Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Έρχεται η επιθυμία κάθε μέρα, αλλά πιο λίγες φορές και περνάει πολύ πιο γρήγορα, δε με βασανίζει τόσο πολύ...

 

Προσεχε χαρα μου τωρα. Περασες το χοντρο ζορι που ειναι στην αρχη και που ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ! (ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ!!!).......:lol: και αυτο εγινε κουκλα μου γιατι κρατησες και εφυγε η νικοτινη απο το αιμα σου τελειως. Θελει 3 μερες να φυγει μεσω των ουρων απο ολο τον οργανισμο. Οταν γινει αυτο πλεον σιγα σιγα το αισθανεσαι πολυ πιο στρωτο. ΑΛΛΑ να ξερεις οτι θα υπαρξουν στιγμες που θα αισθανεσαι οτι τρελλενεσαι παλι. Απλα να ξερεις οτι οσο σπας τους δεσμους θα γινονται ολο και λιγοτερες αυτες οι στιγμες. Και μην ξεχνας ΔΕΝ σκεφτεσαι μακρια. Σκεφτεσαι το επομενο λεπτο τι θα κανεις. Σιγα σιγα.....Οταν σε πιασει η τρελλα (γιατι θα γινει) κρατα ποσα λεπτα σου κρατησε. Θα εντυπωσιαστεις οταν δεις οτι συνηθως ειναι κατω του 3λεπτου (ενω το μυαλο σε κανει να πιστευεις πως ειναι ωρες).....καμια σχεση. Και τελος ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.....γιατι? Πολυ απλα το ενα θα φερει και αλλο και το αλλο πακετο και μετα πρεπει να κανεις ολο αυτον τον εφιαλτη ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ......ποτε μην το ξεχασεις αυτο οκ?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θεμα ειναι οτι συνεβησαν πολλα χοντρα και δυστυχως το ξαναρχισα, μετα το θηλασμο..προσωπικα δεν πιστευω στα φαρμακα και οτι αλλο δινουν στα κεντρα διακοπης καπνισματος.αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να φτιαξω καλα την ψυχολογια μου και μετα αντε γεια τσιγαρο.

 

Όπως έχω πει, το έκοψα διαβάζοντας ένα βιβλίο (χωρίς φάρμακα, χωρίς τίποτε, γιατί ούτε εγώ πιστεύω σε αυτά).

Όσον αφορά στην ψυχολογία, θα σου πω τι είχα σκεφτεί και φιλοσοφήσει: Το καλύτερο για μένα ήταν που το έκοψα όταν η ψυχολογία μου ήτανε στα μέτριά της. Ούτε, φυσικά, με πολύ εκνευρισμό σε δύσκολη εποχή, αλλά ούτε και στα καλύτερά μου. Ο λόγος για το δεύτερο: Να μην το αποζητήσω πολύ όταν, όπως ήταν φυσικό, θα συνέβαινε πάλι κάτι και θα μου χάλαγε έστω και λίγο την ψυχολογία.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ, είδα στον ύπνο μου ότι το είχα βάλει στο στόμα, άναψα τον αναπτήρα, και την ώρα που ήταν να τραβήξω τζούρα για ν΄ανάψει λέω " τι πάω να κάνω η τρελή;" και ξύπνησα.......:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ, είδα στον ύπνο μου ότι το είχα βάλει στο στόμα, άναψα τον αναπτήρα, και την ώρα που ήταν να τραβήξω τζούρα για ν΄ανάψει λέω " τι πάω να κάνω η τρελή;" και ξύπνησα.......:shock:

 

Αν βλεπεις στον υπνο σου οτι ΔΕΝ καπνιζεις εισαι σε ΠΟΛΥ καλο δρομο.....απλα μην εφησυχαζεσαι......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ, είδα στον ύπνο μου ότι το είχα βάλει στο στόμα, άναψα τον αναπτήρα, και την ώρα που ήταν να τραβήξω τζούρα για ν΄ανάψει λέω " τι πάω να κάνω η τρελή;" και ξύπνησα.......:shock:

 

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:p:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ευτυχως ηταν μονο στον υπνο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλύτερο για μένα ήταν που το έκοψα όταν η ψυχολογία μου ήτανε στα μέτριά της. Ούτε, φυσικά, με πολύ εκνευρισμό σε δύσκολη εποχή, αλλά ούτε και στα καλύτερά μου.

