Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9ος μηνας υπόθετα Buscopan για τον τράχηλο;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντως η γιατρός πλάκα πλάκα, μου εμπνεει μεγάλη εμπιστοσύνη και με κάνει να ηρεμώ αφανταστα... Με τον προηγούμενο ούτε να σκεφτώ δεν ήθελα τη γέννα (γι΄αυτό και τον άλλαξα)..Ελπίζω να αποδειχθεί τόσο καλή όσο την έχουν περιγραψει αλλα κορίτσια που γέννησαν μαζί της..Ειδωμεν... Τυχερούλες... από τις 4 που έχουμε την ίδια γιατρό στο forum, εγω θα τη "δοκιμάσω" πρώτη...Θα σας κάνω σεμινάρια μετα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σου το έστειλα και με pm αλλά δεν είναι δύσκολο....

Πάνω δεξιά στο επίμαχο ποστ (και γενικά σε όλα τα ποστ μας) υπάρχουν 2 επιλογές το Quote & Edit.

 

Πάτα το edit και θα σε βγάλει στο πλαίσιο που αρχικά έγραφες το μήνυμα με αυτά που έχεις ήδη γράψει. Πήγαινε τον κέρσορα στο mail σου και κάντο delete!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τη γιατρό μου και σε χωράφι ξεγεννάω... Τόσο εμπιστοσύνη της έχω...

Όταν γεννήσω με το καλό και συνέλθω θα φτιάξω ένα ποστ στο τοκετός & μαιευτήριο για να σας εξιστορήσω την "οδύσσεια" αυτής της εγκυμοσύνης και να μάθαινουν μερικά πράγματα κάποιες κοπέλες που μπορεί να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που είχα εγώ και δεν ήξερα που να κοιτάξω... Ας είναι καλά η αγγελος -γιατρός μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τωρα που λετε για γιατρους.. εμενα ειναι για μπατσες ο δικος μου και δεν μπορω να τον αλλαξω ολογο του οτι θα γεννησω στο νοσοκομειο και αυτος ειναι εκει... δραμα η κατασταση.. φωναζει πολυ αυτος ειναι και παλεων αρχων ειμαι και αγχωδης τυπος εγω.. αντε να δουμε τι θα γινει..

 

 

 

dev364pp___.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειρηνούλα το πήρα το πμ με το μαιλ :wink: ...

 

Κορίτσια κουράγιο ... πλησιάζουμε προς το τέλος!!!

Εχω μια αγωνία ... θέλω πολύ να δω τι φατσούλα θα είναι η μπουμπού μας!!!

Αχ ας ειναι γερή η ψυχούλα μου και όλα θα είναι σούπερρρρρρ!!!

 

Και για να γκρινιάξω λίγο σαν κλασσική έγκυος ... μη ξεχνιόμαστε .... αυτές οι καούρες .... έλεος ... τώρα στο τέλος τέλος βρήκαν να με πιάσουν :shock::shock::shock: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ ολγα μου! και καουρες εχω αφανταστες και εγω τωρα στον 9ο.. απο ολα εχω βασικα εντονους παλμους καουρες αγχος... ολα μαζι! τουλαχιστον φτανουμε προς το τελος και ας γκρινιαξουμε και λιγο δεν πειραζει.. :shock::?

 

 

dev364pp___.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Melissa,

 

Θα γεννήσω Γεννεσις (και ο θεός βοηθός.. το ψαξα απο δω απο κει και κατέληξα...) Πάω για φυσιολογικό τοκετό αφού ο μπεμπούλης έχει πάρει θέση από τον 6ο μήνα και ευτυχώς έχει μείνει εκεί!!

Αφού είσαι για καισαρική καλά θα ήταν να έμπαινες 20/12 για να βγείς με το μπεμπουλίνι σου τα Χριστούγεννα και να είστε σπίτι!!!! (λέω τώρα..) Έτσι τα υπολογίζω και για τον ευατό (χωρίς να έχω συζητήσει με τον γιατρό μου κάτι...) μου αν πάω τελικά με πρόκληση.. Αν και παρακαλάω να γεννηθεί 21/12, μαζί με την μανούλα του να έχει γεννέθλια. :lol::lol::lol: Πόσα κιλά είναι?? Εμένα τελευταία μέτρηση στις 27/11 ήταν 3 κιλάκια!! Ποιο γιατρό έχεις??. Έγω έχω τον Γκριμπίζη.

Καλως ήρθες στο club Olg@!!!!!!!!

