Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεξηγητη υπογονιμοτητα στα 25???


Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την παρεα...ειμαι 25 χρονων και προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι σχεδον 1.5-2 χρονια.. εχουμε κανει και οι 2 εξετασεις...παιρνω ινοφερτ ανα διαστηματα και τ4 για να κραταω σταθερη την ορμονη...εχω εννοειται αγχος αλλα και απογοητευση μεγαλη πλεον...δεν ξερω τι αλλο να κανω..:( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοείται πως υπάρχει περίπτωση στα 25 σου να είσαι υπογόνιμος όπως υπάρχει περίπτωση στα 40 να μείνει εύκολα η γυναίκα έγκυος και να έχει μία πολύ καλή εγκυμοσύνη.

Έχετε απευθυνθεί σε γιατρό που ειδικεύεται σε υπογονιμότηταα και σας είπε πως ειστε περίπτωση ανεξήγητης υπογονιμότητας??

 

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις πίστη :) σου εύχομαι να κρατήσεις γρήγορα το μωρό που τόσο ποθείς :) έχω περίπτωση στην οικογένεια μου ίδια με εσάς - από τα 23 ανεξήγητη υπογονιμότητα. 

Η κοπέλα έκανε 6 εξωσωματικές . Τελικά «έπιασε» παιδί με φυσικό τρόπο όταν ο ιατρός της είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει παιδί με φυσικό τρόπο . Τότε το «πήρε απόφαση» , το φιλοσόφησε , έφυγε το άγχος και ... τσουπ ήρθε το πρώτο μωρό :) και μετά ήρθε το ίδιο εύκολα και το δεύτερο :)  όσο απίστευτο κ αν φαίνεται , το άγχος μας διαλύει και βιολογικά . Είσαι νέα , απολαύσε το και θα έρθει και το μωρό ! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2018 at 9:38 ΜΜ, Macgyver είπε:

Να έχεις πίστη :) σου εύχομαι να κρατήσεις γρήγορα το μωρό που τόσο ποθείς :) έχω περίπτωση στην οικογένεια μου ίδια με εσάς - από τα 23 ανεξήγητη υπογονιμότητα. 

Η κοπέλα έκανε 6 εξωσωματικές . Τελικά «έπιασε» παιδί με φυσικό τρόπο όταν ο ιατρός της είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει παιδί με φυσικό τρόπο . Τότε το «πήρε απόφαση» , το φιλοσόφησε , έφυγε το άγχος και ... τσουπ ήρθε το πρώτο μωρό :) και μετά ήρθε το ίδιο εύκολα και το δεύτερο :)  όσο απίστευτο κ αν φαίνεται , το άγχος μας διαλύει και βιολογικά . Είσαι νέα , απολαύσε το και θα έρθει και το μωρό ! 

Σε ευχαριστω παρα πολυ...σιγουρα υπαρχει αγχος αλλα απολαμβανω κιολας την στιγμη εκεινη οτι γινεται..δεν το κανουμε δηλαδη μονο για την τεκνοποιηση...παρολα αυτα με προβληματιζει το γεγονος καθε μηνα που βλεπω περιοδο...περιμενω παλι αυριο...μακαρι να μην ερθει αλλα πλεον ειναι λογικο να χανω τις ελπιδες μου οσο νεοι και να ειμαστε..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/11/2018 at 3:10 ΜΜ, Pleiad είπε:

τι εξετάσεις έχετε κάνει? ο αντρας σου έχει εξεταστεί?

υπομονή... είσαι νέα και θα βρεθεί λύση

κανω αρκετα συχνα και υπερηχους και ορμονικες και απλες αιματολογικες..συν το τεστ παπ..ο αντρας μου εχει κανει ορμονικες και αιματολογικες συν το σπερμοδιαγραμμα και υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2018 at 3:17 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Εννοείται πως υπάρχει περίπτωση στα 25 σου να είσαι υπογόνιμος όπως υπάρχει περίπτωση στα 40 να μείνει εύκολα η γυναίκα έγκυος και να έχει μία πολύ καλή εγκυμοσύνη.

