Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!! 18 ΜΗΝΩΝ !


Maonoki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω ένα μπέμπη 18 μηνών. Εδώ και 2 περίπου μήνες τρώει πάρα πολύ λίγο. π.χ. Σήμερα το πρωί έφαγε μισή φέτα ψωμί με φυστικοβούτυρο και μέλι , και ένα χυμό πορτοκάλι, μεσημεριανό ούτε που το άγγιξε..το βράδυ τρώει κανα αχλάδι και αυτό είναι όλο. Θέλει στήθος και μονο !... Κάνουμε συγκοίμηση...Θηλάζει και το βράδυ.

Προσπαθώ να μην θηλάζει πριν το φαγητό ώστε να έχει όρεξη όμως τον πιάνει υστερία όταν με βλέπει και είναι για να φάει, κλαίει, δεν μπορώ πια ούτε να τον ταίσω ! 

Το να μη με βλέπει δεν είναι λύση βέβαια!..

Βγάζει δοντάκια, όμως είναι φυσιολογικό να μην τρώει καθόλου; Eχει και το στίγμα από μένα, πολύ χαμηλή φεριτίνη και πρέπει να τρώει!!...

Παρακαλώ τι έχετε κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις; 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maonoki είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω ένα μπέμπη 18 μηνών. Εδώ και 2 περίπου μήνες τρώει πάρα πολύ λίγο. π.χ. Σήμερα το πρωί έφαγε μισή φέτα ψωμί με φυστικοβούτυρο και μέλι , και ένα χυμό πορτοκάλι, μεσημεριανό ούτε που το άγγιξε..το βράδυ τρώει κανα αχλάδι και αυτό είναι όλο. Θέλει στήθος και μονο !... Κάνουμε συγκοίμηση...Θηλάζει και το βράδυ.

Προσπαθώ να μην θηλάζει πριν το φαγητό ώστε να έχει όρεξη όμως τον πιάνει υστερία όταν με βλέπει και είναι για να φάει, κλαίει, δεν μπορώ πια ούτε να τον ταίσω ! 

Το να μη με βλέπει δεν είναι λύση βέβαια!..

Βγάζει δοντάκια, όμως είναι φυσιολογικό να μην τρώει καθόλου; Eχει και το στίγμα από μένα, πολύ χαμηλή φεριτίνη και πρέπει να τρώει!!...

Παρακαλώ τι έχετε κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις;

Ο πρωτος μου γιος απο 15 εως 18 μηνων ετρωγε μονο αγγουρι και γιαουρτι (και στηθος φυσικα). Εφ'οσον θηλαζε δεν επεμενα διοτι μπορει να οφειλοταν στην οδοντοφυϊα ή τη ζεστη ή το αλμα αναπτυξης (ή ολα αυτα μαζι περιπου σε αυτη την ηλικια που περνανε το τελευταιο αλμα). Μην τον πιεσεις. Συνεχισε να προσφερεις, κυριως κρυα και τραγανα τροφιμα. Αλλα φρουτα δεν τρωει; Εχει βερικοκα, κερασια, φραουλες, φρουτα αγαπητα στα παιδια. Εφ'οσον εχει στιγμα θα προσπαθεις να προσφερεις συνεχως τροφες πλουσιες σε σιδηρο, γλυκοπατατα, κρεας, σπανακι κλπ.

 
Link to comment
Share on other sites

18 μηνών μπορείς να βάλεις κανόνες, στο θηλασμό και παντού. Καταλαβαίνει τι λες, και ας μην του αρέσει. Σε λίγο, θα δεις ότι θα κάνει έτσι και για τη λιχουδιά, το παιχνίδι κλπ. Αν τώρα εστιάζεται το πρόβλημα στο θηλασμό, δοκίμασε απλά όρια, π.χ. να θηλάζετε μόνο στο κρεβάτι ή να του λς ότι το μεσημέρι η μαμά ξεκουράζεται και δεν μπορεί να θηλάσει κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Τρωει μόνος του ή τον ταιζεις κι εσύ παραλληλα? 

