Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμός (δεν τα καταφέρνω)


Recommended Posts

Έχω ένα αγοράκι που είναι 3μιση μηνών τώρα.

 

Επειδή έπρεπε να γεννηθεί πρόωρα λόγω του ότι δεν έπαιρνε βάρος, το πρώτο καιρό το είχα στη ΜΕΝΝ. Όσο ήμουν στο μαιευτήριο (3 ημέρες) μου είχαν δώσει νοσοκομειακό θήλαστρο για να προκληθεί η γαλουχία και το πρωτόγαλα τους το έδινα για να το δώσουν στο μωρό.

 

Όταν γύρισα σπίτι πήρα ένα οικιακό θήλαστρο της medela (δυστυχώς το μονό) και ό,τι αντλούσα το πήγαινα στη ΜΕΝΝ. Να πω εδώ ότι από τη πρώτη στιγμή του έδιναν φόρμουλα για να πάρει βάρος την οποία την συνέχισα κι εγώ στο σπίτι και την συνεχίζω ακόμη.

 

Το πρόβλημα με τον θηλασμό άρχισε απ' όταν πήρα το μωρό σπίτι. Έπρεπε να κάνω πολύ συχνά αντλήσεις και δεν είχα καθόλου χρόνο επειδή το μωρό έκλαιγε πολύ συχνά. Αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα να μειωθεί κι άλλο η παραγωγή μου και στο τέλος να σταματήσει τελείως. Προσπάθησα τον πρώτο καιρό να τον βάζω στο στήθος αλλά η θηλή μου ήταν μεγάλη για το στοματάκι του (είναι προωράκι). Μετά που κατάφερε να πιάσει τη θηλή, έκανε την θηλαστική κίνηση για 5 λεπτά και μετά σταματούσε.

 

Τις γιορτές που είχα πιο πολύ χρόνο, νοίκιασα το νοσοκομειακό της medela, μου αυξήθηκε πολύ λίγο, δηλ. είδα ότι δεν άξιζε τον κόπο. Συγκεκριμένα έβγαζα όλη μέρα 15 ml. Πήρα και συμπληρώματα (τριγωνέλλα, μαγιά μπύρας και γαϊδουράγκαθο). Οπότε το σταμάτησα και αυτό. Να πω εδώ ότι γενικά δεν μπορώ να ακολουθήσω 100% το πρωτόκολλο των αντλήσεων. Γενικά δεν έχω τόσο χρόνο να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα διότι εγώ είμαι εκείνη που ασχολείται αποκλειστικά με την φροντίδα του μωρού.

 

Ήθελα να ρωτήσω, για όσες από εμάς θέλουμε να δοκιμάσουμε επαναγαλακτισμό αλλά δεν έχουμε τον χρόνο να κάνουμε τόσος πολλές αντλήσεις με το θήλαστρο, μήπως μας βοηθούσε να δοκιμάζαμε το σύστημα SNS της Medela; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εκ των υστέρων αισθάνομαι βλάκας που δεν πηρα απλά το ειδικό χάπι που δινουν για να αυξήσεις γάλα ! 

ταλαιπωρήθηκα αλλά τα κατάφερα όμως, αλλά .... ειναι κριμα ο χρόνος.  

όπως είπες ήμουν μόνη. 

έβγαζα με το ζόρι συνολικά 40 μλ και από τους δυο μαστους όλη μέρα αντληση. 

αλλά να ξέρεις έβαλε βάρος με αυτό. απλά ξεκινήσαμε νωρίς τις τροφές κάπου στον 5ο μήνα ήθελε απο μονη της και ξεκινησαμε σκέτη κολοκύθα. 

αμέσως βάρος φουλ επάνω, και οι θηλάσαμε ως τους 26 μήνες. 

αξίζει να συνεχίσεισ δηλαδή με κανονικούς θηλασμούς, αλλα βρες σύμβουλο! μήν το κανεις μονη σου.

σύμβουλος, κανονικοί σωστοί θηλασμοί, χαπι,   και συνεχίζεις υπεροχους μήνες μετά. 

το πιο όμορφο είναι μετά το πρώτο έτος να ξέρεις. οι πρώτοι μηνες είναι μόνο άγχος. 

αλλά... ανταμείβεσαι απίστευτα και εσυ και το παιδί, αργότερα...

επίσης, δοκίμασε συμπλήρωμα ενα ενα,... οχι ολα μαζι.

εμενα το milk thistle και τα μαυρομάτικα εκαναν μεγάλη διαφορά. 

επισης δες κανεναν ανθρωπο. γιατί όλο αυτό.... τα ξέρεις.. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Madrugada το πρώτο μας παιδί ήταν μωρό IUGR. Ήρθε σε επαφή με το στήθος από την ΜΕΝΝ. Ομοίως πηγαίναμε γάλα που αντλούσα με το οικιακό της Medela. Μου το είχε δανείσει μια φίλη. Δεν νοίκιασα νοσοκομειακό. Το γάλα ήταν "μετρημένο" ας πούμε, επαρκούσε ίσα ίσα για το μωρό. Πότε δεν αντλήσα ποσότητα μεγάλη. Ούτε έρεε το γάλα από το στήθος. Καμία σχέση. (Σκέψου η τότε γυναικολόγος μου είχε πει μικρό στήθος έχεις-λίγο γάλα βγαίνει... επίσης καμία σχέση). Πήραμε εξιτήριο με οδηγία για θηλασμό και συμπλήρωμα μητρικό αντλημένο (φόρμουλα να δώσαμε 2φορές κι αυτό από ανασφάλεια δική μου, ζήτημα να ήπιε λίγες γουλιές, ήταν χορτάτο). Δεν πήρα ποτέ συμπλήρωμα αύξησης της παραγωγής μου. Δεν έχω δοκιμάσει το sns, δεν έχω προσωπική άποψη. Και ομοίως φρόντιζα αποκλειστικά το μωρό και το σπίτι και δεν την πάλευα με τις αντλήσεις. 

 

Αυτά στα γράφω για να σου επισημάνω τις ομοιότητες και τις διαφορές. Λοιπόν εντέλει με αποκλειστικό θηλασμό φτάσαμε στο 6μηνο και θηλάσε το παιδάκι έως το έτος. 

 

Από εμένα, τρεις μόνο επισημάνσεις, που τυχόν θα σου φανούν χρήσιμες.

- Το ποσό έβγαζες/βγάζεις με το θήλαστρο δε θα πρέπει να το λαμβάνεις υπόψη σου και να σε αποθαρρύνει. Δεν είναι ανάλογο του πόσο πίνει το μωρό όταν θηλάζει.

- Η παιδίατρος μας είναι και σύμβουλος θηλασμού. Ήταν πολύ υποστηρικτική και ποτέ δεν μας άγχωσε για το βάρος. Βέβαια και το παιδί είχε καλή ανάπτυξη. Αυτό το λέω γιατί αν ήταν της άλλης σχολής που λέμε, είναι πιθανό να μην είχα θηλάσει το παιδί όσο το θήλασα.

- Έβαζα συνέχεια το παιδί στο στήθος. Στο πρώτο ουά. Με κάθε γκρινίτσα. Κι ανά τακτά διαστήματα. Μετά τις πρώτες μέρες (που διαπιστώναμε στις ζυγίσεις ότι το παιδί έπαιρνε καλό βάρος) αναθάρρεψα, σταμάτησα τις αντλήσεις και το είχα "συνεχώς" στο στήθος.

 

Εφόσον επιθυμείς να συνεχίσεις με αποκλειστικό θηλασμό και το μωρό σας "πιάνει" το στήθος καλά και έχει μεγαλώσει-δυναμώσει, συζήτησε με τον/την παιδίατρο/με σύμβουλο θηλασμού, μήπως μειώνεις το μπιμπερό και αυξάνεις τον χρόνο θηλασμού. Του ενεργητικού θηλασμού. Να πίνει ζωηρά δηλαδή το παιδί γουλιές.

 

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγω εκ των υστέρων αισθάνομαι βλάκας που δεν πηρα απλά το ειδικό χάπι που δινουν για να αυξήσεις γάλα ! 

ταλαιπωρήθηκα αλλά τα κατάφερα όμως, αλλά .... ειναι κριμα ο χρόνος.  

όπως είπες ήμουν μόνη. 

έβγαζα με το ζόρι συνολικά 40 μλ και από τους δυο μαστους όλη μέρα αντληση. 

αλλά να ξέρεις έβαλε βάρος με αυτό. απλά ξεκινήσαμε νωρίς τις τροφές κάπου στον 5ο μήνα ήθελε απο μονη της και ξεκινησαμε σκέτη κολοκύθα. 

αμέσως βάρος φουλ επάνω, και οι θηλάσαμε ως τους 26 μήνες. 

αξίζει να συνεχίσεισ δηλαδή με κανονικούς θηλασμούς, αλλα βρες σύμβουλο! μήν το κανεις μονη σου.

σύμβουλος, κανονικοί σωστοί θηλασμοί, χαπι,   και συνεχίζεις υπεροχους μήνες μετά. 

το πιο όμορφο είναι μετά το πρώτο έτος να ξέρεις. οι πρώτοι μηνες είναι μόνο άγχος. 

αλλά... ανταμείβεσαι απίστευτα και εσυ και το παιδί, αργότερα...

επίσης, δοκίμασε συμπλήρωμα ενα ενα,... οχι ολα μαζι.

εμενα το milk thistle και τα μαυρομάτικα εκαναν μεγάλη διαφορά. 

επισης δες κανεναν ανθρωπο. γιατί όλο αυτό.... τα ξέρεις.. 

 

Το χάπι που λες να υποθέσω ότι είναι η δομπεριδόνη; Το έχω αναφέρει στον γυναικολόγο μου. Στην αρχή δεν το ήξερε. Διάβασε γι’ αυτό και μου είπε ότι είδε στις παρενέργειες εξωπυραμιδικές εκδηλώσεις (δεν ξέρω τι είναι αυτό) και μου είπε μεγάλη προσοχή. Οπότε φοβήθηκα και δεν το πήρα. Όταν νοίκιασα το θήλαστρο, μεσολάβησε μαία και μου είπε ότι δομπεριδόνη δίνουμε σε ειδικές περιπτώσεις. Εκείνη μου είπε να πάρω τριγωνέλλα, μαγιά μπίρας και γαϊδουράγκαθο. Το θέμα μου είναι οι αντλήσεις. Δεν μπορώ να κάνω τόσες πολλές. Επίσης να πω ότι και εκείνη μου είπε όσο γίνεται περισσότερο το μωρό στο στήθος.

