Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάγια εξοδα κλειστού σπιτιού


Chrysoum

Recommended Posts

Γειά σας, είμαστε πολύ κοντά στην απόκτηση εξοχικού. Πριν πάρουμε την τελική απόφαση θέλει ο άντρας μου να κάνουμε έναν μηνιαίο προϋπολογισμό για τα πάγια έξοδα που θα μας επιφέρει η αγορά εάν προχωρήσουμε. Εκτός από ΕΝΦΙΑ, ΔΕΗ, νερό, ασφάλεια σπιτιού και έναν άνθρωπο που θα πηγαίνει να το ελέγχει/αεριζει μια φορά στους 2 - 3 μήνες, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πόσο να είναι άραγε η ΔΕΗ σε ένα κλειστό σπίτι; γνωρίζει κανείς για τι πόσα μιλάμε σε ασφάλεια σπιτιού; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Ασφάλεια. Όταν ένα σπίτι είναι αποκλειστικά εξοχικό, δεν είναι σπάνιες οι ζημιές, κλοπές ή και κατάληψη.

 

Ναι εννοείται ασφαλεία, το είπα κιόλας. Απλά θέλω να δω αν μου διέφυγε κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι εννοείται ασφαλεία, το είπα κιόλας. Απλά θέλω να δω αν μου διέφυγε κάτι 

Ασφαλεια ειναι σχετικη εννοια.

Αν εννοεις ασφαλεια απο φθορες, βανδαλισμους κλπ, για να παρεις αποζημειωση, εξαρταται απο την αξια και τι ασφαλιζεις (σπιτι, περιεχομενο) αλλα και απο τι (σε καποιες περιοχες ας πουμε προστασια απο σεισμο ανεβαζει παρα πολυ τα ασφαλιστρα). Οποτε μπορει να ειναι απο 400-500 ευρω το χρονο σαν ταξη μεγεθους ως δεν υπαρχει οριο.

Αν εννοεις αμεση προληψη, τοτε μιλας για συστημα συναγερμου + συνδεση με εταιρεια φυλαξης, που μπορει να ειναι αλλα τοσα και αρκετα περισσοτερα το χρονο, εφοσον παλι εισαι σε κατοικημενο μονιμα οικισμο, γιατι αν εισαι στη μεση του πουθενα, δε θα ερθει κανεις, και θα σου παρουν ανετα μεχρι και τα καγκελα (αληθινη ιστορια απο φετος) αν σε βαλουν στο ματι.

Γενικα σε μικρα νησια τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα, με τη λογικη οτι δεν υπαρχει εγκληματικοτητα τουλαχιστον, γιατι πρεπει να μπει ο αλλος στο καραβι να διαφυγει και θα τον πιασουν, ενω στερεα σου εχει σηκωσει το σπιτι και εχει γινει καπνος πριν αντιδρασει οποιοσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Γειά σας, είμαστε πολύ κοντά στην απόκτηση εξοχικού. Πριν πάρουμε την τελική απόφαση θέλει ο άντρας μου να κάνουμε έναν μηνιαίο προϋπολογισμό για τα πάγια έξοδα που θα μας επιφέρει η αγορά εάν προχωρήσουμε. Εκτός από ΕΝΦΙΑ, ΔΕΗ, νερό, ασφάλεια σπιτιού και έναν άνθρωπο που θα πηγαίνει να το ελέγχει/αεριζει μια φορά στους 2 - 3 μήνες, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πόσο να είναι άραγε η ΔΕΗ σε ένα κλειστό σπίτι; γνωρίζει κανείς για τι πόσα μιλάμε σε ασφάλεια σπιτιού; 

Χαλκιδική που έχουμε εμείς δίνουμε

Περί τα 160 ρεύμα το χρόνο,τα 70 80 το καλοκαίρι (ερκοντισιον και θερμοσίφωνα)

Γύρω στα 80 τρεις λογαριασμοί νερού 

Security 500 το χρόνο 

ΕΝΦΙΑ σχετικά λίγο γιατί είναι εκτός 'σχεδίου πόλεως' όπως πολλά εξοχικά γενικά. 

Κηπουρό από 30€ τη φορά για καθάρισμα κλάδεμα κλπ(συνήθως 4 φορές το χρόνο) θα μπορούσαμε να έχουμε δικιά μας κουρευτική κλπ αλλά ακόμα δεν μπήκαμε στη διαδικασία. 

