Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Να είσαι καλά Ελενάκι μου!!!!Ναι η εγκυμοσύνη σου ήρθε σαν δώρο για την επιτυχημένη σου προσπάθεια. Και σαν μήνυμα - εμπόδιο να μην το ξαναρχίσεις. Εκμεταλεύσου την και μην το ξαναρχίσεις, ειδικά αφού δεν υπάρχει στιγμή που να το ζητάς. Εγώ χάρηκα και για τις 2 επιτυχίες σου!!!Μεγάλη χρονιά το 2008 για σένα τελικά!!!! :wink::wink::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκινησα από το πρωί την ακαπνία!!Και αν πετύχει θα αποτελέσει το μεγαλύτερο δώρο για τη χθεσινή μέρα για τους εορτάζοντες μου! Καφεδάκι, έκανα παιδιά!! Ας γίνουν όλα φυσιολογικά σαν να μην αλλάζει τίποτα! :D:D

Λέτε να τα καταφέρω αυτή τη φορά;;; :roll::?::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα από το πρωί την ακαπνία!!Και αν πετύχει θα αποτελέσει το μεγαλύτερο δώρο για τη χθεσινή μέρα για τους εορτάζοντες μου! Καφεδάκι, έκανα παιδιά!! Ας γίνουν όλα φυσιολογικά σαν να μην αλλάζει τίποτα! :D:D

Λέτε να τα καταφέρω αυτή τη φορά;;; :roll::?::D

 

 

αν μου επιτρέπεις... ξεκινάς λάθος :wink:

 

ΦΥΣΙΚΑ και θα τα καταφέρεις!!!!

ήδη το κατάφερες!!!!

ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ! δε ΘΑ το κόψεις....

 

αυτός είναι ο τρόπος σκέψης... μην φοβάσαι...

να σκέφτεσαι ότι είναι επιλογή σου... να σκέφτεσαι τα παιδιά σου...

 

μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ ως καπνίστρια δεν με παίρνει να δίνω συμβουλές παρόλα αυτά θα σου πω κάτι απο την δική μου εμπειρία.

 

Όταν το είχα κόψει για ένα χρόνο είχα φοβερό πείσμα. Είπα ότι αυτό το βρωμοτσίγαρο δεν θα με κάνει ότι θέλει. Και όσες φορές ερχόταν στο μυαλό μου το έβλεπα ως πρόκληση. Ότι τώρα ετοιμάζομαι για μάχη. Και αυτή την μάχη δεν θα την χάσω. Έλεγα απο μέσα μου ότι τίποτα δεν μπορεί να με κερδίσει πόσο μάλλον αυτό. Και όσο περνούσαν οι ώρες και οι μέρες ένοιωθα πιο δυνατή γιατί κέρδιζα. Φυσικά είναι ένας πολύ ψυχοφθόρος και καταπιεστικός τρόπος και θέλει πραγματική θέληση. Εσύ mata το έχεις. Σε βλέπω τόσο καιρό που προσπαθείς να το κόψεις. Αν δεν το ήθελες τόσο πολύ θα τα παρατούσες.

 

 

Κάτι ακόμα. Κάνε γνωστό σε όλο τον κύκλο σου ότι "έκοψες το τσιγάρο", όχι οτι προσπαθείς. Έτσι θα ντρέπεσαι μήπως αθετήσεις τον λόγο σου. Θα σου δώσει δύναμη.

