστες απο τους ιδιους τους γονεις τους!

Κρίμα δεν είναι!

age.png
Link to comment
Share on other sites

Αλιενακι ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ !!!

Απλα θελω να πω κατι που δεν ισχυει ντε και καλα... υπάρχουν και γονεις που καπνίζουν (εμεις) αλλά δεν καπνίζουμε ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ή το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, δεν παμε σε χωρους καπνιστων και γενικα τα παιδια ΜΑΣ ΔΕΝ ειναι παθητικοι καπνιστές, όσο μπορούμε !!!

Αυτό που μου άρεσε όμως Αλιενακι και γιαυτο θα ηθελα και να το κοψουμε ΤΕΛΕΙΩΣ, είναι να μην μας βλέπουν κιολας !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι οι γονείς που είναι καπνιστές αποτελούν κακό παράδειγμα για τα παιδιά τους.Ειδικά σε μικρότερη ηλικία, που συμβουλεύεις ποιό είναι το καλό και ποιό το κακό στα παιδιά, σκέψου να κρατάς εσύ τσιγάρο. Ο γιός μου που είναι 6 με ρώτησε κάποια στιγμή. :( Και εγώ του είπα το ευφυές ότι είναι κακό και ότι οι μεγάλοι κάνουν κάποιες στιγμές πράγματα που δεν είναι καλά. Βέβαια η απάντηση μπορεί να ήταν χαζή. Αλλά τί να του έλεγα; Ότι είμαι χαζή που βλάπτω την υγεία μου;; :? Ελπίζω τώρα που θα το κόψω(είμαι πολύ αισιοδοξη όπως βλέπετε), να ξεχάσει, μια που είναι μικρός, το κακό παραδειγμα που έχω αποτελέσει αυτά τα χρόνια.Το έκοψε και ο μπαμπάς του,όπότε ακόα καλύτερα.

Μπράβο Αλιενάκι και Παπαπέτε!!! :D Αποτελείτε ένα δείγμα πολύ σωστών γονέων!!!Κάνατε ότι καλύτερο και για τα παιδιά που υπάρχουν, αλλά και για το παιδί που έρχεται στον κόσμο. Για πες τε μας όμως βρε παιδιά και καμιά συμβουλή ως προς τους τρόπους που αντιμετωπίζατε την στέρηση. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η στέρηση....

Λοιπόν το Αλιενάκι θυμάται ότι είχαμε νεύρα,ενώ εγώ όχι. :D

Εγώ προσωπικά πήρα κιλά, αλλά τι να πω μπορεί να τα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς...

Μια συμβουλή σε όσους λένε ότι θέλουν να το κόψουν. Αφήστε τις μισές λύσεις του στυλ "καπνίζω 4-5 τσιγάρα" κλπ. Η το κόβετε τελείως η όχι.

Πέραν των ιατρικών επιπτώσεων, σκεφτείτε το εξής:

Κάποιος που καπνίζει βρωμάει σε έναν μη καπνίζοντα σαν τασάκι (στα παιδιά του ας πούμε...)

Έχει σημασία αν βρωμάς σαν τασάκι γεμάτο ,η τασάκι με 4-5 τσιγάρα? :lol:

 

Τέλος πάντων, κάποτε διάβασα κάτι που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Σας το παραθέτω:

 

Η διακοπή του καπνίσματος έχει άμεσες και μακροπρόθεσμες συνέπειες. Όταν ένας μέσος

καπνιστής σταματάει το κάπνισμα, μετά από:

20 λεπτά Η πίεση του αίματος και η καρδιακή συχνότητα επανέρχονται στο φυσιολογικό και η

κυκλοφορία στα άκρα βελτιώνεται

8 ώρες Το επίπεδο οξυγόνου στο αίμα επανέρχεται στο φυσιολογικό

Οι πιθανότητες καρδιακής προσβολής αρχίζουν να ελαττώνονται

24 ώρες Το μονοξείδιο του άνθρακα αποβάλλεται από τον οργανισμό

Οι πνεύμονες αρχίζουν να αποβάλουν τη βλέννη και άλλες εναποθέσεις

48 ώρες Η γεύση και η οσμή βελτιώνονται σημαντικά

Η δυσάρεστη οσμή του τσιγάρου εξαφανίζεται από το στόμα και τον ιδρώτα

3 μήνες Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνει και η αναπνοή γίνεται πιο εύκολα

Εξαφανίζεται ο ενοχλητικός βήχας

Ο κίνδυνος φλεγμονής των ούλων ελαττώνεται σημαντικά

Εξαφανίζονται λευκές πλάκες του στόματος που σχετίζονται με το κάπνισμα Αρχίζει να

ελαττώνεται η δυσχρωμία των δοντιών

9 μήνες Ο κίνδυνος για εμφάνιση εμβρυϊκού θανάτου και επιπλοκών κατά την κύηση μειώνεται

στα επίπεδα των μη καπνιστών

18 μήνες Ο αναπνευστικός βλεννογόνος έχει ολοκληρώσει την απομάκρυνση της πίσσας και των

δηλητηριωδών ουσιών από τους πνεύμονες.

5 έτη Η πιθανότητα ανάπτυξης καρκίνου του στόματος, φάρυγγα και οισοφάγου ελαττώνεται

κατά 50%

Ο κίνδυνος καρδιακής προσβολής ελαττώνεται στο μισό περίπου σε σύγκριση με τους

καπνιστές

10 έτη Ο κίνδυνος καρκίνου του πνεύμονα ελαττώνεται στο μισό περίπου σε σύγκριση με τους

καπνιστές

Ο κίνδυνος καρδιακής προσβολής πέφτει στα ίδια επίπεδα με τα άτομα που δεν έχουν

καπνίσει ποτέ.

 

Θα έλεγα κλείνοντας, κόψτε το το συντομότερο!!!!

Καλή Επιτυχία!!

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Papapete ευχαριστούμε! Κι εγώ πιστεύω ότι οι μεσοβέζικες λύσεις των λίγων τσιγάρων, πετυχαίνουν σε ελάχιστους ανθρώπους. Συνήθως με την πρώτη αφορμή, το ξανααυξανεις. Εγώ τουλάχιστον, έβγαλα το συμπέρασμα από τον εαυτό μου, αλλά και από άτομα του περιβάλλοντος μου. Κανένας από αυτούς τουλάχιστον δεν το τήρησε για μεγαλύτερο διάστημα από 1 μήνα. ¨Οπως κι εγώ επίσης. Βεβαια, αν κάποιοι νομίζουν ότι θέλουν να ξεκινήσουν το κόψιμο του τσιγάρου ελαττώνοντας, εγώ το δέχομαι για προσπάθεια. Μπορεί και σε κάποιους να πετυχει. Απλά σαν μόνιμη λύση δεν θεωρ'ω ότι μπορεί κάποιος να μείνει σ'αυτά τα τσιγάρα. Υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις και κάποια κορίτσια, μας είπαν ότι καταφεραν και διατηρούν το να κάνουν ελάχιστα τσιγάρα.

Εγώ το κόβω από αυριο, μια που έτσι είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου!!! Δεν λέω, ένα φόβο τον έχω που θα πρέπει να παλέψω με τη στέρηση, αλλά σκέφτομαι ότι θα αλλάξω τη ζω'η μου και παίρνω δύναμη!!!! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ματουλα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!! Εγω τωρα δεν θα δηλωσω τιποτα γιατι ακομα ειμαι αρρωστη !!! Παντως για πρωτη φορα σημερα το ειδε θετικα και συζυξ !!! :wink:

Γιατι κακα τα ψεμματα.... εγω επηρεαζομαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...