Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου γεννησα....ολα καλα 3150 ο μπεμπης μου...σας ευχομαι ολοψυχα να νιωσετε την ιδια ευτυχία...

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! Πολλα συγχαρητηρια μεσα απο την καρδια μου!! Σε σκεφτομουνα ολη μερα και δεν ηξερα τι απεγινες!! Να ειναι γερο και τυχερο το μπεμπακι σου, αν μη τι αλλο σου αξιζει καθε ευτυχια μετα την ταλαιπωρια που περασες!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου? Πως ειστε ?

 

Καλα Λετακι!! Αρχισαμε και μειωνομαστε, η Ξενια γεννησε, ευτυχως! Και στα δικα μας ευχομαι με τελειομηνες εγκυμοσυνες! Εχω ραντεβου την Παρασκευη με το γιατρο και αγωνιω απο τωρα, πώς θα βρει τα πραωματα! Εσυ πως εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ολόψυχα να κρατήσει μέχρι τέλους και σ΄ευχαριστώ για την υποστήριξη.

 

Να σαι καλα, εδω προσπαθει να στηριξει η μια τρομοκρατημενη την αλλη. Στο ιδιο καζανι βραζουμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν στιγμές που η κοιλιά μου είναι ήρεμη και άλλες στιγμές που έχω ενοχλήσεις.Το είπα σήμερα στο γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ και μπορώ να πάρω άφοβα ντεπον.Απ΄οτι κατάλαβα αυτόν τον ενδιαφέρει αν έχω έντονους πόνους περιόδου που δεν μ΄αφηνουν τη νύχτα να κοιμηθώ.(αυτό με ρώτησε).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεννησα....ολα καλα 3150 ο μπεμπης μου...σας ευχομαι ολοψυχα να νιωσετε την ιδια ευτυχία...

 

Κορίτσι μου όμορφο συγχαρητήρια να σας ζήσει να είναι πάντα υγιείς χαρούμενο και καλότυχο!!! Πολύ χάρηκα που πήγαν όλα καλά να του δώσεις πολλά πολλά φιλάκια από εμάς!! Αναμένουμε νεότερα από εσένα. Φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Καλα Λετακι!! Αρχισαμε και μειωνομαστε, η Ξενια γεννησε, ευτυχως! Και στα δικα μας ευχομαι με τελειομηνες εγκυμοσυνες! Εχω ραντεβου την Παρασκευη με το γιατρο και αγωνιω απο τωρα, πώς θα βρει τα πραωματα! Εσυ πως εισαι;

 

Καλημερα γλυκιά μου μου και χρόνια μας πολλά

.είχα 3 μερες με χαμηλή πίεση και ένιωθα πολύ κουρασμένη και εκανα ξανά αιματολογικη και κατέβηκε ο αιμαροκριτης από 37 σε 34 σε μια εβδομάδα περίπου επειδή εγώ δεν ήμουν ποτέ τόσο χαμηλά το καταλαβα . Εχω κανει κατάλογο με τι να τρώω τώρα με προσοχή να ανέβει μαζί με ένα σίδηρο χαπάκι που μου έδωσε μια φορά την ημέρα μαζί με pregnacare .ελπίζω να ανέβει .εσάς ο αιμαροκριτης σου ποτέ άρχισε να κατεβαίνει ?? Το μπεμπονι σου τι κάνει?? Οι συσπασεις ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν στιγμές που η κοιλιά μου είναι ήρεμη και άλλες στιγμές που έχω ενοχλήσεις.Το είπα σήμερα στο γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ και μπορώ να πάρω άφοβα ντεπον.Απ΄οτι κατάλαβα αυτόν τον ενδιαφέρει αν έχω έντονους πόνους περιόδου που δεν μ΄αφηνουν τη νύχτα να κοιμηθώ.(αυτό με ρώτησε).