 

Ισως θα βοηθουσε να "διαβάζετε", δηλ να διηγεισαι τις εικόνες απ ένα παραμύθι, από ένα βιβλίο ή ένα φυλλάδιο πχ να τα αυγουλακια που τα εκανε ή κότα στην φωλιά της κτλ.Ακομα μπορείς να του πεις ένα παραμύθι ή μία ιστορία απ τα παιδικά σου χρόνια. 

 

Επίσης διαφορά μπορεί να κάνει και το μέρος όπου τρώτε. Δοκίμασε και σε διαφορετικό τραπέζι, στο μπαλκόνι/αυλη, δώσε κάποιο σνακ όταν κάθεται στο πάτωμα κτλ.

 

Τρώτε όλοι μαζί οικογενειακά? 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την πολύ χαμηλή φεριτίνη δίνετε σίδηρο; Ο παιδίατρος τι σας είπε; Μήπως οφείλεται στην αναιμία η ανορεξία του μωρού. Ούτε π.χ μακαρόνια ή κάποιο φαγητό που του αρέσει πολύ δεν τρώει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/5/2020 at 5:42 ΠΜ, Georgia* είπε:

Για την πολύ χαμηλή φεριτίνη δίνετε σίδηρο; Ο παιδίατρος τι σας είπε; Μήπως οφείλεται στην αναιμία η ανορεξία του μωρού. Ούτε π.χ μακαρόνια ή κάποιο φαγητό που του αρέσει πολύ δεν τρώει; 

Εδινα Σιδηρο από Νοέμβρη που έγινε η εξέταση. Το διακόψαμε το Φλεβάρη για ένα διάστημα και το είχαμε ξεκινήσει πάλι το Μάιο, όμως προχθές το σταματήσαμε γιατί δεν γίνεται να τη βγάζει συνέχεια με σίδηρο, φάρμακο είναι. Πρέπει να φάει φαγητό...

On 24/5/2020 at 1:29 ΠΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Τρωει μόνος του ή τον ταιζεις κι εσύ παραλληλα? 

 

Ισως θα βοηθουσε να "διαβάζετε", δηλ να διηγεισαι τις εικόνες απ ένα παραμύθι, από ένα βιβλίο ή ένα φυλλάδιο πχ να τα αυγουλακια που τα εκανε ή κότα στην φωλιά της κτλ.Ακομα μπορείς να του πεις ένα παραμύθι ή μία ιστορία απ τα παιδικά σου χρόνια. 

 

Επίσης διαφορά μπορεί να κάνει και το μέρος όπου τρώτε. Δοκίμασε και σε διαφορετικό τραπέζι, στο μπαλκόνι/αυλη, δώσε κάποιο σνακ όταν κάθεται στο πάτωμα κτλ.

 

Τρώτε όλοι μαζί οικογενειακά? 

 

Ευχαριστώ για τις ερωτήσεις! Ναι έχω αλλάξει μέθοδος ταίσματος... Π.χ. πριν τον ταίζαμε και ο μπαμπάς έκανε τον καραγκιόζη, ή του βάζαμε τραγουδάκια στην τηλεόραση, οπότε αφαιρούνταν και έτρωγε...Τώρα ΄όμως δεν πιάνει όυτε αυτό. Εχω παρατηρήσει ότι μόνο με τον μιμητισμό τσιμπάει λίγο. Να βλέπει δηλαδη εμάς να τρώμε. Τότε έρχεται και ζητάει. Όμως και πάλι, δεν τρώει πολύ. 5-6 μπουκιές. Νομίζω ότι πρέπει τελικά να τον κυνηγάμε όλη μέρα με ένα κουτάλι! Εχετε ζήσει κάτι παρόμοιο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Εδινα Σιδηρο από Νοέμβρη που έγινε η εξέταση. Το διακόψαμε το Φλεβάρη για ένα διάστημα και το είχαμε ξεκινήσει πάλι το Μάιο, όμως προχθές το σταματήσαμε γιατί δεν γίνεται να τη βγάζει συνέχεια με σίδηρο, φάρμακο είναι. Πρέπει να φάει φαγητό...