 

Be strong τα δύσκολα και οι μάχες έρχονται..... και σου εύχομαι να είσαι εσύ η νικήτρια. Ότι χρειαστείς θα είμαι κοντά σου....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ματούλα ! Δεν θα σου υποδείξω τον τρόπο , γιατί όπως καταλάβαμε και την προηγούμενη φορά σε άλλους πιάνει σε άλλους όχι ! Το θέμα είναι ότι δεν τα παρατάς και ξαναρχίζεις την προσπάθεια . Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και όπως πολύ καλά σε συμβουλέψαν τα κορίτσια παραπάνω το έχεις ήδη κόψει αυτό να βάλεις καλά στο μυαλό σου ! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμά του Ωρίων έχεις δίκιο!Μάλλον έτσι πρέπει να λέω! Και ναι, θα σκέφτομαι τον γιο μου να παίρνω κουράγιο!Σ'ευχαριστώ πολύ!!! :D:D:D

 

Φιλενάδα jodido θα πεισμώσω και θα προσπαθήσω να με πιάσει το μανιάτικο! Ότι και όταν το χρειάζομαι θα σου πώ!Ξέρω ότι είσαι δίπλα μου. Το νοιώθω!

 

Ελενάκι ξέρω πόσο με νοιώθεις! Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου! Πάντως το τσάι δεν θα το άντεχα πάλι!Ήπια λίγο γαλλικό και εντάξει μια χαρά είμαι! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως συμβουλη δικη μου που το εχω κοψει οπως ειπαμε, προσπαθησε τουλαχιστον το 1ο διαστημα να μην κανεις αυτα που εχεις συνδιασει με το τσιγαρο.. πχ. βολτα στη θαλασσα ατενιζοντας και ενιοτε με ενα τσιγαρο στο χερι.. η πχ. ποτο σε μπαρ με παρεα που καπνιζει , καφε εξω με παρεα που καπνιζει.. οχι τιποτα αλλο αλλα θα ζηλεψεις, οπως ζηλευω και εγω καποιες φορες ακομα.η αυτο που θα μου φανει δυσκολο θα ειναι το καλοκαιρινο μπανιο ... οπου εβγαινες και ελεγες ας αναψω ενα τσιγαρακι τωρα να αραξω.. ( βεβαια πλεον δεν θα εχω χρονο για αραγμα με τη μικρη και ευτυχως :) ) αλλα θελω να σου πω. Εμενα αυτες οι στιγμες που ειχα συνδιασει με τσιγαρο μου ηρθαν καπως δυσκολες.. και ακομα μου ειναι αλλα αντεχω!!

 

καλα κουραγια και να εχεις στο μυαλο σου οτι το κοψες!

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω εκοψα το καπνισμα στην πρωτη εγκυμοσυνη και απο τοτε δεν το ξαναρχησα τωρα ξαναεμεινα και εγκυος . Αλλα στο μυαλλο μου καπνιζω παντα :) το αγαπαω το ριμαδι , το εχω συνδιασει ποιο πολυ με ξενυχτια βλεποντας τιβι , με ξενυχτια μπροστα στο πισι , με το να μιλας στο τηλ παρα με καφε η ποτο . Δεν λέω ειμαι σχεδον σθγουρη οτι καποια στιγμη οταν με το καλο γεννησω και μετα θα ξανακαπνισω απλως ποτε μα ποτε δεν θα καπνισω μεσα στο σπιτι μπροστα στα παιδια μου .

Link to comment
Share on other sites

παντως συμβουλη δικη μου που το εχω κοψει οπως ειπαμε, προσπαθησε τουλαχιστον το 1ο διαστημα να μην κανεις αυτα που εχεις συνδιασει με το τσιγαρο.. πχ. βολτα στη θαλασσα ατενιζοντας και ενιοτε με ενα τσιγαρο στο χερι.. η πχ. ποτο σε μπαρ με παρεα που καπνιζει , καφε εξω με παρεα που καπνιζει.. οχι τιποτα αλλο αλλα θα ζηλεψεις, οπως ζηλευω και εγω καποιες φορες ακομα.η αυτο που θα μου φανει δυσκολο θα ειναι το καλοκαιρινο μπανιο ... οπου εβγαινες και ελεγες ας αναψω ενα τσιγαρακι τωρα να αραξω.. ( βεβαια πλεον δεν θα εχω χρονο για αραγμα με τη μικρη και ευτυχως :) ) αλλα θελω να σου πω. Εμενα αυτες οι στιγμες που ειχα συνδιασει με τσιγαρο μου ηρθαν καπως δυσκολες.. και ακομα μου ειναι αλλα αντεχω!!