 

ioanna21 από κιλά πριν μια εβδομάδα ήμασταν στα 2500. Βέβαια, το δικό μας έμβρυο είναι μικρότερο ηλικιακά. Κανονικά η ημερομηνία μου είναι 10/1. Απλώς, θα βγει νωρίτερα, κάπου κοντά στα Χριστούγεννα, λόγω καισαρικής. Πάντως με το ρυθμό που παίρνει βάρος 3 κιλά το κόβω να βγαίνει σίγουρα. Το πότε θα εισαχθώ δεν το γνωρίζω ακριβώς, κάπου ανάμεσα στις 22 με 26/12.Είπαμε με το γιατρό να το αποφασίσουμε κρίνοντας από το βάρος του, μην το βγάλουμε και πολύ μικρούτσικο. Ελπίζω τουλάχιστον, αν τύχει να είμαι χριστουγεννιάτικα στην κλινική, να μην έχει πολύ κόσμο, για να έχω την ησυχία μου. Σίγουρα εκείνες τις ημέρες δίνονται πολλά εξιτήρια. Ο γιατρός μου είναι ο Ηλίας Κατσίκης. Αυτόν είχα και στην προηγούμενη γέννα μου. Εσύ τι περιμένεις, αγόρι ή κορίτσι; Εγώ αυτή τη φορά αγόρι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Melissa,

Εγώ περιμένω με μεγάλη λαχτάρα αγοράκι!!!!!!!!

Όντως εκείνες τις ημέρες έχει ησυχία, το ξέρω από άλλες κοπέλες που γέννησαν..

Μακάρι να συναντηθούμε... Ίσως να πετύχουμε και την Olg@!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia,egw glitwsa toylaxiston apo tiskaoyres,exw hremhsei.....phra αντιοξινο,και γ λ ι τ ω σ α.........................................

 

εχω διαβασει οτι 34η με 35η εβδομαδα πεφτει ενα χνουδακι απο το δερμα του μωρου και αν ισχυουν ολα αυτα τα κομπογιαννιτικα με τα μαλλια του μωρου μαλλον το χνουδακι αυτο ισως επιβαρυνει την κατασταση και δημιουργουνται οι καουρες..εγω εδω και τρεις μερες εχω ηρεμησει απο αυτες αλλα εχουν αρχισει ολα τα αλλα..τωαρ καταλαβαινω γιατι ολες οι γνωστες μου αγανακτουσαν στον 9ο

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια νασας ρωτησω κατι? σας εξετεζει στο ραντεβου σας οταν εχετε με τον γιατρο απο κατω? δηλαδη να σας βαλει δαχτυλο για να δει τραχηλο και ετσι? μου ειπε οτι την επομενη βδομαδα θα με δει και απο κατω.. ωχ και ποναει οταν βαζει δαχτυλο ελεος...

 

 

dev364pp___.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia,egw glitwsa toylaxiston apo tiskaoyres,exw hremhsei.....phra αντιοξινο,και γ λ ι τ ω σ α.........................................

 

εχω διαβασει οτι 34η με 35η εβδομαδα πεφτει ενα χνουδακι απο το δερμα του μωρου και αν ισχυουν ολα αυτα τα κομπογιαννιτικα με τα μαλλια του μωρου μαλλον το χνουδακι αυτο ισως επιβαρυνει την κατασταση και δημιουργουνται οι καουρες..εγω εδω και τρεις μερες εχω ηρεμησει απο αυτες αλλα εχουν αρχισει ολα τα αλλα..τωαρ καταλαβαινω γιατι ολες οι γνωστες μου αγανακτουσαν στον 9ο

 

Οι καουρες οφειλονται στην χαλαρωση του σφιγκτηρα του στομαχου!Βασικα,το μωρο μεγαλωνει ,πιεζει το στομαχι κα τα στομαχικα υγρα περνουν μεσα στον οισοφαγο!αυτο ,προκαλει και το καψιμο που νιωθουμε...διοτι τα υγρα του στομαχου ειναι πολυ ΄'καυστικα'',εφοσον ειναι αυτα που διαλυουν τις τροφες που τρωμε.....δεν εχει καμια σχεση με το αν εχει μαλλια το μωρο ή οχι.....,αυτα τα λεγανε καποτε!ενα σιροπακι αντιοξινο,ειναι η καλυτερη λυση ,τα περισσοτερα εινα ανωδυνα για την εγκυμοσυνη,παντα ομως με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου μας! :lol:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια νασας ρωτησω κατι? σας εξετεζει στο ραντεβου σας οταν εχετε με τον γιατρο απο κατω? δηλαδη να σας βαλει δαχτυλο για να δει τραχηλο και ετσι? μου ειπε οτι την επομενη βδομαδα θα με δει και απο κατω.. ωχ και ποναει οταν βαζει δαχτυλο ελεος...

 

 

dev364pp___.png

 

Βρε κούκλα εδώ θα γεννήσουμε σε λίγο... το δάκτυλο στον τράχηλο σε πειράζει?? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Cristin,

 

Εμένα ξεκίνησε να με βλέπει από την 37η εβδομαδα και μετά, και θα με βλέπει κάθε φορα που θα κανω ΝΤS. Πάντως εγώ δεν πόνεσα καθόλου...

Κορίτσια όσο για τις καούρες ηρέμησα και εγώ με το που μπήκα στην 38η δηλαδή 3 μέρες τώρα.. Απίστευτη ευχαρίστηση!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσα NST ρε παιδιά??? :?: Εγώ ένα έκανα στην κοράκλα μου και ένα θα κάνω αύριο για τον μπεμπάκο μου.... Και μένα απο τότε που μπήκα στην 37 με εξετάζει κανονικά και απο κάτω γιατί είναι ο μόνος τρόπος να διαπιστώσουν αν είναι μαλακός, αν έχει κατέβει, αν έχουμε διαστολή κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Demi 7,

 

Έμενα μου είπε ότι θα το κάνω κάθε εβδομάδα, 1ον γιατί βλέπουν τους παλμούς του μωρού, τις κινήσεις και αν έχεις συσπάσεις...

Καλό είναι πιστεύω...

Ευτυχώς πληρώνεις μόνο την 1η επίσκεψη (35 € στο γεννεσις) και οι άλλες 2 είναι και καλά δωρεαν.... μέχρι να φτάσεις στην 40η εβδομάδα..΅

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου είναι κάπως "ιδεαλίστρια" και δεν είναι υπέρ του να πληρώνουμε απο τη στιγμή που υπάρχει (λέμε τώρα) δωρεάν υγεία. Τα Α και Β επιπέδου τα έκανα στο Αλεξάνδρα και μου τα καλυψε το ταμείο. Μου ξηγήθηκε οτι δυστυχώς δεν μπορεί να με ξεγεννήσει πάλι στο Αλεξάνδρα γιατί έληξε η σύμβασή της και γι'αυτό θα γεννήσω στο ΛΗΤΩ γιατι δεν την αλλάζω με τίποτα... Το NST θα το κάνω στο ΙΑΣΩ πάλι απο επιλογή μου γιατί δεν θέλω να περιμένω ώρες στο Αλεξάνδρα και θα είναι και η γιατρός μου αύριο εκεί...

 

Πάντως αν και κάπως άσχετο τα πράγματα στη δημόσια υγεία είναι τραγικά. Η γιατρός μου είναι στον προγεννητικό έλεγχο του Αλεξάνδρα και μου λέει οτι ακόμα και το χαρτοβάμβακα τον αγοράζουν οι ίδιοι οι γιατροί απο το φαρμακείο απέναντι :shock:

 

Οσες μανούλες γεννήσουν αυτήν την περίοδο στα δημόσια μαιευτήρια ας έχουν καλύτερα εφοδιαστεί με τα απαραίτητα γι'αυτές και για τα μωρά τους... Υπάρχει πολύ φιλότιμο απο τους γιατρούς και δεν έχουν καταρρεύσει τα πάντα.........

 

Ο θεός να μας βοηθάει....... :(

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια τα φωτα σας....εδω και 3-4 μέρες εχω συνέχεια πόνους. Με πιάνουν κυρίως το βραδακι και κρατανε για καμια ωρα. Μοιάζουν με πόνους περιοδου. Σημερα όμως από το πρωί με εχουν πιάσει 3 φορες και τωρα εχει αρχίσει να με πονάει τρομερα η μέση μου (χωρίς να εχω κουραστεί καθόλου) και νοιωθω τη μικρή να με πιέζει τόσο πολύ που με πονάει.. Επιπλέον, δεν μπορω να πάρω τα πόδια μου και εχω κρυαδες (δεν νοιωθω αρρωστη όμως).. Και το τελευταίο: Καθε φορά που πονάω με πιάνει τρεμουλο στα χερια...

Καμια ιδέα για το τί μου συμβαίνει??

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα καλυτερα να παρεις τον γιατρο σου να του πεις για τα πονακια. Μπορει να πλησιαζει η μεγαλη στιγμη. <σου ευχομαι το καλυτερο !!!! Περιμενω νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...