Ευχαριστώ για τις ερωτήσεις! Ναι έχω αλλάξει μέθοδος ταίσματος... Π.χ. πριν τον ταίζαμε και ο μπαμπάς έκανε τον καραγκιόζη, ή του βάζαμε τραγουδάκια στην τηλεόραση, οπότε αφαιρούνταν και έτρωγε...Τώρα ΄όμως δεν πιάνει όυτε αυτό. Εχω παρατηρήσει ότι μόνο με τον μιμητισμό τσιμπάει λίγο. Να βλέπει δηλαδη εμάς να τρώμε. Τότε έρχεται και ζητάει. Όμως και πάλι, δεν τρώει πολύ. 5-6 μπουκιές. Νομίζω ότι πρέπει τελικά να τον κυνηγάμε όλη μέρα με ένα κουτάλι! Εχετε ζήσει κάτι παρόμοιο; 

Η δικιά μου η κόρη 3,5 χρόνων πλέον από πάντα ήταν ολιγοφαγη, μπορώ να πω ότι δοκιμάζει καινούριες γεύσεις απλά τρώει πολύ λίγο. Μπορεί πχ να ξυπνήσει το πρωί κ να πιει λίγες γουλιες γάλα κ μετά να μην θέλει τπτ απολύτως μέχρι το μεσημεριανό, ότι κ να της δώσω δεν θα το φάει. Ευτυχώς τουλάχιστον το μεσημέρι κ το βράδυ τρώει λίγο γιατί τα ενδιάμεσα γεύματα μπορεί να μην θέλει να φάει τπτ. Πλέον δεν μπορώ να κάνω κάτι, αν δεν θέλει απλά κλείνει το στόμα. Αυτό μόνο που κάνω κ πιάνει προς το παρόν επειδή είναι σε φάση που της αρέσει να ρωτάει τα πάντα είναι όταν της δίνω φαγητό της λέω να μου κάνει ότι ερώτηση θέλει, για να της απαντήσω τρώει μια μπουκιά κλπ μέχρι να τελειώσει το γεύμα. Να σημειώσω εδώ ότι το βάρος στης είναι 9,700. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο παιδάκι τόσο αδύνατο..

Link to comment
Share on other sites

Πωπω και εγω ελεγα οτι εχουμε προβλημα.Κοντευουμε 3.Απο τα αλεσμενα στην κανονικη τροφη περασαμε κυριολεκτικα σε ενα βραδυ.και ενω ετρωγε τα παντα μετα εχουμε κόψει τωρα ρυζι και μακαρονια.Ευτυχως τρωει ψαρια αρακα φασολακια και κρεας.Τρελαινεται για τυρι.Γαλα αλλες μερες πινει αλλες οχι.Οσο.για φρουτα εχω προσπαθησει να δωσει απλα προτιμα τη φρουτοκρεμα.Γλυκα ουτε να δοκιμασει.Παγωτο σπιτικο κεικ κουλουρακια τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για παιδί που έχει θέμα με το σίδηρο, το μόνο λογικό είναι να προσφέρεις κόκκινο κρέας με ζωικό λίπος. Είναι άμεση η απορρόφηση του σιδήρου και χρειάζεσαι το λίπος για την διάσπαση και την αφομοίωση των πρωτεινών. Και τα δύο αναγκαία για την ανάπτυξη ενός παιδιού.

 

Δεν θα επένδυα σε τροφές φυτικές, ειδικά για πρόσληψη σιδήρου. Είναι δύσπεπτες και πρέπει ο οργανισμός να μετατρέψει τον φυτικό σίδηρο σε αιμικό σίδηρο προκειμένου να είναι απορροφήσιμος. Καλές και οι φακές κτλ αλλά το παιδί είναι πολύ πιο ικανοποιημένο θρεπτικά, από 5 μπουκιές λιπαρού κρέατος, παρά από ολόκληρο πιάτο φακές ή 2 φέτες ψωμί με ταχίνι. 

