Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-05-08, 17:33   #1
kazolina

kazolina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

μπορείτε να με ενημερώσετε σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ για να μου γράψει εξετάσεις για να δω αν είμαι θρομβοφιλική?
αιματολόγο ή αγγειολόγο

γνωρίζει κάποια δυνατότητα να γίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη?ή σε ΙΚΑ?

Οι εξετάσεις που γίνονται είναι αιματολογικές και γίνονται μία φορά ή επαναλαμβάνονται για κάποιους μήνες?

Γίνονται σε οποιδήποτε ιατρικό κέντρο πχ ευρωδιάγνωση?

Εγώ θέλω να κάνω τις εξετάσεις βασικά για μένα και άσχετα από άλλη πιθανή εγκυμοσύνη......σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ιντερνετ....όσοι είναι θρομβοφιλικοί κινδυνεύουν να πάθουν εγκεφαλικό και κολπική μαρμαριγή!

Αν δεν καλύπτονται από τα ταμεία ΙΚΑ -Ιδιωτική ασφάλεια .....ποιο είναι περίπου το κόστος?

Παράθεση:
edit admin

στα Ελληνικά
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=459
στα αγγλικά
Τι είναι η θρομβοφιλία
Παρουσίαση
http://www.kofinasperinatal.org/8833...30005056A03A28
Όλα για την θρομβοφιλία
http://www.kofinasperinatal.org/file...letRev1.07.pdf
Ποιές είναι οι διάφορες πιθανές μεταλλάξεις του dna που οδηγούν σε θρομβοφιλία
http://www.kofinasperinatal.org/file...ionVer1.03.pdf
Alexander D. Kofinas, MD
Director, Kofinas Perinatal
Associate Professor, Clinical Obstetrics and Gynecology
Cornell University, College of Medicine
Ο χρήστης kazolina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-08, 17:44   #2
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η εξέταση για θρομβοφιλία είναι αιματολογική εξέταση που γίνεται μια φορά. Εμένα μου την έγραψε παθολόγος. Επίσης, για νοσοκομείο δεν ξέρω αν γίνεται, γιατί εγώ την έκανα σε εξωτερικό εργαστήριο γιατί μου το παρέχει η ασφάλεια μου. Είναι μια απλή εξέταση αίματος, οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται σε όλα τα εργαστήρια ή ιατρικά κέντρα. Κι εγώ δεν πήγα σε κάποιο εξειδικευμένο. Αν θέλεις στοιχεία του, πες μου να σου τα στείλω με πμ. Είναι στη Θεσσαλονίκη. Το κόστος δεν το γνωρίζω, γιατί το καλύπτει η ασφάλεια μου (Δημοσίου) και σίγουρα και η ιδιωτική. Για ΙΚΑ όμως δεν ξέρω. Ελπίζω να βοήθησα
Ο χρήστης sissie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-08, 21:11   #3
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή

Απ΄όσο ξέρω μπορεί να στην γράψει και ο γυναικολόγος σου. Είναι όντως εξέταση αίματος και από τα ιδιωτικά πολύ καλή για τέτοιου είδους εξετάσεις είναι η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ η οποία δέχεται και πολλά ταμεία (ΙΚΑ και ΔΗΜΟΣΙΟΥ σίγουρα).
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-08, 21:47   #4
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον εμενα μου την εγραψε χθες ο γυναικολογος και μου την θεωρησε το ταμειο.θα την κανω στο λαικο νοσοκομειο που εχουν ειδικο τμημα για θρομβοφιλια και μου γραψαν 19 εξετασεις απο εκει και της εδωσα στο γυναικολογο και μου τις εγραψε και στο βιβλιαριο.εχω πολυ εμπιστοσυνη στο λαικο και τις κανουν και δωρεαν αλλιως οι συγκεκριμενες ιδιωτικα κανουν 750 ευρω!!!

