Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυστηρότητα, εφηβεία


Recommended Posts

Εδώ και πολύ καιρό είναι τα πράγματα χάλια αλλά δεν είχα σκεφτεί να το μοιραστώ με κάποιον γιατί ντρεπόμουν. Έχω κουραστεί με την συμπεριφορά της οικογένειας μου (πολύ αυστηροί). Είμαι 16 χρόνων και ακόμα περνάω θέματα του τύπου θα βγεις μια φορά την εβδομάδα, στις 10παρα θα σε περιμένω στην πλατεία, δεν θα πηγαίνεις πουθενά εκτός από καφετέριες,το κινητό το παίρνουν και μου το δίνουν όποτε θέλουν, η πόρτα του δωματιου πάντα ανοιχτή και εννοείται δεν έχω ιδέα από γνώσεις γιατί παίρνω 18 και όχι 20. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους γονείς μας τους έχουμε ανάγκη. Αλλά κλαίω πραγματικά κάθε μέρα γιατί όλο κάτι γίνεται. Νιώθω ότι δεν έχω επιλογές και δεν ξέρω αλήθεια τι να κάνω (η συζήτηση δεν πιάνει ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσι μου, καθισες να συζητήσεις ποτέ με τους γονείς σου να καταλάβουν ότι μεγάλωσες κ δεν θα πρέπει να είναι τόσο αυστηροί? Ευτυχώς απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ένα κορίτσι ώριμο χωρίς ξεσπάσματα και δεν μαλώνεις μαζί τούς. Μακάρι να καταλάβουν ότι η τόση αυστηρότητα δεν κάνει καλό..

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2021 at 5:32 ΜΜ, Xeniaaa είπε:

Εδώ και πολύ καιρό είναι τα πράγματα χάλια αλλά δεν είχα σκεφτεί να το μοιραστώ με κάποιον γιατί ντρεπόμουν. Έχω κουραστεί με την συμπεριφορά της οικογένειας μου (πολύ αυστηροί). Είμαι 16 χρόνων και ακόμα περνάω θέματα του τύπου θα βγεις μια φορά την εβδομάδα, στις 10παρα θα σε περιμένω στην πλατεία, δεν θα πηγαίνεις πουθενά εκτός από καφετέριες,το κινητό το παίρνουν και μου το δίνουν όποτε θέλουν, η πόρτα του δωματιου πάντα ανοιχτή και εννοείται δεν έχω ιδέα από γνώσεις γιατί παίρνω 18 και όχι 20. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους γονείς μας τους έχουμε ανάγκη. Αλλά κλαίω πραγματικά κάθε μέρα γιατί όλο κάτι γίνεται. Νιώθω ότι δεν έχω επιλογές και δεν ξέρω αλήθεια τι να κάνω (η συζήτηση δεν πιάνει ).

Τι σχέση είχες μικρη με τους γονείς σου?εννοώ από τότε που θυμασαι τον εαυτό σου.

Ηταν πχ υπερπροστατευτικοι?.Σου έδιναν τη δυνατότητα επιλογής?φώναζαν?σε έβαζαν τιμωρίες?έπαιζαν μαζί σου?σε έπαιρναν αγκαλιά συχνα?σε έκαναν να νιώθεις σημαντική?Ρωταω για να σε διευκολύνω με τις ερωτήσεις. Το κάνω γιατί ο σπορος που φυτεύεται στα μικρά μας χρονια θερίζει στην εφηβεία.

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2021 at 12:14 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

Τι σχέση είχες μικρη με τους γονείς σου?εννοώ από τότε που θυμασαι τον εαυτό σου.

Ηταν πχ υπερπροστατευτικοι?.Σου έδιναν τη δυνατότητα επιλογής?φώναζαν?σε έβαζαν τιμωρίες?έπαιζαν μαζί σου?σε έπαιρναν αγκαλιά συχνα?σε έκαναν να νιώθεις σημαντική?Ρωταω για να σε διευκολύνω με τις ερωτήσεις. Το κάνω γιατί ο σπορος που φυτεύεται στα μικρά μας χρονια θερίζει στην εφηβεία.

Πως τα λες !!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...