Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ & CO-SLEEPING


lydia31

Recommended Posts

Δηλαδή τι αντιδράσεις ? Μαλλον ειμαι τυχερή που τους έχω ολους μακριά ...και αγαπημένοι :D

 

Εμένα ο αντρας μου δουλεύει τη νυχτα (φευγει απο το σπιτι στις 20:00 παρα και επιστρέφει στις 5:30) οποτε πρόβλημα χώρου δεν έχουμε .

Εμεις τι κανουμε .... Η μωρουλινιτσα κοιμάται κατα τις 7:30 στο κρεβατάκι της στο δωμάτιο της . Εκει εχουμε ενα διπλό στρώμα που κοιμάμαι εγω . Δεν διανοούμαι να αφήσω μονο του το μωράκι μου να κοιμάται και ας μην ξυπναγε.

Μεχρι πριν 1 μηνα καθε φορα που ξυπναγε , σηκωνομουν την θήλαζα (στην αρχη στην πολυθρόνα μετα εμαθα και ξαπλωναμε μαζι) και την ξαναέβαζα στο κρεβατάκι της γιατι φοβομουν να την έχω διπλα μου . Μετά ξεθάρεψα και κατα τις 11 -12 που ξυπνάει την παίρνω μαζί μου και κοιμόμαστε μαζί . Ξυπνάει παρα πολλες φορές αλλα πινει λιγο , νανουριζεται μονη της και ξανακοιμάται :)

Ο αντρας μου μας βρισκει το πρωι να κοιμομαστε σαν τσακωμενες με γυρισμένες τις πλάτες ή την μωρουλινιτσα κολλημένη πάνω μου να μου τραβά τα μαλλιά :roll:

 

Η φιλη μου εδω εχει 2 παιδιά και μέχρι περισυ κοιμόταν και τα 2 μαζί της . Το κοριτσάκι της ειναι 7 και το αγοράκι της 4 . Θηλασαν μονο 3 μηνες το καθένα αλλα ξυπνούσαν παρα πολλες φορες το βράδυ οποτε τα πηρε μαζι της στο κρεβάτι και ηρέμησε !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παρατηρησα οτι οταν ειμαι διπλα της κοιμαται περισσοτερο χρονο,

προσεξα που γυρναει προς τη μερια μου με κοιταζει κ ξανακοιμαται

ενω αν εκεινη την στιγμη δεν με δει κλαιει

 

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχω προσέξει κι εγώ, οπότε σκεπτόμενη και λίγο εγωιστικά :oops: προκειμένου να έχω την ησυχία μου την κρατάω όλη νύχτα δίπλα μου.

 

Και εμείς εχουμε μεγάλο κρεββάτι και βολευόμαστε! :lol:

Αφήστε τι χαρά παίρνω όταν ξυπνάω να την ελέγξω και την πετυχαίνω να ρίχνει κάτι απίστευτα χαμογελάκια στον ύπνο της...

Όσο για τις αντιδρασεις Λαμπρινή μου αυτές προέρχονται από την πεθερά μου η οποία θεωρεί ότι χωρίζεται το ζευγάρι και τέτοια, και εν συνεχεία ο άντρας μου ο οποίος στην αρχή ένιωθε άβολα αλλά τώρα το έχει ψιλοσυνηθίσει....

 

Και εμείς doo κοιμόμαστε κατά τις 21:30 μέχρι τις 2:00 συνήθως, όταν γυρίζει ο μπαμπάς μας απο το μαγαζί εκείνη την ώρα αφού την ταΪσω την βάζω στην κούνια και από το επόμενο ξύπνημα και έπειτα δεν την ξανα μετακομίζω πουθενά... :D

 

Βέβαια φοβάμαι λίγο για το τι θα γίνει αργότερα που δεν θα μπορεί να ξεκολήσει......το τι έχω να ακούσω τότε....

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παψει να ακουω πλεον τις αχρηστες κουβεντες και ειμαι μια χαρα, κοινος απο το ενα αυτι μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν....Ακουω μονο χρησιμες πληροφοριες...Διοτι αλλιως.....δεν παιζει....

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε κι εμείς από διάφορες φάσεις:

Καταρχάς, πάντα το κρεβάτι της ήταν μέσα στο δωμάτιο μας.

