Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ & CO-SLEEPING


lydia31

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιμόμαστε μαζί με το μωρό από τότε που ηταν 1 μηνός και έχουμε σωθεί γιατί δε χρειαζεται να ξυπναω το βραδυ κάθε φορά που ξυπνάει. Εξαλλου ειναι πολύ βολικό γιατί καθε φορά τη νυχτα που θελω να τον φιλίσω δεν πρεπει να σηκώνομαι :lol:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το ρώτησα τυχαία στον παιδίατρό μου αν είναι σωστό, γιατί το κάνω εδώ κ μια εβδομάδα περίπου κ απάντησε ρητά και κατηγορηματικά οχι.

αυτή είναι προσωπική του επιλογή και δεν έχει σχέση με το αν είναι σωστό ή όχι

ως επιστήμονας θα έπρεπε να είναι ενημερωμένος για τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και κυρίως για τον τρόπο που εκφράζονται αυτοί που ασχολούνται με την τεκμηρίωση. Κανείς από αυτούς δεν είναι κατηγορηματικός γιατί γνωρίζει πολύ περισσότερα.

 

Τόσο κατηγορηματικοί είναι μόνο οι άσχετοι...

 

είναι μου είπε ότι χειρότερο να κοιμάται ανάμεσα σε δύο ενήλίκες, γιατί αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία και υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης.το νιώθω και εγώ οτι δεν είναι σωστό.μια φορά είχε σκεπαστεί απ το δικό μας το πάπλωμα όλο το κεφάλι μέσα κ ξυπνήσαμε απ τον θόρυβο που έκανε το μωρό χτυπώντας τα χέρια του και προσπαθώντας να πάρει ανάσα.μας κατατρόμαξε!.

 

Υπάρχουν κανόνες ασφαλείας που ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται στον κοινό ύπνο.

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΝΑ ΣΚΕΠΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ.

 

Η ΟΔΗΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟ ΥΠΝΟ.

 

καλύτερα στον χώρο του λοιπόν

η οδήγηση είναι επικίνδυνη όταν ο οδηγός είναι πιωμένο, κουρασμένος και το ταξίδι είναι επικίνδυνο όταν δεν φοράμε ζώνες ασφαλείας, όταν υπερβαίνεται το όριο ταχύτητας, όταν παραβαίνονται οι κανόνες του ΚΟΚ

 

όλα αυτά τα επικίνδυνα δεν οδηγούν στο αυθαίρετο συμπέρασμα του να καταργήσουμε την οδήγηση αλλά στο να προτιμήσουμε την ασφαλή οδήγηση

με τον οδηγό να μην έχει πιει

να είναι ξεκούραστος

να μην υπερβαίνει το όριο ταχύτητας

να ακολουθεί όλους τους κανόνες του ΚΟΚ

να φορούν όλοι ζώνες

 

το ίδιο ισχύει και για τον ασφαλή κοινό ύπνο

 

το ίδιο ισχύει και για τις συνθήκες ασφάλειας που πρέπει να τηρούνται στο κρεβάτι του μωρού (είδος στρώματος, σκεπάσματα, διάστημα κενών...)

 

Αν δεν τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας πολλά είναι επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννήσω το γιό μας, ήμουν σαφής δικό του δωμάτιο και απο την αρχή κιόλας(σκεφτόμουν..) καλά εννοείται οτι δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό να κάνουμε και co sleeping όπως το λέτε και μετά... ξύπνησα :lol::lol::lol: ..

Δεν κοιμόμασταν απο την αρχή μαζί συνέχεια μετά τις διακοπές όμως δεν κοιμήθηκε στην κουνίτσα του- κάποια στιγμή προσπάθησα να επιβάλλω την τάξη..Αποτέλεσμα το μωρό έμενε μέχρι της 4 το πρωί ξύπνιο κόντεψε να πάει σχιζοφρένεια και εγω ήμουνα ζόμπι! Μετά ήρθαν οι γιορτές κάτι το ένα κάτι το άλλο είμαστε together μάτσα μούτσα.Νοιώθω όμως λίγες ενοχές μήπως η συμπεριφορά μας είναι εις βάρος του / μήπως αν κοιμόταν μόνος του είχε καλύτερο ύπνο / και πολλά πολλά άλλα. . .