 

καλα κουραγια και να εχεις στο μυαλο σου οτι το κοψες!

Βασικά Νόρα μου καφέ ήπια, γιατί την άλλη φορά με το τσάι 3 μέρες μου την είχε δώσει. Τώρα με τον καφέ νοιώθω καλύτερα!!! Αισθάνομαι ότι δεν άλλαξαν και πολλά από τη ζωή μου. Όσο για τα άλλα που λές έχεις δίκιο. Απλά όμως δεν θα τα επιδιώκω τον πρώτο καιρό. Αν όμως μου προκύψουν δεν θα τρέξω να κρυφτώ. Αν τα αντιμετωπισω κάποια στιγμή θα τα απομυθυποιήσω κιόλας! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

grafistria θα ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να μην το ξαναρχίσεις! Καταλαβαίνω αυτά που λές αλλά είναι πράγματι πολύ καλή ευκαιρία γιατί τώρα δεν έχεις να προσπαθήσεις για τίποτα, μια που έχεις ήδη καθαρίσει οργανικά, ενώ κάποια στιγμή αν το αποφασίσεις θα αρχίζεις πάλι από την αρχή. Βέβαια σε καταλαβαίνω απόλυτα! :wink:

Με την ευκαιρία ξαναβάζω τη σελίδα από όπου μπορείτε να κατεβάσετε το βιβλίο για το κάπνισμα. Πράγματι αξίζει όλοι να το διαβάσουν.

 

http://www.skeftomai.gr

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Η τρίτη άκαπνη μέρα ξεκινάει!!Η χθεσινή συμπεριλάμβανε και ποδόσφαιρο, μπάσκετ μαζί με τον γιό μου και μετά περπάτημα!

Νοιώθω καλύτερα από τις προηγουμενες φορές πάντως. Δεν βάζω καθόλου τον εαυτό μου, στην διαδικασία να σκέφτεται το περιβόητο "θέλω να καπνίσω, δεν αντέχω, κ.λ.π"Μόλις πάω να το σκεφτώ, σκέφτομαι αμέσως κάτι άλλο. Και καφεδάκι πρωινό κανονικά. Γενικά προσπαθώ να μην το πολυσυζητώ εδώ κι εκεί. :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Η τρίτη άκαπνη μέρα ξεκινάει!!Η χθεσινή συμπεριλάμβανε και ποδόσφαιρο, μπάσκετ μαζί με τον γιό μου και μετά περπάτημα!

Νοιώθω καλύτερα από τις προηγουμενες φορές πάντως. Δεν βάζω καθόλου τον εαυτό μου, στην διαδικασία να σκέφτεται το περιβόητο "θέλω να καπνίσω, δεν αντέχω, κ.λ.π"Μόλις πάω να το σκεφτώ, σκέφτομαι αμέσως κάτι άλλο. Και καφεδάκι πρωινό κανονικά. Γενικά προσπαθώ να μην το πολυσυζητώ εδώ κι εκεί. :wink::D

 

 

μπράβο συνέχισε!!!!

 

όπως έχω ξαναπεί.. μόλις περάσει κι αυτή η μέρα να ξέρεις ότι ο οργανισμός σου έχει αποτοξινωθεί απ την νικοτίνη και πλέον είναι μόνο η συνήθεια του μυαλού!!