 

Καλημερα γλυκιά μου να ξέρεις θα έχεις πονακια χαμηλά για 15 ημέρες σαν τραβηγματα είναι λογικό. Θα πας την Παρασκευή στον ιατρό και θα είναι όλα καλά θα δεις .μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι γιατί θα μας φάει αυτό το αγχος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γλυκιά μου μου και χρόνια μας πολλά

.είχα 3 μερες με χαμηλή πίεση και ένιωθα πολύ κουρασμένη και εκανα ξανά αιματολογικη και κατέβηκε ο αιμαροκριτης από 37 σε 34 σε μια εβδομάδα περίπου επειδή εγώ δεν ήμουν ποτέ τόσο χαμηλά το καταλαβα . Εχω κανει κατάλογο με τι να τρώω τώρα με προσοχή να ανέβει μαζί με ένα σίδηρο χαπάκι που μου έδωσε μια φορά την ημέρα μαζί με pregnacare .ελπίζω να ανέβει .εσάς ο αιμαροκριτης σου ποτέ άρχισε να κατεβαίνει ?? Το μπεμπονι σου τι κάνει?? Οι συσπασεις ??

 

Χρονια μας πολλα Λετακι. Ειχα κι εγω προβλημα με τον αιματοκριτη. Θα ακουσεις να λενε οτι ο αιματοκριτης πεφτει αισθητα απο τις 22 εως τις 32 εβδομαδες και στις 32 ανεβαινει. Εμενα αρχισε να στρωνει μετα τις 26 παρολα αυτα. Ξεκινησα με 35, στις 18 εβδομαδες μου επεσε στο 28 παροτι επαιρνα 2 χαπακια σιδηρου την ημερα και 2 φυλλικο οξυ. Μου αλλαξε τοτε το σιδηρο και μου εδωσε το omalin αμπουλες, ειναι πιο δυνατος απο τους κοινους σιδηρους και πολυ σιγα αρχισε να ανεβαινει. Σταθεροποιηθηκε στο 30 οταν ημουν 26 εβδομαδες και απο τοτε αρχισε να ανεβαινει πιο γρηγορα. Τωρα ειμαι στο 34 μεσα σε 4 εβδομαδες. Ακολουθησε οσο μπορεις πιο πιστα τις οδηγιες ληψεις του σιδηρου για να απορροφειται οσο γινεται καλυτερα. Πιθανο να πεσαι λογο ακομη, αν παει στο 32, να αυξησεις τα χαπακια του σιδηρου σε 2. Οι συσπασεις σημερα ειναι λιγοτερες, χθες ομως ειχα πολλες και θορυβηθηκα λιγο. Θα παω στο γιατρο την Παρασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια μας πολλα Λετακι. Ειχα κι εγω προβλημα με τον αιματοκριτη. Θα ακουσεις να λενε οτι ο αιματοκριτης πεφτει αισθητα απο τις 22 εως τις 32 εβδομαδες και στις 32 ανεβαινει. Εμενα αρχισε να στρωνει μετα τις 26 παρολα αυτα. Ξεκινησα με 35, στις 18 εβδομαδες μου επεσε στο 28 παροτι επαιρνα 2 χαπακια σιδηρου την ημερα και 2 φυλλικο οξυ. Μου αλλαξε τοτε το σιδηρο και μου εδωσε το omalin αμπουλες, ειναι πιο δυνατος απο τους κοινους σιδηρους και πολυ σιγα αρχισε να ανεβαινει. Σταθεροποιηθηκε στο 30 οταν ημουν 26 εβδομαδες και απο τοτε αρχισε να ανεβαινει πιο γρηγορα. Τωρα ειμαι στο 34 μεσα σε 4 εβδομαδες. Ακολουθησε οσο μπορεις πιο πιστα τις οδηγιες ληψεις του σιδηρου για να απορροφειται οσο γινεται καλυτερα. Πιθανο να πεσαι λογο ακομη, αν παει στο 32, να αυξησεις τα χαπακια του σιδηρου σε 2. Οι συσπασεις σημερα ειναι λιγοτερες, χθες ομως ειχα πολλες και θορυβηθηκα λιγο. Θα παω στο γιατρο την Παρασκευη.