Μεγάλα έξοδα ως τώρα πέρα από αλλαγή στα ξύλα στα κιόσκια και στις βεράντες που από κακή κατασκευή εξαρχής μέσα σε δέκα χρόνια τα έφαγε η αλμύρα δεν είχαμε. Τα κλασικά ενός σπιτιού που δεν κατοικείται. Καμιά βρύση κάνα πλακάκι εξωτερικού χώρου σκασιματα σε εξωτερικούς τοίχους λάμπες κλπ. Μικροεξοδα. Οπότε γύρω στο ενα χιλιάρικο το χρόνο και μένουμε τριήμερα Πάσχα Σαββατοκύριακα καλοκαιριού και διακοπές ε πες γύρω στις 40 μέρες το χρόνο πάνω κάτω. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Επισης υπολογσε αναλογα το μερος καποιες παγιες επιδιορθωσεις ζημιων. Αλλου μπορει να ειναι απο παγο το χειμωνα, αλλου απο αερα, αλλου απο ξηρασια το καλοκαιρι κλπ. Πραγματα που αν ζεις μεσα αντιδρας αμεσα, αλλα αν περνα μηνας μεχρι να τσεκαρεις, μπορει να εχουν γινει αρκετες ζημιες.

Παντως @Chrysoum το εξοχικο οικονομικα συμφερει μονο αν μπορεις να κανεις εντατικη χρηση. Να εισαι κοντα και να πηγαινεις μερικα Σαββατοκυριακα, να εχεις μεγαλες αδειες το χρονο και να περνας εκει ολο το καλοκαιρι, να υπαρχει γιαγια/παππους και να περνουν εκει με τα παιδια τις σχολικες διακοπες κλπ. Αν το σκεφτεστε για 2 εβδομαδες το χρονο, οικονομικα ειναι παραλογο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ασφαλεια ειναι σχετικη εννοια.

Αν εννοεις ασφαλεια απο φθορες, βανδαλισμους κλπ, για να παρεις αποζημειωση, εξαρταται απο την αξια και τι ασφαλιζεις (σπιτι, περιεχομενο) αλλα και απο τι (σε καποιες περιοχες ας πουμε προστασια απο σεισμο ανεβαζει παρα πολυ τα ασφαλιστρα). Οποτε μπορει να ειναι απο 400-500 ευρω το χρονο σαν ταξη μεγεθους ως δεν υπαρχει οριο.

Αν εννοεις αμεση προληψη, τοτε μιλας για συστημα συναγερμου + συνδεση με εταιρεια φυλαξης, που μπορει να ειναι αλλα τοσα και αρκετα περισσοτερα το χρονο, εφοσον παλι εισαι σε κατοικημενο μονιμα οικισμο, γιατι αν εισαι στη μεση του πουθενα, δε θα ερθει κανεις, και θα σου παρουν ανετα μεχρι και τα καγκελα (αληθινη ιστορια απο φετος) αν σε βαλουν στο ματι.

Γενικα σε μικρα νησια τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα, με τη λογικη οτι δεν υπαρχει εγκληματικοτητα τουλαχιστον, γιατι πρεπει να μπει ο αλλος στο καραβι να διαφυγει και θα τον πιασουν, ενω στερεα σου εχει σηκωσει το σπιτι και εχει γινει καπνος πριν αντιδρασει οποιοσδηποτε.

Σ ευχαριστώ, αυτό για τον σεισμό δεν το είχα σκεφτεί. Θα το κοιτάξω, ως ασφάλεια εννοώ και ασφάλεια σπιτιού και ασφάλεια/φύλαξη. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν εταιρία Security και συναγερμό που παρακολουθουσε το σπίτι και μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνουμε και εμείς. Δεν είναι στην μέση του πουθενά και είναι στην ενδοχώρα, όχι σε νησί. 

Just now, λουκουμαδάκι said:

Χαλκιδική που έχουμε εμείς δίνουμε

Περί τα 160 ρεύμα το χρόνο,τα 70 80 το καλοκαίρι (ερκοντισιον και θερμοσίφωνα)

Γύρω στα 80 τρεις λογαριασμοί νερού 

Security 500 το χρόνο 

ΕΝΦΙΑ σχετικά λίγο γιατί είναι εκτός 'σχεδίου πόλεως' όπως πολλά εξοχικά γενικά. 

Κηπουρό από 30€ τη φορά για καθάρισμα κλάδεμα κλπ(συνήθως 4 φορές το χρόνο) θα μπορούσαμε να έχουμε δικιά μας κουρευτική κλπ αλλά ακόμα δεν μπήκαμε στη διαδικασία. 