(υ.γ. Σίγουρα αν δεν κοιμόταν μαζί μας, δεν ξέρω αν θα τον θήλαζα ακόμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

co sleeping κι εμείς .. μπαμπάς και κόρη μαζί στο μονό της κόρης και μαμά και υιός μαζί στο διπλό!! :D

Αλλά μάλλον τον κακόμαθα τον μάγκα διότι ξυπνάει κάθε 1 ώρα τρώει κανα δεκάλεπτο και μετά κοιμάται .. και κατά τις 6 ξυπνάει ανα 15λεπτο :(:( δεν ξέρω τι κάνω λάθος.. αφού το πρωί κατα τις 9 αφού έχω εξαντληθεί όλο το βράδυ απο το ξενύχτι και αφού οι θηλές μου έχουν ασπρίσει απ το πιπίλισμα κι έχουν γίνει διπλάσιες απο το ρούφηγμα, τον βάζω στο μάρσιπο και βγαίνουμε έξω όπου μόλις βγώ έξω απο την πόρτα, τον έχει πάρει ο Μορφέας στα καπάκια !! :lol:

Αλλά αυτό μάλλον δεν είναι λύση .. :roll::roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, αν έχεις χώρο, μπορείς να κολλήσεις την κούνια του μωρού στο κρεββάτι σου με τα ειδικά κλιπς που υπάρχουν, για να νιώθεις ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια!

 

Πού πουλάνε τέτοια κλιπς;

Θα μας βόλευαν πολύ γιατί εμείς έχουμε δέσει την κούνια με κάτι σχοινιά

με το κρεββάτι και έτσι είναι μπελάς το καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς του κλαμπ είμαστε, μαμά κ Bibi αγκαλιτσα, μπαμπάς καναπές, διότι ξυπνάει από τις 6,30 και Σάββατο όλοι μαζί, ο χειρότερος ύπνος :? αλλά το καλύτερο ξύπνημα, φιλάκια, ζουζουνιές, παιχνίδια τσκ τσκ τσκ

 

Αρχικά το μωλιό κοιμόταν στο καλαθάκι του, μετά και όσο ακόμη ήταν νεογέννητο, από κούραση κ χωρίς να ξερω ότι γίνεται, εφάρμοσα την ξαπλωτή στάση θηλασμού κ ξεκινήσαμε ορισμένα βράδια να κοιμόμαστε παρέα.. Στη συνέχεια, από φόβο και άγνοια, ναι μεν αρκετές φορές τη θήλαζα ξαπλωμένη αλλά μετά την ξαναέβαζα στο καλαθάκι της, ξυπνούσε, ξανασηκωνόμουν κλπ κλπ κλπ ΡΑΚΟΣ Μετά είπαμε μεγαλώνει η μπιμπίτσα, να πάρουμε κούνια, ε, αν κοιμήθηκε 10 φορές είναι ζήτημα, καταλήξαμε να κοιμόμαστε παρέα και μάλιστα από την αρχή..όταν μάλιστα διάβασα εδώ ότι δεν είμαι η μόνη...e t;ote ηρέμησα μου φύγαν οι προβληματισμοί, αρχισα κ τα επιστημονικά στον άντρα μου ότι ξέρεις, εμείς τώρα κάνουμε co-sleeping, εφαρμόζουμε τις αρχές του AP ως οικογένεια :D:D

 

Το κρεβάτι, έχει καταλήξει αποθήκη, τίγκα στο ασιδέρωτο ρούχο, ο άντρας έχει καταλήξει στον καναπέ, η μπιμπίτσα μου έχει καταλήξει με το βυζί-πιπίλα...μια χαρά :D:D:D

 

Εντάξει σκέφτομαι μερικές φορές, το αν θελήσω να βγω ένα βράδυ………θα μου πέιτε αυτό έχει να κάνει με το θηλασμό κ όχι με τον συν-ύπνο (!)…ναι….οκ…αλλά το βυζί-πιπίλα έχει να κάνει με το co-sleeping….tespa (απαντώ μόνη μου στον προβληματισμό μου), δε θα έκοβα το co-sleeping και τη βολή του κ την τρυφερότητά του για να βγω ένα βράδυ.

