Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει δεν έγινε τίποτα τραγικό! Tomorrow is another day και θα τα καταφέρεις... ο ύπνος όταν γίνονται δύσκολα τα πράγματα είναι βάλσαμο! Επίσης το πλύσιμο των δοντιών και το μάσημα σέλινου ή κανέλλας ;) Και πολύ νερό είπαμε! Όποτε θες τζούρα... νερό ή χυμό πορτοκάλι ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ....

Εχω να καπνίσω πάνω από 7 χρόνια. Ημουν καπνιστρια του πακέτου για μια 10ετία πρίν και δεν κατάφερνα να το κόψω ούτε για μία μέρα. Δεν μπορούσα να αντέξω αυτή τη στέρηση με τι-πο-τα.

Κορίτσια να σας πω;;; τελικά μπορούσα. Χρειαζόμουν ένα γερό κίνητρο και το βρήκα. Ηταν τότε που προσπαθούσα να μείνω έγκυος για μια 2ετία και δεν τα κατάφερνα. Ανάμεσα στα άλλα ήξερα ότι το κάπνισμα είναι ανασταλτικός παράγοντας.

Πήγα λοιπόν στο ιατρείο διακοπής καπνίσματος στο νοσοκομείο και αυτό ήταν. Και το βασικό; δεν ενοιωσα οτι στερούμε καθόλου. Κάπνιζα για 12 μέρες ακόμα, χαπακονόμουνα κάτι τύπου αντικαταθλιπτικά που μου είχαν δώσει, ήμουν και λίγο τραλαλα αυτήν την περίοδο (απ ότι μου έχουν πει, γιατί εγώ δεν το καταλάβαινα) και ΤΕΛΟΣ. Απο τότε μετρημένες φορές έχω νοιώσει ότι θα ήθελα καμιά τζουρίτσα αλλά έχω πάντα στο μυαλό μου την κουβέντα που μου είχε πει η πνευμονολόγος που με παρακολουθούσε: "Να θυμάσαι ότι δεν θα είσαι ποτέ μια μη καπνίστρια, θα είσαι πάντα μια πρώην καπνίστρια". Φυσικά εννοούσε ότι θα είναι πολύ επικύνδινο να καπνίσω "μονο ένα", και θα είμαι επιρεπείς πάντα. Ετσι λοιπόν και γω αν μου ρθει και είμαι με κάπνιστές κάνω καμιά μυτιά στον αέρα. Συνήθως πάντως μου βρωμάει ελεεινά.

Αυτό που με είχε εντυπωσιάσει στην αρχή είναι το εξής:

Θυμάστε πως ξυπνούσατε όταν ήσασταν παιδιά; Που μόλις ανοίγεις το μάτι ξυπνάει κι ο εγκέφαλος και δεν χρειάζεσαι να κάνεις 1-2 τσιγάρα και να πιεις και τον μισό καφέ για να αρχίσεις να επικοινωνείς με τον έξω κόσμο; Ετσι ξυπνάω τώρα που δεν καπνίζω και είναι τέλειο!

Επίσης νοιώθω υπερήφανη που μπορώ να δίνω το καλό παράδειγμα στα παιδιά μου.

Αυτά......... προσπαθήστε, αξίζει τον κόπο.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντικαταθλιπτικά σου έδωσαν ή υποκατάστατα; Μπορείς να μου στείλεις σε pm ποια χάπια σου είχαν δώσει σε παρακαλώ;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει δεν έγινε τίποτα τραγικό! Tomorrow is another day και θα τα καταφέρεις... ο ύπνος όταν γίνονται δύσκολα τα πράγματα είναι βάλσαμο! Επίσης το πλύσιμο των δοντιών και το μάσημα σέλινου ή κανέλλας ;) Και πολύ νερό είπαμε! Όποτε θες τζούρα... νερό ή χυμό πορτοκάλι ;)

 

Έχεις δίκιο. Τόσα χρόνια πέρασαν, σήμερα θυμήθηκα να στεναχωρηθώ?

Πάω για ύπνο, τουλάχιστον δεν θα μπορώ να καπνίσω όσο κοιμάμαι.:rolleyes:

Πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

angel[/b]_mammy;1735276] Μέσα σε 10 λεπτά είχα βάλει μακαρόνια να γίνουν. Μέσα σε 20 λεπτά έτρωγα μακαρόνια με τυρί και ketchup. Μου άρεσε που έλεγα για επιμελώς ατιμέλητη διατροφή. Τα έφαγα σαν να μην υπάρχει άυριο. Σχεδόν αμάσητα:(

Μόλις τελέιωσε το πρώτο πιάτο ήμουν έτοιμη να βάλω κι άλλο αλλά λέω όχι. Ανοίγω την κατάψυξη να βγάλω ένα αναψυκτικό που είχα βάλει να παγώσει και εκεί βλέπω 2 σακούλες τυροπιτάκια κουρού και κρουασαν ζαμπον τυρί (θα μου πεις τι τα θές αυτά μεσα στο σπίτι? τα έχουμε για ώρα ανάγκης). Άνοιξα το φούρνο να ζεσταθεί και ετοίμασα μια κόλλα ψησίματος στο ταψί και άπλωσα τα τυροπιτοειδή για να είναι έτοιμα.