αυτο εννουσα και εγω .. προβληματα παντα εχουμε, απλως να ειμαι σε μια περιοδο μετρια..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στις κοπέλες που το έχουν ψάξει πιο πολύ το θέμα.

 

Όταν είχα κόψει το τσιγάρο, όλοι γύρω μου μου έλεγαν οτι είχα αλλάξει. (πέρα από τα κιλά). Και ήταν αλήθεια. Ήμουνα πολύ στεναχωρημένη συνέχεια. Σαν μια μίνι κατάθλιψη. Και κράτησε για αρκετό καιρό μέχρι που το ξανάρχισα. Δεν με απασχολούσε κάτι όμως.

Είναι δυνατόν να έφταιγε η διακοπή? Ή μου έφταιγαν τα κιλά που έβαζα και δεν το είχα καταλάβει?

Αν είναι φυσιολογική αντίδραση αυτή στη διακοπή, πως αντιμετωπίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στις κοπέλες που το έχουν ψάξει πιο πολύ το θέμα.

 

Όταν είχα κόψει το τσιγάρο, όλοι γύρω μου μου έλεγαν οτι είχα αλλάξει. (πέρα από τα κιλά). Και ήταν αλήθεια. Ήμουνα πολύ στεναχωρημένη συνέχεια. Σαν μια μίνι κατάθλιψη. Και κράτησε για αρκετό καιρό μέχρι που το ξανάρχισα. Δεν με απασχολούσε κάτι όμως.

Είναι δυνατόν να έφταιγε η διακοπή? Ή μου έφταιγαν τα κιλά που έβαζα και δεν το είχα καταλάβει?

Αν είναι φυσιολογική αντίδραση αυτή στη διακοπή, πως αντιμετωπίζεται?

 

ΔΕΝ ειναι φυσιολογικη. τα νευρα και ο εκνευρισμος ειναι. Η καταθλιψη οχι. Το ακριβως αντιθετο. Η νικοτινη επιβαρυνει καταστασεις καταθλιψης και οχι η διακοπη της. Προσωπικα θα κανω μια εκτιμηση. Μαλλον δεν ηθελες να το κοψεις και οταν το εκανες ησουν μονιμα πιεσμενη και αυτο εφερε μια ασχημη ψυχολογικη κατασταση καταπιεσης στον εαυτο σου. Ενας υποσεινηδητος τροπος να το ξαναρχισεις. Δεν μπορεις να φανταστεις τι ειναι ικανος να κανει ενας ναρκωμανης ωστε να πεισει τον εαυτο του οτι ΠΡΕΠΕΙ να ξανακανει το ναρκωτικο του. Ειτε ειναι νικοτινη είτε ηρωινη. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει αρκετη δικαιολογια ΠΟΤΕ. Ολα τα αλλα ειναι για να κανουμε τους εαυτους μας να αισθανθουν καλυτερα......ε το αρχισα αφου ειχα γινει σαν φαλαινα. Το αρχισα γιατι πεθανε η μανα μου, το αρχισα γιατι το αρχισε ο φιλος μου, το αρχισα γιατι δεν παλευομουν και αλλα παμπολα........απλα ΔΕΝ το ξαναρχιζεις........

 

Και ΔΕΝ μιλαω εξω απο κανενα χορο πιστεψε με........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που παίρνω αυτή την απάντηση. Γιατί με φόβιζε πολύ σε κάθε προσπάθεια μου. Πάντα ξεκινούσα και σκεφτόμουνα οτι θα γίνω πάλι έτσι.