 

Α μωρέ μα γιατί συμβαίνουν αυτές οι συσπασουλες ρε συ ?? Δηλαδή είναι φυσιολογικές από κάποια εβδομάδα και μετά ?? Υπομονή ρε αγάπη τουλάχιστον είσαι 30η εβδομάδα και το μωρακι σου ειναι Safe οπότε και να βγει εμείς ευελπιστουμε όσο περισσότερο γίνεται να κάτσει μέσα. Σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωρακι σου αγκαλιά και όλα αυτά θα είναι περασμένα ξεχασμένα. Εχω βασικά από χθες όχι όλη μέρα πονους περιόδους ελαφρύ και κάτι πονακια η τσιμπηματακια που και που .μου άρχισαν ξανά πονοι περιοδου τώρα εδώ και μια ώρα είναι φυσιολογικό ρε συ ?

Link to comment
Share on other sites

Α μωρέ μα γιατί συμβαίνουν αυτές οι συσπασουλες ρε συ ?? Δηλαδή είναι φυσιολογικές από κάποια εβδομάδα και μετά ?? Υπομονή ρε αγάπη τουλάχιστον είσαι 30η εβδομάδα και το μωρακι σου ειναι Safe οπότε και να βγει εμείς ευελπιστουμε όσο περισσότερο γίνεται να κάτσει μέσα. Σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωρακι σου αγκαλιά και όλα αυτά θα είναι περασμένα ξεχασμένα. Εχω βασικά από χθες όχι όλη μέρα πονους περιόδους ελαφρύ και κάτι πονακια η τσιμπηματακια που και που .μου άρχισαν ξανά πονοι περιοδου τώρα εδώ και μια ώρα είναι φυσιολογικό ρε συ ?

Ναι, ολη η εγκυμοσυνη εχει πονακια να θυμασαι, τσιμπηματα, τραβηγματα, ενοχλησεις οταν πας να κουνηθεις και οσο μεγαλωνει η κοιλιτσα θα τα νιωθεις λιγο πιο εντονα. Αρκει φυσικα να μην πονας παρα πολυ ή για πολλες ωρες ή μερες, αυτο πρεπει να το αναφερεις στο γιατρο. Υπαρχουν φυσιολογικες συσπασεις απο περιπου 20 εβδομαδες, οι οποιες δεν πονανε ομως και ειναι λιγες μεσα στην ημερα (περιπου 10). Δυστυχως δεν ξερω γιατι εγω εχω προωρες συστολες, τυχαιο ειναι μαλλον γιατι ολες οι εξετασεις μου ειναι καλες. Χθες ειχα σχεδον καθε ενα τεταρτο το απογευμα, μετα μειωθηκανε απο μονες τους. Τι να πω... αν εχεις τυχη διαβαινε που λενε!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κοριτσάκια και από μενα.Εμενα δεν μου έφταναν τα πονακια με κόλλησε και η μικρή μου κάποια ιωσούλα και με πονάει το κεφάλι μου και ο λαιμός.Υπομονή και ξάπλα λοιπόν.Όσο για το σίδηρο και μένα από την αυχενική ήταν στο 33 και από τότε παίρνω 2 φορές τη μέρα συν το pregnacare αλλά εξακολουθεί να είναι στα ίδια επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου τι μου κανετε;σας ευχαριστω για τις ευχες σας και σας ευχομαι να εχετε την ιδια ευτυχη καταληξη με εμενα...Σημερα ειμαι εντελώς καλα μου βγαλανε τον καθετηρα και τη φλεβα,εχω σηκωθει απο χθες και ο μπεμπουλης μου θηλαζει...δεν το πιστεύω οτι ολα πήγαν καλα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι μου κανετε;σας ευχαριστω για τις ευχες σας και σας ευχομαι να εχετε την ιδια ευτυχη καταληξη με εμενα...Σημερα ειμαι εντελώς καλα μου βγαλανε τον καθετηρα και τη φλεβα,εχω σηκωθει απο χθες και ο μπεμπουλης μου θηλαζει...δεν το πιστεύω οτι ολα πήγαν καλα τελικά...

