Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποσυμφόρηση στήθους


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.... Χρειάζομαι την βοήθεια βοήθεια σας.... Χθες βγήκα από το μαιευτηριο και το στήθος μου έχει γίνει εξωπραγματικο.... Έχω παρά πολύ γάλα και το μωράκι είμαι μικρό με αποτέλεσμα να μην ξεπρηζομαι ποτέ.... Στο μαιευτηριο το έβγαζα με θηλαστρο όμως δεν είχα προνοησει γιαυτό και έτσι χθες βράδυ κατέληξα να το ζουλαω για να χαλαρώσω λίγο.... Διάβασα ό,τι καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε θήλαστρο στην αρχή αλλά υποφέρω και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω....σας πάρακαλω αν μπορείτε για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα.... Να συνεχίσω έτσι και θα χαλαρώσει τις επόμενες μέρες ή να πάω να πάρω θηλαστρο και να ξεκινήσω την άντληση?? Είμαι πελαγωμενη, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οσο αντλεις, τοσο θα χειροτερευεις το προβλημα, το οτι σου εδωσαν να κανεις αντλησεις στο νοσοκομειο ειναι μερος τους προβληματος που εχεις τωρα. Θηλαζε τουλαχιστον 10-12 φορες τη μερα (ετσι κι αλλιως λογω ηλικιας μωρου, αλλα και ποσο μαλλον που εισαι πρησμενη), δινε καθε φορα πρωτο το στηθος που νιωθεις πιο πρησμενο. Αναμεσα αν νιωθεις πολυ πρησμενη, κανε ενα ζεστο ντους (η πολλα προφανως ) και οσο εισαι κατω απο το ζεστο νερο, κανε μαλαξεις ισα ισα να ανακουφιστεις. Μην πανικοβαλλεσαι, σε λιγες μερες θα εχει ρυθμιστει. 

Αν, μια στις 1000, δεις το στηθος να κοκκινιζει η ανεβασεις πυρετο (σημαδια μαστιτιδας) συνεχιζεις να θηλαζεις οσο πιο πολυ μπορεις απο το στηθος που υποφερει, και μιλας με το γιατρο σου γιατι πιθανον να χρειαστεις αντιβιωση. Αλλα μην πανικοβαλλεσαι, δεν ειναι ο,τι πιο συνηθισμενο, και εφοσον θηλαζεις ανα 2 ωρο (η συχνοτερα φυσικα) θα εισαι μια χαρα. Η αρχη ειναι δυσκολη, σε κανα μηνα ολα θα ειναι πολυ πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

Αν αισθανεσαι απλα γεματο το στηθος τοτε αυτο σιγα-σιγα θα στρωσει. Χρειαζονται τουλαχιστον 40 μερες για να εδραιωθει ο θηλασμος και το στηθος σου να παραγει τοσο γαλα οσο χρειαζεται το μικρο σου.

Αν ομως πονας απο το πρηξιμο και το νιωθεις σκληρο σε καποια σημεια, τοτε βαλε ζεστες κομπρεσες (πχ ζεστη πετσετα) στο σημειο, βγαλε λιγο με το χερι ισα-ισα να αποσυμφορηθει και μετα βαλε κρυα κομπρεσα (πχ αρακας απ'την καταψυξη). Να σου πω την αληθεια εγω δεν χρησιμοποιησα θηλαστρο, οταν παραγεμιζε εκανα αυτο που σου γραφω. Ειναι σημαντικο να κανεις μαλλαξεις την ωρα που θηλαζει το μωρακι για να αδειαζει καλα το στηθος. Ετσι οπως θηλαζεις, με το ελευθερο χερι σου πιεσε ελαφρα ξεκινωντας απο πανω προς το κεντρο (θηλη). Σου παραθετω και ενα αρθρο που μπορει να σε βοηθησει http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/μαλάξεις-στο-στήθος-κατά-τον-θηλασμό/ . Αυτες οι δυο σελιδες ειναι πολυ βοηθητικες για τον θηλασμο http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/

και http://www.mitrikosthilasmos.com/. Οτι αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε κι εμεις :) Καλη συνεχεια!