 

Η αλήθεια ήταν οτι δεν το είχα πάρει απόφαση μέσα στο κεφάλι μου. Είχα πεί μια μέρα που έκανα το τελευταίο οτι οκ φτάνει το τσιγάρο. Καμμία προεργασία μέσα στο κεφάλι μου. Ούτε καν κατάλαβα γιατί το έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, περνούσαμε έξω από μια καφετέρια, είχε ωραίες πολυθρόνες, μαξιλάρες, λιακάδα...σκέφτηκα τι ωραία να αράζαμε για καφέ και τσιγάρο...

μετά μου ήρθε αυτόματα η αίσθηση που μπουχτίζεις όταν έχεις καπνίσει αρκετά...

μετά σκέφτηκα αφού δεν καπνίζω, τι βλακείες λέω;

μετά κι αν καθόμουν απλώς μ΄έναν καφέ μπροστά μου, πώς θα περνούσα την ώρα μου;

Κι όμως η ώρα περνάει πολύ πιο ευχάριστα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετά κι αν καθόμουν απλώς μ΄έναν καφέ μπροστά μου, πώς θα περνούσα την ώρα μου;

 

Θα σου πω ενα πολυ ΣΑΔΟ που χρησιμοποιουσα εγω αλλα μονο στις αρχες μετα δεν χρειαζοταν. Καθομουν και παρατηρουσα τους καπνιστες και εβλεπα πως αναβαν το ενα μετα το αλλο και σκεφτομουν χαιρεκακα ποσο εξαρτημενοι απο το ναρκωτικουλι τους ηταν........*ξερω κακια αλλα εμενα με βοηθουσε*.......παρα πολυ.......;) Καθως περασαν τα χρονια τωρα ΑΝ ποτε παρατηρησω (που δεν)......απλα τους λυπαμαι........:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξαναξεκίνησα τις τελευταίες 4-5 μέρες:evil::twisted::(:evil:, έχω σοβαρές πιθανότητες να πάω καλά.....

Έχω μπει στη φάση που μου μυρίζουν οι καπνιστές!!!!!!!!!!!!!!!!!! αηδιαστικά:shock::shock::shock::shock:...............

Κι ενώ είχα ένα σωρό λόγους ν΄ανάψω ένα, για να καλμάρουν τα νεύρα μου, η θύμηση αυτής της μπόχας με απέτρεπε....

Τι άλλο θα μου συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ενα πολυ ΣΑΔΟ που χρησιμοποιουσα εγω αλλα μονο στις αρχες μετα δεν χρειαζοταν. Καθομουν και παρατηρουσα τους καπνιστες και εβλεπα πως αναβαν το ενα μετα το αλλο και σκεφτομουν χαιρεκακα ποσο εξαρτημενοι απο το ναρκωτικουλι τους ηταν........*ξερω κακια αλλα εμενα με βοηθουσε*.......παρα πολυ.......;) Καθως περασαν τα χρονια τωρα ΑΝ ποτε παρατηρησω (που δεν)......απλα τους λυπαμαι........:-(

για όσο το είχα κομμένο, το ίδιο έκανα κι εγώ. ακριβώς όμως. στην αρχή τους έβλεπα χαιρέκακα, μετά με λύπηση.;)

τώρα αυτολύπηση.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξαναξεκίνησα τις τελευταίες 4-5 μέρες:evil::twisted::(:evil:, έχω σοβαρές πιθανότητες να πάω καλά.....

Έχω μπει στη φάση που μου μυρίζουν οι καπνιστές!!!!!!!!!!!!!!!!!! αηδιαστικά:shock::shock::shock::shock:...............

Κι ενώ είχα ένα σωρό λόγους ν΄ανάψω ένα, για να καλμάρουν τα νεύρα μου, η θύμηση αυτής της μπόχας με απέτρεπε....

