Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μωρο μου κοιμαται ελαχιστα..


korinaki

Recommended Posts

τώρα αν πω πως χαίρομαι με αυτά που διαβάζω θα με παρεξηγήσετε!! αλλά η αλήθεια είναι αυτή γιατί ξαφνικά δεν αισθάνομαι τόσο μόνη!!! ο δικός μας είναι 22 ημερών κι εδώ και καμιά βδομάδα εχει ξεκινήσει αυτό το δε κοιμάμαι τώρα πια τη μέρα κυρίως!!!

το θέμα μας είναι πως θέλω να σταματήσω να τον θηλάζω γιατί δεν εχω πολύ γάλα και δε του φτάνει και χρειάζεται συνέχεια συμπλήρωμα και μάλιστα αρκετό αλλά απο τη στιγμή που δε κοιμάται αρχίζει πάνω στο 2ωρο και ζητάει να φάει!!!! η παιδίατρος μου είπε πως δε πρέπει να του δίνω ξένο γάλα σε λιγότερο απο 3 ώρες κάθε φορά και πως λογικά θα πρέπει να του αυξήσω τα ml.. κι όταν τη ρώτησα για το θέμα του ύπνου και τις λίγες ώρες με άγχωσε πως αν κοιμάται λιγότερο απο 8 ώρες το 24ωρο θα πρέπει να το ψαξουμε νευρολογικά!!!!

και κάθομαι σα τη τρελή και σημειώνω πόσες ώρες κοιμαται πόσα λεπτά ετοιμη είμαι να πιάσω χρονόμετρο!!! ο άντρας μου λέει πως αυτά είναι βλακείες και να μήν αγχώνομαι πως το παιδί δεν έχει ανάγκη και πως όλα τα μωρά έτσι είναι!!!

κι απο ότι φαίνεται απο τα μηνύματά σας έχει δίκιο!!!

αχ να ξέρατε πόσο ησύχασα ... δε με ενοχλεί η γκρίνια του ακόμα και τα ξενύχτια και τις ελάχιστες ώρες ύπνου τις εχω αρχίσει να τις σύνηθίζω... είναι που φοβόμουν μήπως είχε κάτι άλλο το παιδί....

υπομονή λοιπόν κάποια στιγμή θα στρώσει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η μικρη μας απο το μαυευτηριο ακομα κοιμοταν ολη νυχτα... και σχεδον ολη μερα (μου λεγαν να τη ξυπναω να τη ταιζω αλλα επειδη ημουν σιγουρη πως θα μεγαλωσει και ετσι μιας και επινε 120αρια και συμπληρωνε τη ποσοτητα δε το κανα ποτε...ξυπνουσαμε μετα απο 12 ωρες υπνο και τη κουνουσα να δω αν ειναι καλα!!!) απο 3 μηνων αρχισε να κοβει υπνο την ημερα και τωρα ...πχ εχθες γιναμε 6 μηνων και ξυπνησαμε στις 9μισι και πηγαμε βολτα ημερησια, ξανακοιμηθηκε λιγο στις 4 και μετα μεχρι τις 10μισι γαριδα! λετε να φταιει η νηστεια???:P:P:P

Προχθες τα ιδια με διαφορα την εκανα μπανιο πρωι και την κοιμισα μετα, μονο ενα τεταρτο τα καταφερα. πηγα να κανω μπανιο και οταν γυρισα με κοιτουσε με κατι ματια νααααα χωρις να κλαψει τιποτα!!!! το στανταρ της ειναι πως οσες φορες και να κοιμηθει και οση ωρα να κοιμηθει μεσα στη μερα , κατα τις 10μιση κανει μια μικρη γκρινια και μετα υπνο σχεδον αστραπιαια( λιγο τη κουνας στη πλατη κ "εφυγεεε"....)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εμένα άλλαξε τροπάριο τώρα. Όλο το πρωινό έως τις 2-3 το μεσημέρι είναι super. Ξυπνάει σχετικά αργά το πρωι και είναι όλο χαρούλες. Κατά τις 3 προσπαθώ να την πηγαίνω στην κούνια της να κοιμηθεί και τα έχω καταφέρει κάτι μέρες τώρα, κοιμάται κανά μισάωρο, κάποιες φορές μπορεί και 45 λεπτά. Μόλις την ακούω να ξυπνάει πηγαίνω αμέσως και της μιλάω και σταματάει το κλάμα.

