Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Σεβούλα, μη μου το κάνεις αυτό, πληζ!!!!!!!!!!!!!!!!

Μόνη μου αποκλείεται να τα καταφέρω........θέλω στήριξη. Και όχι από δικούς μου ανθρώπους. Η μάνα μου μου σπάει τα νεύρα και με κάνει να θέλω να καπνίσω άλλα τόσα. Τον άντρα μου και τα παιδιά μου τα ντρέπομαι....δε μπορώ να διαννοηθώ ότι θα δώσω μια υπόσχεση και δε θα την τηρίσω!!!!!!!!!!!

 

Πιο πολύ κι απ΄τον καφέ έχω θέμα με το ποτό. Πλέον πίνω σπανιότατα (λόγω διατροφής όχι δε μ΄αρέσει) αλλά είναι φοβερά χαλαρωτικό ποτό με τσιγάρο, παρέα, χαβαλές:roll:.......μου είναι αδιανόητη όλη αυτή η φάση χωρίς τσιγάρο.......

ούτε εγώ είπα τίποτα στον Στέφανο, για να μην τρώω δούλεμα.

και η μάνα μου με πρήζει να το κόψω.

ήδη έκανα 6 ως τώρα. καλύτερα να γράψουν τα άλλα κορίτσια, γιατί εγώ μόνο κακό σου κάνω όταν γράφω.

ούτε ο καφές ούτε το ποτό. πίνω σπάνια.

το πρωί γάλα με καφέ ή γάλα με μέλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ούτε εγώ είπα τίποτα στον Στέφανο, για να μην τρώω δούλεμα.

και η μάνα μου με πρήζει να το κόψω.

ήδη έκανα 6 ως τώρα. καλύτερα να γράψουν τα άλλα κορίτσια, γιατί εγώ μόο κακό σου κάνω όταν γράφω.

ούτε ο καφές ούτε το ποτό. πίνω σπάνια.

το πρωί γάλα με καφέ ή γάλα με μέλι.

Μη μου λες τρελά! άκου εκεί μου κάνεις κακό!

Εγώ έκανα 1 το πρωί όπως είχαμε συμφωνήσει. Τώρα δε μετράω. Όσα λάχει...για το πρωί είπαμε προς το παρόν. Ένας, ένας ο στόχος.

Το΄χω πάρει όπως με τα κιλά, κατάλαβες; Όπως λέγαμε, περίπου 1 την εβδομάδα.

Ας κρατήσουμε το 1 το πρωί για μια εβδομάδα και βλέπουμε....

Τώρα για να στροφάρει το μυαλό και να γίνω πιο σκληροπυρηνική δεν το βλέπω, αλλά δεν ξέρω κιόλας....

 

Ellephriem σ΄έχασα από παντού. Σε σκεφτόμουν όμως πολύ συχνά.

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

το ελλατωσα λογω συντροφου μη καπνιστη και το εκοψα μαχαιρι στον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης

οσες φορες ελεγα θα το ελλατωσω εμενα στο Θα.......

το εκοψα επειδη μου προκαλουσε αναγουλες και ημουν και κρυωμενη

μετα κατα διαστηματα το ζητουσα αλλα καθε φορα που περνουσα μπροστα απο καποιον καπνιστη με ενοχλουσε

γεννησα θηλασα και συνεχισα την διακοπη του καπνισματος

τωρα δεν το σκεφτομαι καθολου πλεον

η σχεδον εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις πιεσεις που συμβαινουν σε μακρινα διαστηματα ευτηχως

αλλα μου περναει γρηγορα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιστε το διαβασμα. Μονο οταν πραγματικα καταλαβετε ΤΙ συμβαινει με το καπνισμα τοτε ισως να μπορεσετε να το διω3ετε δια παντως απο την ζωη σας......8ελει υπομονη και επιμονη......διαβαστεεεεεεεεε

 

http://whyquit.com/whyquit/A_Symptoms.html

 

συνεχεια.....για ΟΤΙ αφορα το καπνισμα. Οχι μονο εδω τα λιγα. Διαβαστε στο ιντερνετ. Μπητε, ψα3τε, βγαλτε τα ματια σας. Διαβαστε για την Νικοτινη, τους νευροδιαβιβαστες, την ελειψη νικοτινης, τις καπνοβιομηχανιες. Διαβαστε για την πλυση εγκεφαλου.....διαβαστε....!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΒΟΥΛΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διάβασε το λινκ που μας έδωσε η Μαριλίνα. http://www.skeftomai.gr/kapnisma/

Πιθανολογώ ότι είναι όλα όσα ήθελε να μου πει η Ελλεμφριεμ τόσο καιρό και έδινε λινκ, αλλά τα αγγλικά μου είναι χαμηλού επιπέδου και δεν το επιχειρούσα...