Τι άλλο θα μου συμβεί;

παρακολουθώ την πορεία σου και ήθελα να ξέρεις ότι σε θαυμάζω!

μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξαναξεκίνησα τις τελευταίες 4-5 μέρες:evil::twisted::(:evil:, έχω σοβαρές πιθανότητες να πάω καλά.....

Έχω μπει στη φάση που μου μυρίζουν οι καπνιστές!!!!!!!!!!!!!!!!!! αηδιαστικά:shock::shock::shock::shock:...............

Κι ενώ είχα ένα σωρό λόγους ν΄ανάψω ένα, για να καλμάρουν τα νεύρα μου, η θύμηση αυτής της μπόχας με απέτρεπε....

Τι άλλο θα μου συμβεί;

 

παρακολουθώ την πορεία σου και ήθελα να ξέρεις ότι σε θαυμάζω!

μπράβο σου!

 

 

Κι εγω, κι εγω..... Παρακολουθω την πορεια της Ελλης και τη θαυμαζω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

 

Αφού μόνη μου δεν έπερνα την απόφαση να το κόψω. Ήρθε η απόφαση να μου το κόψει μόνη της.

 

Ελπίζω αυτή τη φορά, μιας που θα κρατήσει τουλάχιστον 8 μήνες + τον θηλασμό μετά να σταθώ βράχος.

 

Νιώθω πολύ περίεργα. Κάνω και τη δίαιτα από το διαιτολόγο και σε λίγο θα αρχίσω να τρώω τα χέρια μου. Πάω να τον πάρω τηλέφωνο μπας και μου πει πως να την παλεψω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η 12η μέρα μου χωρίς τσιγάρο!!!!!!!!!

Είμαι περήφανη γι'αυτό αλλά δεν σας κρύβω ότι το σκέφτομαι.

Έρχονται στιγμές μες την ημέρα που λέω αχ ένα καφεδάκι και ένα τσιγαράκι!!!

Αλλά μετά σκέφτομαι ότι βρωμάει.

Μου λείπει μετά το φαγητό που κάθομαι στον καναπέ να χαλαρώσω λίγο.

 

Αλλά θα το προσπαθήσω.

Δεν λέω ότι το έκοψα, απλά κάθε βράδυ λέω στον εαυτό μου άλλη μια μέρα χωρίς τσιγάρο.

 

Όσο πάει.

 

τα νεύρα μου είναι κρόσσια και φοβάμαι πολύ μην παχύνω. Αλλά θα το παλέψω κι αυτό!!!! Καροτάκια και πάλι καροτάκια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όταν έκοψα το τσιγάρο, μαχαίρι, μου γύρισε αλλιώς και άρχισα να προσέχω περισσότερο τη διατροφή μου. Μη σας πω ότι αδυνάτισα κιόλας. Αλλά τη μεγαλύτερη διαφορά την είδα στο πρόσωπό μου. Δεν ήταν θαμπό το πρωί που ξυπνούσα, δεν ήταν τόσο εμφανείς οι πόροι. Καλά και τα κλασσικά, ότι δεν μύριζαν τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου... πολλά τα πλεονεκτήματα ρε κορίτσια... καλή προσπάθεια, μην απελπίζεστε!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλημέρα!, και εγώ είμαι χωρίς τσιγάρο (βλ. υπογραφή) αλλά το έχω ρίξει στο φαγητό. Όταν μου έρχεται να καπνίσω πάω και τρώω. Θα γίνω γουρούνα γιατί τα κιλάκια μου τα είχα δεν εχω δλδ περιθώριο να πάρω μερικά και να μη μου φαίνονται. Αυτό πώς να το πολεμήσω;

Κατά τα άλλα νιώθω όμορφα χωρίς το τσιγάρο. Όταν κάπνιζα νόμιζα ότι δε πρέπει να κάνω όνειρα για το μέλλον γιατί θα πεθάνω από το κάπνισμα. Τώρα νιώθω όμορφα να ονειρευομαι. Θα οργανώσω και μια εκδρομή σε βουνό με πολύ πεζοπορία τώρα που δε καπνίζω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι η 12η μέρα μου χωρίς τσιγάρο!!!!!!!!!