 

Έμεινα να τα κοιτάζω και λέω όχι δεν γίνεται αυτό. Από το ένα χάλι στο άλλο. Κι όμως είχα κάνει ένα μεγάλο λάθος. Είχα ξεχάσει κάτι τσιγάρα που τα έχω κρυμμένα για κανένα βράδυ που θα ξεμείνω. Αυτό ήταν. Πήρα 3 και τα κάπνισα. Πάει κι αυτή η μέρα. Θα προσπαθήσω να μην το συνεχίσω άυριο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :cry:

Ηταν μια μερα που περασε. Αν και η σημερινη ηταν παρομοια, μην ττο βαλεις κατω. Καποιο πρωινο θα ξεκινησει και θα τελειωσει χωρις τσιγαρο αν συνεχισεις να προσπαθεις. Τιποτα δεν ειναι ακταορθωτο. Δυσκολο ναι αλλα εφικτο. Και..... μην κρατας στο ψηγειο σου τροφιμα που μονο κακο θα σου κανουν εφοσο εισαι επιρρεπης στο φαι. Γεμισε το ψηγειο σου με στικ απο διαφορα λαχανικα. Οταν ερχεται εκεινη η στιγμη της στερησης (νευρικοτητας) ανοιξε ψηγειο, παρε ενα μπαστουνι καροτου, κλεισε το ψηγειο, φαε το καροτακι σου και ασχολησου με κατι. Παει περασε εκεινη η στιγμη. Οταν ξαναρθει, φαε ενα φρουτακι, κ.ο.κ. Καθε μερα που θα περναει χωρις τσιγαρο, θα σου δινει δυναμη. Και απομακρυνε ολα τα αντικειμενα που σου θυμιζουν καπνισμα (τασακια, αναπτηρες κλπ).

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου.

 

vag[/b];1735359]Να σας πω κι εγώ....

Εχω να καπνίσω πάνω από 7 χρόνια. Ημουν καπνιστρια του πακέτου για μια 10ετία πρίν και δεν κατάφερνα να το κόψω ούτε για μία μέρα. Δεν μπορούσα να αντέξω αυτή τη στέρηση με τι-πο-τα.

Κορίτσια να σας πω;;; τελικά μπορούσα. Χρειαζόμουν ένα γερό κίνητρο και το βρήκα. Ηταν τότε που προσπαθούσα να μείνω έγκυος για μια 2ετία και δεν τα κατάφερνα. Ανάμεσα στα άλλα ήξερα ότι το κάπνισμα είναι ανασταλτικός παράγοντας.

Πήγα λοιπόν στο ιατρείο διακοπής καπνίσματος στο νοσοκομείο και αυτό ήταν. Και το βασικό; δεν ενοιωσα οτι στερούμε καθόλου. Κάπνιζα για 12 μέρες ακόμα, χαπακονόμουνα κάτι τύπου αντικαταθλιπτικά που μου είχαν δώσει, ήμουν και λίγο τραλαλα αυτήν την περίοδο (απ ότι μου έχουν πει, γιατί εγώ δεν το καταλάβαινα) και ΤΕΛΟΣ. Απο τότε μετρημένες φορές έχω νοιώσει ότι θα ήθελα καμιά τζουρίτσα αλλά έχω πάντα στο μυαλό μου την κουβέντα που μου είχε πει η πνευμονολόγος που με παρακολουθούσε: "Να θυμάσαι ότι δεν θα είσαι ποτέ μια μη καπνίστρια, θα είσαι πάντα μια πρώην καπνίστρια". Φυσικά εννοούσε ότι θα είναι πολύ επικύνδινο να καπνίσω "μονο ένα", και θα είμαι επιρεπείς πάντα. Ετσι λοιπόν και γω αν μου ρθει και είμαι με κάπνιστές κάνω καμιά μυτιά στον αέρα. Συνήθως πάντως μου βρωμάει ελεεινά.

Αυτό που με είχε εντυπωσιάσει στην αρχή είναι το εξής:

Θυμάστε πως ξυπνούσατε όταν ήσασταν παιδιά; Που μόλις ανοίγεις το μάτι ξυπνάει κι ο εγκέφαλος και δεν χρειάζεσαι να κάνεις 1-2 τσιγάρα και να πιεις και τον μισό καφέ για να αρχίσεις να επικοινωνείς με τον έξω κόσμο; Ετσι ξυπνάω τώρα που δεν καπνίζω και είναι τέλειο!

Επίσης νοιώθω υπερήφανη που μπορώ να δίνω το καλό παράδειγμα στα παιδιά μου.

Αυτά......... προσπαθήστε, αξίζει τον κόπο.

 

ΜΠΡΑΒΟ Vag. Μπραβο που το εκοψες και μπραβο που καταθετεις την εμπειρια σου και εμψυχωνεις με αυτο τον τροπο και ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να απαλλαγουν απο αυτη τη τοσο αρνητικη συνηθεια.icon14.gif

Συμφωνω απολυτα με το μαρκαρισμενο κειμενο σου. Κι εγω το αποφευγω γιατι ξερω οτι αν βαλω ενα θα βαλω και 2ο και 3ο κ.ο.κ. Και παει το χασα το παιχνιδι. Ετσι λεω ΚΑΝΕΝΑ. Ασε που με ενοχλει αφανταστα πλεον ο καπνος των αλλων. ΒΡΩΜΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ευτυχως που απαγορευτηκε το καπνισμα στους δημοσιους χωρους. icon7.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που απαγορευτηκε το καπνισμα στους δημοσιους χωρους. icon7.gif

 