 
Link to comment
Share on other sites

Αν δ μπορεις να βγαζεις με το χερι παρε θηλαστρο

Αν εχεις υπερπαραγωγη προσεχε να μην κανεις συχνες εναλλαγες στηθους να παιρνει κ το πιο λιπαρο γαλα

Κανε μαλαξεις οταν θηλαζεις,ζεστο μπανιο κ βγαλε γαλα στο ντουζ,ζεστες κομπρεσες πριν το θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω, αν και τοσες ωρες σιγουρα κατι θα εκανες...Περιπου το ιδιο ημουν κι εγω με τη διαφορα οτι ο δικος μου επινε. Τελοσπαντων, η ουσια ειναι οτι χρησιμοποιουσα και θηλαστρο, με αποτελεσμα μετα να εχω ακομη περισσοτερο γαλα κι αυτο ηταν φαυλος κυκλος. Τελικα, κατοπιν μιας τυχαιας συμβουλης ξεκινησα να βγαζω με το χερι (εμενα μου το εδειξε μια μεγαλη γυναικα πως, γιατι μονη μου δεν ηξερα κ πονουσα τοοοοσο!) και με συμβουλεψε να μη βγαζω πολυ, οταν το νιωθω εντελως πρησμενο, 10-20 ή 30 ml. οσο για να ανακουφιστει μεχρι να ξαναφαει το μπεμπακι σου. Οπως ειπαν τα κοριτσια, μαλαξεις, ζεστο νερο στο μπανιο, τι ανακουφιση!

Εγω επαθα και μαστιτιδα και κομπους εκανα, και αντιβιωσεις πηρα, μην αγχωνεσαι, ολα περνανε. Αν εχεις και κανενα συμβουλο θηλασμου να σε βλεπει, ακομη καλυτερα(σε μας ειναι η παιδιατρος, οποτε δεν πληρωνα κατι extra). Η λυση στα περισσοτερα ειναι να βαζεις το μωρο στο στηθος, να μη σταματησεις ο,τι και να γινει. Εγω ρυθμιστηκα μετα το 2μηνο, γιατι ειχα κι αλλα προβληματα, αλλα οπως ειπαν και τα κοριτσια οι 40 μερες ειναι ενα οροσημο.

Καλο κουραγιο και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βγάζε όσο χρειάζεται για να μην πετρώσει το στήθος σου. 

Αν πονάς και το νιώθεις μπουκωμένο, κάνε ένα ντουζ και κατά τη διάρκειά του κάνε βαθιές μαλάξεις.

 

Γενικά τις πρώτες 40 μέρες το στήθος δεν ξέρει "πώς να συμπεριφερθεί" ... δεν έχει εδραιωθεί και σταθεροποιηθεί η παραγωγή σου και ο θηλασμός γενικότερα...

Κι εγώ πονούσα και χρειαζόταν να βγάζω καμιά φορά γάλα τον πρώτο καιρό (40 - 50 ml περίπου), για να μην πετρώσει. Ο σύμβουλος θηλασμού μου μου είπε να χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερο το θήλαστρο, να είμαι δηλαδή μόνο εγώ και το μωρό μου. Τις πρώτες 40 μέρες όμως μπορώ να πω ότι με βοήθησε σε αυτό το κομμάτι το θήλαστρο.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι ιδανικα ειναι να βγαλεις με το χερι τοσο ωστε να μην πονας.με το θηλαστρο υπαρχει ο φοβος φαυλου κυκλου που ειπε κ η αργκ

Αν απλα νιωθεις οτι ειναι φουλ στο γαλα κ τρεχει,οσο περνανε οι μερες η παραγωγη σου θα ρυθμιστει με τη ζητηση του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι.... Το μωράκι μού έχει κάποια θέματα υγείας και στο νοσοκομείο με ενημέρωσαν πως χρειάζεται νά δώσω γάλα φόρμουλα.... Με αποτέλεσμα χθες το μεσημερι το στήθους μου να αρχίσει νάπετρωνει και να υποφέρω.... Να σας πω επίσης ότι από κάθε στήθος βγάζω περίπου 200 ml γάλα.... Μιλάμε ό,τι κάνω και Γιά αγελάδα.... Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.... Οι αντοχές μου έχουν αρχίσει να με αφήνουν και με τα θέματα του μωρού δεν μπορώ να κοιτάξω τα δικά μου προβλήματα.... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pearpat είπε:

Γειά σας και πάλι.... Το μωράκι μού έχει κάποια θέματα υγείας και στο νοσοκομείο με ενημέρωσαν πως χρειάζεται νά δώσω γάλα φόρμουλα.... Με αποτέλεσμα χθες το μεσημερι το στήθους μου να αρχίσει νάπετρωνει και να υποφέρω.... Να σας πω επίσης ότι από κάθε στήθος βγάζω περίπου 200 ml γάλα.... Μιλάμε ό,τι κάνω και Γιά αγελάδα.... Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.... Οι αντοχές μου έχουν αρχίσει να με αφήνουν και με τα θέματα του μωρού δεν μπορώ να κοιτάξω τα δικά μου προβλήματα.... 

 

1) Συνέχισε να βγάζεις γάλα, αλλά άρχισε να μειώνεις το πόση ώρα αντλείς. Μην αδειάζεις το στήθος τελείως.

2) Βρες ένα φιλικό προς το θηλασμό παιδίατρο γιατί δεν μπορώ να φανταστώ καμία πάθηση όπου πρέπει το παιδί να πιει ξένο. Να μην μπορεί να θηλάσει και να χρειαστεί μπουκάλι, ναι. Αλλά ξένο, πολύ δύσκολα. Αν δε μιλάμε για ειδική φόρμουλα π.χ. για έξτρα θερμίδες (που και πάλι γίνεται ενίσχυση του μητρικού) ή κάτι εξίσου εξωτικό, χρειάζεσαι δεύτερη γνώμη ΑΜΕΣΑ. Σε συνδυασμό μετο ότι αντλούσες από το νοσοκομείο, φοβάμαι ότι έχεις πέσει στην περίπτωση...

3) Βρες σύμβουλο θηλασμού επειγόντως

 

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο με το μικρο σου...200 ml ειναι οντως πολλα! Γνωμη μου ειναι παντως να συνεχισεις να αντλεις,  για να εχεις γαλα, οταν θα μπορει το μωρο να ξαναπιει απο το δικο σου. Α, ναι, και επουδενι μην παρεις το χαπι...Εχει τοσες παρενεργειες... Και ψυχολογικες (το εχω δει σε αλλες μαμαδες που το πηραν). Μπορεις να το βαλεις στην καταψυξη, να το εχεις καβαντζα για την περιοδο των ισχνων αγελαδων!Εχει ειδικα σακουλακια που το αποθηκευεις.

Οσο για τις αντοχες...κανε υπομονη 40 μερες, αληθεια ειναι καθοριστικες, και ζητα βοηθεια απο οπου μπορεις να βοηθηθεις, συζυγος, μαμα, πεθερα, αδερφια, φιλες, απ' οπου μπορεις, και μην ντρεπεσαι και καθολου. Ειναι μια περιοδος που κανονικα ολες τις λεχωνες πρεπει να τις φροντιζουν. Εγω οταν νιωθω αδυναμια παιρνω σιδηρο, με βοηθαει (αν και η συσταση απο το νοσοκ ηταν να περνω καθε μερα). Αυτο το διαστημα, ειδικα οι πρωτες 40 ειναι του μωρου και της μαμας και κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να νιωθεις ασχημα που δεν ασχολεισαι με αλλα προβληματα, θα εχεις δεκαετιες μπροστα σου να ασχολεισαι με αυτα!

(Συγγνωμη για την αδιακρισια, μα τι προβλημα ειναι αυτο που χρειαζεται γαλα φορμουλα; Γιατι εχω ακουσει ιστοριες για παρομοιες συστασεις πχ σε γοπ κτλ, που τελικα επιδεινωσαν το προβλημα).