Ο τύπος αναφέρεται σε συγγραφείς που συστήνει και η Ελλεμφριεμ, αλλά τα λέει με δικό του τρόπο, ελληνικά και λιανά....

Το τελευταίο μου τσιγάρο το έσβησα 6:30 μ.μ.

Το λέω σε σας, γιατί δε νοιώθω ακόμη αρκετά δυνατή:

Εγώ μ΄αυτή τη μ......α τελείωσα.

Σεβούλα, έλα κοντά. Θα μου είναι πολύ πιο ευχάριστο....σε παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλλι, έκανα ως τώρα 9 τσιγάρα. το τελευταίο πριν 15 λετπά που γύρισα από αγορά-shopping.

στην αγορά ήμουν με τη μικρή και δεν κάπνισα, ούτε το σκεφτόμουν. μόνο διψούσα. πίνω το νερό στο σπίτι και μετά "θέλω...θέλω, θέλω... άντε μωρέ ένα ακόμα".

δεν πρόλαβα να το διαβάσω αυτό που λες.

πώς θα στροφάρω επιτέλους! ώρες ώρες μου έρχεται να τα σπάσω όλα. θυμώνω!

λοιπόν. επανέρχομαι. επειδή την υπόσχεσή μου για το πρωί δεν την τήρησα, τουλάχιστον μη ξεφύγω στον αριθμό.

καλή δύναμη φιλενάδα!

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, να σας πω κι εγώ την ιστορία μου, μήπως βοηθήσει?

Ξεκίνησα το κάπνισμα φοιτήτρια ούσα, μετά από ερωτική απογοήτευση (η ηλιθια). Ξέρετε τώρα...πίνω (Chivas) για να ξεχνώ τον πόνο μου, όλοι γύρω κάπνιζαν, τσάκω κι ένα απ' αυτά να δούμε τι κάνει. Δεν θα πω ότι δεν βοήθησε...κάπως σε συντροφεύει το ρημάδι, σε καλμάρει, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Anyway, οι άντρες πήγαν και ήρθαν, το τσιγάρο έμεινε. Πήρα πτυχίο, γύρισα στην πόλη μου, ξεκίνησα δουλειά, γνώρισα τον άντρα μου...Αισίως είχα φτάσει το 1,5 πακέτο την ημέρα. Όπου ένα βράδυ (15αύγουστος ήταν, τρομερή ζέστη και υγρασία) βγαίνουμε έξω κι έχω ρουφολογήσει τα άπειρα, συνοδεύοντάς τα εννοείται με με τις ανάλογες ποσότητες καπνού.Ξυπνάω κοντά μεσημέρι με μια έντονη αίσθηση αηδίας και μόλις κοιτιέμαι στον καθρέφτη παθαίνω σοκ: κατακίτρινη σαν το θειάφι, με δέρμα θαμπο και ρυτιδιασμένο, μαύροι κύκλοι, μαλλί τζίβα, η γλώσσα στεγνη σαν να είχα διανυκτερεύσει στη Σαχάρα κι όσο από μυρωδιά ας μην τα λέμε καλύτερα. Να βρωμανε μαξιλάρια, ρούχα, μαλλιά, ανάσα...και μη χειρότερα! Χοντρό ξενέρωμα μιλάμε. Ένα ολόκληρο πεντάλεπτο στεκόμουν μπροστά στον καθρέφτη και σκεφτόμουν "Τώρα θέλεις εσύ να λέγεσαι γυναίκα? Ένα σίχαμα και μισό κατάντησες απ' τα 26 σου, κακομοίρα μου! Και που 'σαι ακόμα! Πάλι καλά που σου 'κοψε να γυρίσεις σπίτι και δεν σε είδε έτσι ο άνθρωπος να φύγει τρέχοντας!"

Ε λοιπόν αυτό ήτανε. Από εκείνη την ημέρα το ΄κοψα μαχαίρι. Είναι εγκεφαλικό το θέμα, σας το υπογράφω.

