Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΝΙΑΣ και ΑΛΛΩΝ


Recommended Posts

Συμφωνώ ...Μα και εδώ ετσι ξεκίνησε.. Εχοντας αποφασίσει πόσο καιρό θα κοιμάται το μωρό στο δωμάτιό μας βρέθηκαν κάποιες να μου πουν οτι είμαι λάθος και πρεπει τουλάχιστον έναν χρόνο κτλ κτλ.. τουλαχιστον 1 χρονο το μεγιστο ποσο? Το παιδί θα σε έχει ανάγκη και αν θηλάζεις είναι ο μόνος τρόπος κτλ... Εγώ έχω κολλητή που θήλαζε μέχρι τους 11 μήνες και ο μικρός ήταν στο δωμάτιο του απ τους 4 μηνες..

Τέλος πάντων..

 

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ούτε συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Το λάθος βρίσκεται στις υπερβολές. Αυτή είναι η άποψή μου.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις μεν ένα πλάνο, αλλά αυτό να είναι ευέλικτο. Με την ίδια λογική, μην αγοράσεις πάρα πολλά πράγματα από τώρα. Μόνο τα απολύτως αναγκαία και αυτά που θα σου χρειαστούν σίγουρα τον πρώτο καιρό. Για τα υπόλοιπα θα αποφασίσεις στην πορεία.

 

(και εγώ είχα πάρει καλαθούνα με σκοπό να τη χρησιμοποιήσω για 6 μήνες, αλλά βόλεψε το πολύ για 4... Μετά δεν αγόρασα κάτι άλλο για να παρατείνω τη διαμονή στο δωμάτιό μας, αλλά πήγε το μωρό στο δικό του δωμάτιο. Ήταν απόφαση που πήραμε τότε. Αν με ρωτούσες πριν γεννήσω, ήθελα να εξαντλήσω το 6μηνο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν σου είπαν ότι είσαι λάθος. Νομίζω πως εκεί βρίσκεται το μπέρδεμα. :) Σου είπαν τη δικιά τους εμπειρία και να κρατήσεις μια πισινή μέχρι να γεννήσεις όπου και θα δεις πραγματικά πως θα σου πάνε τα πράγματα, αν θα γίνουν όλα όπως τα σκέφτεσαι δηλαδή, ή θα χρειαστεί να παρεκλίνεις, έστω και λίγο.

 

Κι όμως... Λέει συγκεκριμένη χρήστης.. ''το παιδί σου σε εχει πολύ ανάγκη το πρώτο χρόνο'' ... Λες και εγώ είμαι καμια άκαρδη μάνα και η ίδια καλή μάνα..

Δε μπορώ τις υποδείξεις όταν λέω ότι έχω ήδη αποφασίσει τι θα κάνω απο αγνώστους εκτος κι αν ζητήσω συμβουλες.. Εγώ ζητάω συγκεκριμένες συμβουλές και προτασεις σ αυτό το θεμα εδω.. Οχι να μου υποδείξει η κάθε άγνωστη πως θα μεγαλώσω, που θα κοιμίσω, ποσο θα θηλάσω το παιδί μου..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το μωρό, εμείς 2,5 μηνών δε χωράγαμε στο πορτ μπεμπέ...

Πάντως αν έχεις ΚΑΙ πορτ μπεμπέ, δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάρεις λίκνο...γιατί πολύ σύντομα και το λίκνο δε θα εξυπηρετεί και το μωρό θα πρέπει να πάει σε κούνια...Πόσα πράγματα να αγοράσεις πια κι εσύ?

 

Νομίζω από όλα όσα αναφέρθηκαν, το πορτ μπεμπέ είναι το λιγότερο χρήσιμο. Είναι για πολύ λίγους μήνες.

 

Το πορτ μπεμπε ήταν σε 3 σε ένα καρότσι που αγοράσαμε .. Το πορτ μπεμπε σκέφτηκα οτι θα μου χρειαστεί καθώς το Σεπτεμβρη θα πάμε στο εξοχικό και πιστευω θα με βολέψει στον υπνο της γι αυτο πήραμε και εξτρα στρωματακι για υπνο. Η επόμενη και πολύ πιο ακριβή και λύση ήταν πτυσσόμενο λίκνο δηλαδη το next to me που φαντάσου όλο το καρότσι 3 σε ενα με στρώμα και βαση για το αυτοκίνητο είχε 600 ευρώ και το λικνο 250 .. οποτε μέχρι και τέλη Σεπτ θεώρησα οτι με το πορτ μπεμπε θα τη βγάλουμε. θα είναι 2 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Λέει συγκεκριμένη χρήστης.. ''το παιδί σου σε εχει πολύ ανάγκη το πρώτο χρόνο'' ... Λες και εγώ είμαι καμια άκαρδη μάνα και η ίδια καλή μάνα..

Δε μπορώ τις υποδείξεις όταν λέω ότι έχω ήδη αποφασίσει τι θα κάνω απο αγνώστους εκτος κι αν ζητήσω συμβουλες.. Εγώ ζητάω συγκεκριμένες συμβουλές και προτασεις σ αυτό το θεμα εδω.. Οχι να μου υποδείξει η κάθε άγνωστη πως θα μεγαλώσω, που θα κοιμίσω, ποσο θα θηλάσω το παιδί μου..

Και δεν έχεις γεννήσει ακόμα...κάτσε να έρθει το παιδάκι με το καλό, εκεί να δεις συμβουλές που δεν έχεις ζητήσει...και θα είναι και αντικρουόμενες για να μπερδεύεσαι και να αποκτήσει σασπένς η ζωή σου...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι...εγώ σε αυτή την περίπτωση δεν θα αγόραζα τίποτα. Αν δεις ότι τελικά χρειάζεσαι κάτι άλλο από το πορτ μπεμπε, το αγοράζεις μετά, αξιοποιώντας και αλλαγές από τις δεκάτες πετσετούλες/καλτσούλες/σεντονάκια/κουβερτούλες που θα πάρεις ως δώρο.

 

Έχεις και κοριτσάκι, θα σκάσει πολύ φουστανάκι 3-6 στο μαιευτήριο :shock::shock::shock:

 

Ναι :) .. Τρέλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως... Λέει συγκεκριμένη χρήστης.. ''το παιδί σου σε εχει πολύ ανάγκη το πρώτο χρόνο'' ... Λες και εγώ είμαι καμια άκαρδη μάνα και η ίδια καλή μάνα..

Δε μπορώ τις υποδείξεις όταν λέω ότι έχω ήδη αποφασίσει τι θα κάνω απο αγνώστους εκτος κι αν ζητήσω συμβουλες.. Εγώ ζητάω συγκεκριμένες συμβουλές και προτασεις σ αυτό το θεμα εδω.. Οχι να μου υποδείξει η κάθε άγνωστη πως θα μεγαλώσω, που θα κοιμίσω, ποσο θα θηλάσω το παιδί μου..

 

Όπως λένε και τα πράσινα άλογα, θα έρθεις αντιμέτωπη με πολλές τέτοιες υποδείξεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχεις γεννήσει ακόμα...κάτσε να έρθει το παιδάκι με το καλό, εκεί να δεις συμβουλές που δεν έχεις ζητήσει...και θα είναι και αντικρουόμενες για να μπερδεύεσαι και να αποκτήσει σασπένς η ζωή σου...

 

Είμαι έτοιμη να τους αντιμετωπήσω..χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το πορτ μπεμπε ήταν σε 3 σε ένα καρότσι που αγοράσαμε .. Το πορτ μπεμπε σκέφτηκα οτι θα μου χρειαστεί καθώς τέλη Σεπτεμβρη θα πάμε στο εξοχικό και πιστευω θα με βολέψει στον υπνο της γι αυτο πήραμε και εξτρα στρωματακι για υπνο. Η επόμενη και πολύ πιο ακριβή και λύση ήταν πτυσσόμενο λίκνο δηλαδη το next to me που φαντάσου όλο το καρότσι 3 σε ενα με στρώμα και βαση για το αυτοκίνητο είχε 600 ευρώ και το λικνο 250 .. οποτε μέχρι και τέλη Σεπτ θεώρησα οτι με το πορτ μπεμπε θα τη βγάλουμε. θα είναι 2 μηνων