 

Οι φυτικές τροφές μπορεί να λειτουργούν ανασταλτικά στην όρεξη (δημιουργούν φούσκωμα και ίσως να είναι δύσκολο στην πέψη και να κουράζει το παιδί). Ταυτόχρονα λειτουργούν ανασταλτικά για την απορρόφηση θρεπτικών συστατικών που προέρχονται από ζωικές τροφές. 

 

Εμείς είχαμε για πρωινό ψωμί-ταχίνι-μέλι για χρόνια....και μετά έτρωγε ελάχιστες μπουκιές όλη μέρα χωρίς να γίνεται κυρίως γεύμα. Τσιμπολόγημα μια μπουκιά εδώ, μια εκεί. Κι αυτό κράτησε χρόνια. Πριν λίγους μήνες που σταμάτησα να της δίνω άλευρα και φυτικές τροφές για πρωινό (όχι ταχίνι, φυστικοβούτυρο, ψωμιά, τραχανά, βρώμη κτλ.) μέσα σε ελάχιστες μέρες άνοιξε η όρεξη της και έτρωγε σαν ενήλικας (3μιση ετών) κανονικές μερίδες, με όρεξη. Και ζητούσε μόνη της. Αλλά αφαίρεσα από το σπίτι ότι φυτικές τροφές προσφέραμε και γλυκά. Πήρε 1μιση κιλό μέσα σε ένα μήνα, εκεί που είχε να πάρει βάρος από το έτος. 

 

Εχω καταλήξει ότι η καλύτερη πρακτική, είναι να προσφέρω κατάλληλες τροφές, πλούσιες θρεπτικά κι αυτό κάνω και με τον 1 έτος γιο μου. Προτιμώ να μην φάει όλη μέρα, παρά να του δώσω ψωμί. Συνήθως κάποια στιγμή νωρίς το απόγευμα τους έρχεται η όρεξη και τότε τρώνε όντως φαγητό. 

Αν είμαι χαλαρή και τους δίνω μια κανένα φρούτο, την άλλη ντοματούλα, την τρίτη λίγο ψωμί κτλ. Είναι βέβαιο ότι δεν θα φάνε γεύμα και θα μείνουν με τσιμπολόγημα όλη τη μέρα.

 

Οσο περίεργο κι αν μας φαίνεται, πρέπει να πεινάσει ένα παιδί για να φάει. Αν δεν πεινάει, δεν τρώει. Το θέμα είναι, τί του προσφέρεις όταν έρχεται η ώρα να του δώσεις τροφή. Τον θηλασμό δεν θα τον έκοβα σε παιδί ολιγόφαγο και ειδικά τόσο νωρίς. Για εμάς τουλάχιστον, λειτουργεί καλύτερα όταν έχουν μόλις θηλάσεις. Εκνευρίζονται όταν θέλουν να θηλάσουν κι εγώ προσπαθώ να τους ταίσω φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maonoki είπε:

. πριν τον ταίζαμε και ο μπαμπάς έκανε τον καραγκιόζη, ή του βάζαμε τραγουδάκια στην τηλεόραση, οπότε αφαιρούνταν και έτρωγε..

Καταλαβαίνω πως έχεις άγχος για να φάει έστω λίγες μπουκιες και έχεις αλλάξει πολλές μεθόδους. Ή τηλεόραση προσκολλα τα παιδιά στην οθόνη αλλα ουσιαστικά δεν τους προσφέρει ούτε κάτι ωφέλιμο (ειδικά πριν τα δυομιση-τρια κατά την γνώμη μου) ούτε τα ευχαριστεί. Το βιβλίο όμως (που μπορεί να θεωρηθεί ως απόσπαση προσοχής κατά  το φαγητο) είναι ευχάριστο για το παιδί, πρώτον γιατί βλέπει στατικές εικόνες, έχει το χρόνο να τις παρατηρησει, μαθαίνει νέες πληροφορίες απ την αφήγηση της μαμάς, εμπλουτίζει το λεξιλόγιο του και την φαντασία του. Όπως το ίδιο προσφέρει και η συζήτηση ή ένα προφορικό παραμύθι. 