Έχετε απευθυνθεί σε γιατρό που ειδικεύεται σε υπογονιμότηταα και σας είπε πως ειστε περίπτωση ανεξήγητης υπογονιμότητας??

 

εχυ συγκεκριμενη γυναικολογο εδω και 3 χρονια σχεδον...δεν εχω παει σε εξειδικευμενο σε γονιμοτητα..η γιατρος μου μου λεει οτι ολα ειναι καλα και οτι αγχονομαι..το επομενο σταδιο θα ειναι λογικα προκληση ωορηξιας με παρακολουθηση υπερηχου για να πεφτουμε μεσα σε γονιμες 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, gwgw_1993 είπε:

εχυ συγκεκριμενη γυναικολογο εδω και 3 χρονια σχεδον...δεν εχω παει σε εξειδικευμενο σε γονιμοτητα..η γιατρος μου μου λεει οτι ολα ειναι καλα και οτι αγχονομαι..το επομενο σταδιο θα ειναι λογικα προκληση ωορηξιας με παρακολουθηση υπερηχου για να πεφτουμε μεσα σε γονιμες 

 

Δεν σε εχει παραπεμψει σε ειδικο; Εστω ενδοκρινολογο;

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 2:32 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν σε εχει παραπεμψει σε ειδικο; Εστω ενδοκρινολογο;

Ναι εννοειται..εκανα ολες τις εξετασεις και υπερηχο θυρεοειδή..το μονο που παιρνω ειναι τ4 γιατι στις ορμονικές μου βγηκε η τιμη λιγο παραπανω..αν δν προσπαθουσα για μωρο δεν θα επαιρνα καν αυτο μου ειχε πει.

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2018 at 6:35 PM, gwgw_1993 said:

εχυ συγκεκριμενη γυναικολογο εδω και 3 χρονια σχεδον...δεν εχω παει σε εξειδικευμενο σε γονιμοτητα..η γιατρος μου μου λεει οτι ολα ειναι καλα και οτι αγχονομαι..το επομενο σταδιο θα ειναι λογικα προκληση ωορηξιας με παρακολουθηση υπερηχου για να πεφτουμε μεσα σε γονιμες 

Καλό θα ήταν να κάνεις έναν έλεγχο, πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σε καθοδηγήσει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/11/2018 at 9:11 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Καλό θα ήταν να κάνεις έναν έλεγχο, πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σε καθοδηγήσει.

 

Εχω παει και σε ενδοκρινολογο εκανα και υπερηχο και ορμονικες δεν ειχα κατι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό απόγευμα Γωγώ.

Από δική μου εμπειρία θα σου πω πως αφού είναι όλα καλά και ελεγμένα, οπότε το παθολογικό ουσιαστικά το έχετε αποκλείσει, φταίει το άγχος.

Μπορεί όπως λες να μην γίνεται ότι γίνεται για την τεκνοποίηση, αλλά όσο και να είναι μετά την διαδικασία και ως τη περίοδο το σκέφτεσαι οπότε ακόμη και υποσυνείδητα αγχώνεσαι.

Κι εγώ προσπαθούσα θυμάμαι 1+ χρόνο για το παιδάκι μου.

Δεν ερχόταν με τίποτα.

Είχα κάνει εξετάσεις αλλά όλα καθαρά.

Ο γιατρός μου έλεγε πως φταίει το άγχος κλπ, εγώ όμως εκεί πεπεισμένη ότι δεν αγχώνομαι τόσο ούτως ώστε να φταίει αυτό.

Εν τέλει έπιανα τον εαυτό μου να το σκέφτομαι τόσο συχνά το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης (πως θα είναι, γιατί δεν έρχεται κλπ) που το είχα κάνει καθημερινή συνήθεια σχεδόν.