Τώρα ό,τι έγινε έγινε :lol:, αλλά προσωπικά αν μπορούσα να γυρίσω πίσω, δε θα έπαιρνα το 3 σε 1. Θα έπαιρνα από την αρχή το chicco και τα άλλα ξεχωριστά. Το chicco όπως σου έγραψα πριν είναι πολύ βολικό για ταξίδια, γίνεται "τσάντα" που πιάνει ελάχιστο χώρο στο πορτ παγκάζ. Πιο ογκώδες είναι το πορτ μπεμπέ!

Αλλά παίζει και να καταευχαριστηθείτε το πορτ μπεμπέ, εν αντιθέσει με μας, οπότε μην ανησυχείς από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Λέει συγκεκριμένη χρήστης.. ''το παιδί σου σε εχει πολύ ανάγκη το πρώτο χρόνο'' ... Λες και εγώ είμαι καμια άκαρδη μάνα και η ίδια καλή μάνα..

Δε μπορώ τις υποδείξεις όταν λέω ότι έχω ήδη αποφασίσει τι θα κάνω απο αγνώστους εκτος κι αν ζητήσω συμβουλες.. Εγώ ζητάω συγκεκριμένες συμβουλές και προτασεις σ αυτό το θεμα εδω.. Οχι να μου υποδείξει η κάθε άγνωστη πως θα μεγαλώσω, που θα κοιμίσω, ποσο θα θηλάσω το παιδί μου..

 

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν είσαι μάνα. Ακόμη.

Οπως είπε και μία άλλη κοπέλα, όποιος έχει πολύ απόλυτα πλάνα προ γέννας, μετά απλά καταλαβαινει ότι δεν είχε ιδέα...

Μπορεί μια μαμά να θεωρεί το θηλασμό και τη συγκοίμιση τέλεια, θεωρητικά, και να καταλήξει να δίνει γάλα σκόνη και να έχει το μωρό στο δωμάτιο του.

Μπορεί μία άλλη να θέλει το μωρό στο δωμάτιό του, και να καταλήξει να κοιμούνται αγκαλιά.

Ποιος ξέρει;

Το τι βόλεψε τον Α ή το Β, ειναι αδιάφορο για το τι θα βολέψει εσένα.

Εχε ένα πλάνο για την αρχη και τα βασικα, και βλέπεις. Δεν μπορεί να ξέρεις τι θα γίνει στους 6 μήνες. Μπορει το μωρό να καταλήξει στο δωμάτιο του από τις πρώτες βδομάδες ή στο κρεβάτι σου για 2 χρόνια. Δεν το ξέρεις, γιατί ακόμη δεν έχεις δει το συγκεκριμένο μωρό.

Μην επενδύεεις σε έπιπλα που ταιριάζουν με ένα θεωρητικό πλάνο, γιατί μπορεί να πάνε για πέταμα. Κάτσε να έρθει το μωράκι σου, δες τι χρειάζεσαι για αρχή, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις στους 2 ή στους 6 ή στους 12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν είσαι μάνα. Ακόμη.

QUOTE]

 

Οτι πρόκειται να γίνω λοιπόν ακαρδη μάνα σε αντίθεση με όσους βολευτηκαν στη συγκοιμηση.. μιας και πιάνεσαι απ τις λέξεις..

Αφού δεν έχεις κάτι να προτείνεις αναρωτιέμαι γιατί έχεις μπει στο θέμα που άνοιξα τριακόσιες φορές και προσπαθείς να με πείσεις οτι δε θα τα καταφέρω στο πλάνο μου ούτε στο περίπου....

