Χορηγία Επικοινωνίας:  Θα γίνω μαμά! Προετοιμάζομαι για τον τοκετό & τον 1ο θηλασμό!

29/9 Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ.

στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας

Είσοδος Ελεύθερη  Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

https://parents.org.gr/forum/uploads/monthly_2018_09/mitrikos18_sept3.gif.52ded911b0e4ab3f995e90b33619932b.gif

Recommended Posts

Καλησπέρα! Τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω θέμα με τα μαλακτικά και τη μυρωδιά που αφήνουν μετά... εξανεμίζεται, δεν διαρκεί πέρα από το άπλωμα και λίγες ώρες αφού στεγνώσουν. Ενώ μόλις πλυθούν και βγουν από τον κάδο μυρίζουν υπέροχα μετά έρχεται απογοήτευση. Και αναρωτιέμαι γιατί;; Παλιότερα δεν είχα τέτοια θέματα. 

Το πλυντήριο είναι 3τιας και σχεδον σε κάθε πλύση βάζω αποσκλήρυντικο . Ακόμη και στα μάλλινα που υποτίθεται πως κρατάει το άρωμα, δεν είδα διάφορα. Δοκίμασα εναλλακτικές όπως σόδα και ξύδι σε άδειο κάδο η dettol ,άλλαξα και μαλακτικά μήπως είχα συνηθίσει την οσμή αλλά τίποτα και πάλι. Την επόμενη μέρα αφού στεγνώσουν είναι σα να έχουν πλυθεί με σκέτο απορρυπαντικό. Έχουν αλλάξει την σύσταση τους (αλλά όλες σχεδόν οι εταιρείες;;;);;; Η κάνω κάτι λάθος;;;

Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω θέμα με τα μαλακτικά και τη μυρωδιά που αφήνουν μετά... εξανεμίζεται, δεν διαρκεί πέρα από το άπλωμα και λίγες ώρες αφού στεγνώσουν. Ενώ μόλις πλυθούν και βγουν από τον κάδο μυρίζουν υπέροχα μετά έρχεται απογοήτευση. Και αναρωτιέμαι γιατί;; Παλιότερα δεν είχα τέτοια θέματα. 

Το πλυντήριο είναι 3τιας και σχεδον σε κάθε πλύση βάζω αποσκλήρυντικο . Ακόμη και στα μάλλινα που υποτίθεται πως κρατάει το άρωμα, δεν είδα διάφορα. Δοκίμασα εναλλακτικές όπως σόδα και ξύδι σε άδειο κάδο η dettol ,άλλαξα και μαλακτικά μήπως είχα συνηθίσει την οσμή αλλά τίποτα και πάλι. Την επόμενη μέρα αφού στεγνώσουν είναι σα να έχουν πλυθεί με σκέτο απορρυπαντικό. Έχουν αλλάξει την σύσταση τους (αλλά όλες σχεδόν οι εταιρείες;;;);;; Η κάνω κάτι λάθος;;;

Έχεις δοκιμάσει τα ενισχυτικά αρώματος πλησεις ; Αυτά κρατάνε το άρωμα πολύ καιρό .!! Πάντως με τα μαλακτικά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όταν χρησιμοποιώ σκόνη πληντυριου το μαλακτικό δε μυρίζει τόσο έντονα ενώ με το υγρό πληντυριου το μαλακτικό μυρίζει ..'η μπορεί να σιδερωσω ένα ρούχο κ να μη μυρίζει κ όταν το βάλω να το μυρίσω κ να μυρίζει το μαλακτικό ωραία ..!! Κ τώρα το καλοκαίρι αν μείνουν λίγο παραπάνω στον ήλιο δε μυρίζουν με το που στεγνώσουν τα ρούχα πρέπει να τα μαζέψουμε ..!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 51 λεπτά , Dust pink είπε:

εγω οταν θελω να μυριζουν βαζω λιγοτερα ρουχα στην πλυση αν το τιγκαρεις δεν κραταει η μυρωδια. κ τα απλωνω απογευμα κ τα μαζευω γρηγορα να μην ξεραθουν αν τα αφησεις εστω κ λιγο εξω ξεθυμενει το αρωμα μετα. 

