Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ & CO-SLEEPING


lydia31

Recommended Posts

Και δε μου λες 3: της γυρνάς τη πλάτη, κλείνεις το σουτιέν, κατεβάζεις τη πυτζάμα?

 

αυτό έχει σημασία?

 

iro μόλις κατάλαβα γιατί κάθε πρωί πονάει η μέση μου..μέχρι και φυσιοθεραπευτή ρώτησα,δεν πήγε το μυαλό μου στο νυχτερινό θηλασμό!

Φαίνεται μαζί με το γάλα ρουφα κ τη νοημοσύνη μου..δεν έχω κ πολύ αχ αχ..:lol:

 

Έχω προβληματιστεί..η ξαδέρφη μου που θηλάζει αποκλειστικά εδώ και 9 μήνες και κάνει στο κρεβάτι το νυχτερινό θηλασμό μου είπε οτι ο μικρός δεν κοιμάται πια στο κρεβάτι του,κλαίει και ηρεμεί μόνο αν τον βάλουν ανάμεσά τους.

Δεν το θέλω αυτό,δεν μπορώ να ηρεμήσω με τη μικρή ανάμεσά μας,όλο νομίζω οτι θα την σκάσω με την κουβέρτα ή με καμιά κίνηση και ξαπλώνω μόνο στο πλάι προς τη μεριά της για να τη βλέπω.. :roll:

Είπα οτι θα τη θηλάζω κ θα τη ξαναβάζω στο κρεβάτι της στο παιδκό αλλά..με παίρνει ο ύπνος με το στήθος έξω και το μωρό δίπλα και τη μέση να τραβάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω προβληματιστεί..η ξαδέρφη μου που θηλάζει αποκλειστικά εδώ και 9 μήνες και κάνει στο κρεβάτι το νυχτερινό θηλασμό μου είπε οτι ο μικρός δεν κοιμάται πια στο κρεβάτι του,κλαίει και ηρεμεί μόνο αν τον βάλουν ανάμεσά τους.

Δεν το θέλω αυτό,δεν μπορώ να ηρεμήσω με τη μικρή ανάμεσά μας,όλο νομίζω οτι θα την σκάσω με την κουβέρτα ή με καμιά κίνηση και ξαπλώνω μόνο στο πλάι προς τη μεριά της για να τη βλέπω.. :roll:

Είπα οτι θα τη θηλάζω κ θα τη ξαναβάζω στο κρεβάτι της στο παιδκό αλλά..με παίρνει ο ύπνος με το στήθος έξω και το μωρό δίπλα και τη μέση να τραβάει.

 

gerakina μου, σαν ν' ακούω τον εαυτό μου. ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια σκέφτομαι και βιώνω και εγώ.

 

Ούτε εγώ θέλω να μάθει να ηρεμεί μόνο στο κρεβάτι μου - όχι επειδή το θεωρώ λάθος, αλλά επειδή το δοκίμασα και ήδη οτι δεν μου βγαίνει πρακτικά. Και δεν συμφέρει κανέναν μας να καταρρεύσω από κούραση..

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ πάντως θα ξεκινήσω να το αλλάζω σιγά σιγά.. έστω και αν γίνω προέκταση της μοκέτας της.

 

*βαθύς αναστεναγμός*

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

αλλά είναι απίστευτη: θα τσιρίξει, θα σκαρφαλώσει, θα τραβήξει μαλλιά (εκτός από τα δικά μου, ενίοτε και τα δικά της από απελπισία), θα μου κάνει μήνυση, ο,τι μπορείς να φανταστείς.

εγώ λέω να δοκιμάσεις μια νύχτα να την πας στη κούνια της, και μετά να μας πεις τα αποτελέσματα :D

η μικρή σου διεκδικεί αυτό που θέλει και καλά κάνει.

Το οποίο σημαίνει ότι ο ντάντις πρέπει να μπει δυναμικά στο παιχνίδι.

Το οποίο σημαίνει ότι θα του απαντάς ότι υποφέρεις ΕΣΥ, δεν μπορείς να κοιμηθείς ΕΣΥ και ότι αν σε αγαπάει όπως ορκίστηκε μπροστά σε δεκάδες εικόνες και τοιχογραφίες και ένα ή και περισσότερους παπάδες, θα ξυπνάει να σου βάζει τα μαξιλάρια (μάλλον θα χρειαστείς περισσότερα του ενός) στη πλάτη και στα πόδια σου.

