Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts

Άραγε υπάρχουν επιστημονικές μελέτες για το ψυχολογικό-κοινωνικό προφίλ των ενήλικων ατόμων που θήλασαν για παραπάνω από 2-3-4 χρόνια; Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε.

 

Θα σου πω το εξης απλο........ολες οι προηγουμενες γενιες θηλασαν 2-3-4 χρονια.......μετα το 1960 αρχισε η μοδα της σκονης και εγινε ο θηλασμος out και ξαφνικα οσες γυναικες θηλαζουν περα των 6 μηνων εχουν "ψυχολογικα προβληματα και τα παιδια τους ειναι εξαρτημενα συναισθηματικα"! Σου φαινεται σε επιπεδο ψυχολογικο-κοινωνικο να ειναι καλυτερη η γενια αυτη απο τις προηγουμενες? Γιατι απο οτι ακουω ολο κακες πεθερες και γιοι μαμακηδες μας περιτριγυριζουν.......

 

 

Αν σε ενδιαφερει το θεμα αυτο εχει συζητηθει σε πολλα αλλα τοπικ......με πολυ ενδιαφεροντα συμπερασματα......εδω εχουμε βγει εντελως εκτος τοπικ.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαθος μεγαλο!Τα μπιμπερον και οι πιπιλες υπηρχαν και στο παρελθον σε διαφορες μορφες...

 

Παραδειγμα μπιμπερον του 5ου πΧ αιωνα:http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=958945&lngDtrID=253

 

 

 

 

Xμ..αυτο δεν το ηξερα για να ειμαι ειλικρινης,ηξερα οτι υπηρχαν τροφοί αλλα οχι και μπιμπεροπιπιλες.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος που θα κοψει ενα παιδι πανω απο 3 χρονων το μπιμπερο/πιπιλα/πανα ή και στηθος,μην γελιεστε, δεν εχει να κανει με το αν ειναι ετοιμο.Θα τα κοψει γιατι πηγαινοντας στον παιδικο σταθμο/παρκο/παιδοτοπο/σπιτια φιλων κλπ θα ακουσει,θα μαθει,θα δει οτι πλεον ειναι καιρος να το κανει.Ενδεχομενως και να το κοροιδεψουν αν μαθουν οτι ακομη χρησιμοποιει ολα τα παραπανω-και ξερετε ποσο σκληρα ειναι τα παιδια.Και θα ερθει στο σπιτι και θα πει "μαμα γελουσαν τα παιδακια μαζι μου γιατι εμαθαν οτι πινω γαλα με μπιμπερο (ή βαλτε κατι αλλο εδω)" και θα πληγωθει...Προτιματε να γινει ετσι;Εγω προτιμω να το βοηθησω εγω να καταλαβει πως ειναι καιρος να γινει παιδακι και πως δεν εχει αναγκη ολα τα παραπανω...Παντα το περιβαλλον καθοριζει τις επιλογες μας...Ακομη κι οσες απο εσας θηλαζετε μεγαλα παιδια,το περιβαλλον το θετικο προς τον παρατεμενο θηλασμο σας βοηθησε να το κανετε...Δεν υπαρχει ενστικτο σε αυτα τα θεματα...

 

 

 

 

 

Εδω διαφωνω,δεν νομιζω οτι ειναι λογος αυτος αποθηλασμου,για να μην το κοροιδευουν τα αλλα παιδακια στον παιδικο,δηλ αν το παιδι μας εχει μεγαλη μυτη-αυτια ειναι ασχημο ή δεν ξερω και 'γω τι,τι πρεπει να του κανουμε πλαστικη για να μην το κοροιδευουν αργοτερα τα παιδια??

 

Πιστευω οτι πρεπει να μαθουν να αγαπανε τον εαυτο τους και να μην επηρεαζονται απο την κριτικη και την γνωμη των αλλων παιδιων,να τα μαθουμε να εχουν αυτοπεποιθηση και να ειναι περηφανα για τον εαυτο τους και γιαυτο που ειναι και να ειναι υπευθυνα για τις πραξεις τους χωρις να κρυβονται πισω απο το δακτυλο τους.

 

Γιατι αν θηλαζουν στα 3 ειναι ντροπη και πρεπει να το κρυψουν δηλ απο τα αλλα παιδακια??

 

Οταν η αναγκη για θηλασμο ικανοποιηθει θα την αφησει το παιδι,δεν θα θηλαζει και για παντα.