ααα κ τα ρουχα πριν τα σιδερωσεις μην τα αφηνεις εξω πολλες μερες...

• Μου αρέσει 1

πρίν από 17 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Έχεις δοκιμάσει τα ενισχυτικά αρώματος πλησεις ; Αυτά κρατάνε το άρωμα πολύ καιρό .!! Πάντως με τα μαλακτικά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όταν χρησιμοποιώ σκόνη πληντυριου το μαλακτικό δε μυρίζει τόσο έντονα ενώ με το υγρό πληντυριου το μαλακτικό μυρίζει ..'η μπορεί να σιδερωσω ένα ρούχο κ να μη μυρίζει κ όταν το βάλω να το μυρίσω κ να μυρίζει το μαλακτικό ωραία ..!! Κ τώρα το καλοκαίρι αν μείνουν λίγο παραπάνω στον ήλιο δε μυρίζουν με το που στεγνώσουν τα ρούχα πρέπει να τα μαζέψουμε ..!!

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει σχετικά με το άπλωμα όλους τους πιθανούς τρόπους (άπλωμα εξω- άπλωμα μεσα- στεγνωτηριο). Όλα το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα. Δοκίμασα να βγάλω και τα ρούχα με το που τελείωσε η πλύση ,φιλούσα καραούλι αλλά και πάλι διάφορα μηδέν. Συνήθως σκόνη χρησιμοποιώ. Ενισχυτικά όταν λες εννοείς αυτές τις πέρλες της lenor;;  Παλια θυμάμαι κρατούσε το άρωμα αρκετές μέρες ,ακόμη και μέσα στα συρτάρια όταν έβαζα τα ρούχα.

πρίν από 9 λεπτά , ninaki80 είπε:

εγω οταν θελω να μυριζουν βαζω λιγοτερα ρουχα στην πλυση αν το τιγκαρεις δεν κραταει η μυρωδια. κ τα απλωνω απογευμα κ τα μαζευω γρηγορα να μην ξεραθουν αν τα αφησεις εστω κ λιγο εξω ξεθυμενει το αρωμα μετα. 

ααα κ τα ρουχα πριν τα σιδερωσεις μην τα αφηνεις εξω πολλες μερες...

Με το σίδερο ε;; Πικραμένη ιστορία αυτό το σίδερο... Τα ρούχα του μωρού μόνο κάνω επιμελώς  άντε και σεντόνια  πετσέτες στα πεταχτά τα άλλα οπότε χρειάζεται...  Θυμάμαι κάποτε ειδικα με ένα συγκεκριμένο μαλακτικό ένιωθες το άρωμα των ρούχων ακόμη και μετά από μέρες να διαχέεται παντού. Περνούσε κάποιος δίπλα σου και μοσχοβολουσαν τα ρούχα. Τώρα τίποτα, το απόλυτο μηδέν . Όπως είπε και η @Έσπερος μόνο όταν η μπουγάδα είναι στο σύρμα.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 11 λεπτά , Dust pink είπε:

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει σχετικά με το άπλωμα όλους τους πιθανούς τρόπους (άπλωμα εξω- άπλωμα μεσα- στεγνωτηριο). Όλα το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα. Δοκίμασα να βγάλω και τα ρούχα με το που τελείωσε η πλύση ,φιλούσα καραούλι αλλά και πάλι διάφορα μηδέν. Συνήθως σκόνη χρησιμοποιώ. Ενισχυτικά όταν λες εννοείς αυτές τις πέρλες της lenor;;  Παλια θυμάμαι κρατούσε το άρωμα αρκετές μέρες ,ακόμη και μέσα στα συρτάρια όταν έβαζα τα ρούχα.