 

Επίσης δημιουργείται το συναίσθημα στο παιδί πως θα κάνει κάτι που το διασκεδάζει, το ευχαριστεί και του αρεσει. Δεν βλέπει την ώρα του φαγητού σαν αγγαρεία ή δυσάρεστα. 

 

1 hour ago, Maonoki είπε:

Εχω παρατηρήσει ότι μόνο με τον μιμητισμό τσιμπάει λίγο. Να βλέπει δηλαδη εμάς να τρώμε. Τότε έρχεται και ζητάει. Όμως και πάλι, δεν τρώει πολύ.

Ή καλή σχέση με το φαγητό σχετίζεται και με τον τρόπο που εκείνο προσφέρεται. Όταν είναι βολικό για την οικογένεια, είναι το καλύτερο για το παιδι να τρώει μαζί με τους γονείς και τα αδέλφια του, με το κατάλληλο κάθισμα ώστε να φτάνει κι εκείνο στο τραπεζι. Νιώθει ότι ειναι μέρος συνολου, πως συμμετέχει κι εκείνο στην διαδικασία, μιμείται όπως σωστά ειπες, δοκιμαζει νέες γευσεις, τροφές που προσφέρονται στο ίδιο τραπέζι. Επίσης θα δείξει, αν δεν το έχει κάνει ήδη, ενδιαφέρον για να πιάσει το κουτάλι και να φάει μόνος του όπως βλέπει τους γύρω του.

 

1 hour ago, Maonoki είπε:

Νομίζω ότι πρέπει τελικά να τον κυνηγάμε όλη μέρα με ένα κουτάλι

Εγώ δεν θα συνιστουσα τέτοια μέθοδο. Πρώτον γιατί θα σου προσδιδει περισσότερο άγχος και δεύτερον γιατί τα παιδιά από μία ηλικια και μετά το καταλαβαίνουν και μπορούν να γίνουν χειριστικα με το φαγητό. Παρόλα αυτά κατανοώ το άγχος σου και ίσως να το έκανα  αν το παιδί μου ήταν κακοφαγο. 

 

1 hour ago, Maonoki είπε:

και πάλι, δεν τρώει πολύ. 5-6 μπουκιές.

 

Το ευχάριστο είναι πως δοκιμαζει και ελέγχει την ποσότητα που χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Ευχαριστώ για τις ερωτήσεις! Ναι έχω αλλάξει μέθοδος ταίσματος... Π.χ. πριν τον ταίζαμε και ο μπαμπάς έκανε τον καραγκιόζη, ή του βάζαμε τραγουδάκια στην τηλεόραση, οπότε αφαιρούνταν και έτρωγε...Τώρα ΄όμως δεν πιάνει όυτε αυτό. Εχω παρατηρήσει ότι μόνο με τον μιμητισμό τσιμπάει λίγο. Να βλέπει δηλαδη εμάς να τρώμε. Τότε έρχεται και ζητάει. Όμως και πάλι, δεν τρώει πολύ. 5-6 μπουκιές. Νομίζω ότι πρέπει τελικά να τον κυνηγάμε όλη μέρα με ένα κουτάλι! Εχετε ζήσει κάτι παρόμοιο; 