 

Και δεν εχουμε ολες φιλικο περιβαλλον για τον θηλασμο επειδη περασαμε τον χρονο,εμενα απο 6μηνων μου λεει η μανα μου να σταματησω να θηλαζω,και ακομα δηλ συνεχιζει να μου λεει....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κι εγω Μαρια.......το οριο των γονιων μου ηταν ο χρονος κι οσα κι αν εχουν διαβασει για τον παρατεταμενο θηλασμο. οσο κι αν εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα στην υγεια του παιδιου, δεν πειθονται και με πρηζουν συνεχεια και προσπαθουν να δημιουργησουν ενοχες στο παιδι, μεχρι και απαραδεκτες χοντραδες εχει ακουσει απο τη θεια μου...........μονο ο αντρας μου ειναι συμφωνος....

 

Και σκεψου ο μπαμπας μου θηλασε μεχρι τα 2......βεβαια δεν φταιει αυτος, τον πρηζει η μητερα μου....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κι εγω Μαρια.......το οριο των γονιων μου ηταν ο χρονος κι οσα κι αν εχουν διαβασει για τον παρατεταμενο θηλασμο. οσο κι αν εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα στην υγεια του παιδιου, δεν πειθονται και με πρηζουν συνεχεια και προσπαθουν να δημιουργησουν ενοχες στο παιδι, μεχρι και απαραδεκτες χοντραδες εχει ακουσει απο τη θεια μου...........μονο ο αντρας μου ειναι συμφωνος....

 

Και σκεψου ο μπαμπας μου θηλασε μεχρι τα 2......βεβαια δεν φταιει αυτος, τον πρηζει η μητερα μου....

 

 

 

Και μενα μονο ο αντρας μου ειναι υπερμαχος του θηλασμου,και μονο που βλεπει ποσο καλο της κανει στην υγεια της δεν θελει αλλες αποδειξεις.

 

Ειναι τυχαιο που ολες οι συναδελφισσες μου που εχουν παιδια παρομοιας ηλικιας και δεν θηλαζουν ειναι τα παιδια τους συνεχως αρρωστα?

 

Καλα απο χοντραδες ακουω και 'γω απο την μανα μου, ''κατσικα'' με λεει:evil:,τι να πεις... αν ηταν η πεθερα μου θα 'χα με γινει μπιλιες,πες ειναι μανα μου και δεν την παρεξηγω.

Εδω και η γιαγια μου που ειναι 87 λεει στη μανα μου να σταματησω να δινω το νερογαλα στο μωρο:shock:.(Αυτη η γιαγια δεν θηλασε).

 

Στο παιδι ομως κακως λενε οτι λενε και θα εχουν αντιθετα αποτελεσματα γιατι μπορει ο γιος σου να ειναι ετοιμος για αποθηλασμο και να μη σταματα απο πεισμα γιαυτα που ακουει απο τη γιαγια και τον παππου.

 

 

Εδω το φιλικο συγγενικο περιβαλλον ειναι κατα του θηλασμου τι να περιμενεις μετα απο τους ξενους?

 

Οφ τοπικ αλλα θα ηθελα πολυ να ζησω την εμπειρια tundem nursing,εισαι πολυ τυχερη και πιστευω οτι δεν θα ειναι μεγαλο σοκ η γεννηση του δευτερου μωρου για το πρωτο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια..... εγώ γιατί δεν τα είδα τα οφέλη του θηλασμού στην υγεία των παιδιών; Και μη μου πείτε το πώς θα ήταν ΑΝ δε θήλαζαν... Αυτό δεν το ξέρει κανένας.

 

Αλλά... πώς να το πω... και μια χαρά αρρώσταιναν, και τις αντιβιώσεις τους πήραν.. και βήχα-ιώσεις-κρυολογήματα είχαμε και όλο το πακετάκι ασθενειών. Το κάθε παιδί το θήλασα για διαφορετικά χρονικά διαστήματα (δίδυμα 8.5-9μήνες, το επόμενο 6, το τελευταίο 14 μήνες). Μάλιστα το μικρό μου στις 29 μέρες έπαθε βρογχιολίτιδα.