στην βιοιατρικη πληρωνεις καποιο ποσο αρκετα μεγαλο.επισης να σημειωσω οτι οι γυναικολογοι γραφουν συνηθως 4-5 εξετασεις θρομβοφιλιας ενω απο το λαικο μου δωσαν 19 τις οποιες μου εγραψε ο γυναικολος.
Παλιά 13-05-08, 13:28   #5
παναγιώτης

Περιοχή: Λέσβος
παναγιώτης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .
Ο χρήστης παναγιώτης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-08, 13:29   #6
παναγιώτης

Προεπιλογή

Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .
Παλιά 13-05-08, 13:29   #7
παναγιώτης

Προεπιλογή

Παλιά 13-05-08, 14:42   #8
kazolina

kazolina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παναγιώτη μπορείς να μου πεις το αποτέλεσμα?
δηλαδή εντάξει διαπιστώθηκε θρομβοφιλία στην σύζυγο σου και μετά?
τι σας είπαν? έδωσαν κάποιοα θεραπεία? τι θα κάνετε σε περίπτωση εγκυμοσύνης για να μην παλινδρομήσει ξανά?
όλες οι πληροφορίες μας είναι απαραίτητες
σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παλιά 13-05-08, 15:03   #9
vagia01

Το avatar του χρήστη vagia01

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
vagia01 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΟΡΜΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΕΙ) ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ 455€ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΑΝ 600-700€. ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΣΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΙΣΩ 88€ ΑΛΛΑ OFF THE RECORD ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ.
Παλιά 13-05-08, 15:08   #10
παναγιώτης

Προεπιλογή

όντως ήταν παράλειψή μου να μην άναφέρω στο προηγούμενο μου μήνυμα ότι ναι και η γυναίκα μου άκολουθεί (όπως και η κουνιάδα μου ακολούθησε ) θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης .Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι η κουνιάδα μου είχε μεγαλύτερο πρόβλημα οπότε έκανε θεραπεία καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της (αλλά και μετά για 40 ημέρες περπίπου , οπότε και δεν θήλασε) και μάλιστα η δόση της ένεσης (CLEXANE) ξεκίνησε απο τις 2.000 μονάδες και στο τέλος έφτασε στις 8.000 ενώ η γυναικα μου λαμβάνει ηπαρίνη μέσω άλλης ένεσης (Innohep) των 3.500 μονάδων και σε λίγες μέρες θα μετρησουμε τα επίπεδα ηπαρίνης στο αίμα (εξέταση anti-xa) προκειμένου να εκτιμηθεί η κατάσταση (όπως έκανε και η κουνιάδα μου ) και να δούμε έαν θα κρατήσουμε σταθερή τη δόση ή θα την αυξήσουμε / μειώσουμε . Τώρα για το δεύτερο ερώτημα σου δεν ξέρω κατά πόσο το πρόβλημα της θρομβοφιλίας ευθύνεται για την παλίνδρομο κύηση (νομίζω ότι υπάρχουν πιό σοβαροί λόγοι που προδιαθέτουν για παλλίνδρομμο , όπως κακή ποιότητα σπέρματος & ωαρίων , προβλήματα σάλπιγγας κ.α ) . Μία επιπλέον παρηγορητική πληροφορία είναι ότι η κουμπάρα μας κυοφορεί αισίως το 4ο παιδί της και σε όλα ακολούθησε αγωγή με ενέσεις ηπαρίνης διότι παρουσίασε και στα τέσσαρα αιμοραγικά επεισόδια λόγο μερικής αποκόλησης .
Παλιά 13-05-08, 15:33   #11
kazolina

kazolina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Παλιά 13-05-08, 16:40   #12
loukomamy

Το avatar του χρήστη loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητή μου kazolina. Εγω έχω διαγνωστεί με θρομβοφιλία απο το 2004 με πολύ άσχημη συμπτωματολογία αφού είχα πόνο και δυσκαμψία σε όλες μου τις αθρώσεις και μπορώ να σου πώ πως ήμουν σχεδόν ανάπηρη για 6 μήνες. Οι ιατροί αρχικά φοβήθηκαν για την πάθηση του λύκου, αλλά τελικά κατέληξαν στην θρομβοφιλία. Απο το 2004 λοιπόν, με παρακολουθεί Αιματολόγος και κάθε χρόνο έκανα εξετάσεις αίματος. Πλέον, είμαι έγκυος 5 μηνών και κάνω ενέσεις ηπαρίνης Innohep 3500 μονάδες κάθε πρωί και παίρνω και 1 salospir 100mg και φυσικά τις εξετάσεις μου τις κάνω κάθε μήνα.

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζουν (γιατί με καλύπτει ιδιωτική ασφάλεια), αλλά ξέρω ότι είναι αρκετά ακριβές. Για το Λαικό Νοσοκομείο, έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια, όπως και για την Ανοσολογική Κλινική του Ευαγγελισμού, απλά και τα δύο νοσοκομεία κάνουν πολύ καιρό να σου βγάλουν αποτελέσματα (περίπου 1 μήνα!). Πάντως, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Ολα θα πάνε καλά
Ο χρήστης loukomamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-07-08, 12:09   #13
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πηγα κι εγώ χτες στο γυναικολόγο μου και μου εγραψε τις εξης εξετασεις:

Πρωτεινη C
Πρωτεινη S
Αντιθρομβινη ΗΙ
ΑPCr
LAC (Αντιπηκτικο λυκου)
Καρδιολιπινη IgC
Καρδιολιπινη IgM
Καρδιολιπινη IgA
Αντιμικροσωμιακα Αντισωματα
Αντιθυρεοσφαιρικα Αντισωματα
ΑΝΑ (Αντιπυρηνικα Αντισωματα)
Ra Test (Ρευματοειδης Παραγων)
Σερινη IgG
Σερινη IgM
Σερινη IgA
Β2 Γλυκοπρωτεινη IgG
Β2 Γλυκοπρωτεινη IgM
Β2 Γλυκοπρωτεινη IgA
Αντισωματα εναντι Ιστονων

Μου ειπε αν τις κανω στο ΙΑΣΩ το συνολικο κοστος θα ειναι 450 Ευρω (καθως εχουν ενα πακετο προσφορας).

Θέλω όμως να το ψαξω μηπως μπορω να τις κανω σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν ή εστω με μικροτερη επιβαρυνση... Μου ειπε δε οτι αν τις κανω σε δημόσιο νοσοκομειο θα κοστισουν πολύ περισσοτερο και μετα αν παω στο ΙΚΑ με τα παραστατικα θα παρω πισω μονο το 25%...

Μπορει καμια σας να με βοηθησει, αν και διαβασα σε παλιοτερο ποστ οτι καποια κοπέλα τις εκανε στο Λαικο χωρις επιβαρυνση και θα παρω να τους ρωτησω.. Η ασφαλεια μου ειναι ΙΚΑ...

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...
Παλιά 17-07-08, 12:16   #14
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν εχω ΊΚΑ αλλά φίλη μου με ΙΚΑ τις εκανε κανονικά στο Λαικό, πλήρωσε την συμμετοχή της και μετά τις επεστρεψε το ΙΚΑ κάποιο ποσο.
Το μυστικό είναι ότι αφού σου επιστρέψουν αυτό το ποσο, κάνεις ενσταση στο ΙΚΑ και τελικά μετα΄από κανένα δίμηνο σου επιστρεφουν σχεδόν ακέραιο όλο το ποσο.
Παλιά 17-07-08, 12:19   #15
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως γνωρίζεις για τι ποσό μιλάμε στο Λαικο?? Επισης το ιδιο ισχυει και για Ελενα/Αλεξανδρα (πληρώνεις και μετα παιρνεις πισω καποιο ποσο)??

Επισης αν τις κανω στο ΙΑΣΩ εχω παλι δικαίωμα με τα παραστατικα να παρω λεφτα από το ΙΚΑ ή δεν ισχυει επειδή ειναι ιδιωτικο??

Θα παω σημερα στο γυναικολογο του ΙΚΑ να του μιλησω και να τον ρωτησω αν ξερει κι αυτος που να παω και πως γινεται η διαδικασια...

Εστι κι αλλιώς απο τελη Ιουλίου και μετα θα μπορω να τις κανω που θα εχουν περασει 3 μηνες απο την αποξεση...
Παλιά 17-07-08, 13:01   #16
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κριστι μου δεν ξέρω γι αυτα που ρωτας
μου κάνει εντύπωση όμως που περίμενες να περάσει ενα τρίμηνο
εμενα ο γιατρός μου μου τις εδωσε μετα την πρωτη περίοδο και στο ελενα που πήγα και ρώτησα αν επρεπε να περιμένω περισσότερο μου είπαν ότι με εξαίρεση τις ορμονικες τις υπόλοιπες μπορούσα να τις κάνω και την επομένη της απόξεσης
Παλιά 17-07-08, 13:12   #17
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έτσι μου ειπε ο γιατρός, τι να σου πω τώρα...

Ευχαριστώ πολύ
Παλιά 21-07-08, 16:28   #18
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψε κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός της και χρειάστηεκ να κάνει ενέσεις αντιθρομβωτικές.

Εγώ, λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού, χρειάστηκε να κάνω μια σειρά από εξετάσεις μοριακές. Κάποιες λοιπόν έβγαλαν και καλά κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός μου..