Δεν 8ελω να βγω οφφ τοπικ....αλλα ποιος νομιζεις οτι 8α το κανει αυτο βρε Γεωργια μου? Στην Ελλαδα το να σπας κανονες ειναι μαγκια δεν το 3ερεις? Ασχετως αν ειναι για το καλο της υγειας (οχι της δικιας σου-αν εσυ ο κα8ε εσυ γουσταρεις τραβα και ψωφα απο τα τσιγαρα).....αλλα για το καλο της υγειας των υπολοιπων πα8ητικων......8α τον σπασεις τον κανονα γιατι εισαι Ελληναρας και σε καλουπια δεν σε βαζουν.......κατανοητη....ε?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ετυχα σε μαγαζι, δεν καπνιζε κανεις και μετα τις 12 εκλεισαν την εισοδο και το ντουμανιασαν οι <<εμεις κι εμεις>>. Φυσικα σηκωθηκα κι εφυγα γιατι οπως εχω ξαναπει δεν αντεχω τον καπνο με τιποτα. Θεωρω οτι αυτο που θα εφαρμοσθει τελικα εν οψη και της οικονομικης κρισης ειναι οτι θα αρχισουν να κλεινουν με τη σειρα και τα κεντρα διασκεδασης, ταβερνες καφε κλπ γιατι ο κοσμακης και δεν θα εχει χρημα αλλα και απο την αλλη θα νιωθει καλυτερα στο σπιτακι του με το τσιγαρακι του και θα του βγαινει πιο οικονομικο το ποτακι αλα βεραντα!!!

Για να επιστρεψω ομως στο θεμα, θα κλεισω λεγοντας οτι το τσιγαρο βλαπτει. Οποιος θελει να το καπνιζει ας το κανει, ομως με σεβασμο στον μη καπνιστη. Και ο μη καπνιστης με τη σειρα του πρεπει να απαιτει την προστασια του απο τον καπνιστη.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο κορίτσι μου! άξια! είσαι δυνατή, όχι σαν εμένα. εγώ είμαι στα ίδια. 10-12 τσιγάρα. αυτό δεν λέγεται προσπάθεια. γι' αυτό δεν γράφω. όμως σας παρακολουθώ. ιδίως εσένα μικρή μου.

τα έχεις ήδη καταφέρει. συνέχισε έτσι. έχεις πάρει φόρα. το νίκησες το απαγορευμένο!

είμαστε περήφανοι για σένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D

 

Σ΄ευχαριστώ για την εμψύχωση!:)

Όμως καθόλου δεν αισθάνομαι ότι τα έχω καταφέρει...αν δεν πάψει να μου τριβελίζει το μυαλό, θεωρώ ότι ακόμη είμαι στο μηδέν...:?...

Ακούω μουσική που τρελαίνομαι και θέλω να βάλω ποτάκι+τσιγαράκι ν΄αγαλιάσει η ψυχή μου... δεν κάνω τίποτα.... λόγω θερμίδων το ένα, λόγω δέσμευσης το άλλο...αποτέλεσμα μετά από λίγο διερωτώμαι ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΞΕΝΕΡΩΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ;;;;;;;;;;:twisted::evil:

 

Και να σου πω και το πιο αστείο; και κλασσική μουσική που άκουσα, πάλι μ΄έκανε να θελήσω ν΄ανάψω....

Άραγε θα μου περάσει ποτέ;;;;

 

Τι μπορεί να αλλάξει μέσα σε 2 ώρες??? Όλα πήγαιναν σχετικά καλά. Μόλις έγραψα το προηγούμενο μήνυμα, με έπιασε πάλι να θέλω να καπνίσω. Βράδυ βλέπεις. Κυρίως το βράδυ κάπνιζα περισσότερο. Μέσα σε 10 λεπτά είχα βάλει μακαρόνια να γίνουν. Μέσα σε 20 λεπτά έτρωγα μακαρόνια με τυρί και ketchup. Μου άρεσε που έλεγα για επιμελώς ατιμέλητη διατροφή. Τα έφαγα σαν να μην υπάρχει άυριο. Σχεδόν αμάσητα:(

 

Κοίταξε να μάθεις σχετικά με την υπερφαγία...

Μόλις τελέιωσε το πρώτο πιάτο ήμουν έτοιμη να βάλω κι άλλο αλλά λέω όχι. Ανοίγω την κατάψυξη να βγάλω ένα αναψυκτικό που είχα βάλει να παγώσει και εκεί βλέπω 2 σακούλες τυροπιτάκια κουρού και κρουασαν ζαμπον τυρί (θα μου πεις τι τα θές αυτά μεσα στο σπίτι? τα έχουμε για ώρα ανάγκης). Άνοιξα το φούρνο να ζεσταθεί και ετοίμασα μια κόλλα ψησίματος στο ταψί και άπλωσα τα τυροπιτοειδή για να είναι έτοιμα.

 

Ήθελα να΄ξερα ποια κακούργα στα πούλησε!:twisted::twisted: άσ΄τα κάτω κοριτσάκι μου...δεν είναι αυτά για σένα...

 

Έμεινα να τα κοιτάζω και λέω όχι δεν γίνεται αυτό. Από το ένα χάλι στο

 

Α, κι εγώ ώρες-ώρες κάνω κάτι ανεξέλεγκτες ανοησίες...και σκέφτομαι ακριβώς το ίδιο...

Κι όμως είχα κάνει ένα μεγάλο λάθος. Είχα ξεχάσει κάτι τσιγάρα που τα έχω κρυμμένα για κανένα βράδυ που θα ξεμείνω. Αυτό ήταν. Πήρα 3 και τα κάπνισα. Πάει κι αυτή η μέρα. Θα προσπαθήσω να μην το συνεχίσω άυριο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Μπράβο σας κορίτσια που το έχετε κόψει. Μπράβο elli v που το παλέυεις.

 

Ναι, καλά...το παλεύω, αλλά νοιώθω σαν τον παλαιστή που τον έχουν στριμώξει στη γωνία και τον έχουν κάνει μπλε-μαρέν...