 

Ναι οκ.. ξέρω περί αντισωμάτων και με μια ελπίδα ζω κι εγώ πως έκανα το καλύτερο για τα παιδιά. Αλλά σε σχέση με τα ανήψια ή τα γειτονόπουλα ή με άλλα παιδιά.... αρρώσταιναν το ίδιο (ίσως και περισσότερο κάποιες φορές -είμαστε και πολλοί και κολλάει ο ένας τον άλλο ενδοοικογενειακά). Σίγουρα είναι καλύτερο το γάλα από το αγελαδινό... αλλά τόοοοσο μεγάλη θωράκιση από θέμα υγείας.... δεν την είδα (όχι εμφανώς τουλάχιστον). Εεε μέσα στο σώμα τους δεν είμαι... κι έτσι δεν ξέρω πραγματικά σε τι βαθμό τα έχει βοηθήσει.

 

Αλλά όταν λέτε πως βλέπετε εμφανή σημάδια υγείας λόγω του θηλασμόυ.... τι εννοείτε;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Kαπου εχει γραψει η αμαρετο οτι οταν αποθηλαζουν τα παιδια κατω των 2 ετων αρρωσταινουν πιο ευκολα.

Εμεις θηλαζουμε ακομα και εχει ερθει σε επαφη με αρρωστους,οταν πχ το πηγαινω στης μανας μου για να παω στη δουλεια,οσο να ναι ολο αυτο το καιρο ειχει αρρωστησει και η μαμα μου και ο μπαμπας μου ουκ ολιγες φορες,για να μην πω για την αδερφη μου που παει γυμνασιο.

 

Ε ολο αυτο τον καιρο ποτε δεν εχει κολλησει κατι το μωρο,ουτε ντεπον δεν εχει πιει καλα καλα,φτου φτου.

 

Πιστευω λογω θηλασμου, γιατι το μητρικο γαλα εχει ζωντανα κυταρα και αντισωματα,σαφως και υπερτερει απο το ξενο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια..... εγώ γιατί δεν τα είδα τα οφέλη του θηλασμού στην υγεία των παιδιών; Και μη μου πείτε το πώς θα ήταν ΑΝ δε θήλαζαν... Αυτό δεν το ξέρει κανένας.

 

Αλλά... πώς να το πω... και μια χαρά αρρώσταιναν, και τις αντιβιώσεις τους πήραν.. και βήχα-ιώσεις-κρυολογήματα είχαμε και όλο το πακετάκι ασθενειών. Το κάθε παιδί το θήλασα για διαφορετικά χρονικά διαστήματα (δίδυμα 8.5-9μήνες, το επόμενο 6, το τελευταίο 14 μήνες). Μάλιστα το μικρό μου στις 29 μέρες έπαθε βρογχιολίτιδα.

 

Ναι οκ.. ξέρω περί αντισωμάτων και με μια ελπίδα ζω κι εγώ πως έκανα το καλύτερο για τα παιδιά. Αλλά σε σχέση με τα ανήψια ή τα γειτονόπουλα ή με άλλα παιδιά.... αρρώσταιναν το ίδιο (ίσως και περισσότερο κάποιες φορές -είμαστε και πολλοί και κολλάει ο ένας τον άλλο ενδοοικογενειακά). Σίγουρα είναι καλύτερο το γάλα από το αγελαδινό... αλλά τόοοοσο μεγάλη θωράκιση από θέμα υγείας.... δεν την είδα (όχι εμφανώς τουλάχιστον). Εεε μέσα στο σώμα τους δεν είμαι... κι έτσι δεν ξέρω πραγματικά σε τι βαθμό τα έχει βοηθήσει.

 

Αλλά όταν λέτε πως βλέπετε εμφανή σημάδια υγείας λόγω του θηλασμόυ.... τι εννοείτε;;;

Την ίδια απορία με σένα είχα στον τρίτο, που 30 ημερών έπαθε λαρυγγίτιδα κι έκτοτε και για 4 χρόνια ταλαιπωρούταν με βρογχίτιδα, αντιβιώσεις κλπ. Η παιδίατρος, όταν τη ρώτησα, μου είπε ότι θα ήταν πολύ χειρότερα αν δεν θήλαζε. Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω.

Ο τέταρτος, που θήλασε αποκλειστικά από την πρώτη μέρα, με άλλα τρία παιδιά στο σπίτι, πέρασε δύο επεισόδια βρογχιολίτιδας όλο κι όλο, που για το οικογενειακό μας ιστορικό είναι ρεκόρ. Τώρα που δε θηλάζει, είναι χειρότερα τα πράγματα.

