Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποψια για φυσημα στην καρδια βρεφους


Recommended Posts

καλησπερα, γεννησαμε 35+3 , μπηκε για ενα βραδυ στη μοναδα νεογνων (για παρακολουθηση - μικρη ταχυπνοια), τον ειδαν παιδιατροι μεσα στο νοσοκομειο πριν φυγει και κατα την εξοδο, τον ειδε παιδιατρος στο σπιτι , 2 επισκεψεις, και σημερα πηραμε σπιτι μια γιατρο με καποια ειδικευση στο θηλασμο και μας ειπε οτι ακουσε οτι το παιδι εχει φυσημα.... και εγω αναρωτιεμαι: δεν το ακουσε κανεις αλλος απο τοσους παιδιατρους + νεογνολογους και αν αυτο το φυσημα ειναι σοβαρο - διορθωνεται με καποια επεμβαση; Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάρα πολλα μωράκια έχουν φύσημα στην καρδούλα.Στη μεσαία μου κόρη το άκουσε πρώτη φορά ένας καρδιολόγος σε ηλικία τριών χρόνων.Μεχρι τότε την είχαν ακούσει άπειροι παιδίατροι και δεν το είχε εντοπίσει κανείς.Στην ουσία ένας επιπλέον ήχος είναι που στη δική μας περίπτωση προερχόταν από τη φυσιολογική λειτουργία της καρδιάς,δηλαδή από τη ροή του αίματος.Τα φυσηματα τα κατατάσσουν σε κατηγορίες από 1 μέχρι 6 ανάλογα πόσο δυνατά ακουγονται.Εμας ήταν στο 1.Αλλα μην πανικοβαλεστε γιατί πάρα πολλά μωράκια έχουν φύσημα και μεγαλώνοντας το ξεπερνάνε.Εμενα τώρα είναι στα 7 και έχει σταματήσει να ακούγεται γιατί ανά διετία τα πάω σε καρδιολόγο και τους κάνει έναν έλεγχο .Μήπως έκλαιγε το μωράκι η ήταν μπουκωμενο;Σε τέτοιες περιπτώσεις ακούγεται πιο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

χμ ναι εκλαιγε λιγο γιατι του σταματησαμε το φαγητο και εχει και ρουθουνισμα(αν εννοεις αυτο σαν μπουκωμα).

Οπότε πολύ πιθανόν γι'αυτό να το άκουσε αν έχει πολύ έμπειρο αυτί.Παντως στην μεγαλύτερη πλειοψηφία τα φυσηματα δεν είναι τίποτα.Τα σοβαρά που θέλουν διερεύνηση δίνουν πολύ σοβαρά συμπτώματα από τη γέννηση .Πάντως εγώ στο χρόνο και στα τρία παιδιά μου έκανα ένα υπέρηχο ρουτίνας σε καρδιολόγο.Αλλα αφού ρουθουνιζει κιόλας το μικρούλι σας μπορεί για αυτό να το ακουσε.Εγω όταν μου το είπε ο καρδιολόγος τρόμαξα και μετά μου εξήγησε ότι 1 στα τρία παιδάκια έχουν αθώο φύσημα που δε σημαίνει απολύτως τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε στη νεογνολογικη το άκουσαν;ούτε οι παιδίατροι στο νοσοκομείο μέσα;μου φαίνεται περίεργο. Τι να πω, εγώ τρόμαξα πάντως.... αν δεν είναι αθώο διορθώνεται με κάποια επέμβαση ή μένει μόνιμο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

Δηλαδή ούτε στη νεογνολογικη το άκουσαν;ούτε οι παιδίατροι στο νοσοκομείο μέσα;μου φαίνεται περίεργο. Τι να πω, εγώ τρόμαξα πάντως.... αν δεν είναι αθώο διορθώνεται με κάποια επέμβαση ή μένει μόνιμο πρόβλημα;

Όλα διορθωνονται...Και συνήθως αν προκεται για αθώο φύσημα διορθώνεται μόνο του.Αν ήταν κάτι σοβαρό θα το είχαν ήδη εντοπίσει.Μπορει και να έκανε λάθος η γιατρός σήμερα.Εμενα καρδιολόγος με διαβεβαίωσε ότι τα παιδάκια με  αθώο φύσημα είναι φυσιολογικοτατα και υγιέστατα.Εξαλλου αν ήταν κάτι σοβαρο θα το βλέπατε και στη β επιπέδου.Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο και μην εμπιστεύεστε ποτέ έναν γιατρο.Αν θέλετε πάρτε και μια δεύτερη γνώμη από έναν ακόμη παιδίατρο .

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, **nikos** said:

Δηλαδή ούτε στη νεογνολογικη το άκουσαν;ούτε οι παιδίατροι στο νοσοκομείο μέσα;μου φαίνεται περίεργο. Τι να πω, εγώ τρόμαξα πάντως.... αν δεν είναι αθώο διορθώνεται με κάποια επέμβαση ή μένει μόνιμο πρόβλημα;

Δεν είναι τίποτα πιθανότατα, παρα πολλά μωρά έχουν, τόσο συνηθισμένο που οι προηγούμενοι γιατροί και να το είχαν ακούσει μπορεί να μην σας αναφέραν τίποτα γιατί είναι αναξιο λόγου στις περισσότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά μωρά εχουν αθώο φύσημα, που δεν θα δείξει ποτέ κάτι σε μία εξέταση. Συνήθως ένας έμπειρος παιδίατρος το παρακολουθεί και εξηγεί ότι δε χρειάζεται πανικός. Μην ανησυχείτε.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thean είπε:

Όλα διορθωνονται...Και συνήθως αν προκεται για αθώο φύσημα διορθώνεται μόνο του.Αν ήταν κάτι σοβαρό θα το είχαν ήδη εντοπίσει.Μπορει και να έκανε λάθος η γιατρός σήμερα.Εμενα καρδιολόγος με διαβεβαίωσε ότι τα παιδάκια με  αθώο φύσημα είναι φυσιολογικοτατα και υγιέστατα.Εξαλλου αν ήταν κάτι σοβαρο θα το βλέπατε και στη β επιπέδου.Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο και μην εμπιστεύεστε ποτέ έναν γιατρο.Αν θέλετε πάρτε και μια δεύτερη γνώμη από έναν ακόμη παιδίατρο .

Ο βασικός παιδίατρος δεν μας ανέφερε κάτι. Βασικά η κυρια που ήρθε σπιτι είναι σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος. Τι να πω...έπεσα από τα σύννεφα :( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω είναι πολύ συχνό το φύσημα στα μωράκια. Πολλά μωρά έχουν με τη γέννηση και φεύγει μόνο του. Εγω ημουν ενα απο αυτα. Γεννήθηκα με φύσημα αλλα μεγαλώνοντας εφυγε μονο του. Ποτέ δε στερηθηκα κάτι λόγω αυτού. Και αθλητισμό έκανα και τα παντα που κάνει ένα παιδί. Τωρα ειμαι 41 υγιεστατη! Συνήθως οι γιατροί δεν ανησυχούν. Αν έχω καταλάβει καλά είναι μια μικρή τρυπούλα στην καρδιά που κλείνει μόνη της. Και στον γιο μου οι πρώτοι γιατροί που τον εξέτασαν στο μαιευτήριο και μετά δε μας είπαν τίποτα και ο δικός μας μετά το μήνα μας είπε ότι ακούει κάτι σαν φύσημα. Ούτε κι εκείνος αλλά ούτε κι εμείς ανησυχούσαμε. Στην επόμενη επίσκεψη δεν άκουγε τίποτα. Μην ανησυχείς. Όλα καλά θα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Μακάρι να είναι αυτό και άδικα να ανησυχω, απλώς μια γνώμη ενός καρδιολόγο θα την παρω λογικά 