Μετά απο καμια ώρα αρχίζει το μεγάλο μαρτύριο... Ξεκινάει ένα κλάμα απίστευτο. Κλαίει τόσο πολύ, τόσο δυνατά που κάποιες φορές αρχίζει να μελανιάζει, και βγάζει κοκκινίλες στο κορμάκι της.:shock: Και ενω την βλέπω πως νυστάζει, γλαρώνει αλλά δεν λέει να κοιμηθεί. Και δώστου κλάμα. Μπορεί να κλαίει συνεχόμενα για 1-1,5 ώρα, ούτε να φάει δεν θέλει όταν το παθαίνει αυτό. Κάθε απόγευμα το ίδιο πράγμα. Τι να φταίει που δεν κοιμάται, αφου νυστάζει... την βλέπω! Και γιατί πάντα την ίδια ώρα;

 

Είδες καμιά βελτίωση . Και εγω εχω μια παρόμοια μπέμπα !!

Την θηλάζεις ή της δίνεις ξένο ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πίνει ξένο απο 40 ημερών. Υπάρχει βελτίωση όσον αφορά το φαγητό. Αυτό που έκανα είναι να προλαβαίνω να την ταϊζω πριν πεινάσει. Μόλις την έβλεπα να αρχίζει σιγά-σιγά τη γκρίνια, την τάιζα και ηρεμούσε, τουλαχιστον για την επόμενη 1 ώρα.

Τώρα στο θέμα του ύπνου δεν έχω βρεί λύση. Κάνει ακόμα τα ίδια. Μόλις αρχίζει να νυστάζει δεν μπορώ να την ηρεμήσω με τίποτα. Από το μεσημέρι περίπου στις 3 έως τις 8 που συνήθως κοιμάται οριστικά για βράδυ (μετά απο πολύ κλαμα) συνεχίζεται το μαρτύριο...:(

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να σας απογοητευσω,οι περιγραφες σας ταιριαζουν γαντι στον γιο μου!!!!

υπνος ελαχιστος,κολικοι καθημερινοι για 1-1,5 ωρα το απογευμα....παλι καλα,τα βραδια κοιμομασταν παντα,μονο να θηλασει ηθελε καποιες φορες την νυχτα,αλλοτε περισσοτερες και αλλοτε λιγοτερες,αλλα χωρις να ειναι 100% ξυπνιος.

το καλο ειναι οτι οσο αρχιζε να καταλαβαινει,περνουσε πιο ευχαριστα η ωρα του,τον εβγαζα στο μπαλκονι,του τραγουδουσα,καναμε γυμναστικη,μασαζ....του αρεσουν οι θορυβοι απο την ηλ. σκουπα(σκουπιζα σχεδον καθημερινα!!!),απο το μιξερ,απο τον απορροφητηρα,οποτε και μαγειρευω με τον μπεμπη μου και φτιαχνω γλυκα,του αρεσει και να σιδερωνω!

περιπου 2 μηνων,αρχισε να βλεπει και το περστρεφομενο στην κουνια,οποτε καθοταν κι εκει καμποση ωρα,μετα του πηρα και ενα γυμναστηριο...

οχι,δεν θα αρχισει να κοιμαται περισσοτερο καποια στιγμη ενα μωρο που δεν κοιμαται απο την αρχη.αλλα θα ειστε πιο ξεκουραστες οσο περναει ο καιρος και δεν θα σας ενδιαφερει.

και τωρα αν μου λεει η διπλανη στην πολυκατοικια,οτι οσο ηταν μικρουλης εκλαιγε πολυ,και τωρα ειναι ολο χαρουλες,εγω προσπαθω να θυμηθω ποτε ηταν αυτο το "τοτε" που εκλαιγε....:):):):):):):)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Μηπως "τρομαζει" στον υπνο της? Εχει δηλαδη το αντανακλαστικο που ξαφνικα τρανταζονται, σηκωνουν χερια ψηλα και ξυπνανε?

 

Θα σου προτεινα να σκεφτεις την λυση του "φασκιωματος" ή αλλιως swaddling οταν κοιμαται. Εμεις παραγγειλαμε ειδικη κουβερουλα για τυλιγμα απο το ιντερνετ και κοιμαται 8 ωρες το βραδυ απο 50 ημερων. Παντα ηρεμει αφανταστα οταν τον τυλιγουμε και κοιμαται ευκολα χωρις να ξυπναει. Χωρις αυτο δεν παλευεται...

