Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts

Eγω δεν θηλασα οχι απο επιλογη μου αλλα παρολαυτα πιστευω πολυ στα ωφελη του θηλασμου και γιαυτο τον λογο και ακουγοντας συνεχως ποσο πιο υγειη παιδια ειναι τα παιδια που θηλαζουν μου δημιουργηθηκε ενα αγχος για το πως θα τα πηγαινε το προωρακι μου που ουτε θηλασε ουτε ειχε την μαμα του τις πρωτες σημαντικες ημερες της ζωης του.

 

Μεχρι στιγμης παροτι ηταν προωρος και ελλειποβαρης και τρεφοταν μονο με φορμουλα δεν αρρωστησε ουτε μια φορα ουτε με απλο συναχι. Ειναι ενα ακρως ισορροπημενο παιδακι μες στην τρελη χαρα και υπερδραστηριος. Εμεις περασαμε και την γριππη των χοιρων και ουτε αυτη την κολλησε. Ιδιας ηλικιας παιδι φιλης μου που θηλαζε 8 μηνες κολλησε τουλαχιστον 3 φορες ιωση νοσηλευτηκε 3 φορες στο Παιδων και ταλαιπωρηθηκε απο γαστρεντεριτιδες και ουρολειμωξεις. Και αναρωτιεμαι μηπως περα απο τα ωφελη του θηλασμου παιζει ρολο και η κραση καθε παιδιου και οχι τοσο με το τι γαλα σιτιζεται????

 

Οσο για το θεμα του παιδιου που στα 8 συνεχιζει να θηλαζει μου δημιουργειται η εντυπωση οτι η συγκεκριμενη μητερα απλα δεν δεχεται το γεγονος οτι τα παιδια της μεγαλωνουν και πρεπει να ανοιξει την αγκαλια της και να τα αφησει να πεταξουν.

 

ιελω να καταθεσω οτι θαυμαζω ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ τις μαμαδες με τα προωρακια και διαβαζω τις ιστοριες σας για να μαορνω μαθηματα ζωης.

 

αυτο με την υγεια νομιζω σε καλυψαμε, ο δικος μου τουλαχιστον ουτε πιο υγιης ηταν ουτε πιο εξυπνος (ακομα δε μιλαει καθαρα το σκατο).Ομως αν ειχες, γιατι πραγματικα δεν ειχες, την επιλογη να προσφρεις στο μωρο σου την αγκαλιασου,τη μυρωδια σου,τους χτυπους τιςκαρδιας σου και τογαλα σου δε θα προτιμουσες?και δε θα το βοηθουσε στη συναισθηματικη του αναπτυξη? χωρις φυσικα να σημαινει οτι δε θα καλυψεις το κενο και δε θα σαι μια υπεροχη μαμα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α ολγα το ποσο γρηγορα θα μιλησει, περπατησει κλπ δεν καθοριζει το ποσο εξυπνος ειναι........μη μπερδευεσαι........ξερω πολλα παραδειγματα παιδιων που εντυπωσιαζαν με την γρηγορη εξελιξη τους ως μωρα και δεν τα λες ιδιαιτερα εφυη τωρα που μεγαλωσαν...μετριοτατης εξυπναδας ειναι.......

 

 

Παντως το χουμε παραχεσει το τοπικ........μονο για το θεμα του δεν μιλαμε...χαχα.......σε λιγο θα μουτζοπιαστουμε κιολας, ποιος στην χαρη μας......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

και ύστερα ξυπνήσατε !!!!:confused:

 

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΊΓΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΗ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΟΝΟ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ από κάποιο που θηλασε περισσότερο, έχω πάααααααααρα πολλά παραδειγματα γύρω μου.

 

Συνοπτικά: είναι 4,5 περάσαμε 1 βρογχοπνευμονία με αντιβίωση, άλλη μια φορά πήραμε αντιβιωση για σταφυλόκοκο και το παιδί μέχρι τώρα δεν πήρε ούτε μία φορά αντιπυρετικό.Πήγαμε φέτος πρωτη φορά παιδικό και δεν κολλήσαμε απολύτως τίποτα.