Είμαι περήφανη γι'αυτό αλλά δεν σας κρύβω ότι το σκέφτομαι.

Έρχονται στιγμές μες την ημέρα που λέω αχ ένα καφεδάκι και ένα τσιγαράκι!!!

Αλλά μετά σκέφτομαι ότι βρωμάει.

Μου λείπει μετά το φαγητό που κάθομαι στον καναπέ να χαλαρώσω λίγο.

 

Αλλά θα το προσπαθήσω.

Δεν λέω ότι το έκοψα, απλά κάθε βράδυ λέω στον εαυτό μου άλλη μια μέρα χωρίς τσιγάρο.

 

Όσο πάει.

 

τα νεύρα μου είναι κρόσσια και φοβάμαι πολύ μην παχύνω. Αλλά θα το παλέψω κι αυτό!!!! Καροτάκια και πάλι καροτάκια!!!!!!!!

 

Μπραβο σου. Μεγα μπραβο. Και στην Ελλη......που εισαι? Ολα καλα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αngel έγκυος;:P καλά κατάλαβα;:P

Εδώ είμαι! εγώ το πρώην (προς το παρόν) φουγάρο, εχθές είχα 3 φουγάρα πάνω απ΄το κεφάλι μου....:cool:....ήπια και τα κρασάκια μου, ΑΛΛΑ....:cool:.....

Link to comment
Share on other sites

Αngel έγκυος;:P καλά κατάλαβα;:P

Εδώ είμαι! εγώ το πρώην (προς το παρόν) φουγάρο, εχθές είχα 3 φουγάρα πάνω απ΄το κεφάλι μου....:cool:....ήπια και τα κρασάκια μου, ΑΛΛΑ....:cool:.....

 

Μπραβο κοπελα μου. Μπραβο! Εισαι πολυ δυνατη....συνεχισε ετσι.....ειπαμε κοιταμε τους καπνιστες και βλεπουμε αυτο που ειναι nicotine junkies. Μαθε να το σιχαινεσαι. Δεν θα σου λειψει ποτε.....ξερω τι σου λεω......:-D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάλι εδω!!!!!!!!!

Άκαπνη από τις 14/10!!!!!

και πολύ περήφανη!!!!!

 

Παρασκευή 13 έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά από σήμερα αποφάσισα να το παλέψω με καροτάκια!!!!!

 

Νιώθω πολύ καλά χωρίς το τσιγάρο και δε μου λείπει πια καθόλου.

ούτε σαν κίνηση ούτε σαν σκέψη ούτε σαν γεύση!!!!

 

Μόνο τα κιλάκια μου θα προσέξω γιατί ......:-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.. το εκοψα 1/ Ιουλίου /2009-πριν ενα χρονο και 3 μηνες .. καπνιζα απο τα 17 εως τα 32. ειναι η δευτερη φορα που προσπαθω και νομιζω οτι τα καταφερνω...:eek::eek: υπαρχουν φορές που το ζηταω ή το βλεπω στον ύπνο μου, αλλα παντα θυμαμαι τι τραβηξα για να το κοψω..

Τα καροτακια βοηθανε πολύ..!!! αν και πηρα κιλα, καταφερα να τα χασω και μαλιστα να ξεκινησω γυμναστικη που συνεχιζω και εχω πολυ καλυτερη φυσικη κατασταση απ'οτι παλιότερα..χρειάζεται πεισμα..!!!

Σας εύχομαι καλή δύναμη και μια ζωή μακριά απο αυτήν την αηδιαστική συνήθεια...!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...