Το θέμα είναι ότι το μωρό βαριέται γρήγορα και σταματάει να κάνει τη θηλαστική κίνηση για να ενεργοποιήσει το αντανακλαστικό του γάλακτος. Άρα ούτε και το μωρό με βοηθάει. Γι' αυτό σκέφτηκα το SNS μήπως και μείνει πιο πολύ στο στήθος και γίνει τίποτα.

 

Εμείς είχαμε αυστηρή οδηγία από τη ΜΕΝΝ, τις πρώτες ημέρες να παίρνει 60ml ανά γεύμα, διότι και αυτοί αυτή τη ποσότητα του έδιναν. Επίσης να τον ζυγίζουμε πολύ συχνά για να δούμε αν παίρνει βάρος. Οπότε για θηλασμό ούτε λόγος!! Μου είπαν ότι είναι μεγάλη η θηλή μου για το στόμα του και ότι με τον θηλασμό θα χάσει ενέργεια και μπορεί έτσι να χάσει βάρος!!! Οπότε άντε να τολμήσω να θηλάσω μετά.

 

Τα μαυρομάτικα κάνουν που είναι φασόλια; λένε ότι καλό είναι να αποφεύγονται τα όσπρια. Εμένα το μωρό έχει γενικά πολλά αέρια και είχε μεγάλο θέμα με κολικούς και του δίνουμε το ΝΑΝ sensitive. 

Ένας λόγος που παράτησα τη διαδικασία είναι ότι όταν του έδινα έστω τα 30 ml ανά 2 ημέρες, μετά χτυπιόταν και έκλαιγε. Υπέθεσα ότι έφταιγε το γάλα μου (έστω αυτό το λίγο) ή ότι έχει συνηθίσει στη φόρμουλα και το γάλα μου αποσυντονίζει το εντερικό του σύστημα. Τι να πω;

 

Αυτό που λες ότι μετά το πρώτο έτος είναι πιο καλά με τον θηλασμό, εγώ δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω, διότι σκέφτομαι να κάνω εμβρυομεταφορά την άνοιξη ή λίγο αργότερα. Δεν ξέρω αν σε περίπτωση που είχα γάλα αυτό θα επηρέαζε την επιτυχία της εμβρυομεταφοράς.

 

Το στήθος μου το νιώθω τελείως άδειο. Πώς θα μπορέσω να επαναφέρω γάλα τώρα πια; Έχω την εντύπωση μήπως η περίπτωσή μου είναι μη αναστρέψιμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Madrugada το πρώτο μας παιδί ήταν μωρό IUGR. Ήρθε σε επαφή με το στήθος από την ΜΕΝΝ. Ομοίως πηγαίναμε γάλα που αντλούσα με το οικιακό της Medela. Μου το είχε δανείσει μια φίλη. Δεν νοίκιασα νοσοκομειακό. Το γάλα ήταν "μετρημένο" ας πούμε, επαρκούσε ίσα ίσα για το μωρό. Πότε δεν αντλήσα ποσότητα μεγάλη. Ούτε έρεε το γάλα από το στήθος. Καμία σχέση. (Σκέψου η τότε γυναικολόγος μου είχε πει μικρό στήθος έχεις-λίγο γάλα βγαίνει... επίσης καμία σχέση). Πήραμε εξιτήριο με οδηγία για θηλασμό και συμπλήρωμα μητρικό αντλημένο (φόρμουλα να δώσαμε 2φορές κι αυτό από ανασφάλεια δική μου, ζήτημα να ήπιε λίγες γουλιές, ήταν χορτάτο). Δεν πήρα ποτέ συμπλήρωμα αύξησης της παραγωγής μου. Δεν έχω δοκιμάσει το sns, δεν έχω προσωπική άποψη. Και ομοίως φρόντιζα αποκλειστικά το μωρό και το σπίτι και δεν την πάλευα με τις αντλήσεις. 

 

Αυτά στα γράφω για να σου επισημάνω τις ομοιότητες και τις διαφορές. Λοιπόν εντέλει με αποκλειστικό θηλασμό φτάσαμε στο 6μηνο και θηλάσε το παιδάκι έως το έτος. 

 

Από εμένα, τρεις μόνο επισημάνσεις, που τυχόν θα σου φανούν χρήσιμες.

- Το ποσό έβγαζες/βγάζεις με το θήλαστρο δε θα πρέπει να το λαμβάνεις υπόψη σου και να σε αποθαρρύνει. Δεν είναι ανάλογο του πόσο αντλεί το μωρό όταν θηλάζει.

- Η παιδίατρος μας είναι και σύμβουλος θηλασμού. Ήταν πολύ υποστηρικτική και ποτέ δεν μας άγχωσε για το βάρος. Βέβαια και το παιδί είχε καλή ανάπτυξη. Αυτό το λέω γιατί αν ήταν της άλλης σχολής που λέμε, είναι πιθανό να μην είχα θηλάσει το παιδί όσο το θήλασα.

- Έβαζα συνέχεια το παιδί στο στήθος. Στο πρώτο ουά. Με κάθε γκρινίτσα. Κι ανά τακτά διαστήματα. Μετά τις πρώτες μέρες (που διαπιστώναμε στις ζυγίσεις ότι το παιδί έπαιρνε καλό βάρος. Αναθάρρεψα, σταμάτησα τις αντλήσεις και το είχα "συνεχώς" στο στήθος.

 

Εφόσον επιθυμείς να συνεχίσεις με αποκλειστικό θηλασμό και το μωρό σας "πιάνει" το στήθος καλά και έχει μεγαλώσει-δυναμώσει, συζήτησε με τον/την παιδίατρο/με σύμβουλο θηλασμού, μήπως μειώνεις το μπιμπερό και αυξάνεις τον χρόνο θηλασμού. Του ενεργητικού θηλασμού. Να πίνει ζωηρά δηλαδή το παιδί γουλιές.

 

Να σας ζήσει!

Το μωρό γεννήθηκε 1870 γρ και τις πρώτες μέρες ήταν θερμοκοιτίδα, μετά πήγε στην απλή παρακολούθηση όπου του είχαν στην αρχή σωληνάκι στη μύτη και μετά το βγάλανε και έτρωγε με μπιμπερό. Όταν πήγαινα να τον δω και να τον ταΐσω, επιχείρησα μια φορά να τον θηλάσω και δεν ανταποκρίθηκε καθόλου. Τότε ήταν που μου είπαν ότι είναι πολύ "μικρούλης" και το στόμα του είναι πολύ μικρό για την θηλή μου.

 

Από τη στιγμή που του έδιναν στη ΜΕΝΝ 60ml ανά γεύμα, ήταν αδύνατο να πάρω την απόφαση να "ρισκάρω" με θηλασμό διότι είχα αγχωθεί για το αν θα παίρνει βάρος ή όχι. Μου είχαν δώσει και οδηγίες από την ΜΕΝΝ για το τάϊσμα. Επειδή το παιδί έπαιρνε καλό βάρος με τη φόρμουλα και επειδή μου είχαν πει στη ΜΕΝΝ ότι με τον θηλασμό τα μωρά σπαταλούν πολύ ενέργεια, φοβήθηκα να τολμήσω να τον θηλάσω. Προσπαθούσα με το θήλαστρο, αλλά ήταν αδύνατο να κάνω πολλές αντλήσεις. Η μαία από το μαιευτήριο, μου είχε πει να αντλώ κάθε φορά μισή ώρα από το ένα στήθος και μισή ώρα από το άλλο στήθος!!! και όταν την ρώτησα στην αρχή τι θήλαστρο να αγοράσω, μονό ή διπλό, μου είπε μονό 😮 Δηλαδή έπρεπε να κάθομαι σύνολο 1 ώρα κάθε φορά από 8 φορές να αντλώ. Ok ήταν αδύνατο, δεν μου έβγαιναν τα νούμερα από άποψη χρόνου. Το μωρό να έχει κολικούς και να κλαίει ασταμάτητα όλη μέρα και όλη νύχτα. Οπότε πάνε οι αντλήσεις, πάνε όλα!

 

Εντωμεταξύ το μωρό άργησε να πιάνει μια χαρά τη θηλή αλλά δεν καθόταν πολύ ώρα… ή θα έκλαιγε ή θα τον έπαιρνε ο ύπνος. Οπότε η θηλαστική κίνηση που έκανε ήταν για λίγο κάθε φορά. Παρόλα αυτά τον έβαζα συχνά στο στήθος κάθε φορά που έκλαιγε. Όμως εδώ και 1 μήνα τώρα το μωρό κοιμάται πολύ περισσότερο πια και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τον ξυπνάω για να τον βάζω στο στήθος. Σε αυτό το σημείο μου σταμάτησε τελείως το γάλα.

 

Φυσικά και θα ήθελα να θηλάσω, αλλά δεν έχω πια γάλα, οπότε η φόρμουλα είναι μονόδρομος, αλλιώς το μωρό πώς θα τραφεί; Δεν είχα καλή ενημέρωση και στήριξη από τη αρχή. Όπως γίνεται και στις περισσότερες περιπτώσεις που διαβάζω. 

 

Ήθελα να απευθυνθώ σε σύμβουλο θηλασμού ψάχνοντας από παλιότερα ποστ εδώ στο φόρουμ, αλλά δεν λειτουργούν πια τα link.

Έχω βρει αυτό: https://www.lllgreece.org/symvouloi

Για Αττική έχει βόρεια Αθήνα και Νότια Αθήνα. Εγώ είμαι Δυτικά προάστεια.

 

Σ' ευχαριστώ, κι εσένα να σου ζήσει 💚

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, καθώς έχει προστεθεί πρόσφατα νεογνολόγος παιδίατρος στους εθελοντικούς επιστημονικούς συνεργάτες κρίνουμε ότι θα είναι εξαιρετικά ωφέλιμη η συμμετοχή του στην συζήτηση.