Σου γραφω γιατι εγω πραγματικα ειχα στηριξη και πρακτικη και ψυχολογικη απο φιλες μου και οικογενειακο περιγυρο , χωρις την οποια δε θα ειχα θηλασει και μετα απο μηνες ανακαλυπτω ποσο σωτηρια ειναι αυτη η βοηθεια για τις νεες μαμαδες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , xarouli είπε:

Κουραγιο με το μικρο σου...200 ml ειναι οντως πολλα! Γνωμη μου ειναι παντως να συνεχισεις να αντλεις,  για να εχεις γαλα, οταν θα μπορει το μωρο να ξαναπιει απο το δικο σου. Α, ναι, και επουδενι μην παρεις το χαπι...Εχει τοσες παρενεργειες... Και ψυχολογικες (το εχω δει σε αλλες μαμαδες που το πηραν). Μπορεις να το βαλεις στην καταψυξη, να το εχεις καβαντζα για την περιοδο των ισχνων αγελαδων!Εχει ειδικα σακουλακια που το αποθηκευεις.

Οσο για τις αντοχες...κανε υπομονη 40 μερες, αληθεια ειναι καθοριστικες, και ζητα βοηθεια απο οπου μπορεις να βοηθηθεις, συζυγος, μαμα, πεθερα, αδερφια, φιλες, απ' οπου μπορεις, και μην ντρεπεσαι και καθολου. Ειναι μια περιοδος που κανονικα ολες τις λεχωνες πρεπει να τις φροντιζουν. Εγω οταν νιωθω αδυναμια παιρνω σιδηρο, με βοηθαει (αν και η συσταση απο το νοσοκ ηταν να περνω καθε μερα). Αυτο το διαστημα, ειδικα οι πρωτες 40 ειναι του μωρου και της μαμας και κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να νιωθεις ασχημα που δεν ασχολεισαι με αλλα προβληματα, θα εχεις δεκαετιες μπροστα σου να ασχολεισαι με αυτα!

(Συγγνωμη για την αδιακρισια, μα τι προβλημα ειναι αυτο που χρειαζεται γαλα φορμουλα; Γιατι εχω ακουσει ιστοριες για παρομοιες συστασεις πχ σε γοπ κτλ, που τελικα επιδεινωσαν το προβλημα).

Σου γραφω γιατι εγω πραγματικα ειχα στηριξη και πρακτικη και ψυχολογικη απο φιλες μου και οικογενειακο περιγυρο , χωρις την οποια δε θα ειχα θηλασει και μετα απο μηνες ανακαλυπτω ποσο σωτηρια ειναι αυτη η βοηθεια για τις νεες μαμαδες.

 

 

 

Εχω ακούσει από νοσοκομεία (και μάλιστα όλα ιδιωτικά) ιστορίες για αγρίους όπου το μωρό χρειάζεται φόρμουλα γιατί έχει αέρια, έχει ΓΟΠ, έχει ίκτερο. Κανένα από τα τρία δεν είναι λόγος για φόρμουλα, και μάλιστα στα 2 πρώτα η φόρμουλα είναι σκέτη καταστροφή, όπως με έχει επανειλημμένα βεβαιώση διευθύντρια παιδιατρικής κλινικής μεγάλου δημόσιου νοσοκομείου και σύμβουλος θηλασμού η ίδια. Δεν ξέρω αν το μωράκι έχει εδώ κάποια από αυτά τα προβλήματα, αλλά συχνά και μέσα στα μαιευτήρια ο θηλασμός όχι απλά δεν προωθείται αλλά παρεμποδίζεται φανατικά δυστυχώς. Από άγνοια ή ποσοστα από εταιρείες (παλιότερα σίγουρα συνέβαινε, όπως γνωρίζω από στενή συγγενή παιδίατρο), τώρα πια δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Pearpat είπε:

Γειά σας και πάλι.... Το μωράκι μού έχει κάποια θέματα υγείας και στο νοσοκομείο με ενημέρωσαν πως χρειάζεται νά δώσω γάλα φόρμουλα.... Με αποτέλεσμα χθες το μεσημερι το στήθους μου να αρχίσει νάπετρωνει και να υποφέρω.... Να σας πω επίσης ότι από κάθε στήθος βγάζω περίπου 200 ml γάλα.... Μιλάμε ό,τι κάνω και Γιά αγελάδα.... Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.... Οι αντοχές μου έχουν αρχίσει να με αφήνουν και με τα θέματα του μωρού δεν μπορώ να κοιτάξω τα δικά μου προβλήματα.... 