Μου έγραψε λοιπόν η γιατρός μου κάτι ενέσεις (μικρούλες είναι, σαν αυτές τις ινσουλίνης) να κάνω 1 κάθε μέρα από τώρα μέχρι και 1 μήνα αφού γεννήσω.

Ήθελα να ξέρω ανα κάποια άλλη κοπέλα εδω μέσα έχει ακολουθήσει παρόμοια αγωγή.
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-08, 16:32   #19
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirini
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψε κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός της και χρειάστηεκ να κάνει ενέσεις αντιθρομβωτικές.

Εγώ, λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού, χρειάστηκε να κάνω μια σειρά από εξετάσεις μοριακές. Κάποιες λοιπόν έβγαλαν και καλά κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός μου..

Μου έγραψε λοιπόν η γιατρός μου κάτι ενέσεις (μικρούλες είναι, σαν αυτές τις ινσουλίνης) να κάνω 1 κάθε μέρα από τώρα μέχρι και 1 μήνα αφού γεννήσω.

Ήθελα να ξέρω ανα κάποια άλλη κοπέλα εδω μέσα έχει ακολουθήσει παρόμοια αγωγή.
Εγώ κάνω αντίστοιχη αγωγή, ξεκίνησα με 2 ενέσεις τη μέρα και τώρα έχω φτάσει τις 3. Δεν είναι και πολύ ευχάριστη διαδικασία είναι όμως απολύτως αναγκαία για την υγεία της μαμάς και του μωρού
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-08, 16:36   #21
katerina79

Το avatar του χρήστη katerina79

Περιοχή: Πειραιάς
katerina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ τις κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης και θα συνεχίζω να τις κάνω και όταν γεννήσω για κάποιο διάστημα.
Το πρόβλημα της θρομβοφιλίας το είχα ανακαλύψη από πριν όποτε όταν έμαθα την εγκυμοσύνη μου ενημέρωσα τον γιατρό και ξεκίνησα θεραπεία.
Δεν είναι κάτι βλαβερό για το μωρό, ίσα ίσα που το προστατεύει από μεγάλο κίνδυνο, μην στεναχωριέσαι καθόλου λοιπόν.

Έχουν ανοικτεί κι αλλά θέματα σχετικά με την θρομβοφιλία, απλά δεν ξέρω να βάλω τα λινκ
Εκεί θα δεις αρκετά κορίτσια που κάνουν τις ενεσούλες αυτές.
Παλιά 21-07-08, 16:41   #22
eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!

Πολύ ηρέμησα που δεν είμαι μόνη.. Να ρωτήσω κάτι. Πρέπει κάθε μέρα να γίνονται σε άλλο σημείο. πχ μία στο δεξί πόδι, μία στο αριστερό? Από όσα διάβασα θα κάνω και μελανιές,ε?????

Μια χαρά!!!!!
Παλιά 21-07-08, 16:43   #23
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirini
Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!

Πολύ ηρέμησα που δεν είμαι μόνη.. Να ρωτήσω κάτι. Πρέπει κάθε μέρα να γίνονται σε άλλο σημείο. πχ μία στο δεξί πόδι, μία στο αριστερό? Από όσα διάβασα θα κάνω και μελανιές,ε?????

Μια χαρά!!!!!
Εγώ μελανιές δεν έχω κάνει κι ας έχω κάνει περίπου 300 ενέσεις μέχρι στιγμής (τρομάζω και που το γράφω...). Τις κάνω όμως στην κοιλιά και όχι στα πόδια
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-08, 16:49   #24
eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και μένα στην κοιλιά μου είπε στην αρχή, αλλά επειδή θα μου τις κάνει ο άντρας μου (εγώ δε μπορώ) δήλωσε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να μου τις κάνει στην κοιλιά και έτσι μας είπε την εναλλακτική του μπουτιού.....

Τί να πω... Απόψε θα κάνω την 1η! Καλώς (ή κακώς) δε θα κάνω πολλές, καθώς άργησα να το ανακαλύψω!!!

Σε όλες εσάς που το κάνετε τόσο καιρό...απλά υπομονή!!!!
Παλιά 23-07-08, 13:20   #25
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά ρώτησα στο Ελενα και μου ειπανότι τις κανουν και μαλιστα το κοστος είναι 145 ευρώ και το ΙΚΑ επιστρεφει το 25%... Απο τα 450 που μου ειπε για το Ιασω δεν το συζητώ καν...

Θα παω την Τρίτη να τις κανω, δε θελει ραντεβου, πας ετσι...
Παλιά 23-07-08, 14:18   #26
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κριστι μου το εχω ξαναπει αλλα το ξαναλέω και εδω μήπως δεν το εχεις δει

1) και στο ελενα γίνεται πληρης ελεγχος καθεξιν αποβολων και περιλαμβάνει και τις εξετασεις θρομβοφιλιας και το ελενα διαθέτει και την καλύτερη ανοσιοβιολογο που εχουμε στην ελλαδα την κα κοντοπουλου

2) το ΙΚΑ αρχικά γυρίζει πίσω μόνο το 25%, αν ομως κάνεις ενσταση τότε σου επιστρέφει ολοκληρο το ποσον, το ξερω σίγουρα γιατι 2 γνωστες μου με ασφαλιση ΙΚΑ ετσι κινήθηκαν και πήραν τα λεφτά τους, απλα δεν γνωρίζω που ακριβως την καταθέτεις την ένσταση αλλα νομιζω ότι αν πάρεις τηλ στα κεντρικά του ΙΚΑ θα σε ενημερωσουν
Παλιά 23-07-08, 14:20   #27
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έυχαριστώ πολύ
Παλιά 23-07-08, 22:08   #28
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ανδρο2, την εχουμε διαφιμισει τοσο πολυ αυτην την κυρια Κοντοπουλου,εμεις οι δυο,που σε λιγο θα μας ρωτησουνε αν παιρνουμε μιζα απο'κει!!!χα..χα..χα...
Τωρα ,σοβαρα μιλαμε,πράγματι,εκει να πατε κοριτσια!και εγω,οπως και η ανδρο2,καναμε τις εξετσεις μας,ΟΛΕΣ,στο Ελενα,χωρις να πληρωσουμε μια.Μονο με ενα παραβολο (3 ευρω).ειναι λιγακι ταλαιπορια,ολη η διαδικασια,αλλα ξεμπερδευεις μια και καλα.
αν σκεφτειτε οτι σε ιδιωτικο,κοστιζουν κοντα 600 ευρω,συμφερει ,νομιζω να ταλαιπωρηθεις μια μερα,μονο,και να περιμενεις μετα και 20 μερες να βγουν τα αποτελεσματα,.....
αν βαλεις και την σαλπιγογραφια(για οσες επιβαλεται να την κανουν),το κοστος φτανει ακομα πιο ψηλα.Σπερμοδιαγραμμα,και ενα σορο αλλες εξετασεις που εκει,τις κανεις,σε μια μερα,και με μηδεν κοστος.(τις γραφει ο ιατρος,σε βιβλιαριο,εννοειται)
και με το ΙΚΑ νομιζω,οτι εχει μικρη συμετοχη....

Δειτε λεπτομερειες,στο θεμα της ανδρο2 "εξετασεις,θελω γνωμες και εμπειριες..".
Ο χρήστης michel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-08, 12:47   #29
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

μην ανησυχείς είμαστε πολλέςςςς με τις ενέσεις!

εγώ τις χτυπάω μόνη μου επειδή δεν μπορώ όμως στην κοιλιά τις κάνω κι εγώ στο μπούτι ενναλακτικά δεξία αριστερά για να μην επιβαρύνω την κατάσταση στο ένα!
μελανιές ναι κάνω αλλά φεύγουν μετά απο 2-3 μέρες
υπομονή, χαλάλι για τα μωρούλια μας