@Δημήτρης Κωνσταντέλος 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

Ο επαναγαλακτισμός είναι δυνατόν να επιτευχθεί αλλά δυστυχώς όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Η σημαντικότερη παράμετρος για αυτό είναι η χρονική διάρκεια που το παιδί σταμάτησε να θηλάζει. Δηλαδή όσο περισσότερος καιρός πέρασε τόσο πιο δύσκολα θα ερεθιστεί και πάλι το στήθος να παράξει γάλα. Για να υπάρχουν πιθανότητες επαναγαλακτισμού θα πρέπει η μητέρα να επιδείξει πολύ μεγάλη υπομονή και επιμονή. Δηλαδή θα πρέπει να θηλάζει 8-12 φορές την ημέρα και από τα δυο στήθη για περίπου 15 λεπτά. Απαραίτητη είναι επίσης η σωμάτικη επαφή με το μωρό. Η συχνή σωματική επαφή καθώς και η συχνή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος βοηθά να εκκριθεί η ορμόνη προλακτίνη που καθορίζει την παραγωγή γάλακτος. Για το SNS της medela δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει, θεωρητικά όμως ανήκει στους τρόπους που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην παραγωγή γάλακτος. 

Όσον αφορά την δομπεριδόνη, αποτελεί αντιεμετικό φάρμακο το οποίο σαν παρενέργεια έχει την αύξηση της προλακτίνης και έμμεσα διεγείρει την παραγωγή γάλακτος. Δεν θα συνιστούσα όμως φαρμακευτική αγωγή σε καμία περίπτωση. Τα ροφήματα που προαναφέρθηκαν είναι αποδεκτά και μπορούν στο μέτρο του δυνατού να βοηθήσουν.

Η άποψη μου είναι να μιλήσετε με τον παιδίατρο σας. Υπάρχει μήπως κάποια ανατομική ανωμαλία στο παιδί; Πχ κοντός χαλινός; Εαν όχι και εαν αυτό είναι το πρώτο σας παιδάκι και δεν έχετε εμπειρία στο θηλασμό, ζητήστε τη βοήθεια και μιας μαίας. Οι μαίες έχουν εμπειρία και μπορούν να σας δείξουν τη σωστή τεχνική θηλασμού ή να σας πουν αν υπάρχει κάποιο λάθος στον τρόπο με τον οποίο θηλάζετε. 

Επειδή αναφέρατε ότι αισθάνεστε πιεσμένη και αγχωμένη, να ξέρετε ότι το άγχος γενικά δυσκολεύει την παραγωγή γάλακτος. Άσχετα με το αν θα επιμείνετε με τον θηλασμό ή όχι, συζητήστε με τον παιδίατρο σας για ό,τι σας αγχώνει. Πολλές φορές ίσως χρειαστεί μια μικρή βοήθεια από κάποιον ειδικό. Μην ξεχνάτε ότι περισσότερο και από το μητρικό γάλα, ένα μωρό χρειάζεται μια μαμά χαρούμενη και με καλή ψυχολογία!

Εαν έχετε άλλες απορίες θα χαρώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Madrugada said:

Το μωρό γεννήθηκε 1870 γρ και τις πρώτες μέρες ήταν θερμοκοιτίδα, μετά πήγε στην απλή παρακολούθηση όπου του είχαν στην αρχή σωληνάκι στη μύτη και μετά το βγάλανε και έτρωγε με μπιμπερό. Όταν πήγαινα να τον δω και να τον ταΐσω, επιχείρησα μια φορά να τον θηλάσω και δεν ανταποκρίθηκε καθόλου. Τότε ήταν που μου είπαν ότι είναι πολύ "μικρούλης" και το στόμα του είναι πολύ μικρό για την θηλή μου.

 

Από τη στιγμή που του έδιναν στη ΜΕΝΝ 60ml ανά γεύμα, ήταν αδύνατο να πάρω την απόφαση να "ρισκάρω" με θηλασμό διότι είχα αγχωθεί για το αν θα παίρνει βάρος ή όχι. Μου είχαν δώσει και οδηγίες από την ΜΕΝΝ για το τάϊσμα. Επειδή το παιδί έπαιρνε καλό βάρος με τη φόρμουλα και επειδή μου είχαν πει στη ΜΕΝΝ ότι με τον θηλασμό τα μωρά σπαταλούν πολύ ενέργεια, φοβήθηκα να τολμήσω να τον θηλάσω. Προσπαθούσα με το θήλαστρο, αλλά ήταν αδύνατο να κάνω πολλές αντλήσεις. Η μαία από το μαιευτήριο, μου είχε πει να αντλώ κάθε φορά μισή ώρα από το ένα στήθος και μισή ώρα από το άλλο στήθος!!! και όταν την ρώτησα στην αρχή τι θήλαστρο να αγοράσω, μονό ή διπλό, μου είπε μονό 😮 Δηλαδή έπρεπε να κάθομαι σύνολο 1 ώρα κάθε φορά από 8 φορές να αντλώ. Ok ήταν αδύνατο, δεν μου έβγαιναν τα νούμερα από άποψη χρόνου. Το μωρό να έχει κολικούς και να κλαίει ασταμάτητα όλη μέρα και όλη νύχτα. Οπότε πάνε οι αντλήσεις, πάνε όλα!

 

Εντωμεταξύ το μωρό άργησε να πιάνει μια χαρά τη θηλή αλλά δεν καθόταν πολύ ώρα… ή θα έκλαιγε ή θα τον έπαιρνε ο ύπνος. Οπότε η θηλαστική κίνηση που έκανε ήταν για λίγο κάθε φορά. Παρόλα αυτά τον έβαζα συχνά στο στήθος κάθε φορά που έκλαιγε. Όμως εδώ και 1 μήνα τώρα το μωρό κοιμάται πολύ περισσότερο πια και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τον ξυπνάω για να τον βάζω στο στήθος. Σε αυτό το σημείο μου σταμάτησε τελείως το γάλα.

 

Φυσικά και θα ήθελα να θηλάσω, αλλά δεν έχω πια γάλα, οπότε η φόρμουλα είναι μονόδρομος, αλλιώς το μωρό πώς θα τραφεί; Δεν είχα καλή ενημέρωση και στήριξη από τη αρχή. Όπως γίνεται και στις περισσότερες περιπτώσεις που διαβάζω. 

 

Ήθελα να απευθυνθώ σε σύμβουλο θηλασμού ψάχνοντας από παλιότερα ποστ εδώ στο φόρουμ, αλλά δεν λειτουργούν πια τα link.

Έχω βρει αυτό: https://www.lllgreece.org/symvouloi

Για Αττική έχει βόρεια Αθήνα και Νότια Αθήνα. Εγώ είμαι Δυτικά προάστεια.

 

Σ' ευχαριστώ, κι εσένα να σου ζήσει 💚

Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα που είσαι δυτικά, οι συμβουλοι θηλασμού είναι συνήθως διατέθημενες να πάνε κ λίγο παραέξω από την περιοχή τους, αν πραγματικά θέλεις να το προσπαθησεις πρέπει να βοηθηθεις από κάποια έμπειρη συμβουλο. Θέλει όλη μέρα το μωρό στο στήθος - πραγματικά όλη μέρα δεν υπερβαλω. Για κάνα μήνα με 40 μέρες. Μετά γίνεται παιχνιδάκι. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα και την υπομονή να διαθέσεις αυτό το χρόνο. Να σου ζήσει και όλα να πάνε καλά! Α, να προσθέσω ότι εμένα με βοήθησαν πολύ οι μαλαξεις στο στήθος καθώς θηλαζα στην αρχή, δηλαδή να προσπαθείς να σπρώχνεις το γάλα να κατέβει από τους γάλακτοφορους αδενες στη θηλη και στο στόμα του παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2023 at 9:08 ΜΜ, Madrugada είπε:

Μου είπαν ότι είναι μεγάλη η θηλή μου για το στόμα του και ότι με τον θηλασμό θα χάσει ενέργεια και μπορεί έτσι να χάσει βάρος!!! Οπότε άντε να τολμήσω να θηλάσω μετά.

Πόσο βάρος είχε το μωράκι σου όταν το πήρες σπίτι? Σε ρωτάω γιατί το δεύτερο παιδάκι μου γεννήθηκε 2490 και το πήρα σπίτι 2300. Μια χαρά όμως έπιασε τη θηλή μου κ ρουφούσε κανονικά αν και μεγάλη.

 

Δυστυχώς όταν δεν ξέρουμε μπορεί να έχουμε λάθος πληροφόρηση. Η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε πρόωρα, ήταν IUGR και δεν κατάφερα να την θηλάσω λόγω το ότι άκουγα συνέχεια να μου λένε ότι θα κουράζεται κ πρέπει να φτάσει τουλάχιστον 3 κιλά για να μπορέσει να θηλάσει. Οπότε για 1 χρόνο έβγαζα με το θηλαστρο. Βέβαια είχε κ παλινδρόμηση κ πάλι δεν θα μπορούσα να την βάλω γιατί αρνιόταν να φάει.

 

Όσο για τις αντλήσεις αν θες να το προσπαθήσεις κάθε φορά που κοιμάται το μωρό θα πρέπει να βγάζεις γάλα κ κάνε μαλαξεις καθώς έχεις το θηλαστρο για να βγαίνει πιο εύκολα το γάλα. Κ εννοείται ότι για να πετύχεις αύξηση του γάλακτος θα πρέπει να βγάζεις κ το βράδυ ανά 3-4 ώρες.

 

Παρόλα αυτά σκέψου τα υπέρ κ τα κατά? Αξίζει ψυχολογικά να το περάσεις όλο αυτό? Όπως είπε κ ο γιατρός πάνω απ' όλα εσύ πρέπει να είσαι χαρούμενη για να είναι κ το μωρό.

 

Εγώ επειδή το έζησα ένα χρόνο αυτό με το θηλαστρο σε τυχόν άλλο παιδί είχα πει ότι δεν θα ξανά περάσω αυτή την ταλαιπωρία. Ευτυχώς όμως στο δεύτερο όλα κύλησαν ομαλά κ τα κατάφερα χωρις θηλαστρα 

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2023 at 10:23 ΠΜ, mama16 είπε:

Πόσο βάρος είχε το μωράκι σου όταν το πήρες σπίτι? Σε ρωτάω γιατί το δεύτερο παιδάκι μου γεννήθηκε 2490 και το πήρα σπίτι 2300. Μια χαρά όμως έπιασε τη θηλή μου κ ρουφούσε κανονικά αν και μεγάλη.