 

Αυτην εννοεις??

http://cgi.ebay.com/Swaddle-Me-SwaddleMe-Swaddling-Wrap-Blanket-Cotton-/310290314153?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item8e07cee2ae

 

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=swaddling&_sacat=See-All-Categories

 

δεν πιανεται αν ειναι 8 ωρες τυλιγμενο το βραδυ??

 

Βασικα το δικο μας μωρο ξυπαζεται περισσοτερο την μερα. Ο μικρουλης μας ειναι 50ημ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημερα κοριτσια!!

εχω διδυμα κοριτσακια 2 μιση μηνων. εδω και ενα μηνα τα μωρα μου κοιμουνται ελαχιστες ωρες κυριως το βραδυ. τις υπολοιπες ωρες παει να τα παρει ο υπνος αλλα σε 10 λεπτα ξυπνανε. αυτο γινεται σχεδον σε ολη την διαρκεια της ημερας. επισης τις περισσοτερες ωρες κλαινε και φανταζομαι πως εχουν κολικους. τα μωρα μου ειναι συνεχως σε μια υπερενταση!!

εχει συμβει σε καμια αυτο??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

εχω διδυμα κοριτσακια 2 μιση μηνων. εδω και ενα μηνα τα μωρα μου κοιμουνται ελαχιστες ωρες κυριως το βραδυ. τις υπολοιπες ωρες παει να τα παρει ο υπνος αλλα σε 10 λεπτα ξυπνανε. αυτο γινεται σχεδον σε ολη την διαρκεια της ημερας. επισης τις περισσοτερες ωρες κλαινε και φανταζομαι πως εχουν κολικους. τα μωρα μου ειναι συνεχως σε μια υπερενταση!!

εχει συμβει σε καμια αυτο??

 

εμένα μέχρι 3 μηνών ξυπνούσε κάθε 20 λεπτά , μέρα νύχτα.....δεν έκανα κάτι ιδιαιτερο ....απλά ακολουθούσα την ρουτίνα μπάνιο γάλα ύπνος ώσπου το εμπέδωσε κάποια στιγμή......εε μου το χαλάει ανα διαστήματα αλλά τι να κάνω???....ααα δε θηλάζω , κ επίσης της έκοψα κ το γάλα στη διάρκεια της νύχτας......''τώρα δε πίνουμε γάλα, κοιμόμαστε κτλ''

Link to comment
Share on other sites

natasiaes ποσο μηνων εκοψες το βραδυνο?? δηλαδη δεν ξυπναγε τη νυχτα πεινασμενο να διαμαρτηρηθει??

εμενα ηρεμησαν τις τελαιυτεες 2 μερες...ειχαν αρκετους κολικους βεβαια και περασαμε μεγαλη ταλαιπωρια τους 2,5 αυτους μηνες!!

αλλαξαμε γαλα frisolac ac και πηραμε σταγονιτσες grip water και επιτελους τα μωρα κοιμηθηκαν!! ουτε εγω θηλαζω!!

Link to comment
Share on other sites

natasiaes ποσο μηνων εκοψες το βραδυνο?? δηλαδη δεν ξυπναγε τη νυχτα πεινασμενο να διαμαρτηρηθει??

εμενα ηρεμησαν τις τελαιυτεες 2 μερες...ειχαν αρκετους κολικους βεβαια και περασαμε μεγαλη ταλαιπωρια τους 2,5 αυτους μηνες!!

αλλαξαμε γαλα frisolac ac και πηραμε σταγονιτσες grip water και επιτελους τα μωρα κοιμηθηκαν!! ουτε εγω θηλαζω!!

 

3-5 μηνων κοιμόταν σερι χωρις ξυπνηματα κ 5-7 μηνών ξυπνούσε 1 φορά, μουρμούραγε κ εγώ νόμιζα οτι πεινούσε κ της εδινα γάλα.....το πινε ευχαριστως κ κοιμόταν πάλι.......ωσπου οταν μου ξύπνησε το επόμενο βράδυ νευρίασα κ δε της έδωσα σημασία, δε πήγα καν να δω τι κάνει στο δωμάτιο της κ σταμάτησε.....ξανακοιμήθηκε....εεε μαααα......οτι ώρα την έβαζα για 'υπνο μετά από 6 ωρες ακριβως ξυπνούσε (μα ρολόι είχε??:confused:).....κ ξανακοιμόταν....υπενθυμίζω οτι δεν έκλαιγε.....άμα την επιαναν οι γκρινιες οι σοβαρες, πηγαινα στο δωμάτιο της , την χάιδευα (καθόλου αγκαλιά) δε της μιλούσα, απλά την χάιδευα κ κοιμόταν......αυτό έπαιρνε κάμποση ώρα, ομολογώ...το είπα κ στον παιδίατρο κ μου είπε οτι καλα κάνω κ δε της δίνω γάλα, κ να το κόψω αυτο το βραδυνό......μόνο αμα δεν ησυχάζει με τπτ να της δώσω γάλα........έτρωγε καλά όλη μέρα κ μου φαινόταν αδιανόητο να πεινάει μέσα στο βράδυ.....είχε φτάσει να είναι παχουλή......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!

