Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωινό ξύπνημα για Σχολείο


Recommended Posts

Το πρωινό ξύπνημα των παιδιών είναι αναγκαίο αλλά και δυσκολο για τα παιδιά. Θα ήθελα να πείτε τι ωρα τα ξυπνάτε για να φύγουν για το σχολείο και τους λόγους π.χ. σχολικό, μακρυά η δουλειά των γονιών ή το σχολείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πρωινό ξύπνημα των παιδιών είναι αναγκαίο αλλά και δυσκολο για τα παιδιά. Θα ήθελα να πείτε τι ωρα τα ξυπνάτε για να φύγουν για το σχολείο και τους λόγους π.χ. σχολικό, μακρυά η δουλειά των γονιών ή το σχολείο

 

Ο γιος μου (προνήπιο) ξυπνάει 7.15' - 7.25', περνάει το σχολικό του 7.55'. Δεν δυσκολεύεται καθόλου, ακόμα και τα Σ/Κ ίδια ώρα ξυπνάει από μόνος του :evil::evil::evil:

 

Η κόρη μου πάλι (2,5 ετών - παιδικός σταθμός) ξυπνάει με το ζόρι κατά τις 8.15' γιατί το σχολικό της περνάει 8.45'. Την τραβάει ο μπαμπάς της κυριολεκτικά από το πόδι για να σηκωθεί!!!

 

Παρόλο που και τα 2 κοιμούνται νωρίς το βράδυ (γύρω στις 20.30'), έχουν τελείως διαφορετική αντίδραση το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωινό ξύπνημα των παιδιών είναι αναγκαίο αλλά και δυσκολο για τα παιδιά. Θα ήθελα να πείτε τι ωρα τα ξυπνάτε για να φύγουν για το σχολείο και τους λόγους π.χ. σχολικό, μακρυά η δουλειά των γονιών ή το σχολείο

 

Τα ξυπνάω 1 ώρα πριν την ώρα που χτυπάει το κουδούνι. Ετοιμάζονται με βραδείς ρυθμούς μπορώ να πω (δυσκολεύονται) και έχουμε συγκεκριμένη ρουτίνα το πρωί. Το σχολείο είναι σε κοντινή απόσταση. Φροντίζουμε να είμαστε εκεί 5-10 λεπτά πριν το κουδούνι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες που αναφέρεις είναι μια χαρα. Με προβληματίζει το οτι από του χρόνου θα πρέπει να τα ξυπνάω 6.30 με 7 για να πάνε σχολείο και θα ήθελα να δω πως τα πάνε τα παιδια της σχολικής ηλικίας δημοτικού

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μου παιδιά, από πολύ μικρά, ξυπνάνε στις 7 παρά 10 με 7. Περνάει το σχολικό στις 7.30 με 7.35. Είναι νήπιο κ προνήπιο. Ο μεγάλος δεν έχει πρόβλημα, ευτυχώς πάντα κάτι έχει εκείνη την ώρα το Star και χαζεύει μέχρι να πιει το γάλα του. Ο μικρός ζορίζεται λίγο αλλά οκ.

Ακόμα κ τα Σ/Κ ο μεγάλος ξυπνάει κατά τις 7.30 μόνος του (κ εγώ μαζί, δυστυχώς).

Και σπάνια κοιμούνται πριν τις 930 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως κοιμούνται πολύ αργά... Πάντα ήταν έτσι, όσο και αν προσπαθούσα να το αλλάξω αυτό. Δηλαδή στην ουσία τις καθημερινές είναι με 7-8 ώρες ύπνο, αλλά αναπληρώνουν τα Σαββατοκύριακα,

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες που αναφέρεις είναι μια χαρα. Με προβληματίζει το οτι από του χρόνου θα πρέπει να τα ξυπνάω 6.30 με 7 για να πάνε σχολείο και θα ήθελα να δω πως τα πάνε τα παιδια της σχολικής ηλικίας δημοτικού

 

Τον δικό μου τον ξυπνάω 06:30 απο το νηπιαγωγείο (το σχολικό περνάει στις 07:10).

Το έχει συνηθίσει πια (τώρα παέι β' δημοτικού) αλλά στην αρχή ήταν ζόρικα (εδώ εγώ ξυπνάω στις 06:00 και ακόμα δυσκολεύομαι).

Θέλει υπομονή, ειδικά τον Σεπτέμβρη.