 

Δυστυχώς όταν δεν ξέρουμε μπορεί να έχουμε λάθος πληροφόρηση. Η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε πρόωρα, ήταν IUGR και δεν κατάφερα να την θηλάσω λόγω το ότι άκουγα συνέχεια να μου λένε ότι θα κουράζεται κ πρέπει να φτάσει τουλάχιστον 3 κιλά για να μπορέσει να θηλάσει. Οπότε για 1 χρόνο έβγαζα με το θηλαστρο. Βέβαια είχε κ παλινδρόμηση κ πάλι δεν θα μπορούσα να την βάλω γιατί αρνιόταν να φάει.

 

Όσο για τις αντλήσεις αν θες να το προσπαθήσεις κάθε φορά που κοιμάται το μωρό θα πρέπει να βγάζεις γάλα κ κάνε μαλαξεις καθώς έχεις το θηλαστρο για να βγαίνει πιο εύκολα το γάλα. Κ εννοείται ότι για να πετύχεις αύξηση του γάλακτος θα πρέπει να βγάζεις κ το βράδυ ανά 3-4 ώρες.

 

Παρόλα αυτά σκέψου τα υπέρ κ τα κατά? Αξίζει ψυχολογικά να το περάσεις όλο αυτό? Όπως είπε κ ο γιατρός πάνω απ' όλα εσύ πρέπει να είσαι χαρούμενη για να είναι κ το μωρό.

 

Εγώ επειδή το έζησα ένα χρόνο αυτό με το θηλαστρο σε τυχόν άλλο παιδί είχα πει ότι δεν θα ξανά περάσω αυτή την ταλαιπωρία. Ευτυχώς όμως στο δεύτερο όλα κύλησαν ομαλά κ τα κατάφερα χωρις θηλαστρα 

Το μωράκι έπρεπε να φτάσει τα 2200 γρ για να το πάρω σπίτι. Το πήραμε σπίτι περίπου στα 2240 γρ και μου είπαν οπωσδήποτε να πίνει 60ml γάλα  6 με 7 φορές την ημέρα. Οπότε αυτός ήταν και βασικός λόγος που δεν μπόρεσα να τον θηλάσω φοβούμενη ότι θα χάσει βάρος εάν προσπαθούσα να τον βάζω στο στήθος.

 

Όσο και να προσπαθώ με τις αντλήσεις, βγάζω πολύ λίγο. Απλώς δεν ήξερα αν κάνω κάτι λάθος.

Δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο για τόσες αντλήσεις. Απ’ ότι έχω καταλάβει, θα πρέπει να μη κάνω τίποτα άλλο όλη μέρα εκτός από το να κάθομαι και να κάνω αντλήσεις (ταυτόχρονα το μωρό στο στήθος όταν είναι ξύπνιο). Το «κάθομαι» το λέω διότι όταν γίνονται αντλήσεις δεν μπορεί να γίνει ταυτόχρονα και κάτι άλλο.

 

Ήθελα να δοκιμάσω την προσπάθεια ανεξάρτητα από την ταλαιπωρία.

Αυτό που είδα όμως είναι ότι δεν μπορώ να φέρω αποτέλεσμα. Εάν μπορούσα να πετύχω κάτι, χαλάλι και η ταλαιπωρία και όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου, 

εγώ στην θέση σου θα μίλαγα με παιδίατρο πιστοποιημένο συμβουλο θηλασμού που να γνωρίζει για τα πρωτοκολλα της δομπεριδόνης. 

Λίγοι είναι εξοικειωμένοι, είναι κρίμα όμως να μην γίνεται αυτό.  

Όταν επιτρέπονται τόσα φάρμακα και με βάση την lactancia αυτό το φάρμακο επιτρέπεται και μάλιστα έχει τόσο μεγάλο όφελος κ την στιγμή που ήδη χρησιμοποιείται παγκοσμίως, λέω ας δημιουργηθεί η εμπειρία...

 Γιατί να στερηθεί μια μητέρα και το μωρό... δεν αφορά ο θηλασμός μόνο τους πρώτους μήνες....(!)

Θεωρώ εντελώς εύλογη την στάση σου να θέλεις να δοκιμάσεις τα πάντα, και ίσως υπάρχουν πραγματικά ειδικοί που να ξέρουν να σε βοηθήσουν.

 Η κάθε μητέρα κάνει τις επιλογές της, όπως και να έχει. Αν θέλεις να παρατήσεις την ιδέα, παράτα την και μια χαρά. 

Αν θέλεις όμως να το δοκιμάσες κάνε το με το σωστό ειδικό δίπλα σου. 

Εγώ θα ήθελα να το είχα δοκιμάσει αυτό, αντί το θήλαστρο... γιατί έκανα αυτό που είπες,δηλαδή ήμουν όλη μέρα με το μωρό, ή το θήλαστρο δε μπορούσα να κάνω κάτι άλλο όλη μέρα, ηταν βεβαια επιλογή μου και είχε κόστος, αλλά όμως αυτό επεστράφη όλους τους υπόλοιπους μήνες που θηλάσαμε, καθώς 

άντλησα συμπληρωματικά τα 40 μλ καθημερινά (με χίλια ζόρια) ως τον 4ο μήνα και μετά με σύμφωνη γνώμη παιδιάτρου και παιδιού έγινε έναρξη τροφών και μάλιστα μιας τροφής μόνο, της κολοκύθας. Δε ξαναχρειάστηκε θήλαστρο, το γάλα επαρκούσε πια μόνο του, οι ποσοστιαίες καμπύλες ανέβηκαν αμέσως, σταμάτησε το άγχος και μετά απλώς υπηρχε μόνο θηλασμός απευθείας και τροφές , χωρίς κανένα θήλαστρο. 

Μόνο οι μητέρες που έχουν θηλάσει μετά το 6μηνο μετά το έτος, στο δεύτερο έτος ξέρουν τι σημαίνει αυτό.

Εμείς θηλάσαμε υπέροχους 26 μήνες. 100% αξίζει ΚΑΘΕ προσπάθεια που κάνεις τώρα. 

Όμως μόνο όταν μπορείς να κρατήσεις το κόστος. Αν αισθάνεσαι σε αυτό καλά. Εγώ είχα κάποια υποστήριξη στα θέματα του σπιτιού, δεν χρειαζόταν να κάνω τέτοια. 

και πάλι, είναι ψυχολογικό το κόστος, αλλά κάποιες φορές κάνουμε και πράγματα που να είναι δύσκολα.

Η αισθηση ενός παιδιού που μπαίνει στην ηλικία της προσκόλλησης και του άγχους αποχωρισμού, της εξερεύνησης και της ανεξαρτητοποίησης και η ύπαρξη του θηλασμού είναι ένα απίστευτο bonding combination, που τώρα στα 10 της, γυρνάει πίσω. 

Οπότε έχοντας περάσει αυτό το δύσκολο διάστημα ξέρω ότι άξιζε 100% . Όμως - εγώ το ξεκίνησα αυτό απευθείας από τον 1ο μήνα. Πέρασα 3 μήνες έτσι!...  

Εσύ μπορεί να μην χρειαστεί να το κάνεις αυτό 3 μήνες κάν μπορεί να φτάσει ένας μήνας να καταφέρεις αυτό το πράγμα, που το ξέρεις;

και αν μετά από ένα μήνα δυσκολίας, μετά αποκτήσεις πάμπολους μήνες θηλασμού για σένα και το μωρό σου;

Μήπως αν δεν το δοκιμάσεις, σωστά (με ειδικό και δομπεριδόνη) δεν θα ξέρεις ποτέ; Αν το αντέχεις κανένα πρόβλημα.  

Εγώ στα 38 μου ήξερα ότι άλλο παιδί δεν ήταν σίγουρο οτι θα κάνω, οπότε τα έδωσα όλα.  

Τα γράφω τώρα, 10 χρόνια μετά... ο χρονος περνάει. Για την κάθε μια μας, η επιλογή της είναι η σωστή. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2023 at 3:32 ΜΜ, Madrugada είπε:

Έχω ένα αγοράκι που είναι 3μιση μηνών τώρα.

 

Επειδή έπρεπε να γεννηθεί πρόωρα λόγω του ότι δεν έπαιρνε βάρος, το πρώτο καιρό το είχα στη ΜΕΝΝ. Όσο ήμουν στο μαιευτήριο (3 ημέρες) μου είχαν δώσει νοσοκομειακό θήλαστρο για να προκληθεί η γαλουχία και το πρωτόγαλα τους το έδινα για να το δώσουν στο μωρό.

 

Όταν γύρισα σπίτι πήρα ένα οικιακό θήλαστρο της medela (δυστυχώς το μονό) και ό,τι αντλούσα το πήγαινα στη ΜΕΝΝ. Να πω εδώ ότι από τη πρώτη στιγμή του έδιναν φόρμουλα για να πάρει βάρος την οποία την συνέχισα κι εγώ στο σπίτι και την συνεχίζω ακόμη.

 

Το πρόβλημα με τον θηλασμό άρχισε απ' όταν πήρα το μωρό σπίτι. Έπρεπε να κάνω πολύ συχνά αντλήσεις και δεν είχα καθόλου χρόνο επειδή το μωρό έκλαιγε πολύ συχνά. Αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα να μειωθεί κι άλλο η παραγωγή μου και στο τέλος να σταματήσει τελείως. Προσπάθησα τον πρώτο καιρό να τον βάζω στο στήθος αλλά η θηλή μου ήταν μεγάλη για το στοματάκι του (είναι προωράκι). Μετά που κατάφερε να πιάσει τη θηλή, έκανε την θηλαστική κίνηση για 5 λεπτά και μετά σταματούσε.

 

Τις γιορτές που είχα πιο πολύ χρόνο, νοίκιασα το νοσοκομειακό της medela, μου αυξήθηκε πολύ λίγο, δηλ. είδα ότι δεν άξιζε τον κόπο. Συγκεκριμένα έβγαζα όλη μέρα 15 ml. Πήρα και συμπληρώματα (τριγωνέλλα, μαγιά μπύρας και γαϊδουράγκαθο). Οπότε το σταμάτησα και αυτό. Να πω εδώ ότι γενικά δεν μπορώ να ακολουθήσω 100% το πρωτόκολλο των αντλήσεων. Γενικά δεν έχω τόσο χρόνο να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα διότι εγώ είμαι εκείνη που ασχολείται αποκλειστικά με την φροντίδα του μωρού.

