Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτώματα εγυμοσύνης- πότε ξεκινούν;


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας!Ειμαι νεα στο φορουμ!Διανύω την 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και δεν εχω ακόμη κάποιο σύμπτωμα(έμετοι,ζάλη κλπ)!Απο ποιά εβδομάδα αρχίζουν τα κλασικά συμπτώματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Mαργαρίτα είπε:

Kαλησπέρα σας!Ειμαι νεα στο φορουμ!Διανύω την 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και δεν εχω ακόμη κάποιο σύμπτωμα(έμετοι,ζάλη κλπ)!Απο ποιά εβδομάδα αρχίζουν τα κλασικά συμπτώματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :) 

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις συμπτώματα. Τουλάχιστον όχι αυτά που περιγράφεις. Μπορεί να έχεις άλλα, όπως αποστροφή ή ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο φαγητό, έντονη αίσθηση της όσφρησης, κούραση, συχνοουρία κ.α.. Εγώ είμαι στο μήνα μου και εμετούς δεν είχα σχεδόν ποτέ! Μόνι 3 φορές έτυχε να κάνω ελάχιστα... Γενικά, έχω να σου προτείνω να μη διαβάζεις αυτά που γράφονται στο ίντερνετ για την εγκυμοσύνη, στη δικιά μου περίπτωση σχεδόν τίποτα δεν ίσχυε και είχα μια φυσιολογική και υγιής εγκυμοσύνη, δόξα τω Θεώ! Ελπίζω να σε βοήθησα :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ολες οι γυναικες εμετους,ζαλαδες κτλ. Εγω προσωπικα ειχα μονο υπνηλια το πρωτο τριμηνο και καποιες ενοχλησεις σαν πονους περιοδου, τιποτα αλλο.Με το καλο!

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mαργαρίτα είπε:

Kαλησπέρα σας!Ειμαι νεα στο φορουμ!Διανύω την 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και δεν εχω ακόμη κάποιο σύμπτωμα(έμετοι,ζάλη κλπ)!Απο ποιά εβδομάδα αρχίζουν τα κλασικά συμπτώματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :) 

γεια σου μαργαριτα σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με ενα υγειη μωρο στην αγκαλια σου..!!!!! τα συμπτωματα δεν εχουν στανταρ εβδομαδα που ξεκινανε σε αλες κοπελες ξεκινανε απο την 5 εβδομαδα και σε αλλες 6 ,7,η και 8 και αλλες κοπελες δεν εχουν κανενα μα κανενα απολυτος συμπτωμα εγκυμοσυνης ολα ειναι φυσιολογικα... και πραγματικα σου ευχομαι να συνεχισεις ετσι την εγκυμοσυνη σου χωρις κανενα συμπτωμα..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν είναι απαραίτητο να τα νιώσεις όλα αυτά. Εγώ μόνο πρησμένο στήθος ειχα στην αρχή. Μετά ειχα μια πολύ ομαλή εγκυμοσύνη χωρίς καμιά ενόχληση. Αγχωνόμουν κάθε φορά που πηγαινα στο γιατρό..έλεγα τωρα θα μου πει πως δεν υπάρχει κανένα μωρό!! Δεν αισθανόμουν έγκυος!

Στους τελευταίους μήνες μόνο μου κοβόταν η ανάσα.. ανέβαινα μια ανηφόρα κ ήταν σα να ανέβαινα βουνό! Επιπλέον πάλι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να φάω αργά το βράδυ. Μπορεί να είσαι κ συ απ τις τυχερές. Γενικά μπορεί να μην έχεις τπτ σε ολη την εγκυμοσύνη κ μπορεί ξαφνικά να συμβεί οτιδήποτε οποτεδήποτε. Σου εύχομαι μια τελειομηνη και όμορφη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, Mαργαρίτα said:

Kαλησπέρα σας!Ειμαι νεα στο φορουμ!Διανύω την 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και δεν εχω ακόμη κάποιο σύμπτωμα(έμετοι,ζάλη κλπ)!Απο ποιά εβδομάδα αρχίζουν τα κλασικά συμπτώματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :) 

Τωρα σε ζηλέυω γιατί εγω στην 8η εβδομαδα κοντεψα να πεθανω απο εμετους και αφυδατωση. Τρεις εβδομαδες μετα ακομα εχω και πλεον κλεινω σχεδον 2 μηνες με συνεχεις καθημερινους εμετους και ναυτια και εξαντληση και πολλα αλλα φρικτα. Εχω βγει μονο 3 φορες απο το σπιτι μεσα σε αυτες τις 7 εβδομαδες και αυτό μονο επειδη έπρεπε να παω στο γιατρο/εξετασεις. Εχω χασει 5 κιλα :( Γενικά είσαι τυχερη, μην το συζητας, εχω 2 φίλες ακόμα που σαν κ εσένα δεν ένιωσαν τίποτα το πρώτο τρίμηνο. Γενικά ειναι στη γυναίκα, δεν ειναι κάτι πιο φυσιολογικό απο το άλλο. Ελπίζω να συνεχίστει ετσι χωρίς ταλαιπωρία και να έχεις μια ευχάριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

On 12 Σεπτεμβρίου 2017 at 10:16 ΜΜ, maripoz είπε:

Τωρα σε ζηλέυω γιατί εγω στην 8η εβδομαδα κοντεψα να πεθανω απο εμετους και αφυδατωση. Τρεις εβδομαδες μετα ακομα εχω και πλεον κλεινω σχεδον 2 μηνες με συνεχεις καθημερινους εμετους και ναυτια και εξαντληση και πολλα αλλα φρικτα. Εχω βγει μονο 3 φορες απο το σπιτι μεσα σε αυτες τις 7 εβδομαδες και αυτό μονο επειδη έπρεπε να παω στο γιατρο/εξετασεις. Εχω χασει 5 κιλα :( Γενικά είσαι τυχερη, μην το συζητας, εχω 2 φίλες ακόμα που σαν κ εσένα δεν ένιωσαν τίποτα το πρώτο τρίμηνο. Γενικά ειναι στη γυναίκα, δεν ειναι κάτι πιο φυσιολογικό απο το άλλο. Ελπίζω να συνεχίστει ετσι χωρίς ταλαιπωρία και να έχεις μια ευχάριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Σε συμπονώ...ακριβως το ιδιο!!!απελπισια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά φίλη δεν είχα ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα! Σαν να μην ήμουν που λένε! Μόνο προς το τέλος λόγω φουσκωμένης πλέον κοιλιάς που ένιωθα ένα βάρος παραπάνω, επόμενο είναι! Α ναι, και καούρες αρκετές μετά όμως τον 7ο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , εγω σχετικά είμαι νωρις ακόμα .. Είμαι 5 βδ + 5 και τα μόνα συμπτώματα που είχα απο την πρώτη μέρα της καθυστέρησης είναι πρησμένο στήθος και πόνος υποφερτος στις θηλές και ζεσταίνομαι απίστευτα με αποτέλεσμα να διψάω συνέχεια!!! :P Πίνω 3 λίτρα νερό την μέρα !! Απο την δίψα , κατάλαβα και οτι είμαι έγκυος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα !!

κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη!φυσιολογικο ειναι να εχεις εμμετους κτλ,φυσιολογικο ομως ειναι και να μην εχεις τίποτα!ο κάθε οργανισμός αντιδρα διαφορετικα!

εμενα οι εμμετοι και οι ναυτίες ξεκίνησαν πριν καν να εχω καθυστέρηση οπότε και κατάλαβα ΄ότι είμαι εγκυος!!!κρατησαν μέχρι να κλείσω και τον τρίτο μήνα ασταμάτητα μέρα νύχτα!!ούτε να κοιμηθω δεν μπορούσα!!μετά τον τρίτο συνεχίστηκαν αλλλά πολύ ελαφρια μέχρι π εκλεισα και τον πεμπτο!τις τελευταίες αυτές εβδομάδεσ με ταλαιπωρούν παραπάνω .οχι σαν το π΄ρωτο τριμηνο βέβαια αλλά υπάρχουν μέρεσ που είμαι έτοιμη να κάνω εμμετό!!!αν δεν εχεις κάποιο άσχημο σύμπτωμα απλά απόλαυσε το ιγατί ειναι ζόρι η κατάσταση με τους εμμετούς,βέβαια τα μωράκια μας να ναι καλα και τίποτα άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας.. ονομαζομαι Αυγη και ειμαι καινούρια στο φορουμ. Ελπιζω να δημοσιευω στο σωστο μερο.. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι για τα  πρωτα συμπτωματα της εγκυμοσυνης. Ποια ειναι ? Καθως και πότε αρχίζουν να εμφανιζονται ?

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Aygi είπε:

Καλησπέρα σας.. ονομαζομαι Αυγη και ειμαι καινούρια στο φορουμ. Ελπιζω να δημοσιευω στο σωστο μερο.. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι για τα  πρωτα συμπτωματα της εγκυμοσυνης. Ποια ειναι ? Καθως και πότε αρχίζουν να εμφανιζονται ?

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Καλησπέρα @Aygi τα συμπτώματα διαφέρουν από κοπέλα σε κοπέλα. Εγώ ας πούμε τα μόνα που είχα ήταν πρήξιμο στο στήθος και πονακια περιόδου...αφού έλεγα θα μου έρθει περίοδος από μέρα σε μέρα...και φυσικά καθυστέρηση. Φίλη μου από την άλλη είχε έντονες ζαλάδες και ναυτία.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Aygi είπε:

Μάλιστα.  Καταλαβα. Εχω καποια συμπτώματα εγκυμοσύνης αλλα ειναι νωρις ακομα νομιζω. Περιμενω περιοδο 10 του μηνος.

Πολλές φορές τα συμπτώματα εγκυμοσύνης είναι παρομοια με αυτά της περιόδου οπότε είναι δύσκολο να τα αντιληφθούμε. Συνήθως πρήζεται το στήθος, μπορεί να έχεις κάποια πονακια, ίσως συχνοουρια, υπνηλία. Εγώ πχ αργησα να καταλάβω ότι είμαι έγκυος γιατί είχα αρνητική χοριακη κ όταν ήμουν στην 7η εβδομάδα ένιωθα να πονάει το στομάχι απ την πείνα κ να μην ξέρω γιατί πεινάω τόσο πολύ, αφού διαπιστωσα την εγκυμοσύνη λίγες μέρες μετά άρχισαν κ οι ναυτίες! Μακάρι να είσαι έγκυος πάντως κ τα συμπτώματα να είναι απ την εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...