Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικα καροτσια σε λεωφορειο-Νομοθεσια


Cacao

Recommended Posts

Επειδη σημερα ωραια και καλα πηρα τη μπεμπουλα μου με το καροτσι και πηγαμε για δουλειες και υποχρεωσεις πηραμε το λεωφορειο.Στο γυρισμο που περιμενα στο τερμα(δεν σταματαει απλα κανει σταση) βλεπω το λεωφορειο και σταματαει στην αλλη ακρη του κοσμου(κλασικο φαινομενο) και τρεω με το καροτσι να προλαβω πρν φυγει.Τα πηρα λιγο και λεω στον οδηγο γτ δεν σταματησατε στη σταση;Και αρχισε τις βλακειες οτι εδω εξυπηρετει γτ ειναι το μετρο και κατεβαζω μονο και αν μου κανεις σημαθα σταματησω στη σταση μπροστα.Ναι λεω εγω κι αμα δεν σταματησεις καθολου εκει εσυ γτ θεωρησες οτι θα εμπαινα εδω θα εχανα το λεωφορειο.Τελος παντων με εφτιαξε...:roll:Με το που μπεινω μεσα μου το φυλαγε ο μ@λ...ς.Μου λεει παρακαλω κλειστε το καροτσι και παρτε το μωρο αγκαλια.Του λεω το μωρο ειναι δεμενο με τη ζωνη και εχω βαλει το φρενο και το μωρο μεσα δεμενο.Ο νομος λεει αυτο που σας ειπα επεμενε αυτος.Του λεω καλα θα παρω αγκαλια το μωρο μεσ στο λεωφορειο;Ειμαστε σοβαροι;Και στη τελικη του κανω ο νομος λεει να κατεβασεις τη ραμπα για να ανεβω κατι που δεν το εκανες.Συνεχιζε τωρα αυτος οτι αν πεσει καποιος πανω στο καροτσι θα χτυπησει το μωρο και βλακειες.Λες και αμα παρω το μωρο αγκαλια σε ολα τα φρεναρισματα δεν θα φαει τα μουτρα του το μωρο ή δεν θα μπορουσε να μου φυγει απο τα χερια.Τα πηρα πολυ ασχημα αφου μου λεει δεν ξεκιναω α φυγουμε του λεω κι εγω φερε την αστυνομια εγω το μωρο δεν το βγαζω απο το καροτσι:evil::twisted: και ηταν και μια βλαμενη εκει μεσα και μου ελεγε εχει δικιπο και οτι αυτη η θεση ειναι για καροτσακια αναπηρων και οχι για παιδικα καροτσια(μου ρθε να τη στειλω κι αυτη αλλα λεω κουλαρε:mad:)

Μπαινω στο νετ και ειδα αυτο

Γ.ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΑΡΟΤΣΙΩΝ

Στα λεωφορεία και τρόλλεϋ τα παιδικά καρότσια μεταφέρονται κλειστά. Στις περιπτώσεις που

αυτό δεν είναι εφικτό ή ο συνοδός τους προτιμά να μεταφέρει το παιδί μέσα σε αυτό ,επιτρέπεται η μεταφορά ενός ανοικτού παιδικού καροτσιού ανά όχημα και μόνο εφόσον ο οδηγός κρίνει ότι η πληρότητα του οχήματος το επιτρέπει.

Στην περίπτωση αυτή ο συνοδός υποχρεούται :

1.Να επιβιβαστεί / αποβιβαστεί από τη μεσαία (-ες) θύρα (-ες)

2.Να τοποθετήσει το καρότσι με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην ενοχλεί τη διέλευση και κίνηση

άλλων επιβατών εντός του οχήματος.

3.Να βρίσκεται πλησίον του καροτσιού, να το κρατά και γενικά να φροντίζει για την μη

πρόκληση τραυματισμού ή όχλησης άλλων επιβατών.

4.Το παιδί να είναι δεμένο και το καρότσι να έχει φρένο.

Στον ηλεκτρικό σιδηρόδρομο, το μετρό, το τραμ και τον προαστιακό δεν υπάρχουν περιορισμοί

στη μεταφορά παιδικών καροτσιών

δλδ εγω εξαρτωμαι απο το καθε βλ@κ@ για το αν θα μπω στο λεωφορειο ή οχι με λιγα λογια και αυτος επειδη του ειπα οτι δεν σταματησε στη σταση δε γουσταρε να μπω και μου εκανε θεμα.Καλα εχω σκοπο να το τραβηξω πααααρα πολυ.Αν καποια αλλη ειχε προβλημα και θελει ας επικοινωνησει μαζι μ με πμ γτ πρωτον θα δημιουργησω θεμα με τον συγκεκριμενο οδηγο αλλα και θα το τραβηξω τοσο ωστε να δω ποιος τις ψηφιζει αυτες τις φοβερες νομοθεσιες που ειναι σωστες;:confused: ή και που να ειναι εδω στην Ελλαδα ειναι γελοιο να λεμε οτι ειναι και εφαρμοσιμες.Σιγα μη βρω ακρη αλλα ποτε δεν ξερεις.