 

Ήθελα να ρωτήσω, για όσες από εμάς θέλουμε να δοκιμάσουμε επαναγαλακτισμό αλλά δεν έχουμε τον χρόνο να κάνουμε τόσος πολλές αντλήσεις με το θήλαστρο, μήπως μας βοηθούσε να δοκιμάζαμε το σύστημα SNS της Medela; 

Κι εγώ δυσκολεύτηκα πολυ να θηλασω. 2460 πήραμε τον μικρο σπίτι οποτε έδινα ξένο έβγαζα 20μλ όλη μερα με το νοσοκομειακό της medela που νοίκιασα με 6 αντλήσεις την μερα γιατι δεν άντεχα 8 και τον μικρο στο στήθος όσο πιο συχνά μπορουσα. Έπινα 9 fenugreek την ημέρα. Ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό στο στήθος. Οταν το μωρο εγινε 42 ημερών μεσα σε ενα βράδυ γέμισε το στήθος μου γάλα. Και μεσα σε μια εβδομαδα έκοψα ολα τα υπόλοιπα θηλαστρο και σκόνη εννοω. Τον μικρο τον θηλασα αποκλειστικά 14 μηνες. Πάλεψε το οσο εισαι εσυ καλα και μπορείς.

επισης μπορείς να απευθυνθείς στην φαιναρετη που ειναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

https://parents.org.gr/2022/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/ 

Α εδώ είναι η λίστα των πιστοποιημένων συμβούλων. 

Εγώ θα ρώταγα απευθείας αν εχουν εμπειρία με δομπεριδόνη κιόλας.

Γιατί αν δεν εχουν εμπειρία δεν θα το συστήσουν κιόλας, αν αυτό είναι κάτι που θα το ήθελες. Είμαι περίεργη αν υπάρχει και κάποιος δηλαδή. Αν τυχόν μιλήσεις γράψε το έτσι για να ξέρουμε για φίλες μας.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Κι εγώ δυσκολεύτηκα πολυ να θηλασω. 2460 πήραμε τον μικρο σπίτι οποτε έδινα ξένο έβγαζα 20μλ όλη μερα με το νοσοκομειακό της medela που νοίκιασα με 6 αντλήσεις την μερα γιατι δεν άντεχα 8 και τον μικρο στο στήθος όσο πιο συχνά μπορουσα. Έπινα 9 fenugreek την ημέρα. Ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό στο στήθος. Οταν το μωρο εγινε 42 ημερών μεσα σε ενα βράδυ γέμισε το στήθος μου γάλα. Και μεσα σε μια εβδομαδα έκοψα ολα τα υπόλοιπα θηλαστρο και σκόνη εννοω. Τον μικρο τον θηλασα αποκλειστικά 14 μηνες. Πάλεψε το οσο εισαι εσυ καλα και μπορείς.

επισης μπορείς να απευθυνθείς στην φαιναρετη που ειναι δωρεάν.

Ίσως τελικά τα κατάφερες με τον θηλασμό επειδή ήταν ακόμη αρχή, δηλ. όταν το μωρό σου ήταν 42 ημερών. Εμένα στις 05 Φεβρουαρίου θα κλείσει τους 4 μήνες και το στήθος μου το νιώθω τελείως άδειο πια.

Εμένα μου είχε πει η μαία που μεσολάβησε για το θήλαστρο της medela να πίνω 3 fenugreek την ημέρα, ίσως τα 6 να είναι πιο αποτελεσματικά.

Μια φίλη μου είχε αναφέρει την Φαιναρέτη, δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτούσα.

Ευχαριστώ  🙂

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Madrugada είπε:

Ίσως τελικά τα κατάφερες με τον θηλασμό επειδή ήταν ακόμη αρχή, δηλ. όταν το μωρό σου ήταν 42 ημερών. Εμένα στις 05 Φεβρουαρίου θα κλείσει τους 4 μήνες και το στήθος μου το νιώθω τελείως άδειο πια.

Εμένα μου είχε πει η μαία που μεσολάβησε για το θήλαστρο της medela να πίνω 3 fenugreek την ημέρα, ίσως τα 6 να είναι πιο αποτελεσματικά.

Μια φίλη μου είχε αναφέρει την Φαιναρέτη, δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτούσα.

Ευχαριστώ  🙂

Αν δεν έχεις κ πολύ χρονο δεν εχει κ νόημα τωρα να προσπαθήσεις μην ξεχνάς ότι σε 1.5 μηνα θα ξεκινήσουν οι τροφές κ ετσι κ αλλιώς ο θηλασμός θα μειωθεί. Βεβαια γαλα ακομα κ έτσι θα έχεις αν βάζεις το μωρό στο στήθος δηλαδη γαλα θα υπάρχει για όσο μπαινει το μωρό στο στήθος ασχετα αν δεν εχει αρκετή ποσότητα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Έχω γράψει την ιστορία επαναγαλακτισμου μου σε άρθρο, αν γράψεις στην γκουγκλ μαμαδοιστοριες+επαναγαλακτισμος θα τη βρεις.

Δεν είναι εύκολο, αν ούτε ακατόρθωτο!

Νομίζω μόνο με το νοσοκομειακό θηλαστρο νοικιασμένο και μάλιστα διπλό θα κάνεις δουλειά, ακόμη και αν δεν τηρείς όλο το πρωτόκολλο των 8 θηλασμων την μέρα, νομίζω δεν είναι εύκολα εφικτό ούτως ή άλλως αυτό!

& πάλι να ξέρεις θέλει πολλές μέρες μέχρι να αυξήσει την παραγωγή, δεν έπρεπε να απογοητευτεις και να το αφήσεις.

Επίσης, χρειάζεσαι γενικότερη καθοδήγηση από σύμβουλο γαλουχίας ή έστω θηλασμού. Εκείνη θα σου πει και για τα συμπληρώματα και χάπια με σωστή σειρά για κατάλληλο χρόνο και σε αποδεκτές και αποτελεσματικές δόσεις κλπ.

Εμένα το σύστημα sns με βοήθησε πάρα πολύ & στην παραγωγή και στο μωρό. Θέλει λίγο κόπο να το συνηθίσεις αλλά έχει αποτέλεσμα.

Τέλος, βοηθάει πολύ να κάνεις μαλαξεις στο μαστό όση ώρα θηλάζει το μωρό, ώστε να βοηθάς τη ροή σου και να μην κουράζεται αυτό και αποκοιμιεται.

Καλή συνέχεια, καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2023 at 3:32 ΜΜ, Madrugada είπε:

Έχω ένα αγοράκι που είναι 3μιση μηνών τώρα.

 

Επειδή έπρεπε να γεννηθεί πρόωρα λόγω του ότι δεν έπαιρνε βάρος, το πρώτο καιρό το είχα στη ΜΕΝΝ. Όσο ήμουν στο μαιευτήριο (3 ημέρες) μου είχαν δώσει νοσοκομειακό θήλαστρο για να προκληθεί η γαλουχία και το πρωτόγαλα τους το έδινα για να το δώσουν στο μωρό.

 

Όταν γύρισα σπίτι πήρα ένα οικιακό θήλαστρο της medela (δυστυχώς το μονό) και ό,τι αντλούσα το πήγαινα στη ΜΕΝΝ. Να πω εδώ ότι από τη πρώτη στιγμή του έδιναν φόρμουλα για να πάρει βάρος την οποία την συνέχισα κι εγώ στο σπίτι και την συνεχίζω ακόμη.

 

Το πρόβλημα με τον θηλασμό άρχισε απ' όταν πήρα το μωρό σπίτι. Έπρεπε να κάνω πολύ συχνά αντλήσεις και δεν είχα καθόλου χρόνο επειδή το μωρό έκλαιγε πολύ συχνά. Αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα να μειωθεί κι άλλο η παραγωγή μου και στο τέλος να σταματήσει τελείως. Προσπάθησα τον πρώτο καιρό να τον βάζω στο στήθος αλλά η θηλή μου ήταν μεγάλη για το στοματάκι του (είναι προωράκι). Μετά που κατάφερε να πιάσει τη θηλή, έκανε την θηλαστική κίνηση για 5 λεπτά και μετά σταματούσε.

 

Τις γιορτές που είχα πιο πολύ χρόνο, νοίκιασα το νοσοκομειακό της medela, μου αυξήθηκε πολύ λίγο, δηλ. είδα ότι δεν άξιζε τον κόπο. Συγκεκριμένα έβγαζα όλη μέρα 15 ml. Πήρα και συμπληρώματα (τριγωνέλλα, μαγιά μπύρας και γαϊδουράγκαθο). Οπότε το σταμάτησα και αυτό. Να πω εδώ ότι γενικά δεν μπορώ να ακολουθήσω 100% το πρωτόκολλο των αντλήσεων. Γενικά δεν έχω τόσο χρόνο να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα διότι εγώ είμαι εκείνη που ασχολείται αποκλειστικά με την φροντίδα του μωρού.

 

Ήθελα να ρωτήσω, για όσες από εμάς θέλουμε να δοκιμάσουμε επαναγαλακτισμό αλλά δεν έχουμε τον χρόνο να κάνουμε τόσος πολλές αντλήσεις με το θήλαστρο, μήπως μας βοηθούσε να δοκιμάζαμε το σύστημα SNS της Medela; 

Γειά σου! Είμαι εντελώς νέο μέλος εδώ, κ μόλις πριν λίγες μέρες αναρωτιόμουν εδω για επαναγαλακτισμο μετά από 5 μήνες. Κ βρήκα κ το δικό σου θέμα κ λέω κοίτα σύμπτωση! (κ είναι κ το αγαπημένο μου συγκρότημα οι Madrugada) 

Κ αναρωτιόμουν κ εγώ για το SNS

Να σου πω ποια εμπειρία έχω εγώ. Το μπεμπακι μου, άσχετο αν δεν είχα γάλα λόγω διακοπής με χάπι, το έβαζα κάθε μέρα από λίγο στο στήθος τουλάχιστον να μη χάνει αυτή την εμπειρία. Κ εγώ κ αυτό. Ενώ από την αρχή είχε μάθει με μπουκάλι, έπιανε πολύ σωστά το στήθος. Αυτός ήταν κ ένας λόγος που προσπάθησα με νυχια κ με δόντια να αρχίσω να κατεβάζω γάλα πάλι.. Απέτυχα, κ ας ήταν 3 μηνών (που ακόμα θεωρείται εφικτό) διότι είχαμε μετακόμιση στη μέση κ χρόνο για τόσες αντλήσεις δε βρήκα,αν κ το προσπάθησα κάποιες μέρες. Πέρασε ο καιρός κ με μεγάλη έκπληξη, 4μιση μηνών τον βάζω στήθος κ πιάνει πάλι! Κ λέω ε δε γίνεται. Θα πάρω SNS κ ότι γίνει! 