Παρ ό λ αυτά ερωτώ: αν είναι να βγείτε βράδυ κ δεν γίνεται να πάρετε το μωλιό, απλά απορρίπτετε την ιδέα?

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιός μου έμαθε να κοιμάται στο στήθος, να κοιμάται στο ιδιο κρεββάτι (αναμεσά μας), τη νύχτα να σηκώνει τη μπλούζα μου για να θηλάσει (δεν ξερω πόσες φορές τη νύχτα, γιατί κοιμάμαι, αλλά πολλές φορές), στη διάρκεια της μέρας θηλάζει συχνά ( με αποτελεσμα να δινω μαχη κάθε φορά που πρέπει να τον ταίσω). Τόσο καιρό για να πω την αληθεια βολευόμασταν αφού από τοτε που γεννήθηκε ουτε ένα βραδυ δεν χασαμε τον ύπνο μας, τωρα όμως βαρέθηκα και θέλω να τον μάθω να κοιμάται συνεχόμενα τη νύχτα, και τη μέρα να τον θηλάζω όποτε θέλω εγώ (δεν αντέχω άλλω να θηλάζει 20 φορές τη μέρα για λιγες γουλιες, να συνεχιζει το παιχνίδι του και μετά από 20 λεπτά πάλι το ιδιο). Για αρχή κόλλησα το κρεββατάκι του διπλα στο δικό μας και μολις οιμαται τον βάζο στο δικό του.

1. Το θέμα μου τώρα ειναι πώς μπορώ σε αυτή την ηλικία να τον μάθω χωρίς το στηθος μου (βοηθεια από τον αντρα μου δεν παίζει) οποτε πρεπει να τα καταφέρω μονη μου.

2. Πόσες φορές τη μέρα πρέπει να τον θηλάζω ώστε και να παίρνει την απαραιτητη ποσότητα γαλακτος, αλλά να τρώει και τα γευματά του.

 

Υ.Γ. Χτες ενω παίζαμε μου σηκωσε τη μπλουζα και εβαλλε τα αρκουδάκια του για να θηλάσουν και αυτά. Κατι τέτοια κάνει και δυσκολευομαι να του χαλάσω χατήρι.

Link to comment
Share on other sites

ilonka, έχεις δει το θέμα για νυχτερινό αποθηλασμό?? Κάπου εδώ γύρω βόσκει. Μπορεί να σε βοηθήσει κι εσένα.

 

Τώρα για το co-sleeping, έκανες πολύ καλά και έβαλες τη κούνια του δίπλα στο κρεβάτι σας. Αυτό είναι το πρώτο βήμα, να αρχίσει να αποκτά την αίσθηση του προσωπικού του χώρου.

 

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο στα ερωτήματά σου. Αφενός είμαστε μικρότερες, αφετέρου κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να του τραβάς τη προσοχή με κάποιο άλλο παιχνίδι. Σε εμάς επίσης δουλεύουν πολύ οι βόλτες..εκεί με ξεχνάει (σε αντίθεση με το σπίτι, όπου, αν μπορούσε να κρεμαστεί από το στήθος μου, θα το έκανε:) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ilonka,

 

ίσως εμείς είμαστε πιο κοντά σε σας!

Κι εγώ προσπαθώ να βάλω ένα όριο τουλάχοστον το βράδυ, τη μέρα δουλεύω και είναι περιορισμένες οι φορές που θηλάζει τισ καθημερινές.

Γενικά προσπαθώ να του μιλάω και να του εξηγώ.

Ότι το γάλα φτιάχνεται και δεν έχει τώρα, τις φορές που έρχεται μετά από 5 λεπτά να θηλάσει...

Το βράδυ κοιμάται δίπλα μου και ξυπνάει πολλές φορές αλλά του δίνω γάλα μόνο στις 7 και μετά....Και το έχει μάθει....Λίγες νύχτες χρ4ειάζεται και μετά προσαρμόζονται. Διάλεξε πότε θες να περιοριστεί περισσότερο, τη μέρα ή τη νύχτα και επικεντρώσου πρώτα σε ένα από τα 2.