 

Κόμπλεξ ανωτερότητας διακρίνω

καλά τελικα το παραθυρο δεν το γλιτώνω

 

δεν κοιμομαστε Νταλια μου

Κανενας δεν ειπε τιποτα για το παοδακι σου απλα αν εγω δε θεωρουσα οτι ο θηλασμος θα βοηθουσε το μικρο μου σε σχεση με τη φορμουλα δε θα τον υποστηριζα εδω και 3 χρονια σχεδον και πιστεψε με θα με διευκολυνε...θα μπορουσα να παω ενα ρημαδι σινεμα

 

συγχαρητηρια που εχεις ενα τοσο γερο παιδακι και να σου ζησει

 

Εγω ως μανα κουκουβαγια επιτρεπεται να θεωρω οτι βοηθησα το παιδι μου με οτι καλυτερο μπορουσε ???

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

Παντως το χουμε παραχεσει το τοπικ........μονο για το θεμα του δεν μιλαμε...χαχα.......σε λιγο θα μουτζοπιαστουμε κιολας, ποιος στην χαρη μας......

 

γιατι παντα σε αυτο το θεμα ειναι ετοιμοι για παρεξηγηση

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυουν οι θεωριες περι φυσης ο δικος μου γιος κατερριψε ολα τα ρεκορ αφου πηγε κοντρα σε ολους τους νομους της φυσης και σαν εμβρυο και σαν νεογεννητο. Μαγκια του πραγματικα!!!! Οσο περναει ο καιρος ταν θαυμαζω ακομα περισσοτερο.

Περασε μια αθλια εγκυμοσυνη και βγηκε ανεγγιχτος, γεννηθηκε νωριτερα, πηρε εκτος απο το αιμα της μαμας του αλλα 30 αιματα αλλων ανθρωπων απο μεταγγισεις, δεν θηλασε, δεν δεχτηκε τα πρωτα χαδια της μανας, αλλα ηταν με μια λαμπα στο κεφαλι στην εντατικη, πηρε ενα καρο φαρμακα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και παρολαυτα ειναι ενα γλυκο δυνατο αγορι που μας μοιραζει αγκαλιες και χαμογελα.

 

Τι να πω η ο γιος μου ειναι το σουπερμωρο η η αγαπη μας και η αφοσιωση απο την ημερα που τον πηραμε σπιτι μας του καλυψε ολα οσα στερηθηκε απο αυτα που προβλεπει η φυση.

 

Η ιστορια θα δωσει τις απαντησεις, και το μελλον θα μου λυσει τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολγα ποτε γεννηθηκε ο δικος σου? σχεδον συνομηλικοι ειμαστε........

 

Θα θελα να μαθω παντως πως αποθηλασε......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ τυχερο το μωρο σου Μαρκοπολο και μαχητης, εγω πιστευω παντως και στη δυναμη του υποσυνειδητου, οτι δλδ οταν πιστευεις απολυτα κατι και με ολη την ψυχη σου ελκεις αυτο που επιθυμεις....αν σκεφτεσαι αρνητικα αρρωστιες κι αγχωνεσαι τα φερνεις στη ζωη σου........διαβαζω ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο πανω σε αυτο το θεμα που συσχετιζει ολες τις ασθενειες με την σταση μας απεναντι στη ζωη......

 

Οταν γεννηθηκε ο γιος μου με προβλημα στο ποδι, αρνηθηκα να πιστεψω οτι ηταν κατι σοβαρο που δεν θα το ξεπερνουσαμε......και οντως την βγαλαμε καθαρη πολυ ευκολα και γρηγορα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ολγα ποτε γεννηθηκε ο δικος σου? σχεδον συνομηλικοι ειμαστε........

 

Θα θελα να μαθω παντως πως αποθηλασε......

 

26 ιουλιου 2007

αποθηλασε (αν και οχι πληρως ακομα, αλλα ειχε να πιει 4 μερες και ηπιε χθες που ηταν αρρωστος και του λεω εχει? μου λεει ναι!!!) και το χω γραψει σε θρεντ "ολα εχουν ενα τελος" σε αυτη την ενοτητα.Εγω παλι ζηλευω εσενα ηθελα να καταφερω να θηλασω και τα δυο αλλα οπως πανε τα οικονομικα δε βλεπω δευτερο....