Εγώ πιστευω ότι με θέληση κι απο μένα κι απο τον άντρα μου σαφώς με μικρες αποκλίσεις θα γίνει αυτό που περίπου εχουμε σκεφτει.. Μεχρι τα 2 το παιδί στο δωμάτιο μου δε θα κοιμάται που να χτυπιουνται κάποιες κατω.. :D:D:D:D:D:D

Au revoir

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα ό,τι έγινε έγινε :lol:, αλλά προσωπικά αν μπορούσα να γυρίσω πίσω, δε θα έπαιρνα το 3 σε 1. Θα έπαιρνα από την αρχή το chicco και τα άλλα ξεχωριστά. Το chicco όπως σου έγραψα πριν είναι πολύ βολικό για ταξίδια, γίνεται "τσάντα" που πιάνει ελάχιστο χώρο στο πορτ παγκάζ. Πιο ογκώδες είναι το πορτ μπεμπέ!

Αλλά παίζει και να καταευχαριστηθείτε το πορτ μπεμπέ, εν αντιθέσει με μας, οπότε μην ανησυχείς από τώρα.

 

 

Αν βρω καμια προσφορά ίσως πάρω και το chicco ... Ελπίζω να μην είναι ζωηρή πολυ η μπουμπουκα και να μείνει μέσα μέχρι 4-5 χωρίς να τρέμει το φυλλοκάρδι μας.. :D:D:D

Ειχε μέχρι τη Δευτέρα στα πρεναταλ 24%.. δεν πρόλαβα.. Αν δεις κάτι πες μου! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν είσαι μάνα. Ακόμη.

QUOTE]

 

Οτι πρόκειται να γίνω λοιπόν ακαρδη μάνα σε αντίθεση με όσους βολευτηκαν στη συγκοιμηση.. μιας και πιάνεσαι απ τις λέξεις..

Αφού δεν έχεις κάτι να προτείνεις αναρωτιέμαι γιατί έχεις μπει στο θέμα που άνοιξα τριακόσιες φορές και προσπαθείς να με πείσεις οτι δε θα τα καταφέρω στο πλάνο μου ούτε στο περίπου....

Εγώ πιστευω ότι με θέληση κι απο μένα κι απο τον άντρα μου σαφώς με μικρες αποκλίσεις θα γίνει αυτό που περίπου εχουμε σκεφτει.. Μεχρι τα 2 το παιδί στο δωμάτιο μου δε θα κοιμάται που να χτυπιουνται κάποιες κατω.. :D:D:D:D:D:D

Au revoir

 

να αγιάσει το στόμα σου!!!!!\

Στην πυρά λοιπόν όλες εμείς που θα βάλουμε το παιδί μας 6 μηνών στο δωμάτιο του και στο κρεβάτι του!

Και έχω βαρεθεί να ακούω δικαιολογίες ότι για όλα φταίνε οι συνθήκες και τα μωρά που δεν είναι βολικά!

Έχω φίλη που ο γιος της όποτε περνάει άλμα δεν κλείνουν μάτι!

Δεν τον έχει βάλει στο κρεβάτι της όμως! Τυραννιέται κάθεται ξαγρυπνάει όλη νύχτα δίπλα του, αλλά το μωρό είναι στο δωμάτιό του! και τον θηλάζει αποκλειστικά!

Όλα είναι θέμα επιλογών και τα μωράκια συνηθίζουν όπως τα μαθαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Το έχεις Josephine?

 

Nαι, το έχω, μεγαλόσωμος και ζωηρούλης και το χρησιμοποιήσαμε μέχρι 6 μηνών, βόλεψε και στις διακοπές μας γιατί στήνεται-ξεστήνεται στο λεπτό. Και θα το χρησιμοποιήσουμε και στο δεύτερο. Κολλάει στο κρεβάτι και πέφτει το τοίχωμα. (Βέβαια μόνο για διακοπές μην το πάρεις, δεν αξίζει, καλύτερα παρκοκρέβατο και στρώμα έξτρα.)

 

Κι εμένα πάντως με βόλεψε καλύτερα (και για περισσότερο χρόνο θα μας πάει συνολικά) η λύση λίκνο + καρότσι καλό όχι 3 σε 1 από νεογέννητο (chicco simplicity) + πολύ καλό κάθισμα αυτοκινήτου από 0 έως 25 κιλά (joie stages). Ειδικά στο κάθισμα αυτοκινήτου η διαφορά είναι τεράστια.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

να αγιάσει το στόμα σου!!!!!\

Στην πυρά λοιπόν όλες εμείς που θα βάλουμε το παιδί μας 6 μηνών στο δωμάτιο του και στο κρεβάτι του!