Βέβαια, έτσι κι αλλιώς, ακόμη κι αν δεν είχε σημαντική συμβολή στην υγεία, πάλι αυτόν τον τρόπο διατροφής θα επέλεγα (έχοντας ζήσει και το μαρτύριο του μπιμπερό).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρω περί ασθενειών, αφορούν την περίοδο θηλασμού. Αλλά και μετά τον αποθηλασμό δεν είδα καμία διαφορά. Και πάλι θα διάλεγα αυτόν τον τρόπο διατροφής των παιδιών μου γιατί πιστεύω πως κάθε είδος στον πλανήτη έχει τα μέσα να αναθρέψει τα παιδιά του. Απλά δε μου φαίνεται τόσο έντονα αυτή η συσχέτιση καλής υγείας με το θηλασμό.

Αν μάλιστα αρχίσω να συγκρίνω ποιο παιδί είναι πιο υγειές και πότε σταμάτησε να θηλάζει, εκεί είναι που δε θα βγει άκρη (αλλά θα είναι ατυχείς οι συσχετισμοί γιατί αφορούν διαφορετικά παιδιά... ας είναι κι αδέρφια).

 

Καμιά φορά αισθάνομαι πως στην προσπάθεια να επιστρέψουμε ξανά στο ένστικτό μας (συμφωνώ απόλυτα στην επιστροφή του!!), ωραιοποιούμε ή θέλουμε να βλέπουμε τέλεια κάποια πράγματα.

π.χ. πιο έξυπνα παιδιά, πιο υγιή παιδιά, πιο... πιο.. πιο...

 

Οκ.. αισθάνομαι πως έδωσα ότι ήταν καλύτερο στα παιδιά μου, αλλά ξέρω κι εγώ.... τι να πω?! Τοοοοοσο θεαματικά αποτελέσματα από το θηλασμό σε κάποιους τομείς... δεν είδα. Μου φαίνεται λίγο... διογκωμένη η εικόνα.

 

Ελπίζω να μη σας φέρω αναστάτωση. Αυτά που γράφω είναι ειλικρινείς σκέψεις και απορίες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς αιώνες, μάλλον χιλιετίες πριν την εφεύρεση της φορμουλας, τα μωρά μεγάλωναν μόνο με μητρικό, αλλά σε κανένα ιστορικό κειμενο δεν έχει καταγραφεί ότι τα μωρά δε αρρώσταιναν. Φυσικά και αρρωσταίνουν τα μωρά που θηλάζουν, το μητρικό γάλα δεν είναι μαγικό φίλτρο. Κανείς δεν ισχυρίστηκε ποτέ ότι ξαφνικά μετά τη δεκαετία του 60 που καθιερώθηκε η φόρμουλα, τα παιδιά άρχισαν να αρρωσταίνουν ενώ πιο πριν αυτό δεν συνέβαινε. Όμως το παιδί μου, όπως και το κάθε παιδί από μόνο του, δεν είναι αξίοπιστο στατιστικό δείγμα. Έρευνες που έχουν γίνει και συγκρίνουν διαφορετικούς πληθυσμούς διαχρονικά έχουν φτάσει στο συμπέρασμα ότι τα παιδια που θηλάζουν αρρωσταίνουν λιγοτερο συχνά και λιγότερο σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τοοοοοσο θεαματικά αποτελέσματα από το θηλασμό σε κάποιους τομείς... δεν είδα.

Μηπως ισχύει το αντίστροφο; Μήπως τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, αντίστροφα όμως για όσους το στερούνται; Δεν είναι υπερτροφή, είναι η φυσική τροφή και δεν πρέπει να περιμένουμε θαύματα μόνο και μόνο επειδή την παρέχουμε. Πρέπει όμως να γνωρίζουμε τις πιθανές συνέπειες όταν επιλεγουμε να δώσουμε ένα υποδεέστερο υποκατάστατο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα προ καιρου σκεφτομουν οτι οσον αφορα τις αρρωστιες και τον θηλασμο η φυση δεν ξερει οτι υπαρχουν γιατροι και φαρμακα και ξενα γαλατα και ισως να θωρακιζει περισσοτερο την υγεια των παιδιων που θηλαζουν για την καλυτερη επιβιωση του ειδους.