εχω διδυμα κοριτσακια 2 μιση μηνων. εδω και ενα μηνα τα μωρα μου κοιμουνται ελαχιστες ωρες κυριως το βραδυ. τις υπολοιπες ωρες παει να τα παρει ο υπνος αλλα σε 10 λεπτα ξυπνανε. αυτο γινεται σχεδον σε ολη την διαρκεια της ημερας. επισης τις περισσοτερες ωρες κλαινε και φανταζομαι πως εχουν κολικους. τα μωρα μου ειναι συνεχως σε μια υπερενταση!!

εχει συμβει σε καμια αυτο??

 

Ομοιοπαθούσα και εγώ!Φάση είναι και θα περάσει!Συνήθως οι κολικοί πιάνουν τα μωρά αργά το απόγευμα...θα καταλάβεις αν είναι κολικοί αν δεν σταματήσουν με τίποτα το κλάμα.Αν τα πάρεις αγκαλιά και ηρεμήσουν δεν είναι κολικοί.Υπερένταση έχουν γιατί μεγάλωσαν λιγάκι και καταλαβαίνουν,θέλουν τη μαμά τους μωρέ...αγκαλίτσα και βολτούλα και θα ηρεμήσουν.Ξέρω είναι δύσκολη φάση,υπομονή και θα περάσει!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως "τρομαζει" στον υπνο της? Εχει δηλαδη το αντανακλαστικο που ξαφνικα τρανταζονται, σηκωνουν χερια ψηλα και ξυπνανε?

 

Θα σου προτεινα να σκεφτεις την λυση του "φασκιωματος" ή αλλιως swaddling οταν κοιμαται. Εμεις παραγγειλαμε ειδικη κουβερουλα για τυλιγμα απο το ιντερνετ και κοιμαται 8 ωρες το βραδυ απο 50 ημερων. Παντα ηρεμει αφανταστα οταν τον τυλιγουμε και κοιμαται ευκολα χωρις να ξυπναει. Χωρις αυτο δεν παλευεται...

 

Είδα βιντεάκια από την κουβέρτα!!!!!!!!!!!! Για ένα ανεξήγητο λόγο τα μωράκια ησύχαζαν αμέσως........καλά απίστευτη πολύ ωραία κουβέρτα!!!!!!!!!!

Που να το ήξερα .........:)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο natasies που τα καταφερες!! να δουμε εγω τι θα κανω που με το παραμικρο κιχ το βραδυ τρεχω και φτιαχνω γαλα....

 

black rose ευχαριστω παρα πολυ. αληθεια σε εσας ποσο μηνων σταματησαν οι κολικοι??

 

κοριτσια τα μωρα δε ζεστενονται με κουβερτουλα η' φασκιωμα το καλοκαιρι?? η' μιλατε μονο για χειμωνα??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα απο ενος μηνα ξεκινησε και κοιμοταν το βραδυ σερι...μολις ομως σαραντισε κοιμοταν μεν αλλα για λιγο και μετα ξεκιναγε το παρτυ...εμενα ειχε κολικους και υπεφερε βεβαια το πουλι μου, αλλα την υγεια μου την βρηκα μολις ξεκινησε στερεα τροφη!!! ησυχασα!!!!!!!!!! το πορισμα πιο ηταν;;; δεν χορτεναι με το γαλα το παιδι...εφαγε κρεμουλα και στανιαρε και μαζι και τα νευρα μου, τωρα που χρονισε δεν μπορω να πω οτι κοιμαται την ημερα καμια ωριτσα μονο, αλλα τουλαχιστον δεν γκρινιαζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