Και έχω βαρεθεί να ακούω δικαιολογίες ότι για όλα φταίνε οι συνθήκες και τα μωρά που δεν είναι βολικά!

Έχω φίλη που ο γιος της όποτε περνάει άλμα δεν κλείνουν μάτι!

Δεν τον έχει βάλει στο κρεβάτι της όμως! Τυραννιέται κάθεται ξαγρυπνάει όλη νύχτα δίπλα του, αλλά το μωρό είναι στο δωμάτιό του! και τον θηλάζει αποκλειστικά!

Όλα είναι θέμα επιλογών και τα μωράκια συνηθίζουν όπως τα μαθαίνεις!

 

E μα δεν αντέχω άλλο... Οπωσδήποτε να κάνω αυτό που λένε κάποιες.. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!

Ξέρω χιλιάδες ζευγάρια που δεν πιστευουν στη συγκοίμηση και δεν την προτίμησαν και τέλος..

Μέχρι τους 6 μήνες εσύ που θα το κοιμιζεις??

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, μην τρελαίνεστε! Οπως είπε και η Πρασινα Αλογα, μην πετάτε τα λεφτά σας απλά στο τι φαντάζεστε ότι θα χρησιμοποιήσετε σε κάποιους μήνες γιατί καμία μας δεν ήξερε ΠΡΙΝ να κάνει παιδιά τι θα της βγαίνει φυσιολογικό ΜΕΤΑ.

Δεν είναι διαγωνισμός ποιο είναι το πιο καλό. Καμιά μαμά δεν ξέρει πριν να γεννήσει πώς θα είναι μετα και δεν έχει σημασία τι βόλεψε εμένα, τη φιλενάδα σας ή την γιαγιά, μπορεί εσας να μην σας βολεύει.

Μπορεί να λεει μία έγκυος "εγώ σίγουρα θα θηλάσω" και να μην της βγει, πρέπει να κάτσει να σκάσει ή να έχει αγοράσει και ένα θήλαστρο πανάκριβο;

Παρόμοια και με το λίκνο/κρεβάτι. Αν έχετε ένα που θα βγάλει τους πρώτους 2-3 μήνες, μετά βλέπετε. Μπορεί να κάνει το ίδιο και για 6 μήνες ή να το πετάξετε γιατί σκεφτήκατε καλύτερη λύση για το μωρό σας.

Ανοιχτό μυαλό θέλει, ή πολλά λεφτά για πέταμα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, το έχω, μεγαλόσωμος και ζωηρούλης και το χρησιμοποιήσαμε μέχρι 6 μηνών, βόλεψε και στις διακοπές μας γιατί στήνεται-ξεστήνεται στο λεπτό. Και θα το χρησιμοποιήσουμε και στο δεύτερο. Κολλάει στο κρεβάτι και πέφτει το τοίχωμα. (Βέβαια μόνο για διακοπές μην το πάρεις, δεν αξίζει, καλύτερα παρκοκρέβατο και στρώμα έξτρα.)

 

Κι εμένα πάντως με βόλεψε καλύτερα (και για περισσότερο χρόνο θα μας πάει συνολικά) η λύση λίκνο + καρότσι καλό όχι 3 σε 1 από νεογέννητο (chicco simplicity) + πολύ καλό κάθισμα αυτοκινήτου από 0 έως 25 κιλά (joie stages). Ειδικά στο κάθισμα αυτοκινήτου η διαφορά είναι τεράστια.

 

Γίνεται να κοιμάται το πρώτο εξάμηνο σε παρκοκρέβατο με καλό στρωμα που μετά θα μας χρειαστεί έτσι κι αλλιώς? Γιατί όταν θα γίνει εξι θα ξαναρχίσω δουλειά οπότε θα την πηγαίνω στη μαμα μου..