 

Έχεις δίκιο. Τόσα χρόνια πέρασαν, σήμερα θυμήθηκα να στεναχωρηθώ?

Πάω για ύπνο, τουλάχιστον δεν θα μπορώ να καπνίσω όσο κοιμάμαι.:rolleyes:

Πάλι από την αρχή.

Χθες το βράδυ, για να μην απασχολήσω άλλο το μυαλό μου και για να μη φάω άλλο, ήμουν και πτώμα, την έπεσα από τις 10:15:shock:........

 

10:15 on a Saturday night

and the tap drips on the street light

and i'm sitting in the kitchen sink

and the tap drips drip drip drip....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελλι μου τα πας πολυ καλα. Λοιπον ενας συντομος δεκαλογος για το κοψιμο του τσιγαρου. Ελπιζω να βοη8ησει. ΔΕΚΑ ΛΑ8Η ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ οταν πλεον το κοψετε και το βγαλετε ΤΕΛΕΙΩΣ απο την ζωη σας:

 

1. Ανυπομονησια = Το κοψιμο του τσιγαρου ειναι χρονοβορα διαδικασια που 8ελει υπομονη για να κοψεις ολα τα σχοινια που σε ενωνουν με αυτο. Εκανες ΧΡΟΝΙΑ να μα8εις να συνδιαζεις το τσιγαρο με τα ΠΑΝΤΑ. 8α κανεις καιρο για να μα8εις να ΜΗΝ το συνδιαζεις.......απλη λογικη.

 

2. ΔΕΝ ανησυχεις για το μελλον και πως 8α ειναι χωρις τσιγαρο = Αν το κανεις 8α φλιπαρεις. ΔΕΝ εισαι ετοιμη/ετοιμος να αντιμετωπησεις ενα εαυτο ακαπνο χρονια μετα με το που 8α το κοψεις. Κοιτας το τωρα. Το επομενο δευτερολεπτο ΜΟΝΟ που 8α 8ες τσιγαρο και 8α πρεπει να πεις οχι. Σιγα σιγα. Μικρα κοντινα υποφερτα βηματα. Αλλιως 8α πελαγωσεις και 8α πετα3ει ολο αυτο ε3ω απο το παρα8υρο.

 

3. Αρνητισμος = Αν εισαι αρνητικα προδιατε8ημενος απο το 3εκινημα.....το πιο πι8ανο ειναι οτι υποσεινηδητα 8α πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν 8α τα καταφερει. Κοιτας με 8ετικο ματι οτι προσπα8εις το καλυτερο για σενα. Και κοιτας μπροστα στα ποδια σου ΟΧΙ 10 χιλιομετρα μακρια.....ουτε στα ποδια των αλλων.........

 

4. ΜΗΝ παραμελεις τον εαυτο σου = Αν το κανεις αυτο 8α βρεις πατημα και αιτια να 3αναρχισεις το τσιγαρο. Μια απο τις πιο κοινες αιτιες ειναι 'μα το ερι3α στο φαι οταν το εκοψα οπως κανουν ΟΛΟΙ και κοιτα πως εγινα. Ειναι δυνατον να μην το 3αναρχισω?'.......ΛΑ8ΟΣ! Εχασα 35 κιλα και την διαιτα την 3εκινησα 2 εβδομαδες ακαπνη. Επισης 3εκινησα ΠΑΛΙ γυμναστικη και 8υμη8ηκα τον α8λητισμο που εκανα χρονια. Σε 1 χρονο ημουν πολλα κιλα λιγοτερο, πολυ πιο γυμνασμενη και ακαπνη. Κανε το καλυτερο για σενα σε ΟΛΑ τα μετωπα. Και μην βρισκεις φτηνες δικαιολογιες να 3εκινησεις παλι!

 

4. Μην πινεις Αλκοολ = Αλκοολ και τσιγαρο πανε μαζι. Ειδικα στο μυαλο το ευαισ8ητο του καινουργιου μη καπνιστη. Αν αρχισεις να πινεις αυτο 8α σε χαλαρωσει, 8α ρι3ει τις αμυνες σου και μεγαλη πι8ανοτητα καπου εκει μετα3υ χαλαρωσης και κεφιου να πεις βρε δε μαμιεται?......και δωστου 1 τσιγαρο. Το οποιο ειναι 1 περισσοτερο απο οσο 8α επρεπε! Δεν ειναι το 1 τσιγαρο το 8εμα σας. Ειναι οτι το 1 ειναι δικαιολογια και πατημα για αλλα.......και μετα παει η προσπα8εια. Αποφευγετε το αλκοολ τουλαχιστον τους δυσκολους πρωτους μηνες που ειστε πολυ επιρρεπεις. Εγω εβγαινα σε κλαμπακια και ΔΕΝ επινα. Πως αντεχα? Κα8ομουν και χαζευα αυτους που εσβηναν το ενα αναβαν το αλλο......και αισ8ανομουν τυχερη και δυνατη σε σχεση με αυτους. Αυτο με κραταγε να μην πιω και να μην αναψω.......