dimitra0 ναι τα κατάφερα, αλλά δε σημαίνει οτι μπορεί να κρατήσει για πάντα.....μπορεί να μου το γυρίσει πάλι κ να με ξενυχτήσει (χτυπάω ξύλο:rolleyes:).....ξέρεις, καμιά φορά το βράδυ ρίχνει 1 τσιρίδα ίσως κ 2......κρατάει για λίγα δευτερόλεπτα...κ εννοείται οτι δε της δίνω σημασία πάλι....ξανακοιμάται....ίσως βλέπει εφιάλτη ποιος ξέρει......αλλά δε τρέχω με το παραμικρό κιχ.....ούτως ή άλλως άμα δε κοιμάμαι καλά (για δικούς μου λόγους) κ σηκωθω, πάω μέσα σιγά σιγα κ την τσεκάρω......:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εμενα η μια απο τις 2 εβγαλε μονη της προγραμμα επιτελους!!! σταματησε το βραδυνο γευμα απο μονη της και κοιματε σερη απο της 9 το βραδυ εως τις 7 το πρωι!!! δεν μπορω να το πιστεψω ακομα!!

 

η αλλη ομως με εχει τρελανει!! εχει απιστευτει υπερενταση!! δεν μπορει να κοιμηθει ουτε 3 ωρες σερη!! ειναι υπερκινιτικη!! και εκει που παει να την παρει ο υπνος..τσουπ σε 10 λεπτα ξυπναει και κουνιεται σα χταποδι!! ασε που συνεχεια της πεφτη η πιπιλα και διαμαρτυρετε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΣΗΧΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΑΔΥ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ!ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΩΛΙΚΟΥΣ).ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΣΗΧΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΑΔΥ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ!ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΩΛΙΚΟΥΣ).ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!

 

Με ειχε τρελανει και μενα ο μικρουλης αυτες τις μερες (ειναι 3μηνων δε ξερω αν αλλαζει πολυ μεχρι τους 5 μηνες) οποτε κατεβασα απο το Αmazon το βιβλιο No cry nap solution και βρηκα καποιες πολυ ωραιες ιδεες. Αυτες τις μερες λοιπον αποφασισα να του κανω καποιο προγραμμα, διοτι ελεγε το βιβλιο οτι ειναι γκρινιαρης διοτι ειναι κουρασμενος. Τον βαζω λοιπον αναγκαστικα τις ιδιες ωρες για υπνο καθε μερα, θα κλαψει λιγο του δινω την πιπιλιτσα του και φευγω σφεντονα (ξερεις μετα αρχιζει να τα γελακια και δε μπορω), εχει δουλεψει μπορω να πω και ειναι λιγο πιο χαρουμενος οταν ξυπναει. Επισης με το που θα κλαψει λιγο και θα καταλαβω οτι κουραστηκε και νυσταξε τον βαζω κατευθειαν για υπνο, τωρα πια μου παιρνει 5 λεπτα να κοιμιθει!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΣΗΧΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΑΔΥ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ!ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΩΛΙΚΟΥΣ).ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!

 

Άσχετο λίγο με τον ύπνο, αλλα μήπως η γκρίνια τη μέρα είναι γιατί το παιδί βαριέται να βλέπει 5 μήνες το σπίτι; Είχα ένα παιδί τέτοιο. Σε αυτή την ηλικία μπορεί να αρχίσει να απασχολείται σιγά στο πάτωμα με παιχνιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτή την ηλικία περίπου μπορεί να του αρέσει να κάνει βαρελάκια, μπρούμυτα και σιγα σιγά να μπουσουλήσει. Τότε το πιο πιθανό είναι να πάψει η γκρίνια και να αρχίσει η εξερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ...ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ SITE...ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ...ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ Κ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΑΕΙ Κ ΚΛΑΙΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ 4 ΕΩΣ 6 ΩΡΕΣ ΣΕΡΙ..ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΝΑΛΛΑΞ,ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΥΠΝΗ,ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ,ΤΡΙΤΗ Κ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΥΠΝΗ...ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Κ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ(ΑΝ Κ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ)...ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ 5 ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΕΙ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΞΑΝΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΠΤΑΜΙΛ ΤΗΣ ΜΙΛΟΥΠΑΣ

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθατε κοριτσια και χρονια πολλα, και εγω εχω μια μπεμπα 18ημερων και ενα αγορακι 6χρονων, η μπεμπα μεχρι στιγμης τα παει καλα με τον υπνο.....την θηλαζω και της δινω ενα γευμα ξενο το βραδυ για να την βαρυνω λιγο για την νυχτα.....μηπως τα μωρακια σας περνανε κολικα πονακια? το πρωτο που πρεπει να κανετε ειναι να μιλησετε με τους παιδιατρους σας.....και αυτοι θα σας καθοδηγησουν.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...