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-08, 02:18   #30
VaGGi

Το avatar του χρήστη VaGGi

Περιοχή: Πειραιας
VaGGi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητές φίλες μόλις μπήκα και γράφω για πρώτη φορά στο πολύ ενημερωτικό σας φόρουμ.Είμαι 40 ετών,χωρις παιδια.Τωρα εχω ξεκινησει εδω και εναν χρονο τις προσπαθειες .... Στους γιατρους που με εχουν αναλαβει (Χασιακος & Μουστακαριας )εχω μεγαλη εμπιστοσυνη.Ειδικα στον Μουστακαρια, που θα κανει την ολη προσπαθεια, ακομα μεγαλυτερη.Εκεινος εξ αρχης μου ζητησε να κανω την εξεταση της θρομβοφιλιας, στην οποια τελικα βγήκα PCR-FV-LEIDEN ετεροζυγώτης
και PCR-MTHFR ομοζυγώτης. Τις εξετασεις (τον ελεγχο )τον εκανα στο Αρεταιειο,υπευθυνος για αυτη την εξεταση ειναι ο κ.Μανωλης Οικονομου στο ορμονολογικο τμημα .Η εξεταση εχει κοστος 220ε ,σαν χρονος παραδοσης εχει 15 ημερες και σαν ραντεβου το πολυ 5....το κλεινεις μονο με αυτον.Σου δινει αποδειξη την οποια την καταθετεις μετα στο ΙΚΑ,και οπως ειπαν και οι αλλες φιλες κανεις ενστανση και παιρνεις το ποσο σου ολο περνοντας απο μια επιτροπη.Τελικα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ειμαι τυχερη μεσα στην ατυχια μου,γιατι ευτυχως το εμαθα εστω και στα 40 μου.Ο συγκεκριμενος συνδιασμος ειναι οτι χειροτερο μπορει να τυχει!!!!Μεχρι που τιθεται θεμα ζωης!!!Τα φαρμακα της εξωσωματικης επιβαρυνουν σε μεγαλο ποσοστο την θρομβοφιλια.Το σωστο ειναι κατα τον Οικονομου & τον Μουστακαρια να γινεται τουλαχιστον 15 ημερες πριν θεραπεια με ηπαρινη,με μετρησεις αιματος ,ωστε να μπορεσεις να δεις την ποσοτητα που χρειαζεται ο οργανισμος σου,γιατι μπορεις να κανεις την ενεσουλα αλλα να μην σε καλυπτει η συγκεκριμενη δοση.Οι αιματολογοι ,οι περισσοτεροι δεν μπορουν να βοηθησουν την συγκεκριμενη κατασταση.Μετα απο πολυ τρεξιμο και παρα πολλα ραντεβου βρηκα τελικα καποιον.Υποτιθεται οτι το μεγαλο ονομα ,με την συγκεκριμενη εμπειρια στο θεμα αυτο ,ειναι ενας στα βορεια προαστεια.Εγω κοντεψα να παθω το εγκεφαλικο στο ιατρειο του!!!!Οχι απο θεμα τιμης μονο (160 επισκεψη +150 εξεταση αιματολογικη) αλλα οταν του ζητησα αντιγραφο της εξετασεις μου ,δεν το εδινε ,το θεωρουσε προσωπικο του δεδομενο.Δεν εχω συναντησει ποιο απληστο ανθρωπο και εκμεταλλευτη απο αυτον!!!!Ελπιζω να μην εχει παει καμμια σας και ουτε να πατε!!!Δεν ηξερα τιποτα σχετικα με αυτα τα θεματα ,αλλα τωρα...εαν χρειαστειται βοηθεια ειμαι διπλα σας να το συζητησουμε...
Ο χρήστης VaGGi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-08, 18:53   #31
Λενακι28

Περιοχή: agrinio
Λενακι28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ?(ΔΗΛ. ΠΩΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ?) ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ Η' ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ? ΚΑΙ ΠΟΙΕΣΑ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
Ο χρήστης Λενακι28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-08, 19:35   #32
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Λενακι28,
ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.
Οι εξετασεις ειναι οι εξης και τις γραφει γυναικολογος ή αιματολογος:
Γενικη Αιματος
ΑΡΤΤ
Χρονος προθρομβινης
Αντιθρομβινη ΙΙΙ
Αντιπηκτικο Λυκου
Ινωδογονο
Πρωτεϊνη S
Πρωτεϊνη C
ΑPCR
Ομοκυστεϊνη
FV-Leiden
MTHFR

Η θρομβοφιλια ειναι μια παθηση ή καλυτερα να πω μια προδιαθεση να κανει το ατομο θρομβωσεις, που στην καθημερινη του ζωη μπορει να μην ειναι σοβαρες/μοιραιες, αλλα σε μια ειδικη περιοδο της ζωης του, οπως η εγκυμοσυνη, οι θρομβωσεις να ειναι μοιραιες για το εμβρυο που κυοφορειται. Ειδικα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης, ειναι μεγαλο το ποσοστο των κυησεων που χανονται λογω θρομβοφιλιας της μητερας που δεν εχει διαγνωστει.

Τελευταια, ακουγεται οτι ισως η θρομβοφιλια να εμποδιζει και την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες!