 

Ξενια μου, πραγματικα ευχομαι να εισαι παντα τοσο ευτυχισμενη οσο τωρα. Η ανακουφιση σου πρεπει να ειναι τεραστια και ετσι πρεπει. Επισης ευχομαι και σε μας που ακολουθουμε να τελειωσει η περιπετεια μας τοσο ομορφα και το πιστευω οτι ετσι θα γινει. Σα χθες μου φαινεται που πρωτομιλησαμε, ησουν 29 εβδομαδων και φοβισμενη. Περασε ο καιρος, δυσκολα αλλα με την πιο ευτυχη καταληξη. Αληθεια, τι εγινε τελικα και γεννησες την Τριτη; εξακολουθουσες να πονας πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κοριτσάκια και από μενα.Εμενα δεν μου έφταναν τα πονακια με κόλλησε και η μικρή μου κάποια ιωσούλα και με πονάει το κεφάλι μου και ο λαιμός.Υπομονή και ξάπλα λοιπόν.Όσο για το σίδηρο και μένα από την αυχενική ήταν στο 33 και από τότε παίρνω 2 φορές τη μέρα συν το pregnacare αλλά εξακολουθεί να είναι στα ίδια επίπεδα.

 

Καλημερα!! Περαστικα κοπελα μου, ηρθε η ιωσουλα για να μη βαριεσαι εκει ξαπλωμενη που εισαι και να αποσπαται η σκεψη σου απο την κοιλια σου. Εγω οσο ειμαι κατω επαθα μια κουλη αλλεργια απο αγνωστη αιτια με σπυρακια και φοβερη φαγουρα στο ενα χερι και 2 φορες, απο μια εβδομαδα την καθε φορα, φοβερο πονοδοντο επισης αγνωστης αιτιολογιας, γιατι ειχα τακτοποιησει το θεμα του οδοντιατρου πριν μεινω εγκυος. Εαν εχεις πολυ βηχα, θα σου προτεινα να παραμενεις πλαι, σε εμβρυικη σταση, ουτως ωστε απο το βηχα να μην επηρεαστει αλλο ο τραχηλος. Παρε αφοβα ντεπον μεχρι τρια την ημερα να ανακουφισεις τον πονοκεφαλο ( θα δρασει και στα πονακια σου). Οσον αφορα στον αιματοκριτη, καλος ειναι για την εβδομαδα που εισαι, πιθανο να πεσει λιγο ακομη ή να μεινει εκει, φυσιολογικο ειναι, εισαι σε εβδομαδα ( περιπου 19 δεν εισαι;) που σου "τρωει " το εμβρυακι σου αρκετο. Πιστευω οτι θα αρχισει να ανεβαινει μετα τις 26-28 εβδομαδες. Περαστικα σου κοριτσακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ξενια μου, πραγματικα ευχομαι να εισαι παντα τοσο ευτυχισμενη οσο τωρα. Η ανακουφιση σου πρεπει να ειναι τεραστια και ετσι πρεπει. Επισης ευχομαι και σε μας που ακολουθουμε να τελειωσει η περιπετεια μας τοσο ομορφα και το πιστευω οτι ετσι θα γινει. Σα χθες μου φαινεται που πρωτομιλησαμε, ησουν 29 εβδομαδων και φοβισμενη. Περασε ο καιρος, δυσκολα αλλα με την πιο ευτυχη καταληξη. Αληθεια, τι εγινε τελικα και γεννησες την Τριτη; εξακολουθουσες να πονας πολυ;

 

Ειμαι σίγουρη οτι θα πανε ολα τέλεια για όλες σας Δωρα μου...γεννησα γιατί συνέχιζαν οι πονοι οχι εντονοι αλλα πονουσα και με εβαλε την Δευτερα για παρακολουθηση στην κλινικη.Τελικά ευτυχως ο γιατρός μου που ειναι αγχωδης και με έβαλε την Τρίτη το πρωι...ειχε αρχισει η τομη μου να ανοίγει στο παραπεντε το προλαβαμε..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σίγουρη οτι θα πανε ολα τέλεια για όλες σας Δωρα μου...γεννησα γιατί συνέχιζαν οι πονοι οχι εντονοι αλλα πονουσα και με εβαλε την Δευτερα για παρακολουθηση στην κλινικη.Τελικά ευτυχως ο γιατρός μου που ειναι αγχωδης και με έβαλε την Τρίτη το πρωι...ειχε αρχισει η τομη μου να ανοίγει στο παραπεντε το προλαβαμε..