ποσο συχνα πινει?γιατι εμενα επινε πια μονοβραδυ και νομιζω λιγο

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν κοιμομαστε Νταλια μου

Κανενας δεν ειπε τιποτα για το παοδακι σου απλα αν εγω δε θεωρουσα οτι ο θηλασμος θα βοηθουσε το μικρο μου σε σχεση με τη φορμουλα δε θα τον υποστηριζα εδω και 3 χρονια σχεδον και πιστεψε με θα με διευκολυνε...θα μπορουσα να παω ενα ρημαδι σινεμα

 

το δικό μου παιδάκι olga μου ανήκει στα παιδιά που δυστυχώς δεν θηλασε...και λες ότι τα παιδιά ( καποια το τεκμηριωσε κιόλας νομίζω ) που θηλάζουν είναι πιο...πιο..πιο

όσο για το σινεμα μην αγχώνεσαι και μεις που πίνουμε Ολυμπος:D δεν πήγαμε ακόμη, η ζωή μας προσαρμόστηκε σύμφωνα με τον μικρό και περνάμε υπέροχα

 

συγχαρητηρια που εχεις ενα τοσο γερο παιδακι και να σου ζησει

 

Ευχαριστώ :D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν ειχα επιλογη θα προπαθουσα να τον θηλασω αλλα δεν ειμαι πεπεισμενη για το συναισθηματικο κομματι που αναφερεις. Δεν βλεπω στην πραξη καποια συναισθηματικη ελλειψη η ανισσοροπια. Ακομα και να τον θηλαζα δεν νομιζω να μπορουσε να φτασει το δεσιμο μας σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι ειναι τωρα. Ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι με απολυτη συναισθηματικη υγειη σχεση μαζι μου που δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να υπαρξει καλυτερη. Ισως γιατι το ποθησα αυτο το παιδι και δεν τον θεωρησα ποτε δεδομενο. Και αυτη μου την αφοσιωση μου την ανταποδιδει. Ποσο παραπανω θα μπορουσε αυτο να γινει λογω του θηλασμου????? Αυτο αναρωτιεμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν γεννηθηκε ο γιος μου με προβλημα στο ποδι, αρνηθηκα να πιστεψω οτι ηταν κατι σοβαρο που δεν θα το ξεπερνουσαμε......και οντως την βγαλαμε καθαρη πολυ ευκολα και γρηγορα.....

 

αυτο ειναι μεγαλη αληθεια

ανα καποτε ανοιξω θεμα για τημανα μου θα καταλαβεις τι εννοω.Να πω μονο οτι στον αδερφο μου ειχαν δωσει 15-20 χρονια ζωηςκαι η μανα μου ελεγε ΟΧΙ ... τωρα ειναι 30 και προσφατα μαθαμε οτι τοσα χρονια ζουσαμε με λαθος διαγνωση(διασταυρωμενη και στην αγγλια) ή ...εγινε θαυμα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

26 ιουλιου 2007

αποθηλασε (αν και οχι πληρως ακομα, αλλα ειχε να πιει 4 μερες και ηπιε χθες που ηταν αρρωστος και του λεω εχει? μου λεει ναι!!!) και το χω γραψει σε θρεντ "ολα εχουν ενα τελος" σε αυτη την ενοτητα.Εγω παλι ζηλευω εσενα ηθελα να καταφερω να θηλασω και τα δυο αλλα οπως πανε τα οικονομικα δε βλεπω δευτερο....

ποσο συχνα πινει?γιατι εμενα επινε πια μονοβραδυ και νομιζω λιγο

 

 

Α ειμαστε 17 ιουλιου.....εχει χαλαει τι τικερακι μου και δεν ξερω ουτε ποσων μηνων ειναι, στο περιπου υπολογιζω ....χαχα......

 

Α διαβασα το τοπικ σου, αλλα δεν συγκρατησα το νικ σου γιατι δεν ξαναμιλησαμε νομιζω.....θα το ξαναδιαβασω.....

 

Ειναι ευκολο να ξαναρχισει ειδικα αν αρρωστησει.......θα τα πουμε σε κεινο το τοπικ καλυτερα...εγω παντως δε με ζηλευω καθολου , ελ[πιζα να θηλαζει λιγοτερο τωρα με το νεο μωρο....πως θα τα βγαλω περα δεν ξερω.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με την δυναμη που εχει η ψυχη οταν κυνηγαει τα ονειρα της ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα.