Τώρα να πω πως δεν μου έλειψε...ψέματα θα πω. Με τον καφέ δεν είχα τόσο πρόβλημα, αλλά εκείνο το ποτο δεν κατέβαινε το άτιμο. Ευτυχώς λίγο καιρό αργότερα παντρεύτηκα και συμμαζεύτηκα κι από αυτά.

Καμιά φορά που θα βγούμε, ακόμα κοιτάω το πακέτο των άλλων σαν γαλακτομπούρεκο. Κι αν λέω στην κολλητή μου την αμετανόητη να μου φυσάει τον καπνό κατάμουτρα για να κάνω καμιά τζούρα, πιάνεται κι αυτό πια?

Link to comment
Share on other sites

exmmmm ο παθητικός καπνιστής είναι χειρότερος από τον καπνιστή! για ψάξτο λίγο ;)

 

Λοιπόν αύριο είναι Σάββατο και ο στόχος μου θα είναι να μην ακολουθήσω την πρωινή ρουτίνα: τσιγάρο, καφές, γάλα παιδιού αλλά να κάνω σκιπ το πρώτο βήμα...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια....πολυ πολυ ενδιαφερον το θεμα σας....να σας πω κ γω τον πονο μου...καπνιζω!!...καπνιζω γυρο στα 15 τσιγαρα πανω κατω..τον τελευταιο χρονο αλλαξα μαρκα κ περνω καποια αρκετα (κατα την γνωμη μου)πιο ελαφρυα,τα συνηθησα κατευθειαν...ειμαι 28 κ καπνιζω 10 χρονια!!!!ντρεπομαι για αυτο..το θεμα ειναι οτι νομιζα οτι μπορουσα να το κοψω οποτε ηθελα αλλα τελικα με τα βιας θα καπνισω μονο 10την ημερα:confused:κ ο αντρας μου καπνιζει.......στην δουλεια μου δεν επιτρεπεται το καπνισμα αυτο ομως εχει σαν συνεπεια με το που σχολασω να εχω καπνισει ηδη 3......εχω πει οτι μολις μεινω εγκυος θα το κοψω....αλλα μαλλον πρεπει να κανω το αντιθετο!!

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι 28 κ καπνιζω 10 χρονια

εγω ειμαι 21 και καπνιζω 6,5 χρονια!!

εχω πει οτι μολις μεινω εγκυος θα το κοψω....

θα ταν καλυτερα να το κοψεις πριν ακομα ξεκινησεις τις προσπαθειες..λυπαμαι που στο λεω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 21 και καπνιζω 6,5 χρονια!!

 

θα ταν καλυτερα να το κοψεις πριν ακομα ξεκινησεις τις προσπαθειες..λυπαμαι που στο λεω..

δεν ξερω πως θα απαντησω σε παραθεση

το ξερω οτι πρεπει να το κοψω...το ξερω...αυτο ειναι που με τρελενει!!κ μου το λενε κ ολοι...να φανταστεις στο σοι μου δεν καπνιζει κανεις κ οσοι καπνιζαν απλα το εκοψαν....απο αυριο θα μειωνω 1 τσιγαρο...ελπιζω να αντεξω κ να αντεχω....σε ευχαριστω για την απαντηση...προσεξε ομως κ συ μην φτασεις τα 28 κ να καπνιζεις ακομα γιατι θα με ξεπερασεις...;)

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως θα απαντησω σε παραθεση

το ξερω οτι πρεπει να το κοψω...το ξερω...αυτο ειναι που με τρελενει!!κ μου το λενε κ ολοι...να φανταστεις στο σοι μου δεν καπνιζει κανεις κ οσοι καπνιζαν απλα το εκοψαν....απο αυριο θα μειωνω 1 τσιγαρο...ελπιζω να αντεξω κ να αντεχω....σε ευχαριστω για την απαντηση...προσεξε ομως κ συ μην φτασεις τα 28 κ να καπνιζεις ακομα γιατι θα με ξεπερασεις...;)

αν διαβασεις παραπανω θα δεις οτι κανω το πολυ 5 τσιγαρα την ημερα..στην εγκυμοσυνη το εκοψα μαχαιρι..πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα φτασει τα 4 πακετα την ημερα..πιστευω πως στο 2ο θα το κοψω και δεν θα το ξανα αρχισω..