Εχω αδικο ρε παιδια;Συγνωμη αλλα αντε και καλα το κλεινω το καροτσι (με το ενα χερι και στο αλλο το μωρο γελασαμε τωρα) αλλα πως θα το ανοιξω μετα;Ειμαστε σοβαροι;Αυτοι εδω τρεχουν σαν να μην πω.Για να να μην σχολιασω το ποσο επικινδυνο ειναι το μωρο στην αγκαλια.:roll:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απόλυτα δικαιολογημένος ο θυμός σου.

Πρώτα από όλα να πούμε το εξής. Δεν μιλάμε για νομοθεσία αλλά για τον κανονισμό που αποφάσισε ένας οργανισμός από μόνος του. Γι'αυτό και διαφέρει μεταξύ λεωφορείων και υπόλοιπων μέσων. Άρα τις μπούρδες περί νομοθεσίας να τις ακούς βερεσέ.

Τα λεωφορεία ανήκουν στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Να αποκλείσουμε τις μαμάδες με τα καρότσια, τις γιαγιάδες με τα καρότσια λαικής, τους τουρίστες με τις βαλίτσες, τους φοιτητές γραφιστικής και καλώς τεχνών με τις κατασκευές τους, όσους κουβαλάν πολλές σακούλες και να μείνουν λοιπόν μόνο οι αρτιμελείς, οι κοτσωνάτοι και οι μη φέροντες άλλο εξοπλισμό.

Στο αυτοκίνητο είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε καρεκλάκι και το παιδί δεμένο (και καλά κάνουμε), στα σχολικά τα παιδιά πρέπει να δένονται στις θέσεις τους και στα λεωφορεία άλλος Θεός!

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω νομικά αλλά δεν έχω τις γνώσεις. Ωστόσο πιστεύω θα μπορούσε να γίνει μια μαζική κινητοποίηση , ίσως και μέσα από το parents, τουλάχιστον με μία επιστολή με αποδέκτες τον ΟΑΣΑ, την τροχαία ίσως και το υπουργείο μεταφορών;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω από νομοθεσια αλλα "ξέρω" από νοοτροπία...οκ γινόταν το σώσε. Δεν βρέθηκε κανείς να σου δώσει τη θέση του να καθίσεις με το μωράκι σου ή έστω να φιλοτιμηθεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Cacao γειά σου,

Σοκαρίστικα μʼαυτά που γράφεις με κόκκινο αν όντως ισχύουν - δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να ανοιγοκλείνουμε το καρότσι στο λεωφορείο!! Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι στην Ελλάδα ζούμε, όλα είναι πιθανά. Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να χρησιμοποιήσω λεωφορείο (με τα 2 παιδιά δεν έχω μπεί καθόλου εδώ κ 4 μήνες δλδ), αλλά με τον μικρό έμπαινα συνέχεια, τουλάχιστον 2 φορές/εβδομάδα, για ενάμισι χρόνο, κάναμε τις δουλειές μας ή τις βόλτες μας και πάλι πίσω. Και να φανταστείς ότι μένω Παγκράτι που δεν έπαιζε να μπώ σε άδειο λεωφορείο, συνήθως ήταν πήχτρα – και είτε μου έκαναν χώρο εκεί στην μεσαία πόρτα από μόνοι τους, είτε το ζητούσα εγώ με ευγένεια, ή και τσαμπουκά αν χρειαζόταν (σπάνια). Ποτέ όμως δεν έτυχε να διαπληκτιστώ με οδηγό. Να το τραβήξεις πάντως αν κράτησες αριθμό λεωφορείου – κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

 

ps εκτός απ'τον οδηγό, προσωπικά θα στόλιζα και την κυρία που σου είπε οτι ο χώρος είναι για αναπηρικά και όχι για καρότσια παιδιών, χαρά στο κουράγιο σου που συγκρατήθηκες. Σόρυ μαντάμ, εγώ πώς θα μετακινηθώ για να κάνω τις δουλειές μου? μήπως να το αφήσω μόνο του σπίτι?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω από νομοθεσια αλλα "ξέρω" από νοοτροπία...οκ γινόταν το σώσε. Δεν βρέθηκε κανείς να σου δώσει τη θέση του να καθίσεις με το μωράκι σου ή έστω να φιλοτιμηθεί να βοηθήσει;

Το λεωφορειο κατεβασε ολους τους επβατες εκει ειναι κατι σαν τερμα και μετα αμεσως ξαναγυριζει πισω.Γι αυτο και ετρεξα να το προλαβω γτ σκεφτηκα οτι σταματησε εκει μακρια απο τη σταση και θα φυγει χωρις να σταματησει πιο κατω.Κοιτα και να ηταν γεματο εγω το μωρο αγκαλια στο λεωφορειο δεν το παιρνω.ΤΕΛΟΣ αν ηθελε ας φωναζε την αστυνομια να με κατεβασει.Αυτο που με νευριασε περισσοτερο ηταν το οτι το εκανε επιτηδες γτ του την ειπα για τη σταση.Εκανε μπαμ γτ εγω παιρνω συνεχεια το συγκεκριμενο λεωφορειο μιας και δεν περναει αλλο απο εδω να με εξυπηρετει.Οποτε με εχει αφησει να ανεβω με το καροτσι πολλες φορες σιγουρα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απόλυτα δικαιολογημένος ο θυμός σου.