Ακομη και να διαγνωστει καποια με θρομβοφιλια, αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα αναλογα με την εκταση, ειτε με χορηγηση ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους σε ενεσιμη μορφη καθε μερα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειτε με φολικο οξυ ή παιδικη ασπιρινη ή συνδυασμο των παραπανω.

Ελπιζω να σε κατατοπισα.
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-08, 02:19   #33
VaGGi

Το avatar του χρήστη VaGGi

Περιοχή: Πειραιας
VaGGi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις παντως μπηκαμε στη φαση να την κανει και ο ανδρας μου,για να ειμαστε σιγουροι εφοσον ξεκιναμε κατι τετοιο.Σαν ελεγχος ξεκιναει πρωτα με την γεννετικη θρομβοφιλια και στην συνεχεια ψαχνουν για την επικτιτη.Οι πρωτη φαση ειναι 13-15 εξετασεις συνολο,που ειναι και οι ποιο βασικες ,καθως εξεταζεται το θεμα της κληρονομικοτητας.Εμενα μου τις ειπε να τις κανω ο γυναικολογος μου.Εαν εχεις σαν ασφαλιση ΙΚΑ,θα πρεπει με τα χαρτια που θα καταθεσεις να τους προσκομισεις και μια βεβαιωση απο γιατρο που να σου λεει οτι πρεπει να γινει η εξεταση αυτη λογω ιστορικου και οτι δεν εκτελειται απο το Ικα.Τα πραγματα ειναι οντως πολυ σοβαρα και ουσιαστικα εχουν αντικτιπο στο μωρο,γιατι δημιουργουνται θρομβωσεις στον πλακουντα με αποτελεσμα να μην αιματωνεται φυσιολογικα το εμβρυο και να αποβαλεται.Το αλλο που μπορει να συμβει ειναι το φαινομενο της προεκλαμψιας,και το χειροτερο αιφνιδιος θανατος του εμβρυου στη μητρα.Καταστασεις χαλια!!!Στη φαση τη δικη μου ειναι παρα πολυ δυσκολη η αποφαση μου γιατι ειμαι ηδη αρκετα ανεβασμενη σε τιμες,αβιαστα αυτη την στιγμη,παιρνοντας τα φαρμακα για την εξωσωματικη αυξανεται κατα 80% ο κινδυνος για εγκεφαλικο-εμφραγμα- πνευμονικη εμβολη η και τα τρια ταυτοχρονα.Το μονο ρισκο που μου δινεται ειναι οτι ολα αυτα ειναι ελεγχομενα.Πολυ δυσκολη αποφαση......Οι ιπαρινες απο την αλλη βοηθουν αρκετα,αλλα θα πρεπει κανεις κανοντας τις να εχει μετρησεις με ειδικη εξεταση (anti-10) ωστε να μπορεσει να οριστει η σωστη δοση.Οταν θα τις ξεκινησεις θα πρεπει να τις συνεχισεις και μετα το περας της εγγυμοσυνης ,αλλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να τις παιρνεις για μεγαλο διαστημα γιατι δημιουργουν οστεοπορωση.Αστα λοιπον.......Ελπιζω να σε καλυψα ...Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλο σε ολα αυτα τα λεγομενα........
Ο χρήστης VaGGi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-08, 21:27   #34
Λενακι28

Περιοχή: agrinio
Λενακι28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miracle
Γεια σου Λενακι28,
ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.
Οι εξετασεις ειναι οι εξης και τις γραφει γυναικολογος ή αιματολογος:
Γενικη Αιματος
ΑΡΤΤ
Χρονος προθρομβινης
Αντιθρομβινη ΙΙΙ
Αντιπηκτικο Λυκου
Ινωδογονο
Πρωτεϊνη S
Πρωτεϊνη C
ΑPCR
Ομοκυστεϊνη
FV-Leiden
MTHFR

Η θρομβοφιλια ειναι μια παθηση ή καλυτερα να πω μια προδιαθεση να κανει το ατομο θρομβωσεις, που στην καθημερινη του ζωη μπορει να μην ειναι σοβαρες/μοιραιες, αλλα σε μια ειδικη περιοδο της ζωης του, οπως η εγκυμοσυνη, οι θρομβωσεις να ειναι μοιραιες για το εμβρυο που κυοφορειται. Ειδικα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης, ειναι μεγαλο το ποσοστο των κυησεων που χανονται λογω θρομβοφιλιας της μητερας που δεν εχει διαγνωστει.

Τελευταια, ακουγεται οτι ισως η θρομβοφιλια να εμποδιζει και την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες!