Οπωσδηποτε παιδιατρο συμβουλο θηλασμου να δειτε για το συμπληρωμα,το οποιο πιθανον δ χρειαζεται

Ζεστες κομπρεσεις πριν βγαλεις γαλα,κρυες μετα.μαλαξεις.αν εχεις υπερπαραγωγη πρεπει να ρυθμιστει.βεβαια λογω μη θηλασμου δ μπορεις να ξερεις πισο γαλα χρειαζεσαι

Θηλαστρο να χρησιμοποιεις νοσοκομειακο,βγαλε κ αποθηκευσε γαλα εθτε για τωρα να δινουν στο μωρο ειτε εσυ μετα

Ευχομαι περαστικα κ να βγει απο το νοσοκομειο

Link to comment
Share on other sites

να συμφωνήσω και εγώ οπωσδήποτε παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού! κυκλοφορούν απίστευτες μπαρούφες (για τον θηλασμό, όχι για άλλα πράγματα) από ανθρώπους παιδίατρους που ναι μεν είναι καλοί γιατροί, αλλά δεν ξέρουν τι λένε σε σχέση με το θηλασμό, κάποιοι τουλάχιστον. Χρειάζεται εκπαίδευση για να ξέρεις τι λές στα θέματα του θηλασμού. Στο πανεπιστήμιο είναι πολύ επιφανειακές οι γνώσεις που αποκτούν για τον θηλασμό. Για αυτό ψάχνεις πιστοποιημένο γιατρό IBCLC σύμβουλο θηλασμού. Εκείνον μπορείς να ακούσεις 100%. 

μην ανησυχείς, αν συμβουλευτείς τον σωστό ειδικό θα σε καθοδηγήσει και θα μπορέσεις και να θηλάσεις και όλα!   μην παίρνεις στα ελαφρά, το μέγεθος της παραπληφορόρησης. 

Αν δεν ακούσεις τον ειδικό, τότε δεν θα ξέρεις αν και πόσο λάθος έκανε αυτός που δεν ήξερε. 

Αν μη τι άλλο, θα επιβεβαιώσεις ότι τα κάνεις όλα σωστά. θα σου φύγει το άγχος. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω και το έξτρα πρόβλημα ότι μία ολοκληρη γενιά των σημερινών 40ρηδων ως 60άρηδων (κοινώς της πλειοψηφίας των γιατρών) ήταν η γενιά της φορμουλας, όπου οι ίδιες οι παιδίατροι αν έχουν παιδιά είναι απίθανο να τους εθάρρυνε κανεις να τα θηλάσουν αφού η φόρμουλα θεωρούταν ανώτερη, συν είναι ολιγοπίθανο να είχαν συνομήλικες που θήλασαν. Για δε άντρες παιδίατρους, πολύ φοβάμαι ότι η ιδέα να πιάσουν το στήθος της μαμάς, να καταλάβουν τι συμβαίνει, να βοηθήσουν στην τοποθέτηση κλπ (πράγματα που θα πρέπει να κάνει παιδίατρος που γνωρίζει από θηλασμό) είναι ταμπού και για το γιατρό και για τους γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που σου δοθηκε τετοια οδηγια? σου ειπαν να μην του δινεις μητρικο η απλα να δωσεις συμπλήρωμα ? Νοσηλευεστε τωρα? Εμεις παντως που νοσηλευτηκαμε 20 ημερων και μετα 3 μηνων τον θηλαζα αποκλειστικα και ειχα ένα θηλαστρο μαζι μου για να βγαζω και να πεταω αν ενιωθα πολύ βαρυ το στηθος κτλ και για να μη χασω την extra παραγωγη που ηθελα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα υπάρχει καλύτερο γάλα από το μητρικό για οποιαδήποτε κατάσταση και πόσο μάλλον όταν ένα μωρό αντιμετωπίζει θέμα υγείας?? Στην προωρότητα, στις αλλεργίες, στη ΓΟΠ, στον ίκτερο, δεν υπάρχει κάτι πιο σωστό για να πίνει το βρέφος.. Πόσο τραγικά άσχετοι μπορεί να είναι μερικοί γιατροί και μας παίρνουν στο λαιμό τους ρε γμτ, εκνευρίζομαι!!

Τι έχει το μωράκι σου? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...