 

6. Μην το παρακανετε με τον ευατο σας = οι πρωτες δυσκολες βδομαδες/μηνες του κοψιματος ειναι βαριες σε σας επανω εκ των ουκ ανευ. Φερνουν νευρα πολλα και τα νευρα και το αγχος ειναι τα πιο συχνα αισ8ηματα που σε κανουν να 8ΕΣ τσιγαρο. Φαυλος κυκλος. Βρειτε ενα τροπο να χαλαρωνετε. Μετρηστε ποση ωρα κανει να σας φυγει η αναγκη για τσιγαρο. Παρτε ρολοι. 8α δειτε οτι κραταει λιγα λεπτα. Μετα βγειτε ε3ω, περπατηστε, καντε ενα ζεστο μπανιο. Αγαπηστε εσας για αυτο που κανετε.......για εσας......;)

 

ΕΠΤΑ. (ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΤΑ...χιχιχ). 8α εχετε ΑΣΧΗΜΕΣ εως ΠΟΛΥ ασχημες μερες = που 8α 8ελετε ή να κοψετε τις φλεβες σας ή να καπνισετε. Ορκιστητε οτι εκεινες τις ημερες 8α κλεισετε τα αυτια σας στον εαυτο σας. Μην του δωσετε σημασια. Και σας ορκιζομαι οτι αυτες οι μερες 8α μειωνονται σιγα σιγα.....και 8α υπαρ3ουν αντιστοιχες που 8α αισ8ανεστε υπερ-δυνατοι! Αρκει να μην το 3αναγγι3ετε τον διαολο!....γιατι μετα? ΦΤΟΥ και απο την αρχη.........

 

8. Διαβαστε και ενημερω8ειτε = πολλοι φρεσκοι στο κοψιμο ή αυτοι που ακομα το σκεφτονται ειναι διστακτικοι στο να ενημερω8ουν του τι ακριβως ειναι το τσιγαρο και τι τους δημιουργει. Μια συνειδητη/υποσεινηδητη κουρτινα αγνοιας και αυτοι χαρουμενοι κρυβονται πισω απο αυτην. ΜΗΝ το κανετε αυτο στον εαυτο σας. Αυτο που κανετε ειναι εκπληκτικο αλλα 8ελει βοη8εια. Και η σημαντικοτερη ολων ειναι να καταλαβαιτε τι ειναι το τσιγαρο.....και ΓΙΑΤΙ αισ8ανεσ8ε ετσι οπως αισ8ανεσ8ε. Υπαρχει λογος και ισχυει για ΟΛΟΥΣ. Αλλους λιγοτερο αλλους περισσοτερο. Μπειτε στο ιντερνετ και ψα3τε. Τι ειναι το τσιγαρο, τι ναρκωτικο ειναι, τι κανει στο κεφαλι σας και στο σωμα σας. Διαβαστε για τους τροπους κοψιματος και ΠΟΙΟΥΣ απο αυτους προω8ουν οι ΙΔΙΕΣ οι εταιρειες τσιγαρων γιατι τους βολευουν μιας και δεν δινουν στον καπνιστη σχεδον ΚΑΜΙΑ ουσιαστικη ευκαιρια να το κοψει. Η γνωση ειναι εκει ε3ω. Αρκει να 8ελετε να την δειτε......

 

9. Σκεφτομενοι οτι ΕΝΑ δεν ειναι τπτ = Το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ λα8ος ολων. Οπως ειπα και πιο πανω αν 8ελετε να προστατεψετε την προσπα8εια σας ΜΗΝ δικαιολογησετε το 1 τσιγαρο. Γιατι? Οχι γιατι 1 ειναι αρκετο να σε κανει να κολλησεις. Αλλα γιατι το 1 ειναι καλο πατημα για δευτερο. Το δευτερο για τριτο και το τριτο για τρια πακετα την ημερα μεχρι να πε8ανετε.........:( Σκεφτητε το και προστατεψτε τον εαυτο σας.

 

10. ΜΗΝ 3εχασετε γιατι 8ελατε να το κοψετε = ΤΩΡΑ που ειναι φρεσκο. Καντε μια λιστα με 10 λογους που 8ελατε να το κοψετε. Κολληστε το καπου να το βλεπετε οταν αρχιζετε να 3εχνατε ποσο ασχημα αισ8ανοσασταν ως καπνιστης. Διαβαστε το παλι και προσπα8ηστε να 8υμη8ητε γιατι το κανατε. Σας υποσχομε οτι καποια στιγμη απλα ΔΕΝ 8α 8υμαστε ποσο ασχημα εισασταν ως καπνιστης, γιατι το καινουργιο φυσιολογικο σας 8α ειναι να ειστε ΜΗ καπνιστης..........

 

 

Ευχομαι να βοη8ησε.......

 

Ελλι με παρακινησες και εμενα. Μιλησα με το http://whyquit.com/ και 8α 3εκινησω μεταφραση παλι για αυτους. Ειδες εκανες καλο και σε μενα!

 

Φιλακια

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Παρακολουθώ το θέμα κατά καιρούς γιατί θέλω να κόψω το κάπνισμα μόνο για λόγους υγείας. Κατα τ΄΄΄αλλα μ΄αρέσει πολύ, πάρα πολύ. Ετυχε και με πόναγε ο λαιμός μου από την Παρασκευη, κάπνισα λίγα. Το Σάββατο λέω δε θα καπνίσω και τελικά κατάφερα να κάνω μόνο 2, 1 το μεσημεράκι και 1 πριν κοιμηθώ. Χτες έκανα 5 φορές ηλεκτρονικό τσιγάρο με 6% νικοτίνη. Σήμερα ακόμα τίποτα. Μακάρι να τα καταφέρω. Αν τα καταφέρω πάω αμέσως για καθαρισμό και λευκανση δοντιών. Και στις 2 εγκυμοσύνες το είχα κόψει σχεδόν μαχαίρι αλλά το ξανάρχιζα (μου άρεσε πολύ ο συνδιασμός καφές - τσιγάρο) μετά και τον θηλασμό. Για να δουμε τώρα. Πέθανε ο πεθερός μου πρόσφατα από καρκίνο του πνευμονα λόγω τσιγάρου και έπαθα ένα ψιλοσόκ. Πρέπει να ζήσουμε γ...το για τα παιδάκια μας...και όχι μόνο.