 

σου εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου σε ένα δύο χρόνια να είσαι στη θέση που βρίσκομαι εγώ σήμερα και να δίνεις κι εσύ βοήθεια και συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ματούλα μου ! Οι πρώτες δύο δύσκολες μέρες πέρασαν . Πας πολύ καλά ! Καλά κάνεις και δεν το πολυσυζητάς ! Να δεις αυτή η προσπάθεια θα είναι και η τελευταία ! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμά του Ωρίων να είσαι καλά κορίτσι μου!!! Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τη δύναμη και το κουράγιο που μου δίνεις!!! :D:D Και είμαι σίγουρη ότι χαίρεσαι που διαβάζεις τα νέα μου, μια που κι εσύ το έχεις περάσει. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ματούλα μου ! Οι πρώτες δύο δύσκολες μέρες πέρασαν . Πας πολύ καλά ! Καλά κάνεις και δεν το πολυσυζητάς ! Να δεις αυτή η προσπάθεια θα είναι και η τελευταία ! :D

 

Σ'ευχαριστώ Ελενάκι μου!!! Με νοιώθεις πολύ φαντάζομαι μια που είναι φρέσκια η προσπάθεια που είχες κάνει!Πάντως κι εγώ έτσι σκέφτομαι. Ότι μάλλον αυτή η προσπάθεια θα είναι και η τελευταια. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ότι μάλλον αυτή η προσπάθεια θα είναι και η τελευταια. :wink:

 

Δεν θέλω να ακούω "μάλλον είναι η τελευταία". Είναι η τελευταία. Τελείωσε αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις στο στόμα σου πια αυτό το διάολο.

Γιατί να το κάνεις; Δεν είσαι δυνατή; Σου κάνει μήπως καλό το κάπνισμα; Σου αρέσει να μυρίζεις αυτήν την απαίσια μυρωδιά; και πολύ περισσότερο να την μυρίζει ο γιός σου;

 

Και τι στο καλό ρε; Ένα τσιγάρο δεν μπορούμε να κόψουμε.

 

Μαζί θα προσπαθήσουμε να κόψουμε όλα αυτά που μας χαλάνε. Και μόλις το κάνουμε όλοι θα μας θαυμάζουν. Matoula αυτή είναι η υπόσχεση μας. Εσύ το τσιγάρο και εγώ την άλλη γάγγραινα....

 

ΜΑΖΙ

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

και πλέον είναι μόνο η συνήθεια του μυαλού!!

Η οποία είναι ισχυρότερη δυστυχώς...

 

Μπαίνω στο θέμα σας για να μοιραστώ αυτή την ανησυχία μου...

Πάντα θεωρούσα πως η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι η χρυσή ευκαιρία για τη διακοπή του καπνίσματος.

Με τις αναγούλες που είχα στην αρχή το έκοψα πολύ εύκολα...

Τώρα όμως το σκέφτομαι και πάλι συνέχεια.Φυσικά δεν ανάβω τσιγάρο,δεν υπάρχει καν πακέτο στο σπίτι.Ο άντρας μου καπνίζει και η μυρωδιά του με ενοχλεί πάρα πολύ.

Θυμάμαι όμως τις "όμορφες"στιγμές χαλάρωσης με κρασί ή καφέ και τσιγάρο και σκέφτομαι πως όταν γεννήσω θα καπνίσω πάλι.

Θυμώνω όμως κιόλας που σκέφτομαι έτσι.:evil:

 

Τελικά η εξάρτηση είναι περισσότερο εγκεφαλική.Και πολύ δύσκολο να αποβληθεί,για μένα... :?

 

Συγχαρητήρια σε όσες προσπαθείτε και καλή συνέχεια..!

Link to comment
Share on other sites

Elli εγώ έτσι την πάτησα... Αυτές ακριβώς της στιγμές αναπολούσα και εγώ και έτσι όταν τελείωσα τον θηλασμό ήρθε και το τσιγάρο.

 

Μη το κάνεις ούτε για πλάκα.

 

Το υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι την επόμενη φορά.....ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μάτα, μπράβο σου!!! Σήμερα μπήκα πρώτη φορά στο τόπικ αυτό και πραγματικά να ξέρεις πως ο αγώνας είναι δύσκολος αλλά έχεις το πιο σημαντικό κίνητρο... ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ. Και γω μόλις έμαθα πως είμαι έγκυος το έκοψα μαχαίρι. Είναι νωρίς να καυχιέμαι καθώς είμαι 4 μηνών έγκυος ακόμη αλλά το παλεύω!