Link to comment
Share on other sites

Αν βρω καμια προσφορά ίσως πάρω και το chicco ... Ελπίζω να μην είναι ζωηρή πολυ η μπουμπουκα και να μείνει μέσα μέχρι 4-5 χωρίς να τρέμει το φυλλοκάρδι μας.. :D:D:D

Ειχε μέχρι τη Δευτέρα στα πρεναταλ 24%.. δεν πρόλαβα.. Αν δεις κάτι πες μου! Ευχαριστώ πολύ!

 

To έχει εδώ προσφορά 180 ευρώ : https://www.babyartikel.de/prod/chicco-beistellbett-next-2-me-dove-grey

 

Τα μεταφορικά είναι περίπου 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά, όσα πράγματα κι αν αγοράσεις, οπότε μπορεί να σε βολέψει να πάρεις κι άλλα χρήσιμα πράγματα μαζί, έχει σχεδόν τα πάντα φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

To έχει εδώ προσφορά 180 ευρώ : https://www.babyartikel.de/prod/chicco-beistellbett-next-2-me-dove-grey

 

Τα μεταφορικά είναι περίπου 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά, όσα πράγματα κι αν αγοράσεις, οπότε μπορεί να σε βολέψει να πάρεις κι άλλα χρήσιμα πράγματα μαζί, έχει σχεδόν τα πάντα φθηνότερα.

Πολύ καλή τιμή. Κι εμείς κάπου τόσο το είχαμε πάρει!

Link to comment
Share on other sites

To έχει εδώ προσφορά 180 ευρώ : https://www.babyartikel.de/prod/chicco-beistellbett-next-2-me-dove-grey

 

Τα μεταφορικά είναι περίπου 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά, όσα πράγματα κι αν αγοράσεις, οπότε μπορεί να σε βολέψει να πάρεις κι άλλα χρήσιμα πράγματα μαζί, έχει σχεδόν τα πάντα φθηνότερα.

 

ρε συ.. χαχα.. στα αγγλικά δε γυρνάει? Δεν καταλαβαίνω τίποτα...χαχαχα

Ευχαριστώ πάντως.. Ισως το στείλω στη κολλητή μου να το παραγγείλουμε μαζι.. :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το πορτ μπεμπε ήταν σε 3 σε ένα καρότσι που αγοράσαμε .. Το πορτ μπεμπε σκέφτηκα οτι θα μου χρειαστεί καθώς το Σεπτεμβρη θα πάμε στο εξοχικό και πιστευω θα με βολέψει στον υπνο της γι αυτο πήραμε και εξτρα στρωματακι για υπνο. Η επόμενη και πολύ πιο ακριβή και λύση ήταν πτυσσόμενο λίκνο δηλαδη το next to me που φαντάσου όλο το καρότσι 3 σε ενα με στρώμα και βαση για το αυτοκίνητο είχε 600 ευρώ και το λικνο 250 .. οποτε μέχρι και τέλη Σεπτ θεώρησα οτι με το πορτ μπεμπε θα τη βγάλουμε. θα είναι 2 μηνων

 

Σοκολατάκι όταν λες πήρατε έξτρα στρωματάκι για ύπνο, εννοείς για το πορτ μπεμπε; Γιατί το αποφασίσατε αυτό; Σε ρωτάω γιατί θέλω κι εγώ να χρησιμοποιήσω πολύ το πορτ μπεμπε και διαβάζω πολλές να έχουν πάρει κι έξτρα στρώμα, αλλά δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του. ίσως είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί και να μου χρειαστεί τελικά...

Link to comment
Share on other sites

 

E μα δεν αντέχω άλλο... Οπωσδήποτε να κάνω αυτό που λένε κάποιες.. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!

Ξέρω χιλιάδες ζευγάρια που δεν πιστευουν στη συγκοίμηση και δεν την προτίμησαν και τέλος..

Μέχρι τους 6 μήνες εσύ που θα το κοιμιζεις??

 

Κοίτα εγώ πήρα 3 σε 1 καρότσι γιατί θα γεννήσω τέλη Μαίου και θα αρχίσουμε τα Σαββατοκυριακα στη Χαλκιδική οπότε θεώρησα ότι το πορτ μπεμπέ θα το χρειαστώ για να τον κοιμίζω εκεί και στις βόλτες!

