Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι αυνανισμός; 3 ετών


Recommended Posts

καλησπέρα, η κορη μου είναι 3 χρονών έχει λίγο καιρό που την έβλεπα να βάζει το χέρι της στο πιπι της και να κουνάει την λεκάνη της στην αρχη δεν καταλάβαινα τι έκανε μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ διάβασα ένα άρθρο για αυνανισμό που κάνουν κάποια παιδάκια ακόμα και βρέφη..στην αρχή φοβήθηκα μήπως της το έχει δείξει κάποιος η μήπως προσπάθησε κάποιος να την ακουμπήσει στην ευαίσθητη περιοχή γιατί ακούς πολλά και δεν ήξερα τι να σκεφτώ το συζήτησα μαζί της και μου είπε πως δεν ξέρει γτ το κάνει..πανικοβληθηκα η αλήθεια είναι και δεν μου άρεσε καθόλου να το βλέπω αλλά έχω αρχίσει να το αποδέχομαι γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο διάβασα ότι συμβαίνει σε αρκετά παιδάκια απλά μου είναι δύσκολο να κατανοήσω ότι ένα παιδάκι 3 χρονών αυνανίζεται..έχει συμβεί σε κάποιον από σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να το συζητήσετε με τον παιδίατρο σας, για να σας ενημερώσει σχετικά (τι συμβαίνει, για ποιον λόγο, πως χειριζόμαστε το θέμα διακριτικά) και να σας καθησυχάσει.

17 ώρες πρίν, julijulia είπε:

στην αρχή φοβήθηκα μήπως της το έχει δείξει κάποιος η μήπως προσπάθησε κάποιος να την ακουμπήσει στην ευαίσθητη περιοχή γιατί ακούς πολλά και δεν ήξερα τι να σκεφτώ 

Και μια γενική επισήμανση.

Εάν το παιδί βρίσκεται κάποιες ώρες της ημέρας εκτός δικής σας επίβλεψης, και με αφορμή αυτή, την κατά τα άλλα φυσιολογική εκδήλωση, θορυβηθήκατε για τυχόν ανάρμοστες συμπεριφορές προς το παιδί, τότε ασχέτως του θέματος που αναρτήσατε, είναι σημαντικό να συλλογιστείτε και να επεξεργαστείτε εκ νέου το θέμα των φροντιστών του παιδιού σας και την σχέση σας μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

 Ο αυνανισμος στα παιδια ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και ανηκει στην εξερευνηση του σωματος τους.

Οπως πιανει το χερι και νιωθει κατι, πιανει τη μυτη και νιωθει κατι αλλο, πιανει και τα γεννητικα οργανα και νιωθει κατι διαφορετικο! Μαλιστα, αυτο το διαφορετικο φτανει σε σημειο να ειναι ωραιο (οργασμος)! 
Δεν εχει σε καμια περιπτωση την εννοια του ερωτικου ή σεξουαλικου που εχει στους ενηλικες..... Ειναι απλη ευχαριστηση που προκυπτει απο ενα αγγιγμα.... γι’ αυτο και το παιδι δεν μπορει να πει γιατι το κανει. Ειναι σαν να ρο ρωταμε γιατι πιανεις το χερι σου ή γιατι ακουμπας τη μυτη σου....

Μαθαινουμε στο παιδι, ομως, οτι αυτο δεν το κανουμε μπροστα σε ολο τον κοσμο. 
 

Φυσικα, οπως λεχθηκε και παραπανω, το οτι το μυαλο σας πηγε αμεσως στο οτι της το εμαθε καποιος, παει να πει οτι δεν εμπιστευεστε τους φροντιστες του παιδιου...... αυτο πρεπει να δειτε πώς θα το δουλεψετε.....

Link to comment
Share on other sites

όταν το είχα συζητήσει μαζί της την είχα πει ότι μπορεί αυτό να το κάνει στο δωμάτιο της αν της αρέσει και Όχι μπροστά σε κάποιον άλλο..

το ότι το μυαλό μου σκέφτηκε ότι ίσως το είδε κάπου η της το έκανε κάποιος δεν πάει να πει ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στους φροντιστές του παιδιού γιατί αυτό μπορεί να το είδε από κάποιο παιδάκι στο παιδικό να το έκανε το παιδάκι απλά πιστεύω πως έπρεπε να το ρωτήσω..

με τον  παιδίατρο δεν το έχω συζητήσει γιατί δεν τον έχουμε επισκεφτεί πρόσφατα αλλά σίγουρα θα ζητήσω και την συμβουλή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/1/2021 at 6:51 ΜΜ, julijulia είπε:

καλησπέρα, η κορη μου είναι 3 χρονών έχει λίγο καιρό που την έβλεπα να βάζει το χέρι της στο πιπι της και να κουνάει την λεκάνη της στην αρχη δεν καταλάβαινα τι έκανε μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ διάβασα ένα άρθρο για αυνανισμό που κάνουν κάποια παιδάκια ακόμα και βρέφη..στην αρχή φοβήθηκα μήπως της το έχει δείξει κάποιος η μήπως προσπάθησε κάποιος να την ακουμπήσει στην ευαίσθητη περιοχή γιατί ακούς πολλά και δεν ήξερα τι να σκεφτώ το συζήτησα μαζί της και μου είπε πως δεν ξέρει γτ το κάνει..πανικοβληθηκα η αλήθεια είναι και δεν μου άρεσε καθόλου να το βλέπω αλλά έχω αρχίσει να το αποδέχομαι γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο διάβασα ότι συμβαίνει σε αρκετά παιδάκια απλά μου είναι δύσκολο να κατανοήσω ότι ένα παιδάκι 3 χρονών αυνανίζεται..έχει συμβεί σε κάποιον από σας;

Κάτι παρόμοιο κάνει και ο μικρός μου γιος. Βάζει το χέρι του αρκετές φορές μέσα στην ημερα μεσα στην πάνα του ακόμα και στον ύπνο του, κατά την αλλαγή της πάνας και εξερευνά. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνουμε ιδιαίτερη σημασία και προσπαθούμε να αποσπασουμε την προσοχή με κάτι άλλο. Η παιδίατρος μας μου είπε ότι θεωρεί ότι πέρα από την εξερεύνηση ίσως να έχει να κάνει και με την ανασφάλεια. Ωστοσο μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και να μην ανησυχούμε. Εχω μπει στην διαδικασία της παρατήρησης για να καταλάβω ποτέ το κάνει, γενικά τα μοτίβα βοηθάνε να κατανοήσουμε διαφορα. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, student είπε:

Κάτι παρόμοιο κάνει και ο μικρός μου γιος. Βάζει το χέρι του αρκετές φορές μέσα στην ημερα μεσα στην πάνα του ακόμα και στον ύπνο του, κατά την αλλαγή της πάνας και εξερευνά. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνουμε ιδιαίτερη σημασία και προσπαθούμε να αποσπασουμε την προσοχή με κάτι άλλο. Η παιδίατρος μας μου είπε ότι θεωρεί ότι πέρα από την εξερεύνηση ίσως να έχει να κάνει και με την ανασφάλεια. Ωστοσο μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και να μην ανησυχούμε. Εχω μπει στην διαδικασία της παρατήρησης για να καταλάβω ποτέ το κάνει, γενικά τα μοτίβα βοηθάνε να κατανοήσουμε διαφορα. 

διάβασα ότι αν δεν το κάνουν συχνά μπορεί να σταματήσουν τελείως να το κάνουν..Ναι αυτό κάνω και εγώ τώρα δεν δίνω σημασία και προσπαθώ να την απασχολώ με δραστηριότητες..

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...