 

Πιστεύω πως έχεις χρέος να είσαι δίπλα στο παιδί σου για όσο περισσότερο μπορείς γιατί σε χρειάζεται.

 

Όταν σπούδαζα στην Αγγλία, σε μία διαφήμιση κατά του καπνίσματος, έδειχνε μια μητέρα που ως πνέυμα και μόνο παρακολουθούσε την κόρη της να ντύνεται νυφούλα καθώς είχε πεθάνει από καρκίνο λόγω καπνίσματος. Εγώ θέλω να είμαι εκεί όταν θα παντρεύονται τα παιδιά μου, όταν με το καλό θα γίνω γιαγιά. Τουλάχιστον ας μην "πάω" από το κ___τσιγάρο!!!

 

Πριν 3 μήνες ο πατέρας μου έκανε 2πλο μπαι-πας και εκτός από το φαγητό έφταιγε και το τσιγάρο. Το άγχος και η στενοχώρια όλων μας ήταν επώδυνα. Μην το κάνετε αυτό στα παιδιά σας, μην το κάνετε αυτό σε σας. Είναι κρίμα!!!

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!! ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σπούδαζα στην Αγγλία, σε μία διαφήμιση κατά του καπνίσματος, έδειχνε μια μητέρα που ως πνέυμα και μόνο παρακολουθούσε την κόρη της να ντύνεται νυφούλα καθώς είχε πεθάνει από καρκίνο λόγω καπνίσματος.

 

 

η μαμά μου πέθανε το 2006... μερικούς μήνες μετά το γάμο μου....

το μωρό μου γεννήθηκε το 2007... δεν πρόλαβε να με δει καν έγκυο....

πέθανε απ το κάπνισμα

 

είναι πολλές οι φορές που έχω κλάψει που δεν είναι εδώ

και τώρα που σας τα γράφω αυτά μπουκώνω και τα μάτια μου είναι έτοιμα να πάρουν μπρος

 

ξέρω ότι φαίνεται βουνό το να κόψεις το τσιγάρο, έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση

επειδή όμως έχω βρεθεί και στη θέση του ορφανού επειδή η μαμά μου δεν είχε τη δύναμη να το κόψει...

σκέφτηκα ότι εγώ δεν θα κάνω το ίδιο λάθος με το παιδί μου

δε θα το εγκαταλείψω τόσο νωρίς επειδή έχω ένα πάθος που δεν μπορώ να του επιβληθώ...

 

αν κοιτάξετε βαθιά μέσα σας τις προτεραιότητες σας νομίζω ότι θα σας είναι λίγο πιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων, καταρχήν λυπάμαι πολύ που η μητέρα σου δεν πρόλαβε να σε δει με τη φουσκωμένη κοιλίτσα σου, αν και είμαι σίγουρη πως με εκείνο τον ίδιο τρόπο που έδειχνε και η διαφήμιση, η μαμά σου ήταν μαζί σου σε όλη την εγκυμοσύνη, ακόμη και στις δύσκολες ώρες του τοκετού και πως σήμερα είναι ο φύλακας άγγελος του μωρού σου!!

 

Ελπίζω να μη χρειάζεται μια τραγική δοκιμασία στον καθένα μας για να αντιληφθεί αυτό ακριβώς που είπες ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ!!!!

 

Η ζωη σας είναι πάνω και πέρα από όλα!!! Και δεν ξέρω αν δουλεύει σε σας αλλά εμένα πάντα οι εικόνες με σόκαραν σα σφαλιάρες από το πουθενά. Αν λοιπόν έχετε στομάχια που αντέχουν και αν δεν καταλαβαίνετε τί κάνετε με το τσιγάρο ψάξτε για φωτογραφίες που σοκάρουν και τον πιο αναίσθητο και τα ξαναλέμε!!!!

 

ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...