Γιατί όλα τα όμορφα κάνουν κακό;:evil:

Κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούν να το κόψουν. Αντε να δούμε από τα πολλά κοψίματα τι θα χαιρόμαστε στο τέλος:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε από τα πολλά κοψίματα τι θα χαιρόμαστε στο τέλος:confused:

 

Τους εαυτούς μας... περισσότερα χρόνια ;) Μην το πας με αυτή τη λογική ;) Και το κόψιμο του τσιγάρου και το κόψιμο του ποτού και του φαγητού (του υπερβολικού) έναν σκοπό έχει μόνο: ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ που θα διασφαλίσει περισσότερα χρόνια με τα πρόσωπα που αγαπάμε και χαιρόμαστε :D

 

(ωραία που τα λέω η άτιμη... να δω πότε θα πάρω την απόφαση στα σοβαρά!!!!)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους εαυτούς μας... περισσότερα χρόνια ;) Μην το πας με αυτή τη λογική ;) Και το κόψιμο του τσιγάρου και το κόψιμο του ποτού και του φαγητού (του υπερβολικού) έναν σκοπό έχει μόνο: ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ που θα διασφαλίσει περισσότερα χρόνια με τα πρόσωπα που αγαπάμε και χαιρόμαστε :D

 

(ωραία που τα λέω η άτιμη... να δω πότε θα πάρω την απόφαση στα σοβαρά!!!!)

 

Η ερώτηση ήταν σαν αυτές που έκανε ο Χριστός στους μαθητές του, απλά τις έκανε δεν περίμενε απάντηση! Αλλά αφού απάντησες καλά έκανες :lol:.

Εχεις απόλυτο δίκιο πάντως.

 

Προχτές η μικρή μου πήρε μία γόμα και έκανε ότι καπνίζει, κάτι ανάλογο έχει κάνει στο παρελθόν και ο γιός μου, πιστέψτε με: είναι το πιο άσχημο συναίσθημα να βλέπεις τα παιδάκια σου να κάνουν αυτό και να ξέρεις ότι φταις εσύ γι΄αυτό! Μακάρι να καταφέρω να το κόψω και θα τους πιπιλάω το μυαλό κάθε μέρα για το κάπνισμα και για τον παππού που πέθανε από αυτό, θα τα κάνω να μη θέλουν να δουν τσιγάρο ούτε ζωγραφιστό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα δειλά δειλά το τσιγαρο στα 18 (πριν από 14 χρόνια). Στην αρχή έκανα 1 τσιγαρο καθε τόσο....μετά ένα πακέτο την εβδομάδα....μετά ένα πακέτο ανά 2 ημέρες....εως ότου ξέφυγα....

Μόλις συνειδητοποίησα ότι το 1 πακέτο την ημέρα δεν είναι αρκετό τρελάθηκα. Αρχισα να σκεφτομαι να το κόψω αλλά έβρισκα διαφορες δικαιολογίες: θα παχύνω, εχω προβλήματα στη δουλειά, άλλαξα δουλεια, είμαι μόνη κ.λπ.

Εφτασα σε σημείο να μην περνάω καλά εάν δεν εχω τσιγαρο και επίσης να μην μπορώ να σκεφτώ χωρίς να καπνίσω.

Οταν όμως εκτός από τη δυσκολία σύλληψης λόγω του πρβλ των πολυκυστικών ωοθηκών που έχω, ο γιατρος με ενημέρωσε ότι το τσιγάρο δυσκολεύει τη σύλληψη και ότι δε θα κουράρει καπνίστρια έγκυο ποτέ!!!! Η απόφαση παρθηκε απλά. Ξύπνησα μια μέρα και είπα ότι δε θα καπνίσω ξανά.

Όταν με έπιανε να καπνίσω έπινα νερό, σκεφτόμουν τα θετικά της ακαπνίας, την κυτταρίτιδα που μου προκάλεσε το τσιγάρο και κυρίως την ψυχουλα που ήθελα να φιλοξενήσω στο σώμα μου και δε χρωστάει να είναι σε ένα μολυσμένο περιβάλλον.

Με χαρά λέω ότι πλέον το τσιγάρο με ενοχλεί και ότι με έπιασα να μην το αναζητώ ούτε όταν έχω προβλήματα - κάτι που δε συνέβαινε ανέκαθεν.

Το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε σε εσάς και τους γύρω σας είναι να μην τους στερήσετε ούτε μία ημέρα την παρουσίας σας, λόγω μίας απάισιας και άρρωστης συνήθειας όπως το τσιγάρο.

CfATp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα κατάφερα. Ή μάλλον σταμάτησα την προσπάθεια συνηδειτά. θέλω να προετοιμαστώ (η μεγάλη καινούργια δικαιολογία που βρήκα αραγέ?).

Αν και ακόμα ψάχνω τι είναι αυτό που θέλει τόσο μεγάλη προετοιμασία.

 

Ellemphriem πως κατάφερες και να το κόψεις και να χάσεις τόσα κιλά? Πρέπει να χάσω κι εγώ 20 κιλά και φοβάμαι πολύ τη διακοπή. Ίσως γιατί η προηγούμενη εμπειρία διακοπής ήταν άσχημη για μένα στο θέμα κιλά. Όχι όμως οτι φταίει η διακοπή. Απλώς έχω θέμα με το φαγητό από μικρή και ζορίζομαι να παραμείνω σταθερή. (πόσο τώρα που πρέπει να χάσω και 20 κιλά) Δεν μου ήταν τότε έυκολο να διαχειριστώ και τα 2 ταυτόχρονα. Πως τα κατάφερες?