 

Υπερβολικος, υπερβολικος αλλα στην προκειμενη περιπτωση αυτο ηταν καλο για σενα. Αυτος ειναι ο φοβος ολων στην προηγηθεισα καισαρικη και χαιρομαι που σε "εχωσε" μεσα. Πιθανοτατα δε θα γινοταν τιποτε κακο ως την Παρασκευη αφου οι πονοι δεν ηταν εντονοι, αλλα οπως και να χει φυλαγε τα ρουχα σου... Θα σας πω νεοτερα απο μενα αυριο το βραδακι, μετα το γιατρο. Κοντευω 31 εβδομαδων, δυσκολευομαι να το πιστεψω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Dormam,αυτό που με ταλαιπωρεί είναι το μπούκωμα που έχω και δεν μπορώ να πάρω ανασα καθολου.Κανω πλύσεις με physiomer αλλά δεν γίνεται τίποτα.Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται κάποιο ρινικό σπρέι έτσι δεν είναι; Ο βήχας ή το να φυσάω δυνατά τη μύτη μου επηρεάζει τον τράχηλο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Dormam,αυτό που με ταλαιπωρεί είναι το μπούκωμα που έχω και δεν μπορώ να πάρω ανασα καθολου.Κανω πλύσεις με physiomer αλλά δεν γίνεται τίποτα.Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται κάποιο ρινικό σπρέι έτσι δεν είναι; Ο βήχας ή το να φυσάω δυνατά τη μύτη μου επηρεάζει τον τράχηλο;

 

Το φυσημα της μυτης δεν επηρεαζει καθολου τον τραχηλο, οπως και ο ηπιος βηχας. Τωρα, αν ολη την ημερα βηχεις πολυ, αυτο δε θα απεκλειε το να τον επηρεασει λιγο, αλλα αν εισαι ξαπλωτη στο πλαι οταν βηχεις, βοηθαει πολυ στο να μην ενοχλησεις τον τραχηλο σου. Το physiomer ειναι το καλυτερο που μπορεις να χρησιμοποιησεις, καλο ειναι να αποφευγεις τα ρινικα σπρευ που εχουν κορτιζονη, αλλα αν εισαι πολυ χαλια με το μπουκωμα θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις κατι σε στυλ otrivin παιδικο αλλα με πολυ φειδω. Καποιοι γιατροι δεν το απαγορευουνε. Εγω βαζω υπερτονο physiomer πολλες φορες την ημερα, εχω μπουκωμα απο την αρχη της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από καιρό που τον είχα ρωτήσει για ρινικό σπρέι είχε πει καλύτερα να μην χρησιμοποιήσω,το sinex της Vicks ξέρεις αν είναι τύπου otrivin παιδικού; Λες να πειράζει που έβαλα λιγάκι Vicks κρέμα στη άκρη της μύτης μου; Αχ βρε Dormam τι τραβάς και συ με τις ερωτήσεις μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από καιρό που τον είχα ρωτήσει για ρινικό σπρέι είχε πει καλύτερα να μην χρησιμοποιήσω,το sinex της Vicks ξέρεις αν είναι τύπου otrivin παιδικού; Λες να πειράζει που έβαλα λιγάκι Vicks κρέμα στη άκρη της μύτης μου; Αχ βρε Dormam τι τραβάς και συ με τις ερωτήσεις μας!!!

 

Χαχα! Δεν εχω προβλημα βρε, ισα ισα, εδω μεσα ο,τι μπορει κανει η μια για τη αλλη. Εχεις δικιο, το ειχα ξεχασει αυτο το φαρμακακι. Επιτρεπεται το sinex στην εγκυμοσυνη, παντα με μετρο φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...