Διάβασε το "νυχτερινός αποθηλασμός" και εφάρμοσε τη μέθοδο ότι διαλέγεις 6 ώρες που δεν δίνεις γάλα....

Και ετοιμάσου για κάποιες νύχτες αγρύπνιας αλλά είναι λίγες (ελπίζουμε!)

Link to comment
Share on other sites

Ιλονκα περναμε ακριβως τα ιδια....με τη διαφορα οτι το εχω αποδεχθει και μαλλον θα συνεχισω μεχρι να μπορουμε να το συζητησουμε..... :lol:

 

Εμεις δεν μπορουμε να βαλουμε κρεββατι πλαι, δεν υπαρχει χωρος.....

 

Και το βραδυ βρε κοριτσια που ξυπναει και θελει στηθος και κλεινουν τα ματια μου, πως να του αποσπασω την προσοχη? Το θεμα ειναι να ξανακοιμηθει αμεσως οχι να ξυπνησει.......ασε που τελευταια ξυπανει ,μεσα στη μαυρη νυχτα και μου ζηταει να παμε στο σαλονι να παιξουμε!!!! :shock: Κανω την παπια και δινω στηθος μεχρι να ξανακοιμηθει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα πάντως κάποιες μέρες και νύχτες (τελευταία όχι και τόσο τις νύχτες) με πιάνει υστερία, ιδίως όταν θέλει να θηλάσει στο 5λεπτο πάνω που τελείωσε...

 

Ιλόνκα διάβασε στο Νυχτερινός Αποθηλασμός

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε το κουφό που μου συνέβη με το co-sleeping χτες.

 

Έχω μια κορούλα 5 και κάτι μηνών και από την αρχή την έβαζα να κοιμάται στο κρεβατάκι της που είναι δίπλα-δίπλα με το διπλό μας κρεβάτι. Ζήτημα να έχει κοιμηθεί 3-4 φορές μαζί μας από όταν γεννήθηκε. Χτες όμως είπα να την πάρω στο κρεβάτι μια που ο άντρας μου θα έλειπε απ' το σπίτι. Το αποτέλεσμα;

 

Ενώ είχε κόψει το νυχτερινό θηλασμό εδώ και 1.5 μήνα και κοιμοταν συνεχομένα από 12.30 ως τις 9.30 με 10.30 το πρωί, χτες ξύπνησε μία φορα στις 2.00 τη νύχτα και άλλη μία στις 6.00 το πρωί για να τη θηλάσω!!

 

Το συμπέρασμά μου από το χθεσινό "φαινόμενο" ήταν ότι το co-sleeping αυξάνει τη συχνότητα του νυχτερινού θηλασμού...

:?

Link to comment
Share on other sites

Ιλονκα περναμε ακριβως τα ιδια....με τη διαφορα οτι το εχω αποδεχθει και μαλλον θα συνεχισω μεχρι να μπορουμε να το συζητησουμε..... :lol:

 

Εμεις δεν μπορουμε να βαλουμε κρεββατι πλαι, δεν υπαρχει χωρος.....

 

Και το βραδυ βρε κοριτσια που ξυπναει και θελει στηθος και κλεινουν τα ματια μου, πως να του αποσπασω την προσοχη? Το θεμα ειναι να ξανακοιμηθει αμεσως οχι να ξυπνησει.......ασε που τελευταια ξυπανει ,μεσα στη μαυρη νυχτα και μου ζηταει να παμε στο σαλονι να παιξουμε!!!! :shock: Κανω την παπια και δινω στηθος μεχρι να ξανακοιμηθει.....

Τα ιδια περασα πριν λιγες μέρες και φρικαρα. Διαβασα λιγο το No Cry sleep solution και με βοηθησε λιγακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα πάντως κάποιες μέρες και νύχτες (τελευταία όχι και τόσο τις νύχτες) με πιάνει υστερία, ιδίως όταν θέλει να θηλάσει στο 5λεπτο πάνω που τελείωσε...[/url]

 