 

Όποτε κάθομαι και διαβάζω για την διακοπή, αισθάνομαι έτοιμη να το κόψω. Με ένα μαγικό τρόπο μετά από λίγο τα ξεχνάω όλα.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem πως κατάφερες και να το κόψεις και να χάσεις τόσα κιλά? Πρέπει να χάσω κι εγώ 20 κιλά και φοβάμαι πολύ τη διακοπή. Ίσως γιατί η προηγούμενη εμπειρία διακοπής ήταν άσχημη για μένα στο θέμα κιλά. Όχι όμως οτι φταίει η διακοπή. Απλώς έχω θέμα με το φαγητό από μικρή και ζορίζομαι να παραμείνω σταθερή. (πόσο τώρα που πρέπει να χάσω και 20 κιλά) Δεν μου ήταν τότε έυκολο να διαχειριστώ και τα 2 ταυτόχρονα. Πως τα κατάφερες?

 

 

Πεισμα κουκλα. Το εχεις ακουστα? Ε, απο αυτο. ΜΠΟΛΙΚΟ! Εβλεπα στον εαυτο μου μια μπαλα απο λιπος (μην με λι8οβολησετε, και τωρα ετσι ειμαι αλλα ειμαι ακομα ακαπνη!!! και αυτο ειναι το πιο σημαντικο!) που δεν μπορουσε να κουνη8ει και που πνιγοταν στον βηχα. Εφτυνε αιμα απο τον βηχα και παρολαυτα το επομενο δευτερολεπτο αρπαζε τσιγαρο. Αν υπαρχει κατι πιο κατω απο αυτο να μου το πει καποιος. Ηταν ο δικος μου πατος. Και οταν εκοψα το τσιγαρο με χιλια ζορια και το κρατησα για 2 εβδομαδες με επιασε το πεισμα μου. Και αποφασισα διαιτα. Κομμενα τα πολλα φαγητα. Μειωσα ποσοτητες. Σε μια βδομαδα 3εκινησα γυμναστικη. Στο σπιτι. Μονη μου. Λογω προυπηρεσιας η3ερα τι να κανω. Και εκανα ΚΑ8Ε μερα για 5 χρονια......:rolleyes: Μετρημενες στα δαχτυλα των δυο χεριων οι μερες που δεν ειχα κανει. Και βρε8ηκα πολλα κιλα κατω και με κα8αρη ανασα να τρεχω 5.5 χιλιομετρα την μερα............

 

Ολα γινονται. Αν το 8ες. Ολα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και κάτι ακόμη....θυμάστε που ρώταγα πώς λειτουργούν τα έντερά μας με το κόψιμο του τσιγάρου; και δυο-τρεις μου απαντήσατε ότι υπάρχει θεματάκι;

Εγώ θα πω, λοιπόν, ότι λειτουργούν μια χαρά (ουφ! ευτυχώς!), τουλάχιστον προς το παρόν και υποψιάζομαι ότι φταίει η διατροφή (νερόοοοοοοοοοοοοοοο, μπόλικες φυτικές ίνες, με μέτρο οι κακοί υδατάνθρακες κ.τ.λ.)...

Μην κοροϊδεύετε.....δεν είναι και το πιο εύκολο πρόβλημα αν το αποκτήσεις!...

Link to comment
Share on other sites

παντως, ασχετο το ξερω, οπως και για να κοψει κανεις το τσιγαρο πρεπει να το θελει πολυ, το ιδιο ισχυει και με τη διαιτα. Δεν συγκρινεται φυσικα η ζημια που κανει το τσιγαρο με τη ζημια που κανει στον οργανισμο το ειναι κανεις για μεγαλο χρονικο διαστημα αρκετα πανω απο τα φυσιολογικα του κιλα...

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την εμψύχωση!:)

Όμως καθόλου δεν αισθάνομαι ότι τα έχω καταφέρει...αν δεν πάψει να μου τριβελίζει το μυαλό, θεωρώ ότι ακόμη είμαι στο μηδέν...:?...

Ακούω μουσική που τρελαίνομαι και θέλω να βάλω ποτάκι+τσιγαράκι ν΄αγαλιάσει η ψυχή μου... δεν κάνω τίποτα.... λόγω θερμίδων το ένα, λόγω δέσμευσης το άλλο...αποτέλεσμα μετά από λίγο διερωτώμαι ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΞΕΝΕΡΩΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ;;;;;;;;;;:twisted::evil:

Και να σου πω και το πιο αστείο; και κλασσική μουσική που άκουσα, πάλι μ΄έκανε να θελήσω ν΄ανάψω....

Άραγε θα μου περάσει ποτέ;;;;

 

Συγχαρητήρια!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Έκανες τη μεγάλη αρχή!!! Τώρα το πιο βασικό είναι να μην πεις ΕΝΑ ΜΟΝΟ. Περνάει, περνάει, μην ανησυχείς. Είναι λίγο ζόρικα στην αρχή, αλλά περνάει.

Βασικά, εμένα με είχαν δυσκολέψει λίγο οι "πρώτες φορές", π.χ. τα πρώτα κρύα, τα πρώτα Χριστούγεννα κλπ, που τα είχα συνδυάσει και με τσιγάρο. Μετά από λίγο καιρό μου ερχόταν όλο και πιο σπάνια. Ακόμα και τώρα μου έρχεται... μία φορά τους τελευταίους έξι μήνες (κι αυτό λόγω περιστατικού)... άλλη μία πιο πριν... πάντως, ως επί το πλείστον, δεν μπορώ να θυμηθώ ότι ήμουνα καπνίστρια... :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Επίσης, κάπου έγραψες για προβλήματα στην αναπνοή: Τα είχα μέχρι να περάσουν τρείς μήνες από την διακοπή και ήταν από ότι έμαθα απολύτως φυσιολογικό. Ήταν τραγικό, δεν μπορούσα να πάρω βαθιά αναπνοή, αλλά, φυσικά, πέρασε ανεπιστρεπτεί!!!