Με το σίδερο ε;; Πικραμένη ιστορία αυτό το σίδερο... Τα ρούχα του μωρού μόνο κάνω επιμελώς  άντε και σεντόνια  πετσέτες στα πεταχτά τα άλλα οπότε χρειάζεται...  Θυμάμαι κάποτε ειδικα με ένα συγκεκριμένο μαλακτικό ένιωθες το άρωμα των ρούχων ακόμη και μετά από μέρες να διαχέεται παντού. Περνούσε κάποιος δίπλα σου και μοσχοβολουσαν τα ρούχα. Τώρα τίποτα, το απόλυτο μηδέν . Όπως είπε και η @Έσπερος μόνο όταν η μπουγάδα είναι στο σύρμα.

δεν χρειαζονται σιδερωμα αλλα θελουν διπλωμα αμεσως κ στην ντουλαπα. εγω εχω παρατηρησει οταν εχω λιγοτερα ρουχα στο πλυντηριο μυριζουν μετα κ απο μερες. αν το τιγκαρω ξεθυμαινει. κ λιγο παιζει κ το υφασμα αλλα το κρατανε περισσοτερο το αρωμα.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

δεν χρειαζονται σιδερωμα αλλα θελουν διπλωμα αμεσως κ στην ντουλαπα. εγω εχω παρατηρησει οταν εχω λιγοτερα ρουχα στο πλυντηριο μυριζουν μετα κ απο μερες. αν το τιγκαρω ξεθυμαινει. κ λιγο παιζει κ το υφασμα αλλα το κρατανε περισσοτερο το αρωμα.

Θα το ακολουθήσω! Για τα υφάσματα ποια κρατάνε περισσότερο;; Ξέρω για τα μαλλινα. Είχα βάλει πριν λίγους μήνες να πλυθούν 2 μάλλινες μπλούζες μόνο από περιέργεια...μόλις βγήκαν και τις άπλωσα ήταν το κάτι άλλο!!! Αριστουργήματα!! Την επόμενη που την φοράω ρωτάω μια φίλη στη δουλειά ,για μύρισε και πες μου ;; Τίποτα μου λέει! Απλώς κάτι ψιλομυριζει ωραία!!! Σοκκκ μεγάλο! 

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Θα το ακολουθήσω! Για τα υφάσματα ποια κρατάνε περισσότερο;; Ξέρω για τα μαλλινα. Είχα βάλει πριν λίγους μήνες να πλυθούν 2 μάλλινες μπλούζες μόνο από περιέργεια...μόλις βγήκαν και τις άπλωσα ήταν το κάτι άλλο!!! Αριστουργήματα!! Την επόμενη που την φοράω ρωτάω μια φίλη στη δουλειά ,για μύρισε και πες μου ;; Τίποτα μου λέει! Απλώς κάτι ψιλομυριζει ωραία!!! Σοκκκ μεγάλο! 

Χα χα χα ξενερωμα!!! δεν ξερω πια κρατανε αλλα εχω παρατηρησει στην ιδια πλυση καποια να μυριζουν για περισσοτερο καιρο στο ιδιο σημειο της ντουλαπας αρα παιζει το υφασμα τους.. κ εγω εψαχνα να βρω πολυ καιρο πως κρατανε μυρωδια κ κυριως ειναι ποσοτητα ρουχων.

Και γω έχω δει διαφορά στη ποσότητα ρουχων, όσο λιγότερα τόσο καλύτερα , στο να μαζευτούν γρήγορα με το που στεγνώσουν και το σημαντικότερο; Όταν απλωθούν σε απλώστρα ,το απόλυτο τίποτα! Στο σύρμα που είναι πιο αραιά και περνά καλύτερα ο αέρας ανάμεσα τους, κρατάνε πολύ καλά τη μυρωδια.  Το άλλο που κάνω είναι, μια στο τόσο , πλύση άδειο στους 90, βάζω στον κάδο ξύδι και στο συρτάρι σόδα. Καθαρίζει φουλ. 

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Ναι τις πέρλες τις Λενόρ εννοώ κρατάνε παρά πολύ καιρό το άρωμα .. πάντως κ εγώ θυμάμαι πως παλιά τα αρώματα κρατούσαν περισσότερο .. ααα κ το άλλο που κάνει η μαμά μου κάνει δυπλο ξεβγαλμα στα ρούχα κ το μαλακτικό το βάζει στη θήκη όταν βάλει το δεύτερο ξεβγαλμα κ πάντα μυρίζουν ωραία τα ρούχα σεντόνια κτλπ ..!!! Αα κ το άλλο αν έχεις ποιο μεγάλο πλυντήριο από πεντε κιλά να βάζεις λίγο περισσότερο μαλακτικό ..!!!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Λοιπον ειχα/εχω το ιδιο προβλημα..

Η λυση (οχι κ τοσο ρεαλιστικη)

-Βαζεις λιγοτερα ρουχα στο πλυντηριο (ναι απο το βουνο που μαζευεις καθε 2η μερα ?!? )

-Τα απλωνεις γρηγορα και τα μαζευεις μολις στεγνωσουν (καθεσαι απο πανω κ περιμενεις δλδ :P )

-Σιδερωνεις γρηγορα για να μην παρουν μυρωδιες (πώς θα γινει δεν ξερω..)

-Βαζεις τις καλτσες μονες τους (δεν το εχω καταφερει ποτε....ισχυει ομως το κανει η μαμα μου)

-Βαζεις υγρο απορρυπαντικο (τελευταια παιρνω αυτα που ειναι τυπου αμπουλες/ταμπλετες,τρομερη διαφορα)

-Απλωνεις τα ρουχα παντα εξω (το χειμωνα δεν ξερω πώς θα τα καταφερεις...)

-Δεν απλωνεις τα ρουχα βραδυ (για το κακο το ματι λενε)

Χεχε...εχει υγρασια ακομα κ το καλοκαιρι και παει τσαμπα τοσο μαλλακτικο...

Ελπιζω να βοηθησα...

• Μου αρέσει 2

Από τσάμπα μαλακτικο άσε...πονεμένη ιστορία!

Απόγευμα πχ είναι καλή ώρα για άπλωμα;; Εμένα την βεράντα την βλέπει ήλιος και αποφεύγω να απλώνω πριν το σούρουπο γιατί θα πάω για μαλλί και θα βγω κουρενη...(να μυρίζουν όμορφα αλλά μην χάσω και τα ρούχα) 

Όταν λες μόνες τους οι καλές εννοείς στα συρτάρια μετά;;;

Θα τα κάνω όλα αυτά μήπως βρω λύση!! Μια μέρα αφιερωμένη στα ρούχα!

2 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Από τσάμπα μαλακτικο άσε...πονεμένη ιστορία!

Απόγευμα πχ είναι καλή ώρα για άπλωμα;; Εμένα την βεράντα την βλέπει ήλιος και αποφεύγω να απλώνω πριν το σούρουπο γιατί θα πάω για μαλλί και θα βγω κουρενη...(να μυρίζουν όμορφα αλλά μην χάσω και τα ρούχα) 

Όταν λες μόνες τους οι καλές εννοείς στα συρτάρια μετά;;;

Θα τα κάνω όλα αυτά μήπως βρω λύση!! Μια μέρα αφιερωμένη στα ρούχα!

Τωρα καλοκαιρι το απογευματακι ειναι καλα με την προυποθεση οτι τα μαζευεις πριν πεσει ο ηλιος.Εγω τα απλωνω πρωι.Για τις καλτσες εννοω οτι βαζεις ενα πλυντηριο μονο με καλτσες

Χαχαχαχχ, στο πλυντήριο μόνα τους. Και γω το κάνω αυτό. Κάλτσες και εσώρουχα μόνα τους στο γρήγορο πλύσιμο ( με απορρυπαντικό) . Μόλις τελειώσουν, βάζω τα υπόλοιπα και πλένονται όλα μαζί. Δεν είναι δεδομένο ε;;;

πρίν από 17 λεπτά , Elfer είπε:

Τωρα καλοκαιρι το απογευματακι ειναι καλα με την προυποθεση οτι τα μαζευεις πριν πεσει ο ηλιος.Εγω τα απλωνω πρωι.Για τις καλτσες εννοω οτι βαζεις ενα πλυντηριο μονο με καλτσες

Μόνο τις κάλτσες βάζω σε μια πλύση όλες . Κανένα άλλο ρούχο μέσα. Την κληρονόμησα από τον άντρα μου αυτή την συνήθεια,που είναι σιχασιαρης... Ίσως φταίει το άπλωμα μετά

Διαφημίσεις

Έχω εντυπωσιαστεί με τις πληροφορίες που μόλις συνέλεξα.... χαχα

Μπράβο βρε κορίτσια! Είστε παράδειγμα για εμάς τις ανοικοκύρευτες!

Θα προσπαθήσω να "κλέψω" μερικά τιπς...αν και τα περισσότερα είναι αντικειμενικά ανέφικτα!

Η αλήθεια είναι όμως ότι πλέον σπάνια αντιλαμβάνεσαι τη μυρωδιά αυτή του μαλακτικού σε κάποιον που θα περάσει δίπλα σου ας πούμε...

Ή έχουν αλλάξει τη σύσταση στα μαλακτικά ή είμαστε λιγότερο προσεκτικοί με αυτές τις δουλειές πλέον...

Πάντως και η πολύ έντονη οσμή δεν είναι ευχάριστη, μπορεί να προκαλεσει και ερεθισμούς/αλλεργίες.

πρίν από 1 λεπτό , anath είπε:

Έχω εντυπωσιαστεί με τις πληροφορίες που μόλις συνέλεξα.... χαχα

Μπράβο βρε κορίτσια! Είστε παράδειγμα για εμάς τις ανοικοκύρευτες!

Θα προσπαθήσω να "κλέψω" μερικά τιπς...αν και τα περισσότερα είναι αντικειμενικά ανέφικτα!

Η αλήθεια είναι όμως ότι πλέον σπάνια αντιλαμβάνεσαι τη μυρωδιά αυτή του μαλακτικού σε κάποιον που θα περάσει δίπλα σου ας πούμε...

Ή έχουν αλλάξει τη σύσταση στα μαλακτικά ή είμαστε λιγότερο προσεκτικοί με αυτές τις δουλειές πλέον...

Πάντως και η πολύ έντονη οσμή δεν είναι ευχάριστη, μπορεί να προκαλεσει και ερεθισμούς/αλλεργίες.

Όχι βρε την κακόγουστη μυρωδιά ,αυτή που μπουκωνει και είναι σαν να φοράς άρωμα. Αλλά την πιο διακριτική που επιβεβαιώνει και το άρωμα για ένα μαλακτικό.

Θυμάμαι παλιά πχ, με το ελληνικά νησιά της quanto , που είχε κάνει χαλασμό , κρατούσε αυτή την χαρακτηριστική μυρωδιά το ρούχο. Μπορεί να έχουν αλλάξει την σύσταση και να χάλασαν τα προϊόντα.

• Μου αρέσει 1

εγώ βασικά δε χρησιμοποιώ μαλακτικό και παίρνω το μοναδικό υγρό απορρυπαντικό που είναι κατασκευασμένο Ελλάδα,  (όταν έψαξα συνειδητά μια μέρα μόνο αυτό βρήκα) σαν να αισθάνομαι ότι έχει γίνει ένα "νέρωμα " το τελευταίο έτος. Δηλαδή ενώ παίρνω την ίδια μάρκα το ίδιο άρωμα,  εδώ και χρόνια. 