Καλή αρχή!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι βάρβαρα ωράρια είναι αυτά βρε κορίτσια;;;6:30;;Ούτε ο άντρας μου για τη δουλειά δε ξυπνάει αυτή την ώρα:lol:

 

Εγώ την ξυπνάω 7:30, χουζουρεύει και 5 λεπτά και 8:05 το αργότερο φεύγουμε από το σπίτι, περπατάμε 2 ολόκληρα λεπτάκια και φτάνουμε στο σχολείο μες τη τρελή χάρα συνήθως:D

Link to comment
Share on other sites

Τι βάρβαρα ωράρια είναι αυτά βρε κορίτσια;;;6:30;;Ούτε ο άντρας μου για τη δουλειά δε ξυπνάει αυτή την ώρα:lol:

 

Εγώ την ξυπνάω 7:30, χουζουρεύει και 5 λεπτά και 8:05 το αργότερο φεύγουμε από το σπίτι, περπατάμε 2 ολόκληρα λεπτάκια και φτάνουμε στο σχολείο μες τη τρελή χάρα συνήθως:D

 

Ωραίο σενάριο αλλά ανέφικτο για τους περισσότερους!

 

Κι εγώ ως παιδί ξυπνούσα πάντα πολύ νωρίς, λόγω της δουλειάς των γονιών μου. Δεν είναι ιδανικό αλλά δεν είναι και τραγικό, αυτό που θυμάμαι είναι ότι πάντα με βάζανε πολύ νωρίς το βράδυ για ύπνο, ακριβώς για τον λόγο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αχχχ πονος το πρωινο ξυπνημα , αλλα φροντισα απο 14 μηνων που ξεκινησε παιδικο να ξυπναει ομορφα και γλυκα ... και εγω λογω δουλειας επρεπε να την ξυπναω απο της 7:00 .

Οποτε και ακομα και τωρα που παει α δημοτικου ακολουθουμε το ιδιο προγραμμα ... Αφου ετοιμαστω εγω ... παω σιγα σιγα και οπως ειναι κοιμισμενη την γαργαλαω , παιζω μαζι τησ και συγχρονως την ντυνω... οταν ερχεται η ωρα της μπλουζας εκει σηκωνεται ανοιγει ματακια και τσουπ ξυπναει ;)

Κανουμε τσισα , πλενει δοντακια και κατεβαινει στην γιαγια και στον παππου πινει το γαλα της και την πανε στης 8 στο σχολειο. Δυστυχως δεν εχω την χαρα ουτε να την πηγαινω στο σχολειο ουτε να την γυριζω... :(

Εχει μαθει και εχουμε μαθει ... και η ωρα υπνου? παιζεται μπορει να κοιμηθει και στης 7 το απογευμα , μπορει και 8 μπορει και 10 μπορει και 12... δυστυχως αυτο δεν το εχουμε ρυθμισει δεν το καταφεραμε ποτε... αλλα οποια ωρα και να κοιμηθει ξερει οτι το πρωινο της δεν αλλαζει.:-P:razz::-P

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει εμεις πρεπει να ειμαστε η εξαιρεση του κανονα γιατι τα δικα μου ξυπνάνε από τις 6.30 από μονα τους.Εμεις παλευουμε πως θα τα κανουμε να κοιμηθουν λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

αχχχ πονος το πρωινο ξυπνημα , αλλα φροντισα απο 14 μηνων που ξεκινησε παιδικο να ξυπναει ομορφα και γλυκα ... και εγω λογω δουλειας επρεπε να την ξυπναω απο της 7:00 .

Οποτε και ακομα και τωρα που παει α δημοτικου ακολουθουμε το ιδιο προγραμμα ... Αφου ετοιμαστω εγω ... παω σιγα σιγα και οπως ειναι κοιμισμενη την γαργαλαω , παιζω μαζι τησ και συγχρονως την ντυνω... οταν ερχεται η ωρα της μπλουζας εκει σηκωνεται ανοιγει ματακια και τσουπ ξυπναει ;)

.......

:-P

 

Tι γλυκο ξυπνημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εμεις πρεπει να ειμαστε η εξαιρεση του κανονα γιατι τα δικα μου ξυπνάνε από τις 6.30 από μονα τους.Εμεις παλευουμε πως θα τα κανουμε να κοιμηθουν λιγο παραπανω.

 

Και εμεις εδω μια απο τα ιδια. Βεβαια δε σηκωνονται να ντυθουν, απλα κανουν σαματα για να μην καταφερουμε κι εμεις να κοιμηθουμε μεχρι τις 7 που θα ξυπναγαμε κανονικα. Συν οτι η μεγαλη μου ως εφηβη ειναι κατα του πρωινου ξυπνηματος, οποτε κανει ακομη περισσοτερη φασαρια ουρλιαζοντας απο το δωματιο της χαριτωμενα πραγματα του τυπου "Σωπαστε, βουλωστε το, χαζα ειστε, ξερετε τι ωρα ειναι, δεν μπορει ουτε να κοιμηθει κανεις εδω μεσα"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άνθρωποι που πιάνουν ή φεύγουν για δουλειά στις 7.00 ή 7.30 , οπότε αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν. Σηκώνουν τα παιδιά από πολύ νωρίς και π.χ. τα πάνε στη γιαγια, έχουν γυναίκα, περνάει το σχολικό κατα τις 7.10 κτλ. Τα ξαδέρφια μου παραδείγματος χάρη, τα έπαιρνε η μαμα τους θυμάμαι και κοιμόντουσαν μέσα στο αυτοκίνητο..! Σκληραγωγήθηκαν, το συνήθησαν και το αποδέχτηκαν. Δεν επηρρέασε τη σχολική ζωή τους ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι βρίσκουν έναν τρόπο στην πορεία. Στην πλειονότητα των εργαζόμενων ζευγαριών στο δημόσιο σχολείο κάποιος από τους δύο δεν θα έχει πολύ πρωϊνό ωράριο, οπότε ο ένας κάνει την πρωϊνή βάρδια και ο άλλος την απογευματινή.