Τον τελευταίο μήνα πριν μείνω έγκυος, ήμουν λέει σίγουρη ότι θα έβλεπα θετικό τέστ.

Εν τέλει όχι απλά δεν είδα θετικό αλλά αδιαθέτησα πρώτη φορά 5 μέρες νωρίτερα, ενώ συνήθως έχω καθυστέρηση λόγω άστατου κύκλου.

Εκεί απλά το πήρα απόφαση, λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει, δε θα πάθω κάτι απ' το άγχος, να είμαστε καλά με τον άντρα μου, να περνάμε καλά, να χαρούμε τα νιάτα μας και ότι ήθελε προκύψει.

Τον επόμενο μήνα τσουπ...

Έγκυος!!!

Γι αυτό, πραγματικά, όσο μπορείς διώξε το άγχος.

Παραδέξου στον εαυτό σου ότι μια μέρα θα έρθει κι αυτό, αλλά μέχρι τότε θα περνάτε καλά με το παλικάρι σου, όμορφες στιγμές, εξόδους, παρέες κλπ και θα δεις ότι αν πραγματικά σταματήσεις να το σκέφτεσαι θα έρθει.

 

Εύχομαι σύντομα να μας δούμε ευχάριστα νέα!!

Καλές γιορτές! :) 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! 25 κι εγώ... προσπαθούμε σχεδόν έναν χρόνο... 

Φοβάμαι πολύ ότι φταίει το άγχος. Το σκέφτομαι καθημερινά και ψάχνω συνέχεια στο ίντερνετ και για τα πάντα. @Mamacita Alina πώς είναι τόσο εύκολο να το αποβάλεις; Μακάρι να είχα την ευκολία αυτήν όπως εσύ. Φαντάσου πήγαμε 1 μήνα ταξίδι, τουρ στην Ευρώπη, κι ακόμα κι εκεί το σκεφτόμουν συνέχεια. Ανυπομονούσα πώς και πώς να μην μου έρθει περίοδος. Δεν ξεχνιέμαι με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γωγώ καλησπέρα κ από εμένα! 

Εγώ θα σου έλεγα να ηρεμήσεις κ να μην αγχώνεσαι! 

Εγώ είμαι 26 κ προσπαθούσα με τον άντρα μου 33 για δεύτερο μωρο σχεδόν ένα χρόνο! έφτασα στο σημείο με σταθερό κύκλο, να έχω περίοδο 2 φορές τον μήνα ή καθόλου, και όλα αυτά επειδή δεν ερχόταν! Τον Μάιο λοιπόν, αφού πλέον ηρέμησα κ αφέθηκα λεγοντας πως οταν ειναι να ερθει θα ερθει,με 1 μόνο επαφή έμεινα εγκυος και σήμερα βρίσκομαι στη 30 εβδομάδα! φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι για 1 γυναίκα η οποία δεν έχει ήδη παιδί είναι περισσότερο αγχωτικό, ωστόσο σε συμβουλεύω να χαλαρώσεις κ να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε! 

 

Επεξεργάστηκαν by psilengo
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Espérance2 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 25 κι εγώ... προσπαθούμε σχεδόν έναν χρόνο... 

Φοβάμαι πολύ ότι φταίει το άγχος. Το σκέφτομαι καθημερινά και ψάχνω συνέχεια στο ίντερνετ και για τα πάντα. @Mamacita Alina πώς είναι τόσο εύκολο να το αποβάλεις; Μακάρι να είχα την ευκολία αυτήν όπως εσύ. Φαντάσου πήγαμε 1 μήνα ταξίδι, τουρ στην Ευρώπη, κι ακόμα κι εκεί το σκεφτόμουν συνέχεια. Ανυπομονούσα πώς και πώς να μην μου έρθει περίοδος. Δεν ξεχνιέμαι με τίποτα.