Σιγουρα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις,δεν ξερω,τι να πω, και 'γω δεν ειμαι μεσα στο σωμα του παιδιου μου οπως λες για να ξερω τι γινεται,κλεισμενη σε γυαλα δεν την εχω βαλει και εχει ερθει σε επαφη με αρρωστους πολλες φορες,αλλα μεχρι στιγμης ολα καλα δεν εχει αρρωστησει.

Ειναι δυνατον να μην βλεπω θετικα τον θηλασμο?

Δεν μπορω να ξερω για ολα τα παιδια του πλανητη,παντως για το δικο μου ειμαι σιγουρη.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο με την υγεια εχω να πω οτι και ο δικος μου αρρωστησε εξισου συχνα με τα αλλαπαιδακια αλλα η μονη διαφορα ειναι οτι τα ξεπερνουσε πιο ευκολα.κ βρογχιολιτιδαεπαθε αλλα εφταιγα εγω (πονεμενη ιστορια)

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά αισθάνομαι πως στην προσπάθεια να επιστρέψουμε ξανά στο ένστικτό μας (συμφωνώ απόλυτα στην επιστροφή του!!), ωραιοποιούμε ή θέλουμε να βλέπουμε τέλεια κάποια πράγματα.

π.χ. πιο έξυπνα παιδιά, πιο υγιή παιδιά, πιο... πιο.. πιο..

 

 

νομιζω απλα πιο ισορροπημενα, ασφαλη και ευτυχισμενα παιδια

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλκυονη ισχυει οτι αν δε θηλαζε θα ηταν χειροτερα........το χουμε συζητησει πολλες φορες αυτο....καθε ανθρωπος γεννιεται με συγκεκριμενη γονιδιακη προδιαθεση......αναλογα παει και η θωρακιση του λογω θηλασμου........φυσικα περα απο το θηλασμο , εχει μεγαλη σημασια το ποσο συχνος ειναι και ποσο καιρο κραταει, δεν μπορεις να περιμενεις οτι με ενα δυο μηνες θηλασμου θα γινεις ατρωτος.......σιγουρα ειναι καλυτερα απο το τιποτα αλλα λενε οτι χρειαζονται τουλαχιστον 2 χρονια θηλασμου για να θωρακιστει καλα το παιδι...........επισης το θεμα διατροφης, φαρμακων κλπ, ποσο εκτιθεται σε χημικα, τοξικα κλπ.....φυσικα αν παει παιδικο σταθμο κι ερχεται σε επαφη με αλλα παιδακια αρρωστα δυσκολα να γλυτωσει, μπορει ομως να ξεπερναει τις ασθενειες ελαφρα λογω του θηλασμου....

 

Ο δικος μου οταν τον ειδε πρωτη φορα η παιδιατρος μου πε δεν θα γλυτωνε απο δερματικα, αναπνευστικα προβληματα, μου συστησε να τον θηλασω οσο περισσοτερο μπορω γιατι θα τον προστατευσω, αλλα και παλι τονισε δυσκολα θα αποφυγω το ασθμα......ειχε πολλα τετοια παιδια στην εμπειρια της..........

 

Τωρα απορει ποσο γερος ειναι και λεει δεν της εχει ξανατυχει τετοια περιπτωση......

 

32 μηνων και αρρωστησε πρωτη φορα τον ιανουαριο με παιδικη ασθενεια, κι αυτη την περασε πολυ ελαφρα.....2 μερες μετριο πυρετο......

 

Μεχρι εκεινη τη μερα ειχε μονο δυο φορες συναχι, μια μερα καταρροη και την αλλη γινοταν περδικι, δεν κολλησε ποτε ουτε απο μενα ουτε απο αλλον, ακομα κι οταν ηταν μιας βδομαδας μωρο κι αρρωστησα με ιωση εγω.........κι αν αρρωστησε τωρα πιστευω ηταν επειδη εκεινο το διαστημα ειχε μειωσει μονος παρα πολυ τους θηλασμους, θηλαζε ελαχιστα και πριν τον υπνο........

 

Μολις αρρωστησε φυσικα μου αλλαξε την πιστη......θηλαζε σα νεογεννητο......μερα νυχτα........γονιδιακα εχει την ταση για αναπνευστικα προβληματα, παρολο αυτα ως τωρα, χτυπα ξυλο, ειναι γερος σα ντουβαρι.....