Προσωπικα, προτιμω να φαει 5 μπουκιες συνειδητα παρα να φαει 15 με κολπα. Ο μεγαλος μου (4 χρ) απο φαγητο θα φαει το πολυ 10 μπουκιες εκτος κι αν εχουμε τα αγαπημενα του φαγητα και λιγο σαλατα οταν υπαρχει στο τραπεζι (αν του αρεσει, γιατι εχει γινει πολυ επιλεκτικος και με αυτο ενω παλαιοτερα ετρωγε μονο σαλατα). Εννοειται οτι δεν θα τον κυνηγατε με το κουταλι! Συμφωνω με @kine οτι για να φαει ενα παιδι πρεπει να πεινασει. Γενικως, αν θελεις να αναπτυξει καλες διατροφικες συνηθειες μελλοντικα τοτε φατε ολοι μαζι στο τραπεζι, δωστου να τρωει μονος του, μην τον πιεζεις να φαει (ουτε σχολια του τυπου "για να δουμε τι θα φας σημερα"), μην τον κατακρινεις για το πως τρωει ακομη κι αν οι μισες μπουκιες καταληγουν εξω απο το στομα (ουτε τα ματια σου καρφωμενα πανω του για να τον "προσεχεις" και για να μετρας τι τρωει), ασ'τον να πειραματιστει με τις υφες (με προσοχη ομως διοτι ειναι σε ηλικια που μπορει να το κανει συνεχεια μονο για παιχνιδι χωρις να τρωει καθολου). Μπορεις να διαβασεις το βιβλιο του Παπαβεντση "Προικισμενα μωρα, εμπνευσμενοι γονεις: για μια αλλη προσχολικη διατροφη", δινει πολλες κατευθυντηριες γραμμες και παραδειγματα για το πως να χειριστουμε διαφορες καθημερινες καταστασεις οσον αφορα την ωρα του φαγητου αλλα και τη διατροφη γενικοτερα ωστε να δωσουμε την ευκαιρια να αναπτυχθουν καλες διατροφικες συνηθειες. 

 
Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 11:03 ΜΜ, Maonoki είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω ένα μπέμπη 18 μηνών. Εδώ και 2 περίπου μήνες τρώει πάρα πολύ λίγο. π.χ. Σήμερα το πρωί έφαγε μισή φέτα ψωμί με φυστικοβούτυρο και μέλι , και ένα χυμό πορτοκάλι, μεσημεριανό ούτε που το άγγιξε..το βράδυ τρώει κανα αχλάδι και αυτό είναι όλο. Θέλει στήθος και μονο !... Κάνουμε συγκοίμηση...Θηλάζει και το βράδυ.

Προσπαθώ να μην θηλάζει πριν το φαγητό ώστε να έχει όρεξη όμως τον πιάνει υστερία όταν με βλέπει και είναι για να φάει, κλαίει, δεν μπορώ πια ούτε να τον ταίσω ! 

Το να μη με βλέπει δεν είναι λύση βέβαια!..

Βγάζει δοντάκια, όμως είναι φυσιολογικό να μην τρώει καθόλου; Eχει και το στίγμα από μένα, πολύ χαμηλή φεριτίνη και πρέπει να τρώει!!...

Παρακαλώ τι έχετε κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις; 

 

 

Ίσως είναι και η ηλικία, γιατί και μένα το τρίτο μου μωράκι είναι 18 μηνών τωρα, και παρόλο που ήταν σχετικά καλοφαγο παιδάκι τελευταία τρώει πολύ λίγα φαγητά και δεν δοκιμάζει σχεδόν τίποτα που δεν ξέρει, σε αντίθεση με πριν.Επισης θηλάζει πολύ πιο συχνά κυρίως κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Εγώ αυτό που κάνω και στα τρία μου παιδιά είναι να τα ταιζω συγκεκριμένες ώρες,πάντοτε στο τραπέζι και πότε με ανοιχτά τραγουδάκια η τηλεόραση.Στη μικρή μου μόνο τελευταία δείχνω τις εικόνες από μικρά παραμυθακια και έτσι τρώει πιο ευχάριστα.

Αν έχει όμως το μωράκι σου αναιμία μπορεί να οφείλεται και σ αυτό η ανορεξία του.Συζητησε το με τον παιδίατρο σου που παρακολουθεί τις καμπύλες του μήπως χρειαστεί να κάνει κάποιες εξετάσεις το μωρο και εντωμεταξύ πειραματισου  με διάφορα φαγητά και υφές να δεις τι του αρέσει.

Και κυρίως μην του δείχνετε ότι αγχώνεστε γιατί καταλαβαίνει τα πάντα...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...