 

Τους είναι πολύ εύκολο να λένε "βάλτη στη κούνια να κλάψει λίγο", καιρός να δουν τη γλύκα του πώς είναι να μην θηλάζεις και να πρέπει να χαλάσεις τον ύπνο σου για να ηρεμήσεις το μωρό, έστω και για λίγο, έστω και για να βολέψουν λίγο τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λες 3: της γυρνάς τη πλάτη, κλείνεις το σουτιέν, κατεβάζεις τη πυτζάμα?

 

αυτό έχει σημασία?

 

αν την δυσκολεύεις να σε μυρίσει, ΙΣΩΣ και να μην ξυπνήσει :D

 

 

κορίτσια, δοκιμάστε διάφορες μεθόδους, μόνο έτσι θα καταλήξετε στην καλύτερη (ή στη λιγότερο χειρότερη, όπως το πάρει κανείς :D )

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά εμένα θέλει το κρεβάτι μας (ή μάλλον να κοιμάται με κάποιον μαζί, δεν τον νοιάζει το μέρος) χωρίς αναγκαστικά να θηλάζει...

Δηλαδή από κάποιο σημείο και μετά όταν ξυπνήσει έρχεται στο κρεβάτι και ως δια μαγείας σταματά το κλαψούρισμα χωρίς να φάει....

 

Και επειδή δοκίμασα τα πάντα αυτό πιάνει και κοιμόμαστε! Και από πολλές νύχτες αυπνίας αυτό μετράει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα βιαστικά μια απαντηση ...

 

Ηρώ μου αφου ξεκινησε να ξυπναει και η μικρή σου ...δυσκολα τα πραγματα :lol:

Εχεις μαξιλάρι θηλασμού ? Χρησιμοποιησε το να στηριζεσαι και σαν μαξιλάρι !

Αν δεν αντεχεις παρε ενα στρωμα , την νυχτα θα κοιμαστε και την μερα θα παιζεται εκει . Τυχαια μας προεκυψε αλλα ειναι η καλυτερη λυση .

Αν το μωρό νιωσει σιγουριά δεν θα ξυπνάει τοσο πολυ ουτε θα θελει το στηθος πιπίλα .

 

Γερακινάκι αλλο το δικο σου μωρό και αλλο της φιλης σου ! Το καθε μωρο εχει τη δικη του προσωπικότητα !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεστε που τα μωρά σας θέλουν να σας νιώθουν κοντά για να κοιμηθούν. Μεγαλώνοντας και κόβοντας τα νυχτερινά ξυπνήματα θα κοπεί κι αυτό. Εμένα το κάνανε οι 2 από τους 3 γιους μου, όσο ξυπνάγανε τη νύχτα (μέχρι 3-4 ετών περίπου) ζήταγαν να τους πάρω στο κρεβάτι ή έρχονταν μόνοι τους αργότερα που μπορούσαν. Μόλις σταμάτησαν τα νυχτερινά ξυπνήματα σταμάτησε κι αυτό. Τώρα άμα καμιά φορά ξυπνάνε και έχουν φοβηθεί από κάποιο όνειρο έρχονται, αλλά αν ξυπνήσουν για να πιουνε νερό κλπ, γυρνάνε στο κρεββάτι τους.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ είμαι η άτυχη του θέματος; Ο άντρας μου έπαιρνε την κόρη μου στο κρεβάτι μας όταν έκλαιγε μικρή, ύστερα κατέβαινε μόνη της απ' την κούνια κι ερχόταν. Τώρα κοιμούνται μαζί στο διπλό κρεβάτι κι εγώ στο παιδικό με το μωρό. Κι αυτό γίνεται από πριν μείνω έγκυος. Κι όπως βλέπετε η κόρη μου κοντεύει τα 5. Δεν κόβεται το όλο θέμα. Το μωρό το συλλάβαμε μάλλον στον καναπέ :lol::lol:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

iro μόλις κατάλαβα γιατί κάθε πρωί πονάει η μέση μου..μέχρι και φυσιοθεραπευτή ρώτησα,δεν πήγε το μυαλό μου στο νυχτερινό θηλασμό!

Φαίνεται μαζί με το γάλα ρουφα κ τη νοημοσύνη μου..δεν έχω κ πολύ αχ αχ..:lol:

 

μαξιλάρια βάζεις; (στη μέση και ανάμεσα στα πόδια)

αν δεν βάζεις θα πονάς.

 

Δεν το θέλω αυτό,δεν μπορώ να ηρεμήσω με τη μικρή ανάμεσά μας,όλο νομίζω οτι θα την σκάσω με την κουβέρτα ή με καμιά κίνηση και ξαπλώνω μόνο στο πλάι προς τη μεριά της για να τη βλέπω.. :roll:

Δεν έχει συμβεί ποτέ, λες να είσαι η πρώτη;

 

αλλά..με παίρνει ο ύπνος με το στήθος έξω και το μωρό δίπλα και τη μέση να τραβάει.

εκτός από τα μαξιλάρια να φοράς και ένα ζακετάκι να μην κρυώνεις. Το σύστημα είναι ζακετάκι ανοιχτό πάνω και κλειστό στην κοιλιά, μπλουζάκι σηκωμένο να σκεπάζεται ο θώρακας. Τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες καλό είναι να προσέχεις για να μην την αρπάξεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα, γιατί μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια; Εγώ έβαζα στην εγκυμοσύνη γιατί πόναγα στο ηβικό οστό, είχα διάταση λόγω μεγάλων μωρών, όμως τώρα γιατί; Σε τι εξυπηρετεί; Μήπως βελτιώνει συνολικά τη στάση του σώματος και βοηθάει στο να μην πιάνεσαι;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσθέστε κι εμάς τους 3 στο co-sleeping club, παρακαλώ. Μαμά, μπαμπάς και κόρη μαζί κάθε βράδυ. Έτσι για να γεμίζει το κρεβάτι με ευκολία και να αδειάζει το βυζί με ακόμη μεγαλύτερη ευκολία. Η μόνη δυσκολία είναι ότι η μικρή κοιμάται πολύ αργά το βράδυ, κατά τη 1.00 συνήθως, και δεν μπορώ να τη βάλω σε άλλο πρόγραμμα με τίποτα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω αυτό,δεν μπορώ να ηρεμήσω με τη μικρή ανάμεσά μας,όλο νομίζω οτι θα την σκάσω με την κουβέρτα ή με καμιά κίνηση και ξαπλώνω μόνο στο πλάι προς τη μεριά της για να τη βλέπω.. :roll:

 

 

Καλέ κοτζάμ μωράκλα έχεις! Και σταμάτα να ΤΗΝ κρατάς, όταν την έχεις στο σλινγκ και περπατάς! Τα ταξί δεν σταματάνε με σήκωμα του ποδιού :P:P:P

 

αλλά..με παίρνει ο ύπνος με το στήθος έξω και το μωρό δίπλα και τη μέση να τραβάει.

εκτός από τα μαξιλάρια να φοράς και ένα ζακετάκι να μην κρυώνεις. Το σύστημα είναι ζακετάκι ανοιχτό πάνω και κλειστό στην κοιλιά, μπλουζάκι σηκωμένο να σκεπάζεται ο θώρακας. Τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες καλό είναι να προσέχεις για να μην την αρπάξεις. :wink:

 

Θα το πρότεινα κι εγώ, με παραλλαγή (το έχω γράψει ξανά): φανέλα με βαθύ άνοιγμα στις μασχάλες και από πάνω το τοπ πυτζάμας με κουμπιά ή φερμουάρ - τα οποία είναι μονίμως ανοιχτά. Η φανέλα καλύπτει τον θώρακα, φανέλα+ζακετοπυτζάμα καλύπτουν μέση και κοιλιά. Τίποτε δεν σηκώνεται, τίποτε δεν κατεβαίνει. Ένα κλικ στη μασχάλη και τελειώσε. Η κόρη μου το έχει συνηθίσει τόσο πολύ, που αν ξεμείνω από τέτοιες φανέλες και φορέσω κανένα γυναικείο φανελάκι με ντεκολτέ, πρώτα ψάχνει στη μασχάλη και μετά κατεβάζει το ύφασμα από μπροστά :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να θυμήσω ότι όσο μεγαλώνουν τα μωρά, γίνονται πιο επιδέξια στο να θηλάζουν μόνα τους το βράδυ, οπότε ζορίζονται οι μαμάδες μέχρι 8-9 μηνών αλλά μετά αναλαμβάνει δράση ο μπουσουλίτσας ... και μετά, κοιμάαααασαι ...

 

Άλλο ένα χρήσιμο τιπ: ξεχάστε τα μαξιλάρια. Βάλτε τον μπαμπά να κρατάει κόντρα. Και στηρίζει και ζεσταίνει και, αν ξεσκεπαστείτε, σας σκεπάζει, χωρίς να αναστατώνεται το μωρό. (Τώρα που το ξαναδιαβάζω, πιο πολύ σαν επεισόδιο επιστημονικής φαντασίας μοιάζει αυτό) :roll:

 

Και θα ξαναπώ. Πιο πολύ από το ανάμεσα, με βόλεψε το κόλλημα των κρεβατιών. Η μικρή έμαθε ότι εκεί είναι η δική της γωνιά και της αρέσει. Κι όποτε θέλει, βουτάει και ανάμεσα.

 

Και μια συμβουλή: Αν τα παιδιά περπατάνε, κάντε μια βραδυνή περιπολία για επικίνδυνα πράγματα που μπορεί να πάρει το μικρό σας, αν ξυπνήσει χωρίς να το καταλάβετε. Η δικιά μου προχθές βρήκε κάτι μήλα ξέμπαρκα και έφερε ένα μήλο στο κρεβάτι (εγώ κοιμόμουν βαθύτατα) και έτρωγε και έφτυνε τις φλούδες από κάτω. Τι είπατε; όχι, όχι, δεν άλλαξα γνώμη για το κοσληπινγκ, απλά θέλει λίγο πιο πολλή οργάνωση ... Σε μικρότερες ηλικίες, οι κύκλοι ύπνου μαμάς και παιδιού συνήθως συγχρονίζονται!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα χρήσιμο τιπ: ξεχάστε τα μαξιλάρια. Βάλτε τον μπαμπά να κρατάει κόντρα. Και στηρίζει και ζεσταίνει και, αν ξεσκεπαστείτε, σας σκεπάζει, χωρίς να αναστατώνεται το μωρό. (Τώρα που το ξαναδιαβάζω, πιο πολύ σαν επεισόδιο επιστημονικής φαντασίας μοιάζει αυτό) :roll:

 

:lol::lol::lol: Γίνεται, γίνεται, εγώ αυτό ακριβώς κάνω λόγω στενού κρεβατιού, δεν χωράνε τα μαξιλάρια και πραγματικά ζεσταινει πολύ πράγμα που βοηθάει αν πονάει η μέση (κάτι σαν τη θεραπεία με θερμότητα-πώς το λένε;-που κάνουν οι φυσιοθεραπευτές!)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα, γιατί μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια; Εγώ έβαζα στην εγκυμοσύνη γιατί πόναγα στο ηβικό οστό, είχα διάταση λόγω μεγάλων μωρών, όμως τώρα γιατί; Σε τι εξυπηρετεί; Μήπως βελτιώνει συνολικά τη στάση του σώματος και βοηθάει στο να μην πιάνεσαι;

 

Το προτείνουν οι φυσικοθεραπευτές για όσους έχουν ισχυαλαγία!

 

Αν το πάνω πόδι είναι χαμηλά (χωρίς μαξιλάρι), οι σπόνδυλοι στην οσφυική χώρα δεν είναι σε ευθεία αλλά πιέζονται προς το ένα πλάι, το μαξιλάρι κάτω από το γόνατο τους βοηθά να στέκονται στην ευθεία και να μην πιέζονται τα νεύρα που εξέρχονται από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν αντεχεις παρε ενα στρωμα , την νυχτα θα κοιμαστε και την μερα θα παιζεται εκει . Τυχαια μας προεκυψε αλλα ειναι η καλυτερη λυση .

 

Λοιπόν κι εγώ πιστεύω ότι αυτή η λύση μπορεί να δουλέψει καλύτερα. Το σκέφτομαι εδώ και μερικές εβδομάδες να το κάνω κι εγώ.

 

Μέχρι που είπα στον καλό μου να αποσυναρμολογήσουμε την κούνια και να βάλουμε το στρώμα στο πάτωμα και να διαμορφώσω το χώρο με πολλά χρωματιστά μαξιλάρια (πάνω σε τέτοιες μαξιλάρες κοιμάται και τώρα) και να μπορώ να ξαπλώνω κι εγώ στο δικό του κρεβάτι και όταν ξυπνάει να μπορεί να σηκώνεται μόνος του. Να οικοιοποιηθεί και το χώρο αυτό καλύτερα...

Ο άντρας μου γέλασε πολύ εκείνη την ώρα γιατί ξέρει ότι γενικά μου αρέσει η γιαπωνέζικη αρχιτεκτονική και μου είπε :

"Θα το γυρίσουμε στη γιαπωνέζικη κουλτούρα??"

Link to comment
Share on other sites

evi_mik πολύ ωραίο μου ακούγεται αυτό με τα μαξιλάρια...

 

Βάλτε και εμάς στο club. Και ναι, κοιμόμαστε αγκαλιά και οι τρεις όποτε ο μικρός είναι ανήσυχος και δεν θέλει την κούνια του, πρώτον γιατί μας αρέσει και δεύτερον γιατί έτσι κοιμόμαστε όλοι περισσότερο.

:D

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το έχω καταλάβει έχω πειστεί

οτι δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το μωρό αν κοιμηθεί μαζι μας

ΑΛΛΑ εξακολουθώ να μην μπορώ να κοιμηθώ ήρεμα με τη μικρή δίπλα.

Είναι σαν το χέρι στο σλινγκ που ανέφερε η amarretto. :lol:

Που θα πάει θα μου περάσει..είμαι σοβαρά γιατρέ μου?

 

Αυτό με τη πυτζάμα και το φανελάκι πολύ καλή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Μη με μαλώσετε, αλλά εγώ (προς το παρόν τουλάχιστον γιατί πολλά έλεγα και στην πορεία αναθεώρησα) δεν μπορώ να κοιμόμαστε μαζί με το μωράκι μας! Στην αρχή που τον θήλαζα 2ή 3 φορές το βράδυ έμενε όμως ξύπνιος 1 ώρα τη φορά, τον έβαζα μετά στο πορτ μπεμπέ (δίπλα μας), μετά 50 ημερών έκοψε το νυχτερινό θηλασμό και κοιμάται στην κούνια στο δωμάτιό του. Κανά 2 φορές που ξύπνησε το βράδυ και παρόλο που τον τάισα δεν ξανακοιμόταν δοκίμασα να τον πάρω στο κρεβάτι μας αλλά κάναμε μαύρο ύπνο αφού ξυπνουσε συνέχεια κι εγώ ακόμα κι αν δεν ξυπνούσε είχα τρελό άγχος γιατί από όταν γέννησα βλέπω συνέχεια τον ίδιο εφιάλτη: Τον θηλάζω στο κρεβάτι μας, με παίρνει ο ύπνος και μου πέφτει, δεν το καταλαβαίνω και τον πλακώνω! Έχω ξυπνήσει άπειρες φορές το σύζυγο φωνάζοντας πού είναι το μωρό! Ξέρω ξέρω είμαι ψυχωτική! :roll:

 

Ξέρετε, είναι και κάτι άλλο! Μέσα στη μέρα δεν προλαβαίνουμε καθόλου να μείνουμε με το σύζυγο. Περιμένουμε λοιπόν να ηρεμήσει το παιδί για να βρεθούμε και εμείς λίγο, αν τον έχουμε μαζί μας πρέπει να μιλάμε ψιθυριστά ή καθόλου να μη συζητήσω για οτιδήποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι αν το μωρό δεν ξυπνάει τη νύχτα, τότε είναι βολικό να κοιμάται στο δωμάτιό του...

εμείς είμαστε στο club του co sleeping!!

Τους δύο πρώτους μήνες κοιμόμουν μαζί με το μπεμπη και ο μπαμπάς μόνος του. Είμασταν ξύπνιοι σχεδόν όλη νύχτα κι έτσι δεν τόλμησα να υποβάλλω και τον εργαζόμενο μπαμπα στην ταλαιπωρία...μετά πήγαμε οικογενειακές διακοπές και ο μικρός κοιμόταν σε ένα παρκοκρέβατο δίπλα μας και κάποιες φορές τον έπαιρνα στο κρεβάτι, τώρα ακολουθώ την ίδια πρακτική με το παρκοκρέβατο στο δωμάτιό μας, αλλά τελικά ο μικρός κοιμάται σχεδόν όλη τη νύχτα στο κρεβάτι μας! Εχω κολλήσει το παρκοκρέβατο στο κρεβάτι μας και έχω στερεώσει και κάτι κυλινδρικά μαξιλάρια ενδοιάμεσα για κάθε ενδεχόμενο,

ωστόσο από την πρώτη μέρα που ήρθαμε από το μαιευτήριο κοιμόμαστε μαζί, ακόμα και τα περισσότερα μεσημέρια τον παίρνω στην αγκαλιά μου και κοιμόμαστε και πάντα νοιώθω ασφαλεια! :D

τώρα η συζυγική σχέση είναι άλλη ιστορία..... :lol::lol:

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σήμερα το ρώτησα τυχαία στον παιδίατρό μου αν είναι σωστό, γιατί το κάνω εδώ κ μια εβδομάδα περίπου κ απάντησε ρητά και κατηγορηματικά οχι. είναι μου είπε ότι χειρότερο να κοιμάται ανάμεσα σε δύο ενήλίκες, γιατί αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία και υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης.το νιώθω και εγώ οτι δεν είναι σωστό.μια φορά είχε σκεπαστεί απ το δικό μας το πάπλωμα όλο το κεφάλι μέσα κ ξυπνήσαμε απ τον θόρυβο που έκανε το μωρό χτυπώντας τα χέρια του και προσπαθώντας να πάρει ανάσα.μας κατατρόμαξε!καλύτερα στον χώρο του λοιπόν.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Allure τι καλησπερα δηλαδη σε λιγο θα πουμε καλημερα!!!

Εμενα ο δικος μου ο παιδιατρος μου συνεστησε ακριβως το αντιθετο και με διαβεβαιωσε οτι αναμεσα δε διατρεχει κανενα κινδυνο και μαλιστα απο πολυ μωρακι....Η αληθεια ειναι οτι η μικρουλα μεχρι 6 μηνων κοιμοταν σερι 9ωρο η δεκαωρο εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, οποτε τοτε τελικα δεν την πηρα στο κρεβατι παρα ελαχιστες φορες...τωρα ομως εδω και δυομισυ μηνες ξυπναει 3-4 φορες μεσα στο βραδυ κι εχω σωθει...Και το μεσημερι ετσι την κοιμιζω και κοιμαμαι κι εγω μαζι της λιγο...

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το ρώτησα τυχαία στον παιδίατρό μου αν είναι σωστό, γιατί το κάνω εδώ κ μια εβδομάδα περίπου κ απάντησε ρητά και κατηγορηματικά οχι. είναι μου είπε ότι χειρότερο να κοιμάται ανάμεσα σε δύο ενήλίκες, γιατί αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία και υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης.το νιώθω και εγώ οτι δεν είναι σωστό.μια φορά είχε σκεπαστεί απ το δικό μας το πάπλωμα όλο το κεφάλι μέσα κ ξυπνήσαμε απ τον θόρυβο που έκανε το μωρό χτυπώντας τα χέρια του και προσπαθώντας να πάρει ανάσα.μας κατατρόμαξε!καλύτερα στον χώρο του λοιπόν.

 

allure, το μωρό δεν πρέπει να είναι ανάμεσά σας, αλλά από τη δική σου πλευρά με ένα προστατευτικό καγκελάκι στην άκρη του κρεβατιού (έχει στα jumbo, αλλά και αλλού, αυτά με το δίχτυ που κατεβαίνουν κιόλας όταν δεν τα χρειάζεσαι). Έτσι, δεν υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και μπορείς να σκεπάζεις ξεχωριστά το μωρό με δική του κουβέρτα. Ακόμη, αν έχεις χώρο, μπορείς να κολλήσεις την κούνια του μωρού στο κρεββάτι σου με τα ειδικά κλιπς που υπάρχουν, για να νιώθεις ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...