Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσάι


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, είμαι στον 5 μήνα και μόλις βγήκε το κρύο εγώ ψιλό την πάτησα , σκασμενα χείλια, λίγο μπουκομα και καμιά φορά συνάχι...

Πίνω τσάι , μαύρο τσάι.

Είναι και τα δύο επικίνδυνα για την εγκυμοσύνη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Γεωργία Π. είπε:

Γεια σας κορίτσια, είμαι στον 5 μήνα και μόλις βγήκε το κρύο εγώ ψιλό την πάτησα , σκασμενα χείλια, λίγο μπουκομα και καμιά φορά συνάχι...

Πίνω τσάι , μαύρο τσάι.

Είναι και τα δύο επικίνδυνα για την εγκυμοσύνη??

Το μαυρο και το πρασινο τσαι εχουν καφεϊνη αρα πρεπει να χρησιμοποιουνται με μετρο οπως ο καφες, ή ακομη καλυτερα να αποφευγονται. Παρ'ολα αυτα μπορεις να κανεις αρκετα ευεργετικα ζεστα αφεψηματα πχ τσαι του βουνου, φλαμουρι, αγριο τριανταφυλλο, χαμομηλι, λεμονι με μελι, ζεστο ροφημα φρουτου (απο σιροπι που θα εχεις φτιαξει) κα. Φυσικα, ολα με μετρο, μην πλακωθεις και πινεις 3-4 φλυτζανια την ημερα ;-) Μπορεις να ρωτησεις και τον γυναικολογο σου τι επιτρεπεται και τι οχι, αν γνωριζει να σου πει συγκεκριμενα.

 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γεια σας κορίτσια, είμαι στον 5 μήνα και μόλις βγήκε το κρύο εγώ ψιλό την πάτησα , σκασμενα χείλια, λίγο μπουκομα και καμιά φορά συνάχι...

Πίνω τσάι , μαύρο τσάι.

Είναι και τα δύο επικίνδυνα για την εγκυμοσύνη??

 

Το να πιεις 1-2 φλυτζάνια τσάι τη μέρα δεν είναι κακό, ανάλογα πόσο βαρύ το πίνεις το τσάι, 2-4 φλυτζάνια τσάι έχουν την καφεϊνη που έχει ένας καφές. Προφανώς παίζει τεράστιο ρόλο και το πώς πίνεις το τσάι, άλλο να το βράσεις μέχρι να γίνει μαύρο, άλλο να βουτήξεις ένα φακελάκι για ένα λεπτό στην τσαγιέρα. Αν θες να πιεις άλλα αφεψήματα, τσέκαρε πρώτα αν είναι ασφαλή. Π.χ. χαμομήλι μπορείς να πιεις ελεύθερα στην εγκυμοσύνη (αλλά όχι μετά που θα γεννήσεις αν θηλάζεις) ενώ το φασκόμηλο, η λουίζα ή η εχινάκεια, που συνηθίζονται σε διάφορα μείγματα, απαγορεύονται.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Το μαυρο και το πρασινο τσαι εχουν καφεϊνη αρα πρεπει να χρησιμοποιουνται με μετρο οπως ο καφες, ή ακομη καλυτερα να αποφευγονται. Παρ'ολα αυτα μπορεις να κανεις αρκετα ευεργετικα ζεστα αφεψηματα πχ τσαι του βουνου, φλαμουρι, αγριο τριανταφυλλο, χαμομηλι, λεμονι με μελι, ζεστο ροφημα φρουτου (απο σιροπι που θα εχεις φτιαξει) κα. Φυσικα, ολα με μετρο, μην πλακωθεις και πινεις 3-4 φλυτζανια την ημερα ;-) Μπορεις να ρωτησεις και τον γυναικολογο σου τι επιτρεπεται και τι οχι, αν γνωριζει να σου πει συγκεκριμενα.

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο το μωράκι επειρεαζεται? 

( Από το ψιλό κρυολόγημα)

Επεξεργάστηκαν by Γεωργία Π.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γεωργία Π. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο το μωράκι επειρεαζεται? 

( Από το ψιλό κρυολόγημα)

Οι αποψεις διιστανται, καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου. Παντως, το μονο σιγουρο ειναι οτι η προληψη ειναι η καλυτερη επιλογη. Μην συνωστιζεσαι σε κλειστα μερη με πολυ κοσμο, φροντισε την υγιεινη σου (συχνο πλυσιμο χεριων κλπ), να αεριζεις το σπιτι και οσο μπορεις μακρυα απο αρρωστους.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/9/2018 at 9:46 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το να πιεις 1-2 φλυτζάνια τσάι τη μέρα δεν είναι κακό, ανάλογα πόσο βαρύ το πίνεις το τσάι, 2-4 φλυτζάνια τσάι έχουν την καφεϊνη που έχει ένας καφές. Προφανώς παίζει τεράστιο ρόλο και το πώς πίνεις το τσάι, άλλο να το βράσεις μέχρι να γίνει μαύρο, άλλο να βουτήξεις ένα φακελάκι για ένα λεπτό στην τσαγιέρα. Αν θες να πιεις άλλα αφεψήματα, τσέκαρε πρώτα αν είναι ασφαλή. Π.χ. χαμομήλι μπορείς να πιεις ελεύθερα στην εγκυμοσύνη (αλλά όχι μετά που θα γεννήσεις αν θηλάζεις) ενώ το φασκόμηλο, η λουίζα ή η εχινάκεια, που συνηθίζονται σε διάφορα μείγματα, απαγορεύονται.

Δεν πίνω πολύ 1-2 τσάι την ημέρα ένα πρωί και ένα βράδυ πίνω χαμομήλι το βράδυ για να μπορώ να κοιμάμαι πιο καλά . Πίνω φακελάκια τσάι και στην αρχή το βουτάω λίγο μέσα να βγάλει το τσάι πετάω το μεράκι και μετά κανονικά!! 

Μου έχει περάσει και το κρυολόγημα το πρόλαβα !! 

Γενικά μόλις μπει το κρύο σκάνε τα χείλια μου και έχω ξυροδερμια απλά τώρα με εγχωσε το λίγο σφτερνισμα και η μύτη που ψιλό έτρεχε...

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2018 at 11:53 PM, Γεωργία Π. said:

Γεια σας κορίτσια, είμαι στον 5 μήνα και μόλις βγήκε το κρύο εγώ ψιλό την πάτησα , σκασμενα χείλια, λίγο μπουκομα και καμιά φορά συνάχι...

Πίνω τσάι , μαύρο τσάι.

Είναι και τα δύο επικίνδυνα για την εγκυμοσύνη??

στον 8ο μηνα με ειχε κολλησει γριπη ο αντρας μου

αυτο που με εσωσε ηταν ζεστο νερό με μελι και λεμονι....κανει πραγματικα θαυματα στον λαιμο και μπορεις να πιεις οσο θες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...