Στο σπίτι θα έχω καλαθούνα γιατί μου την έκανε δώρο η κουμπάρα μου που γέννησε πέρυσι! Με βάση και θα την έχω δίπλα στο κρεβάτι μου!

Μόλις δω ότι ζορίζεται και δε χωράει στο κρεβατάκι του!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κοιμάται το πρώτο εξάμηνο σε παρκοκρέβατο με καλό στρωμα που μετά θα μας χρειαστεί έτσι κι αλλιώς? Γιατί όταν θα γίνει εξι θα ξαναρχίσω δουλειά οπότε θα την πηγαίνω στη μαμα μου..

 

Ότι γίνεται γίνεται, αλλά θα σου πέσει η μέση γιατί το μωρό θα είναι χαμηλά, ακόμα και τα παρκοκρέβατα που έχουν ενδιάμεση θέση, δεν ενδείκνυνται για βραδυνό ύπνο, γιατί το μωρό "κρέμεται".

 

Αν δεν χωράει η κούνια, θα χωράει παρκοκρέβατο στο δωμάτιο?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κοιμάται το πρώτο εξάμηνο σε παρκοκρέβατο με καλό στρωμα που μετά θα μας χρειαστεί έτσι κι αλλιώς? Γιατί όταν θα γίνει εξι θα ξαναρχίσω δουλειά οπότε θα την πηγαίνω στη μαμα μου..

 

Να σου πω την αλήθεια ίσως σε διαφωτίσουν όσες το έχουν δοκιμάσει γιατί δεν ξέρω ακόμα, εμείς τώρα αγοράσαμε παρκοκρέβατο που είναι πια μεγάλος. Αλλά φαντάζομαι ότι αν βάλεις το έξτρα στρώμα στο κάτω επίπεδο (και όχι στο επάνω που είναι για να μη σκύβεις στα πολύ μωρά) τότε μάλλον θα μπορείς άνετα. Ιδίως για δεύτερο κρεβατάκι στη γιαγιά θα σας βολέψει πολύ. Σε πάει ως τα 2,5 περίπου το παρκοκρέβατο νομίζω.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ρε συ.. χαχα.. στα αγγλικά δε γυρνάει? Δεν καταλαβαίνω τίποτα...χαχαχα

Ευχαριστώ πάντως.. Ισως το στείλω στη κολλητή μου να το παραγγείλουμε μαζι.. :D:D:D:D

 

Ωχ...έχεις δίκιο! Έχω πάρει άπειρα πράγματα, αλλά επειδή ξέρω γερμανικά δεν έτυχε ποτέ να αναζητήσω να το γυρίσω στα αγγλικά και όντως δεν έχει επιλογή!!!

 

Αν το αποφασίσεις, στείλε μου πμ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ότι γίνεται γίνεται, αλλά θα σου πέσει η μέση γιατί το μωρό θα είναι χαμηλά, ακόμα και τα παρκοκρέβατα που έχουν ενδιάμεση θέση, δεν ενδείκνυνται για βραδυνό ύπνο, γιατί το μωρό "κρέμεται".

 

Αν δεν χωράει η κούνια, θα χωράει παρκοκρέβατο στο δωμάτιο?

 

Ιδιες διαστάσεις έχουν ε? Ισως να χωρούσε αν βγάλουμε κομοδίνο και κολλήσει το κρεβάτι στο τοιχο.. δε ξέρω.. πάντως αν φέρναμε τη κουνια θα ήταν σκατα και τα δύο δωμάτια και το δικο μας και της μπεμπας για ενα εξάμηνο και δε ξέρω αν θα τα αντέξουμε .. Τουλάχιστον με ενα εξτρα επιπλο θα είναι μονο το δικο μας δωμάτιο σκατα και της μπεμπας τζιτζι.. :P

Η καλύτερη λύση θα ήταν ενα μεγαλυτερο πτυσσομενο λικνο ώστε να χωράει σίγουρα ενα εξάμηνο και μετα να παει στο δωμάτιο της..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...