Ακομη και να διαγνωστει καποια με θρομβοφιλια, αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα αναλογα με την εκταση, ειτε με χορηγηση ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους σε ενεσιμη μορφη καθε μερα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειτε με φολικο οξυ ή παιδικη ασπιρινη ή συνδυασμο των παραπανω.

Ελπιζω να σε κατατοπισα.
ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΓΡΑΨΕΣ ΟΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ:
ΠΡΩΤΕΪΝΗ S
ΠΡΩΤΕΪΝΗ C
ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ
ΑΝΤΙΠΥΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ
APCR

ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ.
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΗΡΕ ΑΙΜΑ.
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΙΣΩ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Ο χρήστης Λενακι28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-08, 22:07   #35
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν μεινεις με το καλο εγκυος, οι σημαντικοτερες εξετασεις που πρεπει να κανεις ειναι η oμοκυστεϊνη και η anti-Xa (δεν συμπεριλαμβανεται στις παραπανω). Τα αποτελεσματα ειναι αυτα που θα σου καθορισουν το ειδος και την ποσοτητα της αγωγης που θα ακολουθησεις. Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να αποτανθεις σε αιματολογο που ειδικευεται σε εγκυμοσυνες, οπως και να το κανουμε αυτος ειναι ο ειδικος οχι ο γυναικολογος.

Δεν εχεις λογο να ανησυχεις, ολα θα πανε καλα, αφου γνωριζεις και θα εισαι προετοιμασμενη οταν ερθει η στιγμη. Η γνωση ειναι δυναμη!

υγ. τις εξετασεις θρομβοφιλιας τις κανει μονο η γυναικα.
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-08, 18:43   #36
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή θρομβοφιλία

Πολλές μητέρες κάνουν θεραπεία με ηπαρίνη για τη θρομβοφιλία.

Η ηπαρίνη έχει πολύ μεγάλο μοριακό βάρος (30.000) και δεν εκκρίνεται καθόλου στο μητρικό γάλα.

Είναι απολυτα ασφαλής για το θηλασμό!

Συχνά οι γιατροί έχουν πλήρη άγνοια και λένε ότι τους κατέβει... το ίδιο ισχύει για τις εταιρείες που διακινούν τα φάρμακα...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 15:23   #37
heidi

Περιοχή: Αθήνα
heidi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι; Η ηπαρίνη είναι με υψηλό μοριακό βάρος. Η ενέσεις ηπαρίνης όμως που κάνω για την θρομβοφιλία είναι χαμηλού μοριακού βάρους (τύπου clexane, Fraxiparine κλπ. κλπ.) ισχύει γι’ αυτές το ίδιο;
Ο χρήστης heidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 15:29   #38
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο heidi
Να ρωτήσω κάτι; Η ηπαρίνη είναι με υψηλό μοριακό βάρος. Η ενέσεις ηπαρίνης όμως που κάνω για την θρομβοφιλία είναι χαμηλού μοριακού βάρους (τύπου clexane, Fraxiparine κλπ. κλπ.) ισχύει γι’ αυτές το ίδιο;
Ναι! το μορικό τους βάρος είναι χαμηλό σε σχέση με άλλες ηπαρίνες αλλά παραμένει πολύ υψηλό για να μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 15:36   #39
heidi

Περιοχή: Αθήνα
heidi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ.
Ο χρήστης heidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 19:34   #40
mariakar

mariakar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

Κορίτσια θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Την ημέρα που έκανα την απόξεση μετά την παλινδρόμηση που είχα, μου έκαναν και κάποιες εξετάσεις αίματος, τις οποίες όμως μέσα στη θλίψη μου είχα σχεδόν ξεχάσει. Τους έριξα μία ματιά προ ολίγου και νομίζω ότι αφορούν τη θρομβοφιλία.

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΕΞΕΤ. (PT) : 12,0
ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ INR : 1,04
ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΘΡΟΜΒΟΠΛΑΣΤΙΝΗΣ (aPTT) : 33
ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ : 446
ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ (χ1000) : 188

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.........;
Την Τετάρτη θα πάω στο γιατρό. Θα έχει βγει και η ιστολογική. Ο γιατρός όμως στο τηλέφωνο ακούστηκε σαν εκείνη την ημέρα που μου ανακοίνωσε για την παλινδρόμηση.
Είμαι όσο πιο αισιόδοξη μπορώ, αλλά φοβάμαι κιόλας.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές