Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και αλλαγή στον ύπνο μωρού 4,5 μηνων


Jini

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!έχω ένα μωράκι 4,5 μηνών και από τότε που σαραντησε κοιμοταν συνεχόμενα 5 με 6 ώρες..μέχρι τους 3,5 μηνες αύξησε τον βραδινό ύπνο σε 8ωρο η και 9 ωρο..από τοτε και μετά μέχρι τώρα που είναι 4,5 μηνών ξυπνάει το βραδυ άλλοτε στις 1 άλλοτε στις 2 η στις 3..και μετά ξανά στις 5 η 6 περίπου..δεν ξέρω γιατί ξεκίνησε να ξυπνάει έτσι..είναι συνήθεια (καθώς ξύπνησε ένα βράδυ και της έδωσα χαμομήλι ενώ την επόμενη φορά τη θήλασα, μάλιστα για μια εβδομάδα περίπου που είχε κρυώσει την θήλαζα) ή πεινάει τελικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου απαντήσω όπως μου είχε απαντήσει κ εμένα η παιδίατρος μου. Μπορεί να πεινάει, μπορεί κ όχι. Επειδή δεν μπορεί να μας το πει, την ταιζεις. Πέρα από την πλάκα, κάπου εκεί γύρω στους 3,5 μήνες περνάνε ένα άλμα ανάπτυξης κ αλλάζουν τις συνήθειες τους. Προσπάθησε να είσαι σταθερή σε ο,τι κανεις για να μη σου γινει μόνιμο, αν δε σου αρέσει. Από κει κ πέρα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί εμένα ακόμα έτσι ξυπνάει 11 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η αδιαθεσία που πέρασε μπορεί να έχει αναστατώσει το μωράκι. Ίσως συμπληρώνει και γεύματα που έχασε λόγω της ασθένειας, κι ας ήταν ήπια.

Γενικά πάντως θα παρατηρήσεις αρκετές εναλλαγές σε ο,τι αφορά τις νυχτερινές αφυπνίσεις, οι οποίες κάθε φορά θα διαφέρουν ως προς την αιτία. Πολύ υπομονή, στοργή και αγάπη χρειάζεται.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου lenia 16.Αυτο είναι το θέμα ότι και την παιδίατρο που ρώτησα το ίδιο με την δικια σου μου απάντησε..δε ξέρουν ούτε αυτοί τελικά..η αλήθεια είναι ότι αρχίζει και με κουράζει και με αποθαρρύνει να ξυπνάω τα βράδια έτσι γιατί πρέπει αφού φάει να την κρατάω κ τουλάχιστον 20 λεπτά να χωνέψει - αλλιώς βγάζει γουλιες..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Επίσης, η αδιαθεσία που πέρασε μπορεί να έχει αναστατώσει το μωράκι. Ίσως συμπληρώνει και γεύματα που έχασε λόγω της ασθένειας, κι ας ήταν ήπια.

Γενικά πάντως θα παρατηρήσεις αρκετές εναλλαγές σε ο,τι αφορά τις νυχτερινές αφυπνίσεις, οι οποίες κάθε φορά θα διαφέρουν ως προς την αιτία. Πολύ υπομονή, στοργή και αγάπη χρειάζεται.

Σε ευχαριστώ και εσένα Αννα35!μέχρι πότε ξυπνάνε έτσι το βράδυ υπάρχει καποια ηλικία?είναι απόρροια του θηλασμου αυτό βρε κορίτσια η αναλόγως το παιδί ή όπως μάθει?

πρίν από 9 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Επίσης, η αδιαθεσία που πέρασε μπορεί να έχει αναστατώσει το μωράκι. Ίσως συμπληρώνει και γεύματα που έχασε λόγω της ασθένειας, κι ας ήταν ήπια.

Γενικά πάντως θα παρατηρήσεις αρκετές εναλλαγές σε ο,τι αφορά τις νυχτερινές αφυπνίσεις, οι οποίες κάθε φορά θα διαφέρουν ως προς την αιτία. Πολύ υπομονή, στοργή και αγάπη χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Jini είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου lenia 16.Αυτο είναι το θέμα ότι και την παιδίατρο που ρώτησα το ίδιο με την δικια σου μου απάντησε..δε ξέρουν ούτε αυτοί τελικά..η αλήθεια είναι ότι αρχίζει και με κουράζει και με αποθαρρύνει να ξυπνάω τα βράδια έτσι γιατί πρέπει αφού φάει να την κρατάω κ τουλάχιστον 20 λεπτά να χωνέψει - αλλιώς βγάζει γουλιες..

Με το θηλασμό δε χρειάζεται να ρευτουν τα μωρά. Μπορεις να τη θηλάζεις ξαπλωμένη κ αφενος κοιμάται αμέσως κ αφετέρου με αυτόν τον τρόπο δε βγάζουν γουλιες. Ετσι βέβαια μαθαίνει άλλες κακες συνήθειες, βυζι-πιπιλα κ το κρεβάτι σου. Όμως, έχεις ψάξει γιατί βγάζει τις γουλιες; Αυτό είναι ένδειξη παλινδρόμησης, έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα; Η παιδίατρος τί σου έχει πει; Έχεις ανεβάσει τα πόδια της κούνιας απτή μεριά του κεφαλιού; 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι στο παιδί. Τα δίδυμα, που θήλαζαν, είχαν αρκετές νυχτερινές αφυπνίσεις, ειδικά η κόρη μου. Η μπέμπα που είναι 4ων μηνών πλέον ξυπνάει μια φορά τη νύχτα, θηλάζει 10 λεπτά και ξανακοιμάται εύκολα και γρήγορα.

 

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά αλλάζουν συχνά συνήθειες στον ύπνο. Δεν είναι απαραίτητο ότι ξυπνάνε λόγω θηλασμού, μπορεί να ξυπνάνε ακόμα κι αν πίνουν ξένο, είτε πεινάνε, είτε έχουν ανάγκη από επαφή με το γονιό τους. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία που σταματάνε να ξυπνάνε, το κάθε μωρό είναι διαφορετικό και η κατάκτηση του ύπνου αναπτυξιακό στάδιο, εκτός αν παρέμβουμε με αμφίβολες για τη ψυχική του υγεία εκπαιδεύσεις ύπνου. Εμένα είναι 14 μηνών και ξυπνάει ακόμα. Λένε πως με την ολοκλήρωση των δοντιών, γύρω στα 2 χρόνια κοιμούνται ακόμα και τα πιο δύσκολα στον ύπνο παιδιά. Ξέρω δεν σου δίνω θάρρος με αυτό που σου λέω απλά να ξέρεις ότι είμαστε πολλές εκεί έξω και τα μωρά είναι φυσιολογικό να ξυπνούν το βράδυ. Αυτό με τις γουλιές ίσως να το δεις όντως. Είναι γουλίτσες ή ρουκέτες?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη marakiz. Ακόμη πιο καθησυχαστικό και σημαντικό είναι ότι τα μωρά με συχνές αφυπνίσεις πιθανότατα προστατεύονται από το σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου των βρεφών. Και, όχι, δε φταίει ο θηλασμός που ξυπνάει. Συμβαίνει συχνά μία μητέρα να σταματήσει το θηλασμό για το λόγο αυτό, και να ανακαλύπτει ότι το μωρό συνεχίζει να ξυπνάει, μόνο που εκείνη δεν έχει, πια, έναν εύκολο τρόπο να το ξανακοιμίσει!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Jini είπε:

Καλησπέρα σας!έχω ένα μωράκι 4,5 μηνών και από τότε που σαραντησε κοιμοταν συνεχόμενα 5 με 6 ώρες..μέχρι τους 3,5 μηνες αύξησε τον βραδινό ύπνο σε 8ωρο η και 9 ωρο..από τοτε και μετά μέχρι τώρα που είναι 4,5 μηνών ξυπνάει το βραδυ άλλοτε στις 1 άλλοτε στις 2 η στις 3..και μετά ξανά στις 5 η 6 περίπου..δεν ξέρω γιατί ξεκίνησε να ξυπνάει έτσι..είναι συνήθεια (καθώς ξύπνησε ένα βράδυ και της έδωσα χαμομήλι ενώ την επόμενη φορά τη θήλασα, μάλιστα για μια εβδομάδα περίπου που είχε κρυώσει την θήλαζα) ή πεινάει τελικά?

Ο πιο απλός τρόπος να οτ μάθεις είναι να τη θηλάσεις και να δεις τι θα κανει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Με το θηλασμό δε χρειάζεται να ρευτουν τα μωρά. Μπορεις να τη θηλάζεις ξαπλωμένη κ αφενος κοιμάται αμέσως κ αφετέρου με αυτόν τον τρόπο δε βγάζουν γουλιες. Ετσι βέβαια μαθαίνει άλλες κακες συνήθειες, βυζι-πιπιλα κ το κρεβάτι σου. Όμως, έχεις ψάξει γιατί βγάζει τις γουλιες; Αυτό είναι ένδειξη παλινδρόμησης, έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα; Η παιδίατρος τί σου έχει πει; Έχεις ανεβάσει τα πόδια της κούνιας απτή μεριά του κεφαλιού; 

Ναι έχω λίκνο προς το παρόν και την έχω σε ανάκληση.δεν έχει παλινδρόμηση, το έχω πει στην παιδίατρο απλά να την κρατάμε τουλάχιστον ένα 20λεπτο αυτή είναι η οδηγία της.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Τα μωρά αλλάζουν συχνά συνήθειες στον ύπνο. Δεν είναι απαραίτητο ότι ξυπνάνε λόγω θηλασμού, μπορεί να ξυπνάνε ακόμα κι αν πίνουν ξένο, είτε πεινάνε, είτε έχουν ανάγκη από επαφή με το γονιό τους. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία που σταματάνε να ξυπνάνε, το κάθε μωρό είναι διαφορετικό και η κατάκτηση του ύπνου αναπτυξιακό στάδιο, εκτός αν παρέμβουμε με αμφίβολες για τη ψυχική του υγεία εκπαιδεύσεις ύπνου. Εμένα είναι 14 μηνών και ξυπνάει ακόμα. Λένε πως με την ολοκλήρωση των δοντιών, γύρω στα 2 χρόνια κοιμούνται ακόμα και τα πιο δύσκολα στον ύπνο παιδιά. Ξέρω δεν σου δίνω θάρρος με αυτό που σου λέω απλά να ξέρεις ότι είμαστε πολλές εκεί έξω και τα μωρά είναι φυσιολογικό να ξυπνούν το βράδυ. Αυτό με τις γουλιές ίσως να το δεις όντως. Είναι γουλίτσες ή ρουκέτες?

Ναι όντως δεν είναι ενθαρρυντικό..και γουλιες και κάποιες φορές ρουκέτα πιο σπάνια βέβαια κυρίως  όταν είναι ανήσυχη και κουνιέται η κάνει νούμερα..όταν είναι ήσυχη και θηλάσει δεν βγάζει σχεδόν καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Scratée είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με τη marakiz. Ακόμη πιο καθησυχαστικό και σημαντικό είναι ότι τα μωρά με συχνές αφυπνίσεις πιθανότατα προστατεύονται από το σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου των βρεφών. Και, όχι, δε φταίει ο θηλασμός που ξυπνάει. Συμβαίνει συχνά μία μητέρα να σταματήσει το θηλασμό για το λόγο αυτό, και να ανακαλύπτει ότι το μωρό συνεχίζει να ξυπνάει, μόνο που εκείνη δεν έχει, πια, έναν εύκολο τρόπο να το ξανακοιμίσει!

Αυτό σκέφτομαι και γω ότι θα είναι κρίμα να της κόψω τον θηλασμό και μετά να ανακαλύψω ότι και με γάλα σκόνη ξυπνάει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

1 ώρα πρίν, Jini είπε:

θα είναι κρίμα να της κόψω τον θηλασμό και μετά να ανακαλύψω ότι και με γάλα σκόνη ξυπνάει..

Ναι σίγουρα δεν ευθύνεται ο θηλασμός για τα ξυπνήματα και ήταν κάτι που το αναρωτιομουν και γω μέχρι να το δω με τα μάτια μου. 

Για ιατρικούς λόγους δεν μπορούσα να θηλάσω και έτσι έδωσα για τρεις μέρες (και νύχτες) ξένο. "Τουλάχιστον", σκέφτηκα, "θα κοιμηθώ λίγο παραπάνω." Αμ δε! Ξυπνούσε κάθε δύο ώρες κάθε βράδυ! Μία ήθελε γάλα, μία αγκαλιά, μία νανούρισμα! 

 Δεν είναι μόνο ή πείνα λόγος για να ξυπνά ένα μωρο. Ίσως να είναι πονακια, δόντια, άλμα, όνειρο, ανασφάλεια, ή αναστάτωση. Αν άλλαξε κατι στην καθημερινότητα της ισως της βγαίνει ή ένταση στον ύπνο. Μην σε ανησυχεί αυτό όταν έχεις αποκλείσει ιατρικούς  λόγους. Το πώς και πόσο κοιμάται ένα παιδί αλλάζει συνεχως!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...