Μεγάλα έξοδα ως τώρα πέρα από αλλαγή στα ξύλα στα κιόσκια και στις βεράντες που από κακή κατασκευή εξαρχής μέσα σε δέκα χρόνια τα έφαγε η αλμύρα δεν είχαμε. Τα κλασικά ενός σπιτιού που δεν κατοικείται. Καμιά βρύση κάνα πλακάκι εξωτερικού χώρου σκασιματα σε εξωτερικούς τοίχους λάμπες κλπ. Μικροεξοδα. Οπότε γύρω στο ενα χιλιάρικο το χρόνο και μένουμε τριήμερα Πάσχα Σαββατοκύριακα καλοκαιριού και διακοπές ε πες γύρω στις 40 μέρες το χρόνο πάνω κάτω. 

Σ ευχαριστώ πολύ! Αυτό ήθελα να ξέρω, χοντρικά τα έξοδα και εάν έχω ξεχάσει κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ, αυτό για τον σεισμό δεν το είχα σκεφτεί. Θα το κοιτάξω, ως ασφάλεια εννοώ και ασφάλεια σπιτιού και ασφάλεια/φύλαξη. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν εταιρία Security και συναγερμό που παρακολουθουσε το σπίτι και μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνουμε και εμείς. Δεν είναι στην μέση του πουθενά και είναι στην ενδοχώρα, όχι σε νησί. 

Σ ευχαριστώ πολύ! Αυτό ήθελα να ξέρω, χοντρικά τα έξοδα και εάν έχω ξεχάσει κάτι :)

Τιμές Χαλκιδικής έτσι; Αν μιλάμε για Μύκονο πχ τριπλασίασε :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Τιμές Χαλκιδικής έτσι; Αν μιλάμε για Μύκονο πχ τριπλασίασε :lol: 

Καλά ναι το φαντάζομαι! Οχι, δεν  μιλάμε για νησί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Γειά σας, είμαστε πολύ κοντά στην απόκτηση εξοχικού. Πριν πάρουμε την τελική απόφαση θέλει ο άντρας μου να κάνουμε έναν μηνιαίο προϋπολογισμό για τα πάγια έξοδα που θα μας επιφέρει η αγορά εάν προχωρήσουμε. Εκτός από ΕΝΦΙΑ, ΔΕΗ, νερό, ασφάλεια σπιτιού και έναν άνθρωπο που θα πηγαίνει να το ελέγχει/αεριζει μια φορά στους 2 - 3 μήνες, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πόσο να είναι άραγε η ΔΕΗ σε ένα κλειστό σπίτι; γνωρίζει κανείς για τι πόσα μιλάμε σε ασφάλεια σπιτιού; 

Θέλετε ένα σπίτι στα ζεστά δηλαδή...

Τέλειος συνδυασμός.Πολυ καλο για τα παιδια,ειδικά για εσάς που ζείτε στα κρύα. Να είσαι σίγουρη ότι θα το τιμήσουν κ τα παιδια δεόντως με τους φίλους τους στο μέλλον.

Τα τελευταία δώδεκα περίπου χρόνια,η εξαδέλφη του άντρα μου που ζει στην Ολλανδία κ ειναι παντρεμένη με ολλανδο έχει αποκτήσει σπιτι στη Στουπα.Ολοκσι κατι φτιάχνουν καθε χρονο.Περα από τα πάγια έξοδα υπολόγισε ότι κάτι θα χρειάζεται.Στην περιοχή εχουν παρει σπίτια και άλλοι συμπατριώτες τους  έχουν κάνει κάτι σαν ομάδα επιφυλακής.Εποπτευει ο ένας το σπιτι του αλλου την περίοδο που λείπουν για να αποφύγουν παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Θέλετε ένα σπίτι στα ζεστά δηλαδή...

Τέλειος συνδυασμός.Πολυ καλο για τα παιδια,ειδικά για εσάς που ζείτε στα κρύα. Να είσαι σίγουρη ότι θα το τιμήσουν κ τα παιδια δεόντως με τους φίλους τους στο μέλλον.