κι εμείς τα ίδια περνάμε. Εντωμεταξύ κι εγώ δεν μπορώ να αποφύγω το co-sleeping, γιατί ενώ τυον κοιμίζω στο κρεβάτι του, ξυπνάει μέσα στη νύχτα και τον παίρνω στο κρεβάτι μας. Μερικές φορές καταφέρνω και τον νανουρίζω χωρίς να του δίνω στήθος, άλλες πάλι όχι. Πάντως και σε μένα έχει εμφανιστεί αυτό ττελευταία, όλη την ημέρα να μου ζητάει β*ζί. Περιμένω κι εγώ όπως η Vera να μεγαλώσει λίγο για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι με μία μόνο φορά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.. :roll:

 

Έχεις δίκιο. Απλώς τώρα φοβάμαι να ξανακάνουμε co-sleeping μήπως χαλάσει το καλό ωράριο ύπνου που έφτιαξε από μόνη της. :roll:

Ωραία όμως η αίσθηση να κοιμάσαι με το παιδί σου. Απόλαυση!

Link to comment
Share on other sites

Ιλονα μου με πολυ υπομονη θα γινει αυτο. Θελει αργα και σταθερα βηματα μια γνωστη μου που ακομα θηλαζει τη μικρη της 2 χρονων πηγε το παιδι σε δικο του δωματιο και πηρε ενα κρεβατι και κοιμοντουσαν αρχικα εκει και οι 2.Μολις αυτο κοιμοτανε αυτη εφευγε πηγαινε στο δικο της ε σιγα σιγα η μικρη συνηθισε εκει στο νεο κρεβατι τωρα κοιμαται μονη της.Κι αυτη με θηλασμο κοιμοταν κτλ. Της πηρε ομςω κανα 3 μηνο ομως δεν ξερω μου φαινεται το πιο ξεκουραστο. Τωρα που δεν κοιμαται αυτη στο μεγαλο κρεβατακι του χει κατι προστατευτικα απο το jumbo νομιζω τα χει παρει.

Καλη επιτυχια ευχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα......εμεις ετσι ξεκινησαμε και καταληξαμε να κοιμομαστε αγκαλιτσα!!!

 

Στην αρχη κοιμομουν στον καναπε του δωματιου του...θηλαζα τον μικρο και οταν κοιμοταν τον εβαζα στο κρεββατακι του......φυσικα ολη νυχτα αυτη τη δουλεια καναμε οποτε καμμια φορα με επαιρνε ο υπνος με αυτον διπλα.....

 

Μετα επειδη πονουσε ολο μου το κορμι απο τον καναπε (κοιμομουν στο πλαι ακουνητη) προσπαθουσα να την κοπαναω στο κρεββατι μας.........παλι εκανα δρομολογια ολη νυχτα........το καλοκαιρι που ο συζυγος κοιμοταν στη βεραντα ειπα...γιατι να τυρρανιεμαι? και πηρα τον μικρο να κοιμομαστε παρεα στην κρεββαταρα!!!! ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ!!!!

 

Ετσι βγαλαμε ολο το καλοκαιρι...ο συζυγος με λυποταν και μολις χαλασε ο καιρος αρχισε να κοιμαται στον καναπε του σαλονιου για να μη μας χαλαει τον υπνο........τον λυπομουν ομως και του πα να παει μεσα κι εγω αρχισα παλι να κοιμιζω τον μικρο στον καναπε και την κοπανουσα στο κρεββατι.....οταν ξυπνουσε δεν ειχα το κουραγιο να περιμενω να ξανακοιμηθει και τον επαιρνα στο κρεββατι μας......

 

Στη μεση δε γινοταν να κοιμαται , φοβομουν τον αντρα μου... δεν ηταν μαθημενος να προσεχει.......τον εβαλα στην ακρη λοιπον με διαφορα αναχωματα........κι ομως επεσε κατω 2-3 φορες....