Στην αρχή ήθελα να έχω έστω κι ένα μικρό φωτάκι αναμμένο, οπότε φοβούμενη ότι θα ενοχλώ τον άντρα μου, ξενιτευόμασταν στο σαλόνι, θηλάζαμε, αλλάζαμε και επιστρέφαμε. Άλλωστε η μικρή τα έκανε κάθε φορά, οπότε θα σηκωνόμουν έτσι κι αλλιώς για το άλλαγμα.

Μετά από 2-3 μήνες, αισθάνθηκα ασφάλεια να είμαστε με κλειστό φως, δεν χρειαζόταν πια να την αλλάζω και έτσι θήλαζα καθιστή στο κρεβάτι μας.

Κατά το Μάιο που άρχισαν οι ζέστες, η μικρή έκλεινε τους 9 και άρχισα να την παίρνω στο κρεβάτι το πρωί, γιατί την ξυπνούσε ο ήλιος και η ζέστη. Αφού τραγουδούσε καμιά ώρα μοναχή της, εκνευριζόταν και τότε την έπαιρνα και κοιμόμασταν κανένα δίωρο ακόμη. Καθώς ελαττώνονταν οι ώρες του ύπνου της, την έπαιρνα όλο και πιο νωρίς, για να μην αναγκαστούμε να ξυπνήσουμε νωρίς.

Στις διακοπές ήταν 10 μηνών, κοιμόμασταν όλοι μαζί στρωματσάδα στο αντίσκηνο και δεν ξαναποχωριστήκαμε.

Μεταξύ 11 και 18 μηνών, κοιμόταν ανάμεσα μας. Περιστασιακά, την έβαζα στο κρεβάτι της, όταν ήθελα λίγη άπλα.

Μετά αρχίσαμε να στριμωχνόμστε, η μικρή ξάπλωνε κόντρα στον έναν μας, για να σπρώχνει τον άλλο, δεν ήθελε τα σκεπάσματα και τελικά κολλήσαμε τα δυο κρεβάτια και κοιμάται πια στο δικό της (από το οποίο κλέβω ελάχιστο και είμαι και πιο άνετα!)

Περιττό να πω ότι τον τελευταίο χρόνο σπάνια θυμάμαι πώς και πόσες φορές θήλασε τη νύχτα. Ειδικά από τότε που κολλήσαμε τα κρεβάτια, κοιμάμαι και ξεκουράζομαι πιο εύκολα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Αν τηρούνται ορισμένοι κανόνες για ασφαλή οικογενειακό ύπνο, νομίζω ότι δεν χρειάζεται άγχος.

Όσο για τους τρίτους, είναι ένα θέμα που δεν τους αφορά καθόλου, μα καθόλου. Όπως λέτε κι εσείς, ας έρθουν αυτοί να πηγαινοφέρνουν το μωρό στο κρεβάτι. Εγώ απαντώ: "δεν μπορώ να πλένω έξτρα σεντόνια" άσχετο μεν αλλά αποστομωτικό, ακριβώς λόγω της ασχετοσύνης.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμείς κοιμόμαστε μαζί από τους πρώτους μήνες μέχρι και σήμερα. Φυσικά είναι πολύ ξεκούραστες οι νύχτες για μένα αλλά και το παιδί κοιμάται πολύ καλύτερα. Σίγουρα θα ξυπνήσει μια με δυο φορές κάθε βράδυ και θα θέλει να θηλάσει (κανονικά ψάχνει με τα χεράκια του το στήθος μου). Φυσικά τα σαββατοκύριακα που ξυπνάμε μαζί είναι πολύ χαρούμενος και αρχίζει αμέσως να παίζει. Όταν ξυπνήσει και δεν είμαι μαζί του όπως τις καθημερινές που πάω στη δουλειά κλαίει μέχρι να έρθει η μαμά μου να τον πάρει. Δεν ξέρω πως άλλα παιδιά στην ιδια ηλικία με τον δικό μου κοιμούνται σε διαφορετικό δωμάτιο συνεχόμενα για όλο το βράδυ και δεν κλαίνε το πρωϊ που ξυπνάνε μόνα τους.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μετά τα τελευταία ξενύχτια μου αποφάσισα κι εγώ να παίρνω τον μπέμπη στο κρεβάτι μας. Αν και η κούνια του είναι κολλημένη στο κρεβάτι, μετά το πρώτο βραδινό ξύπνημα και τάισμα δεν τον ξαναπαίρνει ο ύπνος στην κούνια του. Οπότε ξαπλώνουμε στο πλάι με το σουτιεν θηλασμού ανοιχτό. Βέβαια είμαστε μόλις 25 ημερών, οπότε δεν έχω και πολλές τύψεις που δεν κοιμάται στην κούνια του. Ευτυχώς ο μπαμπάς όχι μόνο συμφωνεί αλλά αυτός πρότεινε εξαρχής να τον παίρνουμε δίπλα μας!!!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μαζί μέ ή χωρίς τον καλό μου...