 

Αλλα παραλληλα προσεχω τη διατροφη του, τρεφεται με βιολογικα, αποφευγουμε γλυκα οσο μπορουμε, και αποφευγουμε φαρμακα........ακομα κι οταν αρρωστησε του δινα μονο λιγο ντεπον πριν κοιμηθει οταν εδειχνε να υποφερει πολυ.......

 

Φυσικα απο δερματικα κι εκζεματα δεν εχουμε απαλλαγει, αλλα ειναι περιορισμενα και για μεγαλα διαστηματα δεν ειχαμε τιποτα, η παιδιατρος απορουσε πως εφευγαν χωρις φαρμακα.........οντως ξαναπαρουσιαστηκαν οταν μειωσε πολυ τους θηλασμους.......τωρα παει παλι καλυτερα.......σε προβληματα ατοπικης δερματιτιδας ο θηλασμος βοηθα αφανταστα.....ειμαι σιγουρη οτι αν δεν θηλαζε θα χαμε πολλες αλλεργιες και θα χα φτυσει αιμα......εχει παρει απο τη δικη μου πλευρα......

 

 

Και οπως ειπα εχει μεγαλη σημασια η διατροφη........εγω και ο αδερφος μου εχουμε τα ιδιο ιστορικο γονιδιακα και θηλασαμε και οι δυο κανα χρονο..........οταν ηρθαμε ομως απο το εξωτερικο εγω ημουν ηδη 5 ετων ενω αυτος 6 μηνων.........εγω αρχισα να τρωω τις γνωστες αηδιες σε κεινη την ηλικια, ενω ο αδερφος μου ανατραφηκε οπως ολα τα ελληνοπουλα εκεινης της περιοδου με κρεμες, ετοιμες τροφες βαζακια, γαριδακια, σοκολατες, αναψυκτικα κλπ.........δλδ εκτεθηκε σε τζανκ στα πρωτα χρονια που ειναι και τα πιο ευαισθητα, ενω εγω αρχισα μετα τα 5........το αποτελεσμα ηταν οτι ενω ειχαμε τα ιδια προβληματα κι αλλεργιες εγω την εβγαλα πολυ πιο καθαρη και δεν ταλαιπωρηθηκα οπως αυτος ταλαιπωρειται μεχρι σημερα (με ενοχλητικα δερματικα προβληματα και αλλεργικη ρινιτιδα)...ολα μετρανε......

 

Σιγουρα υπαρχουν και παιδια με πολυ γερο σκαρι που δεν θηλασαν και δεν αρρωσταιναν συχνα....απλα γιατι να μη προσπαθεις να τους δωσεις οτι καλυτερο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά αισθάνομαι πως στην προσπάθεια να επιστρέψουμε ξανά στο ένστικτό μας (συμφωνώ απόλυτα στην επιστροφή του!!), ωραιοποιούμε ή θέλουμε να βλέπουμε τέλεια κάποια πράγματα.

π.χ. πιο έξυπνα παιδιά, πιο υγιή παιδιά, πιο... πιο.. πιο...

Νομίζω ότι μιλάμε για πιο...παιδιά γιατί δεν είναι πολιτικώς ορθό να μιλάμε για λιγότερο...παιδιά. Επειδή δεν είναι πολιτικώς ορθό να λέμε ότι τα παιδιά που πήραν φόρμουλα είναι λιγότερο... λέμε ότι τα παιδιά που θήλασαν είναι πιο...

Link to comment
Share on other sites

Βερα ισχυει αυτο με το αναπνευστικο?

Ο Κων περισυ λογω αλλεργιας στο γαλα ειχε ενδειξεις αλλεργικου ασθματος και μου πε ο γιατρος να περιμενουμε και οτι ειναι αναμενομενο.Φετος τιποτα, μονο μια φορα αερολιν και αυτο προληπτικα (εννοειται θηλαζε ακομα) .Λες να τον βιηθησε?Δεν το χα σκεφτει

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα παιδιά που θηλάζουν είνια πιο ισορροπημενα, πιο ασφαλη και πιο ευτυχισμένα????

αυτό λες ???

 

ναι αυτη ειναι η αποψη μου για τον απλο λογο και για να μην μπω σε ψυχολογικες αναλυσεις οτι πηραν αυτο που προβλεπει η φυση.