 

Τελικα καποια στιγμη πριν κανα μηνα αρρωστησε ο αντρας μου και για να μη κολλησει τον μικρο κοιμοταν στον καναπε και εμεις ανετα στην κρεββαταρα........μεχρι τωρα κανω την παπια και κραταω τον μικρο μαζι μου, ενω ο αντρας μου κοιμαται στον καναπε του παιδικου.......χαχα.......δεν πειραζει........αλλωστε προτιμω το αρσενικο που δεν ροχαλιζει διπλα μου..... :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο συζυγος εχει παει οικειοθελως στο σαλονι και κοιμαται (δεν θα λεγα οτι μου αρεσει αυτο ιδιαιτερα) και απο τη μια εχουμε γλιτωσει απο το ροχαλητο του και τη επιπλεον ζεστη που προκαλει στο χωρο, απο την αλλη και να ταν μαζι μας δεν ακουει ποτε το μωρο και παροτι εχει καλες προθεσεις και διαθεσεις δεν μπορωνα βασιζομαι για να αλλαζει το μωρο..φοβαται μη το ..σπασει και αργει και δεν τα κανει παντα σωστα..

ετσι εγω καποιες νυχτες εχω τη μικρη στο λικνο και καποιες αλλες ποτε στο λικνο και ποτε στο κρεβατι μαζι μου εαν δεν εχει ρευτει (Επειδη κανει αναγωγες και πνιγεται) η αν εχει κολλικους..πιστευω οτι μολις παρελθει το τριμηνο-τετραμηνο και μειωθει ο κινδυνος των αναγωγων και κοψουν καπως οι κολλικοι θα γινει μονιμος κατοικος λικνου η κουνιας εκτος περπτωσεων καποιας αδιαθεσιας της..

Link to comment
Share on other sites

Α τελικα δεν το κανω μονο εγω ε? Το δικο μου μωρακι απο την πρωτη μερα κοιμαται μαζι μου γιατι θηλαζει το βραδυ και μπορω να κοιμαμαι και γω λιγο πιο ηρεμα απο το να βολταρω στο σπιτι αλλα ειμαι σε διλλημα. Ο αντρας μου ξενιτευτηκε στο σαλονι γιατι κοιμαται ελαφρια και το μικρο στον υπνο του κανει διαφορους θορυβους (εγω απο την κουραση ακουω μονο τη γκρινια οταν πειναει) και μου ειπε οτι δεν ξεκουραζεται ετσι. Δοκιμασε 2 φορες να γυρισει στο κρεβατι αλλα το σκυλομετανοιωσε χεχε. Τι να κανω τωρα εγω? Ποιον να διαλεξω? Χωρια που οταν κοιμαται μαζι μου κοιμαται περισσοτερες ωρες ενω αν τον παω στο καλαθι ξυπναει σχετικα γρηγορα. Το κακο ειναι οτι αντι να αυξανει τις ωρες υπνου του τις μειωνει δεν ξερω γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος που δεν το προτίμησα το co-sleeping είναι για να μην αποξενωθούμε ως ζευγάρι με τον άντρα μου. Δε θα μου άρεσε καθόλου να κοιμάμαι εγώ στο κρεβάτι με το μωρό και αυτός στην απομόνωση....του καναπέ. Ούτε θα μου άρεσε να μη μπορούμε να έχουμε σεξουαλική επαφή επειδή είναι η μικρή ανάμεσά μας. Τα ζευγάρια εύκολα αποξενώνονται μετά τη γέννηση των παιδιών. Και το co-sleeping για πολλούς από ό,τι βλέπω δεν έχει καλή επίδραση στη σχέση του ζευγαριού.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που βρηκα και εσας.Κ εγω απο προχτες την εβαλα στο κρεβατι.Το παιδι ξυπναγε απο 3 εως 13 φορες μεσα στην νυχτα τον τελευταιο καιρο γιατι ηθελε να με νιωσει δεν ετρωγε παντα.Λογο του οτι λειπω καποιες στανταρ βραδυνες ωρες νομιζω οτι το κανει σαν να τσεκαρει να δει αν ειμαι..

Τελος παντων και εγω απο την αλλη σουρνομουνα.Κοιμομουν το πολυ 3 ωρες σπαστες..Ελιωσα!Εχω κοιμηθει εδω και μερες δυο εξαωρα καινομιζω οτι πηγα διακοπες..!! :D:D

Ευτυχως με τον μπαμπα αν και αρχικα αντιδρουσε δεν εχουμε προβλημα.Το βραδυ ετσι και αλλιως με αυτην την κουραση που τραβαγα το σεξ ηταν αγνωστη λεξη.Ισως ετσι δει και αυτος μια ασπρη μερα .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...