η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κοπει μαχαιρι γιατι αλλιως λες δεν πειραζει σημερα θα κανω ενα παραπανω,αυριο 2 λιγοτερα και σιγα σιγα φτανεις να καπνιζεις περισσοτερο απ οτι πριν..

 

 

Link to comment
Share on other sites

το έχω κόψει κι εγώ!άρχισα στα 17 μου και ως φοιτήτρια κάπνιζα σα φουγάρο . μετά το ελάττωσα λίγο και όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος το κοψα μαχαίρι!τώρα βάζω μικρούς στόχους πχ δε θα καπνίσω μέχρι το παιδί να γίνει 2μηνών, μετά μέχρι να γίνει το παιδί 3μηνών κτλ. προς το παρόν πιάνει!

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις παραπανω θα δεις οτι κανω το πολυ 5 τσιγαρα την ημερα..στην εγκυμοσυνη το εκοψα μαχαιρι..πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα φτασει τα 4 πακετα την ημερα..πιστευω πως στο 2ο θα το κοψω και δεν θα το ξανα αρχισω..

η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κοπει μαχαιρι γιατι αλλιως λες δεν πειραζει σημερα θα κανω ενα παραπανω,αυριο 2 λιγοτερα και σιγα σιγα φτανεις να καπνιζεις περισσοτερο απ οτι πριν..

5 τσιγαρα δεν ειναι τιποτα....μπραβο κοριτσι μου....πιστευω πως ειναι πολυ ευκολο για σενα να μην το ξαναρχισεις γιατι δεν εισαι εξαρτημενη.... αντε να το κοψουμε ολες...ειδικα οι εξαρτημενες..............:cry:

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια, να σας πω κι εγώ την ιστορία μου, μήπως βοηθήσει?

Ξεκίνησα το κάπνισμα φοιτήτρια ούσα, μετά από ερωτική απογοήτευση (η ηλιθια). Ξέρετε τώρα...πίνω (Chivas) για να ξεχνώ τον πόνο μου, όλοι γύρω κάπνιζαν, τσάκω κι ένα απ' αυτά να δούμε τι κάνει. Δεν θα πω ότι δεν βοήθησε...κάπως σε συντροφεύει το ρημάδι, σε καλμάρει, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Anyway, οι άντρες πήγαν και ήρθαν, το τσιγάρο έμεινε. Πήρα πτυχίο, γύρισα στην πόλη μου, ξεκίνησα δουλειά, γνώρισα τον άντρα μου...Αισίως είχα φτάσει το 1,5 πακέτο την ημέρα. Όπου ένα βράδυ (15αύγουστος ήταν, τρομερή ζέστη και υγρασία) βγαίνουμε έξω κι έχω ρουφολογήσει τα άπειρα, συνοδεύοντάς τα εννοείται με με τις ανάλογες ποσότητες καπνού.Ξυπνάω κοντά μεσημέρι με μια έντονη αίσθηση αηδίας και μόλις κοιτιέμαι στον καθρέφτη παθαίνω σοκ: κατακίτρινη σαν το θειάφι, με δέρμα θαμπο και ρυτιδιασμένο, μαύροι κύκλοι, μαλλί τζίβα, η γλώσσα στεγνη σαν να είχα διανυκτερεύσει στη Σαχάρα κι όσο από μυρωδιά ας μην τα λέμε καλύτερα. Να βρωμανε μαξιλάρια, ρούχα, μαλλιά, ανάσα...και μη χειρότερα! Χοντρό ξενέρωμα μιλάμε. Ένα ολόκληρο πεντάλεπτο στεκόμουν μπροστά στον καθρέφτη και σκεφτόμουν "Τώρα θέλεις εσύ να λέγεσαι γυναίκα? Ένα σίχαμα και μισό κατάντησες απ' τα 26 σου, κακομοίρα μου! Και που 'σαι ακόμα! Πάλι καλά που σου 'κοψε να γυρίσεις σπίτι και δεν σε είδε έτσι ο άνθρωπος να φύγει τρέχοντας!"

Ε λοιπόν αυτό ήτανε. Από εκείνη την ημέρα το ΄κοψα μαχαίρι. Είναι εγκεφαλικό το θέμα, σας το υπογράφω.