Ναι καλά θα κάνεις για να είσαι σίγουρος. Απλώς μην αγχώνεσαι γιατί συνήθως δεν είναι κάτι ανησυχητικό και φεύγει μόνο του. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου βρήκε φύσημα η παθολόγος στην εφηβεία, δ αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ουτε συγγενικά άτομα που έχουν. Φύσημα σε μικρό βαθμό δ χρειαζεται κάποια αντιμετώπιση, ουτε προφύλαξη, κ μπορεί να κλείσει κ απο μονο

Οπως ο μικρος που οταν γεννήθηκε το άκουσε η παιδιατρος στο νοσοκομειο, μεχρι τον μηνα δ ακουγόταν πια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Προσωπικά μου βρήκε φύσημα η παθολόγος στην εφηβεία, δ αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ουτε συγγενικά άτομα που έχουν. Φύσημα σε μικρό βαθμό δ χρειαζεται κάποια αντιμετώπιση, ουτε προφύλαξη, κ μπορεί να κλείσει κ απο μονο

Οπως ο μικρος που οταν γεννήθηκε το άκουσε η παιδιατρος στο νοσοκομειο, μεχρι τον μηνα δ ακουγόταν πια

στο νοσοκομειο τον ακουσαν σιγουρα 4 διαφορετικοι παιδιατροι(μεσα στη μοναδα νεογνων και εκτος) + ο παιδιατρος μας, και κανεις δεν ειπε κατι. τωρα δεν ειπαν-σημειωσαν γιατι το θεωρησαν αμελητεο, αν και δεν νομιζω τουλαχιστον στο νοσοκομειο θα το ειχαν στο εξιτηριο απο τη μοναδα νεογνων. και ηρθε μια παιδιατρος και μας το ειπε, εκει φαγαμε σκαλωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To φύσημα δεν είναι διάγνωση, είναι σύμπτωμα. Μπορεί να μην είναι κάτι, και συνήθως δεν είναι κάτι. Αν ο παιδίατρος δεν μπορεί να το αξιολογήσει, ή αν θεωρηθεί αθώο αλλά επιμείνει μετά από κάποια χρόνια, τότε χρειάζεται έλεγχο από καρδιολόγο. Δύο από τα παιδιά μου είχαν φύσημα που δεν πέρασε. Στο ένα παιδί υπάρχει μία άνευ σημασίας ανεπάρκεια σε μία βαλβίδα, από αυτές που είναι πιο πολύ εγκυκλοπαιδικό και δεν μπορεί να επηρρεάσει κάτι στη ζωή ενός ανθρώπου, στο άλλο εξελίχθηκε σε μία ανεπάρκεια που δεν έχει αντίκτυπο ούτε στην καθημερινή ζωή ούτε στον αθλητισμό, αλλά θα εμπόδιζε πρωταθλητισμό σε επίπεδο ολυμπιακών αγώνων ας πούμε, με πολύωρες προπονήσεις καθημερινά. Καλό είναι κανείς να ξέρει μεν, αλλά οπως επανειλημμένα μας εξήγησαν καρδιολόγοι είναι εξαιρετικά σπάνιο να είναι κάτι που έχει συνέπειες στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, **nikos** said:

στο νοσοκομειο τον ακουσαν σιγουρα 4 διαφορετικοι παιδιατροι(μεσα στη μοναδα νεογνων και εκτος) + ο παιδιατρος μας, και κανεις δεν ειπε κατι. τωρα δεν ειπαν-σημειωσαν γιατι το θεωρησαν αμελητεο, αν και δεν νομιζω τουλαχιστον στο νοσοκομειο θα το ειχαν στο εξιτηριο απο τη μοναδα νεογνων. και ηρθε μια παιδιατρος και μας το ειπε, εκει φαγαμε σκαλωμα.