και εμεις ετσι ακριβως μονο ποιυ ο δικος μας μπαμπας ροχαΛιζει ΤΡΕΛΑ & χθες τον διωξαμε απο το κρεββατι και κοιμηθηκαμε σουπερ...

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση, έρευνα, μελέτη ή κάτι άλλο για τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα του co-sleeping???

 

 

Ενδιαφέρον θα ήταν.......

 

 

 

Δες στο http://www.attachmentparenting.org

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση, έρευνα, μελέτη ή κάτι άλλο για τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα του co-sleeping???

 

 

Ενδιαφέρον θα ήταν.......

 

 

 

Δες στο http://www.attachmentparenting.org

και http://www.cosleeping.org/

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τον ειχα απο την αρχη διπλα μου, στο καλαθακι του. Ετσι λοιπον σηκωνομουνα απειρες φορες το βραδυ για να θηλασει, να του φτιαξω γαλα οταν επινε και ξενο, να τον βολταρω... Καποια στιγμη αρχισαν οι κολικοι και πολλες φορες για να ανακουφιστει τον επαιρνα επανω στο στηθος μου και κοιμομασταν. Οταν σταματησαμε το ξενο γαλα ηθελε το μικρουλη μου να ειναι συνεχεια στο στηθος και κοιμοταν πολυ ανησυχα. Γι' αυτο λοιπον τον εβαλα στο κρεβατι μας και κοιμομαστε και οι 3 μαζι. Κοιμομαστε σαφως πολυ καλυτερα και ο μπαμπας μας υποστηριζει γιατι λεει οτι ερχεται χειμωνας και αν παμε τον μικρο στο δωματιο του, εκτος των αλλων, θα αρρωστησω απο τα σουρτα-φερτα και αυτο δεν το θελουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κι εμένα στο κλάμπ...

 

Μέχρι τα πρώτα 2 ξυπνηματα κοιμάται στο παρκοκρέβατο στο δωμάτιο μας (η κούνια δεν χωρούσε από την πόρτα και την συναρμολογήσαμε λανθασμένα στο δωμάτιο της αρχικά)

 

Μετά που θέλω να κοιμηθώ κι εγώ την πέρνω στο κρεβάτι μας....

 

Τελευταία όμως κάνει ανησυχο υπνο(δόντια), ιδρώνει ακόμα κι αν φοράει πολύ ελαφρια ρούχα κλπ κλπ. Καμια φορά ροχαλίζει ο καλός μας και ξυπνάει καμια φορά πάει και τον αγκαλιάζει αφού με ξεζουμίζει (θελει και λιγο μπαμπά) και κάποιες (τις περισσότερες) φορες τον διωχνουμε! :D

 

Χθές που ήταν πολύ ζόρικη νύχτα σε κάποια φάση σηκώθηκε καθισε κανονικότατα στον πωπό της και της τραγουδουσαμε καμια ώρα...την αλλάξαμε, ήπιε νερό (πρωτάκουστο μας το φέρνει στο κεφάλι συνήθως)

μια χαρα! 6 το πρωι...ευτυχως μετά αποκοιμηθηκε ως τις 8.30.... :cool:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις αντιδρασεις Λαμπρινή μου αυτές προέρχονται από την πεθερά μου η οποία θεωρεί ότι χωρίζεται το ζευγάρι και τέτοια, και εν συνεχεία ο άντρας μου ο οποίος στην αρχή ένιωθε άβολα αλλά τώρα το έχει ψιλοσυνηθίσει....

 

Εγω απο οτι βλεπω απο τον περιγυρο μου αλλα και απο δω στο φορουμ , η πεθερά χωρίζει το ζευγάρι και οχι το μωρό ! Αυτο να της πει ...ετσι ειπε πες της μια φιλη μου απο την Γερμανία :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απαντώ: "δεν μπορώ να πλένω έξτρα σεντόνια" άσχετο μεν αλλά αποστομωτικό, ακριβώς λόγω της ασχετοσύνης.

 

:lol::lol::lol:

Το θέμα είναι να δίνεις τέτοιες απαντήσεις για να μην μπορούν να συνεχίσουν τη συζήτηση.