θα σε συμβούλευα να ηρεμήσεις καλή μου! όσο για το ίντερνετ απέφευγε το όπως ο διάολος το λιβάνι! κοίταξε να χαλαρώσεις να αποβαλεις το στρες και να δεις που όλα θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/12/2018 at 3:07 ΜΜ, Espérance2 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 25 κι εγώ... προσπαθούμε σχεδόν έναν χρόνο... 

Φοβάμαι πολύ ότι φταίει το άγχος. Το σκέφτομαι καθημερινά και ψάχνω συνέχεια στο ίντερνετ και για τα πάντα. @Mamacita Alina πώς είναι τόσο εύκολο να το αποβάλεις; Μακάρι να είχα την ευκολία αυτήν όπως εσύ. Φαντάσου πήγαμε 1 μήνα ταξίδι, τουρ στην Ευρώπη, κι ακόμα κι εκεί το σκεφτόμουν συνέχεια. Ανυπομονούσα πώς και πώς να μην μου έρθει περίοδος. Δεν ξεχνιέμαι με τίποτα.

Κορίτσι μου καλησπέρα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη psilengo.
Ωραίες οι πληροφορίες αλλά η παραπληροφόρηση κάνει κακό.
Έκανα το ίδιο πράγμα και ότι διάβαζα νόμιζα ότι το είχα.
Όσο για το άγχος... Εύκολο δε θα το έλεγα πως είναι να το αποβάλεις.
Κι εγώ δεν το έβγαλα εντελώς από μέσα μου εν τέλει.
Το ξανασκέφτηκα κι ας είπα πως δεν ξανά αγχώνομαι...
Όμως αν όλες οι εξετάσεις είναι καθαρές, θα γίνεις μανούλα.
Οπότε πείσε όσο μπορείς τον εαυτό σου ότι το μωράκι θα έρθει σίγουρα, απόλαυσε τις στιγμές σου με το ταίρι σου και απλά όταν το σκέφτεσαι έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι θα έρθει για να μένεις ήρεμη όσο μπορείς! :)

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Καλησπέρα Γωγώ! Έχω μήνες να μπω στο forum, και ειδικά να γράψω. Επειδή είσαι κοντά στην ηλικία μου όμως, εγώ είμαι 28, και προσπαθώ απο τα 25. Θέλω να σου πω την γνώμη μου. Νοιώθω πως οφείλω να το κάνω. Αρχικά σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου, να μείνεις έγκυος πολύ πολύ γρήγορα και να ξεχάσεις κ τους γιατρούς και το άγχος και τα πάντα! ΓΝΩΜΗ μου: ΑΛΛΑΖΕΙΣ όποιον γιατρό σου λέει ότι φταίει το άγχος. Έχω σταθερή περίοδο, ωορρηξία κάθε μήνα (τσεκαρισμένη είτε με υπερήχους είτε με τεστ), ανοιχτές σάλπιγγες, ΤΕΛΕΙΟ σπερμοδιάγραμμα, τέλειες ορμόνες. Το μόνο που βρέθηκε αλλά δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι δεν έμενα έγκυος μόνη μου ήταν διάφραγμα στη μήτρα εκ γεννετής το οποίο και αφαιρέθηκε κ τωρα  η μήτρα μου είναι μια χαρά νορμάλ. Προσπαθούσαμε 1 μισο χρόνο μόνοι μας, είτε με παρακολουθηση ωορρηξίας αρχικά, είτε αργότερα με κάποιος κύκλους clomiphene, πιο μετά, κάναμε και σπερματέγχυση, ώσπου χάσαμε την υπομονή μας, και προχωρήσαμε στην εξωσωματική... Το βαρύ πυροβολικό της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.  Έμεινα έγκυος λοιπόν, με την πρώτη.... Απέβαλα λόγω αρρύθμιστων αντισωμάτων θυροειδη..... Άλλαξα γιατρό,γιατί τον θεωρώ υπαίτιο για αυτή την απώλεια για πάρα πολλούς λόγους και εν τω μεταξύ μεσολάβησαν εκατοντάδες εξετάσεις πολύ πολύ εξειδικευμένες, αφορούν το dna μας, καρυότυπους, υστεροσκοπήσεις, ανοσολογικά, βιοψίες ενδομητρίου και πολλά πολλά άλλα.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θεωρώ ότι αν είχαμε την σωστή καθοδήγηση απο την αρχή ίσως να μην χρειαζόταν να περάσουμε όσα περάσαμε. Θέλω να σου πω ότι ακόμα και τωρα που έχουμε μπει πολύ βαθιά μεσα  στα..... :!: τα,  εξακολουθούν να μας λένε όλοι οι γιατροί των ειδικοτήτων που μας παρακολουθούν ότι είμαστε ανεξήγητη περίπτωση, και φταίει το ΑΓΧΟΣ... Άγχος δεν έχω περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη κοπέλα ζει παρόμοια κατάσταση. Το άγχος δεν φεύγει και δεν θα φυγει ποτέ.  Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ανεξήγητες περιπτώσεις. Ψάξου πολύ πολύ καλά. Το πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί να υποφέρεις άλλο ψυχολογικά και να έρθει πολύ πολύ σύντομα το μωράκι, αλλά αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε σε κάποιον ειδικό. Εξειδικευμένο. Ωραίες οι ιστορίες αυτές που άκουγα και εγω απο φίλους και γνωστους, ότι έμειναν έγκυες όταν χαλάρωσαν, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι πως αν δύο πολύ νέοι άνθρωποι, μωρά, 25, 27, χρονών, δεν έχουν εγκυμοσύνη μέσα σε 6-7 μήνες ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΩΝ προσπαθειών, πρέπει να ψαχτούν. Ειλικρινά στα λέω απο αγάπη χωρίς να σε ξέρω. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Πέρασα πολλά, και σε κάθε γιατρό που πηγαινα μου μιλούσε για το άγχος λες και ήμουν τρελή! Εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να μπεις και να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου. 