Κ επειδή γι αυτό ρωτάς, θα σου πω παρτο. Αφού σε πιάνει ακόμα, μη χάνεις ευκαιρία κ μέρες! Εγώ δε το ήξερα νωρίτερα. Θα το χα πάρει. Δε χάνεις και τπτ στο κάτω κάτω. Εγώ τλκ δε βλέπω να καταφέρνω κάτι, αλλά όταν τον βάζω το sns, ή αλήθεια είναι ότι προσπαθεί να θηλάσει αλλά χάνει το ενδιαφέρον πλέον που καταλαβαίνει τα πάντα. Επίσης τη πρώτη μέρα θα νομίζεις ότι μπερδεύεσαι με τα σωληνάκια. Αν βρεις το πως λειτουργεί, πραγματικα, είναι εντελώς ΑΠΛΟ κ εύκολο. Το μόνο θέμα είναι που κουνιέται το λαστιχάκι όταν προσπαθεί κ το μωρό να πιάσει θηλή. Κ εγώ αυτό είχα ρωτήσει μια σύμβουλο. Αν γίνεται μόνο με sns διότι όλη μέρα μονη με το μπεμπακι δε γίνεται να κάνω τόσες αντλήσεις. Μου λένε λίγο δύσκολο κ ότι χρειάζονται κ αντλησεις! Αλλά σκεφτόμουν ότι σε όλο το ίντερνετ που διάβαζα λένε πόσο ακατόρθωτο σχεδόν είναι να πιάσει στήθος το μωρό μετά από μπουκάλι, κ εμένα έπιανε ακόμα κ αν δε το έκανα κάθε μέρα! Με λίγα λόγια, ή κάθε περίπτωση είναι μοναδική κ πότε δε ξέρεις.. Αν κάθεται εσένα δεκάλεπτο στο στήθος με το sns, τότε εγώ καλό το βλέπω. Και στη τελική δοκίμασε το..

Αν γίνεται όχι όταν έχει φτάσει να πεινάει υπερβολικά κ να κλαίει. Τότε δώσε κατευθείαν μπουκάλι. 

Αν δεις ότι έχεις έστω κ σταγόνες πάντως να πάρεις κ σύμβουλο θηλασμού να σε κατευθύνει. 

Να σου ζησειιιι!! 

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 9:49 ΜΜ, Κάντι είπε:

Κι εγώ δυσκολεύτηκα πολυ να θηλασω. 2460 πήραμε τον μικρο σπίτι οποτε έδινα ξένο έβγαζα 20μλ όλη μερα με το νοσοκομειακό της medela που νοίκιασα με 6 αντλήσεις την μερα γιατι δεν άντεχα 8 και τον μικρο στο στήθος όσο πιο συχνά μπορουσα. Έπινα 9 fenugreek την ημέρα. Ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό στο στήθος. Οταν το μωρο εγινε 42 ημερών μεσα σε ενα βράδυ γέμισε το στήθος μου γάλα. Και μεσα σε μια εβδομαδα έκοψα ολα τα υπόλοιπα θηλαστρο και σκόνη εννοω. Τον μικρο τον θηλασα αποκλειστικά 14 μηνες. Πάλεψε το οσο εισαι εσυ καλα και μπορείς.

επισης μπορείς να απευθυνθείς στην φαιναρετη που ειναι δωρεάν.

Ίσως τελικά τα κατάφερες με τον θηλασμό επειδή ήταν ακόμη αρχή, δηλ. όταν το μωρό σου ήταν 42 ημερών. Εμένα στις 05 Φεβρουαρίου θα κλείσει τους 4 μήνες και το στήθος μου το νιώθω τελείως άδειο πια.

Εμένα μου είχε πει η μαία που μεσολάβησε για το θήλαστρο της medela να πίνω 3 fenugreek την ημέρα, ίσως τα 6 να είναι πιο αποτελεσματικά.

Μια φίλη μου είχε αναφέρει την Φαιναρέτη, δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτούσα.

Ευχαριστώ  🙂

On 30/1/2023 at 11:26 ΠΜ, Coolbee είπε:

Γειά σου! Είμαι εντελώς νέο μέλος εδώ, κ μόλις πριν λίγες μέρες αναρωτιόμουν εδω για επαναγαλακτισμο μετά από 5 μήνες. Κ βρήκα κ το δικό σου θέμα κ λέω κοίτα σύμπτωση! (κ είναι κ το αγαπημένο μου συγκρότημα οι Madrugada) 

Κ αναρωτιόμουν κ εγώ για το SNS

Να σου πω ποια εμπειρία έχω εγώ. Το μπεμπακι μου, άσχετο αν δεν είχα γάλα λόγω διακοπής με χάπι, το έβαζα κάθε μέρα από λίγο στο στήθος τουλάχιστον να μη χάνει αυτή την εμπειρία. Κ εγώ κ αυτό. Ενώ από την αρχή είχε μάθει με μπουκάλι, έπιανε πολύ σωστά το στήθος. Αυτός ήταν κ ένας λόγος που προσπάθησα με νυχια κ με δόντια να αρχίσω να κατεβάζω γάλα πάλι.. Απέτυχα, κ ας ήταν 3 μηνών (που ακόμα θεωρείται εφικτό) διότι είχαμε μετακόμιση στη μέση κ χρόνο για τόσες αντλήσεις δε βρήκα,αν κ το προσπάθησα κάποιες μέρες. Πέρασε ο καιρός κ με μεγάλη έκπληξη, 4μιση μηνών τον βάζω στήθος κ πιάνει πάλι! Κ λέω ε δε γίνεται. Θα πάρω SNS κ ότι γίνει! 

Κ επειδή γι αυτό ρωτάς, θα σου πω παρτο. Αφού σε πιάνει ακόμα, μη χάνεις ευκαιρία κ μέρες! Εγώ δε το ήξερα νωρίτερα. Θα το χα πάρει. Δε χάνεις και τπτ στο κάτω κάτω. Εγώ τλκ δε βλέπω να καταφέρνω κάτι, αλλά όταν τον βάζω το sns, ή αλήθεια είναι ότι προσπαθεί να θηλάσει αλλά χάνει το ενδιαφέρον πλέον που καταλαβαίνει τα πάντα. Επίσης τη πρώτη μέρα θα νομίζεις ότι μπερδεύεσαι με τα σωληνάκια. Αν βρεις το πως λειτουργεί, πραγματικα, είναι εντελώς ΑΠΛΟ κ εύκολο. Το μόνο θέμα είναι που κουνιέται το λαστιχάκι όταν προσπαθεί κ το μωρό να πιάσει θηλή. Κ εγώ αυτό είχα ρωτήσει μια σύμβουλο. Αν γίνεται μόνο με sns διότι όλη μέρα μονη με το μπεμπακι δε γίνεται να κάνω τόσες αντλήσεις. Μου λένε λίγο δύσκολο κ ότι χρειάζονται κ αντλησεις! Αλλά σκεφτόμουν ότι σε όλο το ίντερνετ που διάβαζα λένε πόσο ακατόρθωτο σχεδόν είναι να πιάσει στήθος το μωρό μετά από μπουκάλι, κ εμένα έπιανε ακόμα κ αν δε το έκανα κάθε μέρα! Με λίγα λόγια, ή κάθε περίπτωση είναι μοναδική κ πότε δε ξέρεις.. Αν κάθεται εσένα δεκάλεπτο στο στήθος με το sns, τότε εγώ καλό το βλέπω. Και στη τελική δοκίμασε το..

Αν γίνεται όχι όταν έχει φτάσει να πεινάει υπερβολικά κ να κλαίει. Τότε δώσε κατευθείαν μπουκάλι. 

Αν δεις ότι έχεις έστω κ σταγόνες πάντως να πάρεις κ σύμβουλο θηλασμού να σε κατευθύνει. 

Να σου ζησειιιι!! 

 Γειά σου κι εσένα Coolbee, επίσης να σου ζήσει το μπεμπάκι!

 

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα το θέμα που άνοιξες, «κοίτα σύμπτωση»!

Περίμενα πώς και πώς τι απαντήσεις θα είχες και επειδή τις πρώτες μέρες δεν είχες απαντήσεις, σκέφτηκα να ανοίξω δικό μου θέμα.

 

Χαίρομαι που έχουμε κοινά γούστα στη μουσική 😊

 

Το SNS ήμουν πολύ κοντά στο να το πάρω. Αλλά έχω χάσει πια τις ελπίδες μου επειδή έχει περάσει ο καιρός. Έχω δει στο youtube οδηγίες και βάζουν ένα τσιρότο ή σελοτέιπ στο στήθος για να συγκρατεί το σωληνάκι. Εσύ δοκίμασες να βάλεις; Λογικό να κουνιέται. Το χρησιμοποιείς ακόμη το SNS; Είπες ότι δεν είχες όμως πρόκληση γαλουχίας με αυτό, αν και πιάνει τη θηλή το μωρό. Μήπως θέλει μεγαλύτερο διάστημα στη χρήση; Μάλλον θα τρέχει το σωληνάκι σιγά σιγά και το μωρό έχει μάθει σε μεγαλύτερη ροή από το μπιμπερό.

 

Πέρα από τη σύμβουλο θηλασμού που απευθύνθηκες η οποία σε απογοήτευσε και ήταν ειρωνική, βρήκες κάποια άλλη εντωμεταξύ; Εγώ πάντως ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ, διαβάζω για περιπτώσεις επιτυχίας επαναγαλακτισμού μετά από μεγάλο διάστημα διακοπής και πήρα το θάρρος να προσπαθήσω.

Δυστυχώς κάποια link δεν λειτουργούν τώρα πια, ίσως επειδή έχουν περάσει χρόνια.

 

Διάβασα παραπάνω την άποψη της ninaki80 ότι σε λίγο καιρό θα μπουν οι στέρεες τροφές και θα μειωνόταν η παραγωγή (αν υποθέσουμε ότι είχα).