 

Εγώ συχνά έλεγα ότι δεν μπορώ να σηκώνομαι το βράδυ από το κρεβάτι, μου είναι αδύνατο.

 

Δεν μπορούσαν να απαντήσουν τίποτα. Δεν υποστήριζα καμία θεωρία για να υπάρχει αντίλογος!

 

Κάποια θεία μου βέβαια προσπάθησε να μου πει ότι με βάσανα μεγαλώνουν τα παιδιά και άλλες τέτοιες ανοησίες και της απάντησα ότι αυτά είναι γι αυτούς που θέλουν να βασανίζονται, όχι για μένα! Εμάς μας κόβει και δεν βασανιζόμαστε!

(όπως καταλάβατε άλλαξε θέμα...)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις αντιδρασεις Λαμπρινή μου αυτές προέρχονται από την πεθερά μου η οποία θεωρεί ότι χωρίζεται το ζευγάρι και τέτοια, και εν συνεχεία ο άντρας μου ο οποίος στην αρχή ένιωθε άβολα αλλά τώρα το έχει ψιλοσυνηθίσει....

 

Εγω απο οτι βλεπω απο τον περιγυρο μου αλλα και απο δω στο φορουμ , η πεθερά χωρίζει το ζευγάρι και οχι το μωρό ! Αυτο να της πει ...ετσι ειπε πες της μια φιλη μου απο την Γερμανία :lol:

 

Χα χα χα χα θα το έχω υπ' όψιν μου! :lol:

Πάντως τείνει να παγιωθεί η κατάσταση του ύπνου οπότε αργά ή γρήγορα θα το πάρουν όλοι απόφαση ότι δεν πρόκειται να αλλάξει.... :wink:

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elenikat & Sofuka ευχαριστώ για τα links!!!

Πάω για διάβασμα!!!

Κορίτσια ευχαριστώ για όλα!!!

ΑγλαΪα σε είδα χθες στον ύπνο μου! :shock:

Μήπως να ανοίξουμε και ένα topic θηλαστικές διαστροφές εκτός από διατροφικές????

:lol::lol::lol:

Φιλιάαααααααααααααααααααα

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο κιόλας πρωί πρωί, αλλά γράφω για να γκρινάξω...

 

Τα οφέλη του co-sleeping είναι αναμφισβήτητα για το μωρό και τον θηλασμό, τα έχω δει στην πράξη εδώ και 1 μήνα. Όμως:

 

Δεν έχω ξεκουραστεί έκτοτε, δεν έχω κοιμηθεί της προκοπής, και κυρίως έχω έναν απαίσιο μυικό πόνο από την δεξιά πλευρά του σώματος μου αφού όλη τη νύχτα κοιμάμαι στο πλάι :(

 

Δεν μπορώ να με αγνοήσω ούτε να το παίξω ήρωας. Υπάρχει μανούλα στην παρέα μας που κατάφερε να συνεχίσει να θηλάζει σταματώντας το co-sleeping? Ή το μωρό έχει συνηθίσει πλέον και είναι αργά να αλλάξει συνήθεια;

 

Δεν θα σας βαβούριαζα αλλά έχω στρεσαριστεί εν όψει του ξεκινήματος στη δουλειά. Μήπως μπορείτε να προτείνετε τίποτις;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα σας βαβούριαζα αλλά έχω στρεσαριστεί εν όψει του ξεκινήματος στη δουλειά. Μήπως μπορείτε να προτείνετε τίποτις;

ένα μικρό μαξιλάρι στη πλάτη σου? το έχεις δοκιμάσει?

εμένα με έσωσε.

 

πάντως, τι έχεις στο μυαλό σου? να σηκώνεσαι, να θηλάζεις και να τη ξαναβάζεις για ύπνο δίπλα σου?

Link to comment
Share on other sites

[πάντως, τι έχεις στο μυαλό σου? να σηκώνεσαι, να θηλάζεις και να τη ξαναβάζεις για ύπνο δίπλα σου?

 

Που να το στερεώνω όμως το μαξιλάρι βρε καλό μου; Το δοκίμασα αλλά τζίφος, όλο έπεφτε στο πάτωμα.

 

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Να τη βάζω στο κρεβάτι της μόλις κοιμηθεί και να σηκώνομαι όσο συχνά θέλει. Τουλάχιστον να κοιμάμαι 1 ώρα αλλά να την καταλαβαίνω.