Δεν κρινω καμμια μανουλα που ειμαι σιγουρη οτι κανει το καλυτερο για το παιδακι της και με αυτη τη λογικη αυτο θεωρησα εγω το καλυτερο για το δικο μου.Πρεπει να απολογηθω γι αυτο?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν θηλασα οχι απο επιλογη μου αλλα παρολαυτα πιστευω πολυ στα ωφελη του θηλασμου και γιαυτο τον λογο και ακουγοντας συνεχως ποσο πιο υγειη παιδια ειναι τα παιδια που θηλαζουν μου δημιουργηθηκε ενα αγχος για το πως θα τα πηγαινε το προωρακι μου που ουτε θηλασε ουτε ειχε την μαμα του τις πρωτες σημαντικες ημερες της ζωης του.

 

Μεχρι στιγμης παροτι ηταν προωρος και ελλειποβαρης και τρεφοταν μονο με φορμουλα δεν αρρωστησε ουτε μια φορα ουτε με απλο συναχι. Ειναι ενα ακρως ισορροπημενο παιδακι μες στην τρελη χαρα και υπερδραστηριος. Εμεις περασαμε και την γριππη των χοιρων και ουτε αυτη την κολλησε. Ιδιας ηλικιας παιδι φιλης μου που θηλαζε 8 μηνες κολλησε τουλαχιστον 3 φορες ιωση νοσηλευτηκε 3 φορες στο Παιδων και ταλαιπωρηθηκε απο γαστρεντεριτιδες και ουρολειμωξεις. Και αναρωτιεμαι μηπως περα απο τα ωφελη του θηλασμου παιζει ρολο και η κραση καθε παιδιου και οχι τοσο με το τι γαλα σιτιζεται????

 

Οσο για το θεμα του παιδιου που στα 8 συνεχιζει να θηλαζει μου δημιουργειται η εντυπωση οτι η συγκεκριμενη μητερα απλα δεν δεχεται το γεγονος οτι τα παιδια της μεγαλωνουν και πρεπει να ανοιξει την αγκαλια της και να τα αφησει να πεταξουν.

Link to comment
Share on other sites

και ύστερα ξυπνήσατε !!!!:confused:

 

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΊΓΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΗ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΟΝΟ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ από κάποιο που θηλασε περισσότερο, έχω πάααααααααρα πολλά παραδειγματα γύρω μου.

 

Συνοπτικά: είναι 4,5 περάσαμε 1 βρογχοπνευμονία με αντιβίωση, άλλη μια φορά πήραμε αντιβιωση για σταφυλόκοκο και το παιδί μέχρι τώρα δεν πήρε ούτε μία φορά αντιπυρετικό.Πήγαμε φέτος πρωτη φορά παιδικό και δεν κολλήσαμε απολύτως τίποτα.

 

Κόμπλεξ ανωτερότητας διακρίνω

καλά τελικα το παραθυρο δεν το γλιτώνω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ολγα ναι......παρα πολυ βοηθα........οπως και στην ατοπικη δερματιτιδα (η οποια δυστυχως δεν περιοριζεται στα δερματικα αλλα συσχετιζεται αμεσα με αναπνευστικο και ασθμα) Θυμαμαι ποσο ειχα στενοχωρηθει οταν μου πε η παιδιατρος οτι ναι μεν πρεπει να τον προστατευσω με το θηλασμο οσο περισσοτερο μπορω (και φυσικα δεν εννοουσε πανω απο χρονο, ουτε ξερει οτι τον θηλαζω ακομα..χαχα) αλλα δεν θα γλυτωσουμε το ασθμα καποια στιγμη......

 

Γι αυτο το λογο κι εβαλα στοχο να τον θηλασω τουλαχιστον δυο χρονια ελπιζοντας για τρια......μπας και το αποφυγουμε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιεμαι μηπως περα απο τα ωφελη του θηλασμου παιζει ρολο και η κραση καθε παιδιου και οχι τοσο με το τι γαλα σιτιζεται????

 

 

Αυτο λεμε......οτι παιζει μεγαλο ρολο η κραση του παιδιου........ομως περα απο αυτο και το θηλασμο παιζει επισης ρολο η διατροφη, το περιβαλλον που εκτιθεται, τα φαρμακα.......

 

Αλλα οτι κραση και να χει το παιδι βελτιωνεται κατα πολυ με το θηλασμο.....δεν ξερεις απο πριν τι κραση θα εχει το καθε παιδι......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...