Τώρα να πω πως δεν μου έλειψε...ψέματα θα πω. Με τον καφέ δεν είχα τόσο πρόβλημα, αλλά εκείνο το ποτο δεν κατέβαινε το άτιμο. Ευτυχώς λίγο καιρό αργότερα παντρεύτηκα και συμμαζεύτηκα κι από αυτά.

Καμιά φορά που θα βγούμε, ακόμα κοιτάω το πακέτο των άλλων σαν γαλακτομπούρεκο. Κι αν λέω στην κολλητή μου την αμετανόητη να μου φυσάει τον καπνό κατάμουτρα για να κάνω καμιά τζούρα, πιάνεται κι αυτό πια?

σιγά τα αβγά. είσαι σούπερ κορίτσι μου! μπράβο!

πρέπει να πιάσω πάτο για να το κόψω ρε γμτ;:evil:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αύριο είναι Σάββατο και ο στόχος μου θα είναι να μην ακολουθήσω την πρωινή ρουτίνα: τσιγάρο, καφές, γάλα παιδιού αλλά να κάνω σκιπ το πρώτο βήμα...

να γράψεις νεότερα.

πόσα είπαμε ότι καπνίζεις τη μέρα;

μπράβο και μόνο που το σκέφτεσαι να το ελαττώσεις!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια....πολυ πολυ ενδιαφερον το θεμα σας....να σας πω κ γω τον πονο μου...καπνιζω!!...καπνιζω γυρο στα 15 τσιγαρα πανω κατω..τον τελευταιο χρονο αλλαξα μαρκα κ περνω καποια αρκετα (κατα την γνωμη μου)πιο ελαφρυα,τα συνηθησα κατευθειαν...ειμαι 28 κ καπνιζω 10 χρονια!!!!ντρεπομαι για αυτο..το θεμα ειναι οτι νομιζα οτι μπορουσα να το κοψω οποτε ηθελα αλλα τελικα με τα βιας θα καπνισω μονο 10την ημερα:confused:κ ο αντρας μου καπνιζει.......στην δουλεια μου δεν επιτρεπεται το καπνισμα αυτο ομως εχει σαν συνεπεια με το που σχολασω να εχω καπνισει ηδη 3......εχω πει οτι μολις μεινω εγκυος θα το κοψω....αλλα μαλλον πρεπει να κανω το αντιθετο!!

πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο. συνέχισε κοριτσάκι!

Link to comment
Share on other sites

το έχω κόψει κι εγώ!άρχισα στα 17 μου και ως φοιτήτρια κάπνιζα σα φουγάρο . μετά το ελάττωσα λίγο και όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος το κοψα μαχαίρι!τώρα βάζω μικρούς στόχους πχ δε θα καπνίσω μέχρι το παιδί να γίνει 2μηνών, μετά μέχρι να γίνει το παιδί 3μηνών κτλ. προς το παρόν πιάνει!

σε θαυμάζω!!!!!!!!!!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

έχω να αναφέρω ότι πάω για το 11ο.

ο Στέφανος έμαθε τα της προσπάθειάς μας και μου πέταξε κάτι που δεν μπορω να το μεταφέρω λόγω ακατάλληλου, αλλά εκτός από το γέλιο, μου έδειξε ότι δεν πιστεύει ότι θα τα καταφέρω. σνιφ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σεβάκη, αν κοιμήθηκε η μικρή, βάλε και το Στέφανο να κοιμηθεί και κάτσε διάβασε. Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.

Εμένα μ΄έπιασε πριν μια ώρα φοβερή νευρικότητα.

Ευτυχώς η εμπειρία με τα ξύλα κανέλας με ανακούφισε φοβερά!!!:P

Link to comment
Share on other sites

άστο.. έκανα κάτι καλύτερο.11τσιγάρα και πάω για ύπνο μαζί του τώρα. είμαστε γκολ.

η Χρύσπα από τις 9.45.

καληνύχτα σε όλες.

αύριο όσο θα ψήνω, θα διαβάσω.

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Επ, επ, εεεεεεεεεεεεεεεεεεπππππ, τώρα το είδα! το Αερικό είναι Ηλιουπολίτισσα!

Me too, darling!:D:p:mrgreen::cool:

 

Σεβούλα, δεν τρέχει τίποτα! καλή σου ξεκούραση!

τα λέμε αύριο...όχι αύριο, δουλεύω μέχρι αργά...:roll:...ίσως μπω το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...