 

Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να παλευεις ειτε με ολα τα εφοδια ειτε χωρις. Αρκει να υπαρχουν ευτυχισμενα παιδια. Και πανω απο ολα η υγεια ολα τα αλλα λυνονται. Ακομα κι αν η αφετηρια δεν ειναι τελεια μπορεις εσυ με κατοσταρι αγαπης να καλυψεις τα κενα. Γιαυτο δεν χωρανε ταμπελες και διαχωρισμοι στα παιδια. Τι γαλα ειπιε η δεν ειπιε. Η πορεια παιζει τον ρολο της και οχι μονο η αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν ειχα επιλογη θα προπαθουσα να τον θηλασω αλλα δεν ειμαι πεπεισμενη για το συναισθηματικο κομματι που αναφερεις. Δεν βλεπω στην πραξη καποια συναισθηματικη ελλειψη η ανισσοροπια. Ακομα και να τον θηλαζα δεν νομιζω να μπορουσε να φτασει το δεσιμο μας σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι ειναι τωρα. Ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι με απολυτη συναισθηματικη υγειη σχεση μαζι μου που δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να υπαρξει καλυτερη. Ισως γιατι το ποθησα αυτο το παιδι και δεν τον θεωρησα ποτε δεδομενο. Και αυτη μου την αφοσιωση μου την ανταποδιδει. Ποσο παραπανω θα μπορουσε αυτο να γινει λογω του θηλασμου????? Αυτο αναρωτιεμαι.

 

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι καλοτυχερο το παιδακι σου και ειμαι σιγουρη οτι ξερει ποσο αξια μανα εχει

 

οσο για το τι παραπανω θα παιρνε αν θηλαζε δεν το ξερεις και ουτε θα το μαθεις φυσικα ... το ζητημα ειναι να κανουμε το περισσοτερο που μπορουμε και να νιωθουμε εμεις καλα με τον εαυτο μας και τις επιλογες μας.

 

Δεν ειπα οτι οποιο παιδι δε θηλαζει ειναι δυστυχισμενο, απλα εγω θεωρω οτι εκανα πιο ευτυχισμενο τοπαιδι μου με το να το θηλαζω, να το κοιμιζω διπλα μου , να μην το αφηνω ποτε να κλαιει κτλ κτλ.Ελπιζω να εγινα κατανοητη για να μην παρεξηγηθω

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασχετου (οπως παντα) αλλα τη μεγαλη μου που τη θηλασα μονο 6 μηνες (και της το εκοψα και μαχαιρι ) ακομη εχω τυψεις....παντως απο οτι βλπεω η κραση της ειναι αρκετα καλη (εαν εξαιρεσουμε τις αλλεργιες ) ...3 χρονων εχει αρρωστησει 3 φορες...(και παντα την ιδια περιοδο τελος φλεβαρη -αρχες μαρτη) ....θα δω του χρονου στο παιδικο...παντως πιστευω οτι ειναι θεμα οργανισμου καθαρα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να τον θηλαζα δεν νομιζω να μπορουσε να φτασει το δεσιμο μας σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι ειναι τωρα. Ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι με απολυτη συναισθηματικη υγειη σχεση μαζι μου που δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να υπαρξει καλυτερη. Ισως γιατι το ποθησα αυτο το παιδι και δεν τον θεωρησα ποτε δεδομενο. Και αυτη μου την αφοσιωση μου την ανταποδιδει. Ποσο παραπανω θα μπορουσε αυτο να γινει λογω του θηλασμου????? Αυτο αναρωτιεμαι.

 

 

Κι ομως.......ειναι αλλο πραγμα......απιστευτη η αισθηση, κατι που αξιζει να ζησει καθε μανα.....το οτι τα παιδια μας επιμενουν να θηλαζουν σε αυτη την ηλικια αποδεικνυει οτι και για αυτα ειναι κατι ιδιαιτερο...δεν θηλαζουν για να φανε......ειναι θεμα ψυχικης επαφης......οχι οτι αγαπας λιγοτερο η περισσοτερο, δεν ξερω πως να το εξηγησω, θα το καταλαβεις αν κανεις δευτερο παιδι και καταφερεις να το βιωσεις......

 

Οταν ακουγα το κοριτσι στο βιντεο να περιγραφει πως θηλαζει αυτο εκλαμβανα....δεν εχει σχεση η γευση του γαλακτος γλυκο, μανγκο η οτι αλλο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι οποιο παιδι δε θηλαζει ειναι δυστυχισμενο, απλα εγω θεωρω οτι εκανα πιο ευτυχισμενο τοπαιδι μου με το να το θηλαζω, να το κοιμιζω διπλα μου , να μην το αφηνω ποτε να κλαιει κτλ κτλ.Ελπιζω να εγινα κατανοητη για να μην παρεξηγηθω

 

 

βρε ολγα μου ξερεις κανέναν γονιό που να θεωρεί ότι δεν έχει κάνει ότι καλύτερο μπορεί για το παιδί του ? άσχετα με το πως μεταφραζει ο καθενας το καλύτερο..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε ολγα μου ξερεις κανέναν γονιό που να θεωρεί ότι δεν έχει κάνει ότι καλύτερο μπορεί για το παιδί του ? άσχετα με το πως μεταφραζει ο καθενας το καλύτερο..

 

και τοτε γιατι εκνευριζεσαι?επειδη εξηγησα γιατι το θεωρω καλυτερο?

το ασχετο δεν ειναι παντα ασχετο γιατι πολλες φορες και με προφασεις που βολευουν λενε κανω τοκαλυτερο για το παιδι αλλα ουσιαστικα κοιτανε τηνπαρτη τους.Και για να μην νομιζεις οτι μιλαω για καποια απο εδω μμου ρχεται στο μυαλο μια που μου πε οτι 3 μηνων τα παιδια της ΜΟΝΑ τους εκοψαν το θηλασμο γιατι αδιαθετησε και αλλαξε η γευση.Οταν επεμεινα να την ρωταω μου ειπε :τους εδινα ομως συμπληρωμα, σιγα μην ημουνν με ενα β...ι εξω. Ποιου το καλο κοιταξε αυτη ας πουμε?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.....και καποια που επιλεγει να μη θηλασει καθολου, λεει οτι το κανει για καλυτερο αφου θεωρει τα γαλατα-σκονη πιο θρεπτικα.....μου το λεγε μια γιατρος φιλη που θεωρουσε οτι κακως θηλαζα περα απο το χρονο, οτι το μητρικο γαλα ειναι φτωχο και στερω πολυτιμα στοιχεια απο το παιδι μου...........το αστειο (και τραγικο) βεβαια ηταν οτι τα διδυμα της ειχαν τρομερες αλλεργιες ,φοβερους κολικους και τραβηξαν απιστευτη ταλαιπωρια για εναμισι χρονο.......τι αρρωστιες περασαν, τι φρικη εφαγαν δεν περιγραφεται........κι ομως αυτη θεωρουσε οτι εκανε το καλυτερο για τα παιδια της.......ειχε εξαντλησει οτι γαλα υπηρχε στην αγορα και παλι δεν εβρισκε κατι που να τα βοηθησει.....τα λυπομουν τα φουκαριαρικα, μεχρι που σκεφτηκα να της δωσω εγω γαλα να δουμε μηπως βοηθηθουν, αλλα φυσικα δεν τολμησα να το προτεινω....3 παιδια εχει και με τα τρια ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ σε θεματα υγειας, παρολα αυτα δεν θελησε να θηλασει ουτε για μερα κανενα......Τεσπα εγω ουδεποτε της ειπα κουβεντα, δικο της θεμα ηταν αλλα μου φανηκε πολυ αστειο το οτι προσπαθουσε να με πεισει οτι θηλαζοντας εβλαπτα το παιδι μου (που δεν αρρωσταινε ποτε!)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με την δυναμη που εχει η ψυχη οταν κυνηγαει τα ονειρα της ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα.

 

Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να παλευεις ειτε με ολα τα εφοδια ειτε χωρις. Αρκει να υπαρχουν ευτυχισμενα παιδια. Και πανω απο ολα η υγεια ολα τα αλλα λυνονται. Ακομα κι αν η αφετηρια δεν ειναι τελεια μπορεις εσυ με κατοσταρι αγαπης να καλυψεις τα κενα. Γιαυτο δεν χωρανε ταμπελες και διαχωρισμοι στα παιδια. Τι γαλα ειπιε η δεν ειπιε. Η πορεια παιζει τον ρολο της και οχι μονο η αρχη.

 

Παντως περα απο την δυναμη της ψυχης μας, πρεπει να υπολογιζουμε και τα του σωματος.....εχει και παραεχει σημασια τι τρωμε και τι πινουμε και μεις και τα παιδια μας.......

 

Στο βιβλιο που διαβαζω η συγγραφεας που ειναι γκουρου της θετικης σκεψης περιγραφει πως ξεπερασε τον καρκινο που τη χτυπησε........χρησιμοποιησε ολες τις πνευματικες μεθοδους αλλα φροντισε και πολυ το σωμα και τη διατροφη της......δεν αρκει μονο η θεληση.........χρησιμοποιησε ολες τις μεθοδους θεραπειες, εκτος απο φαρμακα συμβατικης ιατρικης.......

 

Αυτο ισχυει και για την φιλη Γιασεμι.......καλη ειναι η γερη κραση, ειναι μεγαλο δωρο, αλλα οφειλουμε αυτο το δωρο να το φροντιζουμε και να το προσεχουμε......αλλιως θα μας εγκαταλειψει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

και ύστερα ξυπνήσατε !!!!:confused:

 

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΊΓΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΗ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΟΝΟ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ από κάποιο που θηλασε περισσότερο, έχω πάααααααααρα πολλά παραδειγματα γύρω μου.

 

Συνοπτικά: είναι 4,5 περάσαμε 1 βρογχοπνευμονία με αντιβίωση, άλλη μια φορά πήραμε αντιβιωση για σταφυλόκοκο και το παιδί μέχρι τώρα δεν πήρε ούτε μία φορά αντιπυρετικό.Πήγαμε φέτος πρωτη φορά παιδικό και δεν κολλήσαμε απολύτως τίποτα.

 

Κόμπλεξ ανωτερότητας διακρίνω

καλά τελικα το παραθυρο δεν το γλιτώνω

 

Dalia αστο......μπηκα για να σας χαροποιησω εδω με το πρωταπριλιατικο και μετα ειδα το παραπανω και χαλαστηκα απαραδεχτα πολυ. Θηλασα ακριβως 4 μηνες. Αυτο σημαινει αυτοματα οτι η κορη μου δεν ειναι ΤΟΣΟ ισσοροπημενη ψυχικα, ΤΟΣΟ υγειης και ΤΟΣΟ καλα ανεπτυγμενη. Ειμαι υπερμαχος του θηλασμου και ειδικα πανω απο τον χρονο και σας σεβομαι ολες για αυτο που κανετε, αλλα αυτο που διαβασα με χαλασε. Δεν θα ξαναμπω εδω μεσα. Καλο μεν να προσπαθουμε να κανουμε το καλυτερο για το μωρο μας, κακο δε μεσα σε αυτη την φουρεια μας να μειωνουμε ετσι τα παιδια του υπολοιπου κοσμου. Και δεν εχει νοημα να κατσω να πω ουτε ποσο αρρωστησε ουτε πως ειναι. Κατα μερικες κοπελες απο εδω μεσα στερητε πολλων πραγματων και υγειας. Οκ.....whatever......εξαφανιζομαι......:-( Και παλι σε ολες σας συγχαρητηρια για αυτο που καταφερνετε..........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μας . Η εικόνα ενός 8χρονου κοριτσιού να θηλάζει δε μου αρέσει καθόλου , δεν συμφωνώ καθόλου με τη μητέρα που το επιτρέπει .

Σε όλα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο , εδώ έχει χαθεί εντελώς το μέτρο και έχουμε πάει στο άλλο άκρο .

'Ισως από ανθρωπολογικής άποψης παλαιότερα να θηλάζανε τόσο τα παιδιά , αλλά στη σημερινή εποχή , είναι πολυ παρατραβηγμένο , όπως και φυσικά ένα σωρό αλλά , όπως ότι όλα τα μικρά του δημοτικού έχουν κινητά..........κτλ κτλ .

Παλαιότερα ήμουν πιο φανατική με το θηλασμό και σίγουρα σκέφτομουν κάπως άδικα για όσες δεν θήλαζαν .

Θεωρώ πως ήμουν υπερβολική και έκρινα από τον εαυτό μου , πλέον το βλέπω πιο χαλαρά το όλο θέμα .

Κάθε μαμά είναι μοναδική , το ίδιο και το παιδάκι της και πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις όλες λατρεύουμε τα παιδιά μας .

Τον αγαπάω το θηλασμό , τον στηρίζω και τον προωθώ όπου υπάρχει όμως ενδιαφέρον , όταν καταλάβω πως δεν τους απασχολεί το θέμα , τότε δεν απασχολεί κι εμένα τι θα κάνει η κάθε μαμά .

 

Εύχομαι Καλή Ανάσταση σε όλες !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μας . Η εικόνα ενός 8χρονου κοριτσιού να θηλάζει δε μου αρέσει καθόλου , δεν συμφωνώ καθόλου με τη μητέρα που το επιτρέπει .

Σε όλα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο , !!

 

Aυτό ακριβώς...

Μέτρο...

Το ίδιο ακριβώς πιστεύω για πιπιλες, μπιμπερό πάνες...

olga όσο αναφορά το καλύτεο δεν αναφερόμουν μόνο στο τι γαλα πινει ένα παιδί

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...