 

Καλό σκότωμα κι αυτή η τακτική... Το ξέρω. Ζορίζομαι πολύ - μα τα 100 μπιμπερό, που λέει κι ο φίλος μου ο Τεν-τεν - ...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Iro μου, γιατί κοιμάσαι μόνο στο πλάι; Δεν χωράτε στο κρεβάτι; Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, αλλά δεν αντέχω να θηλάσω πλέον καθιστή το βράδυ, οπότε το αγνοώ :lol:

Μήπως αν έχεις χώρο να έβαζες κάπου ένα στρώμα μεγάλο και να κοιμόσουν εκεί μόνο εσύ και το μωράκι, ώστε να μπορείς να γυρίζεις και σε άλλες στάσεις στον ύπνο σου;

Αν δεν μπορείς, θα μπορούσες να θηλάζεις καθιστή και όταν έχει η μικρή αποκοιμηθεί να τη βάζεις στην κούνια της. Πιστεύω ότι ακόμα και να αρχίσει να ξυπνάει συχνότερα τις πρώτες μέρες, σιγά σιγά θα συνηθίσει! Αν ξυπνάει λίγες φορές το βράδυ, τότε ίσως αυτό να σε βολέψει καλύτερα, αν όχι, μπορεί να σου είναι πολύ δύσκολο, γιατί συνολικά θα κοιμάσαι λιγότερο. Εγώ στα προηγούμενα παιδιά μου που δεν είχα καταφέρει να θηλάζω ξαπλωτή, θήλαζα με μαξιλάρι θηλασμού, που κρατούσε τα μωρά να μην κυλήσουν κάτω και με τα πόδια μου επάνω στο κρεβάτι και έπαιρνα κανέναν υπνάκο ακόμη και καθιστή :lol: Όταν άφηναν το στήθος κάπως το καταλάβαινα και ξύπναγα πάντα και τα έβαζα στην κούνια τους!

Δοκίμασε πάντως και τη λύση της Dooo, με ένα ή περισσότερα μαξιλάρια να δεις μήπως είναι καλύτερα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Που να το στερεώνω όμως το μαξιλάρι βρε καλό μου; Το δοκίμασα αλλά τζίφος, όλο έπεφτε στο πάτωμα.

 

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Να τη βάζω στο κρεβάτι της μόλις κοιμηθεί και να σηκώνομαι όσο συχνά θέλει. Τουλάχιστον να κοιμάμαι 1 ώρα αλλά να την καταλαβαίνω.

 

Καλό σκότωμα κι αυτή η τακτική... Το ξέρω. Ζορίζομαι πολύ - μα τα 100 μπιμπερό, που λέει κι ο φίλος μου ο Τεν-τεν - ...

 

εγώ το βάζω σαν σφήνα στη μέση μου (χρησιμοποιώ ένα του καναπέ) και γέρνω λίγο προς αυτό, δεν είμαι εντελώς κάθετα στο κρεβάτι. Το βράδυ μου πέφτει κι εμένα πολλές φορές, αλλά όταν ξυπνάει η μικρή, πρώτα βάζω μαξιλάρι και μετά θηλάζω (πού θα πάει, κάποια μέρα θα βαρεθεί να με περιμένει να σιαχτώ και θα ξαναπάει για ύπνο :lol: ).

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τη μέθοδο που λες, αλλά θα ξαναγυρίσεις πίσω στις κρεβατίσιες αγκαλίτσες, for sure :lol:

 

Και βάλε βρε παιδί μου το σύζυγο να σου κάνει μασάζ το πρωί :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

dooo μου και sofuka μου.... πολύ σας ευχαριστώ. Ακούστε τώρα λεπτομέρειες πικάντικες:

 

- Το κρεβάτι μας είναι τεράστιο. Και γιατί κοιμάμαι μόνο πλάι; Διότι μόλις βγει το στήθος από το στόμα της για να ανασκελωθώ αξιοπρεπώς, η μπέμπα τουρκεύει. Επιστροφή στο πλάι λοιπόν..

- Μασάζ στη μέση; "Βρε αγάπη μου, θα πιαστείς που κοιμάσαι πλάι όλη νύχτα. Άσε, ας κλάψει και λίγο στο κρεβάτι της, δεν πειράζει". Που να του ζητήσω μασάζ; Να τον κάνω φέτες ογκρατέν μου έρχεται εκείνη την ώρα.

- Στρώμα στο δωμάτιο; Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να έχουν προηγουμένως μαζευτεί όλα τα παιχνίδια και λοιπά σάντζαλα-μάντζαλα, να το μεταφέρω ενώ τα μάτια μου κλείνουν, να το μαζέψω το πρωί (επίσης ενώ τα μάτια μου κλείνουν), να διπλώσω τα σεντόνια, κλπ. Αχ sofuka μου, πάει το σχέδιο, ναυάγησε.

- Και κυρίως που να πω τον καϋμό μου; "Α, έτσι είναι ο θηλασμός. Τι να κάνουμε;". (Λες και ζήτησα εγώ περιγραφικό ορισμό της λέξης "θηλασμός".) Αμ το άλλο; "Είσαι και εσύ βρε Ηρώ μου των άκρων. Αμάν πια, όλα χρειάζονται ένα μέτρο". (Να μου θυμήσετε να βάλω στο ζύγι τα απαιτούμενα).

 

Να σας πω... μπας και είναι τραυματικό αμά μονομιάς κόψω το co-sleeping? Υποθετικά δηλαδή, αν τα καταφέρω..

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

- Μασάζ στη μέση; "Βρε αγάπη μου, θα πιαστείς που κοιμάσαι πλάι όλη νύχτα. Άσε, ας κλάψει και λίγο στο κρεβάτι της, δεν πειράζει". Που να του ζητήσω μασάζ; Να τον κάνω φέτες ογκρατέν μου έρχεται εκείνη την ώρα.

:lol::lol::lol:

Σε όλα βρίσκουν λύσεις οι άτιμοι!

 

Να σας πω... μπας και είναι τραυματικό αμά μονομιάς κόψω το co-sleeping? Υποθετικά δηλαδή, αν τα καταφέρω..

 

Μάλλον για σένα θα είναι τραυματικό, αν ξυπνάει με το που βγαίνει το στήθος από το στόμα, φαντάσου τι θα κάνει αν τη βάζεις και στο κρεβάτι της (εκτός αν το δέχεται άλλες ώρες της ημέρας, οπότε έχεις ελπίδες!

 

Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα! Σου εύχομαι να βρεις λύση. Απ' την άλλη, εγώ θα προτιμούσα να κοιμάμαι πιο πολλές ώρες έστω και πιασμένη παρά να ξενυχτάω θηλάζοντας καθιστή. Για το πιάσιμο λίγη γυμναστική είναι σωτήρια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Να σας πω... μπας και είναι τραυματικό αμά μονομιάς κόψω το co-sleeping? Υποθετικά δηλαδή, αν τα καταφέρω..

αχ καμάρι μου, αν δεν αφήνει τη θηλή όσο είναι δίπλα σου, όταν φύγει μακρυά σου θα σε κάνει να θέλεις να κοιμηθείς κι εσύ μέσα στη κούνια της :P

 

τουλάχιστον, να ήταν η κούνια στο δωμάτιό σας, κάτι θα γινόταν, θα σε μύριζε τουλάχιστον.

 

Και δε μου λες, αλλάζεις πλευρό??? έστω μεταφέροντας τη μικρή από πάνω σου.

Και δε μου λες 2: της βγάζεις την θηλή απαλά με το δαχτυλάκι, προσπαθώντας πολλές φορές μέχρι να βαρεθεί?

Και δε μου λες 3: της γυρνάς τη πλάτη, κλείνεις το σουτιέν, κατεβάζεις τη πυτζάμα?

Και δε μου λες 4: μπορείς να βάλεις προστατευτικό και να βάλεις τη μικρή σου από τη πλευρά του μπαμπά, μιας και έχετε μεγάλο κρεβάτι?

 

:lol:

 

το μασάζ το ζητάμε το πρωί, αφού έχει πιει ο σύζυγος καφέ :P

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλό μου dooo, το πήρα το μήνυμα: έτσι θα πάει η δουλειά, μέχρι να ξεκινήσει να πίνει εσπρέσο καπουτσίνο για πρωινό η μπέμπα.

Τα έχω δοκιμάσει όλα στην κατηγορία "δεν μου λες" αλλά είναι απίστευτη: θα τσιρίξει, θα σκαρφαλώσει, θα τραβήξει μαλλιά (εκτός από τα δικά μου, ενίοτε και τα δικά της από απελπισία), θα μου κάνει μήνυση, ο,τι μπορείς να φανταστείς.

 

Σκέφτομαι να αρχίσω να κοιμάμαι στη μοκέτα στο δωμάτιο της, αλλά είναι βάρβαρο (στην κυτταρίτιδα βέβαια θα κάνει καλό).

 

sofuka σ' ευχαριστώ για την ευχούλα σου. Αμήν.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...