Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

με χτυπάει και παρότι της λέω όχι συνεχίζει


my1stbaby

Recommended Posts

Η μικρή μου κοντεύει τα 2 έτη και έχει τους τελευταίους μήνες τη συνήθεια να χτυπάει είτε όταν είναι εκνευρισμένη για κάποιο λόγο είτε όχι (ίσως το βλέπει σαν αστείο).

Χτυπάει και μπαμπα και μαμά.  Προσπαθούμε με πολλούς τρόπους να της εξηγήσουμε ότι δεν είναι καλό.  Και με ωραίο τρόπο, του στυλ δεν χτυπάμε τον μπαμπά και κουνάμε

το δάχτυλο, και με φωνές όταν είμαστε κι εμείς σε φάση εκνευρισμού γιατί έχουμε απηυδήσει το ίδιο πράγμα συνέχεια.  Ακόμα και το χεράκι της χτυπάμε καμιά φορά

όχι δυνατά για να καταλάβει αλλά ούτε κλάμα ούτε τίποτα.  Τι μπορώ να κάνω για να αλλάξει αυτό; 

Είχε καμία παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, η κορη μου ειναι 20 μηνων, με τη διαφορα οτι χτυπαει μονο εμενα και κανεναν αλλο. Ρωτησα μια φιλη μου που ειναι παιδοψυχιατρος και μου ειπε πως ειναι απολυτα φυσιολογικο σε αυτη την ηλικια καθως δεν εχει ακομα αλλο τροπο να εκφρασει το θυμο της. Μου ειπε καθε φορα που το κανει να της λεω με ηρεμο τροπο οτι δεν πρεπει να το κανει. Δηλαδη ουτε με φωνες και εκνευρισμο αλλα ουτε και να το περναω αδιαφορα, κατι ενδιαμεσο. Επισης μου ειπε καθε φορα που παει να το κανει να βαζω το χερι μου και να την σταματαω προτου ολοκληρωσει την κινηση. Ομως με διαβεβαιωσε πως ολο αυτο θα κρατησει αρκετο καιρο, δεν προκειται να το σταματησει αμεσα, ομως εγω θα πρεπει να διατηρησω σταθερη συμπεριφορα. Αυτα εμαθα, ελπιζω να σε βοηθησουν!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο γιος μου περασε μια φαση που χτυπουσε.εκει κοντα στα 2.οχι μονο εμενα αλλα ολους.και παιδακια στον ποδοτοπο που πηγαιναμε.οχι παντα βεβαια.ηταν μια φαση που κρατησε καποιο διαστημα αλλα περασε.ειχα ρωτησει κ εγω μια φιλη νηπιαγωγο και μου ειπε να κανω αυτο με το χερι που κανει και η @CME2205.

Θα περασει μην ανησυχεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Το σταματάς στην κίνηση αν το προλάβεις, το "απομονώνεις" γυρίζοντας την πλάτη ή φεύγοντας για λίγο από το δωμάτιο αν σε χτυπήσει, λέγοντας με απλά λόγια ότι δεν σου αρέσει να σε χτυπάνε. Το να λες όχι ή να χτυπάς το χέρι του παιδιού ή να φωνάζεις δεν έχει αποτέλεσμα, εκτός αν σκοπεύεις να το κάνεις τόσο δυνατά που να τρομάξει ή να πονέσει το παιδί, που δεν φαντάζομαι να είναι ο στόχος. 

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια ειναι φυσιολογικο οταν ειναι εκνευρισμενη,αλλα αμα το κανει κ οταν ειναι ηρεμη μαλλον τεσταρει τα ορια σας κ το βλεπει σαν παιχνιδι

Αν ειναι εκνευρισμενη θα της ελεγα οτι αμα χτυπαει δ θα μιλαω μαζι της μεχρι να ηρεμησει ,αφου ηρεμησει μπορει να ερθει ηρεμα να μου πει τι θελει

Αν ειναι πανω σε φαση παιχνιδιου,απλα φευγεις,αδιαφορεις κ κανεις κτ αλλο για να καταλαβει οτι δ θα εχει εντονες αντιδρασεις απο σενα

Αν το κανει σε αλλο παιδακι,θα προειδοποιουσα μια φορα.την επομενη φορα θα την επαιρνα κ θα εφευγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ μένα η μικρουλα μου μας χτυπάει. Άλλοτε το βλέπει σαν παιχνίδι κ άλλοτε αν νευριασει με κάτι χτυπάει. Είναι βέβαια μικρότερη 13,5 μηνών κ πιστεύω ανακαλύπτει τις αισθήσεις αλλά δεν μπορώ να της το κόψω. Άλλες φορές με το που το κάνει της δειχνω με το χερακι να κάνει καλό καλό κ το κάνει κ αυτή κ γελάει κ μετά μπορεί να ξανά αρχίσει το χτύπημα. Όπως μ τραβάει κ τα μαλλιά για παιχνίδι. Ελπίζω σιγά σιγά να καταλάβει ότι δεν πρέπει κ να το κόψει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το εκανε ο μικρος καποιες (4-5) φορες απο τους 15 μεχρι τους 18 μηνες περιπου. Οποτε με χτυπουσε εκανα πως πονουσα και του ελεγα πως ποναει οταν χτυπας τη μαμα με λυπηρο υφος. Μια-δυο φορες αφου το ειχε κοψει σηκωσε το χερι και το σταματησε μονος του στον αερα πριν με χτυπησει!Μπραβο λεω αυτοσυγκρατηση! Γενικως εμας δεν μας χτυπαει πλεον, μονο μια φιλη του (14 μηνων) και τοτε του το λεω με αυστηρο υφος οτι ποναει οταν χτυπαμε, καποιες φορες πιανει καποιες οχι, αλλα αν την δει να κλαιει φαινεται οτι νιωθει ασχημα γι'αυτο που εκανε. Γενικα, προσπαθω να επικεντρωθω στην συναισθηματικη πλευρα του πραγματος. Οταν χτυπαει, καποιος αλλος θα πονεσει, θα στεναχωρηθει, θα κλαψει. Εχω κανει οτι κλαιω μια-δυο φορες και πραγματικα τον επηρεασε και καταλαβε τι κανει.

 
Link to comment
Share on other sites

και εμένα το κάνει αυτό (χτυπάει μονο εμένα), αυτό που κάνω σταθερά από την αρχή είναι να του λέω πως δεν μου αρέσει να με χτυπάνε, πως δεν χτυπάμε ποτέ κανέναν και πως δεν πρέπει να πονάμε του άλλους, η αλήθεια είναι πως αυτό γίνεται  μήνες και η μέθοδος αυτή στον γιο μου δεν πιάνει.  Δεν την αλλάζω όμως, παραμένω σταθερά σε αυτή την πρακτική και το δουλεύουμε ακόμα. Σίγουρα ξέρω πως οι φωνές δεν βοηθούν (λογικό όμως, δεν μπορούμε πάντα με την ίδια επιτυχία να διατηρούμε την ψυχραιμία μας) και φυσικά το χτύπημα στο χέρια (όσο ελαφρύ και αν είναι) φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα, σκοπός δεν είναι να μην χτυπάνε επειδή φοβούνται μην τους κάνουν το ίδιο, αλλά να μην χτυπάνε επειδή δεν είναι σωστό.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Όταν σηκώνει χέρι, τσιμπάει, δαγκώνει παρότι το κάνει σπάνια, προσπαθώ να προλάβω την κίνηση και του εξηγώ ήρεμα και σταθερά, με βλεμματική επαφή ότι δεν μου αρέσει να με χτυπάνε και ότι δεν θέλω να το ξανακάνει. Μπορεί να χρειάζεται να το εξηγούμε ξανά και ξανά και ξανά. Έχει τύχει να του φωνάξω μια φορά γιατί με δάγκωσε τόσο πολύ και πραγματικά τα είδα όλα, άφησε κανονικό αποτύπωμα. Είναι λάθος όμως και του ζήτησα συγγνώμη, όχι ότι πτοήθηκε βέβαια. Άσε που με τις φωνές μπορεί να το δουν ως παιχνίδι και να το ξανακάνουν. Ακόμα πιο λάθος είναι να σηκώνουμε χέρι, έστω κι αν δεν πονάει διότι δεν μπορείς να θες να του μάθεις κάτι και να βλέπει ότι κάνεις εσύ αυτό που του ζητάς να μην κάνει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...