Επιτέλους μια τοποθέτηση που να αντικατοπτρίζει την σκληρή πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Επιτέλους μια τοποθέτηση που να αντικατοπτρίζει την σκληρή πραγματικότητα.

Καλημέρα γλυκιά μου! Μακάρι μακάρι να μην ίσχυε τίποτα απο όλα αυτά για κανέναν! Φυσικά δεν είναι ο κανόνας αλλά δυστυχώς πολύ πολύ μεγάλο ποσοστό. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, sissy_geo said:

Καλησπέρα Γωγώ! Έχω μήνες να μπω στο forum, και ειδικά να γράψω. Επειδή είσαι κοντά στην ηλικία μου όμως, εγώ είμαι 28, και προσπαθώ απο τα 25. Θέλω να σου πω την γνώμη μου. Νοιώθω πως οφείλω να το κάνω. Αρχικά σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου, να μείνεις έγκυος πολύ πολύ γρήγορα και να ξεχάσεις κ τους γιατρούς και το άγχος και τα πάντα! ΓΝΩΜΗ μου: ΑΛΛΑΖΕΙΣ όποιον γιατρό σου λέει ότι φταίει το άγχος. Έχω σταθερή περίοδο, ωορρηξία κάθε μήνα (τσεκαρισμένη είτε με υπερήχους είτε με τεστ), ανοιχτές σάλπιγγες, ΤΕΛΕΙΟ σπερμοδιάγραμμα, τέλειες ορμόνες. Το μόνο που βρέθηκε αλλά δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι δεν έμενα έγκυος μόνη μου ήταν διάφραγμα στη μήτρα εκ γεννετής το οποίο και αφαιρέθηκε κ τωρα  η μήτρα μου είναι μια χαρά νορμάλ. Προσπαθούσαμε 1 μισο χρόνο μόνοι μας, είτε με παρακολουθηση ωορρηξίας αρχικά, είτε αργότερα με κάποιος κύκλους clomiphene, πιο μετά, κάναμε και σπερματέγχυση, ώσπου χάσαμε την υπομονή μας, και προχωρήσαμε στην εξωσωματική... Το βαρύ πυροβολικό της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.  Έμεινα έγκυος λοιπόν, με την πρώτη.... Απέβαλα λόγω αρρύθμιστων αντισωμάτων θυροειδη..... Άλλαξα γιατρό,γιατί τον θεωρώ υπαίτιο για αυτή την απώλεια για πάρα πολλούς λόγους και εν τω μεταξύ μεσολάβησαν εκατοντάδες εξετάσεις πολύ πολύ εξειδικευμένες, αφορούν το dna μας, καρυότυπους, υστεροσκοπήσεις, ανοσολογικά, βιοψίες ενδομητρίου και πολλά πολλά άλλα.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θεωρώ ότι αν είχαμε την σωστή καθοδήγηση απο την αρχή ίσως να μην χρειαζόταν να περάσουμε όσα περάσαμε. Θέλω να σου πω ότι ακόμα και τωρα που έχουμε μπει πολύ βαθιά μεσα  στα..... :!: τα,  εξακολουθούν να μας λένε όλοι οι γιατροί των ειδικοτήτων που μας παρακολουθούν ότι είμαστε ανεξήγητη περίπτωση, και φταίει το ΑΓΧΟΣ... Άγχος δεν έχω περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη κοπέλα ζει παρόμοια κατάσταση. Το άγχος δεν φεύγει και δεν θα φυγει ποτέ.  Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ανεξήγητες περιπτώσεις. Ψάξου πολύ πολύ καλά. Το πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί να υποφέρεις άλλο ψυχολογικά και να έρθει πολύ πολύ σύντομα το μωράκι, αλλά αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε σε κάποιον ειδικό. Εξειδικευμένο. Ωραίες οι ιστορίες αυτές που άκουγα και εγω απο φίλους και γνωστους, ότι έμειναν έγκυες όταν χαλάρωσαν, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι πως αν δύο πολύ νέοι άνθρωποι, μωρά, 25, 27, χρονών, δεν έχουν εγκυμοσύνη μέσα σε 6-7 μήνες ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΩΝ προσπαθειών, πρέπει να ψαχτούν. Ειλικρινά στα λέω απο αγάπη χωρίς να σε ξέρω. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Πέρασα πολλά, και σε κάθε γιατρό που πηγαινα μου μιλούσε για το άγχος λες και ήμουν τρελή! Εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να μπεις και να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου. 

ότι πιο σωστό έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό!!!!

Πάντα υπάρχει κάποιος λόγος,...οκ το άγχος μπορεί να επιβαρύνει όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αιτία υπογονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 17/12/2018 at 5:07 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Καλό απόγευμα Γωγώ.

Από δική μου εμπειρία θα σου πω πως αφού είναι όλα καλά και ελεγμένα, οπότε το παθολογικό ουσιαστικά το έχετε αποκλείσει, φταίει το άγχος.

Μπορεί όπως λες να μην γίνεται ότι γίνεται για την τεκνοποίηση, αλλά όσο και να είναι μετά την διαδικασία και ως τη περίοδο το σκέφτεσαι οπότε ακόμη και υποσυνείδητα αγχώνεσαι.

Κι εγώ προσπαθούσα θυμάμαι 1+ χρόνο για το παιδάκι μου.

Δεν ερχόταν με τίποτα.

Είχα κάνει εξετάσεις αλλά όλα καθαρά.

Ο γιατρός μου έλεγε πως φταίει το άγχος κλπ, εγώ όμως εκεί πεπεισμένη ότι δεν αγχώνομαι τόσο ούτως ώστε να φταίει αυτό.

Εν τέλει έπιανα τον εαυτό μου να το σκέφτομαι τόσο συχνά το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης (πως θα είναι, γιατί δεν έρχεται κλπ) που το είχα κάνει καθημερινή συνήθεια σχεδόν.

Τον τελευταίο μήνα πριν μείνω έγκυος, ήμουν λέει σίγουρη ότι θα έβλεπα θετικό τέστ.

Εν τέλει όχι απλά δεν είδα θετικό αλλά αδιαθέτησα πρώτη φορά 5 μέρες νωρίτερα, ενώ συνήθως έχω καθυστέρηση λόγω άστατου κύκλου.

Εκεί απλά το πήρα απόφαση, λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει, δε θα πάθω κάτι απ' το άγχος, να είμαστε καλά με τον άντρα μου, να περνάμε καλά, να χαρούμε τα νιάτα μας και ότι ήθελε προκύψει.

Τον επόμενο μήνα τσουπ...

Έγκυος!!!

Γι αυτό, πραγματικά, όσο μπορείς διώξε το άγχος.

Παραδέξου στον εαυτό σου ότι μια μέρα θα έρθει κι αυτό, αλλά μέχρι τότε θα περνάτε καλά με το παλικάρι σου, όμορφες στιγμές, εξόδους, παρέες κλπ και θα δεις ότι αν πραγματικά σταματήσεις να το σκέφτεσαι θα έρθει.

 

Εύχομαι σύντομα να μας δούμε ευχάριστα νέα!!

Καλές γιορτές! :) 

Καλησπερα...ειχα παρα πολυ καιρο να μπω και συγνωμη που αργησα τοσο..τελικα ειναι πολυκυστικες πηγα πριν καποιες μερες και το βρηκαμε..οποτε θεραπεια και υπομονη ☺

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 3:46 ΜΜ, sissy_geo είπε:

Καλησπέρα Γωγώ! Έχω μήνες να μπω στο forum, και ειδικά να γράψω. Επειδή είσαι κοντά στην ηλικία μου όμως, εγώ είμαι 28, και προσπαθώ απο τα 25. Θέλω να σου πω την γνώμη μου. Νοιώθω πως οφείλω να το κάνω. Αρχικά σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου, να μείνεις έγκυος πολύ πολύ γρήγορα και να ξεχάσεις κ τους γιατρούς και το άγχος και τα πάντα! ΓΝΩΜΗ μου: ΑΛΛΑΖΕΙΣ όποιον γιατρό σου λέει ότι φταίει το άγχος. Έχω σταθερή περίοδο, ωορρηξία κάθε μήνα (τσεκαρισμένη είτε με υπερήχους είτε με τεστ), ανοιχτές σάλπιγγες, ΤΕΛΕΙΟ σπερμοδιάγραμμα, τέλειες ορμόνες. Το μόνο που βρέθηκε αλλά δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι δεν έμενα έγκυος μόνη μου ήταν διάφραγμα στη μήτρα εκ γεννετής το οποίο και αφαιρέθηκε κ τωρα  η μήτρα μου είναι μια χαρά νορμάλ. Προσπαθούσαμε 1 μισο χρόνο μόνοι μας, είτε με παρακολουθηση ωορρηξίας αρχικά, είτε αργότερα με κάποιος κύκλους clomiphene, πιο μετά, κάναμε και σπερματέγχυση, ώσπου χάσαμε την υπομονή μας, και προχωρήσαμε στην εξωσωματική... Το βαρύ πυροβολικό της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.  Έμεινα έγκυος λοιπόν, με την πρώτη.... Απέβαλα λόγω αρρύθμιστων αντισωμάτων θυροειδη..... Άλλαξα γιατρό,γιατί τον θεωρώ υπαίτιο για αυτή την απώλεια για πάρα πολλούς λόγους και εν τω μεταξύ μεσολάβησαν εκατοντάδες εξετάσεις πολύ πολύ εξειδικευμένες, αφορούν το dna μας, καρυότυπους, υστεροσκοπήσεις, ανοσολογικά, βιοψίες ενδομητρίου και πολλά πολλά άλλα.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θεωρώ ότι αν είχαμε την σωστή καθοδήγηση απο την αρχή ίσως να μην χρειαζόταν να περάσουμε όσα περάσαμε. Θέλω να σου πω ότι ακόμα και τωρα που έχουμε μπει πολύ βαθιά μεσα  στα..... :!: τα,  εξακολουθούν να μας λένε όλοι οι γιατροί των ειδικοτήτων που μας παρακολουθούν ότι είμαστε ανεξήγητη περίπτωση, και φταίει το ΑΓΧΟΣ... Άγχος δεν έχω περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη κοπέλα ζει παρόμοια κατάσταση. Το άγχος δεν φεύγει και δεν θα φυγει ποτέ.  Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ανεξήγητες περιπτώσεις. Ψάξου πολύ πολύ καλά. Το πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί να υποφέρεις άλλο ψυχολογικά και να έρθει πολύ πολύ σύντομα το μωράκι, αλλά αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε σε κάποιον ειδικό. Εξειδικευμένο. Ωραίες οι ιστορίες αυτές που άκουγα και εγω απο φίλους και γνωστους, ότι έμειναν έγκυες όταν χαλάρωσαν, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι πως αν δύο πολύ νέοι άνθρωποι, μωρά, 25, 27, χρονών, δεν έχουν εγκυμοσύνη μέσα σε 6-7 μήνες ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΩΝ προσπαθειών, πρέπει να ψαχτούν. Ειλικρινά στα λέω απο αγάπη χωρίς να σε ξέρω. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Πέρασα πολλά, και σε κάθε γιατρό που πηγαινα μου μιλούσε για το άγχος λες και ήμουν τρελή! Εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να μπεις και να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου. 

Συγνωμη για την αργοπορια..τελικα ειναι πολυκυστικες απο την τελευταια μου επίσκεψη και τις ορμονικες που εκανα.πραγματικα ευχαριστω για τον χρονο κ την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2019 at 6:33 ΜΜ, gwgw_1993 είπε:

Συγνωμη για την αργοπορια..τελικα ειναι πολυκυστικες απο την τελευταια μου επίσκεψη και τις ορμονικες που εκανα.πραγματικα ευχαριστω για τον χρονο κ την απαντηση σου!

 

Μην αγχώνεσαι, έχω πολυκυστικές και 3 παιδιά. Χρειάζεσαι ένα καλό ενδοκρινολόγο, και υπομονή. Δίαιτα (αν έχεις έστω και λίγα κιλά παραπάνω) και τακτική άσκηση (ακόμη και αν είσαι αδύνατη) συν ό,τι άλλο σου πει ο γιατρός σου φυσικά. Σε μένα για να καταλάβεις, έκανε τεράστια διαφορά τελικά το να είμαι στο κατώτερο υγιές βάρος σε σχέση με απλά στο μέσο όρο, και μόλις έκοβα την άσκηση, έβλεπα πάλι συμπτώματα με τον καιρό (πέραν της υπογονιμότητας). Οταν μου είχε πρωτοπεί ενδοκρινολόγος πόσο ρόλο παίζει το βάρος και η άσκηση (ανεξάρτητα από  το αν θα χρειαστείς και άλλη θεραπεία), νόμιζα ότι έπεσα σε ελαφρώς παλαβό, αλλά μου είπαν τα ίδια και όσοι ειδικοί γυναικολογικής ενδοκρινολογίας είδα, και το επιβεβαίωσε και η πράξη. Και σκέψου ότι ποτέ δεν ήμουν ούτε παχουλή, ούτε έκανα πολύ καθιστική ζωή, κι όμως αυτά τα 4-5 κιλά (ενώ ήδη ήμουν πολύ καλά σε βάρος) και η συστηματική άσκηση έκαναν τη διαφορά. Εγώ παρακαλούσα για φάρμακα και ο γιατρός μου έλεγε πρώτα να δεσμευτώ για μία ώρα αερόβια άσκηση τη μέρα και βλέπουμε, και ειλικρινά νόμιζα ότι με κοροϊδεύει. Και όμως :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...