Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυαλιά - δεν θέλει να τα φορέσει ( 14 ετών )


Rania88

Recommended Posts

Καλημέρα σας ο γιος μου ειναι 14 και προχτές ανακάλυψα οτι εδω και ενα χρόνο δεν βλεπει καλα λόγω αστυγματισμου δεν τον ρωτησα γιατι δεν μου το ειπε. Μολις ηρθαν τα γυαλια του δεν τα θελει καθόλου προτιμαει να μην βλεπει παρα να τα φοράει θελω βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηγαίνετε μαζί στον οφθαλμίατρο να του μιλήσει. Και άρχισε να αφαιρείς προνόμια ξεκινώντας από πλήρη απαγόρευση ηλεκτρονικών, για να μην χαλάσει τα μάτια του χωρίς γυαλιά: κινητό, παιχνδομηχανή, τηλεόραση, τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε ο ίδιος τα γυαλιά του; Υπάρχουν πια τόσο ωραία σχέδια που δύσκολα να μη βρει κάποιος ένα ζευγάρι του γούστου του. Θεωρώ πως όταν δει πόσο καλύτερα βλέπει, θα τα αποδεχτεί σιγά σιγά. Δεν ξέρω κι από πόσων ετών μπορεί να βάλει φακούς. Μήπως θα το προτιμούσε περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα γυαλιά στα 12 λογο μυωπιας και αστιγματισμου αλλά γιατί δεν τα ήθελα τα κράτησα ένα χρόνο χωρίς να τα πολύ φοράω και μετά φόρεσα φακούς,αν τόσο πολύ πια δεν τα θέλει δοκιμάστε τη λύση των φακών επαφής 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ από 14 φοράω φακούς. Δεν είναι το καλύτερο για το μάτι γενικά αλλά από το να τα επιβαρύνει λόγω καλής όρασης, καλύτερα. Λογικό μου φαίνεται να μην τα θέλει. Αγόρι 14 χρόνων θα το θεωρεί "φλωρικο". Μπορεί να του αρέσει κ καμία κοπέλα κ να φοβάται ότι θα του χαλάσει την εμφάνιση. Κι εγώ πάντως από τότε που έβαλα φακούς, περαςε αρκετός καιρός μέχρι να βγω εξω δημόσια με γυαλια κ ακομα περισσότερος καιρος να δεχτώ ότι υπάρχουν νεοι άνθρωποι που προτιμουν τα γυαλια απο τπυς φακους.

 

 Κι επειδή φαντάζομαι ότι θα έχετε ήδη αρκετα θέματα για να τσακώνεστε με ενα 14χρονο, περιττο να προσθέσετε άλλο ένα. Συζητήστε τους φακούς επαφής κ τελειώνει εκεί η υπόθεση. Επόμενο βήμα θα ενει να φοράει γυαλιά στο σπίτι που δεν θα τον βλεπει κανεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο αστιγματισμός δεν είναι κ τόσο φοβερο πρόβλημα όρασης, εξαρτάται βέβαια κ πόσο έχει. Στους κλασικούς φακούς επαφής δεν υπάρχει αστιγματισμός, εγώ έχω αρκετά υψηλό αστιγματισμό κ μου δίνουν με υψηλότερη μυωπία από αυτή που έχω, περίπου 0.5, για να εξισορροπειται. Μπορείτε όμως να παραγγείλετε ειδικούς φακούς, δεν είναι κάτι δύσκολο. Ας φοράει τα γυαλιά του όταν βλέπει τηλεόραση ή υπολογιστή τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ότι ο αστιγματισμός δ ειναι ιδιαίτερο πρόβλημα, μιλώντας από προσωπική πείρα. Κ αρνιομουν κ εγω να βάλω γυαλιά στο γυμνασιο, εξακολουθώ κιολας. Κ δ θελω ούτε φακους

Ο αντρας μου που έχει κ μυωπία κ αστιγματισμό απλα παίρνει φακούς με λιγο παραπανω βαθμό, μισό βαθμό όπως είπε κ η λενια. Φυσικα μπορείς να παραγγείλεις κιολας

Link to comment
Share on other sites

Ουρανια,καταρχας ο αστιγματισμος ειναι απο κατασκευης ματιου ,αρα αποκλειεται να εμφανιστηκε τωρα,  εκτος αν ειναι κερατοκωνος,που ειναι συχνοτερος ομως σε λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.Αρα μαλλον δεν τον ειχες παει ποτε σε οφθαλμιατρο ουτε στην πρωτη  δημοτικου?Να λαβεις υποψιν οτι ο αστιγματισμος αφορα και τη μακρινη και την κοντινη οραση και αν δε διορθωθει εγκαιρως με γιαλια το ματι ελαφρα αμβλυωπει(τεμπελιαζει).Δεν μας γραφεις τους βαθμους ,αν τα γιαλια ειναι βοηθητικα (μικρος βαθμος)ή μονιμα.Επισης δεν αναφερεις το λογο που δεν θελει τα γιαλια,ειναι λογοι αισθητικοι ή  τον ζαλιζουν ?Για να μπουν φακοι επαφης  τορικοι πρεπει να συνηθισει πρωτα τα γιαλια του. Αν τα γιαλια τον ζαλιζουν ,ελεγξτε την κατασκευη αν εχουν σωστους αξονες ,και αν συνεχιζουν να τον ζαλιζουν ακομη και μετα προοδευτικη χρηση στο σπιτι, σκεφτειτε την περιπτωση να μειωσετε τον αστιγματισμο και να αλλαξετε στο 6/μηνο.Πρωτιστως ρωτησε τον ,αν στη τηλεοραση βλεπει καλυτερα με τα γιαλια και ας αρχισετε απο εκει!Καλη προσπαθεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

14 χρονών είναι σχεδόν άντρας @Rania88. Τον γιατρό τον ρώτησες αν μπορεί να βάλει φακούς επαφής; 

Να πάτε πάλι μαζί στον γιατρό, μήπως και του πει για ποιο λόγο δεν θέλει να τα φοράει. 

Εμένα πάντως στο μόνο που μου πάει το μυαλό είναι μην τυχόν κορόιδευε ο ίδιος ή οι φίλοι του κάποιο παιδί/κάποια παιδιά που φορούν γυαλιά ως "φλώρους", "γυαλάκιες" κλπ κλπ και τώρα ντρέπεται να φορέσει ο ίδιος μην ακούσει τον ίδιο χαρακτηρισμό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ουτε εγω τα ηθελα κι εβαλα φακους. Ακομα δεν τα θελω, δεν τα χωνευω, αλλα τα φοραω μεσα στο σπιτι μονο. Και ειναι θεοπαλια τα δικα μου. Μόνο τζάμια αλλαζω..Ίσως καποια στιγμή τα δω με καλυτερο ματι και παω να διαλέξω εναν σκελετό της προκοπής. Φακούς οπωσδήποτε αλλιως ξεκίνα κουβέντα με γιατρούς και ποινές... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...