Πάντως και το δικό μας παιδί είχε φυσημα και τίποτα δεν γράψανε στο εξιτηριο του μαιευτήριου ούτε στο βιβλιαριο. Έγραψε η παιδίατρος σας που το άκουσε στο βιβλιαριο δλδ?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

στο νοσοκομειο τον ακουσαν σιγουρα 4 διαφορετικοι παιδιατροι(μεσα στη μοναδα νεογνων και εκτος) + ο παιδιατρος μας, και κανεις δεν ειπε κατι. τωρα δεν ειπαν-σημειωσαν γιατι το θεωρησαν αμελητεο, αν και δεν νομιζω τουλαχιστον στο νοσοκομειο θα το ειχαν στο εξιτηριο απο τη μοναδα νεογνων. και ηρθε μια παιδιατρος και μας το ειπε, εκει φαγαμε σκαλωμα.

Δ ξερω για ποιο λόγο δ το άκουσαν η δ σας το ειπαν

Εμενα μου το βρήκαν στα 17,οπως φαντάζεστε πολλοί γιατροί με είχαν ακούσει ως τοτε

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Πάντως και το δικό μας παιδί είχε φυσημα και τίποτα δεν γράψανε στο εξιτηριο του μαιευτήριου ούτε στο βιβλιαριο. Έγραψε η παιδίατρος σας που το άκουσε στο βιβλιαριο δλδ?

οχι κανεις δεν εγραψε κατι. για αυτο μου φαινεται περιεργο. ειδικα απο τη μοναδα νεογνων που μπηκε για ενα βραδυ δεν θα επρεπε να γραψουν ΑΝ υπηρχε κατι; υπαρχει περιπτωση να μην το ειχε και να προεκυψε; η παιδιατρος που μας το ειπε δεν ειναι η βασικη μας, την καλεσαμε για συμβουλο θηλασμου απλως ειναι και παιδιατρος μαζι και τον εξετασε. Δεν ξερω τι να πω...ψαχνομαι να τον παμε σε κανενα παιδοκαρδιολογο στη θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει η ιδέα, κλείσε ένα ραντεβού στον Ρούβαλη. Είναι από τους καλύτερους παιδοκαρδιολόγους στη Θεσσαλονίκη. Παρακολουθούσε τον μικρό μου γιο που είχε γεννηθεί με συγγενή καρδιοπάθεια και την ξεπέρασε εντελώς στα 2,5 έτη χωρίς καμία επέμβαση κι είναι απολύτως καλά, με τις προπονήσεις του, σα να μην είχε ποτέ θέμα. Μη φοβάσαι, η λογική λέει ότι είναι το απλό φύσημα που έχουν πολλά μωράκια και το ξεπερνούν μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Για να σου φύγει η ιδέα, κλείσε ένα ραντεβού στον Ρούβαλη. Είναι από τους καλύτερους παιδοκαρδιολόγους στη Θεσσαλονίκη. Παρακολουθούσε τον μικρό μου γιο που είχε γεννηθεί με συγγενή καρδιοπάθεια και την ξεπέρασε εντελώς στα 2,5 έτη χωρίς καμία επέμβαση κι είναι απολύτως καλά, με τις προπονήσεις του, σα να μην είχε ποτέ θέμα. Μη φοβάσαι, η λογική λέει ότι είναι το απλό φύσημα που έχουν πολλά μωράκια και το ξεπερνούν μεγαλώνοντας.

για εκει λεμε να τον παμε. απλως επειδη θηλαζει ο μικρος δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει στο ταξιδι..αν παρουμε μια γνωμη απο απλο καρδιολογο εδω , εννοω αν ακουει κατι στην καρδια, θα ειναι λαθος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

για εκει λεμε να τον παμε. απλως επειδη θηλαζει ο μικρος δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει στο ταξιδι..αν παρουμε μια γνωμη απο απλο καρδιολογο εδω , εννοω αν ακουει κατι στην καρδια, θα ειναι λαθος; 