Τα τελευταία δώδεκα περίπου χρόνια,η εξαδέλφη του άντρα μου που ζει στην Ολλανδία κ ειναι παντρεμένη με ολλανδο έχει αποκτήσει σπιτι στη Στουπα.Ολοκσι κατι φτιάχνουν καθε χρονο.Περα από τα πάγια έξοδα υπολόγισε ότι κάτι θα χρειάζεται.Στην περιοχή εχουν παρει σπίτια και άλλοι συμπατριώτες τους  έχουν κάνει κάτι σαν ομάδα επιφυλακής.Εποπτευει ο ένας το σπιτι του αλλου την περίοδο που λείπουν για να αποφύγουν παρατράγουδα.

Σ ευχαριστώ :)

Αν και η ομάδα επιφυλακής ακούγεται πολύ δελεαστική, δεν θα ήθελα να αγοράσω σπίτι σε περιοχή με πολλούς ξένους και ειδικά συμπατριώτες του άντρα μου. Όπως το βλέπω ένα από τα ωφελη του να έχουμε σπίτι στην Ελλάδα, είναι ότι τα παιδιά μου θα έρχονται σε επαφή με την χώρα, θα παίζουν με άλλα παιδακια που μιλανε ελληνικά, θα αλληλεπιδρουν γενικά με παιδιά από την Ελλάδα. Νομίζω ότι θα ξενερώσω πολύ αν δίπλα μας είναι γεμάτο με Νορβηγους. Στον οικισμό που βρίσκεται το σπίτι έχουν δημιουργήσει έναν πολιτιστικό σύλλογο που μεταξύ άλλων από ότι είδα αναφέρει και για τέτοιες δράσεις που έχουν. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, θα πρέπει να συναψω συμφωνία με εταιρία security για να έχω κάπως περισσότερο το κεφάλι μου ήσυχο. Όχι ότι θα έχουμε κάτι αξίας στο σπίτι, αλλά και πάλι είναι μεγάλη μανούρα το να σου ανοίγουν το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ :)

Αν και η ομάδα επιφυλακής ακούγεται πολύ δελεαστική, δεν θα ήθελα να αγοράσω σπίτι σε περιοχή με πολλούς ξένους και ειδικά συμπατριώτες του άντρα μου. Όπως το βλέπω ένα από τα ωφελη του να έχουμε σπίτι στην Ελλάδα, είναι ότι τα παιδιά μου θα έρχονται σε επαφή με την χώρα, θα παίζουν με άλλα παιδακια που μιλανε ελληνικά, θα αλληλεπιδρουν γενικά με παιδιά από την Ελλάδα. Νομίζω ότι θα ξενερώσω πολύ αν δίπλα μας είναι γεμάτο με Νορβηγους. Στον οικισμό που βρίσκεται το σπίτι έχουν δημιουργήσει έναν πολιτιστικό σύλλογο που μεταξύ άλλων από ότι είδα αναφέρει και για τέτοιες δράσεις που έχουν. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, θα πρέπει να συναψω συμφωνία με εταιρία security για να έχω κάπως περισσότερο το κεφάλι μου ήσυχο. Όχι ότι θα έχουμε κάτι αξίας στο σπίτι, αλλά και πάλι είναι μεγάλη μανούρα το να σου ανοίγουν το σπίτι. 

Περα από τον συναγερμό εννοω οτι επιβλέπουν για υδραυλικά πχ.

Βρήκες δηλ και άλλους Νορβηγούς ήδη?

Τωρα που το λες οι Ολλανδός οργανώνουν βραδιές μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ :)

Αν και η ομάδα επιφυλακής ακούγεται πολύ δελεαστική, δεν θα ήθελα να αγοράσω σπίτι σε περιοχή με πολλούς ξένους και ειδικά συμπατριώτες του άντρα μου. Όπως το βλέπω ένα από τα ωφελη του να έχουμε σπίτι στην Ελλάδα, είναι ότι τα παιδιά μου θα έρχονται σε επαφή με την χώρα, θα παίζουν με άλλα παιδακια που μιλανε ελληνικά, θα αλληλεπιδρουν γενικά με παιδιά από την Ελλάδα. Νομίζω ότι θα ξενερώσω πολύ αν δίπλα μας είναι γεμάτο με Νορβηγους. Στον οικισμό που βρίσκεται το σπίτι έχουν δημιουργήσει έναν πολιτιστικό σύλλογο που μεταξύ άλλων από ότι είδα αναφέρει και για τέτοιες δράσεις που έχουν. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, θα πρέπει να συναψω συμφωνία με εταιρία security για να έχω κάπως περισσότερο το κεφάλι μου ήσυχο. Όχι ότι θα έχουμε κάτι αξίας στο σπίτι, αλλά και πάλι είναι μεγάλη μανούρα το να σου ανοίγουν το σπίτι. 

 

Θα περνάτε όλο το καλοκαίρι στην Ελλάδα; Γιατί ουτοπικό μου φαίνεται να αναπτύξουν τα παιδιά σχέσεις με τους ντόπιους μέσα σε λίγες μέρες το χρόνο. Αν όμως μπορείτε να είστε στην Ελλάδα όλες τις σχολικές διακοπές, τότε ναι, σίγουρα θα βοηθήσει πολύ. Βοηθά η περιοχή; Η θα έχετε σα γείτονες απλά άλλους τουρίστες; Οι ιδιοκτήτες των κατοικιών του συγκροτήμτος όντως μένουν εκεί και είναι Έλληνες, ή απλά όταν πηγαίνετε θα είναι όλα Airbnb (πολύ συνηθισμένο). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ :)

Αν και η ομάδα επιφυλακής ακούγεται πολύ δελεαστική, δεν θα ήθελα να αγοράσω σπίτι σε περιοχή με πολλούς ξένους και ειδικά συμπατριώτες του άντρα μου. Όπως το βλέπω ένα από τα ωφελη του να έχουμε σπίτι στην Ελλάδα, είναι ότι τα παιδιά μου θα έρχονται σε επαφή με την χώρα, θα παίζουν με άλλα παιδακια που μιλανε ελληνικά, θα αλληλεπιδρουν γενικά με παιδιά από την Ελλάδα. Νομίζω ότι θα ξενερώσω πολύ αν δίπλα μας είναι γεμάτο με Νορβηγους. Στον οικισμό που βρίσκεται το σπίτι έχουν δημιουργήσει έναν πολιτιστικό σύλλογο που μεταξύ άλλων από ότι είδα αναφέρει και για τέτοιες δράσεις που έχουν. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, θα πρέπει να συναψω συμφωνία με εταιρία security για να έχω κάπως περισσότερο το κεφάλι μου ήσυχο. Όχι ότι θα έχουμε κάτι αξίας στο σπίτι, αλλά και πάλι είναι μεγάλη μανούρα το να σου ανοίγουν το σπίτι. 

Έχουμε κ εμεις εξοχικο σε οικισμό.Δινουμε ένα ποσό το χρόνο για το νερό και 4ην φροντίδα όλων των φυτών  Σε εσάς θα ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Περα από τον συναγερμό εννοω οτι επιβλέπουν για υδραυλικά πχ.

Βρήκες δηλ και άλλους Νορβηγούς ήδη?

Τωρα που το λες οι Ολλανδός οργανώνουν βραδιές μεταξύ τους

Τώρα κατάλαβα ναι :) όχι έχει κυρίως Έλληνες εκεί που θα πάμε. Για τους Νορβηγους τα πιο δημοφιλή είναι τα νησιά. Μπορεί και να βρω βέβαια ποτέ δεν ξέρεις :)

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Θα περνάτε όλο το καλοκαίρι στην Ελλάδα; Γιατί ουτοπικό μου φαίνεται να αναπτύξουν τα παιδιά σχέσεις με τους ντόπιους μέσα σε λίγες μέρες το χρόνο. Αν όμως μπορείτε να είστε στην Ελλάδα όλες τις σχολικές διακοπές, τότε ναι, σίγουρα θα βοηθήσει πολύ. 

Ναι τα παιδιά θα περνάνε 1,5 μήνα στο σπίτι αυτό τα καλοκαίρια. Δεν περιμένω ότι θα έχουν σταθερούς φίλους που θα βλέπουν κάθε χρόνο, εάν και για μένα αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο, αλλά και πάλι, είναι αλλιώς να πηγαίνεις στην παιδική χαρά και να πιάνουν ψιλό κουβέντα με άλλα παιδακια που μιλανε ελληνικά και αλλιώς να έχει μόνο παιδιά από έξω. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Έχουμε κ εμεις εξοχικο σε οικισμό.Δινουμε ένα ποσό το χρόνο για το νερό και 4ην φροντίδα όλων των φυτών  Σε εσάς θα ισχύει κάτι τέτοιο?

Ναι οποίος είναι μέλος του πολιτιστικού συλλόγου που ανέφερα συνδράμει με ένα ποσό για φυτά, παρτέρια, μικρό έργα κλπ. Αλλά είναι πολύ λίγα αναλογικά 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...