 

Αυτό κρατάει για κάποια χρόνια και είναι ζόρι και ρουτίνα είναι η αλήθεια και βέβαια διχάζει κάπως την οικογένεια, αλλά δεν το αμφισβητούν οι περισσότεροι, το δέχονται ως δεδομένο και οι μεγάλοι και τα παιδιά.

 

Εμείς είμαστε τυχεροί θα έλεγα και έχουμε ελαστικότητα στο γραφείο προς το μετά, οπότε το δικό μας το πρωϊνό συμπίπτει με του σχολείου και όχι νωρίτερα. Κάποιος θα χουζουρέψει το πρωί, συνήθως εγώ και θα φύγει όποτε ετοιμαστεί τελικά.

 

Και πάλι έχω βαρεθεί απέραντα τις διαδρομες διαδοχικά πρωί σπίτι - σχολείο δουλειά και αντίστροφα το απόγευμα. Ειδικά με αυτοκίνητο. Υπήρξαν φάσεις που τα είχαμε όλα κοντά με τα πόδια! Τέλειο! Χώρια τα ταπεράκια για το ολοήμερο.

 

Και γυρίζεις σπίτι και είναι μια ωραία κοπέλα που κάνει ιδιαίτερο, ή άλλες δραστηριότητες, δεν είναι ότι θα γυρίσεις και θα χαλαρώσεις στα αλήθεια, όταν έχεις παιδιά σε σχολική ηλικία! Τουλάχιστον όσον αφορά τη μέση οικογένεια.

 

Για αυτό και ανέκαθεν μου φαινόταν κουφό που τηρούσαν ωράρια σε ύπνους κτλ οι κυρίες που ήταν σε άδεια ανατροφής, είχαν μισή ζωή μπροστά τους να έχουν ωράρια που θα επέβαλε κάποιος άλλος, η δουλειά τους, το σχολείο κτλ :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο εμεις υποφέρουμε καθε μα καθε πρωι για το σχολείο;;;

 

Με το ζορι σηκώνονται 7.35-7.40 και 8.10 χτυπαει κουδουνι(και πρεπει να εχουμε φτασει σχολειο ντυμενοι, πλυμενοι και με καποιο υποτυπώδες πρωινό...) :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πάντα αναρωτιόμουν ποιος εφηύρε την έναρξη των σχολείων στις 8.

Χάθηκε ο κόσμος να ξεκινάνε στις 9?

 

Αν και το αναρρωτιομουν ως παιδι, ως εργαζομενη, κατι σαν 7 με 7μιση, θα με ειχε βολεψει χρονια τωρα πολυ περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σαν παιδί, ξύπναγα 8 παρα 10 και 8.10 χτύπαγε κουδούνι! πάντα έχανα την προσευχή, το σχολειο απέιχε 10 λεπτά με τα πόδια, έτρεχα μια ζωή

Ως μεγάλη θεωρώ ότι το 8 η ώρα είναι μια πολύ λογική ώρα για σχολείο όπως επίσης και για δουλειά. Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο εξωτερικό αλλά εκέι ούτως ή άλλως ισχυουν και άλλες συνθήκες.

Και μακάρι να υπήρχε υποδοχή μαθητών 7.30 με 8.00.

Αν πιάνεις δουλεία από τις 9 και μετά, το σπίτι σου θα σε δει κατά τις 19.00...και ως γνωστόν, εχει φύγει όλη μέρα..! το παραδέχομαι αυτό παρόλο που είμαι και του ύπνου!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην ξυπνάτε τα παιδιά την τελευταία στιγμή. Κάτι τέτοιο, ή άγχος θα τους προκαλεί σε μόνιμή βάση ή θα καταλήξουν να είναι ασυνεπή και σαν ενήλικες. Έχω φίλους που μια ζωή αργούν στα πάντα και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας. Δεν είναι ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην ξυπνάτε τα παιδιά την τελευταία στιγμή. Κάτι τέτοιο, ή άγχος θα τους προκαλεί σε μόνιμή βάση ή θα καταλήξουν να είναι ασυνεπή και σαν ενήλικες. Έχω φίλους που μια ζωή αργούν στα πάντα και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας. Δεν είναι ωραίο...

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ τα ξυπνάω κατά τις 7 η ώρα να ετοιμαστούν, να φάνε κάτι και να ξεκινήσουμε 8 παρά 10 για το σχολείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...