Δεν το γνωρίζω, θα σε γελάσω. Κι εγώ θήλαζα όταν πηγαινοερχόμασταν. Πιθανότατα δε θα έχει πρόβλημα,  θα τον πάρει ο ύπνος. Ίσως καλύτερα να συνεννοηθείτε πρώτα με την παιδίατρό σας.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

για εκει λεμε να τον παμε. απλως επειδη θηλαζει ο μικρος δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει στο ταξιδι..αν παρουμε μια γνωμη απο απλο καρδιολογο εδω , εννοω αν ακουει κατι στην καρδια, θα ειναι λαθος; 

Χρειάζεστε παιδοκαρδιολόγο, και δε θα σας ακούσει, θα κάνετε τρίπλεξ. 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι! Ένας απλός υπέρηχος καρδιάς σε παιδοκαρδιολόγο θα δείξει εάν πρόκειται για παθολογικό ή αθώο φύσημα. Αρκετά μικρά παιδιά αλλά και ενήλικες παρουσιάζουν φύσημα, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αθώο. Ο υπέρηχος θα δείξει αν προέρχεται από κάποια παθολογική αιτία, γιατί θα ελέγξει τα πάντα. Μην αγχώνεστε. Ακόμα και τα ελλείμματα όταν υπάρχουν σε νεογέννητα, σιγά σιγά κλείνουν.

Εμείς επειδή είχαμε δει κάτι στη β επιπέδου, κάναμε υπέρηχο αμέσως μόλις γεννήθηκε ο μικρός μου, από την παιδοκαρδιολόγο του νοσοκομείου, και ενώ ακουγόταν το φύσημα με το στηθοσκόπιο, ο υπέρηχος ήταν πεντακάθαρος. Τόσο που μας είπε ότι δεν χρειάζεται να ξανακάνει μέχρι να ενηλικιωθεί. Μετά το χρόνο, εξαφανίστηκε και το φύσημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, από ειπώθηκε είναι κάτι που αρκετά μωράκια έχουν... Έχουν κ τα δυο μου παιδιά, στο νοσοκομείο ποτέ δεν μας είπαν κάτι, η παιδίατρος που τα παρακολουθεί μας το είπε μετά το τρίμηνο. Ποιο πριν δεν έλεγε τπτ γιατί δεν ήθελε να μας ανησυχήσει, συνήθως γεννιούνται με φύσημα κ στους πρώτους μήνες της ζωής τους φεύγει από μόνο του. Στην πρώτη μου κόρη πέρασε το πρώτο εξάμηνο κ μετά μας είπε προληπτικά να πάμε σε παιδοκαρδιολογο για να το ελέγξουμε για να είμαστε σίγουροι. Ο γιατρός είπε ότι δεν είναι απολύτως τπτ κ ότι είναι το αθώο. Στο δεύτερο παιδάκι πήγαμε σε παιδοκαρδιολογο στο νοσοκομείο, τα βρήκε όλα καλά εκτός από μια βαλβίδα που δεν μπορούσε να την διακρίνει επειδή είναι ακόμα μικρούλης κ μας είπε να τον ξανά πάμε σε ένα χρόνο... Έγραψε πιθανώς διπτυχη ενώ κανονικά πρέπει να είναι τρίπτυχη. Σε λίγες μέρες θα πάω στην παιδίατρο για να Μ πει τη γνώμη της. Αν είναι να πάω σε κάποιον άλλο μήπως το μηχάνημα στο νοσοκομείο δεν ήταν καλό για να το διακρίνει ή αλλιώς να περιμένω να μεγαλώσει. Αλλά ο γιατρός δεν με έκανε να ανησυχώ. @ΑΡΓΚ κάτι τέτοιο έχουν κ τα παιδιά σου? Πάντως @**nikos** αν ήταν κάτι επικίνδυνο θα το είχαν βρει από την γέννηση κατευθείαν. Δεν χρειάζεται να βιαστεις να κλείσεις κατευθείαν ραντεβού. Ρώτα κ τον παιδίατρο σου γιατί δεν σ είπε κάτι κ θα δεις ότι θα καθησυχαστεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...