Πρώτα από όλα να πούμε το εξής. Δεν μιλάμε για νομοθεσία αλλά για τον κανονισμό που αποφάσισε ένας οργανισμός από μόνος του. Γι'αυτό και διαφέρει μεταξύ λεωφορείων και υπόλοιπων μέσων. Άρα τις μπούρδες περί νομοθεσίας να τις ακούς βερεσέ.

Τα λεωφορεία ανήκουν στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Να αποκλείσουμε τις μαμάδες με τα καρότσια, τις γιαγιάδες με τα καρότσια λαικής, τους τουρίστες με τις βαλίτσες, τους φοιτητές γραφιστικής και καλώς τεχνών με τις κατασκευές τους, όσους κουβαλάν πολλές σακούλες και να μείνουν λοιπόν μόνο οι αρτιμελείς, οι κοτσωνάτοι και οι μη φέροντες άλλο εξοπλισμό.

Στο αυτοκίνητο είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε καρεκλάκι και το παιδί δεμένο (και καλά κάνουμε), στα σχολικά τα παιδιά πρέπει να δένονται στις θέσεις τους και στα λεωφορεία άλλος Θεός!

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω νομικά αλλά δεν έχω τις γνώσεις. Ωστόσο πιστεύω θα μπορούσε να γίνει μια μαζική κινητοποίηση , ίσως και μέσα από το parents, τουλάχιστον με μία επιστολή με αποδέκτες τον ΟΑΣΑ, την τροχαία ίσως και το υπουργείο μεταφορών;

Θα μιλησω με δικηγορο να δω τι θα μου πει και βασικα θα κανω καταγγελια για το οδηγο.Ο δεν μπορω λογω κανονισμου για το καροτσι;Θα του κανω για το οτι δεν σταματησε στη σταση και δεν κατεβασε ραμπα να ανεβω-κατεβω.Επισης αν τον ξαναπετυχω δεν θα ανεβω καθολου.Του το ειπα κιολας.Του λεω απο το ναακουω βλακειες καλυτερα να παω στο μετρο με τα ποδια:roll:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Cacao γειά σου,

Σοκαρίστικα μʼαυτά που γράφεις με κόκκινο αν όντως ισχύουν - δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να ανοιγοκλείνουμε το καρότσι στο λεωφορείο!! Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι στην Ελλάδα ζούμε, όλα είναι πιθανά. Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να χρησιμοποιήσω λεωφορείο (με τα 2 παιδιά δεν έχω μπεί καθόλου εδώ κ 4 μήνες δλδ), αλλά με τον μικρό έμπαινα συνέχεια, τουλάχιστον 2 φορές/εβδομάδα, για ενάμισι χρόνο, κάναμε τις δουλειές μας ή τις βόλτες μας και πάλι πίσω. Και να φανταστείς ότι μένω Παγκράτι που δεν έπαιζε να μπώ σε άδειο λεωφορείο, συνήθως ήταν πήχτρα – και είτε μου έκαναν χώρο εκεί στην μεσαία πόρτα από μόνοι τους, είτε το ζητούσα εγώ με ευγένεια, ή και τσαμπουκά αν χρειαζόταν (σπάνια). Ποτέ όμως δεν έτυχε να διαπληκτιστώ με οδηγό. Να το τραβήξεις πάντως αν κράτησες αριθμό λεωφορείου – κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

 

ps εκτός απ'τον οδηγό, προσωπικά θα στόλιζα και την κυρία που σου είπε οτι ο χώρος είναι για αναπηρικά και όχι για καρότσια παιδιών, χαρά στο κουράγιο σου που συγκρατήθηκες. Σόρυ μαντάμ, εγώ πώς θα μετακινηθώ για να κάνω τις δουλειές μου? μήπως να το αφήσω μόνο του σπίτι?

Lucia το αστειο ειναι αν προσεξεις καλα τι λεει οτι επιτρεπεται ανοιχτο αν ειναι κοντα ο συνοδος και προσεχει να μην χτυπησειή ενολησει κανεναν επιβατη.Με λιγα λογια δεν απαγορευεται ανοιχτο για την ασφαλεια του παιδιου αλλα για να μην πιανει χωρο.Εγω ετσι καταλαβα απο οσα γραφουν:?

Οσο για την αλλη εκεινη την ωρα με κουρδισε κανονικα αλλα ειπα να συγκρατηθω.Και αυριο που θα παρω τηλ το πρωι για τη καταγγελια παλι θα πρεπει να συγκρατηθω γτ θα χσσω και το δικιο μ στο τελος.Να δω πως:?

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...