 

Βαστάτε γερά όσες το κόψατε, στο τέλος έρχεται ανταμοιβή. Και μία από τις καλύτερες: κανείς δεν μπορεί να σας πει: "είναι δύσκολο να το κόψω, εσύ δεν ξέρεις, μην μου κάνεις την έξυπνη", γιατί όλες ξέρουμε... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα το τοπικ, δεν το εχω διαβασει ολο ακομα.

δοκιμασα τσιγαρο για 1 φορα στα 15, αρχισα να καπνιζω στα 17. οταν εμαθα πως ειμαι εγκυος το κοψα μαχαιρι και το ξαναρχισα οταν σταματησα να θηλαζω. απο τοτε κανω 1 πακετο σε 3-4 μερες μπροει και λιγο παραπανω. οταν ειμαι σπιτι βγαινω εξω εννοειται, το ιδιο και στην δουλεια(απο πολυ πριν εφαρμοστει ο 1ος νομος για το τσιγαρο). παρολο που καπνιζω, δεν αντεχω να ειμαι σε κλειστο χωρο που καπνιζουν(ωραιο, ε??)

το θεμα ειναι οτι συνεβησαν πολλα χοντρα και δυστυχως το ξαναρχισα, μετα το θηλασμο..προσωπικα δεν πιστευω στα φαρμακα και οτι αλλο δινουν στα κεντρα διακοπης καπνισματος.αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να φτιαξω καλα την ψυχολογια μου και μετα αντε γεια τσιγαρο.

Link to comment
Share on other sites

....αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να φτιαξω καλα την ψυχολογια μου και μετα αντε γεια τσιγαρο.

 

tzitzikakι

Μην αναβαλεις κατι για αυριο οταν μπορεις να το κανεις σημερα.

Η καλη ψυχολογια οταν την φτιαξεις δεν θα υπαρχει εφ ορου ζωης. Παντα θα συμβαινει κατι που θα σε ...χαλαει.

Επομενως, η αποφαση ειναι μια. Λες στον εαυτο σου : Απο την επομενη στιγμη δεν θα ξαναβαλω τσιγαρο στο στομα για τους λογους που γνωριζω πολυ καλα. Εφαρμοσε το. Φανταζομαι πως καπως ετσι σκεφτηκε και η Ελλη και τα καταφερε μια χαρα.

Και οσο για την επιθυμια??? Παντα θα υπαρχει οσο κι αν δεν αντεχουμε πλεον τον καπνο. Στιγμες δυσκολες επισης παντα θα υπαρχουν. Αλλα εμεις βραχοι ακλονητοι. Ειπαμε οχι και τελος. Τοσο κοπο καναμε να το κοψουμε. Δεν νομιζω να ειμαστε τοσο χαζες να το ξαναρχισουμε τυο ρημαδι!!!!!

 

Βαστατε γερα,εεεεεεεε!!!!!

 

ΥΓ. Να αναφερω κι εγω κατιο για την αντοχη. Ειχα προσεξει οταν καπνιζα οτι δεν ειχα αντοχη στην αναπνοη μου να τραγουδησω ενα τραγουδι (εξαντλιοταν η αναπνοη μου πριν τελειωσω το στιχο) και δεν αντεχα με τιποτα να τρεξω.

Τωρα τραγουδω, τρεχω, χορευω κλπ με τη ψυχη μου.

Και εχει ανεβει πολυ η ψυχολογια μου επειδη ΤΟ ΝΙΚΗΣΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mαριλίνα, το "ένα μόνο", πολλές φορές μου περνάει από το μυαλό. Προσπαθώ πολύ να το ξεπεράσω αυτό το "ένα μόνο"...Σ΄ευχαριστώ για όλες τις διευκρινίσεις σου...

 

Τζιτζικάκι, εγώ προσπαθώ να κάνω κάτι περίπου μισό χρόνο, να βρω την κατάλληλη ψυχολογία για να γίνει το σωστό βήμα...

με τους δικούς μου δεν έβρισκα άκρη, κυρίως φοβόμουν να δεσμευτώ με μια υπόσχεση, χωρίς να την τηρήσω...

ομολογώ ότι εσείς μου δώσατε την ώθηση...

η Γεωργία να επιμένει τόσο καιρό ξανά και ξανά...

η Ελλεμφριεμ με τα γερά ταρακουνήματα και τις πολύτιμες συμβουλές...

η Μαριλίνα μου το έκανε κατανοητό...

και το τόπικ που βρίσκομαι καθημερινά μου στάθηκε κι ακόμη μου στέκεται απίστευτα...

 

Το καλό νέο είναι ότι εδώ και 3-4 μέρες δεν τραβάω πλέον τα ζόρια που τραβούσα στην αρχή!

Έρχεται η επιθυμία κάθε μέρα, αλλά πιο λίγες φορές και περνάει πολύ πιο γρήγορα, δε με βασανίζει τόσο πολύ...

Το κακό νέο είναι ότι το΄ριξα στο μασούλημα, και τσίμπησα 1-2 κιλάκια....πιστεύω όμως, ότι τώρα που τα νεύρα μου είναι σε καλύτερη κατάσταση, όλα θα πάνε καλά...:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...