 

Επίσης θα ομολογήσω ότι απογοητεύτηκα με την χρήση του διπλού νοσοκομειακού θήλαστρου. Είχα προσδοκίες. Αυτό επειδή διαβάζω διαρκώς ότι είναι απαραίτητο να γίνονται αντλήσεις με αυτό για να επιτευχθεί ενδεχομένως η γαλουχία. Έχω διαβάσει ιστορίες που κατάφεραν επαναγαλακτισμό μετά από πολύ καιρό.  Βέβαια το ότι δεν λειτούργησε σ’ εμένα δεν σημαίνει ότι δεν είναι κατά κανόνα αποτελεσματικό.

 

Έχω σκεφτεί πολλές φορές, γιατί δεν έχουν λανσάρει στην Ελλάδα τα hands free θήλαστρα. Ούτε σωληνάκια, ούτε καλώδια. Μπαίνουν και στερεώνονται μέσα σε οποιοδήποτε σουτιέν χωρίς να μας καθηλώνουν σε καναπέ. Φυσικά πανάκριβα. Ψάχνοντας στο internet, αξιόπιστες εταιρείες που τα έχουν λανσάρει είναι μέσω amazon. Για Ελλάδα μου βγάζει η google ένα site που δεν το εμπιστεύομαι.

 

Έχω δει κάποια κάπως κοντά σε hands free. Λέγονται φορητά. Βρήκα από εταιρεία Lorelli, Kikka Boo, Αgnotis, Lionel και Berdsen , τα οποία έχουν μια ψηφιακή κεφαλή πίσω από την χοάνη η οποία φορτίζεται όπως το κινητό. Λογικά μέσα από ένα ελαστικό μπουστάκι θα στερεώνονται. Δεν ξέρω όμως αν είναι αποτελεσματικά. Αν κάποια κοπέλα έχει δοκιμάσει θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πει την εμπειρία της.

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 8:39 ΜΜ, Madrugada είπε:

Ίσως τελικά τα κατάφερες με τον θηλασμό επειδή ήταν ακόμη αρχή, δηλ. όταν το μωρό σου ήταν 42 ημερών. Εμένα στις 05 Φεβρουαρίου θα κλείσει τους 4 μήνες και το στήθος μου το νιώθω τελείως άδειο πια.

Εμένα μου είχε πει η μαία που μεσολάβησε για το θήλαστρο της medela να πίνω 3 fenugreek την ημέρα, ίσως τα 6 να είναι πιο αποτελεσματικά.

Μια φίλη μου είχε αναφέρει την Φαιναρέτη, δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτούσα.

Ευχαριστώ  🙂

 Γειά σου κι εσένα Coolbee, επίσης να σου ζήσει το μπεμπάκι!

 

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα το θέμα που άνοιξες, «κοίτα σύμπτωση»!

Περίμενα πώς και πώς τι απαντήσεις θα είχες και επειδή τις πρώτες μέρες δεν είχες απαντήσεις, σκέφτηκα να ανοίξω δικό μου θέμα.

 

Χαίρομαι που έχουμε κοινά γούστα στη μουσική 😊

 

Το SNS ήμουν πολύ κοντά στο να το πάρω. Αλλά έχω χάσει πια τις ελπίδες μου επειδή έχει περάσει ο καιρός. Έχω δει στο youtube οδηγίες και βάζουν ένα τσιρότο ή σελοτέιπ στο στήθος για να συγκρατεί το σωληνάκι. Εσύ δοκίμασες να βάλεις; Λογικό να κουνιέται. Το χρησιμοποιείς ακόμη το SNS; Είπες ότι δεν είχες όμως πρόκληση γαλουχίας με αυτό, αν και πιάνει τη θηλή το μωρό. Μήπως θέλει μεγαλύτερο διάστημα στη χρήση; Μάλλον θα τρέχει το σωληνάκι σιγά σιγά και το μωρό έχει μάθει σε μεγαλύτερη ροή από το μπιμπερό.

 

Πέρα από τη σύμβουλο θηλασμού που απευθύνθηκες η οποία σε απογοήτευσε και ήταν ειρωνική, βρήκες κάποια άλλη εντωμεταξύ; Εγώ πάντως ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ, διαβάζω για περιπτώσεις επιτυχίας επαναγαλακτισμού μετά από μεγάλο διάστημα διακοπής και πήρα το θάρρος να προσπαθήσω.

Δυστυχώς κάποια link δεν λειτουργούν τώρα πια, ίσως επειδή έχουν περάσει χρόνια.

 

Διάβασα παραπάνω την άποψη της ninaki80 ότι σε λίγο καιρό θα μπουν οι στέρεες τροφές και θα μειωνόταν η παραγωγή (αν υποθέσουμε ότι είχα).

 

Επίσης θα ομολογήσω ότι απογοητεύτηκα με την χρήση του διπλού νοσοκομειακού θήλαστρου. Είχα προσδοκίες. Αυτό επειδή διαβάζω διαρκώς ότι είναι απαραίτητο να γίνονται αντλήσεις με αυτό για να επιτευχθεί ενδεχομένως η γαλουχία. Έχω διαβάσει ιστορίες που κατάφεραν επαναγαλακτισμό μετά από πολύ καιρό.  Βέβαια το ότι δεν λειτούργησε σ’ εμένα δεν σημαίνει ότι δεν είναι κατά κανόνα αποτελεσματικό.

 

Έχω σκεφτεί πολλές φορές, γιατί δεν έχουν λανσάρει στην Ελλάδα τα hands free θήλαστρα. Ούτε σωληνάκια, ούτε καλώδια. Μπαίνουν και στερεώνονται μέσα σε οποιοδήποτε σουτιέν χωρίς να μας καθηλώνουν σε καναπέ. Φυσικά πανάκριβα. Ψάχνοντας στο internet, αξιόπιστες εταιρείες που τα έχουν λανσάρει είναι μέσω amazon. Για Ελλάδα μου βγάζει η google ένα site που δεν το εμπιστεύομαι.

 

Έχω δει κάποια κάπως κοντά σε hands free. Λέγονται φορητά. Βρήκα από εταιρεία Lorelli, Kikka Boo, Αgnotis, Lionel και Berdsen , τα οποία έχουν μια ψηφιακή κεφαλή πίσω από την χοάνη η οποία φορτίζεται όπως το κινητό. Λογικά μέσα από ένα ελαστικό μπουστάκι θα στερεώνονται. Δεν ξέρω όμως αν είναι αποτελεσματικά. Αν κάποια κοπέλα έχει δοκιμάσει θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πει την εμπειρία της.

Από την Πέμπτη προσπαθώ να γράψω αλλά μάταια..😏

Κοίτα, εμένα με έπιασε τελευταία  φορά κανονικά στο στήθος, όταν ήταν 4μιση. Προς μεγάλη μου έκπληξη διότι είχαν περάσει πολλές μέρες από την τελευταία φορά που τον είχα βάλει. Αμέσως, την ίδια μέρα παρήγγειλα το Sns. Το περίμενα δυστυχώς ένα μήνα... Είχαν κάνει λάθος στην παραγγελία από το μαγαζί κ στις 3 βδομάδες που το περίμενα τους πήρα ξανά τηλέφωνο... 

Όταν πήρα το SNS, ήταν μάλλον αργά. Δε του έκανε αίσθηση. Αλλά μέχρι 4 μηνών πιστεύω θα ήταν μια χαρά! Γι αυτό σου είπα να το πάρεις έστω να το δοκιμάσεις.

 

Το τσιρωτο ναι! Το έβαλα. Το έχει μέσα το ίδιο το κουτί να ξέρεις. Κόβεις ένα πολύ μικρό κομματάκι κ κολλάει μια χαρά. Εσένα σε πιάνει ακόμα στο στήθος? Αν σε πιάνει δε θα χεις πρόβλημα πιστεύω ρε γαμωτο. Εμένα σταμάτησε να πιάνει. Δε πρόλαβα. Όμως το προσπαθώ ακόμα καμία φορά. Δεν έχει να κάνει με το σωληνάκι. Μια χαρά τρέχει κ από κει το γάλα. Εγώ του είχα κ μικρή ροή στο μπιμπερό ώστε να είναι πιο κοντά στο θηλασμό. Δλδ τάιζα 40 λεπτα στην αρχή φαντάσου..

Απλά πλέον μεγαλώνει απότομα στον 5ο κ καταλαβαίνει ότι δεν έχει γάλα στο σωληνάκι πάρα μόνο στο μπουκάλι. Όσο κ να του το δείχνω. Χαχα

 

Μίλησα χθες με μια σύμβουλο. Εκείνη με ενθάρρυνε! Μου πε καντο 1 μήνα κ αν δε δεις κάτι, τότε το αφήνεις. Εγώ λέω πέρασε ο καιρός αλλά από την αλλη ξέρω ότι όταν θα πάει το παιδί 1 χρόνων...θα λέω έλα ρε γαμωτο ήταν μόνο 6 μηνών, γιατί δε το προσπάθησα! Στααανταρ θα το πω. 

Επίσης η σύμβουλος μου είπε ότι αν έπιανε sns κ τον έβαζα ανά 2 ώρες αντι για θήλαστρο, θα ήταν το ιδανικό. Εσύ πιστεύεις θα πιάνει το μωράκι σου? Πότε σταμάτησε τελευταία φορά να σε θηλάζει? 

Δευτέρα λέω να παραγγείλω το διπλό θήλαστρο. Εσένα γιατί δε σε βόλεψε? Εννοείς επειδή δεν είδες αποτέλεσμα? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 24/1/2023 at 3:32 ΜΜ, Madrugada είπε:

Έχω ένα αγοράκι που είναι 3μιση μηνών τώρα.

 

Επειδή έπρεπε να γεννηθεί πρόωρα λόγω του ότι δεν έπαιρνε βάρος, το πρώτο καιρό το είχα στη ΜΕΝΝ. Όσο ήμουν στο μαιευτήριο (3 ημέρες) μου είχαν δώσει νοσοκομειακό θήλαστρο για να προκληθεί η γαλουχία και το πρωτόγαλα τους το έδινα για να το δώσουν στο μωρό.

 

Όταν γύρισα σπίτι πήρα ένα οικιακό θήλαστρο της medela (δυστυχώς το μονό) και ό,τι αντλούσα το πήγαινα στη ΜΕΝΝ. Να πω εδώ ότι από τη πρώτη στιγμή του έδιναν φόρμουλα για να πάρει βάρος την οποία την συνέχισα κι εγώ στο σπίτι και την συνεχίζω ακόμη.

 

Το πρόβλημα με τον θηλασμό άρχισε απ' όταν πήρα το μωρό σπίτι. Έπρεπε να κάνω πολύ συχνά αντλήσεις και δεν είχα καθόλου χρόνο επειδή το μωρό έκλαιγε πολύ συχνά. Αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα να μειωθεί κι άλλο η παραγωγή μου και στο τέλος να σταματήσει τελείως. Προσπάθησα τον πρώτο καιρό να τον βάζω στο στήθος αλλά η θηλή μου ήταν μεγάλη για το στοματάκι του (είναι προωράκι). Μετά που κατάφερε να πιάσει τη θηλή, έκανε την θηλαστική κίνηση για 5 λεπτά και μετά σταματούσε.

 

Τις γιορτές που είχα πιο πολύ χρόνο, νοίκιασα το νοσοκομειακό της medela, μου αυξήθηκε πολύ λίγο, δηλ. είδα ότι δεν άξιζε τον κόπο. Συγκεκριμένα έβγαζα όλη μέρα 15 ml. Πήρα και συμπληρώματα (τριγωνέλλα, μαγιά μπύρας και γαϊδουράγκαθο). Οπότε το σταμάτησα και αυτό. Να πω εδώ ότι γενικά δεν μπορώ να ακολουθήσω 100% το πρωτόκολλο των αντλήσεων. Γενικά δεν έχω τόσο χρόνο να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα διότι εγώ είμαι εκείνη που ασχολείται αποκλειστικά με την φροντίδα του μωρού.

 

Ήθελα να ρωτήσω, για όσες από εμάς θέλουμε να δοκιμάσουμε επαναγαλακτισμό αλλά δεν έχουμε τον χρόνο να κάνουμε τόσος πολλές αντλήσεις με το θήλαστρο, μήπως μας βοηθούσε να δοκιμάζαμε το σύστημα SNS της Medela; 

Madrugada, γειά σου 🙂

Δε ξέρω αν είσαι ακόμα εδώ. Είχαμε μιλήσει εδώ μέσα, στο θέμα σου πριν 5 μήνες περίπου. Που είχαμε την ίδια απορία για τον επαναγαλακτισμο. Δε βρήκα ποτέ απαντήσεις τότε. Δε ξαναμπήκα κ στο forum. Τώρα θεωρώ ότι είναι υποχρέωση μου να ξαναγυρίσω κ να πω τελικά τι έγινε με την υπόθεση μου. Κατάφερα να επαναφέρω το γάλα μου στον 10 μήνα!! Ακόμα κ αν είχα διακόψει με χάπι από τη δεύτερη κιόλας μέρα της γέννησης του μικρού μου. Το κατάφερα χωρίς να ακολουθώ το πρωτόκολλο των αντλησεων

 Ούτε καν. Να έκανα με το ζόρι 6 αντλήσεις. Πήρα και δομπεριδονη αλλά φαντάσου παίρνουν 9 χάπια για επαναγαλακτισμο κ εγώ πήρα μόνο 3... Πολύ μικρή δόση δηλαδή. 

Υπάρχει πάντα η δεύτερη ευκαιρία, τι κρίμα που με αποθαρρυνναν στον 3ο μηνα 2 επαγγελματίες συμβουλοι. Μπορεί τώρα να ναι μεγάλος για να τον θηλασω, αλλά δε με πειράζει, του δίνω αντλημενο γαλα μου, κ του αρέσει και πάρα πολύ. 

Τότε με την δική σου ιστορία, είχα νιώσει μια συμπαράσταση. 

 

Εύχομαι να είσαι καλά ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
On 26/7/2023 at 1:54 ΜΜ, Coolbee είπε:

Madrugada, γειά σου 🙂

Δε ξέρω αν είσαι ακόμα εδώ. Είχαμε μιλήσει εδώ μέσα, στο θέμα σου πριν 5 μήνες περίπου. Που είχαμε την ίδια απορία για τον επαναγαλακτισμο. Δε βρήκα ποτέ απαντήσεις τότε. Δε ξαναμπήκα κ στο forum. Τώρα θεωρώ ότι είναι υποχρέωση μου να ξαναγυρίσω κ να πω τελικά τι έγινε με την υπόθεση μου. Κατάφερα να επαναφέρω το γάλα μου στον 10 μήνα!! Ακόμα κ αν είχα διακόψει με χάπι από τη δεύτερη κιόλας μέρα της γέννησης του μικρού μου. Το κατάφερα χωρίς να ακολουθώ το πρωτόκολλο των αντλησεων

 Ούτε καν. Να έκανα με το ζόρι 6 αντλήσεις. Πήρα και δομπεριδονη αλλά φαντάσου παίρνουν 9 χάπια για επαναγαλακτισμο κ εγώ πήρα μόνο 3... Πολύ μικρή δόση δηλαδή. 

Υπάρχει πάντα η δεύτερη ευκαιρία, τι κρίμα που με αποθαρρυνναν στον 3ο μηνα 2 επαγγελματίες συμβουλοι. Μπορεί τώρα να ναι μεγάλος για να τον θηλασω, αλλά δε με πειράζει, του δίνω αντλημενο γαλα μου, κ του αρέσει και πάρα πολύ. 

Τότε με την δική σου ιστορία, είχα νιώσει μια συμπαράσταση. 

 

Εύχομαι να είσαι καλά ❤️❤️

 

Πριν λίγες μέρες είδα το post σου, διότι δεν ήμουν συνδεδεμένη και γι’ αυτό δεν είχα ειδοποίηση.

 

Χαίρομαι πολύ που κατάφερες μετά από τόσους μήνες να επαναφέρεις το γάλα σου!

 

Εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Ίσως είναι και θέμα οργανισμού. Εγώ μετά από 4 μήνες που προσπάθησα με αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο που είχα νοικιάσει και παίρνοντας συμπληρώματα διατροφής ( γαϊδουράγκαθο, μαγιά μπύρας και ένα ειδικό τσάι) δεν κατάφερα κάτι. Δομπεριδόνη δεν πήρα διότι ο γυναικολόγος μου δεν ήξερε ακριβώς τι ήταν και το φοβήθηκε.

 

Επίσης η μαία που μεσολάβησε για να νοικιάσω το θήλαστρο μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη η δομπεριδόνη.

Γενικά ξέρω ότι έπρεπε να κάνω διαρκώς αντλήσεις μέσα στην ημέρα και η μαία που αναφέρω παραπάνω μου τόνισε το πόσο σημαντικό είναι να βάζω συχνά το μωρό στο στήθος διότι το μωρό είναι πιο αποτελεσματικό από το θήλαστρο.

Όμως το μωρό μου ή κοιμόταν και δεν ήθελα να το ξυπνάω ή όταν το έβαζα στο στήθος δεν ήθελε πια να θηλάζει.

Εσύ όμως λες ότι δεν έκανες και τόσες πολλές αντλήσεις (κι εγώ περίπου 6 έκανα, δεν είχα χρόνο για παραπάνω) ούτε το μωρό ήθελε να είναι στο στήθος.

 

Η σύμβουλος θηλασμού του εξωτερικού που αναφέρεις, σε συμβούλεψε να κάνεις κάτι άλλο από αυτά που ξέρουμε λίγο ως πολύ για να αυξήσουμε ή να επαναφέρουμε το γάλα;

 

Οπότε, όπως γράφω και πιο πάνω προφανώς είναι και θέμα οργανισμού. Απ’ ότι κατάλαβα έκανα ό,τι έκανες κι εσύ (εκτός του να πάρω δομπεριδόνη έστω και λίγη ποσότητα) και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Madrugada είπε:

 

Πριν λίγες μέρες είδα το post σου, διότι δεν ήμουν συνδεδεμένη και γι’ αυτό δεν είχα ειδοποίηση.

 

Χαίρομαι πολύ που κατάφερες μετά από τόσους μήνες να επαναφέρεις το γάλα σου!

 

Εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Ίσως είναι και θέμα οργανισμού. Εγώ μετά από 4 μήνες που προσπάθησα με αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο που είχα νοικιάσει και παίρνοντας συμπληρώματα διατροφής ( γαϊδουράγκαθο, μαγιά μπύρας και ένα ειδικό τσάι) δεν κατάφερα κάτι. Δομπεριδόνη δεν πήρα διότι ο γυναικολόγος μου δεν ήξερε ακριβώς τι ήταν και το φοβήθηκε.

 

Επίσης η μαία που μεσολάβησε για να νοικιάσω το θήλαστρο μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη η δομπεριδόνη.

Γενικά ξέρω ότι έπρεπε να κάνω διαρκώς αντλήσεις μέσα στην ημέρα και η μαία που αναφέρω παραπάνω μου τόνισε το πόσο σημαντικό είναι να βάζω συχνά το μωρό στο στήθος διότι το μωρό είναι πιο αποτελεσματικό από το θήλαστρο.

Όμως το μωρό μου ή κοιμόταν και δεν ήθελα να το ξυπνάω ή όταν το έβαζα στο στήθος δεν ήθελε πια να θηλάζει.

Εσύ όμως λες ότι δεν έκανες και τόσες πολλές αντλήσεις (κι εγώ περίπου 6 έκανα, δεν είχα χρόνο για παραπάνω) ούτε το μωρό ήθελε να είναι στο στήθος.

 

Η σύμβουλος θηλασμού του εξωτερικού που αναφέρεις, σε συμβούλεψε να κάνεις κάτι άλλο από αυτά που ξέρουμε λίγο ως πολύ για να αυξήσουμε ή να επαναφέρουμε το γάλα;

 

Οπότε, όπως γράφω και πιο πάνω προφανώς είναι και θέμα οργανισμού. Απ’ ότι κατάλαβα έκανα ό,τι έκανες κι εσύ (εκτός του να πάρω δομπεριδόνη έστω και λίγη ποσότητα) και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα.

Τα φάρμακα νομίζω κάνουν την διαφορά... Αυτή η ουσία χρησιμοποιήτε για άλλους λόγους Κ έχει ως παρενέργεια την αύξηση της προλακτίνης Κ σαν ανεπιθύμητη παρενέργεια την γαλακτορεια . Δηλαδή Κ παιδί να μην έχεις κάνει γάλα μάλλον θα παράγεις .... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...