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι όλα αυτά τα αρώματα δεν ειναι κάτι καλό να το μυρίζουμε πολύ - είναι συνθετικές ουσίες... οπότε δε με απασχολεί κ μάλιστα συνειδητά ψάχνω αυτά που μετά ΔΕΝ μυρίζουν πολύ έντονα, έχω κ ευαίσθητη μύτη, δηλαδή δεν αντέχω τις πολύ έντονες μυρουδιές. 

Όμως αυτή η ιδέα ότι είναι πιο αραιωμένο ή το άρωμα λιγότερο, πρέπει να πω ότι το σκεφτόμουν....  

Ίσως είναι περισσότερο το ότι συνηθίζουμε και ένα άρωμα κ μετά δεν το παίρνουμε χαμπάρι.  

πρίν από 5 λεπτά , belleblue είπε:

εγώ βασικά δε χρησιμοποιώ μαλακτικό και παίρνω το μοναδικό υγρό απορρυπαντικό που είναι κατασκευασμένο Ελλάδα,  (όταν έψαξα συνειδητά μια μέρα μόνο αυτό βρήκα) σαν να αισθάνομαι ότι έχει γίνει ένα "νέρωμα " το τελευταίο έτος. Δηλαδή ενώ παίρνω την ίδια μάρκα το ίδιο άρωμα,  εδώ και χρόνια. 

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι όλα αυτά τα αρώματα δεν ειναι κάτι καλό να το μυρίζουμε πολύ - είναι συνθετικές ουσίες... οπότε δε με απασχολεί κ μάλιστα συνειδητά ψάχνω αυτά που μετά ΔΕΝ μυρίζουν πολύ έντονα, έχω κ ευαίσθητη μύτη, δηλαδή δεν αντέχω τις πολύ έντονες μυρουδιές. 

Όμως αυτή η ιδέα ότι είναι πιο αραιωμένο ή το άρωμα λιγότερο, πρέπει να πω ότι το σκεφτόμουν....  

Ίσως είναι περισσότερο το ότι συνηθίζουμε και ένα άρωμα κ μετά δεν το παίρνουμε χαμπάρι.  

Δε νομιζω οτι ειναι θεμα συνηθειας,εγω ας πουμε αλλαζω καθε τοσο μαλλακτικο.Για το "νερωμα" μου φαινεται πιο λογικο αφου το εχουμε παρατηρησει τοσα ατομα.

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια έχω κι εγώ σκάλωμα με την μυρωδιά των μαλακτικων και η δική μου εμπειρία είναι : κάνω το ίδιο πλύσιμο και άπλωμα στα ρούχα, ίδιο πλυντήριο αλλά μέχρι πριν 6 χρόνια τα μαλακτικα μύριζαν πιο έντονα. Παράδειγμα : φούτερ του άντρα μου,  3 μέρες μετά από πλύσιμο, έκανε ταξίδι,  το έβγαλε από βαλίτσα και μύριζε όλο το δωμάτιο όταν το έβγαλε.(πριν 6 χρόνια περίπου),  τώρα φρεσκοπλυμένα μόλις τα μαζεύω από την απλώστρα μόλις που μυρίζουν, μετά από 1-2 μέρες τίποτα! 

Όλες έχουμε το ίδιο θέμα...κάτι έχουν αλλάξει. Χθες και σήμερα είχα την ίδια κουβέντα με κοπέλες και μου έλεγαν τα ίδια... Μα όλες οι εταιρείες όμως;;; Έχω δοκιμάσει και εγώ τα πάντα από τις πιο γνωστές μέχρι τις πιο φολεξ και τα ίδια. 

Ίσως έχουν αλλάξει τη σύσταση για οινομικούς ή και για οικολογικούς λόγους...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα