Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το βρέφος μου απλώνει μόνο το 1 χεράκι για να πιάσει κατι.


Recommended Posts

Γεια σας, θελω να μαθω αν εχει συμβεί σε καποια/ο απο εσάς. Το 8 μηνών βρέφος μου απλώνει πάντα το αριστερό χερακι του να πιασει κατι και το δεξι το εχει σφιχτή γροθιά και στην προσπάθεια του για να πιάσει κατι με το δεξί χερακι δείχνει αδύνατο/σφιγμένο. Άρχισα και ανησυχώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν ήταν πιο μικρό θα σου έλεγα ότι δεν τα ανοίγουν ταυτόχρονα. Πολλά παιδάκια ξεκινούν με το ένα. Αλλά 8 μηνών θα έπρεπε να πηγαίνει παιχνίδι από το ένα στο άλλο και να κρατάει και με τα δύο κάτι. Το νερό του πχ το κρατάει με τα δύο; Ρώτα τον παιδίατρο και τράβηξε και ένα βίντεο που κάνεις κίνηση να του δώσεις πράγματα να δει ακριβώς τι εννοείς. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , RIAA είπε:

Γεια σας, θελω να μαθω αν εχει συμβεί σε καποια/ο απο εσάς. Το 8 μηνών βρέφος μου απλώνει πάντα το αριστερό χερακι του να πιασει κατι και το δεξι το εχει σφιχτή γροθιά και στην προσπάθεια του για να πιάσει κατι με το δεξί χερακι δείχνει αδύνατο/σφιγμένο. Άρχισα και ανησυχώ

Το χέρι το κουνάει από τον ώμο ή είναι μονίμως σαν ριγμένο; Το κουνούσε παλιότερα κ τώρα δεν το κάνει ή πάντα άπλωνε μόνο το δεξί; Ρωτάω γιατί ξέρω δύο παιδάκια που κατά τη γέννα ο γιατρός τους είχε σπάσει την κλείδα, δεν το είπε ποτέ στους γονείς αλλά ούτε κ ο παιδίατρος του μαιευτηρίου. Το ανακάλυψαν όταν ηταν περίπου δύο μηνών το ένα κ 4 το άλλο γιατί δεν έκαναν κίνηση με το ένα χέρι από τη μεριά της σπασμένης κλειδας. 8 βέβαια είναι αρκετά μεγάλο θα έπρεπε ήδη να ειχε βρεθεί αν ήταν αυτός ο λόγος απλά είναι το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό. Ο παιδίατρος δεν σας έχει πει τπτ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , RIAA είπε:

Γεια σας, θελω να μαθω αν εχει συμβεί σε καποια/ο απο εσάς. Το 8 μηνών βρέφος μου απλώνει πάντα το αριστερό χερακι του να πιασει κατι και το δεξι το εχει σφιχτή γροθιά και στην προσπάθεια του για να πιάσει κατι με το δεξί χερακι δείχνει αδύνατο/σφιγμένο. Άρχισα και ανησυχώ

Αρχικά πήγαινε στον παιδίατρο να σου πει τι ακριβώς είναι...

Μπορεί να είναι υπερτονία των άκρων οπως το περιγράφεις και να χρειαστεί φυσιοθεραπεία.

Η κόρη μου είχε υπερτονία άκρων και είχε σφιχτά τα χεράκια και την παλάμη κλειστή όπως το περιγράφεις,  ευτυχώς στο νοσοκομείο που γεννήθηκε υπήρχε και φυσιοθεραπεύτρια και μας συμβούλεψε να κάνουμε φυσιοθεραπεία το οποίο στο καλύπτει και το ΙΚΑ. Κάναμε για 10 μήνες σχεδόν και τα αποτελέσματα πάρα πολύ καλά. 

Μην το αφήσεις πήγαινε στον παιδίατρο να το εξετάσει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου ειπε κατι ο παιδίατρος. Το ανέφερα και επειδη δεν παρατηρησε κατι στον ελεγχο που του ειχε κανει μου ειπε να τον παρακολουθω και να ενημερωσω.

Θα παω και σε αλλο εντός των ημερων.

Του το σηκωνω πανω/κατω σαν γυμναστικη και ειναι πιο σφιγμενο απο το αλλο χερακι. Προσπαθεί να κανει κινήσεις όπως το άλλο χερακι αλλα ειναι φανερη η δυσκολία του. Ανοιγει τις παλαμες για να πιασει το μπιμπερό και κλεινει μετα την γροθιά και του πέφτει. 

Επισης ενω εχει αυτη την δυσκολια οταν ξαπλώνει και γυρναει μπρούμυτα μια χαρα τα καταφερνει να κινήσει το χεράκι του για να μπορέσεινα σηκώσει το κεφάλι του.

Link to comment
Share on other sites

νευρολόγο παίδων θα σου σύστηνα και επισης, εναν οστεοπαθητικό. 

κάποιες φορές τα νεύρα παθαίνουν κάτι αν εχουν πιαστεί, πχ απο τη γεννα να ειναι καποιο υπόλοιπο.

γενκά στο εξωτερικό ειναι διαδεδομενο να πας το παιδί σε οστεοπαθητικό νεογνών μετά τη γέννα, για να διασφαλίσει ότι όλα ειναι οκ .

και τα δυο θα εκανα. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2019 at 1:28 ΠΜ, RIAA είπε:

Δεν μου ειπε κατι ο παιδίατρος. Το ανέφερα και επειδη δεν παρατηρησε κατι στον ελεγχο που του ειχε κανει μου ειπε να τον παρακολουθω και να ενημερωσω.

Θα παω και σε αλλο εντός των ημερων.

Του το σηκωνω πανω/κατω σαν γυμναστικη και ειναι πιο σφιγμενο απο το αλλο χερακι. Προσπαθεί να κανει κινήσεις όπως το άλλο χερακι αλλα ειναι φανερη η δυσκολία του. Ανοιγει τις παλαμες για να πιασει το μπιμπερό και κλεινει μετα την γροθιά και του πέφτει. 

Επισης ενω εχει αυτη την δυσκολια οταν ξαπλώνει και γυρναει μπρούμυτα μια χαρα τα καταφερνει να κινήσει το χεράκι του για να μπορέσεινα σηκώσει το κεφάλι του.

 

Aν 8 μηνών δεν μπορεί να πιάσει άνετα πράγματα και με τα 2 χέρια, πρέπει να ζητήσεις σε πρώτη φάση εξέταση από τον παιδίατρο και να σας καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα ακριβώς το ιδιο προβλημα εχω αντιληφθει στην 7 μηνων μπεμπουλα μου!!!η παιδιατρος δεν μου ειπε κατι με παρέπεμψε σε παιδονευρολογο...τελικα πως ειναι ο μικρουλης σας...το εχει ξεπερασει???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κι εμάς το μωράκι μας 5,5 μηνών έχει πιο σφιγμένο το δεξί χεράκι και κρατάει λίγο πιο συχνά κλειστή τη γροθιά. Γενικά πιάνει πράγματα και με τα δύο χέρια, αλλά δείχνει μια μικρή προτίμηση στο αριστερό. Έχει κάποιος περάσει κάτι αντίστοιχο, να μας φωτίσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/12/2021 at 7:33 ΜΜ, Babyboy44 είπε:

Κι εμάς το μωράκι μας 5,5 μηνών έχει πιο σφιγμένο το δεξί χεράκι και κρατάει λίγο πιο συχνά κλειστή τη γροθιά. Γενικά πιάνει πράγματα και με τα δύο χέρια, αλλά δείχνει μια μικρή προτίμηση στο αριστερό. Έχει κάποιος περάσει κάτι αντίστοιχο, να μας φωτίσει;

Καλή Χρονιά! Το ίδιο και το δικό μου μωράκι όμως είχε σφιχτές μπουνίτσες και στα 2, έπιανε σαν και εσένα με το αριστερό πιο πολύ αλλά μετά τον 6-7 άρχισε να τα χαλαρώνει πιο πολύ και να πιάνει και με τα 2 χεράκια! Η παιδίατρος μου είπε δεν είναι κάτι! Να σημειώσω ότι το μωράκι μου ήταν πρόωρο, δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό, τώρα 8 προς 9 μηνών είναι όλα εντάξει... Καλύτερα και από τελειόμηνο είπε η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση thundercats.  H αληθεια ειναι οτι κι εμάς σιγά σιγά αρχίζει να ανοίγει πλήρως και τη δεξιά παλάμη. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη. Ήταν πιο σφιγμένα από το σύνηθες τα χεράκια του; Από ανασκελα μπρούμυτα γύριζε; Και αν όχι, πότε το έκανε; Και τέλος,πόση ώρα στεκόταν μπρούμυτα χωρίς βοήθεια και χωρίς να γύρει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 11:05 ΠΜ, Babyboy44 είπε:

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση thundercats.  H αληθεια ειναι οτι κι εμάς σιγά σιγά αρχίζει να ανοίγει πλήρως και τη δεξιά παλάμη. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη. Ήταν πιο σφιγμένα από το σύνηθες τα χεράκια του; Από ανασκελα μπρούμυτα γύριζε; Και αν όχι, πότε το έκανε; Και τέλος,πόση ώρα στεκόταν μπρούμυτα χωρίς βοήθεια και χωρίς να γύρει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου

Ναι ήταν, τα είχε συνέχεια μπουνίτσα ακόμη και όταν το βάζαμε μπρούμυτα τα είχε μπουνίτσα. Απο ανάσκελα μπρούμυτα οχι τελείως, ξέρεις ίσα ίσα στα πλάγια. Άρχισε να γυρίζει μόνη του πολύ καλά γύρω στο τέλος του 7ου μήνα. Δεν καθόταν και πολύ ώρα μπρούμυτα διότι άρχιζε να κλαίει επειδή ηταν λίγο βαριά δεν μπορούσε να σπρώξει μπροστά και συγχυζόταν :-P.

Ακόμη και τώρα που είναι 10 μηνών όταν γυρίζει μπρούμυτα τα κρατάει κάπως προς τα μέσα για λίγο τα χεράκια μπουνίτσα αλλά μετά τα ανοίγει. Η παιδίατρος είπε κάθε μωρό είναι διαφορετικό, το λέω επειδή σύγκρινα πάντα με το πρώτο παιδί μου, που ήδη γραπωνόταν και σηκωνόταν μόνο του. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...